Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια καθώς πλησιάζω στη λήξη του συμβολαίου μου στην protergia. Η αίτησή μου έγινε στις 26/07/2021 για το πρόγραμμα protergia οικιακό N / Fixed με 12μηνη διάρκεια. Ο πρώτος λογαριασμός ήρθε και τιμολογούσε από την περίοδο 04/08/2021. Άρα η έναρξη του συμβολαίου είναι από 04/08 ή από την αίτηση (26/07).

Λογικά θα πρέπει να μου στείλουν ένα μήνα πριν mail με ενημέρωση για τη λήξη του συμβολαίου και για τις νέες τιμές που θα έχω μετά από αυτό. Αλλά επειδή δεν έχω εμπιστοσύνη λέω να το κάνω εγώ ένα μήνα πριν (να στείλω δλδ mail και να ζητώ την ακριβή ημερομηνία λήξης καθώς και τη νέα τιμολόγηση). Σκέφτομαι σωστά??

Τελευταία απορία. Αν θελήσω να αλλάξω εταιρία την αίτηση στη νέα εταιρία την κάνω την τελευταία μέρα του συμβολαίου ή πιο νωρίς? Μπορώ να ζητήσω από τη νέα εταιρία συγκεκριμένη ημερομηνία σύνδεσης?? (για να μην μου βάλουν καμιά ποινή από protergia αλλά να μη χάσω και μέρες και τιμολογηθώ από την protergia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, jeanthira7 είπε

6 μήνες τώρα με ίδια κατανάλωση με την περυσινή έχω πληρώσει 2.500 € 

2*650 εκκαθαριστικά

4*300 ενδιάμεσους μήνες 

Όταν πέρυσι είχα σύνολο κάπου στα 800 €

Αξίζει τον κόπο να κάνω κάποιο παράπονο για τις ρήτρες αναπροσαρμογής που μας έχουν μασήσει ή θα αλλάξουν τα πράγματα από Ιουλιο?

Το βασικό σου πρόβλημα είναι η μεγάλη κατανάλωση. Αν δεν την μειώσεις, ό,που και να πας, σε ό,τι πρόγραμμα, πολλά θα πληρώνεις. Βάλε τουλάχιστον οπωσδήποτε νυχτερινό και προσπάθα να κάνεις όση περισσότερη κατανάλωση μπορείς εντός των ωραρίων του (μελέτα τα καλά, αλλάζουν/διαφέρουν κατά εποχή/περιοχή). Κάνε ΑΜΕΣΑ αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ (42€ το κόστος), γιατί ούτως ή άλλως (πιθανώς) θα καθυστερήσουν να σου βάλουν (ειδικά αν δεν έχεις ψηφιακό μετρητή ήδη). Αν η κατανάλωσή σου είναι τόση λόγω χρήσης ηλεκτρικής ενέργειας για θέρμανση τον χειμώνα, πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά να αλλάξεις το μέσο θέρμανσης (πλέον "συμφέρουν" ΜΟΝΟ νέα κλιματιστικά, χαμηλής κατανάλωσης. Ηλεκτρικές σόμπες κτλ, πέταμα). Αν και έχει να κάνει και η μόνωση του σπιτιού. Γενικά κοίτα τα όλα αυτά να προλάβεις τον χειμώνα (πχ μόνωση, ΕΣΤΩ με εξωτερικό μονωτικό βάψιμο), γιατί θα βογγήξεις αν συνεχίσεις έτσι (είπαμε : το πράγμα ΘΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΕΙ με τις τιμές όσο περνάνε οι μήνες, ειδικά προς χειμώνα. Να το έχεις δεδομένο). Και πάνω απ' όλα περιορισμό στις καταναλώσεις. Πρέπει να καταλάβεις πως το ρεύμα έχει γίνει πανάκριβο, όσο κι αν είναι απαραίτητο.

8 ώρες πριν, jeanthira7 είπε

Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση...... 

Το θέμα είναι τι κάνουμε , μέχρι πού θα τραβήξει αυτή η βαλίτσα.....

Πότε τελειώνει το μαρτύριο....?

Επαναλαμβάνω ότι πληρώνω κάθε μήνα με έναντι 250-300 €...

