Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Αρα πρώτα mail στην εταιρεία να μου ακυρώσει την 2ετη ανανέωση χρεώνοντάς με εκ νέου τα 50 € που μου "δώρισε".

και τις ΤΕΜ

3 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Εάν ακυρωθεί λοιπόν και όλα καλά τότε μπορώ χωρίς την συγκατάθεσή τους να επικοινωνήσω με άλλον πάροχο από ό,τι καταλαβαίνω και εκεί τελειώνει.

ναι , περιμένεις απλά τον τελικό (και τις ΤΕΜ )

4 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Εάν δεν ακυρώσουν το νέο συμβόλαιο τότε στέλνω στο myrae και από εκεί αναμένω το τι θα γίνει?

βλέποντας και κάνοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, washcloud είπε

Διάβασε και τους υπόλοιπους όρους για να το σιγουρέψεις όμως ότι θα γίνει αορίστου. Ή/και στείλε τους μέιλ ρωτώντας εάν θα μπορέσεις ν' αποχωρήσεις αμέσως με την λήξη, ή "προβλέπεται" καμμιά αυτόματη ανανέωση (κι αυτά τα συνηθίζουν) με,,,ποινή αποχώρησης (ολόφρεσκη). Λογικά όχι, αλλά επειδή ο διάολος έχει πολλά ποδάρια, σιγούρεψέ το, διότι δεν θα πουν "έλα μωρέ, μια μέρα πριν - μια μέρα μετά, δεν τρέχει τίποτα".

Όχι μέσα στο συμβόλαιο λέει γίνεται αορίστου, αλλά θα το ρωτήσω να το έχω και 2η φορά γραπτώς σε mail...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται παιδιά,

Αυτή τη στιγμή είμαι στο Protergia Οικιακό Ν. Λήγει όμως και έκανα το excel του φίλου @korakios.

Αν κατάλαβα σωστά εμένα με συμφέρει το Protergia Οικιακό Σταθερό; 

Και επιπλέον στη ΔΕΗ myhome online, το χρόνο θα πληρώνω 988€, ενώ στο Protergia Οικιακό Σταθερό 987€;

χωρίς ρήτρα.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, blazar είπε

Αν κατάλαβα σωστά εμένα με συμφέρει το Protergia Οικιακό Σταθερό; 

δες τη στήλη τελική με ΦΠΑ πρώτα και μετά το "σύγκριση με" έτσι θα καταλάβεις γιατί έχει το πρόσιμο μείον μπροστά

33 λεπτά πριν, blazar είπε

Και επιπλέον στη ΔΕΗ myhome online, το χρόνο θα πληρώνω 988€, ενώ στο Protergia Οικιακό Σταθερό 987€;

άλλο νούμερο έχει, όχι 987

Επίσης λόγω επιδοτήσεων σε κύριες κατοικίες (4ο φύλλο του excel) δε συμφέρει ακριβό σταθερό

αν δε φαίνεται κύρια παίρνεις 0,10€/kw επιδότηση (χωρίς όμως να έχω βρει ΦΕΚ) που σημαίνει οτι όσο η χοντρική είναι στα ίδια επίπεδα βγαίνει πιο φθηνό ένα κυμαινόμενο

Δηλαδή προς το παρών συμφέρει με ρήτρα και επιδότηση , αλλά σε πρόγραμμα χωρίς δέσμευση μιας και όλα είναι ρευστά και να μπορείς ανα πάσα στιγμή να αλλάξεις πάοχο χωρίς πέναλτι αποχώρησης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας!

Ήμουν στην ΕΛΙΝ με κλειστό συμβόλαιο 2 ετών σε τιμή από αυτές που υπήρχαν δύο χρόνια πριν(0,06590).

Τώρα από 18/06 θα με χρεώνουν ρήτρα αναπροσαρμογής.Άρα θα είναι κυμαινόμενο. Άρα θα δικαιούμαι κρατική επιδότηση μιας και είναι κύρια κατοικία.

