Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@giannis123 Aπ'ότι φαίνεται ήθελαν να σου στείλουν 0.36 και σου έστειλαν 0.036. 🤪

Προτείνω να το εκμεταλευτείς. Προχώρα δηλαδή τη διαδικασία... και περίμενε να δεις τι θα γράφει ο τιμοκατάλογος που θα σου στείλουν να υπογράψεις. Αν σου στείλουν 0.36... πες ότι έχεις προσφορά σε mail με 0.036 και γραπτή επιβεβαίωση ότι είναι χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής... κι ότι βάσει του ΚΠΗΕ η τιμή προσφοράς είναι δεσμευτική, ζήτα δηλαδή να σου στείλουν προς υπογραφή τον τιμοκατάλογο που σου είχαν κάνει προσφορά.

@spyrospal Εσύ μην ασχολείσαι καθόλου... το 0.36 που σου πρότειναν είναι πανάκριβο. Για σταθερό υπάρχει το WeEnergy WeYellow με 0.21, ή μετά πας σε κυμαινόμενο με την ελπίδα να πέσουν οι τιμές στο 0.14 με τις παρεμβάσεις της κυβέρνησης.

ναι αλλά γιατί γράφει πιο κάτω

" **Οι χρεώσεις αφορούν στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου , εφόσον δεν ενεργοποιηθεί το δικαίωμα του προμηθευτή για εφαρμογή όρων αναπροσαρμογής των χρεώσεων  "

0,36 και ρήτρα , φαντάζεσαι ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι αλλά γιατί γράφει πιο κάτω

" **Οι χρεώσεις αφορούν στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου , εφόσον δεν ενεργοποιηθεί το δικαίωμα του προμηθευτή για εφαρμογή όρων αναπροσαρμογής των χρεώσεων  "

0,36 και ρήτρα , φαντάζεσαι ?!

Είτε είναι 0.036 με ρήτρα αναπροσαρμογής, είτε έκαναν λάθος στο mail και εννοούν 0.36 (και θα αναγράφει στους ειδικούς όρους ότι είναι σταθερή τιμή). Σε κάθε περίπτωση ας ζητήσει να του στείλουν τους γενικούς όρους και τον τιμοκατάλογο να υπογράψει, κι ας διαβάσει τι γράφουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@giannis123 Aπ'ότι φαίνεται ήθελαν να σου στείλουν 0.36 και σου έστειλαν 0.036. 🤪

Προτείνω να το εκμεταλευτείς. Προχώρα δηλαδή τη διαδικασία... και περίμενε να δεις τι θα γράφει ο τιμοκατάλογος που θα σου στείλουν να υπογράψεις. Αν σου στείλουν 0.36... πες ότι έχεις προσφορά σε mail με 0.036 και γραπτή επιβεβαίωση ότι είναι χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής... κι ότι βάσει του ΚΠΗΕ η τιμή προσφοράς είναι δεσμευτική, ζήτα δηλαδή να σου στείλουν προς υπογραφή τον τιμοκατάλογο που σου είχαν κάνει προσφορά.

@spyrospal Εσύ μην ασχολείσαι καθόλου... το 0.36 που σου πρότειναν είναι πανάκριβο. Για σταθερό υπάρχει το WeEnergy WeYellow με 0.21, ή μετά πας σε κυμαινόμενο με την ελπίδα να πέσουν οι τιμές στο 0.14 με τις παρεμβάσεις της κυβέρνησης.

 

Στην μια οικία ( εξώχικο ) έχω βάλει Ίδη we blue και σήμερα ήρθαν με αυτό το email μάλλον επειδή είδαν ότι τους έφυγα από το ένα.

Πάντως από τον μαιο περιμένω να μου στείλουν εκκαθαριστικό και ισχυρίζονται ότι περιμένουν τους λογαριασμούς για τιμολόγηση... Μπαρουφες. Τεσπά.

 

Θα επανέλθω.

 ήρθαν γρήγορα τα νεα.

Οπότε μάλλον δεν έχουν κάνει λάθος και θα ζητήσω το συμβόλαιο για την ανάγνωση της προσφοράς που μου εστηλαν...

 

Παρακάτω θα βρείτε τον μαθηματικό τύπο της χρέωσης της ρήτρας αναπροσαρμογής στα 4 διαθέσιμα εμπορικά μας προγράμματα:

On! Οικιακό και On! Οικιακό Νυχτερινό : 1,22ΧΤΕΑ+12,7-58/1000Χκιλοβατώρες κατανάλωσης (όρια 48-58)

Next! Οικιακό και Next Οικιακό Νυχτερινό : 1,22ΧΤΕΑ+12,7-65/1000Χκιλοβατώρες κατανάλωσης (όρια 55-65)

Smart Home : 1,22ΧΤΕΑ+12,7-52/1000Χκιλοβατώρες κατανάλωσης (όρια 42-52)

On!24/7 : 1.22XTEA+12.7-52 /1000Χκιλοβατώρες κατανάλωσης (όρια 42-52)

Για οποιαδήποτε διευκρίνησή είμαστε στη διάθεσή σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, spyrospal είπε

 

Οπότε μάλλον δεν έχουν κάνει λάθος και θα ζητήσω το συμβόλαιο για την ανάγνωση της προσφοράς που μου εστηλαν...

