Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, prefuse είπε

ΦΕΚ δεν βγήκε για Ιουνιο αλλα και για Μάιο; 

γιατι στην protergia εχει μέχρι και Απρίλιο.

ναι , Απρίλιο ήταν το τελευταίο ΦΕΚ , πλέον στην μπανανία ο καφεντζής κάνει επιστολή και τη δίνει στην καθαρίστρια που δουλεύει στο υπουργείο αλλά δουλεύει και στα γραφεία των πάροχων (ή καμια φίλη της) και τη μοιράζουν

έτσι όμως γίνεται διαρροή και στις εφημερίδες και βλέπουμε και εμείς τι παίζει

Βέβαια να μιλήσουμε και σοβαρά , στον αέρα είχαν πει για αναδρομικές επιδοτήσεις +0,065 απο 1/1/22 στα επαγγελματικά (Μάρτιο αν θυμάμαι) που ποτέ δεν έγινε και δεν αναφέρθηκε σε ΦΕΚ

Υπόψιν σε κυμαινόμενο δεν πας με δέσμευση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικα αποδεχτηκα νεο συμβολαιο με τον ΗΡΩΝ αορίστου χρόνου  0,09 μερα/νυχτα χωρις παγιο αλλα με ρητρα αφου  κρατησα τη συνομιλια πως η αλλαγη στο νεο θα γινει απ την επομενη εκκαθαριση..Δεν ειναι ακριβως 60 μερες απ την ενημερωση (45 για την ακριβεια) αλλα ακομη κι αν αλλαξω αμμεσα παροχο τι καλυτερο θα παρω; τουλαχιστον εδω θα κλεισω ενα 2μηνο με τις παλιες χρεωσεις κι απ τη στιγμη που ναι αοριστου φευγω σε κατι καλυτερο μετα..

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, energy52 είπε

Τελικα αποδεχτηκα νεο συμβολαιο με τον ΗΡΩΝ αορίστου χρόνου  0,09 μερα/νυχτα χωρις παγιο αλλα με ρητρα αφου  κρατησα τη συνομιλια πως η αλλαγη στο νεο θα γινει απ την επομενη εκκαθαριση..Δεν ειναι ακριβως 60 μερες απ την ενημερωση (45 για την ακριβεια) αλλα ακομη κι αν αλλαξω αμμεσα παροχο τι καλυτερο θα παρω; τουλαχιστον εδω θα κλεισω ενα 2μηνο με τις παλιες χρεωσεις κι απ τη στιγμη που ναι αοριστου φευγω σε κατι καλυτερο μετα..

 

Πολύ πιθανό να ισχύσει η αλλαγή του προγράμματος από σήμερα, μετά άντε ψάξε βρες αντίγραφο της συνομιλίας. Έπρεπε να αφήσεις τους 2 μήνες να κυλήσουν.. και θα έκλεινες σε ρητροπρόγραμμα την επόμενη μέρα. Και μάλιστα με 0.06, όχι με 0.09.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι αναμεσα στο κυμαινομενο και το σταθερο της weenergy... προσπαθω να κανω μαντεψιες το αν θα παει η Ρ.Α τους επομενους μηνες πανω απο 280 που ειναι το οριο που εχω θεσει.... Εχει κανεις το τηλεφωνο της μανταμ Ζαϊρα? 😂

 

Ειναι το ρευστη η κατασταση που ουτε την γνωμη σας δεν μπορω να ρωτησω ουσιαστικα γιατι παλι μαντεψιες θα κανουμε ολοι! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Ειμαι αναμεσα στο κυμαινομενο και το σταθερο της weenergy... προσπαθω να κανω μαντεψιες το αν θα παει η Ρ.Α τους επομενους μηνες πανω απο 280 που ειναι το οριο που εχω θεσει.... Εχει κανεις το τηλεφωνο της μανταμ Ζαϊρα? 😂

 