Μένω ή φεύγω από την ΕΛΙΝ?  Ναι το ξέρω ότι όλα είναι ρευστά κάθε μήνα η εβδομάδα πλέον.

Οι καταναλώσεις στο τετράμηνο είναι περίπου στις 4.000 kwh.

Ζητώ συγνώμη για τις δημοσιεύσεις μου στο παρελθόν απλώς αυτά δεν τα πολύ καταλαβαίνω.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Επεξ/σία από zampara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, zampara είπε

Οι καταναλώσεις στο τετράμηνο είναι περίπου στις 4.000 kwh.

πλέον κάνεις τις γνωστές κινήσεις ,άσχετες με το θέμα και όχι παρούσας συζήτησης

Spoiler

μόνωση , πέταμα θερμοπομπών , καλά κλιματιστικά και βάζεις και νυχτερινό αν δεν έχεις ενεργοποιημένο απο ΔΕΔΔΗΕ

για μείωση κατανάλωσης μιας και θα είσαι πάνω απο διπλάσια σε χρέωση

9 λεπτά πριν, zampara είπε

Τώρα από 18/06 θα με χρεώνουν ρήτρα αναπροσαρμογής.Άρα θα είναι κυμαινόμενο. Άρα θα δικαιούμαι κρατική επιδότηση μιας και είναι κύρια κατοικία.

αν ισχύει το 0,10 επιδότησης για >300kw/μήνα μένεις σε κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση ,

αν δεν ισχύει πληρώνεις στα 0,30€/kw περίπου τις 4000 μείον 1250 κιλοβατώρες ανα τετράμηνο , αν ισχύει ~0,20€/kw περίπου

είπαν οτι θα ισχύσει απο Μάιο δεν έχει βρεθεί ΦΕΚ όμως

9 λεπτά πριν, zampara είπε

Μένω ή φεύγω από την ΕΛΙΝ? 

για να πάρεις απάντηση πρέπει να μας πεις ακριβώς σε ποιο πρόγραμμα θα σε βάλουνε , αν είναι εμπορικό δώσε λινκ , αν είναι προσωποποιημένο δώσε τιμές kw και απαραίτητα το μαθηματικό τύπο υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, blazar είπε

έκανα το excel του φίλου @korakios

...κάνε και μία αναμνηστική, γιατί η πρώτη δεν έπιασε :-D

(...θα πληρώνεις 8 κατοστάρικα ΠΑΡΑΠΑΝΩ στην Πρωτέργεια...)