Κάτσε ρε, εσένα δεν έστειλαν 0.36; Θα υπογράψεις σταθερό 0.36;;; 🤪

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι ρε είσαι με τα καλά σου;;😜

Απλά για να το δω και γραπτώς είπα,μήπως και κάνουν κάπου λάθος.

Στο blue θα πάω και σε αυτήν την οικία απλά περιμένω τον λογαριασμό του μαϊου από αυτούς.

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Κάτσε ρε, εσένα δεν έστειλαν 0.36; Θα υπογράψεις σταθερό 0.36;;; 🤪

33 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@giannis123 Aπ'ότι φαίνεται ήθελαν να σου στείλουν 0.36 και σου έστειλαν 0.036. 🤪

Προτείνω να το εκμεταλευτείς. Προχώρα δηλαδή τη διαδικασία... και περίμενε να δεις τι θα γράφει ο τιμοκατάλογος που θα σου στείλουν να υπογράψεις. Αν σου στείλουν 0.36... πες ότι έχεις προσφορά σε mail με 0.036 και γραπτή επιβεβαίωση ότι είναι χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής... κι ότι βάσει του ΚΠΗΕ η τιμή προσφοράς είναι δεσμευτική, ζήτα δηλαδή να σου στείλουν προς υπογραφή τον τιμοκατάλογο που σου είχαν κάνει προσφορά.

@spyrospal

Επεξ/σία από spyrospal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, spyrospal είπε

ήρθαν γρήγορα τα νεα.

Οπότε μάλλον δεν έχουν κάνει λάθος και θα ζητήσω το συμβόλαιο για την ανάγνωση της προσφοράς που μου εστηλαν...

εγώ δεν κατάλαβα αν ισχύουν τα 0,036 0,36 που σου έστειλαν και απο ποιο πρόγραμμα (μιας και η προσφορά δεν είναι εμπορική) θα εφαρμόζεται η αναπροσαρμογή

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, korakios είπε

εγώ δεν κατάλαβα αν ισχύουν τα 0,036 0,36 που σου έστειλαν και απο ποιο πρόγραμμα (μιας και η προσφορά δεν είναι εμπορική) θα εφαρμόζεται η αναπροσαρμογή

To 0.36 έγραψε ότι λέται Fixed ! Οικιακό Νυχτερινό NEW, οπότε είναι σταθερό.

Μένει να δούμε το άλλο με το 0.036 αν είναι ρητροπρόγραμμα, ή αν έκαναν λάθος και είναι 0.36 σταθερό κι αυτό.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0,36 ειναι μου εστηλαν τα συμβόλαια

 

 

 