Ειναι το ρευστη η κατασταση που ουτε την γνωμη σας δεν μπορω να ρωτησω ουσιαστικα γιατι παλι μαντεψιες θα κανουμε ολοι! :P

Επειδη τα ιδια σκεφτομαι και για καταναλωση εως 500-600 κιλοβατορες το μηνα η διαφορα ειναι μικρη υπερ τον επιδοτησεων οποτε δεν θα παιθανουμε κιολας με weyellow. Αλλα αν στραβωσει πολυ η φαση το weyellow σε εξασφαλιζει τους επομενους 6 μηνες βρεξει χιονισει, οποτε ας δοσω και ενα 20-30αρικο παραπανω κλαιν.

Η διαφορα θα ηταν μεγαλη αν παει η κιολατωρα 5c οσο ηταν τοτε ναι. Αλλα επειδη δεν προβλεπεται συντομα, τοτε σταθερο μεχρι να ξερουμε πως παει η φαση με σιγουρια.

Επεξ/σία από leoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

ναι , Απρίλιο ήταν το τελευταίο ΦΕΚ , πλέον στην μπανανία ο καφεντζής κάνει επιστολή και τη δίνει στην καθαρίστρια που δουλεύει στο υπουργείο αλλά δουλεύει και στα γραφεία των πάροχων (ή καμια φίλη της) και τη μοιράζουν

έτσι όμως γίνεται διαρροή και στις εφημερίδες και βλέπουμε και εμείς τι παίζει

Βέβαια να μιλήσουμε και σοβαρά , στον αέρα είχαν πει για αναδρομικές επιδοτήσεις +0,065 απο 1/1/22 στα επαγγελματικά (Μάρτιο αν θυμάμαι) που ποτέ δεν έγινε και δεν αναφέρθηκε σε ΦΕΚ

Υπόψιν σε κυμαινόμενο δεν πας με δέσμευση

ευχαριστώ

στο πατρικό, αν θυμάμαι καλά, μεχρι και Ιανουάριο ισως και Φεβρουάριο, ηταν με ρήτρα.

μπορούν να αιτηθούν για αναδρομική επιδότηση (ή εστω να μην πληρώσουν την ρήτρα αποχώρησης γιατι ηταν με συμβόλαιο) απο οσο γνωρίζω, τους ήρθε μεγάλος λογαριασμός απο τον πάροχο που ηταν (θα ρωτήσω μολις τους δω ποιος ηταν) και άρον άρον πήγαν στο ΔΕΗ myhome enter+

Απο οσο γνωρίζω, εκαναν διακανονισμό δόσεων στον παλιό πάροχο.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, leoy είπε

Επειδη τα ιδια σκεφτομαι και για καταναλωση εως 500-600 κιλοβατορες το μηνα η διαφορα ειναι μικρη υπερ τον επιδοτησεων οποτε δεν θα παιθανουμε κιολας με weyellow.

Το θεμα ειναι οτι εγω εχω μεγαλες καταναλωσεις (ως κυρια οικια) και σε ημερησιο και σε νυχτερινο με ανω των 5000kwh και 2500kwh αντιστοιχα... γι αυτο ειμαι σε τετοιο διλημμα εδω και εναν μηνα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, prefuse είπε

ευχαριστώ

στο πατρικό, αν θυμάμαι καλά, μεχρι και Ιανουάριο ισως και Φεβρουάριο, ηταν με ρήτρα.

μπορούν να αιτηθούν για αναδρομική επιδότηση (ή εστω να μην πληρώσουν την ρήτρα αποχώρησης γιατι ηταν με συμβόλαιο) απο οσο γνωρίζω, τους ήρθε μεγάλος λογαριασμός απο τον πάροχο που ηταν (θα ρωτήσω μολις τους δω ποιος ηταν) και άρον άρον πήγαν στο ΔΕΗ myhome enter+

Απο οσο γνωρίζω, εκαναν διακανονισμό δόσεων στον παλιό πάροχο.

