Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, zampara είπε

Χαχαχα ναι σωστά 0,06590.

Είναι κύρια κατοικία με περασμένο τον αριθμό παροχής στην δήλωση του Ε9.

Έχω νυχτερινό μετρητή από παλιά!

Άρα η μένω ΕΛΙΝ στο καινούργιο πρόγραμμα ή πάω στο weblue της we energy.

Ιδανικά θα ήθελα να μείνω στην ΕΛΙΝ γιατί κατά την διάρκεια της σύμβασης δεν μου έκανε κάποιο κόλπο με την χρέωση κτλ.

με 4000kw/τετράμηνο 130€/'ετος έχουν διαφορά τα weblue με smarthome

(με σημερινά δεδομένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

με 4000kw/τετράμηνο 130€/'ετος έχουν διαφορά τα weblue με smarthome

(με σημερινά δεδομένα)

Από ότι είδα το πρόγραμμα της We Blue δεν έχει ετήσια συνδρομή κτλ κτλ.

Οπότε με συμφέρει για εκεί ναι το ξέρω ότι θα πληρώνω διπλάσιο ούτως η άλλως...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

18 λεπτά πριν, zampara είπε

Κοίταξα στην δήλωση έχει περαστεί ο αριθμός ηλεκτρικής παροχής και φαίνεται μια κατοικία αφού μια υπάρχει στην δήλωση. Όσο για το ρεύμα ναι το γνωρίζω αν και έχω κάνει κάποιες αλλαγές για εξοικονόμηση αλλά ακόμη δεν έχουν φανεί γιατί τώρα πρόσφατα τις έκανα.  Είχα και μια βλάβη που μου έτρωγε ρεύμα και  την έφτιαξα πριν από έναν μήνα.

 ...αν ειδικά μιλάμε για την περσινή δήλωση (αφού ακόμα από εκεί αντλούν στοιχεία), είσαι κομπλέ τότε.

Από περιέργεια, τί είδους βλάβη "σου έτρωγε ρεύμα"...; Και για τί ύψος,,,φαγώματος μιλάμε; (μέρα, μήνα, 4μηνο). Ηλεκτρολόγος το βρήκε; Σε κάθε περίπτωση, μακάρι να ήταν αυτό το θέμα σου και ν' αποκαταστάθηκε. Γιατί, ξαναλέω, πάνω από (χοντρικά - κι εξαρτάται από το πορτοφόλι του καθένα) από πες 2.000kWh/4μηνο, τα Ευρώ γίνονται πολά. Έχε τον νου σου. Βασικά τσέκαρε και μία το ρολόι σου : κλείσε τα πάντα (βγάλε και ψυγείο από την πρίζα) και κατέβα δες αν σημειώνει καθόλου κατανάλωση. Αν ναι, έχεις θέμα. Επίσης κάνε το ίδιο καπάκι (αν έχεις θέμα) με κατεβασμένο τον γενικό (αν συνεχίζει να γυρίζει, στάνταρ υπάρχει κλοπή). Και τέλος, αν τίποτα από τα προηγούμενα δεν παίζει, απλά σημείωσε διαφορά κατανάλωσης 24ώρου και πολλαπλασίασε επί 120 να δεις τί να περιμένεις στο 4μηνο, κι από 'κει και πέρα θέμα δικό σου να προβείς σε περιορισμούς στην κατανάλωση (και αν δεν έχεις νυχτερινό και είναι δικό σου σπίτι, κάνε άμεσα αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ. Και μελέτα τα ωράρια και προσπάθα να κάνεις όση περισσότερη κατανάλωση εντός των).

edit : τώρα το είδα ότι έχεις νυχτερινό. Σιγουρέψου ότι ξέρεις τα ωράρια σωστά, και όσο μπορείς, σπρώξε καταναλώσεις εντός των.

1 ώρα πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

  

μπα 😛

image.png.04e51b2a7594999227ce1f24e5078473.png

Έτσι κι αλλιώς φαίνεται η τελική τιμή , αν είναι ξηλώνω τη στήλη σύγκρισης και τέλος με το μπέρδεμα 😁

 

 

Spoiler

...τα σπόιλέρ σου μέσα ωρέ :P

Spoiler

...το ξέρω το βελάκι της επεξήγησης, αλλά το θέμα είναι ποιος το κοιτάει...

Βασικά μην την βγάζεις, έχει κι αυτή τη χρησιμότητά της σαν στήλη - νομίζω η καλύτερη "λύση" είναι τελικά ν' αλλάξεις την λέξη "συγκριση" που είπα, με την λέξη "χασούρα"...Crude, αλλά δεν αφήνει περιθώρια λάθους...

 

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, washcloud είπε

^ ...αν ειδικά μιλάμε για την περσινή δήλωση (αφού ακόμα από εκεί αντλούν στοιχεία), είσαι κομπλέ τότε.

