Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, korakios είπε
Αναφορά σε κείμενο

από το περιεχόμενο της επιστολής που σας αποστείλαμε

το οποίο δεν έλαβες ποτέ , γιατί δεν το ανέφερες τότε ?

τεσπά , ζητάς τουλάχιστον να ισχύσει 60 μέρες μετά τις 10/5 που ουσιαστικά πληροφορήθηκες για πρώτη φορά οτι αλλάζει το πρόγραμμα και φυσικά ζητάς τους όρους , αν θες να πιέσεις ζητάς 60 μέρες μετά απο την παραλαβή των όρων και αν θες να το τραβήξεις μέσω myrae για αμφισβήτηση αλλαγής του σταθερού σε κυμαινόμενο

Επειδή νόμιζα ότι είχαν δικαίωμα, χωρίς έγγραφή ενημέρωση, να βάλουν την παροχή σε κυμαινόμενο, εφ' όσον είχε λήξει το 12μηνο "εγγυημένης τιμής" (ήταν χωρίς δέσμευση πρόωρης αποχώρησης) : οι γενικοί όροι λέγανε ότι μετά την λήξη σε βάζουν στο βασικό τιμολόγιο (και ήδη δεν είχαν πλέον καν σταθερό πρόγραμμα), αν δεν υπάρξει τον τελευταίο μήνα επαναδιαπραγμάτευση. Άλλωστε νομίζω κάπου εκεί ήταν που είχε βγει η ΡΑΕ και είχε τονίσει την "αναγκαιότητα για ατομική ενημέρωση μέσω επιστολής". 

Το 12μηνο είχε παρέλθει τον Φλεβάρη και ήδη από Δεκέμβρη τους είχα ρωτήσει τηλεφωνικά τί θα γίνει όταν λήξει και μου λέγανε "η εταιρία δεν προτίθεται να κάνει κάποια αλλαγή για την ώρα - αυτή την ενημέρωση έχουμε - σας συμφέρει να το αφησετε έτσι αφού έχει τόσο καλή τιμή". Μέχρι και τον Μάρτη αυτό μου είχαν πει που τους ξαναπήρα (φυσικά και ήταν στον αέρα, δεν περίμενα να διαρκέσει εσαεί, γι' αυτό κι έπαιρνα κάθε μήνα τηλέφωνο).

Τεσπα, προφανώς προτείνεις να βιαστώ να ζητήσω εφαρμογή του 60ήμερου, πριν την έκδοση εκκαθαριστικού; (Διότι υποθέτω ότι έτσι και εκδώσουν εκκαθαριστικό, "θα ζοριστούν περισσότερο" να δεχτούν το αίτημά μου για εφαρμογή του 60ήμερου

Εν τω μεταξύ οι γονείς είναι πάντα στις μεταξύ 250 και 280kWh/μήνα (κύρια κατοικία κτλ, άρα το έχω "σίγουρο" ότι θα επιδοτηθούν), κι έχουν και ΚΟΤ-Β, και αν όντως τιμολογήσουν από 1/4 με αναπροσαρμογή (αν δεν τους γκρινιάξω), μείον 0,29 (τόσο δεν ήταν για τα ΚΟΤ τότε; ), μήπως να το ξεχάσω το 60ήμερο; Νομίζω το 'χα τσεκάρει κι όλας τότε και βόλευε (αλλά έκτοτε είχα διάφορα και το μυαλό είναι σούπα...). 0,33 δεν ήταν η αναπροσαρμογή στην Βολτέρα τον Απρίλη; Χεχνάω/μπερδεύω κάτι; Βοήθα λίγο με υπολογισμούς  αν μπορείς, γιατί η σούπα έχει γίνει έκτοτε γλαρόσουπα... 

(θυμίζω ότι το σταθερό τους είναι με 0,0899 και χωρίς πάγιο)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, korakios είπε

excel 4o φύλλο έχει τις επιδοτήσεις (απο ανακοινώσεις ,δεν έχει βγει ΦΕΚ)

Η ερώτηση ήταν με αυτή την κατανάλωση /μήνα και πρόγραμμα σταθερό ΔΕΗ, ΑΛΛΑΖΩ ή μένω ΔΕΗ? Υπάρχει εναλλακτικός πάροχος ή όχι που να συμφέρει.

