Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tωρα διαπίστωσα κι εγώ ότι στο mail που μου έστειλε ο Ήρων στις 6/4, έχει link που παραπέμπει σε επιστολή pdf που λέει Μάρτιος 2022. Την ίδια πουστιά που έκαναν και στον από πάνω... οπότε μπορεί να μου πετάξουν καμία ρήτρα αναπροσαρμογής τον Μάιο και να τρέχω με αμφισβητήσεις. Πάντως οι όροι είναι ξεκάθαροι ότι με οποιονδήποτε τρόπο κι αν ενημερώσουν θα υπάρχει παραπομπή στην ιστοσελίδα (δηλαδή στις ανακοινώσεις). Εκεί λοιπόν δεν έχουν ανεβάσει τις τροποποιήσεις. Αυτά τα pdf με τις ασαφείς ημερομηνίες (σκέτος μήνας, χωρίς ακριβή μέρα) και οι δήθεν επιστολές που στάλθηκαν (με ΕΛΤΑ; ) είναι πέρα για πέρα απάτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γειά σας παιδιά...

Αλλάζω σπίτι, σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο. Το λογικό (?) θα ήταν να επιλέξω κάποιο πρόγραμμα σταθερής τιμής, όμως το ότι από 1 Ιουλίου αλλάζει ο υπολογισμός με κατάργηση (?) της ρήτρας αναπροσαρμογής με μπερδεύει κάπως. Η κατανάλωση μου σε ετήσια βάση ήταν περίπου 1600kw/έτος όμως αυτό περιμένω να αυξηθεί καθώς στη νέα κατοικία δεν έχουμε ακόμα φυσικό αέριο.

Ποια η άποψη σας; Να προτημίσω σταθερή τιμή χωρίς ΟΤΣ ή "κυμαινόμενη";

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Χαζομάρα έκανες που έκλεισες το αίτημα αλλά δε πειράζει, άνοιξε το πάλι και όταν βγει λογαριασμός με ρήτρα αναπροσαρμογής κάνε αμφισβήτηση.

Δεν έκλεισα το αίτημα, κόκκινο πάτησα με νέα απάντηση. 

49 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Tωρα διαπίστωσα κι εγώ ότι στο mail που μου έστειλε ο Ήρων στις 6/4, έχει link που παραπέμπει σε επιστολή pdf που λέει Μάρτιος 2022. Την ίδια πουστιά που έκαναν και στον από πάνω... οπότε μπορεί να μου πετάξουν καμία ρήτρα αναπροσαρμογής τον Μάιο και να τρέχω με αμφισβητήσεις. Πάντως οι όροι είναι ξεκάθαροι ότι με οποιονδήποτε τρόπο κι αν ενημερώσουν θα υπάρχει παραπομπή στην ιστοσελίδα (δηλαδή στις ανακοινώσεις). Εκεί λοιπόν δεν έχουν ανεβάσει τις τροποποιήσεις. Αυτά τα pdf με τις ασαφείς ημερομηνίες (σκέτος μήνας, χωρίς ακριβή μέρα) και οι δήθεν επιστολές που στάλθηκαν (με ΕΛΤΑ; ) είναι πέρα για πέρα απάτη.

Σύμφωνα με αυτά που είπαν σε εμένα, έχεις μπει ήδη σε κυμαινόμενο. 

θα ήθελα πάντως αν είναι εύκολο και θέλεις να αναφέρεις την εξέλιξη του θέματος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Cmg__ είπε

Όμως αν καταλαβαίνω καλά, μαζί με αυτα τα 2 χιλιάρικα πρέπει να συνυπολογίζω και τα παρακάτω 6 extraδάκια όπως λέει στην παράγραφο 5.3 των ΓΕΝΙΚΩΝ ΟΡΩΝ ΣΥΜΒΑΣΗΣ:

ναι , εννοείται , αυτές είναι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις (κοινές για όλα τα προγράμματα)

10 ώρες πριν, Cmg__ είπε

2. Στην ΔΕΗ δεν βρήκα επαγγελματικά προγράμματα χωρίς ρήτρα, υπάρχει κάτι τέτοιο;

όχι , μόνο με ρήτρα έχει η ΔΕΗ μέχρι στιγμής

Spoiler

ΥΓ. κλιματιστικό

 

43 λεπτά πριν, michelos75 είπε

Γειά σας παιδιά...

