Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Με τη λήξη του συμβολαίου μου με την πρωτέργια μου έγινε η παρακάτω προσφορά η οποία (αν και κυμαινόμενο/με ρήτρα) μου φαίνεται πολύ καλή.

Τι λέτε?

 

Μετά την επικοινωνία μας, θα θέλαμε να σας προτείνουμε για την ανανέωση της οικιακή σας παροχής ηλεκτρικής ενέργειας στο πρόγραμμα  νέο  ΟΙΚΙΑΚΟ - MVP 24Μ 

 

Πιο αναλυτικά όσον αφορά τα οικιακά σας τιμολόγια, σας προσφέρουμε

Ηλεκτρική Ενέργεια:  

·        24μηνη διάρκεια σύμβασης 

·        Έκπτωση συνέπειας 50% επί της χρέωσης ημερήσιας & νυχτερινής ενέργειας 

·        Έκπτωση εκτός συνέπειας 30% επί της χρέωσης ημερήσιας & νυχτερινής ενέργειας 

·        Πάγιο 3.95€/μήνα 

 

·        Μετά την έκπτωση συνέπειας με 50%, οι τιμές που θα ισχύουν επί της χρέωσης ενέργειας είναι:  

·        για ημερήσια κατανάλωση από 0kwh έως 2000kwh/4μηνο, 0,05514€/kwh 

·        για ημερήσια κατανάλωση >2000kwh/4μηνο, 0,05637€/kwh 

·        για τη νυχτερινή κατανάλωση 0,03949€/kwh 

·        πάγιο 3,95€ το μήνα 

 

·        Μετά την έκπτωση συνέπειας με 30%, οι τιμές που θα ισχύουν επί της χρέωσης ενέργειας είναι: 

 ·        για ημερήσια κατανάλωση από 0kwh έως 2000kwh/4μηνο, 0,07720€/kwh 

·        για ημερήσια κατανάλωση >2000kwh/4μηνο, 0,07892€/kwh 

·        για τη νυχτερινή κατανάλωση 0,05528€/kwh 

·        πάγιο 3,95€ το μήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 minutes ago, glober said:

Καλημέρα σε όλους.

Με τη λήξη του συμβολαίου μου με την πρωτέργια μου έγινε η παρακάτω προσφορά η οποία (αν και κυμαινόμενο/με ρήτρα) μου φαίνεται πολύ καλή.

Τι λέτε?

 

Μετά την επικοινωνία μας, θα θέλαμε να σας προτείνουμε για την ανανέωση της οικιακή σας παροχής ηλεκτρικής ενέργειας στο πρόγραμμα  νέο  ΟΙΚΙΑΚΟ - MVP 24Μ 

 

Πιο αναλυτικά όσον αφορά τα οικιακά σας τιμολόγια, σας προσφέρουμε

Ηλεκτρική Ενέργεια:  

·        24μηνη διάρκεια σύμβασης 

·        Έκπτωση συνέπειας 50% επί της χρέωσης ημερήσιας & νυχτερινής ενέργειας 

·        Έκπτωση εκτός συνέπειας 30% επί της χρέωσης ημερήσιας & νυχτερινής ενέργειας 

·        Πάγιο 3.95€/μήνα 

 

·        Μετά την έκπτωση συνέπειας με 50%, οι τιμές που θα ισχύουν επί της χρέωσης ενέργειας είναι:  

·        για ημερήσια κατανάλωση από 0kwh έως 2000kwh/4μηνο, 0,05514€/kwh 

·        για ημερήσια κατανάλωση >2000kwh/4μηνο, 0,05637€/kwh 

·        για τη νυχτερινή κατανάλωση 0,03949€/kwh 

·        πάγιο 3,95€ το μήνα 

 

·        Μετά την έκπτωση συνέπειας με 30%, οι τιμές που θα ισχύουν επί της χρέωσης ενέργειας είναι: 

 ·        για ημερήσια κατανάλωση από 0kwh έως 2000kwh/4μηνο, 0,07720€/kwh 

·        για ημερήσια κατανάλωση >2000kwh/4μηνο, 0,07892€/kwh 

·        για τη νυχτερινή κατανάλωση 0,05528€/kwh 

·        πάγιο 3,95€ το μήνα 

Βάλε και μια ρητρα κοντά στο 0,23 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, glober είπε

Καλημέρα σε όλους.

