Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Lazos_21 είπε

Επανέρχομαι για το θέμα που προέκυψε με τον  Ήρων και την αλλαγή του σταθερού σε κυμαινόμενο.

Με πήραν τηλέφωνο πριν απο λίγο(αφου είδαν την αναφορά στο MyRae) και ισχυρίζονται ότι μου έστειλαν επιστολή τον Απρίλιο για την αλλαγή του προγράμματος μου και πως πλέον έχει περάσει ο καιρός και μπαίνω σε ρητροπρόγραμμα. Ενημέρωσα την Κυρία πως δεν έλαβα καμία επιστολή και η ενημέρωση που είχα απο αυτούς ήταν μέσω email στις 03/06/2022 και η απάντηση της Κυρίας ήταν ότι  "λογικά θα παράπεσε κάπου η επιστολή, αλλά εμείς την στείλαμε τον Απρίλιο"... ε δεν άντεξα και το έκλεισα.

Παρακάτω η πορεία στο MyRae με την απάντηση τους 

Myrae.png

ΡΑΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ? ΧΑΨΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Ακόμα αναμένω καταγγελία που έκανα τον Δέκεμβριο για την watt & volt

Ενώ ήμουν σε σταθερό πρόγραμμα και είχα και γραπτή επιβεβαίωση έσκασε χωρίς προειδοποίηση 350ευρώ ρήτρα και ούτε καν με ενημέρωσαν ότι μετέτρεψαν μονομερώς το συμβόλαιο μου οπότε την έκανα αλλά με χρέωσαν και ποινή αποχώρησης + λογαριασμό που τα πλήρωσα προκειμένου να μεταβώ στο home enter της ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά έχω κάνη αμφισβήτηση λογαριασμού στην efa γιατί με πετάξανε από fix σε power ΚΟΤ  έχουν περάσει πάνω από 10 ημέρες και δεν έχω πάρει απάντηση έπρεπε να κάνω αμφισβήτηση και στην ΡΑΕ! Και μου έστειλε η efa μήνυμα για διακανονισμό γιατί δεν είχα πληρώσει την ρήτρα γιατί θα μου κόψουν το ρεύμα και τους έστειλα 120 ευρώ την πρώτη δόση εάν έπραξα σωστά! Και τώρα μου στείλανε έναντι 650 ευρώ + 1700 ευρώ ο προηγούμενος εξοφλητικός δλδ έλεος δεν μαζεύονται αυτά τα χρήματα με τίποτα κάποια λύση παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, itmaster99 είπε

Με την καταχώρηση αυτή θα ήθελα να περιγράψω όλη την εμπειρία μου όπως αυτή εξελίχθηκε και ολοκληρώθηκε πρόσφατα ΚΑΙ θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω κυρίως τον @korakios  αλλά και όλους τους υπόλοιπους που με βοήθησαν με τις συμβουλές τους και συνεχίζουν να βοηθούν όλους εδώ στο insomnia σε όλα τα σχετικά θέματα.

Η αρχή έγινε τον Οκτώβριο 2021 όπου έσπασα συμβόλαιο 2ετίας στους 12παρά μήνες και πήγα σε σταθερό ΔΕΗ, στο myHome Online.
Είχα ήδη αμφισβητήσει τουλάχιστον 2 λογαριασμούς του πρ πάροχου χωρίς ποτέ να λάβω απάντηση με οποιοδήποτε τρόπο.
Ο τελικός λογαριασμός περιλάμβανε και ρήτρα αποχώρησης ύψους 100€.
Το συνολικό ποσό που αφορούσε τη ρήτρα αναπροσαρμογής για όλο το διάστημα που παρέμεινα στον πρ πάροχο έφτασε το ποσό των 196,02€
Στις 8/11/2021 έγινε αίτημα στη ΡΑΕ για το ζήτημα όπως ταυτόχρονα την ίδια ημέρα στάλθηκε και έντυπο αναφοράς προς τον ΣτΚ
Ο τελικός λογαριασμός αφέθηκε απλήρωτος μέχρι το τέλος της υπόθεσης και υπήρξε και περιπέτεια καθώς τον Δεκέμβριο έλαβα επιστολή για διακοπή παροχής καθώς και τηλέφωνο από εταιρία είσπραξης. Έγινε της κακομοίρας φυσικά και τελικά δέχτηκα τηλεφώνημα από τον πάροχο όπου διαβεβαιώθηκα ότι μέχρι να τελειώσει η ιστορία με ΡΑΕ και ΣτΚ δεν θα υπήρχε παρενόχληση ή πιθανότητα διακοπής παροχής ρεύματος.
Στις 10/1/2022 εκδόθηκε ο πρώτος πιστωτικός που αφαιρούσε την ρήτρα πρόωρης αποχώρησης. Αυτό φυσικά έγινε επειδή στις 4/1/2022 έλαβαν επιστολή από τον ΣτΚ με την διαβίβαση της αναφοράς μου.
Στις 12/4/2022 ο ΣτΚ έστειλε Έγγραφη Σύσταση - Πόρισμα όπου στα πλαίσια συμβιβαστικής επίλυσης πρότεινε πίστωση της ρήτρας αποχώρησης και πίστωση του 50% του συνόλου της ρήτρας αναπροσαρμογής της διάρκειας σύμβασης.

