Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, john5757 είπε

Εριξα μια ματια και στο ecxel. παω στο ΔΕΗ myHome Online ?

Γ1Ν , weblue , elin smart home χωρίς δέμσευση ωστε να κινηθείς άνετα στη ρευστή κατάσταση χωρίς πέναλτι πρόωρης αποχώρησης

το mvp της Προτέργια δείχνει καλό αλλά με 24μηνη δέσμευση , αν τους ψήσεις να πας εκεί χωρίς δέσμευση σαν παλιός πελάτης ,οκ

παρακολουθείς συχνά επιδοτήσεις και χοντρική , ειδικά αν δεν είναι κύρια κατοικία

τα σταθερά είναι πανάκριβα , τα κυμαινόμενα με ρήτρα παίρνουν επιδοτήσεις προς το παρών (4ο φύλλο του excel οι επιδοτήσεις)

Για ΥΔΕ υπάρχει άλλο θέμα , όπως επίσης και για το νυχτερινό (να βάλεις) , δες στο excel στα σταθερά πόσο χάνεις απο ρυθμιζόμενες ανα έτος με 20% χρήσης νυχτερινού , πολλοί το φτάνουν αρκετά παραπάνω

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

αν την θες για καποιον υπολογισμο βαλτη παραπερα και hide

απλά περιμένω τι σύστημα θα παίξει απο Ιούλιο και αν είναι θα κάνω νέα ανάρτηση για sticky με οδηγίες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, john5757 είπε

Δεν είναι αυτό το θέμα, θα βαλω ρελε, το θέμα είναι που παω

...σωστά το λες, αν βάλεις ρελέ (που όπως το ξέρεις, όντως για το καλό σου είναι, μην έχετε κα'να ατύχημα στο σπίτι κτλ), θα χρειαστείς και νέα ΥΔΕ, και αν δεν είσαι Αττική για να βρεις προσφορές, ο ηλεκτρολόγος στην επαρχία πιθανώς θα σου κάνει μια σούμα κοντά στο 200άρι για ΥΔΕ, κόστος ρελέ/εγκατάσταση ρελέ (μάλλον το 'χεις ψάξει και το λες). 

Για το νυχτερινό μην το καθυστερείς όμως, αν είναι δικό σου το σπίτι (λογικά, είναι) : όσο το καθυστερείς, χασούρα θα 'χεις, σε βάθος χρόνου (δεν είμαι βέβαια μέσα στο πορτοφόλι σου για να ξέρω πόσο εύκολο ή όχι είναι να σκάσεις τα λεφτά που είπες, εδώ και τώρα). Όπως σου είπε ο Κοράκιος, εκτός της χαμηλότερης χρέωσης της νυχτερινής κιλοβατώρας, θα έχεις ΚΑΙ εκπτώσεις στις "Ρυθμιζόμενες", με το νυχτερινό. Τέλος, δες μήπως και δικαιούσαι και ΚΟΤ (σε συνδυασμό μάλιστα με το νυχτερινό, θα έχεις πολύ μεγάλη εξοικονόμηση). Άσε δε που, ανάλογα την τύχη σου, ενδέχεται να καθυστερήσει η εγκατάσταση νέου μετρητή. Οπότε, κάνε μια ώρα αρχύτερα την αίτηση (...άλλα 42€ εν τω μεταξύ, αλλά θα έλεγα βιάσου, μη τυχόν το ανεβάσουν κι αυτό τώρα που ιδωτικοποιείται και ο ΔΕΔΔΗΕ, και χτυπάς μετά το κεφάλι σου...). 

Τέλος, για το πού πας : για την ώρα, όχι σταθερό, ΑΝ θα παίρνεις επιδοτήσεις (κύρια κατοικία κτλ). Σιγουρέψου ότι θα παίρνεις, και πάνε στο Γ1 της ΔΕΗ. Ο μόνος λόγος να πας σε σταθερό (είτε της ΔΕΗ είτε της We Energy, που είναι το πιο φθηνό και χωρίς δέσμευση, αλλά με σιγουριά τιμών μόνο για το πρώτο 6μηνο, μετά μπορεί να τ'΄ανεβάσουν), είναι για να εξασφαλίσεις ότι αν τα πράγματα στραβώσουν το επόμενο διάστημα με τις διεθνείς τιμές ή/και τις επιδοτήσεις εδώ, θα είσαι (ήδη) καλυμμένος...ΑΝ έχεις οικονομικό περιθώριο να πληρώνεις από τώρα ακριβό σταθερό, πάνε. ΑΝ όχι, ζαριά σε κυμαινόμενο με επιδότηση.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2022 στις 2:56 ΜΜ, korakios είπε

τώρα το είδα

γιαυτο , τερματίζει η πίστα ....

