Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, korakios είπε

μιλάς με λογιστή αν φαίνεται σαν κύρια κατοικία και απο πότε

ναι , αλλά αν δεν έχεις κάτι τέτοιο στο λογαριασμό σου όμως (πιστωση ΤΕΜ) , πρέπει να το ψάξεις

οι μη κύριες είπαν απο Μάιο θα έχουν 0,10 , άρα περίπου 0,20€/kw θα σου βγαίνει αν δεν είναι κύρια

ανέβασε αν είναι τελευταιο λογαριασμό , ολόκληρο , χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία

 

Protergia.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

αφού γράφει "Πίστωση Ταμείου κτλ κτλ" , που μπερδεύτηκες ?

αυτή είναι η κρατική επιδότηση

εαν παρατηρησεις η πιστωση ταμείου, δεν είναι πίστωση αλλά χρέωση....

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, cyberguy είπε

εαν παρατηρησεις η πιστωση ταμείου, δεν είναι πίστωση αλλά χρέωση....

Κι εκεί που νομίζαμε ότι τα είχαμε δει όλα, οι πάροχοι συνεχίζουν να μας εκλπήσουν! 

Άραγε είναι πρόσφατη γκάφα, ή εξαρχής χρεώνουν ΤΕΜ αντί να το πιστώνουν; 😱

@leoy Για κοίτα κι εσύ το λογαριασμό σου στη Protergia... Σου πίστωσαν το ΤΕΜ ή στο χρέωσαν;

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σ'όλους!

Μπορεί κάποιος να μου πει τί χρειάζεται για αλλαγή από ΔΕΗ σε Protergia και αν αλλάζει το κόστος εγγύησης?

Έκανα προσφατα αλλαγη ονόματος στο σπίτι μου (έχει ο ιδιοκτήτης Protergia) και μου ζήτησαν 60€ εγγύηση η οποία θα αφαιρείται από τους λογαριασμούς κι αν πληρώνω στην ώρα τους, θα μειωθεί σε 48€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cyberguy είπε

εαν παρατηρησεις η πιστωση ταμείου, δεν είναι πίστωση αλλά χρέωση....

πάλι καλά που ανέβασες το λογαριασμό , δεν τον πρόσεξα καν στο σύνολο

δες και προηγούμενους

κάνε αμφισβήτηση λογαριασμού (όχι τηλ , στείλε email)

41 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κι εκεί που νομίζαμε ότι τα είχαμε δει όλα, οι πάροχοι συνεχίζουν να μας εκπλήσσουν! 

μάματα

6 λεπτά πριν, ParafronGR είπε

Καλησπέρα σ'όλους!

Μπορεί κάποιος να μου πει τί χρειάζεται για αλλαγή από ΔΕΗ σε Protergia και αν αλλάζει το κόστος εγγύησης?

Έκανα προσφατα αλλαγη ονόματος στο σπίτι μου (έχει ο ιδιοκτήτης Protergia) και μου ζήτησαν 60€ εγγύηση η οποία θα αφαιρείται από τους λογαριασμούς κι αν πληρώνω στην ώρα τους, θα μειωθεί σε 48€ 

η αλλαγή ονόματος είναι και τέλος του συμβολαίου , γιατί να μπεις σε πρόγραμμα με δέσμευση ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

 

η αλλαγή ονόματος είναι και τέλος του συμβολαίου , γιατί να μπεις σε πρόγραμμα με δέσμευση ?

Τι εννοείς?

Το διαμερισμα είχε παροχή στο όνομα του ιδιοκτητη για να γίνουν οι εργασίες της ανακαίνισης και τώρα που έγινε το συμβόλαιο μου ζήτησε να το γυρίσω στο όνομά μου για να μην έχει αυτός θέματα αν εγω πχ σταματησω να πληρωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ParafronGR είπε

Τι εννοείς?

Το διαμερισμα είχε παροχή στο όνομα του ιδιοκτητη για να γίνουν οι εργασίες της ανακαίνισης και τώρα που έγινε το συμβόλαιο μου ζήτησε να το γυρίσω στο όνομά μου για να μην έχει αυτός θέματα αν εγω πχ σταματησω να πληρωνω

εννοώ οτι δε χρειάζεται να συνεχίσεις στη Προτέργια

η σύμβαση λήγει για τον ιδιοκτήτη απο τη στιγμή που πάρεις την παροχή στο όνομά σου (άλλο ΑΦΜ) και πας σε όποιον πάροχο θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοώ οτι δε χρειάζεται να συνεχίσεις στη Προτέργια

η σύμβαση λήγει για τον ιδιοκτήτη απο τη στιγμή που πάρεις την παροχή στο όνομά σου (άλλο ΑΦΜ) και πας σε όποιον πάροχο θες

Σε όσα σπίτι έχω νοικιάσει όλα είχαν Protergia και προσωπικά ήμουν ευχαριστήμενος . ΓΙ'αυτό πρότεινα και στην κοπέλα μου που θέλει να αλλάξει κι αυτή τώρα το όνομά της για να πάρει το επίδομα ενοικίου να πάει σε Protergia MVP για να πάρει και τα 60€ του COSMOTE DEALS FOR YOU για τον πρώτο λογαριασμό ώστε να της έρθει σχεδόν τσάμπα η αλλαγη.

