Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, akisdg είπε

Με κάλεσαν για προσφορά από την Zenith για πρόγραμμα χωρίς ρήτρα με 0,08 και χωρίς δέσμευση αποχώρησης. όταν ρώτησα αν η τιμή θα είναι σταθερή, μου ανέφεραν πως όχι, αλλά δύσκολα θα ανέβει καθώς μέχρι τις εκλογές, θα υπάρχουν μέτρα. Σε κάθε περίπτωση εγγυώ ντε ότι δεν θα υπάρχει ρήτρα και αν η τιμή τελικά ανέβει τότε μπορώ να αποχωρήσω άνετα αφού δεν θα υπάρχει δέσμευση. Τι άποψη έχετε? 

Eίναι 0.008... (δηλαδή 0.01) https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/power-home-plus/

Aντίστοιχο πρόγραμμα είναι το Watt & Volt Zero με 0.02.

Δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής, αντ'αυτού πληρώνεις όλη τη χονδρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας, είμαι 68 ετών, ζω στην Σκόπελο, είμαι αρχάριος με το διαδίκτυο, την σελίδα και το φόρουμ μου την σύστησε ο γαμπρός μου. 

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, αν γνωρίζετε κάποιο πρόγραμμα ρεύματος για πολύ μικρή κατανάλωση ρεύματος. Συγκεκριμένα, έχω ένα σπίτι στην Θεσσαλονίκη το οποίο, έχω κλειστό, ώστε όταν πηγαίνουμε για γιατρούς να έχουμε κάπου να μείνουμε. Το έχω αφήσει στην ΔΕΗ, τώρα μου ήρθε λογαριασμός 90€, με 67 ημέρας και 44 νύχτας... Οι ημέρες διαμονής στο σπίτι είναι ελάχιστες μέσα στο χρόνο και όχι σε συγκεκριμένες περιόδους.

Δεν με πειράζει να φύγω από την ΔΕΗ, αρκεί η εταιρεία που θα πάω να είναι αξιόλογη και αξιόπιστη, στην μόνιμη κατοικία μου είμαι σε άλλη εταιρεία...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, γιατί όπως έχω μάθει, εδώ όποιος ρωτήσει, βρίσκει απάντηση... Σωστά...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Eίναι 0.008... (δηλαδή 0.01) https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/power-home-plus/

Aντίστοιχο πρόγραμμα είναι το Watt & Volt Zero με 0.02.

Δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής, αντ'αυτού πληρώνεις όλη τη χονδρική.

δεν συμφέρει από το 0,17 που δίνω τώρα...δεδομένου ότι θα μπορώ να φύγω όποτε θέλω, αν ξεφύγει και εκεί ξανά η τιμή? 

Επεξ/σία από akisdg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akisdg είπε

Με κάλεσαν για προσφορά από την Zenith για πρόγραμμα χωρίς ρήτρα με 0,08 και χωρίς δέσμευση αποχώρησης. όταν ρώτησα αν η τιμή θα είναι σταθερή, μου ανέφεραν πως όχι, αλλά δύσκολα θα ανέβει καθώς μέχρι τις εκλογές, θα υπάρχουν μέτρα. Σε κάθε περίπτωση εγγυώ ντε ότι δεν θα υπάρχει ρήτρα και αν η τιμή τελικά ανέβει τότε μπορώ να αποχωρήσω άνετα αφού δεν θα υπάρχει δέσμευση. Τι άποψη έχετε? 

πάρε την προσφορά 0,08 χωρίς ρήτρα γραπτώς , αν αρνηθούν ζητάς την τηλεφωνική ηχογράφηση και καταγγελία

edit: μάλλον είναι το ρητροπρόγραμμα 0,008 που ανέφερε ο @ekrepali

57 λεπτά πριν, maravra είπε

καλησπέρα, ήθελα μια διευκρίνηση, μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω. Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή με το excel και τις χρεώσεις των διαφόρων εταιρειών και δεν καταλαβάινω πως για  παράδειγμα η δεη με ημερήσια χρέωση 0,0735, ηρων 0,0605 weblue 0,0650, και χωρίς να έχουν τρελές διαφορές στο πάγιο  πως προκύπτει αν βάλω στον πίνακα  τις κιλοβατώρες που καταναλώνω η συνολική χρέωση να είναι πιο μεγάλη στον ηρων και ακολουθούν δεη και weblue

ανάλογα τη ρήτρα αναπροσαρμογής του κάθε προγράμματος

δες κάτω χαμηλά τη στήλη προσαύξηση και ετήσια ρήτρα

6 λεπτά πριν, akisdg είπε

δεν συμφέρει από το 0,17 που δίνω τώρα...δεδομένου ότι θα μπορώ να φύγω όποτε θέλω, αν ξεφύγει και εκεί ξανά η τιμή? 