κάνε μια αναδιατύπωση στο ερώτημα ,μιας και δεν κατάλαβα τι ρωτάς ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Το θεμα ειναι οτι εγω εχω μεγαλες καταναλωσεις (ως κυρια οικια) και σε ημερησιο και σε νυχτερινο με ανω των 5000kwh και 2500kwh αντιστοιχα... γι αυτο ειμαι σε τετοιο διλημμα εδω και εναν μηνα 😂

αδερφε mining κανεις ε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, korakios είπε

κάνε μια αναδιατύπωση στο ερώτημα ,μιας και δεν κατάλαβα τι ρωτάς ακριβώς

στο πατρικό μου ειχαν πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής απο Protergia μεχρι και Φεβρουάριο

Τον Μαρτιο πήγαν σε σταθερό, στο ΔΕΗ myHome enter+ για να γλιτώσουν απο τη ρήτρα αναπροσαρμογής

το ποσό του τελευταίου λογαρισμού στην protergia ηταν κοντά στα 1000€ και εκαναν διακανονισμο δόσεων, που πληρώνουν ακόμα.

1) μπορουν τώρα (αν και ισως ειναι αργά πλεον) να αρνηθούν να πληρώσουν τη ρήτρα αποχώρησης ή τη ρήτρα αναπροσαρμογής και να κάνουν καταγγελία;

2) απο όσο γνωρίζω, απο αυτά που μου είπαν, (θα πάω να δω και απο κοντα τους λογαρισμούς τους) δεν ειχαν σε κανένα μήνα επιδότηση οσο καιρό ήταν στην protergia. Μπορω να κάνω εγω κάτι για αυτό; να κάνω καποιο έλεγχο γιατι δεν τους πίστωναν την επιδότηση; 

αν και οπως είπα εκαναν διακανονισμό δόσεων αρα μαλλον αυτό σημαίνει και αποδοχή ολόκληρου του ποσού..

ψαχνω και εδω μηπως αναφέρει κατι που παρέληψαν να μου το πουν

https://www.protergia.gr/el/κρατική-επιδότηση-στην-ηλεκτρική-ενέργεια-–-συχνές-ερωτήσεις

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, prefuse είπε

1) μπορουν τώρα (αν και ισως ειναι αργά πλεον) να αρνηθούν να πληρώσουν τη ρήτρα αποχώρησης ή τη ρήτρα αναπροσαρμογής και να κάνουν καταγγελία;

ναι και τα 2 , διάβασε την καρφιτσωμένη ανάρτηση για αμφισβήτηση και μετά απο 10 εργάσιμες ΣτΚ (προτείνει 50% και αν δε δεχτεί ο πάροχος) ή ΡΑΕ (μεγάλος χρόνος καθυστέρησης)

επίσης ζητάς απο τις αρχές και πάγωμα οποιαδήποτε εντολής διακοπής μέχρι να ολοκληρωθεί η αμφισβήτηση

20 λεπτά πριν, prefuse είπε

2) απο όσο γνωρίζω, απο αυτά που μου είπαν, (θα πάω να δω και απο κοντα τους λογαρισμούς τους) δεν ειχαν σε κανένα μήνα επιδότηση οσο καιρό ήταν στην protergia. Μπορω να κάνω εγω κάτι για αυτό; να κάνω καποιο έλεγχο γιατι δεν τους πίστωναν την επιδότηση; 

για αρχή δε ζητάς επιδοτήσεις , τώρα για το γιατί δεν μπήκαν μήπως δε φαίνεται κύρια κατοικία απο 1/1/22

21 λεπτά πριν, prefuse είπε

αν και οπως είπα εκαναν διακανονισμό δόσεων αρα μαλλον αυτό σημαίνει και αποδοχή ολόκληρου του ποσού..

