Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, καταρχάς να σας ευχαριστήσω για το συγκεκριμένο thread και ειδικά τον δημιουργό του Excel. 

Αν έχω καταλάβει καλά με τα δεδομένα όπως έχουν αυτή τη στιγμή συμφέρει πρόγραμμα με ρήτρα καθώς το κράτος δείνει εάν είσαι κάτω από 45 Χιλ οικογενειακό εισόδημα κάποια επιστροφή. Σωστά; 

Εγώ από την άλλη πλευρά θα προτιμούσα να μην έχω ρήτρα (risk adverse?). Είναι τα συμβόλαια χωρίς ρήτρα τόσο κακό deal?

Συγκεκριμένα σκέφτομαι το ΔΕΗ heat pump καθώς στο νέο σπίτι που θα μετακομίσω σε κανένα μήνα από τώρα θα έχει αντλία θερμότητας και υπολογίζω κάπου στις 3800 kWh ανά τετράμηνο (στο τωρινό σπίτι ήμουν 1250 χωρίς αντλία και η αντλία στις προδιαγραφές με πολύ καλά κουφώματα λέει 7700kwh το έτος).

Αν έχω βάλει σωστά τα δεδομένα στο Excel το ΔΕΗ heat pump δείνει 2.666 το έτος, ενώ το protergia οικιακό MVP δείνει 2.048 (κελί h3) συν την ρήτρα αναπροσαρμογής που είναι 2.614 (κελί M 67) μειων την οποία επιστροφή από το κράτος.  Δεν μου φαίνεται σωστό το αποτέλεσμα που καταλήγω καθώς βάσει του φύλλου "με ρήτρα ή σταθερό" θα έπρεπε τα σταθερά να είναι ακριβότερα.

Τα φώτα σας παρακαλώ! Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση χρειάζεστε,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 minutes ago, namenick said:

Καλησπερα σας παιδια, εχει απο χθες που με πηρε η Elpedison να μου κανει προγραμμα συνδιαστικο, εχω ΚΟΤ στη ΔΕΗ 0,045, θα μου δωσει λεει 0,009(!). Στο δε αεριο κλειδωμενη τιμη 0,0027 για 2 χρονια. Στο αεριο εχω ζενιθ και την εψαχνα να φυγω. Προσθεστε στα παραπανω 100+50€ πιστωση στον λογαρισμο και η χρεωση θα ξεκινησει οταν τελειωσει η πιστωση...

Μου εστειλαν με μειλ τα κατωθι και θα μου επιβεβαιωσουν με ηχογραφηση τις παραπανω τιμες. Επειδη εχει βοηθησει πολυ κοσμο, θα ηθελα την γνωμη σας.

Ενδεικτικα στις τιμες το 0,054 το αεριο με 50% εκπτωση 0,027 . Και στο ρευμα -50% και εκπτωση ΚΟΤ θα βγει 0,009. Βεβαια αυτα γραμμενα δεν τα βλεπω, θα μου τα πουν στην ηχογραφηση.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

ρευμα.pdf 1.37 MB · 1 download

και το αεριο

αεριο.pdf 1.15 MB · 2 downloads

Ρήτρα αναπροσαρμογής και σε ρεύμα και σε αεριο.

Spoiler

Ειδικά για το αεριο  δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να δεις το ταχα μου 0,027 με την κατάσταση που επικρατεί 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, namenick είπε

Καλησπερα σας παιδια, εχει απο χθες που με πηρε η Elpedison να μου κανει προγραμμα συνδιαστικο, εχω ΚΟΤ στη ΔΕΗ 0,045, θα μου δωσει λεει 0,009(!).

Kαι δώρο ένα απινιδωτή για να σε επαναφέρουν μόλις ανοίξεις το λογαριασμό.

Σου δίνουν λοιπόν αρχική 0.109 - 50% έκπτωση = 0.054 - ΚΟΤ = 0.009. Τζάμπα πράγμα.