...θα σε στεναχωρήσω, αλλά ΤΑ ΠΑΝΤΑ "γύρω" (στην υφήλιο) συντείνουν στο συμπέρασμα ότι αυτή η βαλίτσα "ΜΟΛΙΣ" ξεκίνησε (από πέρσι το καλοκαίρι βασικά). ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να ξαναδούμε ούτε στην ενέργεια "φθήνεια", ούτε βεβαίως στις τιμές των πάντων από προϊόντα/υπηρεσίες, καθώς σχετίζονται άμεσα με αυτήν προφανώς. Ούτε καν δηλαδή έχει σταματήσει ο Ρώσος, για να πεις "άρχισαν να εξομαλύνονται τα πράγματα". Και φαντάσου ότι ΑΚΟΜΑ δίνει φυσικό αέριο/πετρέλαιο. Ε όταν σταματήσει εντελώς κι αυτό (με την περίφημη "απεξάρτηση"), να δεις πού θα πάει το πράμμα. Έχουμε ακόμη δρόμο μπροστά μας,,,,ουουου! Και υπ' όψιν, ΠΡΙΝ από όλα αυτά, είχαμε ήδη θέματα "κλιματικής αλλαγής", ρύπων κτλ. ΚΑΙ μείωσης των υπαρχουσών ενεργειακών πηγών. Κι επειδή το πετρέλαιο δυστυχώς δεν φυτρώνει, μας περιμένει ένα μέλλον μούρλια. Και φυσικά όλα αυτά, μεγενθυμένα στην χωράρα μας. Άρα ή κοιτάς να μαζευτείς όσο περισσότερο μπορείς, ή να αυξήσεις εισοδήματα (εκτός κι αν ήδη καλύπτεσαι), ή να μεταναστεύσεις κάπου καλύτερα. Και δεν κοροϊδεύω.

 

7 ώρες πριν, jeanthira7 είπε

Προφανώς και είναι η κύρια κατοικία αλλά το κύρια κατοικία δεν φαίνεται στον λογαριασμό. Θα πρέπει να κάνω κάτι για αυτό ?

Για το κοινωνικό τιμολόγιο πρέπει να έχω μέχρι κάποιο εισόδημα ? Και ποιος είναι πάροχος ? Η εκάστοτε εταιρία ?

...στον λογαριασμό ούτως ή άλλως δεν βλέπεις κάτι περί "κύριας κατοικίας". Επίσης, το "κύρια κατοικία", πρέπει : α) να είναι δηλωμένο στην φορολογική και μάλιστα β) στην φορολογική την περσινή (η οποία αφορά στοιχεία του,,,2020. Καλό; ) γ) για κερασάκι, πρέπει δίπλα στην κύρια κατοικία να υπάρχει δηλωμένη ΚΑΙ η παροχή ρεύματος (ο αριθμός παροχής). ΑΝ ισχύουν όλα αυτά, μόνο τότε παίρνει, από Γενάρη, επιδότηση κάποιος. Συνεννοήσου με λογιστή. Οι περισσότεροι λογικά δεν έχουν ιδέα. Ψάξε και βρες κάποιον να ξέρει. Για το κοινωνικό (ΚΟΤ), γκούγκλαρε και θα βρεις τα κριτήρια. Ατομικό είναι 9 χιλιάρικα, ζευγάρι 13.5, με παιδί/παιδιά ανεβαίνει κτλ. Το ΚΟΤ είναι κρατική έκπτωση για χαμηλοεισοδηματίες, όχι των παρόχων. Απλά ενσωματώνεται στους λογαριασμούς των παρόχων (προσοχή : δεν δέχονται όλοι οι πάροχοι ΚΟΤ, ή έστω όχι όλα τα προγράμματά τους. Απευθύνσου στον πάροχο και ρώτα, εάν δικαιούσαι ΚΟΤ, εάν θα το δεχτεί. Και σε περίπτωση που θα βάλεις ΚΟΤ τελικά, να ξέρεις ότι ο πάροχος, εάν ήδη σου δίνει "εκπτώσεις συνέπειας εξόφλησης", θα την σταματήσει, λέγοντάς σου ότι "ή έκπτωση συνέπειας, ή ΚΟΤ". Ρώτα τα όλα αυτά, με μέιλ στον πάροχο. Ίσως είναι και καλός λόγος για ν' αλλάξει κανείς πάροχο, εάν σε κάποιον άλλον το ΚΟΤ του βγαίνει συμφερότερο, πχ στην ΔΕΗ).

6 ώρες πριν, teodgeor είπε

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Τι εταιρια ειναι αυτη παιδια , πρωτη φορα την βλεπω ειναι οκ;

Ρεύμα από φωτοβολταϊκά/ανεμογεννήτριες. Μικρή, δεν διαφημίζεται, μοιάζει "τίμια" (από το γεγονός ότι δεν διαφημίζεται, αλλά και από το πώς έχει στημένο το σάιτ της αλλά και από τις τιμές της).