Από περιέργεια, τί είδους βλάβη "σου έτρωγε ρεύμα"...; Και για τί ύψος,,,φαγώματος μιλάμε; (μέρα, μήνα, 4μηνο). Σε κάθε περίπτωση, μακάρι να ήταν αυτό το θέμα σου και ν' αποκαταστάθηκε. Γιατί, ξαναλέω, πάνω από (χοντρικά - κι εξαρτάται από το πορτοφόλι του καθένα) από πες 2.000kWh/4μηνο, τα Ευρώ γίνονται πολά. Έχε τον νου σου. Βασικά τσέκαρε και μία το ρολόι σου : κλείσε τα πάντα (βγάλε και ψυγείο από την πρίζα) και κατέβα δες αν σημειώνει καθόλου κατανάλωση. Αν ναι, έχεις θέμα. Επίσης κάνε το ίδιο καπάκι (αν έχεις θέμα) με κατεβασμένο τον γενικό (αν συνεχίζει να γυρίζει, στάνταρ υπάρχει κλοπή). Και τέλος, αν τίποτα από τα προηγούμενα δεν παίζει, απλά σημείωσε διαφορά κατανάλωσης 24ώρου και πολλαπλασίασε επί 120 να δεις τί να περιμένεις στο 4μηνο, κι από 'κει και πέρα θέμα δικό σου να προβείς σε περιορισμούς στην κατανάλωση (και αν δεν έχεις νυχτερινό και είναι δικό σου σπίτι, κάνε άμεσα αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ. Και μελέτα τα ωράρια και προσπάθα να κάνεις όση περισσότερη κατανάλωση εντός των).

 

Δεν ξέρω τι ύψους φαγώματος ήταν αλλά ξέρω ότι μου έκανε ζημιά στην κατανάλωση. Ήταν ο θερμοσίφωνας που είχε τρυπήσει το καζάνι λίγο και άργησα πολλούς μήνες να το πάρω χαμπάρι. Επομένως άνοιγα πολλές ώρες τον θερμοσίφωνα την ημέρα επειδή είχε κρύο το χειμώνα και  τον έφτιαξα πριν από ένα μήνα. Κάνω προσπάθειες τώρα να αλλάξω τα a/c γιατί ήταν 30ετιας όλα... Βασικά μόνο ο χειμώνας μου ήρθε με πάρα πολλές K/Wh...Τέλος πάντων θα κάνω και προσπάθεια να εξοικονομήσω ρεύμα...

Α! Και κάτι άσχετο! Ξέρω ότι υπάρχει και μια μικρή διαρροή ρεύματος στο σπίτι απλώς πρέπει να σκάψω σε όλο το σπίτι για να την βρω όπου πράγμα ανέφικτο...

 

 

 

Επεξ/σία από zampara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, washcloud είπε

Βασικά μην την βγάζεις, έχει κι αυτή τη χρησιμότητά της σαν στήλη - νομίζω η καλύτερη "λύση" είναι τελικά ν' αλλάξεις την λέξη "συγκριση" που είπα, με την λέξη "χασούρα"...Crude, αλλά δεν αφήνει περιθώρια λάθους...

οκ, έστω χασουρα , αλλά αν κάποιος δει -300 και 50 πάλι θα μπερδευτεί ,

'Έβαλα "Ζημιά/κέρδος με:" και πιστεύω όποιος κατάλαβε κατάλαβε 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, zampara είπε

Δεν ξέρω τι ύψους φαγώματος ήταν αλλά ξέρω ότι μου έκανε ζημιά στην κατανάλωση. Ήταν ο θερμοσίφωνας που είχε τρυπήσει το καζάνι λίγο και άργησα πολλούς μήνες να το πάρω χαμπάρι. Επομένως άνοιγα πολλές ώρες τον θερμοσίφωνα την ημέρα επειδή είχε κρύο το χειμώνα και  τον έφτιαξα πριν από ένα μήνα. Κάνω προσπάθειες τώρα να αλλάξω τα a/c γιατί ήταν 30ετιας όλα... Βασικά μόνο ο χειμώνας μου ήρθε με πάρα πολλές K/Wh...Τέλος πάντων θα κάνω και προσπάθεια να εξοικονομήσω ρεύμα...

Α! Και κάτι άσχετο! Ξέρω ότι υπάρχει και μια μικρή διαρροή ρεύματος στο σπίτι απλώς πρέπει να σκάψω σε όλο το σπίτι για να την βρω όπου πράγμα ανέφικτο...

 

 

 

Φωναξε καποιον ηλεκτρολογο με το ειδικο μηχανημα να δει που υπαρχει η διαρροη.. Μπορει και καποια συσκευη να κανει αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, takoulou είπε

Φωναξε καποιον ηλεκτρολογο με το ειδικο μηχανημα να δει που υπαρχει η διαρροη.. Μπορει και καποια συσκευη να κανει αυτο...