Πιστεύεις ότι δεν αξίζει? Αξίζει κάποιος άλλος πάροχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ekrepaliΓια Μαιο μου ηρθε αυτο:
Για 432Kw μου δωσανε 43.2 ευρω αρα 0.10 αρα με θεωρουν μη Κυρια, παλι καλα που εκλεισα   WeYellow 

Screenshot 2022-06-09 at 10.43.03 AM.png

Επεξ/σία από leoy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2022 στις 10:27 ΠΜ, MasterBlaster είπε

Γιατί έρχονται εκλογές...γιατί τα μεταβλητά προγράμματα θα έχουν οριζόντιες επιδοτήσεις για τουλάχιστον έναν χρόνο και με τελική επιβάρυνση/kWh στα 0,16-0,17€ περίπου.

O στόχος για 0.14 οικιακά και 0.16 επαγγελματικά είχε μπει με δεδομενα μαϊου (τεα 220). Αν η τεα πάει 300 η και παραπάνω, δε θα μπορέσουν να πετύχουν τις παραπάνω τελικές τιμές. Ρίξε μια ματιά στο θέμα του αερίου να δεις τι πανικός γίνεται σήμερα... θα πάρει η μπάλα και το ρευμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

Εχω κάνει αμφισβήτηση λογαριασμού για ένα τέλος αποχώρησης που μου έβαλε η ζενιθ (όπου η ανανέωση έγινε με ψιλά γράμματα). Εχω στείλει και στην ΡΑΕ την καταγγελία μου.

Κανονικά περιμένεις πρώτα 10 εργάσιμες και μετά προχωράς στο myrae

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

Ποιο είναι το επόμενο βήμα; Να την στείλω και στον συνήγορο του καταναλωτή;

αναμένεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Κανονικά περιμένεις πρώτα 10 εργάσιμες και μετά προχωράς στο myrae

αναμένεις

Αυτό έκανα. Αρχικά στην Ζενίθ και εφόσον δεν απάντησε μετά από 3-4 εβδομάδες στην ΡΑΕ. Απλά η ΡΑΕ δεν έχει απαντήσει ακόμη.

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι άλλα απαντούσε η ζενίθ μέσω ΡΑΕ και άλλα μου απαντούσε στο e-mail και αναγκαζόμουν να τα μεταφέρω και να τα επισυνάπτω στην ιστοσελίδα της ΡΑΕ :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Αυτό έκανα. Αρχικά στην Ζενίθ και εφόσον δεν απάντησε μετά από 3-4 εβδομάδες στην ΡΑΕ. Απλά η ΡΑΕ δεν έχει απαντήσει ακόμη.

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι άλλα απαντούσε η ζενίθ μέσω ΡΑΕ και άλλα μου απαντούσε στο e-mail και αναγκαζόμουν να τα μεταφέρω και να τα επισυνάπτω στην ιστοσελίδα της ΡΑΕ :wacko:

κοίτα ο ΣτΚ παραπέμπει στη ΡΑΕ, σίγουρα θα αρχειοθετήσει αν καταλάβει οτι τρέχει εκεί η υπόθεση . 

Ξεκίνα το και όπως κάτσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, korakios είπε

οι εταιρίες αγοράζουν απο το περίφημο ΧΕ , με δεδομένα Απριλίου (μιας και δεν έχει βγει Μαίου συγκεντρωτικά απο ΑΔΜΗΕ ) , γύρω στα 0,30€/kw

ΝΟ ΝΟ ΝΟ...οι προμηθευτές δεν αγοράζουν ποτέ με δεδομένα άλλου μήνα, άλλης ημέρας ή άλλης ώρας. Αγοράζουν σήμερα 09/06/2022 για την αυριανή ημέρα με τιμές αυριανής ημέρας από το ΕΝΕΧ και πληρώνουν την επόμενη ημέρα την ΤΕΑ στην τράπεζα που τους κάνει την εκκαθάριση. Μετά  από μία εβδομάδα περίπου ο ΑΔΜΗΕ κάνει την πρώτη εκκαθάριση για να πληρωθούν της προηγούμενης εβδομάδας οι ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ, ΛΠ1, ΛΠ2, ΛΠ3 (η γνωστή balancing αγορά) και η τράπεζα τους ξαναστέλνει τιμολόγιο. Μετά από 2 μήνες περίπου εκκαθαρίζεται πλήρως η balancing και πληρώνουν και τα υπόλοιπα. Δεν έχει σε καμία περίπτωση να κάνει η αγορά των προμηθευτών με το πότε ο ΑΔΜΗΕ δημοσιεύει τα στοιχεία κόστους της αγοράς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...