 

6 ώρες πριν, jeanthira7 είπε

Δεν φαίνεται γιατί ίσως έτσι είναι το τιμολόγιο αυτό. Εάν δηλαδή το θεωρεί η εταιρεία δευτερεύουσα κατοικία έχει άλλες χρεώσεις ?

Άλλη Ρήτρα ?

...οι δευτερεύουσες απλά δεν επιδοτούνται. Ή μάλλον, δεν επιδοτούντουσαν. Πλέον ΚΑΝΟΝΙΚΑ παίρνουν μόνο 0,10 επιδότηση/κιλοβατώρα (κι ένας θεός ξέρει αν είναι με όριο κατανάλωσης ή είναι για ΟΛΗ την κατανάλωση...). Γενικά είναι πολύ φρέσκο το πράμμα για να ξέρουμε με ασφάλεια. Στην πράξη θα το δούμε περισσότερο, γιατί από "εξηγήσεις" από "υπεύθυνους", δεν. Τέλος δεν έχει καθόλου να κάνει "η εταιρία" με τις κατοικίες (κύριες/δευτερεύουσες). Καθαρά ζήτημα εφορίας/φορολογικής δήλωσης/σχετικού υπουργείου (λογικά το οικονομικών), είναι. Και το πώς βλέπουν τα συστήματα τίς όποιες ενημερώσεις όλων αυτών.

6 ώρες πριν, jeanthira7 είπε

Για το διάστημα 29/09-31/01 συνολική κρατική επιδότηση στο λογαριασμό 109 € και το τελικό ποσό πήγε 665 € συνολική χρέωση...

Συμπερασματικά και από τα λεγόμενά σας που έστω και αργά με έκαναν σοφότερο πάω για επικοινωνία με Elpedison και μετακίνηση σε weenergy.

Το κοινωνικό τιμολόγιο δεν έχει όριο στο εισόδημα?

Αν ΔΕΝ παίζει να σιγουρέψεις την κύρια κατοικία και αν θα συνεχίσεις με υψηλές καταναλώσεις, τότε ίσως να πρέπει να δεις το σταθερό της We (το Yellow). Aν πάλι θα είσαι σίγουρος για την κύρια (αν δεν έχεις κάνεις φέτος δήλωση ακόμα, μην το καθυστεράς, μπας και φανεί μια ώρα νωρίτερα στο σύστημα. Μην ξεχάσεις να δηλώσεις ΚΑΙ τον αριθμό παροχής). Αν παει καλά με την "κύρια", καλύτερα πάνε σε κυμαινόμενο (="ρητροπρόγραμμα") της ΔΕΗ (Γ1 λέγεται). Σε κάθε περίπτωση, αν δεν έχεις ποινή αποχώρησης (μεγάλη έστω) στην Ελπέντισον, φύγε τουλάχιστον από αυτούς. Μεγάλα λαμόγια. Ίσως τα μεγαλύτερα όλων. Στο Γ1 ΔΕΗ δεν θα έχεις καν χρονική δέσμευση (όπως ούτε στο σταθερό της We), oπότε θα μπορείς να φύγεις για ό,που θες, ό,ποτε θες.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια καθώς πλησιάζω στη λήξη του συμβολαίου μου στην protergia. Η αίτησή μου έγινε στις 26/07/2021 για το πρόγραμμα protergia οικιακό N / Fixed με 12μηνη διάρκεια. Ο πρώτος λογαριασμός ήρθε και τιμολογούσε από την περίοδο 04/08/2021. Άρα η έναρξη του συμβολαίου είναι από 04/08 ή από την αίτηση (26/07).

απο την 1η μέρα εκπροσώπησης  4/8/21

τυχερός που σε ξεχάσανε και δε σου άλλαξαν τιμολόγηση

2 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Λογικά θα πρέπει να μου στείλουν ένα μήνα πριν mail με ενημέρωση για τη λήξη του συμβολαίου και για τις νέες τιμές που θα έχω μετά από αυτό. Αλλά επειδή δεν έχω εμπιστοσύνη λέω να το κάνω εγώ ένα μήνα πριν (να στείλω δλδ mail και να ζητώ την ακριβή ημερομηνία λήξης καθώς και τη νέα τιμολόγηση). Σκέφτομαι σωστά??