(....ΑΝ το σπίτι είναι πρώτη κατοικία = δηλωμένο ως τέτοια στην ΠΕΡΣΙΝΗ φορολογική - η οποία αφορά καταστάσεις του 2020...- και αν δίπλα στην δηλωμένη κύρια κατοικία υπάρχει και ο αριθμός παροχής ρεύματος, τότε, ειδικά με τέτοιες καταναλώσεις, αν συνεχίσουν το ίδιο και το '23, πας στο Γ1 της ΔΕΗ για να παίρνεις τις κρατικές επιδοτήσεις, και μάλιστα υπογράφοντας σε κατάστημα = απόφυγε την διαδικασία μέσω Ίντερνετ : έχει θέματα/καθυστερήσεις. Το "κακό" είναι που θα σου ζητήσουν 100€ εγγύηση. Ρώτα τους εάν βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης μέσω κάρτας, είτε χρεωστικής είτε πιστωτικής, αν θα σου επιστραφεί η εγγύηση, και αν το θέλεις, καν' το. Εκτός κι αν τυχόν έχεις αφήσει κα'να χρέος στην ΔΕΗ από παλιά, το οποίο θα ζητήσουν να εξοφλήσεις, για να σε ξαναδεχτούν ως πελάτη. Ειδικά λοιπόν αν το σπίτι είναι δικό σου, σιγουρέψου ότι στην περσινή φορολογική δήλωσή σου φαίνεται ως κύρια κατοικία και μαζί να φαίνεται και η παροχή. Αν πχ δεν φαίνεται η παροχή από πέρσι και δεν έχεις κάνει ακόμη δήλωση, κάνε άμεσα και φρόντισε να φαίνονται η κύρια κατοικία και η παροχή. Αν έχεις ήδη κάνει και πχ δεν φαίνεται η παροχή, θα χρειαστεί να γίνει τροποποίηση. Για όλα αυτά, καλύτερα θα ήταν να μιλήσεις με τον λογιστή σου, αν έχεις "δικό σου". Αλλιώς, πάνε στον οποιονδήποτε. Σε κάθε περίπτωση, αν δεν υπάρχουν και κύρια και παροχή από πέρσι και θα τα κάνεις φέτος, θα φανούν από όταν λήξει η περίοδος υποβολής δηλώσεων και μετά, πράγμα που σημαίνει ότι μέχρι τότε δεν θα επιδοτείσαι αλλά θα πληρώνεις χρεώσεις αναπροσαρμογής. Σε αυτήν την περίπτωση, ίσως καλύτερα να πήγαινες στο μοναδικό σταθερό χωρίς δέσμευση, όσο υφίσταται ακόμη, δηλαδή στο πρόγραμμα Yellow της We Energy, και να φύγεις κα'να μήνα ξερωγώ μετά που θα λήξει η περίοδος των δηλώσεων, συν την κλασσική παράταση που λογικά θα δοθεί. Δηλαδή καλό Σεπτέμβρη προς Οκτώβρη να φύγεις, για το Γ1 της ΔΕΗ. Εκτός κι αν ισχύει όντως το "0,10 επιδότηση για τις μη κύριες" που σου είπε ο Κοράκιος (κατά 99% ισχύει, έχουμε ήδη δει λογαριασμούς να το βάζουν, αλλά όπως σου είπε, δεν έχει βγει ακόμη ΦΕΚ να το επισημοποιεί - γι' αυτό και μίλησα για το σταθερό της We, μέχρι να τακτοποιήσεις το θέμα "κύρια κατοικία & παροχή", ΑΝ δεν είναι ήδη τακτοποιημένο...).

Είναι εμφανές ότι δεν το πολυκατέχεις το θέμα "ρεύμα" και όλα όσα σου λέμε παίζει να σε μπερδεύουν, αλλά επειδή είναι από μόνα τους σπαζοκεφαλιά όσα ισχύουν, δεν μπορούμε να τα λέμε κάθε φορά στον καθένα τελείως απλοποιημένα. Γι' αυτό ό,τι δεν καταλαβαίνεις, ξαναρώτα. Και κυρίως τσέκαρε την περσινή σου δήλωση και πες μας τί ισχύει. 

2 ώρες πριν, korakios είπε

δες τη στήλη τελική με ΦΠΑ πρώτα και μετά το "σύγκριση με" έτσι θα καταλάβεις γιατί έχει το πρόσιμο μείον μπροστά

άλλο νούμερο έχει, όχι 987

...ρε συ, μήπως καλύτερα τελικά εκείνο το "μείον' να το κάνεις συν...; Αφού η πλειονότητα που μπερδεύεται, πάνω σε αυτό το παθαίνει...Πχ ο αποπάνω φίλος, που,,,αφαίρεσε την "χασούρα" από την τελική τιμή (έτσι προκύπτει το "987" του....). Δηλαδή ή ν' αλλάξεις το πρόσημο, ή ν' αφαιρέσεις ΕΝΤΕΛΩΣ την στήλη "σύγκριση", και να κάνουν τις πράξεις μόνοι τους όσοι το κοιτάνε...Ή έστω την λέξη σύγκριση καν' την "χασούρα (σε σχέση με το Ονλάιν)" κτλ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση απλη ..ποιος παροχος υπαρχει χωρις δέσμευση συμβολαιου? Να κανω τωρα συνδεση και αν δε μου αρεσει σε 3 μηνες να φυγω .τι επιλογες εχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, zampara είπε

Οι καταναλώσεις στο τετράμηνο είναι περίπου στις 4.000 kwh.