 

η μλκ της ΡΑΕ που τόσους μήνες δεν έχει κάνει "Απόρριψη Απάντησης και αίτημα εξέτασης απο ΡΑΕ"

Το οτι γράφει οτι "θα παραμείνει σε κατάσταση απόρριψης" είναι γελοίο , αφού γράφει "Κλείσιμο"

ανοίγεις νέο εφόσον ξέρεις τον αριθμό αιτήματος :

"Σε συνέχεια του αιτήματος "τάδε " , λόγω του οτι η πλατφόρμα του myrae δεν έχει πλέον επιλογή απάντησης και αναγκαστικά έκλεισε με την απόρριψη, σας ενημερώνω οτι το

δε με καλύπτει σαν απάντηση και για τη συμμόρφωση ή μη θα κρίνει η ίδια η ΡΑΕ και όχι εσείς φυσικά

Το αίτημα θα παραμείνει ανοιχτό μέχρι να παρέμβει η ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα "

Έπειτα από άνοιγμα νέου αιτήματος σε συνέχεια του προηγούμενου:

Spoiler

Σε συνέχεια του αιτήματος με Αριθμό: 2802 (Ημερομηνία Υποβολής: Τρίτη, 15 Μαρ 2022), επειδή η πλατφόρμα του MyRAE δεν έχει πλέον επιλογή απάντησης και αναγκαστικά έκλεισε με την απόρριψη, δηλώνω ρητά οτι το "η ενημέρωση σας είναι προσήκουσα και η εταιρεία μας συμμορφώνεται πλήρως με τις προβλέψεις της απόφασης ΡΑΕ 409/2020" δεν με καλύπτει σαν απάντηση και για τη συμμόρφωση ή μη θα κρίνει η ίδια η ΡΑΕ και όχι εσείς φυσικά. Το αίτημα θα παραμείνει ανοιχτό μέχρι να παρέμβει η ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα.

Η απάντηση του προμηθευτή:

Spoiler

Σε απάντηση της από 08/06/2022 διαμαρτυρίας – πρόσκλησής σας, σας ενημερώνουμε για τα εξής :

Αναφορικά με την διαμαρτυρία σας και καθώς απευθύνεστε στον προμηθευτή μέσω της πλατφόρμας της ΡΑΕ, έχουμε απαντήσει με σαφήνεια στα ερωτήματα σας, μέσω του 2802 αιτήματος σας. 

Με εκτίμηση.  

Δηλαδή θα το πάμε έτσι τώρα; Εγώ θα πατάω απόρριψη, και αυτοί θα λένε "σας έχουμε απαντήσει" ; Σαν τα παιδάκια του δημοτικού; 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, atom7 είπε

Έπειτα από άνοιγμα νέου αιτήματος σε συνέχεια του προηγούμενου:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Σε συνέχεια του αιτήματος με Αριθμό: 2802 (Ημερομηνία Υποβολής: Τρίτη, 15 Μαρ 2022), επειδή η πλατφόρμα του MyRAE δεν έχει πλέον επιλογή απάντησης και αναγκαστικά έκλεισε με την απόρριψη, δηλώνω ρητά οτι το "η ενημέρωση σας είναι προσήκουσα και η εταιρεία μας συμμορφώνεται πλήρως με τις προβλέψεις της απόφασης ΡΑΕ 409/2020" δεν με καλύπτει σαν απάντηση και για τη συμμόρφωση ή μη θα κρίνει η ίδια η ΡΑΕ και όχι εσείς φυσικά. Το αίτημα θα παραμείνει ανοιχτό μέχρι να παρέμβει η ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα.

Η απάντηση του προμηθευτή:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Σε απάντηση της από 08/06/2022 διαμαρτυρίας – πρόσκλησής σας, σας ενημερώνουμε για τα εξής :

Αναφορικά με την διαμαρτυρία σας και καθώς απευθύνεστε στον προμηθευτή μέσω της πλατφόρμας της ΡΑΕ, έχουμε απαντήσει με σαφήνεια στα ερωτήματα σας, μέσω του 2802 αιτήματος σας. 

Με εκτίμηση.  

Δηλαδή θα το πάμε έτσι τώρα; Εγώ θα πατάω απόρριψη, και αυτοί θα λένε "σας έχουμε απαντήσει" ; Σαν τα παιδάκια του δημοτικού; 😁

Καλημερα... Παντως η ΡΑΕ  δεν εχει απαντησει σε κανεναν  θετικα.. Εδω και πανω απο χρονο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/6/2022 στις 2:28 ΜΜ, korakios είπε

και τις ΤΕΜ

ναι , περιμένεις απλά τον τελικό (και τις ΤΕΜ )

βλέποντας και κάνοντας

Την έκπτωση της ανανέωσης ΟΚ αλλά τις ΤΕΜ γιατί ακύρωση ? Λόγω ότι ίσως δεν με έχουν καταχωρημένο σαν κύρια κατοικία επομένως λαμβάνω λιγότερη ενίσχυση από το κράτος ?