μπήκες στο νόημα

2 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Τελευταία απορία. Αν θελήσω να αλλάξω εταιρία την αίτηση στη νέα εταιρία την κάνω την τελευταία μέρα του συμβολαίου ή πιο νωρίς? Μπορώ να ζητήσω από τη νέα εταιρία συγκεκριμένη ημερομηνία σύνδεσης?? (για να μην μου βάλουν καμιά ποινή από protergia αλλά να μη χάσω και μέρες και τιμολογηθώ από την protergia.

αυτό παίζεται απο την ταχύτητα του νέου πάροχου να δώσει την εντολή στο ΔΕΔΔΗΕ και το πόσο γρήγορα θα την εκτελέσει ο ΔΕΔΔΗΕ. Προσωπικά θα έκανα την ημερομηνία λήξης την αίτηση

1 ώρα πριν, washcloud είπε

..οι δευτερεύουσες απλά δεν επιδοτούνται. Ή μάλλον, δεν επιδοτούντουσαν. Πλέον ΚΑΝΟΝΙΚΑ παίρνουν μόνο 0,10 επιδότηση/κιλοβατώρα (κι ένας θεός ξέρει αν είναι με όριο κατανάλωσης ή είναι για ΟΛΗ την κατανάλωση...).

Spoiler

image.png.4b4b769cdf99b7b7a58357c825bae8

image.png.efd570cb8ca40cf04117c7a306034b

αν προσέξεις έχει 119 μέρες συνολικά και απο 1 Μαίου δικαιούται 30 μέρες για την περίοδο κατανάλωσης δηλαδή

3442*30/119=~868kw , άρα βλέπουμε οτι δεν υπάρχει ο κόφτης

___________________________________________________________________

όμως τώρα που το σκέφτομαι εκτός του οτι λόγω κύριας κατοικίας έπρεπε να πάρει και άλλες επιδοτήσεις ,

ούτε και η συγκεκριμένη είναι σωστή 😂 (πήρε 839kw που βγαίνει αν υπολόγισαν 29 μέρες αντί 30 για Μάιο)

με την ευκαιρία

8 ώρες πριν, jeanthira7 είπε

Το θέμα είναι τι κάνουμε

έκανες την αίτηση για νυχτερινό ?

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maglor1981 είπε

Λογικά θα πρέπει να μου στείλουν ένα μήνα πριν mail με ενημέρωση για τη λήξη του συμβολαίου και για τις νέες τιμές που θα έχω μετά από αυτό.

...σώθηκες...(ΜΠΟΡΕΙ να σου στείλουν, ΜΠΟΡΕΙ να σου τηλεφωνήσουν - μπορεί και τίποτε απ' ολ' αυτά).

Αναφορά σε κείμενο

Αν θελήσω να αλλάξω εταιρία την αίτηση στη νέα εταιρία την κάνω την τελευταία μέρα του συμβολαίου ή πιο νωρίς? Μπορώ να ζητήσω από τη νέα εταιρία συγκεκριμένη ημερομηνία σύνδεσης?? (για να μην μου βάλουν καμιά ποινή από protergia αλλά να μη χάσω και μέρες και τιμολογηθώ από την protergia).