Αλλάζω σπίτι, σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο. Το λογικό (?) θα ήταν να επιλέξω κάποιο πρόγραμμα σταθερής τιμής, όμως το ότι από 1 Ιουλίου αλλάζει ο υπολογισμός με κατάργηση (?) της ρήτρας αναπροσαρμογής με μπερδεύει κάπως. Η κατανάλωση μου σε ετήσια βάση ήταν περίπου 1600kw/έτος όμως αυτό περιμένω να αυξηθεί καθώς στη νέα κατοικία δεν έχουμε ακόμα φυσικό αέριο.

Ποια η άποψη σας; Να προτημίσω σταθερή τιμή χωρίς ΟΤΣ ή "κυμαινόμενη";

 

την κατάργηση την ξεχνάς προς το παρών

μέχρι στιγμής (χωρίς όμως να έχει βγει ΦΕΚ ) συμφέρει κυμαινόμενο Γ1 , weblue , γενικά κάτι χωρίς δέσμευση

ανέφερες νέα κατοικία , δεν ξέρω αν φαίνεται απο τώρα σαν κύρια

είπαν για 0,10 €/kw επιδότηση ,για τις μη κύριες άρα αυτόν το μήνα είναι φθηνότερο απο σταθερό , τον άλλο μήνα άγνωστο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΦΕΚ για την επιστροφή του 60% της ρήτρας βγηκε λοιπόν και για μια ακομα φορά όσοι είναι συνεπείς, παιρνουν ξέρετε τι!!! Έχουν υπολογίσει μεσα στις εκπτώσεις που πρεπει να αφαιρεθούν πριν υπολογιστεί το 60% και την έκπτωση συνέπειας που δεν ειναι πραγματικη εκπτωση λογω ακριβειας.

Και για να παω στο παραδειγμα μου αν υπολογισουμε αυτη την εκπτωση επί 6 μηνες θα υπερκαλυπτει σιγουρα τη ρητρα αναπροσαρμογής που πλήρωσα τους 2 μηνες αφου με πεταξανε από το σταθερό. Επομένως θα πάρω πίσω από το 60% του 0 το 0. Μπραβο στα σαινια του υπουργειου, απογονοι του Αινσταιν :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Lazos_21

Αυτό το PDF που σου έστειλαν που λέει "Απρίλιος 2022", αποθήκευσε το στο pc σου και κάνε δεξί κλικ --> ιδιότητες --> PDF. Eκεί φαίνεται η ακριβής ημέρα και ώρα που δημιουργήθηκε το αρχείο. Είτε δηλαδή το δημιούργησαν τώρα και έγραψαν δήθεν "Απρίλιος 2022", είτε όντως το δημιούργησαν τον Απρίλιο αλλά σου έστειλαν τώρα την ειδοποίηση μέσω mail. Σε κάθε περίπτωση κυνήγα τους, μην είσαι κορόιδο και πληρώσεις 2 μήνες ρήτρα.

Εγώ απ'ότι φαίνεται τη γλύτωσα... το email το έλαβα 6/4 και το αρχείο PDF που έγραφε "Μάρτιος 2022" είχε δημιουργηθεί στις 29/3.

1965582523_EpistoliTropopoiisisEidikonOronONLY(29).jpg.a5dc3ffd08e0bcf53203006725457094.jpg

 

Από 31/5 είμαι στη We, οπότε ακόμα κι αν χρεωθώ 2 μέρες ρήτρα αναπροσαρμογής... μικρό το κακό. Εκτός κι αν μου πούνε κάνα τρελό ότι έστειλαν επιστολή με ΕΛΤΑ στις 1 Μαρτίου... εκεί μετά τους ξέσκισα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έλαβα από υπάλληλο της we eneg

Το παρακάτω που είναι η επίδοση στα προϊόντα με ρήτρα από την κυβέρνηση.

Α) Πελάτες με οικιακά και με πρώτη κατοικία: 0-150 kWh=185€/MWh , 150-300 kWh=140€/MWh και >310kWh=100€/MWh

β) Οικιακοί καταναλωτές μη κύριας κατοικίας: 100€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης

γ) Πελάτες ΚΟΤ ανεξαρτήτου πρώτης κατοικίας: 195€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης

δ) Επαγγελματικά ΧΤ και ΜΤ ανεξαρτήτου χρήσης: 100€/MWh ανεξαρτήτως ορίου κατανάλωσης

ε) Επαγγελματικές παροχές μικρής ισχύος (μέχρι 35kva) και αρτοποιεία (ΚΑΔ 10.71): 50€/MWh ανεξαρτήτως ορίου κατανάλωσης επιπλέον.

