Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, sysyfos είπε

Καλησπέρα ξέρει κανείς αν η nrg έχει νυχτερινό τιμολόγιο στα προγράμματα της? Έχω βάλει πρόσφατα νυχτερινό ρολόι και στον τελευταίο λογαριασμό που ήρθε από nrg έχει ίδια τιμή kwh  στο νυχτερινό & στο ημέρησιο. 

Μήπως να δεις κάποιον άλλον παροχο που να έχει διαφορετικές τιμές στο ημερήσιο και στο νυχτερινό.. Νομίζω ότι υπάρχουν... Δες το.. Μήπως σε συμφέρει καλυτερα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά!

Είδα σήμερα τυχαία ένα λογαριασμό του γιού μου στην Ελίν ( Electricon ) σε πρόγραμμα που ονομάζεται οικιακό νυκτερινό. Κόντεψα να πέσω κάτω...

Χρέωση ημερήσια και νυχτερινή kwh: 0,1333 και πάγιο και αναπροσαρμογή και λοιπές χρεώσεις κ λ.π. 

Επειδή είναι πάνω από 2 χρόνια στο συμβόλαιο, μπορούμε να βρούμε κάτι άλλο, άμεσα;

Screenshot_2022-06-19-19-31-36-995_com.google.android.apps.docs.jpg

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Είδα σήμερα τυχαία ένα λογαριασμό του γιού μου στην Ελίν ( Electricon ) σε πρόγραμμα που ονομάζεται οικιακό νυκτερινό. Κόντεψα να πέσω κάτω...

Χρέωση ημερήσια και νυχτερινή kwh: 0,1333 και πάγιο και αναπροσαρμογή και λοιπές χρεώσεις κ λ.π. 

Επειδή είναι πάνω από 2 χρόνια στο συμβόλαιο, μπορούμε να βρούμε κάτι άλλο, άμεσα;

Screenshot_2022-06-19-19-31-36-995_com.google.android.apps.docs.jpg

βασικά πόσο όριο έχει στη ρήτρα ? Κάποια στιγμή έλαβε ειδοποίηση οτι το πρόγραμμα (ήταν σταθερό)

μικρή η επιβάρυνση , αν βάλεις πάγιο που είναι υψηλό συν ρήτρα μείον επιδότηση βγήκε 0,081

Αλλά τώρα που ξανακοίταξα , άκυρο ,

ο λογαριασμός που πόσταρες είναι αρχαίος του 2021, δε νομίζω καν να άλλαξε απο σταθερό τότε

πρώτα κοιτάς αυτό και μετά ανάλυση αν συμφέρει ή όχι το άγνωστο συγκεκριμένο πρόγραμμα

Πλέον ΓΝ1 , weblue , ίσως και Smart home πάλι της ελιν, κατέβασε το excel παίξε με χοντρική και επιδοτήσεις και κάνε σύγκριση στα κυμαινόμενα με ρήτρα

2η φλασιά , μπορεί να μην είναι κύρια κατοικία

Άρα

1. δώσε περίοδο κατανάλωσης

2. τύπο υπολογισμού ρήτρας

3. αν ήταν σταθερό πότε έγινε η μεταβολή και πότε εφαρμόστηκε ρήτρα (ημερομηνίες)

4. αν είναι κύρια κατοικία ή όχι

Αν βαριέσαι απλά κοιτάς στο excel τα 3 αυτά προγράμματα και προχωράς (αν δεν είναι κύρια κατοικία παίρνει 0,10€/kw επιδότηση τη στιγμή που οι τελικές είναι ~0,30€/kw άρα οικονομία)

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Είδα σήμερα τυχαία ένα λογαριασμό του γιού μου στην Ελίν ( Electricon ) σε πρόγραμμα που ονομάζεται οικιακό νυκτερινό. Κόντεψα να πέσω κάτω...

Χρέωση ημερήσια και νυχτερινή kwh: 0,1333 και πάγιο και αναπροσαρμογή και λοιπές χρεώσεις κ λ.π. 

Επειδή είναι πάνω από 2 χρόνια στο συμβόλαιο, μπορούμε να βρούμε κάτι άλλο, άμεσα;

 

Αυτό πριν 2 χρόνια ήταν 0.085 σταθερό... το καλύτερο της αγοράς. Μετά πήγε 0.099 σταθερό... μετά αυτό που βλέπεις στο λογαριασμό (0.12 + 12 πάγιο + ρήτρα αναπροσαρμογής)... υπήρχαν ένα σωρό ευκαιρίες να φύγει για ΔΕΗ σταθερό με 0.095... τα λέγαμε εδώ πέρα πέρυσι, τώρα πέταξε το πουλάκι.

(κάτσε να δω τι απάντησε ο κοράκιος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Αυτό πριν 2 χρόνια ήταν 0.085 σταθερό... το καλύτερο της αγοράς. Μετά πήγε 0.099 σταθερό... μετά αυτό που βλέπεις στο λογαριασμό (0.12 + 12 πάγιο + ρήτρα αναπροσαρμογής)... υπήρχαν ένα σωρό ευκαιρίες να φύγει για ΔΕΗ σταθερό με 0.095... τα λέγαμε εδώ πέρα πέρυσι, τώρα πέταξε το πουλάκι.