Μετά στη 2η σελίδα είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής... με τη τρέχουσα τιμή χονδρικής, θα έχεις ρήτρα +0.30Ε/ΚWH.

Μείον τις επιδοτήσεις της κυβέρνησης μετά.

Kάτσε ΔΕΗ.

Αέριο σου απαντάω στο άλλο θέμα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, namenick είπε

Καλησπερα σας παιδια, εχει απο χθες που με πηρε η Elpedison να μου κανει προγραμμα συνδιαστικο, εχω ΚΟΤ στη ΔΕΗ 0,045, θα μου δωσει λεει 0,009(!). Στο δε αεριο κλειδωμενη τιμη 0,0027 για 2 χρονια. Στο αεριο εχω ζενιθ και την εψαχνα να φυγω. Προσθεστε στα παραπανω 100+50€ πιστωση στον λογαρισμο και η χρεωση θα ξεκινησει οταν τελειωσει η πιστωση...

Μου εστειλαν με μειλ τα κατωθι και θα μου επιβεβαιωσουν με ηχογραφηση τις παραπανω τιμες. Επειδη εχει βοηθησει πολυ κοσμο, θα ηθελα την γνωμη σας.

Ενδεικτικα στις τιμες το 0,054 το αεριο με 50% εκπτωση 0,027 . Και στο ρευμα -50% και εκπτωση ΚΟΤ θα βγει 0,009. Βεβαια αυτα γραμμενα δεν τα βλεπω, θα μου τα πουν στην ηχογραφηση.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

ρευμα.pdf 1 MB · 4 downloads

και το αεριο

αεριο.pdf 1 MB · 3 downloads

άκυρα και τα 2 , χρήσιμο ποστ πάντως

βλέπω οτι ξεκίνησε ο νέος τύπος τιμολογίων που εκτός των άλλων δίνει και πραγματική εκτίμηση της ρήτρας με ρεαλιστικά νούμερα και δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης επειδή είναι κυμαινόμενο

1 ώρα πριν, Jimnewbie είπε

Αν έχω καταλάβει καλά με τα δεδομένα όπως έχουν αυτή τη στιγμή συμφέρει πρόγραμμα με ρήτρα καθώς το κράτος δείνει εάν είσαι κάτω από 45 Χιλ οικογενειακό εισόδημα κάποια επιστροφή. Σωστά; 

όχι , η επιδότηση ΤΕΜ τρέχει ανα μήνα απο 1/9/21 . Αυτό που αναφέρεις είναι κάτι άσχετο και δεν έχει ανοίξει η πλατφόρμα ακόμα

1 ώρα πριν, Jimnewbie είπε

Εγώ από την άλλη πλευρά θα προτιμούσα να μην έχω ρήτρα (risk adverse?). Είναι τα συμβόλαια χωρίς ρήτρα τόσο κακό deal?

προς το παρών ναι, όλα ρευτά βέβαια, θα δείξει με τις νέες αυξήσεις που έρχονται

1 ώρα πριν, Jimnewbie είπε

ν έχω βάλει σωστά τα δεδομένα στο Excel το ΔΕΗ heat pump δείνει 2.666 το έτος

για 3800 το τετράμηνο ναι , αλλά απο ότι κατάλαβα έβαλες ημερήσιες άρα υποθέτω οτι δεν έχεις νυχτερινό επομένως κάνε αίτηση τώρα (250€ έτος μόνο απο τις ρυθμιζόμενες χάνεις τουλάχιστον)

1 ώρα πριν, Jimnewbie είπε

ενώ το protergia οικιακό MVP δείνει 2.048 (κελί h3) συν την ρήτρα αναπροσαρμογής που είναι 2.614 (κελί M 67) μειων την οποία επιστροφή από το κράτος. 