...το θέμα σε όλα αυτά είναι αν τυχόν έχεις ποινή πρόωρης αποχώρησης, με τί τρόπο/κλίμακες υπολογίζεται, πόση είναι τώρα (εάν υπάρχει) και πότε θα έχει πέσει σε επίπεδα "λογικά". ΑΥΤΟ, ρώτησέ τους το. Αλλιώς, βάλε κάτω τους όρους του συμβολαίου που υπέγραψες, και μελέτα το (στο σημείο που αναφέρει "αποχώρηση" ή "καταγγελία". Συνήθως υπάρχει πινακάκι υπολογισμού) και δες τί σε συμφέρει και πότε. Να ζητήσεις πάντως "συγκεκριμένη ημερομηνία αποχώρησης", δυστυχώς δεν παίζει. Η πρακτική πάει ως εξής : κάνεις αίτηση σε άλλο πάροχο (ποτέ καταγγελία σύμβασης στον τρέχοντα, γιατί θα σου κόψουν το ρεύμα - πράγμα που κάνεις μόνο αν αποχωρήσεις από κάποιο σπίτι), και από εκεί και πέρα αναλαμβάνει αυτός την διαδικασία (αίτημα προς τον τρέχοντα, προς τον ΔΕΔΔΗΕ κτλ) ώστε να μην υπάρξει ούτε δευτερόλεπτο διακοπής της παροχής. Και δυστυχώς όλο αυτό, παίρνει κάποιες λίγες μέρες (αν όλα πάνε καλά και δεν κολλήσει κάπου το πράμμα με τρία μέρη να συμμετέχουν στην διαδικασία). Ακόμη δηλαδή και να ζητήσεις από τον τρέχοντα να ΚΟΨΕΙΣ το ρεύμα που είπα, δεν μπορεί αυτό να γίνει σε "επιθυμητή ημερομηνία". Θα γίνει εφ' όσον ο πάροχος ενημερώσει τον ΔΕΔΔΗΕ για να πάει να κάνει την διακοπή (θεωρητικά σε 2-3 μέρες, αλλά και στην πράξη συνήθως ΑΥΤΟ όντως γίνεται, άντε το πολύ μέσα στις εργάσιμες μιας βδομάδας, αλλά αν τρομπάρει κάποιος απ' τους δυο, μπορεί και να καθυστερήσει, είτε και να μην,,,γίνει και καθόλου. Είχαμε σχετικά πρόσφατο περιστατικό εδώ κάποιου που ζήταγε να κοπεί το ρεύμα, αλλά δεν γινόταν τίποτα, για καιρό, και άντε μετά να βγάλεις άκρη ποιος και πού ευθύνεται κι έχει κολλήσει η διαδικασία).

Τεσπα αν ΔΕΝ θα έχεις ποινή "πρόωρης αποχώρησης", κάνε αίτηση αλλαγής παρόχου κα'να 10ήμερο πριν (εκτός κι αν θες να εξαντλήσεις στα σίγουρα τις προνομιακές τιμές σου, οπότε να κάνεις πχ μια μέρα πριν την λήξη του συμβολαίου ξερωγώ. Ειδικά αν πέφτει αρχή εβδομάδας).

27 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.4b4b769cdf99b7b7a58357c825bae8

image.png.efd570cb8ca40cf04117c7a306034b

αν προσέξεις έχει 119 μέρες συνολικά και απο 1 Μαίου δικαιούται 30 μέρες για την περίοδο κατανάλωσης δηλαδή

3442*30/119=~868kw , άρα βλέπουμε οτι δεν υπάρχει ο κόφτης

...άσε, όπως είμαι ειδικά σήμερα, δεν μπορώ καν να κοιτάξω λογαριασμό...

(...ήρθε των γονιών ΕΝΑΝΤΙ τελικά που λέγαμε, όχι εκκαθαριστικός που έλπιζα - ΠΑΛΙ τρόμπαρε ο ΔΕΔΔΗΕ μάλλον - με,,,,καμμιά δεκαριά διαφορετικές ΤΕΜ και δεν καταλαβαίνω Χριστό πώς και τί υπολόγισαν, και σχίζω ιμάτια και πτυχία και βάφω τις κουρτίνες στα χρώματα τις ΒολΤΕΡΑΣ....Τουλάχιστον σαν ποσό "φαίνεται λογικό" - είναι σχεδόν ίδιες kWh με τον προηγούμενο έναντι με σταθερό και παρόμοιο ποσό, άρα "μάλλον" έρχεται στα ίδια με το ληγμένο σταθερό, και τον έχω πετάξει στην άκρη κι ούτε που θέλω να κάτσω να τον "μελετήσω"....)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 ερωτήσεις :

1)Στη δεη μου ηρθε λογαριασμός 26/5 , 27/5 & 8/6 .

Ο 26/5 ειναι απο ενδειξη δικη μου και οι αλλοι 2 ειναι εκκαθαριστικοι. ο πρώτος 119 μέρες και ο δευτερος εκκαθαριστικος 8 μερες. εμενα θα τραβηξει με την πάγια εντολη ολο το ποσο που λεει στον τελευταιο λογαριασμο η απο τον καθενα ξεχωριστα? γιατι συνεβη αυτο? 

 

2)για υπολοιπο στον ηρων 100ευρ , υπάρχει περιπτωση να κανουν κατι νομικα?

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostakiss είπε

2 ερωτήσεις :

1)Στη δεη

λάθος νήμα

2 λεπτά πριν, kostakiss είπε

2)για υπολοιπο στον ηρων 100ευρ , υπάρχει περιπτωση να κανουν κατι νομικα?

