Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ειπαν οτι μου στειλανε λαθος ρυτρα ηταν του next!!και οτι δεν εχει ρητρα αναπροσαρμογης...θα τρελαθουμε τελειως?ειναι δυνατον?να αποφανθουν οι ειδικοι 😀

Επεξ/σία από giannis123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, giannis123 είπε

Παιδια ευχαριστω τους ενημερωνω και επανερχομαι με νεωτερα........

ρώτα και αν με νυχτερινό , το πάγιο είναι 2€ ή 2€ + 1,5€

αν είναι με όρια του Next , είναι πολύ καλή περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, giannis123 είπε

Μου ειπαν οτι μου στειλανε λαθος ρυτρα ηταν του next!!και οτι δεν εχει ρητρα αναπροσαρμογης...θα τρελαθουμε τελειως?ειναι δυνατον?να αποφανθουν οι ειδικοι 😀

γραπτώς το έχεις ? ξεκίνα mining , βαρύ όμως όχι φλωριές και μετά ΣτΚ 🤣

ζήτα να επικοινωνήσει κάποιος σοβαρός μαζί σου μέσω email.... απο Ελίν είναι ή συνεργάτης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ εχω Ήρων και με πήρε τηλέφωνο η volton και μόνο για σήμερα μου δίνουν δύο μήνες τσάμπα ρεύμα και 0.05 τη κιλοβατώρα για 2 χρόνια συμβόλαιο.Ξερει κάνεις τι παίζει με το συμβόλαιο τους?Στον Ήρων με χρεώνουν τώρα με 0.6 και τους είπα να μου κάνουν καλύτερη προσφορά μιας και πληρώνω πάντα στην ώρα τους και θα μου πουν αύριο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nhn είπε

Στον Ήρων με χρεώνουν τώρα με 0.6 και τους είπα να μου κάνουν καλύτερη προσφορά μιας και πληρώνω πάντα στην ώρα τους και θα μου πουν αύριο....

0,6 συν ρήτρα

3 λεπτά πριν, nhn είπε

με πήρε τηλέφωνο η volton και μόνο για σήμερα μου δίνουν δύο μήνες τσάμπα ρεύμα και 0.05 τη κιλοβατώρα για 2 χρόνια συμβόλαιο.

τη ρήτρα ξανα ξέχασες .

Δηλαδή εκτός αρχικών τιμών παίζει ρόλο και πόση ρήτρα εφαρμόζει ο κάθε πάροχος για σύγκριση

 

Γενικά προτίμησε χωρίς δέσμευση και κάτι ανάμεσα σε ΓΝ1, weblue, elin smart home , κατέβασε και το excel

4 λεπτά πριν, giannis123 είπε

1.jpg

Εδω η προσφορα...... μου απαντησανε χωρις ρητρα!

ναι , οκ, προφανώς κάνουν λάθος , γράφει κιόλας το παρών οτι έχει ρήτρα, το θέμα είναι πόση . Ζήτα να σου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει .

_______________________________________________________________________________________

σε άλλα νέα , όσοι είστε Volterra και έχει καθυστερήσει η έκδοση (πέρασε 2μηνο σε μένα) ζητήστε απο το support να στείλουν . Λογικά πρέπει να βγει και 2ος μιας και η περίοδος κατανάλωσης ήταν 22/03/2022 - 19/05/2022 , το θέμα είναι οτι δε μου έχει έρθει ειδοποίηση για καταχώρηση

Τουλάχιστον είναι με τις παλιές καλές τιμές χωρίς ρήτρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, giannis123 είπε

 

Εδω η προσφορα...... μου απαντησανε χωρις ρητρα!

Aφού κάτω γράφει:

**Οι χρεώσεις αφορούν στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου , εφόσον δεν ενεργοποιηθεί το δικαίωμα του προμηθευτή για εφαρμογή όρων αναπροσαρμογής των χρεώσεων  

Δεν είναι δυνατόν να μην έχει ρήτρα.

Το email που σου έστειλαν είχε συνοδευτικά PDF τους γενικούς όρους, ειδικούς όρους, όρους ρήτρας αναπροσαρμογής... ναι ή όχι; Το αρχείο που ανέβασες για τη ρήτρα αναπροσαρμογής σου το έστειλαν με mail ή το βρήκες μόνος σου και το ανέβασες; Έχω μπερδευτεί λίγο...