Τιμοκατάλογος Προγραμμάτων «FIXED ΟΙΚΙΑΚΟ» & «FIXED ΟΙΚΙΑΚΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ» Οικιακό Πρόγραμμα electricon Κατηγορία Τιμολογίου Χρέωση Ημερήσιας Κατανάλωσης (€/kWh) Χρέωση Νυχτερινής Κατανάλωσης (€/kWh) Xρέωση Παγίου/μήνα Xρέωση Παγίου Νύχτας/μήνα Χρέωση Ετήσιας Συνδρομής Έκπτωση Ημερήσιας Ενέργειας Έκπτωση Ημερήσιας Ενέργειας “Dual Energy” Διάρκεια FIXED! ΟΙΚΙΑΚΟ Γ1 0,3699 €/kWh Χ 1,5€ Χ Χ 5% 3% ΑΟΡΙΣΤΟΥ FIXED! ΟΙΚΙΑΚΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ Γ1Ν 0,3699 €/kWh 0,3499 €/kWh 1,5€ 2,0€ Χ 5% 3% ΑΟΡΙΣΤΟΥ 1. Ο παρών Τιμοκατάλογος συνοδεύεται από την Αίτηση/Σύμβαση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας, την Δήλωση Αποδοχής Όρων, τους Γενικούς Όρους Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας και την Πολιτική Απορρήτου & Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. 2. Ο Τιμοκατάλογος αναφέρεται στις Ανταγωνιστικές Χρεώσεις. Στις παραπάνω χρεώσεις δεν περιλαμβάνονται ρυθμιζόμενες χρεώσεις, φόροι, τέλη και οτιδήποτε άλλο προβλέπεται από την ισχύουσα Νομοθεσία και τις Αρμόδιες Αρχές. 3. Η τιμή χρέωσης του παγίου αφορά σε χρονικό διάστημα τριάντα (30) ημερών. Β. Ειδικοί Όροι: 1. Οι παρόντες Ειδικοί Όροι της Σύμβασης Προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας ισχύουν για τα Εμπορικά Προγράμματα electricon «Fixed! Οικιακό» και electricon «Fixed! Οικιακό Νυχτερινό», τα οποία προσφέρονται σε οικιακούς καταναλωτές με μετρητές με ημερήσια ή/και με νυχτερινή κατανάλωση. 2. Οι Ειδικοί Όροι υπερισχύουν των Γενικών Όρων της Σύμβασης Προμήθειας, όπου ορίζεται διαφορετικά. 3. Τα Εμπορικά Προγράμματα electricon «Fixed!Οικιακό» και «Fixed! Οικιακό Νυχτερινό», προσφέρονται στον Πελάτη με έκπτωση ημερήσιας ή/και νυχτερινής ενέργειας ύψους 5%. Η έκπτωση υπολογίζεται στον εκάστοτε εκδιδόμενο έναντι ή εκκαθαριστικό λογαριασμό και αφορά στην συνολική χρέωση αξίας για ημερήσια ή/και νυχτερινή κατανάλωση της περιόδου για την οποία εκδίδεται ο εκάστοτε λογαριασμός. Τέλος, η έκπτωση αποδίδεται στον Πελάτη για όλο το χρονικό διάστημα παραμονής του στο εν λόγω πρόγραμμα και μέχρι την λήξη αυτού. 4. Η διάρκεια των Εμπορικών Προγραμμάτων electricon «Fixed! Οικιακό» και electricon «Fixed! Οικιακό Νυχτερινό», ορίζεται ως αορίστου χρόνου και αρχίζει από την ημερομηνία έναρξης της εκπροσώπησης του Πελάτη απο τον Προμηθευτή. 5. Η Χρέωση Προμήθειας Νύχτας αφορά στις ώρες 02:00-08.00 και 15.00-17.00 για τη χειμερινή περίοδο, δηλ. από την 1η Νοεμβρίου έως την 30η Απριλίου & 23.00-07.00 για τη θερινή περίοδο, δηλαδή από την 1η Μαΐου έως την 31η Οκτωβρίου. 6. Για πελάτες που συνάπτουν συμβάσεις Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας και Φυσικού Αερίου με την ΕΛΙΝΟΙΛ, για όσο χρονικό διάστημα παραμένουν ταυτόχρονα ενεργές οι συμβάσεις τους (και οι 2 παροχές στο ίδιο ΑΦΜ και στην ίδια διεύθυνση), θα παρέχεται επιπλέον έκπτωση στις αρχικές χρεώσεις ηλεκτρικής ενέργειας ημέρας (έκπτωση “Dual Energy”) ίση με 3%. 7. Το ύψος της Εγγύησης ορίζεται στην αξία της εκτιμώμενης κατανάλωσης 45 ημερών με ελάχιστο τα εκατό ευρώ (100€) για μονοφασική ή τα εκατόν τριάντα ευρώ (130€) για τριφασική παροχή. Η Εγγύηση χρεώνεται στον πρώτο (1ο) ή στον δεύτερο (2ο) Λογαριασμό. Εφόσον ο Πελάτης ενεργοποιήσει την αυτόματη εξόφληση λογαριασμού μέσω πάγιας εντολής τραπέζης ή πιστωτικής κάρτας και ο Προμηθευτής λάβει σχετική ενημέρωση από την τράπεζα, η Εγγύηση θα επιστρέφεται στον Πελάτη με σχετική πίστωση του αμέσως επόμενου λογαριασμού. 8. Για κάθε μήνα παραμονής του πελάτη στα ανωτέρω προγράμματα και εφόσον είναι συνδρομητής της κάρτας προνομίων ΕΛΙΝ UP ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΗ, θα του αποδίδονται στον λογαριασμό προνομίων του 200 πόντοι ανταμοιβής. Ο καταναλωτής θα πρέπει να δηλώσει στην αίτηση/σύμβαση προμήθειας το κινητό τηλέφωνο που έχει συνδέσει με την κάρτα προνομίων του. Οι πόντοι UP ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΗ θα πιστώνονται μέχρι την τελευταία ημέρα του επόμενου μήνα από την ημέρα υπογραφής της σύμβασης προμήθειας από τον πελάτη. 9. Για τα προγράμματα electricon «Fixed! Οικιακό» και electricon «Fixed! Οικιακό Νυχτερινό», δεν ισχύει καμία ρήτρα αναπροσαρμογής χρεώσεων προμήθειας. 10. Τα Προγράμματα electricon «Fixed! Οικιακό» και electricon «Fixed! Οικιακό Νυχτερινό», είναι διαθέσιμα και για δικαιούχους ΚΟΤ. Έλαβα γνώση των παραπάνω Τιμοκαταλόγων και Ειδικών Όρων και συμφωνώ. 

