Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, atom7 είπε

Αυτή τη φορά η απάντηση του παρόχου ήταν ταχύτατη, έπειτα από την απόρριψη μας. Στείλαμε:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

06 Ιουν 2022 12:49:04

Από την απάντηση του παρόχου δεν προκύπτει ότι είχα ενημερωθεί πλήρως για τους όρους με κατανοητά παραδείγματα ΠΡΙΝ την υπογραφή του συμβολαίου. Επιπλέον, στο λογαριασμό 15/7/2021 που -όπως υποστηρίζει ο πάροχος έλαβα γνώση για τη μονομερή τροποποίηση των όρων της σύμβασης- η ενημέρωση έχει γίνει με "ψιλά γράμματα" (πριν από λίγο κοίταξα πάλι το λογαριασμό και χρειάστηκα δύο τρεις φορές για να εντοπίσω τη σχετική "ενημέρωση"). Παραθέτω τον εν λόγω λογαριασμό στα επισυναπτόμενα. Παρακαλώ πολύ να παρέμβει η ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα. Ευχαριστώ.

Και η απάντησή τους:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ ΑΕ - PROTERGIA

08 Ιουν 2022 10:23:23

Σε συνέχεια της αναφοράς σας, η ενημέρωση σας είναι προσήκουσα και η εταιρεία μας συμμορφώνεται πλήρως με τις προβλέψεις της απόφασης ΡΑΕ 409/2020. Με εκτίμηση.

@korakios Ξανά απόρριψη και ζητάω παρέμβαση της ΡΑΕ; Να γράψω "αυτό θα το κρίνει η ΡΑΕ, παρακαλώ την παρέμβασή της" ;

 Ακριβως τα ιδια αντιμετωπιζω και εγω. Δεν μπορω να ασχοληθω αλλο, θελει δικηγορο η φαση και μετα θα στρωσουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

τώρα το είδα

γιαυτο , τερματίζει η πίστα ....

 

η μλκ της ΡΑΕ που τόσους μήνες δεν έχει κάνει "Απόρριψη Απάντησης και αίτημα εξέτασης απο ΡΑΕ"

Το οτι γράφει οτι "θα παραμείνει σε κατάσταση απόρριψης" είναι γελοίο , αφού γράφει "Κλείσιμο"

ανοίγεις νέο εφόσον ξέρεις τον αριθμό αιτήματος :

"Σε συνέχεια του αιτήματος "τάδε " , λόγω του οτι η πλατφόρμα του myrae δεν έχει πλέον επιλογή απάντησης και αναγκαστικά έκλεισε με την απόρριψη, σας ενημερώνω οτι το

δε με καλύπτει σαν απάντηση και για τη συμμόρφωση ή μη θα κρίνει η ίδια η ΡΑΕ και όχι εσείς φυσικά

Το αίτημα θα παραμείνει ανοιχτό μέχρι να παρέμβει η ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα "

Μόλις άνοιξα νέο αίτημα. @korakios @ekrepali σας ευχαριστώ πολύ για ακόμα μια φορά! Στον κοράκιο ειδικά αξίζουν πολλά μόνο και μόνο για το χρόνο που διαθέτει! Να είστε καλά εύχομαι!

1 λεπτό πριν, leoy είπε

Ακριβως τα ιδια αντιμετωπιζω και εγω. Δεν μπορω να ασχοληθω αλλο, θελει δικηγορο η φαση και μετα θα στρωσουνε.

Εγώ έχω υπομονή. Λεφτά για δικηγόρο δεν έχω δυστυχώς. Θα το πάω μέσω ΡΑΕ μέχρι τέλους. Και ότι βγει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κατσω να γράψω την τραγικοτητα της καταστασης με την Πρωτεργια.

Αφου λοιπον εχω γραψει για τα αιτηματα σε ΡΑΕ που απαντηση του ηταν οτι εχω ενημερωθει συμβατικα και οτι δεν οφειλουν να με ενημερωσουνε για την εφαρμογη της Ρητρας συνεχισα σε διακανονισμο.

Εν τελει επειδη εκλεισα το WeYellow, χρειαστηκε να το εξοφλησω ολο ( να ναι καλα η πιστωτικη) για να σηκωθω να φυγω.
Πληρωνω εμπροθεσμα και δεν τους ενημερωσα οτι πληρωσα, μιας και το ειδα online οτι η πληρωμη ειναι ορατη.