όλα ρευστά , σκοπός είναι να καταλαβαίνει κάποιος τι παίζει ωστε να αποφασίσει μόνος του

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akisdg είπε

δεν συμφέρει από το 0,17 που δίνω τώρα...δεδομένου ότι θα μπορώ να φύγω όποτε θέλω, αν ξεφύγει και εκεί ξανά η τιμή? 

Mε ΤΕΑ 200, θα πληρώνεις 0.25 τελική τιμή. Αν το κράτος κάνει πράξη αυτά που έχει εξαγγείλει σαφώς θα πληρώνεις λιγότερα από 0.17

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SofosChoriou

Από τα 90 πόσα είναι "ρευμα" και πόσο "Δήμος, φόροι, ΕΡΤ"  κλπ ?

Από αυτά που είναι ρευμα πόσα είναι η "ρυθμιζόμενες χρεώσεις"  και πόσα το "Για τη ΔΕΗ πληρώνετε"

-

Επειδή είμαι σε μια αντίστοιχη κατάσταση τον τελευτάιο καιρό, από όσο έχω δει στις περισσότερες αντίστοιχες πειπτώσεις, το μόνο που ίσως μπορείς να κανεις είναι να βάλεις ένα πρόγραμμα χωρίς πάγιο.

και εννοείται ότι κλείνεις γενικούς κλπ όσο δεν είσαι εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Mε ΤΕΑ 200, θα πληρώνεις 0.25 τελική τιμή. Αν το κράτος κάνει πράξη αυτά που έχει εξαγγείλει σαφώς θα πληρώνεις λιγότερα από 0.17

πως θα πληρώνω 0.25, αφού δεν θα υπάρχει η ρήτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

αν το έχεις δέσει κόμπο οτι θα καταργηθεί , πάσο 😁

όχι δεν λέω αυτό...απλά ότι το πρόγραμμα θα το αναφέρει ξεκάθαρα ότι θα είναι χωρίς ρήτρα, όπως μου είπαν στο τηλέφωνο και βλέπω και στο Link που έβαλε ο  @ekrepali

Επεξ/σία από akisdg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, SofosChoriou είπε

Καλησπέρα σας, είμαι 68 ετών, ζω στην Σκόπελο, είμαι αρχάριος με το διαδίκτυο, την σελίδα και το φόρουμ μου την σύστησε ο γαμπρός μου. 

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, αν γνωρίζετε κάποιο πρόγραμμα ρεύματος για πολύ μικρή κατανάλωση ρεύματος. Συγκεκριμένα, έχω ένα σπίτι στην Θεσσαλονίκη το οποίο, έχω κλειστό, ώστε όταν πηγαίνουμε για γιατρούς να έχουμε κάπου να μείνουμε. Το έχω αφήσει στην ΔΕΗ, τώρα μου ήρθε λογαριασμός 90€, με 67 ημέρας και 44 νύχτας... Οι ημέρες διαμονής στο σπίτι είναι ελάχιστες μέσα στο χρόνο και όχι σε συγκεκριμένες περιόδους.

Δεν με πειράζει να φύγω από την ΔΕΗ, αρκεί η εταιρεία που θα πάω να είναι αξιόλογη και αξιόπιστη, στην μόνιμη κατοικία μου είμαι σε άλλη εταιρεία...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, γιατί όπως έχω μάθει, εδώ όποιος ρωτήσει, βρίσκει απάντηση... Σωστά...;

καλησπέρα,

ρευστά τα πράγματα , μόνο με πρόβλεψη για το μέλλον μπορείς να πάρεις απόφαση, τα δεδομένα είναι τα εξής:

απο 1/1/22 δεν υπάρχουν επιδοτήσεις για κύρια κατοικία

οι τελικές τιμές μαζί με ρήτρα είναι γύρω στα 0,30 αυτόν το μήνα

είπανε οτι απο Μάιο θα παίρνουν επιδοτήσεις 0,10€/kw η μη κύριες

Δεν έχει βγει κάποιο ΦΕΚ που να το επιβεβαιώνει (ή τουλάχιστον δεν έχει βρει κάποιος)

Γενικά τα φθηνότερα προγράμματα με ρήτρα αναπροσαρμογής είναι Γ1 και Elin smart Home για μικρές καταναλώσεις

το χρόνο πόσο περίπου είναι η κατανάλωση ?