νομικά ίσως , να κόψουν το ρεύμα πιο πιθανό

αν είσαι με αμφισβήτηση ποσού μέσω κάποιας Αρχής (ΡΑΕ, ΣτΚ) ρώτα αν αναστέλλεται εντολή διακοπής μέχρι την επίλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

διαβαζα οτι μπορεσα να βρω για το ΗΡΩΝ ENA αλλα δεν εχω καταλαβει κατι.
Προσπαθησα να συγκεντρώσω οτι μπορεσα εδω:

1) Εστω οτι δινεις 2000Ε και ουσιαστικα παιρνεις 60Ε/μηνα πισω ==> αρχικά φαίνεται να γίνεται απόσβεση σε 33 μηνες ή 3 χρονια.

2) Το πρόγραμμα δεν σου επιστρέφει Kwh αλλα ευρω στον λογαριασμο.

3) Αν θελεις να σταματησεις--> Τα χρήματα που θα έχουν καταβληθεί επιστρέφονται, αφού αφαιρεθούν οι εκπτώσεις από τους λογαριασμούς που έχεις ήδη λάβει κατά τη διάρκεια της συμμετοχής.

4) εχει αποδοση ΤΕΑ 35% αποτι καταλαβα. Αυτο ειναι μαλλον σε ποιο παρκο θα το συνδεσουν;
Τι ακριβως ειναι;

5) Η εκπτωση μεταφερεται απο λογαριασμο σε λογαριασμο.
6) Το παιρνεις συμπληρωματικα με οποιον προγραμμα απο το ΗΡΩΝ θελεις.
Εδω η "παγιδα" ειναι οτι ο ΗΡΩΝ μαλλον εχει ακριβα προγραμματα και δεσμευεσαι για 20 χρονια

7)Μαξιμουμ διαρκεια 20 χρονια.
Το πάρκο είναι στην Θήβα.

Ρωτησα αν τα λεφτα/επιδοτηση που παιρνω ανα λογαριασμο ειναι σταθερα. Μου λεει σταθερα αλλα μετα που πεταει εναν τυπο που εχει μεσα στην αποδοση του φωτοβολταικου (οποτε διαφερει ανα μηνα), μια παραμετρο που θεωρητικα βλέπω online αλλα δεν μπορω να ελενξω αν ειναι αληθης. Σωστα;

Προσπαθω να καταλαβω αν πραγματικα συμφέρει ή οχι .... Που ειναι η παγιδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dvs είπε

Θα το βαλω και εκει.... Απλα αυτο το ειδα πιο ενεργο και ειδα 5-6 παλιοτερες ναφορες :)

εδώ χάνεται , συνέχεια στο άλλο για συγκεντρωτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, korakios said:

 

νομικά ίσως , να κόψουν το ρεύμα πιο πιθανό

αν είσαι με αμφισβήτηση ποσού μέσω κάποιας Αρχής (ΡΑΕ, ΣτΚ) ρώτα αν αναστέλλεται εντολή διακοπής μέχρι την επίλυση

Έχει γίνει ήδη αποχώρηση , απλα

εχει προκύψει υπόλοιπο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Έχει γίνει ήδη αποχώρηση , απλα

εχει προκύψει υπόλοιπο .

Απλα θα σε παρουν τηλεφωνο για να εξοφλησεις το υπολοιπο σου... Και αν δεν γινει συντομα  αυτο θα βγαλουν μια αποκοπη ρευματος... Θα την στειλουν στον Δεδδηε να την εκτελεσει...Εχουν το δικαιωμα αυτο να το κανουν και να το  ζητησουν... Και θα τρεχεις μετα...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, korakios είπε

απο την 1η μέρα εκπροσώπησης  4/8/21

τυχερός που σε ξεχάσανε και δε σου άλλαξαν τιμολόγηση

μπήκες στο νόημα

αυτό παίζεται απο την ταχύτητα του νέου πάροχου να δώσει την εντολή στο ΔΕΔΔΗΕ και το πόσο γρήγορα θα την εκτελέσει ο ΔΕΔΔΗΕ. Προσωπικά θα έκανα την ημερομηνία λήξης την αίτηση

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.4b4b769cdf99b7b7a58357c825bae8

image.png.efd570cb8ca40cf04117c7a306034b

αν προσέξεις έχει 119 μέρες συνολικά και απο 1 Μαίου δικαιούται 30 μέρες για την περίοδο κατανάλωσης δηλαδή

3442*30/119=~868kw , άρα βλέπουμε οτι δεν υπάρχει ο κόφτης

___________________________________________________________________

όμως τώρα που το σκέφτομαι εκτός του οτι λόγω κύριας κατοικίας έπρεπε να πάρει και άλλες επιδοτήσεις ,

ούτε και η συγκεκριμένη είναι σωστή 😂 (πήρε 839kw που βγαίνει αν υπολόγισαν 29 μέρες αντί 30 για Μάιο)

με την ευκαιρία

έκανες την αίτηση για νυχτερινό ?