Εν τέλει στις 30/5/2022 ο πάροχος ενημέρωσε ότι και αυτός αποδέχτηκε την σύσταση-πόρισμα.
Ήδη από τις 17/5/2022 προχώρησε στην έκδοση εκκαθαριστικού λογαριασμού όπου πιστώθηκε επιπλέον ποσό 141,40€ για τις χρεώσεις της ρήτρας αναπροσαρμογής.
Περιμένω να λάβω στον λογαριασμό μου εντός των επομένων ημερών ποσό περίπου 100€.

Νομίζω ότι άξιζε να αφιερώσω λίγες ώρες συνολικά σε όλο αυτό το 7μηνο που κράτησε  η ιστορία.

Ευχαριστώ σας όλους
ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ


 

Μόνο εγώ έπεσα σε ειδικό επιστήμονα στον Στκ που τα βρήκε όλα σύννομα, παρότι ενημερώθηκα για την τροποποιηση των όρων μετά την εφαρμογή της ρήτρας....🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, baiosgr είπε

Παιδιά έχω κάνη αμφισβήτηση λογαριασμού στην efa γιατί με πετάξανε από fix σε power ΚΟΤ  έχουν περάσει πάνω από 10 ημέρες και δεν έχω πάρει απάντηση έπρεπε να κάνω αμφισβήτηση και στην ΡΑΕ! Και μου έστειλε η efa μήνυμα για διακανονισμό γιατί δεν είχα πληρώσει την ρήτρα γιατί θα μου κόψουν το ρεύμα και τους έστειλα 120 ευρώ την πρώτη δόση εάν έπραξα σωστά! Και τώρα μου στείλανε έναντι 650 ευρώ + 1700 ευρώ ο προηγούμενος εξοφλητικός δλδ έλεος δεν μαζεύονται αυτά τα χρήματα με τίποτα κάποια λύση παιδιά.

Θα παρεις τηλεφωνο τον παροχο σου για διακανονισμο αμεσα...Γιατι σε βλεπω να σου κοβουν το ρευμα... Θα  επρεπε να  το κανεις και στην ΡΑΕ.. Αλλα δεν θα γινει τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Lazos_21 είπε

Επανέρχομαι για το θέμα που προέκυψε με τον  Ήρων και την αλλαγή του σταθερού σε κυμαινόμενο.

Με πήραν τηλέφωνο πριν απο λίγο(αφου είδαν την αναφορά στο MyRae) και ισχυρίζονται ότι μου έστειλαν επιστολή τον Απρίλιο για την αλλαγή του προγράμματος μου και πως πλέον έχει περάσει ο καιρός και μπαίνω σε ρητροπρόγραμμα. Ενημέρωσα την Κυρία πως δεν έλαβα καμία επιστολή και η ενημέρωση που είχα απο αυτούς ήταν μέσω email στις 03/06/2022 και η απάντηση της Κυρίας ήταν ότι  "λογικά θα παράπεσε κάπου η επιστολή, αλλά εμείς την στείλαμε τον Απρίλιο"... ε δεν άντεξα και το έκλεισα.

Παρακάτω η πορεία στο MyRae με την απάντηση τους 

 

Spoiler

Myrae.png

 

Έκανες print σε PDF το email όπως σου είπα; Aν το κάνεις έχεις αποδεικτικό παραλαβής με timestamp.