Παρολα αυτα μου αφαιρεσαν την εκπτωση συνέπειας ενω ειμαι εμπροθεσμος και μου βάλανε και εγγυηση 110 ευρω λεει γιατι εχω ενεργο διακανονισμο. Ολα αυτα ενω τους εξοφλησα.

Τωρα ενω εχω πληρωσει ολο τον διακανονισμο , μου λενε πρεπει να εξοφλησετε και τον νεο λογαριασμο για να ακυρωθει ο διακανονισμος που εξω εξοφλησει. Γελανε και οι πετρες.

Και μεσα σε ολα αυτα θα πληρωσω και ρητρα αποχωρησης 70 ευρω γιατι οταν μετακομισα(σεπτεμβριο 2021) χωρις να μου το πουνε κανανε νεο συμβολαιο που μηδενιζει τον χρονο παραμονης ενω εγω ειχα ζητησει να μεταφερθει το παλαιο συμβολαιο.

Μιλαμε για κλοπη στην κλοπη
Μονο δικαστηριο θα βγαλω ακρη, αλλα πολλα τα λεφτα και το μπλεξιμο.


 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prefuse είπε

Εντωμεταξύ και ενας εκπρόσωπος τους, μου πρότεινε να ξεκινήσω με κυμαινόμενο WE(BLUE/WEGREEN) και όχι με WEYELLOW..

Ακριβως κατι τετοιο παιχτηκε και με εμενα σημερα και ηθελα να ρωτησω εδω τι παιζει και αν ισχυουν αυτα που ειπε!

Χθες εκανα μεσω του site τους αιτηση (πατα wecontract και σου βγαζει και τα 3) για weyellow! Σημερα το πρωι μας παιρνει ενας εκπροσωπος και μας λεει οτι επειδη υπαρχει η επιδοτηση αυτον τον μηνα κλπ κλπ μας συμφέρει να βαλουμε τουλαχιστον για τις επομενες 15-20 ημερες του Ιουνιου καποιο κυμαινομενο για να μας ερθει πιο φθηνα και λεει απο αρχες Ιουλιου που θα βγει το φεκ αν θελουμε μετα λεει το αλλαζουμε στο σταθερο αφου δεν υπαρχει δέσμευση! Με αυτα και με εκεινα εβαλα τελικα weblue και αναμενω να δω απο τον αλλο μηνα αν θα μεινω σε αυτο ή θα παω στο σταθερο αναλογα! Ισχύουν αυτα παντως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, maravra είπε

καλησπέρα, έλαβα το παρακάτω e-mail απο την ΗΡΩΝ. Γνωρίζει κάποιος σε τι αφορούν οι αλλαγές; Αναφέρει ότι μετά απο 30 ημέρες αν δεν συμφωνούμε με τους όρους μπορούμε να αποχωρήσουμε.

Με την παρούσα ηλεκτρονική επιστολή θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η ΗΡΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Α.Ε. (πρώην ΗΡΩΝ ΘΕΡΜΟΗΛΕΚΤΡΙΚΗ Α.Ε.), χωρίς να τροποποιείται η μεθοδολογία τιμολόγησης, αποκλειστικά και μόνο στα πλαίσια της συμμόρφωσής της με τις “Κατευθυντήριες Οδηγίες για την υιοθέτηση πρότυπου εγγράφου «Αίτησης Προσφοράς Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας ΧΤ» και υποδείγματος «Λογαριασμού Κατανάλωσης ΧΤ» προκειμένου για την ενδυνάμωση των καταναλωτών και την ενίσχυση των αρχών της διαφάνειας, της ευχερούς κατανόησης και της συγκρισιμότητας” της Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας (Αριθμός Απόφασης ΡΑΕ 967/2021), προέβη στην Τροποποίηση των Γενικών Όρων της μεταξύ μας Συμβάσεως Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας, οι οποίοι μετά την πάροδο εξήντα (60) ημερών από την ημερομηνία αποστολής της παρούσας, θα ισχύουν ως ορίζεται στο ακόλουθο link https://bit.ly/3MGMHAJ

2 ώρες πριν, maravra είπε

κάτι πιο βοηθητικό να καταλάβω;

Σίγουρα λέει (κάπου που δεν το βλέπουμε - δεν το 'χεις συμπεριλάβει) ότι ΜΕΤΑ από 30 μέρες μπορείς ν' αποχωρήσεις; "Κανονικά" ΜΕΧΡΙ 30 μέρες μπορείς. Τεσπα, έχε το υπ' όψη.