Θα κάνω δύο συμβόλαια we blue και βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spyrospal είπε

Λοιπόν έλαβα από υπάλληλο της we eneg

Το παρακάτω που είναι η επίδοση στα προϊόντα με ρήτρα από την κυβέρνηση.

Α) Πελάτες με οικιακά και με πρώτη κατοικία: 0-150 kWh=185€/MWh , 150-300 kWh=140€/MWh και >310kWh=100€/MWh

β) Οικιακοί καταναλωτές μη κύριας κατοικίας: 100€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης

γ) Πελάτες ΚΟΤ ανεξαρτήτου πρώτης κατοικίας: 195€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης

δ) Επαγγελματικά ΧΤ και ΜΤ ανεξαρτήτου χρήσης: 100€/MWh ανεξαρτήτως ορίου κατανάλωσης

ε) Επαγγελματικές παροχές μικρής ισχύος (μέχρι 35kva) και αρτοποιεία (ΚΑΔ 10.71): 50€/MWh ανεξαρτήτως ορίου κατανάλωσης επιπλέον.

Θα κάνω δύο συμβόλαια we blue και βλέπουμε..

στο ε) είναι +50€/MWh δηλαδή 150€/MWh

edit : δεν είδα το επιπλέον που έγραψες

1 ώρα πριν, agnostos99 είπε

ΤΟ ΦΕΚ για την επιστροφή του 60% της ρήτρας βγηκε λοιπόν και για μια ακομα φορά όσοι είναι συνεπείς, παιρνουν ξέρετε τι!!! Έχουν υπολογίσει μεσα στις εκπτώσεις που πρεπει να αφαιρεθούν πριν υπολογιστεί το 60% και την έκπτωση συνέπειας που δεν ειναι πραγματικη εκπτωση λογω ακριβειας.

μη δίνετε σημασία και μη περιμένετε κανα σοβαρό ποσό, ολα θα κριθούν απο τη δίκη στον Άρειο Πάγο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

ΤΟ ΦΕΚ για την επιστροφή του 60% της ρήτρας βγηκε λοιπόν και για μια ακομα φορά όσοι είναι συνεπείς, παιρνουν ξέρετε τι!!! Έχουν υπολογίσει μεσα στις εκπτώσεις που πρεπει να αφαιρεθούν πριν υπολογιστεί το 60% και την έκπτωση συνέπειας που δεν ειναι πραγματικη εκπτωση λογω ακριβειας.

Και για να παω στο παραδειγμα μου αν υπολογισουμε αυτη την εκπτωση επί 6 μηνες θα υπερκαλυπτει σιγουρα τη ρητρα αναπροσαρμογής που πλήρωσα τους 2 μηνες αφου με πεταξανε από το σταθερό. Επομένως θα πάρω πίσω από το 60% του 0 το 0. Μπραβο στα σαινια του υπουργειου, απογονοι του Αινσταιν :)

Ακριβως αυτο, και εγω δεν υπολογιζω να παρω τιποτα πισω γιατι η εκπτωση συνεπειας τους τελευταιους 6 μηνες ειναι μια η αλλη με την ρητρα. 
Μονοι που θα παρουν πισω ειναι αυτοι που εχουν πληρωσει ρητρα > 3 φορές (μηνιαιοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρωσα λογαριασμό χωρίς τη ρήτρα, έκανα αμφισβήτηση, απάντησαν το αυτόματο. Ξανά έστειλα ότι δεν καταλαβαίνω και θέλω και την ηχογράφηση απο την παρουσίαση του προγράμματος πριν υπογράψω το συμβόλαιο. Δεν απάντησαν ποτέ. 

Μου έστειλαν ότι θα κόψουν το ρεύμα 10 μέρες μετα από την αποστολή του γράμματος, εννοείται ήρθε μετά από 2 βδομάδες. 

Ζενιθ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RcManiac είπε

Πλήρωσα λογαριασμό χωρίς τη ρήτρα, έκανα αμφισβήτηση, απάντησαν το αυτόματο. Ξανά έστειλα ότι δεν καταλαβαίνω και θέλω και την ηχογράφηση απο την παρουσίαση του προγράμματος πριν υπογράψω το συμβόλαιο. Δεν απάντησαν ποτέ. 

Μου έστειλαν ότι θα κόψουν το ρεύμα 10 μέρες μετα από την αποστολή του γράμματος, εννοείται ήρθε μετά από 2 βδομάδες. 

