Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, takoulou είπε

Που το δηλωσες; Στην φορολογικη δηλωση που ειχες κανει περυσι;; Ρωτησε τον παροχο σου γιατι δεν φαινεται;;

Δεν φαίνεται γιατί ίσως έτσι είναι το τιμολόγιο αυτό. Εάν δηλαδή το θεωρεί η εταιρεία δευτερεύουσα κατοικία έχει άλλες χρεώσεις ?

Άλλη Ρήτρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε
Και πέρυσι ίδιες καταναλώσεις είχα αλλά πλήρωνα στην ίδια εταιρεία  200 Όχι 200*3... Άρα δεν με απασχολούν οι καταναλώσεις αλλά η ***ρητρα 😂😊😊

πλέον ξεχνάς τέτοιες καταναλώσεις , απο τη στιγμή που δεν έκλεισες το χειμώνα φθηνό σταθερό ,

δες τι σου έγραψα σε προγούμενη απάντηση μέσα σε spoiler

7 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Μα και τον Δεκέμβριο το ίδιο 600αρι πλήρωσα και ξέρω ότι δήλωσα κύρια κατοικία το σπίτι .

ναι αλλά μπορεί να είχες μεγαλύτερη κατανάλωση και δε βγαίνει άκρη με ένα ξερό νούμερο, πίστωση ΤΕΜ είχες ? ανέβασε λογαριασμό, απο 1/9/21-31/12/21 έπαιρναν όλες , δες το excel και εσύ 4ο φύλλο τις επιδοτήσεις

8 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Η αμφισβήτηση λογαριασμού που αναφέρεις να κάνω για ποιον λόγο ? Τον ακριβό λογαριασμό ενώ το σπίτι είναι κύρια κατοικία ?

τη μη πίστωση των κρατικών επιδοτήσεων ΤΕΜ

9 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Mail δηλαδή στην εταιρεια για λάθος ενημέρωση στοιχείων και άρα λάθος χρεώσεις?

Χρήσιμα 'Εντυπα και κατεβάζεις Έντυπο Αμφισβήτησης Λογαριασμού Κατανάλωσης και το στέλνεις στο

[email protected]

5 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Δεν φαίνεται γιατί ίσως έτσι είναι το τιμολόγιο αυτό. Εάν δηλαδή το θεωρεί η εταιρεία δευτερεύουσα κατοικία έχει άλλες χρεώσεις ?

Άλλη Ρήτρα ?

άλλη κρατική επιδότηση ΤΕΜ (4ο φύλλο excel)

7 λεπτά πριν, libertini είπε

ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση αυτό ψάχνω τώρα. γνωρίζεις αν ισχύει και για το ρεύμα; πρόσφατα πρόσεξα ότι μου χρέωναν ρήτρα σε σταθερή τιμολόγηση από πέρυσι τον Ιούλιο!

σε ποιο πρόγραμμα ήσουν ? πότε υπέγραψες ? μήπως έληξε και πέρασες σε αορίστου ? δες λογαριασμούς προ Ιουλίου για υποσημείωση οτι έγινε μεταβολή ,αν και χλωμό μιας και μόλις τον Ιούλιο ξεκίνησε η καλή ανηφόρα χοντρικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

τα οποία επιστράφηκαν στα

ανέβασε τον τελευταίο εκκαθαριστικό ολόκληρο χωρίς προσωπικά στοιχεία

δυστυχώς απο τη στιγμή που δεν έκλεισες σε σταθερό , πλέον δε γίνεται σύγκριση με πέρυσι

πάντως η elpedison έχει τη μεγαλύτερη ρήτρα αναπροσαρμογής σαν υπολογισμό (σε άλλο φόρουμ είδα άλλο λογαριασμό πάντως και ήταν αρκετά μικρή)

1 εξαρτάται αν σου είναι κόπος να διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου και να ασχοληθείς καμιά ώρα σύνολο με αμφισβήτηση και καταγγελία στις αρχές

2. και να αλλάξουν (απλά θα είναι μεγαλύτερη η επιδότηση - πίστωση ΤΕΜ) παραμένουν τα ποσά που πλήρωσες. Για κάτι αναδρομικά είπαν μέσω πλατφόρμας (για κύρια κατοικία) αλλά μην περιμένεις κανα σοβαρό ποσό

Για το διάστημα 29/09-31/01 συνολική κρατική επιδότηση στο λογαριασμό 109 € και το τελικό ποσό πήγε 665 € συνολική χρέωση...

Συμπερασματικά και από τα λεγόμενά σας που έστω και αργά με έκαναν σοφότερο πάω για επικοινωνία με Elpedison και μετακίνηση σε weenergy.

Το κοινωνικό τιμολόγιο δεν έχει όριο στο εισόδημα?

Επεξ/σία από jeanthira7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Για το διάστημα 29/09-31/01 συνολική κρατική επιδότηση στο λογαριασμό 109 € για 665 € συνολική χρέωση...Αρα?

