Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστω ότι κάποιος αποφασίζει να πάει στην Ελιν σε πρόγραμμα με ρήτρα (τουλάχιστον μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο). Ποιο πρόγραμμα αξίζει να διαλέξει; Αυτό που έχει μικρότερη κιλοβατώρα, αλλά και χαμηλό ανώτατο όριο ΟΤΣ ή αυτό που έχει τη μεγαλύτερη κιλοβατώρα, αλλά μεγαλύτερη κάλυψη στην ανώτατη ΟΤΣ; 

Έχει ασχοληθεί κανείς με το θέμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, unsinkable είπε

Έστω ότι κάποιος αποφασίζει να πάει στην Ελιν σε πρόγραμμα με ρήτρα (τουλάχιστον μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο). Ποιο πρόγραμμα αξίζει να διαλέξει; Αυτό που έχει μικρότερη κιλοβατώρα, αλλά και χαμηλό ανώτατο όριο ΟΤΣ ή αυτό που έχει τη μεγαλύτερη κιλοβατώρα, αλλά μεγαλύτερη κάλυψη στην ανώτατη ΟΤΣ; 

Έχει ασχοληθεί κανείς με το θέμα; 

κατέβασε ένα excel στη προτεινόμενη ανάρτηση τέρμα πάνω , παίζεις με τιμές χοντρικής και επιδοτήσεις (2 φύλλο), έχει όλα της Ελίν και θα καταλάβεις ποιο συμφέρει βάζοντας τετράμηνα κατανάλωσης

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Kαι δώρο ένα απινιδωτή για να σε επαναφέρουν μόλις ανοίξεις το λογαριασμό.

Σου δίνουν λοιπόν αρχική 0.109 - 50% έκπτωση = 0.054 - ΚΟΤ = 0.009. Τζάμπα πράγμα.

Μετά στη 2η σελίδα είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής... με τη τρέχουσα τιμή χονδρικής, θα έχεις ρήτρα +0.30Ε/ΚWH.

Μείον τις επιδοτήσεις της κυβέρνησης μετά.

Kάτσε ΔΕΗ.

Αέριο σου απαντάω στο άλλο θέμα.

 

 

Ευχαριστω όλους για τις πληροφοριες!  Αγαπητε ekrepali, προφανως η ρήτρα καταλαβαινω οτι θα μας ξετιναξει. Μου ειπαν μαλιστα πως θα καταργηθει... Οποτε δεν υπογραφω μενω ΔΕΗ και ισως παω και το αεριο εκει... Το μονο που με προβληματισε ειναι οτι το εκανε συγγενης μου αυτο το προγραμμα πριν κανα 4μηνο και απο τοτε μονο πιστώσεις εχει αντι χρεώσεων! Ολο -35€, -18€ κτλ του ερχονται, για αυτο και πηρα θαρρος. Αλλα το παραμυθι εχει δρακο.

Επεξ/σία από namenick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, namenick είπε

Ευχαριστω όλους για τις πληροφοριες!  Αγαπητε ekrepali, προφανως η ρήτρα καταλαβαινω οτι θα μας ξετιναξει. Μου ειπαν μαλιστα πως θα καταργηθει... Οποτε δεν υπογραφω μενω ΔΕΗ και ισως παω και το αεριο εκει... Το μονο που με προβληματισε ειναι οτι το εκανε συγγενης μου αυτο το προγραμμα πριν κανα 4μηνο και απο τοτε μονο πιστώσεις εχει αντι χρεώσεων! Ολο -35€, -18€ κτλ του ερχονται, για αυτο και πηρα θαρρος. Αλλα το παραμυθι εχει δρακο.

Για ΔΕΗ εδώ.

Η ρήτρα δε θα καταργηθεί... υπάρχει απλά ένας στόχος της κυβέρνησης να πάνε οι τιμές στο 0.14 (με τη προυπόθεση ότι θα συμμορφωθούν οι πάροχοι και δε θα ακριβύνουν τα τιμολόγια τους για να πατσίσουν το πλαφόν).

Αν ισχύσουν όσα έχουν εξαγγελθεί, όλα τα κυμαινόμενα προγράμματα θα συμφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλέφωνο πριν λίγο από την εξυπηρέτηση της Protergia (που είμαι από πέρυσι τον Αύγουστο στο Protergia Οικιακό Ν), ενημέρωση για ποιο πρόγραμμα μπορώ να πάω με τη λήξη του υπάρχοντος.

Σταθερό το Protergia Οικιακό Σταθερό 30% (0,35 μέρας ΚΑΙ νύχτας, 10 ευρώ πάγιο το μήνα, 12μηνο)

Κυμαινόμενο: στο Protergia MPV (0,055 μέρας ΚΑΙ νύχτας, 3,95 πάγιο, 24μηνο)

Η κατανάλωσή μου φέτος με αναγωγή στο 12μηνο θα είναι 3500kw μέρας και 2000kw νύχτας. Βάζω τα στοιχεία στο excel (πάλι μπράβο στον @korakios), βλέπω ότι στα σταθερά προτείνει το ΔΕΗ myhome online - παραδόξως το Protergia Οικιακό Σταθερό 30%, γιατί;

Πάω στα κυμαινόμενα, με τις τιμές TEA/MCP ΛΠ Αποκλίσεις που είναι συμπληρωμένα, υπάρχουν 3 προγράμματα που βγαίνουν φτηνότερα, αλλά για 0-10 ευρώ (δεν θα ασχοληθώ). Αλλάζω τις τιμές στα TEA/MCP ΛΠ, αλλά δεν έχω ιδέα πόσο πολύ να ανεβάσω/κατεβάσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soterman είπε

Αλλάζω τις τιμές στα TEA/MCP ΛΠ, αλλά δεν έχω ιδέα πόσο πολύ να ανεβάσω/κατεβάσω....