Ζενιθ

στις 10 εργάσιμες ξεκίνησες μέσω ΣτΚ ή myrae ?

διάβασε τις προηγούμενες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spyrospal είπε

Λοιπόν έλαβα από υπάλληλο της we eneg

Το παρακάτω που είναι η επίδοση στα προϊόντα με ρήτρα από την κυβέρνηση.

Α) Πελάτες με οικιακά και με πρώτη κατοικία: 0-150 kWh=185€/MWh , 150-300 kWh=140€/MWh και >310kWh=100€/MWh

β) Οικιακοί καταναλωτές μη κύριας κατοικίας: 100€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης

γ) Πελάτες ΚΟΤ ανεξαρτήτου πρώτης κατοικίας: 195€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης

δ) Επαγγελματικά ΧΤ και ΜΤ ανεξαρτήτου χρήσης: 100€/MWh ανεξαρτήτως ορίου κατανάλωσης

ε) Επαγγελματικές παροχές μικρής ισχύος (μέχρι 35kva) και αρτοποιεία (ΚΑΔ 10.71): 50€/MWh ανεξαρτήτως ορίου κατανάλωσης επιπλέον.

Θα κάνω δύο συμβόλαια we blue και βλέπουμε..

τα παραπάνω ποσά για ποιον μήνα ειναι;

γενικά τα ποσά τον επιδοτήσεων βγαινουν για τον τρέχων μήνα ή τον προηγούμενο;

Ποιο είναι το ποσό της κρατικής επιδότησης; εχει μέχρι ΚΑΙ τον ΑΠΡIΛΙΟ.

 

και εγω blue λέω να κάνω στον επαγγελματικό χώρο και το σκέφτομαι για ενα εξοχικό.

 

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, prefuse είπε

γενικά τα ποσά τον επιδοτήσεων βγαίνουν για τον τρέχων μήνα ή τον προηγούμενο;

για τον τρέχων ,

εδω όμως υπάρχει θέμα , η ΔΕΗ υπολογίζει τη ρήτρα βάσει προηγούμενου μήνα και έτσι χρεώνει τον επόμενο

οι επιδοτήσεις βγαίνουν ανάλογα τη χοντρική του προηγούμενου αλλά

άγνωστο αν οι άλλοι πάροχοι υπολογίζουν τη ρήτρα βάσει προηγούμενου μήνα ή χρεώνουν σύμφωνα με την τρέχουσα τιμή της περιόδου κατανάλωσης

6 λεπτά πριν, prefuse είπε

ΦΕΚ δε βγήκε

Ιούνιο :

1 ώρα πριν, spyrospal είπε

δ) Επαγγελματικά ΧΤ και ΜΤ ανεξαρτήτου χρήσης: 100€/MWh ανεξαρτήτως ορίου κατανάλωσης

ε) Επαγγελματικές παροχές μικρής ισχύος (μέχρι 35kva) και αρτοποιεία (ΚΑΔ 10.71): 50€/MWh ανεξαρτήτως ορίου κατανάλωσης επιπλέον.

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, korakios είπε

για τον τρέχων ,

εδω όμως υπάρχει θέμα , η ΔΕΗ υπολογίζει τη ρήτρα βάσει προηγούμενου μήνα και έτσι χρεώνει τον επόμενο

οι επιδοτήσεις βγαίνουν ανάλογα τη χοντρική του προηγούμενου αλλά

άγνωστο αν οι άλλοι πάροχοι υπολογίζουν τη ρήτρα βάσει προηγούμενου μήνα ή χρεώνουν σύμφωνα με την τρέχουσα τιμή της περιόδου κατανάλωσης

ΦΕΚ δε βγήκε

Ιούνιο :

 

ευχαριστώ για την απάντηση,

δεν ειχε μπει το σωστό link παραπάνω. το διόρθωσα

https://www.protergia.gr/el/κρατική-επιδότηση-στην-ηλεκτρική-ενέργεια-–-συχνές-ερωτήσεις

Spoiler

Το ποσό της κρατικής επιδότησης ορίζεται ως εξής:
•    Για καταναλώσεις Σεπτεμβρίου 2021:
o    Για μέγιστο επιδοτούμενο όριο 300 kWh μηνιαίας κατανάλωσης 30 ημερών (310 kWh για τους μήνες με 31 ημέρες), δηλαδή για 10 kWh την ημέρα
o    30€/MWh για όλους τους πελάτες ΧΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια
o    20€/MWh για τους πελάτες ΧΤ σε σταθερά τιμολόγια