ναι , οκ , το προσβάλλουν αν θέλουν , αναφέρεις εξαναγκασμό υπο το φόβο να μην κοπεί το ρεύμα , δε γνώριζες γιαυτές τις χρεώσεις κτλ κτλ και ότι γίνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, leoy είπε

αδερφε mining κανεις ε???

οχι 😂

Κοιτα ετησια καταναλωση ειναι για 4μελης οικογενεια! :P

αυτο που με "σκοτωνει" ουσιαστικα ειναι οι παλιες ερνεγοβορες συσκευες που εχω (θερμοπομπους και παλια κλιματιστικα) + οτι ο ηλιακος δεν δουλεύει πια και εχει "μετατραπρει" σε θερμοσιφωνας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jasonas21 είπε

Ειμαι αναμεσα στο κυμαινομενο και το σταθερο της weenergy... προσπαθω να κανω μαντεψιες το αν θα παει η Ρ.Α τους επομενους μηνες πανω απο 280 που ειναι το οριο που εχω θεσει.... Εχει κανεις το τηλεφωνο της μανταμ Ζαϊρα? 😂

Ειναι το ρευστη η κατασταση που ουτε την γνωμη σας δεν μπορω να ρωτησω ουσιαστικα γιατι παλι μαντεψιες θα κανουμε ολοι! :P

Πλέον ούτε καν οι μαντεψιές δε πιάνουν... για να φανταστείς το τελευταίο 5ήμερο το ΤΤF (αέριο) έπεσε απ'τα 90άρια στα 80άρια... αέρας έξω λυσομανάει κι αντί να πέσει η χονδρική του ρεύματος κάτω από 200... σκαρφάλωσε στο 239. 🤪

Spoiler


55.jpg.bda2851af46395cb76de63ace1ae19ab.jpg77.jpg.42a563b3ce8e60684fa7a526f58c883d.jpg

Κι ακόμα δε πιάσανε 40άρια, δεν ανάψαμε κλιματιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2022 στις 12:06 ΠΜ, korakios είπε

ανακοινώσεις όχι ΦΕΚ:

Μάιος : 0,205€/kw<150kw/μήνα και 0,16€/kw 150kw έως 300kw , 0,10 για >300kw/μήνα , 0,215€/kw για ΚΟΤ
Ιούνιος : 0,185€/kw<150kw/μήνα και 0,14€/kw 150kw έως 300kw , 0,10 για >300kw/μήνα , 0,195€/kw για ΚΟΤ

Του ΚΟΤ η επιδότηση, έχει όριο 300kWh και πάνω από τις 300 γίνεται και αυτουνού 0,10; Γιατί δεν νομίζω να δίνουν ~0,20 για ΚΟΤ ανεξαρτήτως κατανάλωσης "από 'δω και πέρα..."...

Ή είναι αδιευκρίνιστο στις ανακοινώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
5 ώρες πριν, jasonas21 είπε

αυτο που με "σκοτωνει" ουσιαστικα ειναι οι παλιες ερνεγοβορες συσκευες που εχω (θερμοπομπους και παλια κλιματιστικα) + οτι ο ηλιακος δεν δουλεύει πια και εχει "μετατραπρει" σε θερμοσιφωνας! 

Αυτά τα ξεχνάς πλέον , άμεσα στα αντίστοιχα θέματα για ηλιακό και κλιματιστικά 

 

3 ώρες πριν, washcloud είπε

Του ΚΟΤ η επιδότηση, έχει όριο 300kWh και πάνω από τις 300 γίνεται και αυτουνού 0,10;

Έτσι νομίζω από τα άρθρα 

δε γνωρίζω , νομίζω για όλη την κατανάλωση

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

αέρας έξω λυσομανάει κι αντί να πέσει η χονδρική του ρεύματος κάτω από 200... σκαρφάλωσε στο 239. 🤪

Ναι αλλά έχει συννεφιά 🤪

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...