εδώ να δώσω πολλαπλές πληροφορίες

1.καταρχάς το Η3 περιέχει τελικές με ρήτρα και επιδοτήσεις , επομένως ξεχνάς το κελί Μ67, είναι μέσα όλα

2. η τελική τιμή που θα σου βγει εξαρτάται απο το πόσο θεωρείς το επόμενο 12μηνο θα είναι

α) οι τιμές χοντρικής (ΤΕΑ,ΑΠ,ΛΠ)

β) οι επιδοτήσεις για <150 , 150-300 , >300 kw/μήνα

Δηλαδή παίξε με τις τιμές α)κελιά B,C,D48 και β) D,E,F49

1 ώρα πριν, Jimnewbie είπε

στο νέο σπίτι που θα μετακομίσω σε κανένα μήνα από τώρα

εδώ μπλέκει παραπάνω , αν το σύστημα δει άμεσα οτι είναι κύρια κατοικία , θα παίρνεις τη μεγάλη επιδότηση για μέχρι τις 300 κιλοβατώρες , αν όχι τότε θα παίρνεις 0,10 επιδότηση , δηλαδή δες και το σενάριο τα D,E,F49 να είναι 0,10 (αν και θέλω να πιστεύω θα τα πάρεις αναδρομικά κάποια στιγμή)

3. Το mvp έχει δέσμευση , μέχρι να ισχύσει ο νέος τύπος τιμολογίων που τα κυμαινόμενα να μην έχουν ρήτρα αποχώρησης ,απόφυγέ το ωστε να μπορείς να φύγεις άνετα σε περίπτωση που πας σε σταθερό

Φυσικά εδώ παίρνεις πληροφορίες και απόψεις , το τι θα κάνεις εξαρτάται απο σένα , δεν υπάρχει λάθος σωστό όταν είναι τέτοια η κατάσταση

Όπως και να έχει τις περισσότερες κιλοβατώρες θα τις πληρώνεις με σημερινά δεδομένα 0,20 λεπτά περίπου ,

δηλαδή εκτός του νυχτερινού (είπες έχει καλή μόνωση) , κάνε οικονομία όσο μπορείς και εκμεταλλεύσου στο έπακρο το νυχτερινό

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

άκυρα και τα 2 , χρήσιμο ποστ πάντως

βλέπω οτι ξεκίνησε ο νέος τύπος τιμολογίων που εκτός των άλλων δίνει και πραγματική εκτίμηση της ρήτρας με ρεαλιστικά νούμερα και δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης επειδή είναι κυμαινόμενο

Άρχισαν να ακολουθούν τις συστάσεις της ΡΑΕ... γράψανε και εκτιμώμενη ρήτρα αναπροσαρμογής και ο κόσμος πάλι καταλαβαίνει ότι θα πληρώνει 0.009 στην Εlpedison (ή 0.008 στη Zενίθ). Ό,τι και να γράφει το χαρτί, έχουν master στη προφορική παρουσίαση και τη στοχευμένη παραπλάνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Άρχισαν να ακολουθούν τις συστάσεις της ΡΑΕ... γράψανε και εκτιμώμενη ρήτρα αναπροσαρμογής και ο κόσμος πάλι καταλαβαίνει ότι θα πληρώνει 0.009 στην Εlpedison (ή 0.008 στη Zενίθ). Ό,τι και να γράφει το χαρτί, έχουν master στη προφορική παρουσίαση και τη στοχευμένη παραπλάνηση.

τώρα όμως δε σηκώνει αμφισβήτηση σε όσους υπογράφουν όπου τους δείξουν να βάλουν τζίφρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΖΕΝΙΘ , γύρω στο Μάρτιο μου στέλνει ειδοποίηση για αλλαγή όρων κτλ κτλ και ότι μπορώ να αποχωρήσω από την σύμβαση.
Όντως την επόμενη βδομάδα , αλλάζω πάροχο.