•    Για καταναλώσεις Οκτωβρίου 2021: 
o    Για μέγιστο επιδοτούμενο όριο 300 kWh μηνιαίας κατανάλωσης 30 ημερών (310 kWh για τους μήνες με 31 ημέρες), δηλαδή για 10 kWh την ημέρα
o    60€/MWh για τους πελάτες ΧΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια (εκτός ειδικών τιμολογίων)
o    80€/MWh για τους ΚΟΤ & ΤΥΑ πελάτες ΧΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια
o    20€/MWh για τους πελάτες ΧΤ σε σταθερά τιμολόγια

•    Για καταναλώσεις Νοεμβρίου 2021: 
o    Για μέγιστο επιδοτούμενο όριο 300 kWh μηνιαίας κατανάλωσης 30 ημερών (310 kWh για τους μήνες με 31 ημέρες), δηλαδή για 10 kWh την ημέρα
o    130€/MWh για τους πελάτες ΧΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια (εκτός ειδικών τιμολογίων)
o    150€/MWh για τους ΚΟΤ & ΤΥΑ πελάτες ΧΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια
o    20€/MWh για τους πελάτες ΧΤ σε σταθερά τιμολόγια

•    Για καταναλώσεις Δεκεμβρίου 2021: 
o    Για μέγιστο επιδοτούμενο όριο 300 kWh μηνιαίας κατανάλωσης 30 ημερών (310 kWh για τους μήνες με 31 ημέρες), δηλαδή για 10 kWh την ημέρα
o    165€/MWh για τους πελάτες ΧΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια (εκτός ειδικών τιμολογίων)
o    185€/MWh για τους ΚΟΤ & ΤΥΑ πελάτες ΧΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια
o    20€/MWh για τους πελάτες ΧΤ σε σταθερά τιμολόγια 

•    Για καταναλώσεις Ιανουαρίου 2022: 
o    Οικιακοί πελάτες (εκτός ΚΟΤ & ΤΥΑ) σε κυμαινόμενα τιμολόγια – αφορά τις κύριες κατοικίες: 160 €/MWh για την κατανάλωση των πρώτων 150 kWh ανά μήνα και 120 €/MWh για τη μηνιαία κατανάλωση από 151-300 kWh
o    ΚΟΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 180€/MWh για τις πρώτες 300 kWh ανά μήνα
o    ΤΥΑ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 180€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
o    Επαγγελματικοί ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης (αγροτικά, εμπορικά, βιομηχανικά, επαγγελματικά, λοιπές χρήσης κλπ), σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 65€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
o    Επιπλέον αναδρομικά για Επαγγελματικούς με ισχύ έως 35kVA και για όλα τα αρτοποιεία ανεξαρτήτως ισχύος (επαγγελματική, βιομηχανική, αγροτική χρήση): επιπλέον 100€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
o    Χωρίς επιδότηση για τους πελάτες σε σταθερά τιμολόγια

•    Για καταναλώσεις Φεβρουαρίου 2022: 
o    Οικιακοί πελάτες (εκτός ΚΟΤ & ΤΥΑ) σε κυμαινόμενα τιμολόγια – αφορά τις κύριες κατοικίες: 150 €/MWh για την κατανάλωση των πρώτων 140 kWh ανά μήνα και 110 €/MWh για τη μηνιαία κατανάλωση από 141-280 kWh
o    ΚΟΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 170€/MWh για τις πρώτες 280 kWh ανά μήνα
o    ΤΥΑ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 170€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
o    Επαγγελματικοί ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης (αγροτικά, εμπορικά, βιομηχανικά, επαγγελματικά, λοιπές χρήσης κλπ), σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 65€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
o    Επιπλέον αναδρομικά για Επαγγελματικούς με ισχύ έως 35kVA και για όλα τα αρτοποιεία ανεξαρτήτως ισχύος (επαγγελματική, βιομηχανική, αγροτική χρήση): επιπλέον 100€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
o    Χωρίς επιδότηση για τους πελάτες σε σταθερά τιμολόγια