Θα το κάνω και αυτό! Σας ευχαριστώ πολύ όλους και τους προηγούμενους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zampara είπε

Από ότι είδα το πρόγραμμα της We Blue δεν έχει ετήσια συνδρομή κτλ κτλ.

Οπότε με συμφέρει για εκεί ναι το ξέρω ότι θα πληρώνω διπλάσιο ούτως η άλλως...

 

Μηπως να κοιταξεις και καπου αλλου... Εταιρεια που  θα εχει  και συνεχεια...Γιατι σε λιγο καιρο θα υπαρξουν αλλαγες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, korakios είπε

Έβαλα "Ζημιά/κέρδος με:" και πιστεύω όποιος κατάλαβε κατάλαβε 😁

όπως και να το βάλεις είναι μπερδευτικό.. ίσως είναι καλύτερα να αφαιρέσεις τελείως την στήλη και όποιος θέλει ας κάνει την αφαίρεση.. έτσι και αλλιώς το ποιο οικονομικό ψάχνουν όλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Μηπως να κοιταξεις και καπου αλλου... Εταιρεια που  θα εχει  και συνεχεια...Γιατι σε λιγο καιρο θα υπαρξουν αλλαγες....

Εννοείς για ΔΕΗ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

όπως και να το βάλεις είναι μπερδευτικό.. ίσως είναι καλύτερα να αφαιρέσεις τελείως την στήλη και όποιος θέλει ας κάνει την αφαίρεση.. έτσι και αλλιώς το ποιο οικονομικό ψάχνουν όλοι

το σκεφτόμουν αλλά τη χρειάζομαι τη στήλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλήσπέρα, μετά απο 1 χρόνο σταθερής χρέωσης 0,11/ΚWh χωρίς ρήτρα και πάγιο , ήρθε η ώρα να επιλέξω που θα παω. Με ψάχνει η πρωτέργεια να μου κάνει προσφορά αλλά απο το φόβο μου δε το σηκώνω. Καιω 2000-2200  το τετράμηνο τριφασικό, δυστηχώς χωρίς νυχτερινό γιατι θέλουν πιστοποιητικο δεη και ρελε διαρροής , κανα 200+ευρό και το τρεναρω, το ξέρω όμως πρεπει να βάλω νυχτερινό επιγόντως. Δεν έχω ΚΟΤ.  Έβαλα παγια εντολη απο τη πρώτη μερα, δε χρωστάω σε κανέναν.Τους στέλνω εγω καθε μήνα τις κιλοβατόρες, δε θέλω να πληρώσω ούτε έναν λογαριασμό έναντι, το βλέπω κοροιδία, θελω να πληρώνω ότι καιω.  Εριξα μια ματια και στο ecxel. παω στο ΔΕΗ myHome Online ?

 

Di-G-chart.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, john5757 είπε

καλήσπέρα, μετά απο 1 χρόνο σταθερής χρέωσης 0,11/ΚWh χωρίς ρήτρα και πάγιο , ήρθε η ώρα να επιλέξω που θα παω. Με ψάχνει η πρωτέργεια να μου κάνει προσφορά αλλά απο το φόβο μου δε το σηκώνω. Καιω 2000-2200  το τετράμηνο τριφασικό, δυστηχώς χωρίς νυχτερινό γιατι θέλουν πιστοποιητικο δεη και ρελε διαρροής , κανα 200+ευρό και το τρεναρω, το ξέρω όμως πρεπει να βάλω νυχτερινό επιγόντως. Δεν έχω ΚΟΤ.  Έβαλα παγια εντολη απο τη πρώτη μερα, δε χρωστάω σε κανέναν.Τους στέλνω εγω καθε μήνα τις κιλοβατόρες, δε θέλω να πληρώσω ούτε έναν λογαριασμό έναντι, το βλέπω κοροιδία, θελω να πληρώνω ότι καιω.  Εριξα μια ματια και στο ecxel. παω στο ΔΕΗ myHome Online ?

 

Di-G-chart.jpg

Για το νυχτερινο δεν θελουν πιστοποιητικο... Ισχυει εδω και χρονια...Και αλλαγη παροχου να κανεις αν εχει ληξει η ΥΔΕ θα στην ζητησουν.. Δεν ειναι αυτα τα χρηματα που λες οτι θα χρειαστεις..... Αλλα το σπιτι θα επρεπε να εχει εναν ρελε... Αν το βρισκεις ασκοπο... Τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, john5757 είπε

Δεν είναι αυτό το θέμα, θα βαλω ρελε, το θέμα είναι που παω

Ψαξου..Παντως εχει λιγο καταναλωση παραπανω... Δεν ειναι πολλοι οι παροχοι που ειναι φθηνοι... Αλλα να μην εχουν και ρητρα...Εδω καπου εχει excel..Κοιταξε και τις πισω 8-10 σελιδες να παρεις μυρωδια...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...