Spoiler

 

3.jpg.6d17431b00a9084128cfba6aef4210db.jpg

 

 

4.jpg.6293b8f7012cb517d9d9c793fe283125.jpg

Aντιστοίχως εφόσον υποστηρίζουν ότι το έστειλαν τον Απρίλιο, ζητάς να σου στείλουν αποδεικτικό απεσταλμένου email απ'τον Απρίλιο. Αν κόλλησε το email στο Outbox του συστήματος τους και στάλθηκε μετά από 2 μήνες, αυτό δεν είναι δικό σου πρόβλημα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, messinia3 είπε

Μόνο εγώ έπεσα σε ειδικό επιστήμονα στον Στκ που τα βρήκε όλα σύννομα, παρότι ενημερώθηκα για την τροποποιηση των όρων μετά την εφαρμογή της ρήτρας....🤣🤣🤣

έλα ντε , πέτυχες περιπτωσάρα , πάντως προσωπικά θα τον έτρεχα

2 ώρες πριν, baiosgr είπε

Παιδιά έχω κάνη αμφισβήτηση λογαριασμού στην efa γιατί με πετάξανε από fix σε power ΚΟΤ  έχουν περάσει πάνω από 10 ημέρες και δεν έχω πάρει απάντηση έπρεπε να κάνω αμφισβήτηση και στην ΡΑΕ! Και μου έστειλε η efa μήνυμα για διακανονισμό γιατί δεν είχα πληρώσει την ρήτρα γιατί θα μου κόψουν το ρεύμα και τους έστειλα 120 ευρώ την πρώτη δόση εάν έπραξα σωστά! Και τώρα μου στείλανε έναντι 650 ευρώ + 1700 ευρώ ο προηγούμενος εξοφλητικός δλδ έλεος δεν μαζεύονται αυτά τα χρήματα με τίποτα κάποια λύση παιδιά.

διαβάζεις προηγούμενη σελίδα , αν θες κινείσαι μέσω ΣτΚ (δικιά σου επιλογή) ή myrae

αναφέρεις οτι δεν έχει απαντήσει η εταιρία και ζητάς επιπλέον αναστολή οποιαδήποτε διακοπής παροχής όσο εκκρεμεί η αμφισβήτηση

δεν ξέρω αν επηρεάζει και η δικαστική απόφαση περί προσωρινής αναστολής διακοπών ρεύματος λόγω ρήτρας μέχρι να γίνει η δίκη της ΔΕΗ στον Άρειο Πάγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, baiosgr είπε

Παιδιά έχω κάνη αμφισβήτηση λογαριασμού στην efa γιατί με πετάξανε από fix σε power ΚΟΤ  έχουν περάσει πάνω από 10 ημέρες και δεν έχω πάρει απάντηση έπρεπε να κάνω αμφισβήτηση και στην ΡΑΕ! Και μου έστειλε η efa μήνυμα για διακανονισμό γιατί δεν είχα πληρώσει την ρήτρα γιατί θα μου κόψουν το ρεύμα και τους έστειλα 120 ευρώ την πρώτη δόση εάν έπραξα σωστά! Και τώρα μου στείλανε έναντι 650 ευρώ + 1700 ευρώ ο προηγούμενος εξοφλητικός δλδ έλεος δεν μαζεύονται αυτά τα χρήματα με τίποτα κάποια λύση παιδιά.

Αυτό που σου είχα γράψει έπρεπε να στο στείλεις και στο MyRAE υπόψιν της Volton (υπάρχει αντίστοιχο θέμα MyRae για το πώς κάνεις την αίτηση). Στο είχα πει σε άλλο θέμα (αυτός της ρήτρας αναπροσαρμογής... θε θυμάμαι), έχεις γράψει σε τόσα νήματα κι έχω χάσει τη μπάλα.

Spoiler

3.jpg.3471d485ab8aeec811ad3c38353260a0.jpg

Ο διακανονισμός πολύ φοβάμαι ότι ισοδυναμεί με αποδοχή όλης της οφειλής και δε μπορείς πλέον να την αμφισβητήσεις. Διάβασες τους όρους του διακανονισμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους

Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους και ιδιαίτερα τον korakio τον πραγματικο ΗΡΩΑ που έχει σώσει κόσμο!

Θέλω απλά να ανοίξω ένα γραφειάκι και να καίω 1-2 υπολογιστές για 8-16 ώρες. Και τον χειμώνα μία θερμάστρα αλογόνου (max 2,8 kw/ώρα, ε υπολόγισε θα την βάζω στο μισό του max). Που φτάσαμε.... :P

Να κάνω επαγγελματικό Γ21 τη ΔΕΗ και να κάνω τον σταυρό μου ότι:
α.  θα βγει παράνομη η ρήτρα;
β. ή θα πέσει η ΤΕΑ
γ. ή ο βασιλιάς μας θα μας δώσει επίδομα;

Ή να πάω σε αυτά τα ιδιωτικά χωρίς ρήτρα (που και ιδεολογικά δεν μου αρέσει) και να υπάρχει ο κίνδυνος να τα δώσω σε δικηγόρους για καταγγελίες κλπ. με τις απάτες που ακούω; 1 χρόνο θέλω συμβόλαιο

Αν αξίζει κάποιο ιδιωτικό + ίσως τους δικηγόρους και την ταλαίπα, ας είναι. Θα το κάνω να γλιτώσω κανα χιλιάρικο...