 

6 ώρες πριν, washcloud είπε

...σώθηκες...(ΜΠΟΡΕΙ να σου στείλουν, ΜΠΟΡΕΙ να σου τηλεφωνήσουν - μπορεί και τίποτε απ' ολ' αυτά).

...το θέμα σε όλα αυτά είναι αν τυχόν έχεις ποινή πρόωρης αποχώρησης, με τί τρόπο/κλίμακες υπολογίζεται, πόση είναι τώρα (εάν υπάρχει) και πότε θα έχει πέσει σε επίπεδα "λογικά". ΑΥΤΟ, ρώτησέ τους το. Αλλιώς, βάλε κάτω τους όρους του συμβολαίου που υπέγραψες, και μελέτα το (στο σημείο που αναφέρει "αποχώρηση" ή "καταγγελία". Συνήθως υπάρχει πινακάκι υπολογισμού) και δες τί σε συμφέρει και πότε. Να ζητήσεις πάντως "συγκεκριμένη ημερομηνία αποχώρησης", δυστυχώς δεν παίζει. Η πρακτική πάει ως εξής : κάνεις αίτηση σε άλλο πάροχο (ποτέ καταγγελία σύμβασης στον τρέχοντα, γιατί θα σου κόψουν το ρεύμα - πράγμα που κάνεις μόνο αν αποχωρήσεις από κάποιο σπίτι), και από εκεί και πέρα αναλαμβάνει αυτός την διαδικασία (αίτημα προς τον τρέχοντα, προς τον ΔΕΔΔΗΕ κτλ) ώστε να μην υπάρξει ούτε δευτερόλεπτο διακοπής της παροχής. Και δυστυχώς όλο αυτό, παίρνει κάποιες λίγες μέρες (αν όλα πάνε καλά και δεν κολλήσει κάπου το πράμμα με τρία μέρη να συμμετέχουν στην διαδικασία). Ακόμη δηλαδή και να ζητήσεις από τον τρέχοντα να ΚΟΨΕΙΣ το ρεύμα που είπα, δεν μπορεί αυτό να γίνει σε "επιθυμητή ημερομηνία". Θα γίνει εφ' όσον ο πάροχος ενημερώσει τον ΔΕΔΔΗΕ για να πάει να κάνει την διακοπή (θεωρητικά σε 2-3 μέρες, αλλά και στην πράξη συνήθως ΑΥΤΟ όντως γίνεται, άντε το πολύ μέσα στις εργάσιμες μιας βδομάδας, αλλά αν τρομπάρει κάποιος απ' τους δυο, μπορεί και να καθυστερήσει, είτε και να μην,,,γίνει και καθόλου. Είχαμε σχετικά πρόσφατο περιστατικό εδώ κάποιου που ζήταγε να κοπεί το ρεύμα, αλλά δεν γινόταν τίποτα, για καιρό, και άντε μετά να βγάλεις άκρη ποιος και πού ευθύνεται κι έχει κολλήσει η διαδικασία).

Τεσπα αν ΔΕΝ θα έχεις ποινή "πρόωρης αποχώρησης", κάνε αίτηση αλλαγής παρόχου κα'να 10ήμερο πριν (εκτός κι αν θες να εξαντλήσεις στα σίγουρα τις προνομιακές τιμές σου, οπότε να κάνεις πχ μια μέρα πριν την λήξη του συμβολαίου ξερωγώ. Ειδικά αν πέφτει αρχή εβδομάδας).

...άσε, όπως είμαι ειδικά σήμερα, δεν μπορώ καν να κοιτάξω λογαριασμό...