άρα τι? που να ξέρω αν είναι σωστές οι επιδοτήσεις ή όχι που πήρες μέχρι 31/12/21, μόνο εσύ ξέρεις , δες το 4ο φύλλο του excel και υπολόγισέ τες

εκτός αν ρωτάς κάτι άλλο

_____________________________________________________________

έβαλα το wegreen της we να γυρνά αυτόματα σε ΚΟΤ με τις αντίστοιχες χρεώσεις στο excel, βγαίνει σχόλιο όταν βάζει κάποιος το όριο του ΚΟΤ που δικαιούται

αν κάποιος ξέρει πως να μπαίνει ή και να αλλάζει υπερσύνδεσμος βάσει "if" σε excel ας στείλει pm

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Για το διάστημα 29/09-31/01 συνολική κρατική επιδότηση στο λογαριασμό 109 € και το τελικό ποσό πήγε 665 € συνολική χρέωση...

Συμπερασματικά και από τα λεγόμενά σας που έστω και αργά με έκαναν σοφότερο πάω για επικοινωνία με Elpedison και μετακίνηση σε weenergy.

Το κοινωνικό τιμολόγιο δεν έχει όριο στο εισόδημα?

Κάπου παραπανω διάβασα ότι έχει ρήτρα αναπροσαρμογής ο παροχος που θέλεις να πας... Ρίξε μια ματιά... Διαβασε την πισω σελίδα... 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Το κοινωνικό τιμολόγιο δεν έχει όριο στο εισόδημα?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598241-κοινωνικό-τιμολόγιο-ηλεκτρικού-ρεύματος/?do=getNewComment

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

σε ποιο πρόγραμμα ήσουν ? πότε υπέγραψες ? μήπως έληξε και πέρασες σε αορίστου ? δες λογαριασμούς προ Ιουλίου για υποσημείωση οτι έγινε μεταβολή ,αν και χλωμό μιας και μόλις τον Ιούλιο ξεκίνησε η καλή ανηφόρα χοντρικής

Το συμβόλαιό μου ξεκίνησε τον Δεκέμβρη του '20 και οι χρεώσεις από τον Ιούλιο του '21, 7 μήνες μετά. Το πρόγραμμά μου ήταν και είναι το EcoUP HOME BONUS του ΗΡΩΝ. Τώρα αν έστειλαν ενημέρωση για την ρήτρα ή αν προχώρησαν μονομερώς στην ενεργοποίησή της, τι να πω...εγώ γνώριζα ότι σε σταθερό τιμολόγιο δεν υπάρχει ρήτρα. Επίσης, πριν λίγες ημέρες έλαβα email πάλι για αλλαγή στους όρους με ισχύ μετά από 60 ημέρες και επίσης δεν ξέρω πως να πράξω.

Επεξ/σία από libertini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, libertini είπε

Το συμβόλαιό μου ξεκίνησε τον Δεκέμβρη του '20 και οι χρεώσεις από τον Ιούλιο του '21, 7 μήνες μετά. Το πρόγραμμά μου ήταν και είναι το EcoUP HOME BONUS του ΗΡΩΝ. Τώρα αν έστειλαν ενημέρωση για την ρήτρα ή αν προχώρησαν μονομερώς στην ενεργοποίησηή της, τι να πω...εγώ γνώριζα ότι σε σταθερό τιμολόγιο δεν υπάρχει ρήτρα.

το συγκεκριμένο ποτέ δεν ήταν σταθερό ,απλά μάλλον δίνανε 6μηνη περίοδο χάριτος ρήτρας

δες τους ειδικούς όρους αν γράφει μη εφαρμογή ρήτρας αναπροσαρμογής αρχικά

3 λεπτά πριν, libertini είπε

Επίσης, πριν λίγες ημέρες έλαβα email πάλι για αλλαγή στους όρους με ισχύ μετά από 60 ημέρες και επίσης δεν ξέρω πως να πράξω.

κάποια προγράμματα που δινει ο Ηρών είναι εκτός site , δες αν σου έχωσαν 24μηνη δέσμευση , αν ναι ευκαιρία να την κάνεις . Φυσικά εξαρτάται και πότε θεωρεί ο Ηρών οτι έκανε την ενημέρωση , νομίζω έχουν ποστάρει και άλλα μέλη , αν δεν έχεις δέσμευση μην ασχολείσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

το συγκεκριμένο ποτέ δεν ήταν σταθερό ,απλά μάλλον δίνανε 6μηνη περίοδο χάριτος ρήτρας

Σταθερό εννοώ στην τιμολόγησή του. Το ίδιο εννοείς;

Όσον αφορά την δέσμευση, όχι δεν έχω. Το πρόγραμμα είναι αορίστου, το επιβεβαίωσα σήμερα. Και να φύγω που να πάω, στη Ζενίθ που ήμουν πριν, χειρότερα ήταν. Αν και φέτος, οι Ζενιθ-ιώτες καλά τη γλίτωσαν. Όλοι οι γνωστοί μου με σταθερό τιμολόγιο φα και ρεύμα, είχαν λογαριασμούς όπως και πέρυσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, libertini είπε

Σταθερό εννοώ στην τιμολόγησή του. Το ίδιο εννοείς;