Ακούω γνώμες..

Ας με βοηθήσει κάποιος πριν χρειαστεί να κάνω διδακτορικό στη λογιστική... ελεος δλδ...  πάλι καλά που είστε και εσείς!



 

Επεξ/σία από Cmg__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Έκανες print σε PDF το email όπως σου είπα; Aν το κάνεις έχεις αποδεικτικό παραλαβής με timestamp.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

3.jpg.6d17431b00a9084128cfba6aef4210db.jpg

 

 

4.jpg.6293b8f7012cb517d9d9c793fe283125.jpg

Aντιστοίχως εφόσον υποστηρίζουν ότι το έστειλαν τον Απρίλιο, ζητάς να σου στείλουν αποδεικτικό απεσταλμένου email απ'τον Απρίλιο. Αν κόλλησε το email στο Outbox του συστήματος τους και στάλθηκε μετά από 2 μήνες, αυτό δεν είναι δικό σου πρόβλημα.

Ναι το έχω κάνει και το ανέβασα στην αναφορά που έκανα για να φαίνεται η ημερομηνία. 

Επιστολή υποστηρίζουν ότι μου έστειλαν τον Απρίλιο, όχι eMail.

Παιδικές δικαιολογίες τις οποίες υποστηρίζουν με επιχειρήματα του τύπου "θα παραπεσε κάπου η επιστολή για αυτό δεν θα την λάβατε, αλλά εμείς την στείλαμε" , μου θυμίζει την volton όπου μου ανάφεραν μεταξύ άλλων το ότι από την ονομασία του προγράμματος θα έπρεπε να καταλάβω ότι είναι κυμαινόμενο το πρόγραμμα και όχι σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Cmg__ είπε

α.  θα βγει παράνομη η ρήτρα;

χλωμό , έως αδύνατον ,

ο τρόπος που εφαρμόστηκε σε περιπτώσεις , ίσως

1 λεπτό πριν, Cmg__ είπε

β. ή θα πέσει η ΤΕΑ

άγνωστο , ειδικά το καλοκαίρι σημειώνεται άνοδος , μόνο αν πέσει η τιμή του αερίου

2 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

Ή να πάω σε αυτά τα ιδιωτικά (που και ιδεολογικά δεν μου αρέσει) και να υπάρχει ο κίνδυνος να τα δώσω σε δικηγόρους για καταγγελίες κλπ. με τις απάτες που ακούω; 1 χρόνο θέλω συμβόλαιο

εδώ έχεις μπερδευτεί τελείως,

είτε ιδιωτικά είτε ΔΕΗ (που μέρος της είναι ιδιωτικό πλέον) , υπάρχουν προγράμματα με ρήτρα ή χωρίς

δηλαδή το Γ21 εννοείται οτι έχει ρήτρα και μάλιστα όπως και τα οικιακά εφαρμόστηκε με μορφή υποσημείωσης και χωρίς να τηρηθεί ο χρόνος (60 μέρες) εφαρμογής της

5 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

Ακούω γνώμες..

αν ισχύει το 0,15 για Ιούνιο επιδότησης και η χοντρική κρατηθεί χαμηλά τότε το Γ21 σε καλύπτει

αλλιώς κοιτάς το weyellow της we energy

Spoiler
7 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

Και τον χειμώνα μία θερμάστρα αλογόνου (max 2,8 kw/ώρα, ε υπολόγισε θα την βάζω στο μισό του max). Που φτάσαμε.... :P

ούτε καν , πάρε το πιο φθηνό inverter που θα παίζει σε black friday , κανα 250άρι + περαστικά .