Με τη λήξη του συμβολαίου μου με την πρωτέργια μου έγινε η παρακάτω προσφορά η οποία (αν και κυμαινόμενο/με ρήτρα) μου φαίνεται πολύ καλή.

Τι λέτε?

 

Μετά την επικοινωνία μας, θα θέλαμε να σας προτείνουμε για την ανανέωση της οικιακή σας παροχής ηλεκτρικής ενέργειας στο πρόγραμμα  νέο  ΟΙΚΙΑΚΟ - MVP 24Μ 

 

Πιο αναλυτικά όσον αφορά τα οικιακά σας τιμολόγια, σας προσφέρουμε

Ηλεκτρική Ενέργεια:  

·        24μηνη διάρκεια σύμβασης 

·        Έκπτωση συνέπειας 50% επί της χρέωσης ημερήσιας & νυχτερινής ενέργειας 

·        Έκπτωση εκτός συνέπειας 30% επί της χρέωσης ημερήσιας & νυχτερινής ενέργειας 

·        Πάγιο 3.95€/μήνα 

 

·        Μετά την έκπτωση συνέπειας με 50%, οι τιμές που θα ισχύουν επί της χρέωσης ενέργειας είναι:  

·        για ημερήσια κατανάλωση από 0kwh έως 2000kwh/4μηνο, 0,05514€/kwh 

·        για ημερήσια κατανάλωση >2000kwh/4μηνο, 0,05637€/kwh 

·        για τη νυχτερινή κατανάλωση 0,03949€/kwh 

·        πάγιο 3,95€ το μήνα 

 

·        Μετά την έκπτωση συνέπειας με 30%, οι τιμές που θα ισχύουν επί της χρέωσης ενέργειας είναι: 

 ·        για ημερήσια κατανάλωση από 0kwh έως 2000kwh/4μηνο, 0,07720€/kwh 

·        για ημερήσια κατανάλωση >2000kwh/4μηνο, 0,07892€/kwh 

·        για τη νυχτερινή κατανάλωση 0,05528€/kwh 

·        πάγιο 3,95€ το μήνα 

Χαχαχα.. Πολυ ωραιο προγραμμα...

Και μετα λεμε οτι μας επιασαν κοτσους...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όταν το βάζω πάνω στο excel μου βγάζει οτι είναι το δεύτερο καλύτερο (και με β΄σαη την κατανάλωση μου: 1100 ημέρας 350 νύχτας ανα τετράμηνο) με μικρή διαφορά απο το πρώτο (we energy).

Για ποιό λόγο λέτε οτι πάνε να μας πιάσουν κότσους?

 

Θα με βοηθούσατε πολύ αν ανφέρατε και την τεκμηρίωση τις άποψης σας για να κατανοήσω καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, korakios είπε

πλέον ξεχνάς τέτοιες καταναλώσεις , απο τη στιγμή που δεν έκλεισες το χειμώνα φθηνό σταθερό ,

δες τι σου έγραψα σε προγούμενη απάντηση μέσα σε spoiler

ναι αλλά μπορεί να είχες μεγαλύτερη κατανάλωση και δε βγαίνει άκρη με ένα ξερό νούμερο, πίστωση ΤΕΜ είχες ? ανέβασε λογαριασμό, απο 1/9/21-31/12/21 έπαιρναν όλες , δες το excel και εσύ 4ο φύλλο τις επιδοτήσεις

τη μη πίστωση των κρατικών επιδοτήσεων ΤΕΜ

Χρήσιμα 'Εντυπα και κατεβάζεις Έντυπο Αμφισβήτησης Λογαριασμού Κατανάλωσης και το στέλνεις στο

[email protected]

άλλη κρατική επιδότηση ΤΕΜ (4ο φύλλο excel)

σε ποιο πρόγραμμα ήσουν ? πότε υπέγραψες ? μήπως έληξε και πέρασες σε αορίστου ? δες λογαριασμούς προ Ιουλίου για υποσημείωση οτι έγινε μεταβολή ,αν και χλωμό μιας και μόλις τον Ιούλιο ξεκίνησε η καλή ανηφόρα χοντρικής

Επανέρχομαι βλέποντας πλέον αναλυτικά τους λογαριασμούς:

1. Είδα με 10.21 εγγραφή στο λογαριασμό  ΕΚΠΤΩΣΗ ΔΙΕΤΟΥΣ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ 50€.