Όσο για το κείμενο που ανέβασες, απ' ό,τι καταλαβαίνω, δεν θ' αλλάξουν κάτι στην τιμολόγηση - απλά αλλάζουν τις διατυπώσεις (σύμφωνα με οδηγίες της ΡΑΕ) των όρων, "ώστε να γίνονται πιο εύκολα καταννοητές" (...μμμμμμμμμμναι). Ή θα συγκρίνεις τους όρους όπως τους έχει στο λινκ με το τί γράφει το συμβόλαιο που είχες υπογράψει (και θα κοιτάξεις για τυχόν διαφορές, πχ χρόνου ισχύος συμβολαίου ή ποινής αποχώρησης), ή θα τους πάρεις ένα τηλέφωνο (αν κι έχω την εντύπωση ότι είναι,,,δυσεύρετοι στον Ήρωνα....) και θα ζητήσεις να σου εξηγήσουν τί εννοούν με την επιστολή, πόσο περιθώριο έχεις να φύγεις από την στιγμή που τους μιλάς και εάν θα αλλάξει το οτιδήποτε σχετικά με χρόνο συμβολαίου, τιμές, ποινές κτλ. Και τέλος θα "απαιτήσεις" ό,τι σου πουν/"τάξουν", να σου το στείλουν και εγγράφως, όχι όμως στην ακατανόητη μορφή που ήδη σου το στείλανε,

Λογικά είσαι σε κάποιο κυμαινόμενο πρόγραμμά τους εδώ και καιρό;

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο bonus up και έχω καταμπερδευτει με τους παρόχους και ποια είναι η συμφεροτερη επιλογή.Εχω μέτρια κατανάλωση 1000 με 1200 το τετράμηνο και τριφασικό ρεύμα 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jasonas21 είπε

Ακριβως κατι τετοιο παιχτηκε και με εμενα σημερα και ηθελα να ρωτησω εδω τι παιζει και αν ισχυουν αυτα που ειπε!

Χθες εκανα μεσω του site τους αιτηση (πατα wecontract και σου βγαζει και τα 3) για weyellow! Σημερα το πρωι μας παιρνει ενας εκπροσωπος και μας λεει οτι επειδη υπαρχει η επιδοτηση αυτον τον μηνα κλπ κλπ μας συμφέρει να βαλουμε τουλαχιστον για τις επομενες 15-20 ημερες του Ιουνιου καποιο κυμαινομενο για να μας ερθει πιο φθηνα και λεει απο αρχες Ιουλιου που θα βγει το φεκ αν θελουμε μετα λεει το αλλαζουμε στο σταθερο αφου δεν υπαρχει δέσμευση! Με αυτα και με εκεινα εβαλα τελικα weblue και αναμενω να δω απο τον αλλο μηνα αν θα μεινω σε αυτο ή θα παω στο σταθερο αναλογα! Ισχύουν αυτα παντως?

Το ότι συμφέρει αυτή τη στιγμή το WeBlue / WeGreen είναι γεγονός. Το αν θα κρατήσουν την ίδια τιμή στο WeYellow (0.21) και τον Ιούλιο είναι άγνωστο.  H προσφορά τους ισχύει μέχρι τις 30/6 χωρίς να είναι δεσμευτική... ακόμα και αύριο αν θέλουν αποσύρουν το 0.21 και το πάνε ας πούμε 0.25. Μόνο αν υπογράψεις με 0.21 εξασφαλίζεις την τιμή για 6 μήνες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maravra είπε

στο bonus up και έχω καταμπερδευτει με τους παρόχους και ποια είναι η συμφεροτερη επιλογή.Εχω μέτρια κατανάλωση 1000 με 1200 το τετράμηνο και τριφασικό ρεύμα 

Έτσι όπως έχουν τα πράγματα συμπέρασμα δεν βγαίνει. Όταν θα ξεκαθαριστεί τί θα γίνει με πλαφόν και τιμές κτλ, μόνο τότε. Για την ώρα απλά σε κυμαινόμενο (καλύτερα Γ1 ΔΕΗ) με την προϋπόθεση της κύριας κατοικίας ώστε να επιδοτείσαι (η μέτρια κατανάλωση, θετικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους.