 

11 λεπτά πριν, korakios είπε

δες τους ειδικούς όρους αν γράφει μη εφαρμογή ρήτρας αναπροσαρμογής αρχικά

τώρα αν σου είπαν άλλα απο το τηλέφωνο είναι άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, libertini είπε

Σταθερό εννοώ στην τιμολόγησή του. Το ίδιο εννοείς;

Όσον αφορά την δέσμευση, όχι δεν έχω. Το πρόγραμμα είναι αορίστου, το επιβεβαίωσα σήμερα. Και να φύγω που να πάω, στη Ζενίθ που ήμουν πριν, χειρότερα ήταν. Αν και φέτος, οι Ζενιθ-ιώτες καλά τη γλίτωσαν. Όλοι οι γνωστοί μου με σταθερό τιμολόγιο φα και ρεύμα, είχαν λογαριασμούς όπως και πέρυσι.

Διαβασε τις τελευταιες 10-12 σελιδες να δεις...Ολοι την εχουν κανει... Πριν λιγο καιρο υπηρχαν προγραμματα πολυ καλα σε τιμες... Εχεις αργησει... Ψαξου...Συνηθως αλλα λενε απο το τηλεφωνο και αλλα ισχυουν... Ετσι γινεται παντα...

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

 

τώρα αν σου είπαν άλλα απο το τηλέφωνο είναι άλλο θέμα

 

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Διαβασε τις τελευταιες 10-12 σελιδες να δεις...Ολοι την εχουν κανει... Πριν λιγο καιρο υπηρχαν προγραμματα πολυ καλα σε τιμες... Εχεις αργησει... Ψαξου...Συνηθως αλλα λενε απο το τηλεφωνο και αλλα ισχυουν... Ετσι γινεται παντα...

Λάθος δικό μου, UP 4 ALL στον ΗΡΩΝ έχω συνδυαστικά με το double home FX αέριο, όχι το ECO UP που έγραψα. Το ECO UP  είχα από τον Δεκέμβρη του '20 μέχρι και πριν δύο μήνες που μετακόμισα και το άλλαξα σε UP 4 ALL. Το συμβόλαιο έγινε ηλεκτρονικά, όχι τηλεφωνικά. Και στα δύο με χρεώνουν ρήτρα, στο μεν ECO UP από τον Ιούλιο του '21, στο δε UP 4 ALL από αυτόν τον μήνα χωρίς ενημέρωση. Κοίταξα το αρχείο με τις προτάσεις προγραμμάτων και νομίζω πως το UP 4 ALL με 0,0594 € (χωρίς ΦΠΑ) είναι πολύ καλή τιμή ακόμη και με την ρήτρα, έναντι των άλλων που βλέπω με 10 ευρώ πάγιο το μήνα, κλιμακόμενο (με την 4μηνη κατανάλωσή μου θα έχω 17,5€ το μήνα) και τιμή 0,22 - 0,24. Άρα δεν μπορώ να επαληθεύσω γιατί άργησα @takoulou εκτός κι αν δεν κατάλαβα κάτι σωστά στο αρχείο. Ωστόσο, αναμένω αυτές τις ημέρες τον πρώτο εκκαθαριστικό για να δω αν πραγματικά με συμφέρει το πρόγραμμά μου και φυσικά θα έχω σαν μπούσουλα το αρχείο του @korakios. Μην ξεχνάμε κι αυτή την αλλαγή που μ'έχουν ενημερώσει μέσω email προ ολίγων ημερών... Φυσικά θα τους τρέξω για την ρήτρα από τον Ιούλιο του '21.Τα σέβη μου και στους δύο για τον χρόνο σας!

Επεξ/σία από libertini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, libertini είπε

Φυσικά θα τους τρέξω για την ρήτρα από τον Ιούλιο του '21.

υπόψιν το πρόγραμμα που είχες προβλέπει ρήτρα και αναγράφεται στους όρους (αυτό θα σου γραψουν κιόλας σαν απάντηση)

εσύ πατάς στη μη ενημέρωση περι ρήτρας πριν υπογράψεις το συγκεκριμένο

4 λεπτά πριν, libertini είπε

στο δε UP 4 ALL από αυτόν τον μήνα χωρίς ενημέρωση

το ιδιο και με αυτό (προβλέπει ρήτρα)

6 λεπτά πριν, libertini είπε

Ωστόσο, αναμένω αυτές τις ημέρες τον πρώτο εκκαθαριστικό για να δω αν πραγματικά με συμφέρει το πρόγραμμά μου

δε συμφέρει ,στο λέω απο τώρα , λόγω πάγιου και δε βρήκα λόγο να το βάλω στο excel 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

5 ώρες πριν, libertini είπε

το double home fix plus(ρεύμα) είναι κλειστό, δηλαδή υπάρχει δέσμευση δύο χρόνων.

 

Το μεταφέρω εδώ γιατί αφορά ρεύμα... δε συμφέρουν πλέον τα σταθερά του ΗΡΩΝ στο ρεύμα είναι πανάκριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...