Οι ΤΕΜ ήταν 100 € και 90 € για εκκαθαριστικούς με 400 € και 830 € ρήτρες αντίστοιχα 

Επεξ/σία από jeanthira7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

Γ1Ν , weblue , elin smart home χωρίς δέμσευση ωστε να κινηθείς άνετα στη ρευστή κατάσταση χωρίς πέναλτι πρόωρης αποχώρησης

τα σταθερά είναι πανάκριβα , τα κυμαινόμενα με ρήτρα παίρνουν επιδοτήσεις προς το παρών (4ο φύλλο του excel οι επιδοτήσεις)

Δηλ. να σπάσω το σταθερό online στα 0,18 ημέρα (πέναλτι 25 ευρώ) για να πάω Γ1Ν? ή να περιμένω τελικές επιδοτήσεις σε ΦΕΚ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα! Παιδια με εχει ζαλισει η elpedison για το free με 0,058/kw παγιο 4,99, δωρο κ καλα 50 ευρω σε βαθος χρονου + ρητρα εννοειται.. αλλα χωρις δεσμευση..Δεν μου φαινεται  ασχημο, μαλιστα δειχνει πιο καλο απο Γ1 Δεη, τι λετε; 

Εννοειται για να με πεισει μου λεγε πως εμεις εχουμε χαμηλη αναπροσαρμογη κ μπαρουφες, μα η αναπροσαρμογη δεν ειναι ιδια για ολους τους παροχους; δεν τους πιστευω😄

1 ώρα πριν, doll είπε

Δηλ. να σπάσω το σταθερό online στα 0,18 ημέρα (πέναλτι 25 ευρώ) για να πάω Γ1Ν? ή να περιμένω τελικές επιδοτήσεις σε ΦΕΚ?

Εγω θα σου λεγα να μη βιαστεις..απο που προκυπτει πως το Γ1 ειναι τωρα πιο φτηνο απ το σταθερο που εχεις; αυτο εχει κ εμενα ο πατερας μου 0,18 κ 0,13 νυχτα..

Πες πως εχεις 450kw/μηνα, 300 ημερα κ 150 νυχτα.Μπορει να γινει ενας υπολογισμος να δουμε αν στεκει; Γιατι εγω με βαση το excel του κορακιου το βγαζω πιο ακριβο το Γ1 με βαση τις πιο πανω κιλοβατωρες.

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, energy52 είπε

Καλημερα! Παιδια με εχει ζαλισει η elpedison για το free με 0,058/kw παγιο 4,99, δωρο κ καλα 50 ευρω σε βαθος χρονου + ρητρα εννοειται.. αλλα χωρις δεσμευση..Δεν μου φαινεται  ασχημο, μαλιστα δειχνει πιο καλο απο Γ1 Δεη, τι λετε; 

Εννοειται για να με πεισει μου λεγε πως εμεις εχουμε χαμηλη αναπροσαρμογη κ μπαρουφες, μα η αναπροσαρμογη δεν ειναι ιδια για ολους τους παροχους; δεν τους πιστευω😄

Εγω θα σου λεγα να μη βιαστεις..απο που προκυπτει πως το Γ1 ειναι τωρα πιο φτηνο απ το σταθερο που εχεις; αυτο εχει κ εμενα ο πατερας μου 0,18 κ 0,13 νυχτα..

Πες πως εχεις 450kw/μηνα, 300 ημερα κ 150 νυχτα.Μπορει να γινει ενας υπολογισμος να δουμε αν στεκει; Γιατι εγω με βαση το excel του κορακιου το βγαζω πιο ακριβο το Γ1 με βαση τις πιο πανω κιλοβατωρες.

Να ξέρεις απλά η εταιρεία που λες πιο πανω έχει την μεγαλυτερη ρήτρα από όλους τους παροχους.. Δεν είναι  η ίδια ρήτρα σε χρήματα .. Παίζει ανάλογα τον παροχο.. Μπαρούφες λένε. Κοίταξε και πιο πισω τις σελίδες έχει αναφερθεί.. Πελάτη σε θέλουν.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έλα τηλεφώνημα από we energy για το we blue (επαγγελματικό) που έκανα αίτηση και ζητάνε εγγύηση 100€ τα οποία θα επιστραφούν αν βάλω πάγια εντολή ή όταν φύγω. 

@ekrepali ή όποιος άλλος έχει βάλει we energy, ζήτησαν και σε εσάς εγγύηση 100€ τηλεφωνικώς γιατί στο site δεν είδα να αναφέρεται κάτι. 

Εντωμεταξυ μου είπε "μήπως θέλετε να το ξανασκέφτειτε γιατί είναι κόπος για τον συνάδελφο να ένταξη το σύμβολο.."