(...ήρθε των γονιών ΕΝΑΝΤΙ τελικά που λέγαμε, όχι εκκαθαριστικός που έλπιζα - ΠΑΛΙ τρόμπαρε ο ΔΕΔΔΗΕ μάλλον - με,,,,καμμιά δεκαριά διαφορετικές ΤΕΜ και δεν καταλαβαίνω Χριστό πώς και τί υπολόγισαν, και σχίζω ιμάτια και πτυχία και βάφω τις κουρτίνες στα χρώματα τις ΒολΤΕΡΑΣ....Τουλάχιστον σαν ποσό "φαίνεται λογικό" - είναι σχεδόν ίδιες kWh με τον προηγούμενο έναντι με σταθερό και παρόμοιο ποσό, άρα "μάλλον" έρχεται στα ίδια με το ληγμένο σταθερό, και τον έχω πετάξει στην άκρη κι ούτε που θέλω να κάτσω να τον "μελετήσω"....)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Τελικά είδα (δεν το είχα προσέξει) ότι αν διακόψω ακόμα και τον τελευταίο μήνα είναι 70€ ποινή.

832711159_Screenshot2022-06-12031642.png.8d485f957c472ba3a9de91ace0947041.png

 

Οπότε θα κάνω την αίτηση την τελευταία μέρα να είμαι σίγουρος.

το πρώτο 4μηνο είχα 646kWh μέρα / 384kWh νύχτα . το δεύτερο 486kWh μέρα / 443kWh νύχτα.

Οπότε με βλέπω για Γ1/Ν της ΔΕΗ από ότι υπολογίζω από το excel. (νομίζω όμως αυτό αφορά άλλο thread)

Επεξ/σία από maglor1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maglor1981 είπε

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Τελικά είδα (δεν το είχα προσέξει) ότι αν διακόψω ακόμα και τον τελευταίο μήνα είναι 70€ ποινή.

Οπότε θα κάνω την αίτηση την τελευταία μέρα να είμαι σίγουρος.

το πρώτο 4μηνο είχα 646kWh μέρα / 384kWh νύχτα . το δεύτερο 486kWh μέρα / 443kWh νύχτα.

Οπότε με βλέπω για Γ1/Ν της ΔΕΗ από ότι υπολογίζω από το excel. (νομίζω όμως αυτό αφορά άλλο thread)

....70 στον τελευταίο ε...Αιματορουφήχτρες μιλάμε. Ειδικά μαζί με τους άλλους "πετρελαιάδες" της ΕΛΠΕγδυσον...

Βασικά αφού είναι έτσι, εγώ λέω ρώτα τους (μέιλ) τί γίνεται με το που θα λήξει το συμβόλαιο. Πιθανώς θα γίνει αορίστου με τις τρέχουσες τιμές του σταθερού που ακόμα διατηρούν (άρα δεν σε χαλάει να κάνεις την αίτηση σε άλλο πάροχο, την επομένη της λήξης του τρέχοντος συμβολαίου. Για να έχεις σίγουρο ότι δεν θα πατήσουν πουθενά ώστε να σου κοτσάρουν 70αρι στον τελικό).

Διάβασε και τους υπόλοιπους όρους για να το σιγουρέψεις όμως ότι θα γίνει αορίστου. Ή/και στείλε τους μέιλ ρωτώντας εάν θα μπορέσεις ν' αποχωρήσεις αμέσως με την λήξη, ή "προβλέπεται" καμμιά αυτόματη ανανέωση (κι αυτά τα συνηθίζουν) με,,,ποινή αποχώρησης (ολόφρεσκη). Λογικά όχι, αλλά επειδή ο διάολος έχει πολλά ποδάρια, σιγούρεψέ το, διότι δεν θα πουν "έλα μωρέ, μια μέρα πριν - μια μέρα μετά, δεν τρέχει τίποτα"...

Δηλαδή το "φύγε τελευταία μέρα" που είπαμε, ξέχνα το, αφού υπάρχει η ποινή,,,ακόμη και τελευταία μέρα. Είτε την μέρα της λήξης θα φύγεις, είτε την επόμενη. Και λογικά θα προσμετρηθεί η μέρα που έκανες αίτηση στον νέο πάροχο (ανεξάρτητα πόσο θα πάρει για να μεταβείς σε αυτόν), ως η μέρα αποχώρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, takoulou είπε

Απλα θα σε παρουν τηλεφωνο για να εξοφλησεις το υπολοιπο σου... Και αν δεν γινει συντομα  αυτο θα βγαλουν μια αποκοπη ρευματος... Θα την στειλουν στον Δεδδηε να την εκτελεσει...Εχουν το δικαιωμα αυτο να το κανουν και να το  ζητησουν... Και θα τρεχεις μετα...

Και εμένα εχει μηνει ενα υπόλοιπο 90 ευρω στην προηγούμενη εταιρία, οντως μπορούν να ζητησουν διακοπη για αυτο το ποσό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...