...ειδικά αν εννοείς ότι είναι ΚΑΘΕ 4μηνο τόσο (και όχι μόνο τον χειμώνα λόγω θέρμανσης μέσω ηλεκτρισμού), να ξέρεις πως ό,που και να πας, σε ό,τι πρόγραμμα, από εδώ και πέρα θα βογγήξεις. Πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να μειώσεις καταναλώσεις. Οτιδήποτε πάνω από, πες, 2.000kWh, πληρώνεται χρυσάφι (δεν είναι "όριο" - ενδεικτικά το είπα, γιατί απλώς το ρεύμα από τότε που είχες κάνει το συγκερκιμένο συμβόλαιο, έχει διπλο-τριπλασιαστεί ως κόστος).

Όσο περί κύριας κατοικίας : διάβασε από πάνω τί έγραψα στον άλλο φίλο, γιατί ΔΕΝ αρκεί το "κύρια κατοικία", για να επιδοτηθείς. Σιγούρεψέ το λοιπόν, γιατί αν σου έρχεται από εδώ και πέρα χρέωση αναπροσαρμογής, χωρίς καν επιδότηση, με 4Κ κατανάλωση/4μηνο, δεν θα σε ξαναδούμε μετά τον πρώτο εκκαθαριστικό λογαριασμό.......(εκτός κι αν η Ελίν βάζει και αυτή αναπροσαρμογή και στους έναντι, οπότε το εγκεφαλικό θα υπάρξει μεν, αλλά θα είναι μικρότερο, ΑΝ κάτι πάει στραβά με τις επιδοτήσεις σου....)

9 λεπτά πριν, greg2310 είπε

Ερωτηση απλη ..ποιος παροχος υπαρχει χωρις δέσμευση συμβολαιου? Να κανω τωρα συνδεση και αν δε μου αρεσει σε 3 μηνες να φυγω .τι επιλογες εχω?

ΔΕΗ κατά βάση (μιλάμε για κυμαινόμενο υποθέτω, άρα στο Γ1 της ΔΕΗ). Εκτός κι αν δεν μπορείς (παλιό χρέος) να πας ΔΕΗ. Τότε, το ξανασυζητάμε (θα σου προτείνουν ήδη και τις άλλες εναλλακτικές άλλοι σίγουρα). Και γενικά κατέβασε το Εξέλ της υπογραφής του Κοράκιου και θα δεις εκεί τις δεσεύσεις όλων, σε όλα τα προγράμματα, όπως και τα κόστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  

16 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ρε συ, μήπως καλύτερα τελικά εκείνο το "μείον' να το κάνεις συν...; Αφού η πλειονότητα που μπερδεύεται, πάνω σε αυτό το παθαίνει...Πχ ο αποπάνω φίλος, που,,,αφαίρεσε την "χασούρα" από την τελική τιμή (έτσι προκύπτει το "987" του....). Δηλαδή ή ν' αλλάξεις το πρόσημο, ή ν' αφαιρέσεις ΕΝΤΕΛΩΣ την στήλη "σύγκριση", και να κάνουν τις πράξεις μόνοι τους όσοι το κοιτάνε...Ή έστω την λέξη σύγκριση καν' την "χασούρα (σε σχέση με το Ονλάιν)" κτλ...

μπα 😛

image.png.04e51b2a7594999227ce1f24e5078473.png

Έτσι κι αλλιώς φαίνεται η τελική τιμή , αν είναι ξηλώνω τη στήλη σύγκρισης και τέλος με το μπέρδεμα 😁

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Είναι εξοχικό και όχι κύρια κατοικία. Αλλά και πάλι, απ'ότι κατάλαβα με συμφέρει πιο πολύ η ΔΕΗ σε κάθε περίπτωση.