Ακούστηκε σαν να ήθελε δηλ να ακυρώσει την αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα, 

επειδή έχω χαθεί πραγματικά και έχω ελέγξει και το excel. 50τμ σπίτι με κατανάλωση 130kWh/μήνα ημερήσιο και 55kWh/μήνα νυχτερινό και είναι δεύτερη κατοικία δηλωμένη άρα μάλλον δεν θα παίρνω τις επιδοτήσεις. Τι πρόγραμμα να βάλω και ποιο πάροχο;

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@prefuse εγω που εκανα την αίτηση την προηγούμενη εβδομάδα, αλλα για οικιακό, η εγγύηση ειναι στα 25 ευρώ τα οποία θα τα πληρώσω με τον πρώτο λογαριασμο... Τωρα για επαγγελματικά δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, prefuse είπε

Καλησπέρα, έλα τηλεφώνημα από we energy για το we blue (επαγγελματικό) που έκανα αίτηση και ζητάνε εγγύηση 100€ τα οποία θα επιστραφούν αν βάλω πάγια εντολή ή όταν φύγω. 

@ekrepali ή όποιος άλλος έχει βάλει we energy, ζήτησαν και σε εσάς εγγύηση 100€ τηλεφωνικώς γιατί στο site δεν είδα να αναφέρεται κάτι. 

Εντωμεταξυ μου είπε "μήπως θέλετε να το ξανασκέφτειτε γιατί είναι κόπος για τον συνάδελφο να ένταξη το σύμβολο.."

Ακούστηκε σαν να ήθελε δηλ να ακυρώσει την αίτηση.

100 μου βάλανε (στον ΗΡΩΝ είχα 75).

Δε νομίζω να θέλουν να ακυρώσουν την αίτηση σου, απλά έχουν λίγα άτομα και μάλλον πλάκωσαν πολλές αιτήσεις.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, atom7 είπε

Δηλαδή θα το πάμε έτσι τώρα; Εγώ θα πατάω απόρριψη, και αυτοί θα λένε "σας έχουμε απαντήσει" ; Σαν τα παιδάκια του δημοτικού; 😁

ακριβώς 😁 . Γράψε:

"Καμία σαφής απάντηση δε δώσατε ,το αίτημα παραμένει ανοιχτό μέχρι την παρέμβαση της ΡΑΕ, που θα κρίνει το

Α) αν έγινε ενημέρωση και παρουσίαση της ρήτρας αναπροσαρμογής πριν την υπογραφή του συμβολαίου και το

Β) αν τα ψιλά γράμματα σε έναν λογαριασμό είναι ο σωστός τρόπος ενημέρωσης , 

Δε χρειάζεται επικοινωνία απο εσάς ,εκτός αν έχετε να προσθέσετε κάτι ουσιαστικό μιας  και δε με καλύπτουν οι απαντήσεις που έχετε δώσει μέχρι τώρα και δεν υπάρχει λόγος να τις αναμασήσετε  "

4 ώρες πριν, jeanthira7 είπε

Την έκπτωση της ανανέωσης ΟΚ αλλά τις ΤΕΜ γιατί ακύρωση ?

ποια ακύρωση λες ?

3 ώρες πριν, doll είπε

Δηλ. να σπάσω το σταθερό online στα 0,18 ημέρα (πέναλτι 25 ευρώ) για να πάω Γ1Ν? ή να περιμένω τελικές επιδοτήσεις σε ΦΕΚ?

ρισκάρεις , θες μελλοντολόγο για να σου απαντήσει , εγώ θα περίμενα τον Ιούλιο μπας και βγει χρονοδιάγραμμα

2 ώρες πριν, gianniskpatra είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, 

επειδή έχω χαθεί πραγματικά και έχω ελέγξει και το excel. 50τμ σπίτι με κατανάλωση 130kWh/μήνα ημερήσιο και 55kWh/μήνα νυχτερινό και είναι δεύτερη κατοικία δηλωμένη άρα μάλλον δεν θα παίρνω τις επιδοτήσεις. Τι πρόγραμμα να βάλω και ποιο πάροχο;

Ευχαριστώ πολύ.

λένε οτι θα έχουν 0,10€/kw, αν ισχύει πας κάπου με κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση ,στα προγράμματα που έχουν προταθεί και παρακολουθείς χοντρική να μην ξεφύγει ,  αν δεν ισχύει , σταθερό

1 ώρα πριν, mynam3 είπε

Καλημέρα,για  νέα σύνδεση σε γκαρσονιέρα που να κοιτάξει φίλος;

Ένα άτομο θα μένει, με λίγο αιρ κοντισιον και ελάχιστο μαγείρεμα. 

μέχρι να φανεί κύρια κατοικία (άγνωστο πότε) ισχύει η ίδια προηγούμενη απάντηση

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...