Βγαίνει τελικός εκκαθαριστικός , βλέπω 80+ΦΠΑ ρήτρα αποχώρησης = 100 ευρώ ποινή.
Ανοίγω θέμα myRae , μου απαντάτε ότι το κοιτάνε , το κοιτάνε ακόμα(3 μήνες ). Ανοίγω και άλλο θέμα myRAE γιατί έχουν αναθέσει την περίπτωση σε εξωτερικό συνεργάτη , με ζαλίζουν στα τηλέφωνα σε περίεργες ώρες (3-4 το μεσημέρι σχεδόν κάθε μέρα) ζητώντας το ΑΦΜ , τους εξηγώ ότι έχουν κάνει λάθος λογαριασμό όταν μου στείλουν τον σωστό θα τον πληρώσω βεβαίως.

Το ίδιο παραμύθι μέχρι σήμερα , σήμερα λαμβάνω επιστολή ότι αν δεν αποπληρωθεί το υπόλοιπο θα κινηθούν για διακοπή της παροχής.

Εγώ έχω ανοίξει ήδη άλλο θέμα ΡΑΕ λένε ότι το κοιτάνε ακόμα... Για πείτε καμία ιδέα πως να κινηθώ;
Θα ήθελα πάρα πολύ απλά να τους αφήσω να μου το κόψουν , να πληρώσω όλα τα τέλη επανασύνδεσης κτλ κτλ και μετά να τους τρέχω δικαστικά μέχρι να μου δώσουν τα 10πλάσια :) Παρόλα αυτά , αυτά αποτελούν  επιστημονικά σενάρια και θα μου πάρει κανα 2-3 χρόνια :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tomtsir είπε

ΖΕΝΙΘ , γύρω στο Μάρτιο μου στέλνει ειδοποίηση για αλλαγή όρων κτλ κτλ και ότι μπορώ να αποχωρήσω από την σύμβαση.
Όντως την επόμενη βδομάδα , αλλάζω πάροχο.

Βγαίνει τελικός εκκαθαριστικός , βλέπω 80+ΦΠΑ ρήτρα αποχώρησης = 100 ευρώ ποινή.
Ανοίγω θέμα myRae , μου απαντάτε ότι το κοιτάνε , το κοιτάνε ακόμα(3 μήνες ). Ανοίγω και άλλο θέμα myRAE γιατί έχουν αναθέσει την περίπτωση σε εξωτερικό συνεργάτη , με ζαλίζουν στα τηλέφωνα σε περίεργες ώρες (3-4 το μεσημέρι σχεδόν κάθε μέρα) ζητώντας το ΑΦΜ , τους εξηγώ ότι έχουν κάνει λάθος λογαριασμό όταν μου στείλουν τον σωστό θα τον πληρώσω βεβαίως.

Το ίδιο παραμύθι μέχρι σήμερα , σήμερα λαμβάνω επιστολή ότι αν δεν αποπληρωθεί το υπόλοιπο θα κινηθούν για διακοπή της παροχής.

Εγώ έχω ανοίξει ήδη άλλο θέμα ΡΑΕ λένε ότι το κοιτάνε ακόμα... Για πείτε καμία ιδέα πως να κινηθώ;
Θα ήθελα πάρα πολύ απλά να τους αφήσω να μου το κόψουν , να πληρώσω όλα τα τέλη επανασύνδεσης κτλ κτλ και μετά να τους τρέχω δικαστικά μέχρι να μου δώσουν τα 10πλάσια :) Παρόλα αυτά , αυτά αποτελούν  επιστημονικά σενάρια και θα μου πάρει κανα 2-3 χρόνια :)

Γραμματεία Καταναλωτή για την εισπρακτική

Συνήγορο Καταναλωτή για τη Ζενίθ

Αλλά δεν κατάλαβα γιατί άνοιξες νέο αίτημα στο myrae , η εισπρακτική λειτουργεί για τη Ζενίθ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Γραμματεία Καταναλωτή για την εισπρακτική

Συνήγορο Καταναλωτή για τη Ζενίθ

Αλλά δεν κατάλαβα γιατί άνοιξες νέο αίτημα στο myrae , η εισπρακτική λειτουργεί για τη Ζενίθ