@korakios, έχεις κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά και σ'ευχαριστούμε. Αν θες μόνο για να μην μπερδευόμαστε, άλλαξε μόνο το πρόσημο όπως είπε ο @washcloud. Εγώ τουλάχιστον, εκεί τη πάτησα. Όπως και να έχει όμως, σ'ευχαριστούμε πολύ για τη προσπάθειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

πλέον κάνεις τις γνωστές κινήσεις ,άσχετες με το θέμα και όχι παρούσας συζήτησης

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

μόνωση , πέταμα θερμοπομπών , καλά κλιματιστικά και βάζεις και νυχτερινό αν δεν έχεις ενεργοποιημένο απο ΔΕΔΔΗΕ

για μείωση κατανάλωσης μιας και θα είσαι πάνω απο διπλάσια σε χρέωση

αν ισχύει το 0,10 επιδότησης για >300kw/μήνα μένεις σε κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση ,

αν δεν ισχύει πληρώνεις στα 0,30€/kw περίπου τις 4000 μείον 1250 κιλοβατώρες ανα τετράμηνο , αν ισχύει ~0,20€/kw περίπου

είπαν οτι θα ισχύσει απο Μάιο δεν έχει βρεθεί ΦΕΚ όμως

για να πάρεις απάντηση πρέπει να μας πεις ακριβώς σε ποιο πρόγραμμα θα σε βάλουνε , αν είναι εμπορικό δώσε λινκ , αν είναι προσωποποιημένο δώσε τιμές kw και απαραίτητα το μαθηματικό τύπο υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής

Λοιπόν ανέτρεξα στο email που μου είχαν στείλει. Θα μείνω στο ίδιο πρόγραμμα μη εμπορικό το Νυχτερινό 365 απλώς θα με χρεώνουν και ρήτρα αναπροσαρμογής. Σου επισυνάπτω και το έγγραφο στο άρθρο Γ.8 που λέει για τον τύπο.  Μέχρι στιγμής είχα 0,6590 για όλη τη ημέρα και σταθερό.

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

 

electricon-Γενικοί Όροι.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zampara είπε

Λοιπόν ανέτρεξα στο email που μου είχαν στείλει. Θα μείνω στο ίδιο πρόγραμμα μη εμπορικό το Νυχτερινό 365 απλώς θα με χρεώνουν και ρήτρα αναπροσαρμογής. Σου επισυνάπτω και το έγγραφο στο άρθρο Γ.8 που λέει για τον τύπο.  Μέχρι στιγμής είχα 0,6590 για όλη τη ημέρα και σταθερό.

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

 

electricon-Γενικοί Όροι.pdf 291 kB · 0 downloads

Καλησπερα... Σε συμφερει να σε χρεωνουν την ρητρα... Και χωρις να ξερεις τα ποσα που θα σε χρεωνουν γιαυτο που ειναι στα υψη ...Κοιταξε κατι αλλο..Εδω υπαρχει ενα excel...Που γραφει τις τιμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, zampara είπε

Λοιπόν ανέτρεξα στο email που μου είχαν στείλει. Θα μείνω στο ίδιο πρόγραμμα μη εμπορικό το Νυχτερινό 365 απλώς θα με χρεώνουν και ρήτρα αναπροσαρμογής. Σου επισυνάπτω και το έγγραφο στο άρθρο Γ.8 που λέει για τον τύπο.  Μέχρι στιγμής είχα 0,6590 για όλη τη ημέρα και σταθερό.

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

 

electricon-Γενικοί Όροι.pdf 291 kB · 1 download

με το 4,5€ πάγιο είναι ? Αν ναι δε συμφέρει , αν θες να μείνεις στην Ελίν μπες στο smartHome

Αλλιώς weblue της weenergy

αν είχες 0,659 θα είχες χρεοκοπήσει , 0,0659 θες να πεις 😁

αν δεν έχεις ενεργοποιήσει νυχτερινό απο ΔΕΔΔΗΕ χάνεις 270€ περίπου το χρόνο

υπόψιν απο 850€/έτος ρεύμα χρέωση κιλοβατώρας, πας με σημερινά δεδομένα >1700€/έτος στην καλύτερη αν είναι κύρια κατοικία και ισχύουν οι επιδοτήσεις για >300kw/μήνα