 

Νταξει δεν μπορείς να πεις πάντως ότι λένε στο email το στέλνουν κ σε συμβόλαιο.

0,36 είναι χωρίς ρητρα και διάφορα και διάρκεια ΑΟΡΙΣΤΟΥ.

Πάντως το γενικεύω λίγο ,μέχρι στιγμής συμφέρει μόνο δεη και we energy.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Aπ'ότι φαίνεται ήθελαν να σου στείλουν 0.36 και σου έστειλαν 0.036. 🤪

Τι καλά που θα ήταν να είχαμε τέτοια τιμή kWh.... 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, atom7 είπε

Τι καλά που θα ήταν να είχαμε τέτοια τιμή kWh.... 😊

Μακαρι να ηταν ετσι για ολους.

Τωρα με τις εκπτωσεις(ΚΟΤ-Β και μηχανικη υποστηριξη) εγω εχω 0,0255.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atom7 είπε

Τι καλά που θα ήταν να είχαμε τέτοια τιμή kWh.... 😊

και με ρήτρα να είναι , πάλι ανταγωνιστικό θα είναι (αν ισχύει και αν έχει παρόμοιο τύπο με τα εμπορικά)

αλλά 99% λάθος κάνανε στο δεκαδικό

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

βάσει του ΚΠΗΕ η τιμή προσφοράς είναι δεσμευτική, ζήτα δηλαδή να σου στείλουν προς υπογραφή τον τιμοκατάλογο που σου είχαν κάνει προσφορά.

έχουν δικαίωμα απόρριψης αν είναι μέσα σε κάποιες εργάσιμες και γραπτώς αιτιολογημένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

και με ρήτρα να είναι , πάλι ανταγωνιστικό θα είναι (αν ισχύει και αν έχει παρόμοιο τύπο με τα εμπορικά

Αν είναι ρητροπρογραμμα θα έχει σίγουρα μικρότερα όρια, σαν τη Volton

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας παιδια, εχει απο χθες που με πηρε η Elpedison να μου κανει προγραμμα συνδιαστικο, εχω ΚΟΤ στη ΔΕΗ 0,045, θα μου δωσει λεει 0,009(!). Στο δε αεριο κλειδωμενη τιμη 0,0027 για 2 χρονια. Στο αεριο εχω ζενιθ και την εψαχνα να φυγω. Προσθεστε στα παραπανω 100+50€ πιστωση στον λογαρισμο και η χρεωση θα ξεκινησει οταν τελειωσει η πιστωση...

Μου εστειλαν με μειλ τα κατωθι και θα μου επιβεβαιωσουν με ηχογραφηση τις παραπανω τιμες. Επειδη εχει βοηθησει πολυ κοσμο, θα ηθελα την γνωμη σας.

Ενδεικτικα στις τιμες το 0,054 το αεριο με 50% εκπτωση 0,027 . Και στο ρευμα -50% και εκπτωση ΚΟΤ θα βγει 0,009. Βεβαια αυτα γραμμενα δεν τα βλεπω, θα μου τα πουν στην ηχογραφηση.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

ρευμα.pdf

Μόλις τώρα, namenick είπε

Καλησπερα σας παιδια, εχει απο χθες που με πηρε η Elpedison να μου κανει προγραμμα συνδιαστικο, εχω ΚΟΤ στη ΔΕΗ 0,045, θα μου δωσει λεει 0,009(!). Στο δε αεριο κλειδωμενη τιμη 0,0027 για 2 χρονια. Στο αεριο εχω ζενιθ και την εψαχνα να φυγω. Προσθεστε στα παραπανω 100+50€ πιστωση στον λογαρισμο και η χρεωση θα ξεκινησει οταν τελειωσει η πιστωση...

Μου εστειλαν με μειλ τα κατωθι και θα μου επιβεβαιωσουν με ηχογραφηση τις παραπανω τιμες. Επειδη εχει βοηθησει πολυ κοσμο, θα ηθελα την γνωμη σας.

Ενδεικτικα στις τιμες το 0,054 το αεριο με 50% εκπτωση 0,027 . Και στο ρευμα -50% και εκπτωση ΚΟΤ θα βγει 0,009. Βεβαια αυτα γραμμενα δεν τα βλεπω, θα μου τα πουν στην ηχογραφηση.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

ρευμα.pdf 1 MB · 0 downloads

και το αεριο

αεριο.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κανανε λαθος τελικα παιδια ενα μηδενικο απο 0,036 εγινε 0,36 😀 σημερα μου απαντησανε με email οποτε false alarm

Επεξ/σία από giannis123
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...