(κάτσε να δω τι απάντησε ο κοράκιος)

έκανα edit , 0,20+ του βγήκε η κιλοβατώρα , λείπουν αρκετές πληροφορίες πάντως

@ekrepali στο ενδιάμεσο ήταν χωρίς ρήτρα πάντως (απο Σεπτέμβρη με το γνωστό νήμα αλλαγής χρεώσεων)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι απο αυτους που πήγαν protergia περσι τον Σεπτεμβριο και τυχερός που δεν με άλλαξαν. 0.08 ημερήσιο και 0.06 νυχτερινό, χωρις παγιο. Θα λιώσω και το καλοκαίρι στο a/c γιατι δεν θα ξαναδώ τέτοια νούμερα
image.png.8224b6f9f5470402b1c615d880b1aad5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

έκανα edit , 0,20+ του βγήκε η κιλοβατώρα , λείπουν αρκετές πληροφορίες πάντως

555.jpg.3e725ee4df38efd2865d6e61aafa8f39.jpg

Aυτή η ανακοίνωση είχε έρθει 19/10 και μπήκε σε εφαρμογή 19/12... μετά δε ξέρω αν κατέβασαν τα όρια, δε το νομίζω.

Από 6/10 ως 19/12 ήταν σταθερό 0.12Ε/ΚWh (δηλαδή 0.133-10%)  + 12 πάγιο

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

έκανα edit , 0,20+ του βγήκε η κιλοβατώρα , λείπουν αρκετές πληροφορίες πάντως

@ekrepali στο ενδιάμεσο ήταν χωρίς ρήτρα πάντως (απο Σεπτέμβρη με το γνωστό νήμα αλλαγής χρεώσεων)

@Korakios, δεν είναι αρχαίος. Είναι ο τελευταίος εκκαθαριστικός και αφορά κατανάλωση 25/10/2021 - 23/02/2022, με έκδοση 01- Μαρτίου - 2022.

Και αφορά κύρια κατοικία. Δυστυχώς δεν είχα τη δυνατότητα να το παρακολουθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Green Dragon είπε

@Korakios, δεν είναι αρχαίος. Είναι ο τελευταίος εκκαθαριστικός και αφορά κατανάλωση 25/10/2021 - 23/02/2022, με έκδοση 01- Μαρτίου - 2022.

καλά φρέσκο πράγμα δεν το λες 😁

1 λεπτό πριν, Green Dragon είπε

Και αφορά κύρια κατοικία. Δυστυχώς δεν είχα τη δυνατότητα να το παρακολουθήσω.

δυστυχώς ή δε φαίνεται στο σύστημα σαν κύρια ή κάνανε λάθος απο Ελιν και δεν έχει τις πιστώσεις απο 1/1/22 (4ο φύλλο του excel το ιστορικό)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Και αφορά κύρια κατοικία.

...το "κύρια κατοικία", με την έννοια του δηλωμένης ως τέτοια στην φορολογική του '21 (για στοιχεία οικονομικού έτος 2020), ΚΑΙ να υπάρχει επίσης δηλωμένος ο αριθμός παροχής (δίπλα στο "κύρια κατοικία", στην φορολογική) του σπιτιού, έτσι; Για να μην πω ότι θα πρέπει ΚΑΙ ο λογαριασμός να εκδίδεται στο ίδιο ΑΦΜ (με της φορολογικής). Με μια επιφύλαξη το τελευταίο, αλλά θεωρώ ότι παίζει να παίζει ΚΑΙ αυτό... 

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, korakios είπε

καλά φρέσκο πράγμα δεν το λες 😁

δυστυχώς ή δε φαίνεται στο σύστημα σαν κύρια ή κάνανε λάθος απο Ελιν και δεν έχει τις πιστώσεις απο 1/1/22 (4ο φύλλο του excel το ιστορικό)

Όντως @Green Dragon οι 540kw * 0.02 είναι για τη περίοδο 25/10 ως 18/12 όπου το πρόγραμμα ήταν σταθερό (0.12 με συνέπεια + 12ευρώ πάγιο το μήνα). Οι 140kw * 0.165 είναι το ΤΕΜ για το 2ο μισό του Δεκέμβρη που το πρόγραμμα έγινε κυμαινόμενο.

Δε σου έβαλαν πίστωση ΤΕΜ από 1/1 ως 23/2, εκτός κι αν μπήκαν σε επόμενο λογαριασμό αναδρομικά. Εκτός κι αν παίζει κάτι με αυτό που λέει ο από πάνω, να είναι ο λογαριασμός σε ΑΦΜ διαφορετικό από αυτόν που δηλώνει τη κύρια κατοικία.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

  

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε σου έβαλαν πίστωση ΤΕΜ από 1/1 ως 23/2, εκτός κι αν μπήκαν σε επόμενο λογαριασμό αναδρομικά. Εκτός κι αν παίζει κάτι με αυτό που λέει ο από πάνω, να είναι ο λογαριασμός σε ΑΦΜ διαφορετικό από αυτόν που δηλώνει τη κύρια κατοικία.