Δεν το έθεσα καλά , άνοιξα νέο θέμα γιατί ξεπέρασα τις 3 απαντήσεις και έπρεπε να βάλω και την επιστολή που έλαβα για να υπάρχει στο θέμα.
Στον ΣτΚ τώρα πρέπει να γράψω κανένα κατεβατό ή να προωθήσω αυτά από την ΡΑΕ;

2 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Δεν το έθεσα καλά , άνοιξα νέο θέμα γιατί ξεπέρασα τις 3 απαντήσεις και έπρεπε να βάλω και την επιστολή που έλαβα για να υπάρχει στο θέμα.
Στον ΣτΚ τώρα πρέπει να γράψω κανένα κατεβατό ή να προωθήσω αυτά από την ΡΑΕ;

ΥΓ: Υπάρχει καμία δομή έτοιμη για e-mail στον ΣτΚ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Δεν το έθεσα καλά , άνοιξα νέο θέμα γιατί ξεπέρασα τις 3 απαντήσεις και έπρεπε να βάλω και την επιστολή που έλαβα για να υπάρχει στο θέμα.
Στον ΣτΚ τώρα πρέπει να γράψω κανένα κατεβατό ή να προωθήσω αυτά από την ΡΑΕ;

ΥΓ: Υπάρχει καμία δομή έτοιμη για e-mail στον ΣτΚ;

http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportSample.html

Πρέπει να γράψεις όλο το κατεβατό, συν όλες τις επικοινωνίες που είχες με τον πάροχο ή την εισπρακτική.

Να επισυνάψεις εννοείται και ταυτότητα, διάβασε τις οδηγίες.

http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_faq1.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Στον ΣτΚ τώρα πρέπει να γράψω κανένα κατεβατό ή να προωθήσω αυτά από την ΡΑΕ;

ο ΣτΚ θα σε στείλει στη ΡΑΕ , γιαυτό μην αναφέρεις οτι έχεις ανοίξει αίτημα

γράψε το ιστορικό και οτι στην αμφισβήτηση έχουν περάσει 3 μήνες που το εξετάζουν και έχουν βάλει εισπρακτική χωρίς να απαντάνε και εκκρεμεί πλέον διακοπή

γενικά για τέτοια θέματα καλύτερα ΣτΚ , η ΡΑΕ κοιμάται και τελευταία κοιτάω αν ο Συνήγορος του Πολίτη μπορεί να επέμβει για την αδράνειά τηςπρος το παρών στείλε και στη ΡΑΕ ερώτηση για το αίτημα , πότε θα παρέμβει τονίζοντας εκκρεμεί πλέον διακοπή ηλεκτροδότησης

Spoiler

image.png.43bb87086db9482c6e826a9ca4857820.png

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γενικά , δεν νοείται να γίνονται τέτοια πράγματα. 

Στέλνουν ενημέρωση για αλλαγή όρων , μετά σου στέλνουν ποινή αποχώρησης και σε απειλούν και με διακοπή. 

Και όλα αυτά ενώ ζητάς ευγενικά να σου εκδώσουν νέο λογαριασμό. 

Εκεί στην ΡΑΕ τα έχουν κάνει πλανήτες από το ξύσιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Πάντως γενικά , δεν νοείται να γίνονται τέτοια πράγματα. 

Στέλνουν ενημέρωση για αλλαγή όρων , μετά σου στέλνουν ποινή αποχώρησης και σε απειλούν και με διακοπή. 

Και όλα αυτά ενώ ζητάς ευγενικά να σου εκδώσουν νέο λογαριασμό. 

Εκεί στην ΡΑΕ τα έχουν κάνει πλανήτες από το ξύσιμο 

Ναι. Δυστυχώς έτσι είναι.. Πάντως έχουν το δικαίωμα για την αλλαγή των όρων.. Και σε ειδοποίησαν.. Και υπάρχει όρος για την αποχωρηση...Αλλά όπως έχουν το δικαίωμα για την διακοπή του ρεύματος αν υπάρχει καποια οφειλή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Πάντως γενικά , δεν νοείται να γίνονται τέτοια πράγματα. 