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2022 στις 1:54 ΜΜ, korakios είπε
Στις 14/6/2022 στις 8:29 ΠΜ, atom7 είπε

Δηλαδή θα το πάμε έτσι τώρα; Εγώ θα πατάω απόρριψη, και αυτοί θα λένε "σας έχουμε απαντήσει" ; Σαν τα παιδάκια του δημοτικού; 😁

ακριβώς 😁 . Γράψε:

"Καμία σαφής απάντηση δε δώσατε ,το αίτημα παραμένει ανοιχτό μέχρι την παρέμβαση της ΡΑΕ, που θα κρίνει το

Α) αν έγινε ενημέρωση και παρουσίαση της ρήτρας αναπροσαρμογής πριν την υπογραφή του συμβολαίου και το

Β) αν τα ψιλά γράμματα σε έναν λογαριασμό είναι ο σωστός τρόπος ενημέρωσης , 

Δε χρειάζεται επικοινωνία απο εσάς ,εκτός αν έχετε να προσθέσετε κάτι ουσιαστικό μιας  και δε με καλύπτουν οι απαντήσεις που έχετε δώσει μέχρι τώρα και δεν υπάρχει λόγος να τις αναμασήσετε  "

@korakios Η τραγωδία συνεχίζεται. Τους είχα γράψει:

Spoiler

Καμία σαφή απάντηση δεν έχετε δώσει ως προμηθευτής, συνεπώς το αίτημα παραμένει ανοιχτό μέχρι την παρέμβαση της ΡΑΕ που θα κρίνει: Α) αν έγινε ενημέρωση και παρουσίαση της ρήτρας αναπροσαρμογής ΠΡΙΝ την υπογραφή του συμβολαίου και Β) αν τα "ψιλά γράμματα" σε έναν λογαριασμό είναι ο σωστός τρόπος ενημέρωσης τροποποίησης της σύμβασης. Δεν χρειάζεται περαιτέρω επικοινωνία από εσάς, εκτός αν έχετε να προσθέσετε κάτι ουσιαστικό, μιας και οι απαντήσεις που έχετε δώσει μέχρι τώρα δεν με καλύπτουν και δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνεστε.

Και απαντούν πάλι:

Spoiler

Σε συνέχεια της αναφοράς σας, διευκρινίζουμε πως το αίτημα σας, μέσω της πλατφόρμας της ΡΑΕ, απευθύνεται προς τον προμηθευτή και έχετε λάβει ενημέρωση/απάντηση στα αιτήματα σας. Με εκτίμηση.

Ισχύει αυτό που λένε; Η πλατφόρμα myrae είναι μόνο ένα μέσο επικοινωνίας μεταξύ πελάτη και προμηθευτή; Αν ναι, τότε ποιο το νόημα; Ή απλά προσπαθούν να με κάνουν να βαρεθώ να στέλνω "απόρριψη" ; πφφφφφ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, korakios είπε

 

σε άλλα νέα , όσοι είστε Volterra και έχει καθυστερήσει η έκδοση (πέρασε 2μηνο σε μένα) ζητήστε απο το support να στείλουν . Λογικά πρέπει να βγει και 2ος μιας και η περίοδος κατανάλωσης ήταν 22/03/2022 - 19/05/2022 , το θέμα είναι οτι δε μου έχει έρθει ειδοποίηση για καταχώρηση

Τουλάχιστον είναι με τις παλιές καλές τιμές χωρίς ρήτρες

Πριν δύο μέρες η volterra μου έστειλε λογαριασμό με ρήτρα. Με πήγε κατευθείαν στο 360 ξεγνοιασιά ενώ είχα σταθερό με χρέωση 0,089 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις η Ελίν μου εστηλε το παρακάτω.

Το εξοχικό το έβγαλα από αυτούς και για την κυρία κατοικία μου εστηλαν

 

Σε συνέχεια της ενημέρωσής σχετικά με την λήξη της σύμβασής σας και την προσφορά για την ανανέωση της συνεργασίας μας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι σας προτείνουμε το παρακάτω πρόγραμμά μας χωρίς χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής που θα έχει ισχύ από 1/6/2022.

 

 

 

 

 

Fixed ! Οικιακό Νυχτερινό NEW

 

 

Χρέωση Μηνιαίου Πάγιου για το ημερήσιο 1,5€και για το 2,0€ για το νυχτερινό.

Εξασφαλισμένη Έκπτωση Ενέργειας 5% σε κάθε λογαριασμό!

Χωρίς δέσμευση συμβολαίου (αφορά κατηγορία πελατών Γ1, Γ1Ν)

Χωρίς Χρέωση Εγγύησης με ενεργοποίηση πάγιας εντολής πληρωμής του λογαριασμού σας

Επιπλέον έκπτωση 3% στην χρέωση ημερήσιας ενέργειας σε συνδυασμό «Dual Energy»

Χωρίς Χρέωση Εγγύησης με ενεργοποίηση πάγιας εντολής πληρωμής του λογαριασμού σας. Χωρίς κλιμακωτή χρέωση.