γιαυτό είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν παίζει ρόλο το ΑΦΜ του λογαριασμού , πχ για τις επιδοτήσεις θα τσεκάρουν τον αριθμό μετρητή . Αν δηλαδή έχω δηλωμένη σαν κύρια με αριθμό μετρητή Χ τότε μπορεί το η παροχή να είναι σε όνομα (και ΑΦΜ) διαφορετικό(σύνηθες σε ενοίκια η παράληψη, ή σε άτομα που δεν είναι εν ζωή κτλ)

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, washcloud είπε

...το "κύρια κατοικία", με την έννοια του δηλωμένης ως τέτοια στην φορολογική του '21 (για στοιχεία οικονομικού έτος 2020), ΚΑΙ να υπάρχει επίσης δηλωμένος ο αριθμός παροχής (δίπλα στο "κύρια κατοικία", στην φορολογική) του σπιτιού, έτσι; Για να μην πω ότι θα πρέπει ΚΑΙ ο λογαριασμός να εκδίδεται στο ίδιο ΑΦΜ (με της φορολογικής). Με μια επιφύλαξη το τελευταίο, αλλά θεωρώ ότι παίζει να παίζει ΚΑΙ αυτό... 

Όχι τελικά με την έννοια της κύριας κατοικίας, όπως το περιγράφεις δεν πρέπει να θεωρήθηκε, αφού εκεί μένει ως φιλοξενούμενος ο γιος μου. Η παροχή, ο λογαριασμός και το ΑΦΜ είναι στο δικό μου όνομα, που όμως μένω σε άλλη διεύθυνση.

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όντως @Green Dragon οι 540kw * 0.02 είναι για τη περίοδο 25/10 ως 18/12 όπου το πρόγραμμα ήταν σταθερό (0.12 με συνέπεια + 12ευρώ πάγιο το μήνα). Οι 140kw * 0.165 είναι το ΤΕΜ για το 2ο μισό του Δεκέμβρη που το πρόγραμμα έγινε κυμαινόμενο.

Δε σου έβαλαν πίστωση ΤΕΜ από 1/1 ως 23/2, εκτός κι αν μπήκαν σε επόμενο λογαριασμό αναδρομικά.

Όχι, πίστωση ΤΕΜ δεν υπάρχει σε δύο επόμενους λογαριασμούς, ΕΝΑΝΤΙ.

Γμτ, αυτά παθαίνω αφού δεν παρακολουθούσα το νήμα και τα είχα στον αυτόματο 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Green Dragon είπε

Όχι τελικά με την έννοια της κύριας κατοικίας, όπως το περιγράφεις δεν πρέπει να θεωρήθηκε, αφού εκεί μένει ως φιλοξενούμενος ο γιος μου.

άρα θα πληρώνει 0,20€/kw στην καλύτερη (απο 1/5/22 είναι σε ισχύς τα 0,10€/kw επιδότησης)

οικονομία όσο μπορεί, δοκιμάστε να τα μαγειρέψετε με λογιστή να δείτε τι συμφέρει
υπόψιν οτι ο λογαριασμός απο 24/02-30/04 θα είναι φαρμάκι

Spoiler


3 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Όχι, πίστωση ΤΕΜ δεν υπάρχει σε δύο επόμενους λογαριασμούς, ΕΝΑΝΤΙ.

και πάλι θα έβαζε την πίστωση , αλλά λύθηκε το μυστήριο

 

7 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Γμτ, αυτά παθαίνω αφού δεν παρακολουθούσα το νήμα και τα είχα στον αυτόματο 🤔

είχε ανοίξει και το άλλο τότε....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

άρα θα πληρώνει 0,20€/kw στην καλύτερη (απο 1/5/22 είναι σε ισχύς τα 0,10€/kw επιδότησης)

οικονομία όσο μπορεί, δοκιμάστε να τα μαγειρέψετε με λογιστή να δείτε τι συμφέρει
υπόψιν οτι ο λογαριασμός απο 24/02-30/04 θα είναι φαρμάκι

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

και πάλι θα έβαζε την πίστωση , αλλά λύθηκε το μυστήριο

 

 

Και μιας και λες για μαγείρεμα με το λογιστή, ίσως να μην χρειάζεται...

Το σπίτι το μεταβίβασα κατά πλήρη κυριότητα την 1 Σεπτεμβρίου του 2021 στον γιο μου.

Μπορεί να κάνει ο ίδιος αίτηση για μεταφορά της παροχής στο όνομα του; Τώρα, ας πούμε, άμεσα; Και που;

Ότι έγινε, έγινε....Ίσως με το power pass, να μπορέσω να πάρω κάτι λίγα πίσω.

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...