14 λεπτά πριν, akisdg είπε

όχι δεν λέω αυτό...απλά ότι το πρόγραμμα θα το αναφέρει ξεκάθαρα ότι θα είναι χωρίς ρήτρα, όπως μου είπαν στο τηλέφωνο και βλέπω και στο Link που έβαλε ο  @ekrepali

αν κατέβαζες το excel και έπαιζες με χοντρική και επιδοτήσεις θα έβλεπες οτι δε συμφέρει και έχει 24μηνη συνδρομή και 5€ μηνιαίο πάγιο

επίσης , σου ανέφερε οτι

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

πληρώνεις όλη τη χονδρική.

δηλαδή πας

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

κατεβάζεις για το 2022 το αρχείο και εκει που λέει σύνολο πολλαπλασιάζεις με 1,1371 και το αποτέλεσμα δια χίλια

τέλος προσθέτεις το 0,008

αυτό εννοεί "χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής" η Ζενίθ αλλά ουσιαστικά αυτό είναι που σου ανέφερε ο @ekrepali

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d_gkal είπε

Watt n volt zero. Τι μπορεί να κρύβεται από πίσω; Είναι όντως έτσι όπως τα λένε;

ναι είναι όπως τα γράφει , σημασία έχει να καταλάβεις βέβαια τι γράφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

ναι είναι όπως τα γράφει , σημασία έχει να καταλάβεις βέβαια τι γράφει

Δοκίμασε το zerO Try&Buy, για σπίτια και επιχειρήσεις, και για τους 2 πρώτους μήνες μπορείς να αποχωρήσεις αζημίως αν δε μείνεις ικανοποιημένος! Τώρα απολαμβάνεις:

 

Ρεύμα σε τιμή κόστους

ΜΗΔΕΝ ρήτρα αναπροσαρμογής

ΜΗΔΕΝ πάγια

Δυνατότητα αποχώρησης αζημίως τους 2 πρώτους μήνες

Θα αναρωτιέσαι πως γίνεται αυτό. Είναι απλό:

 

πληρώνεις για το κόστος της ενέργειας που καταναλώνεις βάσει της χονδρεμπορικής τιμής ρεύματος , ποσό ίδιο ακριβώς με αυτό που έχει καταβάλει η WATT+VOLT για να σου προμηθεύσει την απαιτούμενη ηλεκτρική ενέργεια

πληρώνεις ένα ελάχιστο ποσό για τη WATT+VOLT, τη χρέωση zerO βάσει του καταναλωτικού σου προφίλ

Άρα πληρώνω ότι καίω συν 2€/100κιλοβατωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Άρα πληρώνω ότι καίω

ναι , στο περίπου (λίγο παραπάνω) είναι όπως το προηγούμενο ποστ μου απο πάνω απο το αρχικό δικό σου και αντί 0,008 προσθέτεις τα 0,02 του Zero

και 24 μήνες δέσμευση (edit αν δε φύγεις τους πρώτους 2 μήνες)

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι είναι όπως τα γράφει , σημασία έχει να καταλάβεις βέβαια τι γράφει

οτι και να καταλάβει κάποιος, το μονο σίγουρο ειναι οτι με τον ενα ή με τον άλλο τρόπο θα πληρώσουμε ακριβά.

επαιξα λιγο με το excel μάντεψα ετήσια μέση ΤΕΑ 250€ και έβαλα κρατική επιδότηση 0,10/kWh

θα ειναι άραγε για όλες ή για τις πρώτες 300kWh...;

στις 10.000kWh ανα έτος και με 0,065/kWh που εχει το BLUE (κυμαινόμενο) βγαινει ~75€ φθηνότερο απο ότι το YELLOW που ειναι το φθηνότερο σταθερό του excel

τωρα πιο απο τα 2 συμφέρει αυτό τον μήνα και πιο θα συμφέρει σε λίγους μήνες.. 

μαλλον στην τύχη θα διαλέξω ενα.

Screenshot 2022-06-10 at 5.24.19 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...