Στέλνουν ενημέρωση για αλλαγή όρων , μετά σου στέλνουν ποινή αποχώρησης και σε απειλούν και με διακοπή. 

Και όλα αυτά ενώ ζητάς ευγενικά να σου εκδώσουν νέο λογαριασμό. 

Εκεί στην ΡΑΕ τα έχουν κάνει πλανήτες από το ξύσιμο 

Γι'αυτό εγώ λέω πάντα.... πληρώνουμε τη λάθος οφειλή για να μην έχουμε θέμα με εντολή διακοπής και στα καπάκια αμφισβήτηση. Κερδίσουμε την αμφισβήτηση, βγαίνει πιστωτικός.

Επίσης τώρα που μου ήρθε φλασιά... είσαι σίγουρος ότι έφυγες εμπρόθεσμα; Απ'την ημερομηνία της ανακοίνωσης πρέπει εντός 30 ημερών να έχεις ολοκληρώσει την αλλαγή στο νέο πάροχο.

Πολλοί υπογράφουν αίτηση πχ την 25η μέρα νομίζοντας ότι είναι εμπρόθεσμη και ο ΔΕΔΔΗΕ ολοκληρώνει τη μετάβαση μετά τη 30ή μέρα.

Επίσης αρκετοί πάροχοι λαμβάνουν (παράνομα) υπόψιν ως ημερομηνία ενημέρωσης την ανάρτηση στην ιστοσελίδα, ενώ ως ημερομηνία ενημέρωσης πρέπει να λαμβάνεται η προσωποποιημένη επιστολή.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Γι'αυτό εγώ λέω πάντα.... πληρώνουμε τη λάθος οφειλή για να μην έχουμε θέμα με εντολή διακοπής και στα καπάκια αμφισβήτηση. Κερδίσουμε την αμφισβήτηση, βγαίνει πιστωτικός.

Επίσης τώρα που μου ήρθε φλασιά... είσαι σίγουρος ότι έφυγες εμπρόθεσμα; Απ'την ημερομηνία της ανακοίνωσης πρέπει εντός 30 ημερών να έχεις ολοκληρώσει την αλλαγή στο νέο πάροχο.

Πολλοί υπογράφουν αίτηση πχ την 25η μέρα νομίζοντας ότι είναι εμπρόθεσμη και ο ΔΕΔΔΗΕ ολοκληρώνει τη μετάβαση μετά τη 30ή μέρα.

Επίσης αρκετοί πάροχοι λαμβάνουν (παράνομα) υπόψιν ως ημερομηνία ενημέρωσης την ανάρτηση στην ιστοσελίδα, ενώ ως ημερομηνία ενημέρωσης πρέπει να λαμβάνεται η προσωποποιημένη επιστολή.

 

 

Εννοείται έφυγα εμπρόθεσμα. 
03/03/2022 ο λογαριασμός που αναφέρει αυτό image.png.f229a13320b5afc388c5ac73b4200c52.png
16/03/2022 άλλαξε ο πάροχος μου σε ΔΕΗ από κατάστημα. Επίσης έχουν βγει και λογαριασμοί από τότε , από 16/3/22 χρεώνομαι κανονικά από ΔΕΗ.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν απαντάνε καν στο αίτημά μου , μου λένε μόλις ολοκληρωθεί ο έλεγχος θα σου απαντήσουμε και ευχαριστούμε για την κατανόηση.

48 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ναι. Δυστυχώς έτσι είναι.. Πάντως έχουν το δικαίωμα για την αλλαγή των όρων.. Και σε ειδοποίησαν.. Και υπάρχει όρος για την αποχωρηση...Αλλά όπως έχουν το δικαίωμα για την διακοπή του ρεύματος αν υπάρχει καποια οφειλή.. 

Θεωρητικά ούτε αυτό το δικαίωμα έχουν , καθώς δεν είχε συμπληρωθεί καν το 6μηνο...
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...