όχι εδώ ανάλυση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Αυτό που σου είχα γράψει έπρεπε να στο στείλεις και στο MyRAE υπόψιν της Volton (υπάρχει αντίστοιχο θέμα MyRae για το πώς κάνεις την αίτηση). Στο είχα πει σε άλλο θέμα (αυτός της ρήτρας αναπροσαρμογής... θε θυμάμαι), έχεις γράψει σε τόσα νήματα κι έχω χάσει τη μπάλα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

3.jpg.3471d485ab8aeec811ad3c38353260a0.jpg

Ο διακανονισμός πολύ φοβάμαι ότι ισοδυναμεί με αποδοχή όλης της οφειλής και δε μπορείς πλέον να την αμφισβητήσεις. Διάβασες τους όρους του διακανονισμού;

Αρα είναι όλα μια παγίδα σου ρίχνουν ενα εμαιλ οτι σου κόβουν το ρεύμα και τσιμπάς μπαίνεις σε διακανονισμό και μετά δείχνει οτι αποδεχεσαι την ρήτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απόλα @korakios σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Δεν έχω λόγια, πραγματικά ξέρεις τι λες και σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
 

1 ώρα πριν, korakios είπε

εδώ έχεις μπερδευτεί τελείως,

είτε ιδιωτικά είτε ΔΕΗ (που μέρος της είναι ιδιωτικό πλέον) , υπάρχουν προγράμματα με ρήτρα ή χωρίς

1. Ναι το γνωρίζω ότι η ΔΕΗ είναι κατα ένα μέρος ιδιωτική, πάλι όμως αυτές οι εταιρίες είναι... ας μην το πάμε πολιτικα :P

2. Στην ΔΕΗ δεν βρήκα επαγγελματικά προγράμματα χωρίς ρήτρα, υπάρχει κάτι τέτοιο; Νομίζω το Γ21 είναι μόνο για εμένα. Ξέρω το myhome και το άλλο το enter που είναι χωρίς ρήτρα ΟΚ, απλά είναι για οικιακό.

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

αν ισχύει το 0,15 για Ιούνιο επιδότησης και η χοντρική κρατηθεί χαμηλά τότε το Γ21 σε καλύπτει

αλλιώς κοιτάς το weyellow της we energy

1 ώρα πριν, korakios είπε

ειδικά το καλοκαίρι σημειώνεται άνοδος , μόνο αν πέσει η τιμή του αερίου

άρα με βλέπω για we yellow που δεν έχει ρήτρα:
π.χ. με 9000 kw το χρόνο +9,90 ευρώ πάγιο βγαίνει 2008.8 ευρώ τον χρόνο.

Όμως αν καταλαβαίνω καλά, μαζί με αυτα τα 2 χιλιάρικα πρέπει να συνυπολογίζω και τα παρακάτω 6 extraδάκια όπως λέει στην παράγραφο 5.3 των ΓΕΝΙΚΩΝ ΟΡΩΝ ΣΥΜΒΑΣΗΣ:
 

Αναφορά σε κείμενο

 

Οι χρεώσεις που θα περιλαμβάνονται στους Λογαριασμούς Κατανάλωσης είναι οι ακόλουθες:


α) Χρέωση Προμήθειας ή Ανταγωνιστικές Χρεώσεις, οι οποίες περιλαμβάνουν: τη χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, η οποία προκύπτει από τη συνολική ενέργεια που καταμετρήθηκε από τους μετρητές του Πελάτη, χρεώσεις που υποχρεούται να καταβάλλει η EUNICE TRADING ΜΑΕ, κατά την άσκηση της δραστηριότητας της.
β) Ρυθμιζόμενες χρεώσεις, οι οποίες περιλαμβάνουν: τη χρέωση για τη χρήση του δικτύου και για την κάλυψη των λειτουργικών δαπανών του αρμοδίου Διαχειριστή Δικτύου, χρέωση για τη χρήση του συστήματος μεταφοράς και την κάλυψη των λειτουργικών δαπανών του Διαχειριστή Συστήματος, τις χρεώσεις για τις Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας («ΥΚΩ»), το Ειδικό Τέλος Μείωσης Εκπομπών Αερίων Ρύπων (ΕΤΜΕΑΡ), τυχόν χρεώσεις για εκτέλεση εργασιών στην παροχή του Πελάτη και τυχόν άλλες χρεώσεις που θα επιβληθούν στο μέλλον βάσει της κείμενης νομοθεσίας μέσω των Λογαριασμών Κατανάλωσης.
γ) Λοιπές χρεώσεις, οι οποίες περιλαμβάνουν τις χρεώσεις υπέρ Δήμου και ΕΡΤ και τυχόν άλλες χρεώσεις που θα επιβληθούν στο μέλλον βάσει της κείμενης νομοθεσίας μέσω των Λογαριασμών Κατανάλωσης. Το ύψος των ως άνω ενδεικτικά αναφερομένων νόμιμων χρεώσεων θα είναι πάντα ίσο με το ύψος των χρεώσεων αυτών όπως αυτές προβλέπονται από την κείμενη νομοθεσία. Ο υπολογισμός εκάστης των άνω χρεώσεων απεικονίζεται στο Έντυπο Υπηρεσιών της, το οποίο είναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα της.
Οι εκάστοτε αναλογούντες:
δ) Φόρος Προστιθέμενης Αξίας (Φ.Π.Α.)
ε) ΕΦΚ
στ) ΔΕΤΕ