Νοικιαζω απο τον Απρίλη διαμέρισμα που πριν εμενε φίλος και ακόμα δεν έχω αλλάξει την Protergia οικιακό που έιχε με χρέωση 0,11028€/kwh στον τελευταιο λογαριασμό και προσαυξηση 0,224574€/kwh. Αν θα μπορουσε καποιος να με συμβουλέψει για την επιλογή παρόχου και προγράμματος (σταθερο ή κυμαινομενο) θα του ήμουν ευγνώμων. 

1 ατομο, με ηλιακο, νεο κλιματιστικο με μικρες καταναλωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zaher είπε

Καλησπέρα σε ολους.

Νοικιαζω απο τον Απρίλη διαμέρισμα που πριν εμενε φίλος και ακόμα δεν έχω αλλάξει την Protergia οικιακό που έιχε με χρέωση 0,11028€/kwh στον τελευταιο λογαριασμό και προσαυξηση 0,224574€/kwh. Αν θα μπορουσε καποιος να με συμβουλέψει για την επιλογή παρόχου και προγράμματος (σταθερο ή κυμαινομενο) θα του ήμουν ευγνώμων. 

1 ατομο, με ηλιακο, νεο κλιματιστικο με μικρες καταναλωσεις.

Καλησπερα... Για κοιταξε προς την ΔΕΗ...Για ποση καταναλωση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zaher είπε

Καλησπέρα σε ολους.

Νοικιαζω απο τον Απρίλη διαμέρισμα που πριν εμενε φίλος και ακόμα δεν έχω αλλάξει την Protergia οικιακό που έιχε με χρέωση 0,11028€/kwh στον τελευταιο λογαριασμό και προσαυξηση 0,224574€/kwh. Αν θα μπορουσε καποιος να με συμβουλέψει για την επιλογή παρόχου και προγράμματος (σταθερο ή κυμαινομενο) θα του ήμουν ευγνώμων. 

1 ατομο, με ηλιακο, νεο κλιματιστικο με μικρες καταναλωσεις.

αν ισχύουν οι επιδοτήσεις (δεν έχει βγει ΦΕΚ για Μάιο ,Ιούνιο) , κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση Γ1, weblue, Elin Smart! Home , κτλ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Για κοιταξε προς την ΔΕΗ...Για ποση καταναλωση;;

τωρα ακριβως θα σε γελάσω. Ο τελευταιος λογαριασμός ηταν απο 20/12 - 15/4 --> 434kwh αλλα εγω είμαι μεσα απο αρχες Μαρτη περιπου.

9 λεπτά πριν, korakios είπε

αν ισχύουν οι επιδοτήσεις (δεν έχει βγει ΦΕΚ για Μάιο ,Ιούνιο) , κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση Γ1, weblue, Elin Smart! Home , κτλ

 

επιδοτήσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, zaher είπε

επιδοτήσεις

πίστωση ΤΕΜ (ταμείο ενεργειακής μετάβασης) απο 1/1/2022 μόνο για κύριες κατοικίες , δες excel (στην προτεινόμενη ανάρτηση τέρμα απάνω) , 4ο φύλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

πίστωση ΤΕΜ (ταμείο ενεργειακής μετάβασης) απο 1/1/2022 μόνο για κύριες κατοικίες , δες excel (στην προτεινόμενη ανάρτηση τέρμα απάνω) , 4ο φύλλο

πρεπει να κατοικω απο την αρχη του χρόνου; με μπερδευουν η αλήθεια ειναι ολα αυτα. οπως το βλέπω το weblue δειχνει να είναι η πιο συμφέρουσα λύση μαζί με elin smart και ΔΕΗ οικιακό γιατι θα επιδοτούνται οι ρητρες. Σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zaher είπε

πρεπει να κατοικω απο την αρχη του χρόνου; με μπερδευουν η αλήθεια ειναι ολα αυτα

μιλάς με λογιστή αν φαίνεται σαν κύρια κατοικία και απο πότε

1 λεπτό πριν, zaher είπε

οπως το βλέπω το weblue δειχνει να είναι η πιο συμφέρουσα λύση μαζί με elin smart και ΔΕΗ οικιακό γιατι θα επιδοτούνται οι ρητρες. Σωστά; 

ναι , αλλά αν δεν έχεις κάτι τέτοιο στο λογαριασμό σου όμως (πιστωση ΤΕΜ) , πρέπει να το ψάξεις

οι μη κύριες είπαν απο Μάιο θα έχουν 0,10 , άρα περίπου 0,20€/kw θα σου βγαίνει αν δεν είναι κύρια

ανέβασε αν είναι τελευταιο λογαριασμό , ολόκληρο , χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...