51 λεπτά πριν, blazar είπε

Αν θες μόνο για να μην μπερδευόμαστε, άλλαξε μόνο το πρόσημο όπως είπε ο @washcloud. Εγώ τουλάχιστον, εκεί τη πάτησα

εκτός απο το σχόλιο στο κελί που προϋπήρχε  , έβαλα και κείμενο δίπλα στη στήλη σχόλια :)

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

με το 4,5€ πάγιο είναι ? Αν ναι δε συμφέρει , αν θες να μείνεις στην Ελίν μπες στο smartHome

Αλλιώς weblue της weenergy

αν είχες 0,659 θα είχες χρεοκοπήσει , 0,0659 θες να πεις 😁

αν δεν έχεις ενεργοποιήσει νυχτερινό απο ΔΕΔΔΗΕ χάνεις 270€ περίπου το χρόνο

υπόψιν απο 850€/έτος ρεύμα , πας με σημερινά δεδομένα >1700€/έτος στην καλύτερη αν είναι κύρια κατοικία και ισχύουν οι επιδοτήσεις για >300kw/μήνα

Χαχαχα ναι σωστά 0,06590.

Είναι κύρια κατοικία με περασμένο τον αριθμό παροχής στην δήλωση του Ε9.

Έχω νυχτερινό μετρητή από παλιά!

Άρα η μένω ΕΛΙΝ στο καινούργιο πρόγραμμα ή πάω στο weblue της we energy.

Ιδανικά θα ήθελα να μείνω στην ΕΛΙΝ γιατί κατά την διάρκεια της σύμβασης δεν μου έκανε κάποιο κόλπο με την χρέωση κτλ.

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...ειδικά αν εννοείς ότι είναι ΚΑΘΕ 4μηνο τόσο (και όχι μόνο τον χειμώνα λόγω θέρμανσης μέσω ηλεκτρισμού), να ξέρεις πως ό,που και να πας, σε ό,τι πρόγραμμα, από εδώ και πέρα θα βογγήξεις. Πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να μειώσεις καταναλώσεις. Οτιδήποτε πάνω από, πες, 2.000kWh, πληρώνεται χρυσάφι (δεν είναι "όριο" - ενδεικτικά το είπα, γιατί απλώς το ρεύμα από τότε που είχες κάνει το συγκερκιμένο συμβόλαιο, έχει διπλο-τριπλασιαστεί ως κόστος).

Όσο περί κύριας κατοικίας : διάβασε από πάνω τί έγραψα στον άλλο φίλο, γιατί ΔΕΝ αρκεί το "κύρια κατοικία", για να επιδοτηθείς. Σιγούρεψέ το λοιπόν, γιατί αν σου έρχεται από εδώ και πέρα χρέωση αναπροσαρμογής, χωρίς καν επιδότηση, με 4Κ κατανάλωση/4μηνο, δεν θα σε ξαναδούμε μετά τον πρώτο εκκαθαριστικό λογαριασμό.......(εκτός κι αν η Ελίν βάζει και αυτή αναπροσαρμογή και στους έναντι, οπότε το εγκεφαλικό θα υπάρξει μεν, αλλά θα είναι μικρότερο, ΑΝ κάτι πάει στραβά με τις επιδοτήσεις σου....)

 

Κοίταξα στην δήλωση έχει περαστεί ο αριθμός ηλεκτρικής παροχής και φαίνεται μια κατοικία αφού μια υπάρχει στην δήλωση. Όσο για το ρεύμα ναι το γνωρίζω αν και έχω κάνει κάποιες αλλαγές για εξοικονόμηση αλλά ακόμη δεν έχουν φανεί γιατί τώρα πρόσφατα τις έκανα.  Είχα και μια βλάβη που μου έτρωγε ρεύμα και  την έφτιαξα πριν από έναν μήνα.

Σε κανέναν πάροχο δεν έχω παλιό χρέος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...