•    Για καταναλώσεις Μαρτίου 2022: 
o    Οικιακοί πελάτες (εκτός ΚΟΤ & ΤΥΑ) σε κυμαινόμενα τιμολόγια – αφορά τις κύριες κατοικίες: 150 €/MWh για την κατανάλωση των πρώτων 155 kWh και 110 €/MWh για τη μηνιαία κατανάλωση από 156-310 kWh
o    ΚΟΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 170€/MWh για τις πρώτες 310 kWh ανά μήνα
o    ΤΥΑ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 170€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
o    Επαγγελματικοί ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης (αγροτικά, εμπορικά, βιομηχανικά, επαγγελματικά, λοιπές χρήσης κλπ), σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 65€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
o    Επιπλέον αναδρομικά για Επαγγελματικούς με ισχύ έως 35kVA και για όλα τα αρτοποιεία ανεξαρτήτως ισχύος (επαγγελματική, βιομηχανική, αγροτική χρήση): επιπλέον 100€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
o    Χωρίς επιδότηση για τους πελάτες σε σταθερά τιμολόγια

•    Για καταναλώσεις Απριλίου 2022: 
o    Οικιακοί πελάτες (εκτός ΚΟΤ & ΤΥΑ) σε κυμαινόμενα τιμολόγια – αφορά τις κύριες κατοικίες: 270 €/MWh για την κατανάλωση των πρώτων 150 kWh και 210 €/MWh για τη μηνιαία κατανάλωση από 151-300 kWh
o    ΚΟΤ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 290€/MWh για τις πρώτες 300 kWh ανά μήνα
o    ΤΥΑ σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 290€/MWh ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης
o    Επαγγελματικοί ανεξαρτήτως επιπέδου τάσης (αγροτικά, εμπορικά, βιομηχανικά, επαγγελματικά, λοιπές χρήσης κλπ), σε κυμαινόμενα τιμολόγια: 130€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση
o    Επιπλέον για Επαγγελματικούς με ισχύ έως 35kVA και για όλα τα αρτοποιεία ανεξαρτήτως ισχύος (επαγγελματική, βιομηχανική, αγροτική χρήση): επιπλέον 100€/MWh για όλη τη μηνιαία κατανάλωση (άρα η συνολική επιδότηση για αυτές κατηγορίες ανέρχεται στα 230€/MWh)
o    Χωρίς επιδότηση για τους πελάτες σε σταθερά τιμολόγια

ΦΕΚ δεν βγήκε για Ιουνιο αλλα και για Μάιο; 

γιατι στην protergia εχει μέχρι και Απρίλιο.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Πλήρωσα λογαριασμό χωρίς τη ρήτρα, έκανα αμφισβήτηση, απάντησαν το αυτόματο. Ξανά έστειλα ότι δεν καταλαβαίνω και θέλω και την ηχογράφηση απο την παρουσίαση του προγράμματος πριν υπογράψω το συμβόλαιο. Δεν απάντησαν ποτέ. 

Μου έστειλαν ότι θα κόψουν το ρεύμα 10 μέρες μετα από την αποστολή του γράμματος, εννοείται ήρθε μετά από 2 βδομάδες. 

Ζενιθ

Δε γίνεται αυθαίρετα να μη πληρώνετε τη ρήτρα... αυτό γίνεται μόνο αν υπάρχει διαταγή από δικαστήριο για εσάς προσωπικά (όχι για κάποιον άλλον που ακούσατε στις ειδήσεις).

Η σωστή διαδικασία είναι να πληρώνετε όλο το ποσό (για να μην υπάρχει κίνδυνος διακοπής ρεύματος) και ταυτόχρονα αμφισβήτηση (οι περισσότεροι πάροχοι δίνουν το δικαίωμα να προχωράτε σε αμφισβήτηση έως και 15 μέρες μετά τη πληρωμή του λογαριασμού, για τον δικό σας πάροχο διαβάστε τους όρους).

Αφού μετά την αμφισβήτηση φάτε άκυρο, κι αφού φάτε άκυρο και στο MyRae... ή θα συνεχίσετε και θα πληρώνετε τα ποσά και θα περιμένετε πότε θα μεσολαβήσει η ΡΑΕ (ποτέ) ή θα κάνετε αίτημα στον ΣτΚ (επίσης τεράστιες καθυστερήσεις επίλυσης) είτε θα πάτε δικαστικώς.

Επίσης το ξαναλέω ότι όπου κι αν έχω δει διακανονισμούς οφειλών (είτε παλιά σε ΔΕΗ είτε σε στεγαστικό δάνειο), υπήρχε όρος που έλεγε ότι ο πελάτης αποδέχεται το ύψος της οφειλής και επίσης θα απολέσει κάθε δικαίωμα καταγγελίας / εναντίωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...