Αυτό σημαίνει ότι από μόνοι τους πήραν την πρωτοβουλία να μου ανανεώσουν χωρίς να υπογράψω κάτι?

Επιπλέον οι πιστώσεις στους 2 εκκαθαριστικούς του τρέχοντος έτους είναι αντίστοιχες δηλαδή 100 € τον Φλεβάρη και 90 € τον Ιούνιο αντίστοιχα

2. Οι συσκευές που χρησιμοποιούνται είναι Air condition κυρίως το χειμώνα που όλα είναι κλάση A++ και πλυντήριο που είναι A+++. Επιπλέον όλες οι λάμπες είναι Led και δεν έχω καμμία σόμπα αλλά μόνο 2 αφυγραντήρες αλλά πόση "ζημιά" να κάνουν?

3. Η σύγκριση των 2 ετών δίνει +400 KWh παραπάνω τον 1ο εκκαθαριστικό του Φεβρουαρίου του 22 με +300 € παραπάνω ενώ για τον Ιούνιο του 22 +1.200 ΚWh και +420€ παραπάνω... ???

Εάν το "χαράτσι" της ρήτρας συνδέεται τόσο πολύ και με κατανάλωση τότε να πάρουμε ακόμη καλύτερα πλυντήρια και aircondition αλλά εφόσον είναι standard το πακέτο τότε ούτε η χαμηλή κατανάλωση σώζει...

 

Επεξ/σία από jeanthira7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, glober είπε

Πάντως όταν το βάζω πάνω στο excel μου βγάζει οτι είναι το δεύτερο καλύτερο (και με β΄σαη την κατανάλωση μου: 1100 ημέρας 350 νύχτας ανα τετράμηνο) με μικρή διαφορά απο το πρώτο (we energy).

Για ποιό λόγο λέτε οτι πάνε να μας πιάσουν κότσους?

 

Θα με βοηθούσατε πολύ αν ανφέρατε και την τεκμηρίωση τις άποψης σας για να κατανοήσω καλύτερα.

Την ρητρα που θα εχεις στο ρευμα την εχεις καταλαβει...Μην βλεπεις τα ποσα που σου λενε...

5 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Επανέρχομαι βλέποντας πλέον αναλυτικά τους λογαριασμούς:

1. Είδα με 10.21 εγγραφή στο λογαριασμό  ΕΚΠΤΩΣΗ ΔΙΕΤΟΥΣ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ 50€.

Αυτό σημαίνει ότι από μόνοι τους πήραν την πρωτοβουλία να μου ανανεώσουν χωρίς να υπογράψω κάτι?

2. Οι συσκευές που χρησιμοποιούνται είναι Air condition κυρίως το χειμώνα που όλα είναι κλάση A++ και πλυντήριο που είναι A+++. Επιπλέον όλες οι λάμπες είναι Led και δεν έχω καμμία σόμπα αλλά μόνο 2 αφυγραντήρες αλλά πόση "ζημιά" να κάνουν?

3. Η σύγκριση των 2 ετών δίνει +400 KWh παραπάνω τον 1ο εκκαθαριστικό του Φεβρουαρίου του 22 με +300 € παραπάνω ενώ για τον Ιούνιο του 22 +1.200 ΚWh και +420€ παραπάνω... ???

Εάν το "χαράτσι" της ρήτρας συνδέεται τόσο πολύ και με κατανάλωση τότε να πάρουμε ακόμη καλύτερα πλυντήρια και aircondition αλλά εφόσον είναι standard το πακέτο τότε ούτε η χαμηλή κατανάλωση σώζει...

 

Ναι σου εκαναν ανανεωση απο μονοι τους.. Εχουν το δικαιωμα .. Το γραφει η συμβαση σου...Αφου εσυ δεν αρνηθηκες... Εχεις μεγαλες καταναλωσεις  και φυσικα συνδεεται  με το χαρατσι της ρητρας... Θελει πολυ προσοχη στην καταναλωση πλεον..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο excel που έχει αναρτηθεί αν δεν κάνω λάθος συν-υπολογίζεται η ρήτρα... έτσι δεν είναι?