γιατί ξέρουμε εμείς πόσο θα βγει στο μέλλον ?! μπορεί 200 μπορεί 280 άγνωστο

1 ώρα πριν, soterman είπε

βλέπω ότι στα σταθερά προτείνει το ΔΕΗ myhome online - παραδόξως το Protergia Οικιακό Σταθερό 30%, γιατί;

κάνε μια αναδιατύπωση

1 ώρα πριν, soterman είπε

Πάω στα κυμαινόμενα, με τις τιμές TEA/MCP ΛΠ Αποκλίσεις που είναι συμπληρωμένα, υπάρχουν 3 προγράμματα που βγαίνουν φτηνότερα, αλλά για 0-10 ευρώ (δεν θα ασχοληθώ)

απλά να μην έχει δέσμευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios

το voltera ξεγνοιασια εχει 3,50€ παγιο και οχι 2,50€ οπως αναγραφεται στο excel.

μολις ελαβα τον πρωτο λογαριασμο-σοκ. Κανονικα επρεπε να ειχε τιμολογηθει αναλογικα μεχρι 31/5 με την τιμη του αρχικου τιμοκαταλογου και μετα μεχρι 14/6 με την κυμαινομενη συν ρητρα τιμη. Θα ανοιξουμε νεο κυκλο επικοινωνιων τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, skiace είπε

@korakios

το voltera ξεγνοιασια εχει 3,50€ παγιο και οχι 2,50€ οπως αναγραφεται στο excel.

2. Σε περίπτωση ενεργοποίησης υπηρεσίας e-bill ο πελάτης θα έχει επιστροφή 1€ σε κάθε λογαριασμό.

δεν ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, korakios είπε

κάνε μια αναδιατύπωση

Ναι, το πετσόκοψα .... το excel στο φύλλο των σταθερών δεν έχει το Protergia Οικιακό Σταθερό 30%, είναι το μοναδικό που δεν έχει ρήτρα από τα συμβόλαια της Protergia. Βέβαια με 10 ευρώ πάγιο και 0,35 δεν θα συμφέρει κιόλας, οπότε γιατί να είναι μέσα; 😛🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

https://www.news247.gr/energia/i-ritra-sto-reyma-aposyretai-alla-i-akriveia-paramenei-meso-kymainomenon-timologion.9668622.html

Αν κατάλαβα καλά, θα γίνουν όλα Zero. Άλλη μια δικαίωση.

όχι θα παραμείνουν όπως είναι απλά θα είναι με τον νέο τύπο τιμολογίου (3 κατηγορίες) που έθεσε η ΡΑΕ, δες παράδειγμα πίσω . Απλά δε θα εφαρμόζεται και επίσημα πλέον ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενα

10 λεπτά πριν, soterman είπε

το excel στο φύλλο των σταθερών δεν έχει το Protergia Οικιακό Σταθερό 30%,

το έχει στη γραμμή 8

11 λεπτά πριν, soterman είπε

Βέβαια με 10 ευρώ πάγιο και 0,35 δεν θα συμφέρει κιόλας, οπότε γιατί να είναι μέσα; 😛🤣

επειδή υπάρχει , το έβαλα για εγκυκλοπαιδικούς λόγους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Στην πράξη, το συνολικό ποσό που πλήρωνε πριν ο καταναλωτής για το άθροισμα βασικής χρέωσης και ρήτρας αναπροσαρμογής, θα το πληρώνει τώρα ως ενιαία χρέωση χωρίς να υπάρχει η ξεχωριστή αναγραφή της ρήτρας.

 Στους όρους θα υπάρχει η ρήτρα αναπροσαρμογής ως μέρος της τελικής χρέωσης αλλά το αφήγημα είναι ότι καταργείται εφόσον οι λογαριασμοί δε θα γράφουν 'ρήτρα αναπροσαρμογής' και θα τα κάνουνε όλα σούμα. 😄

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 Στους όρους θα υπάρχει η ρήτρα αναπροσαρμογής ως μέρος της τελικής χρέωσης αλλά το αφήγημα είναι ότι καταργείται εφόσον οι λογαριασμοί δε θα γράφουν 'ρήτρα αναπροσαρμογής' και θα τα κάνουνε όλα σούμα. 😄

 

Αυτό μου είπε και σήμερα η Elpedison σχετικά με την προσφορά που λέγαμε. Θα πληρώνεις "ρήτρα" στο κοτ 0.045 της ΔΕΗ και ίδια στο 0.009 που σου προσφέρουμε εμείς λέει. Ένα δίκιο το έχει ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

θεωρητικα ισχυει. Σε εμενα παντως στον πρωτο λογαριασμο δεν αφαιρεθηκε. Τους εχω στειλει μαιλ για διορθωση λογαριασμου βασει αναλογικοτητας και να αφαιρεσουν το 1€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, namenick είπε

Αυτό μου είπε και σήμερα η Elpedison σχετικά με την προσφορά που λέγαμε. Θα πληρώνεις "ρήτρα" στο κοτ 0.045 της ΔΕΗ και ίδια στο 0.009 που σου προσφέρουμε εμείς λέει. Ένα δίκιο το έχει ε?

Κάνε σύγκριση στο excel του κοράκιου... δες ποιο είναι το τελικό κόστος. Επίσης η Elpedison έχει δέσμευση, η ΔΕΗ όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...