 

Σωστά;

Άρα για ένα χώρο 35 τ.μ. πόσο θα μου βγαίνει το χρόνο ρε παιδιά το κοστούμι;;;;;;


Υ.Γ. @korakiosInverter πετρελαίου εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Lazos_21 είπε

 

Επιστολή υποστηρίζουν ότι μου έστειλαν τον Απρίλιο, όχι eMail.

 

1) Φέρουν το βάρος απόδειξης ότι σου έστειλαν επιστολή πχ αριθμό tracking του φακέλου. Το να έστειλαν δήθην την επιστολή μέσω ΕΛΤΑ και να χάθηκε δεν αποτελεί δικαιολογία.

2) Η επιστολή που σου έστειλαν τώρα στο mail δεν έχει ημερομηνία. Το "Απρίλιος 2022" δεν είναι ημερομηνία.

Χαζομάρα έκανες που έκλεισες το αίτημα αλλά δε πειράζει, άνοιξε το πάλι και όταν βγει λογαριασμός με ρήτρα αναπροσαρμογής κάνε αμφισβήτηση.

9 ώρες πριν, baiosgr είπε

Αρα είναι όλα μια παγίδα σου ρίχνουν ενα εμαιλ οτι σου κόβουν το ρεύμα και τσιμπάς μπαίνεις σε διακανονισμό και μετά δείχνει οτι αποδεχεσαι την ρήτρα?

Όταν αποδέχεσαι να πληρώνεις μια οφειλή σε δόσεις, ουσιαστικά αποδέχεσαι ότι χρωστάς τη συγκεκριμένη οφειλή... αλλιώς γιατί την πληρώνεις; Δε ξέρω αν σου στείλανε όρους του διακανονισμού, εσύ ξέρεις.

Έτσι όπως έγιναν τα πράγματα... κάνε μια προσπάθεια μέσω rae, λογικά θα απαντήσει γρήγορα η volton. Σε καμία περίπτωση βέβαια δε θα δεχτούν να σου κάνουν τη ζωή εύκολη.

Μετά μάλλον θα χρειαστείς δικηγόρο να ξεμπλέξεις... ώστε να βγει μέσω δικαστηρίου εντολή να μη σου κόψουν το ρεύμα, και μετά να διεκδικίσεις τα αυτονόητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Cmg__ είπε

Να κάνω επαγγελματικό Γ21 τη ΔΕΗ και να κάνω τον σταυρό μου ότι:
α.  θα βγει παράνομη η ρήτρα;
β. ή θα πέσει η ΤΕΑ
γ. ή ο βασιλιάς μας θα μας δώσει επίδομα;

Το α ισοδυναμεί με χρεοκοπία όλων των παρόχων (το ξεχνάς)

Το β το ξεχνάς για τα επόμενα 2-3 χρόνια

Το γ το ξεχνάς γιατί ο βασιλιάς καταργήθηκε πριν 50 χρόνια

Πήγαινε σε Γ21 μεταβλητό χωρίς δέσμευση

8 ώρες πριν, Cmg__ είπε

Όμως αν καταλαβαίνω καλά, μαζί με αυτα τα 2 χιλιάρικα πρέπει να συνυπολογίζω και τα παρακάτω 6 extraδάκια όπως λέει στην παράγραφο 5.3 των ΓΕΝΙΚΩΝ ΟΡΩΝ ΣΥΜΒΑΣΗΣ:

Αυτά τα υπολογίζεις για όλους τους παρόχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους . Είμαι βολτερα , είχα το σταθερό και μου ήρθε πριν δυο μήνες το ραβασάκι . μόλις τώρα ήρθε ο πρώτος λογαριασμός με ρήτρα και για 400kw 5 Μαΐου -5 Ιουνίου μου ήρθε 95 ευρώ . Θα μείνω εδώ για καλοκαίρι και από Σεπτέμβριο βλέπουμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...