Αν είναι έτσι (δλδ το excel υπολογίζει και τη ρήτρα αναπροσαρμογής) μου βγάζει χρέωση ρεύματος τετραμήνου 190 ευρώ που δεν είναι άσχημα υπο τις συνθήκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, glober είπε

Πάντως όταν το βάζω πάνω στο excel μου βγάζει οτι είναι το δεύτερο καλύτερο (και με β΄σαη την κατανάλωση μου: 1100 ημέρας 350 νύχτας ανα τετράμηνο) με μικρή διαφορά απο το πρώτο (we energy).

Για ποιό λόγο λέτε οτι πάνε να μας πιάσουν κότσους?

 

Θα με βοηθούσατε πολύ αν ανφέρατε και την τεκμηρίωση τις άποψης σας για να κατανοήσω καλύτερα.

Όντως οι διαφορές είναι πολύ μικρές απλά προτιμάω πάντα χωρίς δέσμευση γιατί μετά έχω την ευελιξία να μεταβώ αζημίως σε κάτι καλύτερο.

 

15 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Επανέρχομαι βλέποντας πλέον αναλυτικά τους λογαριασμούς:

1. Είδα με 10.21 εγγραφή στο λογαριασμό  ΕΚΠΤΩΣΗ ΔΙΕΤΟΥΣ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ 50€.

Αυτό σημαίνει ότι από μόνοι τους πήραν την πρωτοβουλία να μου ανανεώσουν χωρίς να υπογράψω κάτι?

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όντως οι διαφορές είναι πολύ μικρές απλά προτιμάω πάντα χωρίς δέσμευση γιατί μετά έχω την ευελιξία να μεταβώ αζημίως σε κάτι καλύτερο.

 

 

Αρα μέσω mal καλύτερα στην Elpedison για καταγγελία σύνδεσης, επικοινωνία με άλλο πάροχο και κλείνει το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Αρα μέσω mal καλύτερα στην Elpedison για καταγγελία σύνδεσης, επικοινωνία με άλλο πάροχο και κλείνει το θέμα?

Καταγγελία σύμβασης όχι. Αν κάνεις καταγγελία σύμβασης θα μείνεις χωρίς ρεύμα.

Οταν αλλάζεις πάροχο, η καταγγελία σύμβασης γίνεται αυτόματα.

Το πρόβλημα είναι ότι η σύμβαση σου με την elpedison ανανεώθηκε "καταχρηστικά" (βάσει όρου που έχεις υπογράψει) για 2 χρόνια κι αν φύγεις θα σου χρεώσουν πέναλτυ αποχώρησης. Διάβασε το αντίστοιχο νήμα, να δεις αν κατάφερε κάποιος να βγάλει άκρη μ'αυτό το θέμα.

Για τις πιστώσεις ΤΕΜ δε ξέρω να σου πω, περίμενε τον κοράκιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glober είπε

24μηνη διάρκεια σύμβασης 

μακρυά απο δέσμευση σε μια ρευστή περίοδο

53 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Εάν το "χαράτσι" της ρήτρας συνδέεται τόσο πολύ και με κατανάλωση

δεν αλλάζει η χρέωση της ρήτρας με την κατανάλωση αλλά με την χρονική περίοδο

φυσικά αν η προσαύξηση είναι μεγάλη τότε αυξάνεται και η τελική τιμή κιλοβατώρας , άρα αν καις αρκετά τότε έρχεται και η λυπητερή , ειδικά τους τελευταίους μήνες που υπήρχε όριο στην επιδότηση μέχρι 300kw/μήνα ή αν δεν ήταν μη κύρια κατοικία και δεν έπαιρνε καθόλου

52 λεπτά πριν, glober είπε

Στο excel που έχει αναρτηθεί αν δεν κάνω λάθος συν-υπολογίζεται η ρήτρα... έτσι δεν είναι?

ναι , ανάλογα τις τιμές που έχεις βάλει φυσικά

23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για τις πιστώσεις ΤΕΜ δε ξέρω να σου πω, περίμενε τον κοράκιο

τα έχω πει πριν 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Καταγγελία σύμβασης όχι. Αν κάνεις καταγγελία σύμβασης θα μείνεις χωρίς ρεύμα.

Οταν αλλάζεις πάροχο, η καταγγελία σύμβασης γίνεται αυτόματα.