Χωρίς χρέωση CO2

 

 

Χρέωση Ενέργειας Ημέρας

 

Χρέωση Ενέργειας Ημέρας με έκπτωση

 

Χρέωση Ενέργειας Νύχτας

 

Επιπλέον Έκπτωση Ενέργειας Ημέρας Dual Energy

 

 

 

 

 

0,3699€/kWh

 

0,3514€/kWh

 

0,3499€/kWh

 

3%

 

 

 

 

 

*Εφαρμόζεται πάγια χρέωση

 

**Οι χρεώσεις αφορούν στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου , εφόσον δεν ενεργοποιηθεί το δικαίωμα του προμηθευτή για εφαρμογή όρων αναπροσαρμογής των χρεώσεων  

 

***Δεν περιλαμβάνεται Φ.Π.Α. 6%

 

 

Τι είναι τούτο τώρα;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atom7 είπε

Ισχύει αυτό που λένε; Η πλατφόρμα myrae είναι μόνο ένα μέσο επικοινωνίας μεταξύ πελάτη και προμηθευτή; Αν ναι, τότε ποιο το νόημα; Ή απλά προσπαθούν να με κάνουν να βαρεθώ να στέλνω "απόρριψη" ; πφφφφφ.....

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=59272044

Αναφορά σε κείμενο

Παρακαλώ σταματήστε τις ανήθικες τακτικές παραπληροφόρησης προκειμένου να κλείσω το αίτημα. Στους όρους της πλατφόρμας https://www.rae.gr/myraeterms/ αναγράφει ξεκάθαρα ότι "η ΡΑΕ θα λαμβάνει πλήρη πληροφόρηση για τα στοιχεία και την εξέλιξη του αιτήματος, την αλληλογραφία και τα συνοδευτικά έντυπα που ανταλλάσσονται μεταξύ των δύο μερών, και θα διατηρεί τη δυνατότητα να παρεμβαίνει και επικοινωνεί με τα δύο μέρη καθ’ όλη τη διάρκεια της διαδικασίας με στόχο την αποτελεσματική επιτέλεση μίας εκ των βασικών αποστολών της περί της προστασίας των συμφερόντων των καταναλωτών". Ζητώ λοιπόν και πάλι τη παρέμβαση της ΡΑΕ με στόχο την αποτελεσματική επίλυση του αιτήματος μου.

 

2 ώρες πριν, mtra είπε

Πριν δύο μέρες η volterra μου έστειλε λογαριασμό με ρήτρα. Με πήγε κατευθείαν στο 360 ξεγνοιασιά ενώ είχα σταθερό με χρέωση 0,089 

δεν είχες λάβει την επιστολή ?

2 λεπτά πριν, spyrospal είπε

Τι είναι τούτο τώρα;;

ότι ειπώθηκε στις προηγούμενες σελίδες , πάρε γραπτώς το μαθηματικό τύπο της ρήτρα αναπροσαρμογής και πόσταρε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, korakios είπε

 

ότι ειπώθηκε στις προηγούμενες σελίδες , πάρε γραπτώς το μαθηματικό τύπο της ρήτρα αναπροσαρμογής και πόσταρε

Μόλις εστηλα Μάιλ και περιμένω.

Μου κάνει εντύπωση ότι αναφέρεται επάνω χωρίς ρητρα αναπροσαρμογής.

Θα επανέλθω με την απάντηση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, spyrospal είπε

Μόλις εστηλα Μάιλ και περιμένω.

Μου κάνει εντύπωση ότι αναφέρεται επάνω χωρίς ρητρα αναπροσαρμογής.

Θα επανέλθω με την απάντηση τους.

κάτσε , σε έναν απο τους 2 σας στείλανε λάθος τιμοκατάλογο

αν είναι 0,36 , ε ναι , προφανώς δεν έχει ρήτρα 🤣

αν είναι 0,036 σίγουρα θα έχει

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@giannis123 Aπ'ότι φαίνεται ήθελαν να σου στείλουν 0.36 και σου έστειλαν 0.036. 🤪

Προτείνω να το εκμεταλευτείς. Προχώρα δηλαδή τη διαδικασία... και περίμενε να δεις τι θα γράφει ο τιμοκατάλογος που θα σου στείλουν να υπογράψεις. Αν σου στείλουν 0.36... πες ότι έχεις προσφορά σε mail με 0.036 και γραπτή επιβεβαίωση ότι είναι χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής... κι ότι βάσει του ΚΠΗΕ η τιμή προσφοράς είναι δεσμευτική, ζήτα δηλαδή να σου στείλουν προς υπογραφή τον τιμοκατάλογο που σου είχαν κάνει προσφορά.

@spyrospal Εσύ μην ασχολείσαι καθόλου... το 0.36 που σου πρότειναν είναι πανάκριβο. Για σταθερό υπάρχει το WeEnergy WeYellow με 0.21, ή μετά πας σε κυμαινόμενο με την ελπίδα να πέσουν οι τιμές στο 0.14 με τις παρεμβάσεις της κυβέρνησης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...