Το πρόβλημα είναι ότι η σύμβαση σου με την elpedison ανανεώθηκε "καταχρηστικά" (βάσει όρου που έχεις υπογράψει) για 2 χρόνια κι αν φύγεις θα σου χρεώσουν πέναλτυ αποχώρησης. Διάβασε το αντίστοιχο νήμα, να δεις αν κατάφερε κάποιος να βγάλει άκρη μ'αυτό το θέμα.

Για τις πιστώσεις ΤΕΜ δε ξέρω να σου πω, περίμενε τον κοράκιο

 

απο τη στιγμή που βάσει και του excel η elpedison είναι 1100 φεύγα στη ρήτρα κορυφαία όλων πόσο μεγάλο πια πέναλτυ αποχώρησης μεγάλο να "φάω" 😆

Εάν επικοινωνήσω πρώτα με την εταιρεία θα αλλάξει κάτι στις χρεώσεις μου? Θα προσπαθήσουν δηλαδή να μου κάνουν εκπτώσεις για να μείνω?

Λογική έχει να πάω στη ΡΑΕ , μετά σε άλλο πάροχο (weenergy) και στο τέλος στην εταιρεία μου (με mail όπως λέει σοφά και ο korakios) να έχω προετοιμάσει το έδαφος...

Η κλασσική ροή δηλαδή θα ήταν εάν πρώτα δεν τα βρίσκω με τον πάροχό μου να πάω στους τρίτους? Γιατί εγώ σκέφτομαι να το πάω ανάποδα...🤑

Επεξ/σία από jeanthira7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

απο τη στιγμή που βάσει και του excel η elpedison είναι 1100 φεύγα στη ρήτρα κορυφαία όλων πόσο μεγάλο πια πέναλτυ αποχώρησης μεγάλο να "φάω" 😆

μια διευκρίνιση

ο υπολογισμός ρήτρας στο excel είναι σύμφωνα με το ότι γράφουν οι όροι , βλέπω όμως οτι σε κάποιους λογαριασμούς της elpedison είναι μικρότερη απο όσο έπρεπε να έβγαινε θεωρητικά

15 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Εάν επικοινωνήσω πρώτα με την εταιρεία θα αλλάξει κάτι στις χρεώσεις μου? Θα προσπαθήσουν δηλαδή να μου κάνουν εκπτώσεις για να μείνω?

σου κάνανε τα 50€ , μην περιμένεις κάτι παραπάνω

16 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Λογική έχει να πάω στη ΡΑΕ , μετά σε άλλο πάροχο (weenergy) και στο τέλος στην εταιρεία μου (με mail όπως λέει σοφά και ο korakios) να έχω προετοιμάσει το έδαφος...

ανάποδα , πρώτα γραπτώς για ακύρωση ανανέωσης (όπως θα δεις και στο άλλο θέμα θα συμφωνήσουν επιστρέφοντας τα 50€) και για τις πιστώσεις ΤΕΜ , μετά αλλαγή και αν δε συμφωνήσουν μέσω ΣτΚ ή myrae

19 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Η κλασσική ροή δηλαδή θα ήταν εάν πρώτα δεν τα βρίσκω με τον πάροχό μου να πάω στους τρίτους?

ανι , απλά η ροή αυτή είναι πολύ αργή στη μπανανία γιαυτό το πολύ σε 10 εργάσιμες αν δεν απαντήσουν την κάνεις και διεκδικείς μετά τα υπόλοιπα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ανάποδα , πρώτα γραπτώς για ακύρωση ανανέωσης (όπως θα δεις και στο άλλο θέμα θα συμφωνήσουν επιστρέφοντας τα 50€) και για τις πιστώσεις ΤΕΜ , μετά αλλαγή και αν δε συμφωνήσουν μέσω ΣτΚ ή myrae

Αρα πρώτα mail στην εταιρεία να μου ακυρώσει την 2ετη ανανέωση χρεώνοντάς με εκ νέου τα 50 € που μου "δώρισε".

Εάν ακυρωθεί λοιπόν και όλα καλά τότε μπορώ χωρίς την συγκατάθεσή τους να επικοινωνήσω με άλλον πάροχο από ό,τι καταλαβαίνω και εκεί τελειώνει.

Εάν δεν ακυρώσουν το νέο συμβόλαιο τότε στέλνω στο myrae και από εκεί αναμένω το τι θα γίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...