Δηλ. σύμφωνα με τις εξαγγελίες τι θα γίνει με αυτά τα συμβόλαια που εχουν σταθερή τιμή? Τόσο της ΔΕΗ όσο και άλλων παρόχων?

Επεξ/σία από doll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doll είπε

Αν δεν έχει βγει το ΦΕΚ, δεν ισχύει κάτι σήμερα.

τότε παραμένεις μιας και δεν υπάρχουν επιδοτήσεις για Μάιο και Ιούνιο (τουλάχιστον δεν έχει βρει ΦΕΚ κανένας μέχρι τώρα για αυτούς τους μήνες)

31 λεπτά πριν, washcloud είπε

Τεσπα, προφανώς προτείνεις να βιαστώ να ζητήσω εφαρμογή του 60ήμερου, πριν την έκδοση εκκαθαριστικού; (Διότι υποθέτω ότι έτσι και εκδώσουν εκκαθαριστικό, "θα ζοριστούν περισσότερο" να δεχτούν το αίτημά μου για εφαρμογή του 60ήμερου

ναι

32 λεπτά πριν, washcloud είπε

Εν τω μεταξύ οι γονείς είναι πάντα στις μεταξύ 250 και 280kWh/μήνα (κύρια κατοικία κτλ, άρα το έχω "σίγουρο" ότι θα επιδοτηθούν), κι έχουν και ΚΟΤ-Β, και αν όντως τιμολογήσουν από 1/4 με αναπροσαρμογή (αν δεν τους γκρινιάξω), μείον 0,29 (τόσο δεν ήταν για τα ΚΟΤ τότε; ), μήπως να το ξεχάσω το 60ήμερο; Νομίζω το 'χα τσεκάρει κι όλας τότε και βόλευε (αλλά έκτοτε είχα διάφορα και το μυαλό είναι σούπα...). 0,33 δεν ήταν η αναπροσαρμογή στην Βολτέρα τον Απρίλη; Χεχνάω/μπερδεύω κάτι; Βοήθα λίγο με υπολογισμούς  αν μπορείς, γιατί η σούπα έχει γίνει έκτοτε γλαρόσουπα... 

χωρίς να υπολογίσω , για ΚΟΤ απο Απρίλιο κάλυπτε αρκετά και απο Μάιο θεωρητικά είναι και χωρίς όριο κατανάλωσης η πίστωση ΤΕΜ , άρα μην αγχώνεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_w_t είπε

Οχι γιατι δνε πηρα εκπτωση ΚΟΤ.

Ειχα περασει τις 1700kw.

Με την διαφορα τιμολογησης  ομως στο ΕΦΑ ΚΟΤ ηταν 0,070 ενω στο fix 0,081 εαν θυμαμαι καλα πανω κατω η διαφορα τιμης ολα μαζι βγαιναν στο 1-2€ χωρις την ρητρα και τις εκπτωσεις.

Το θεμα ηταν οτι μου γυρισαν τα 885€ τωρα εαν ειναι τιποτα αλλο της ταξεως των 5-10€ δεν θα ασχοληθω αλλο.

Ίσως σε έσωσε το γεγονός ότι έκανες υπέρβαση και τιμολογήθηκες με το πρόγραμμα που είχες υπογράψει... αν ήσουν εντός ορίων ακόμα θα περίμενες να βγάλεις άκρη.

Δε μου λες... εφόσον τιμολογήθηκες με Fix, σου έβαλαν τη πίστωση ΤΕΜ 0.02Ε/Κwh για Σεπτέμβριο - Δεκέμβριο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε μου λες... εφόσον τιμολογήθηκες με Fix, σου έβαλαν τη πίστωση ΤΕΜ 0.02Ε/Κwh για Σεπτέμβριο - Δεκέμβριο;

σωστά αλλά δε νομίζω να ασχοληθεί παραπέρα 😁

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ίσως σε έσωσε το γεγονός ότι έκανες υπέρβαση και τιμολογήθηκες με το πρόγραμμα που είχες υπογράψει... αν ήσουν εντός ορίων ακόμα θα περίμενες να βγάλεις άκρη.

θα δούμε με τους υπόλοιπους τι έγινε , είναι κανα 2 ακόμα όσο θυμάμαι με την efa και ΚΟΤ

14 λεπτά πριν, doll είπε

Δηλ. σύμφωνα με τις εξαγγελίες τι θα γίνει με αυτά τα συμβόλαια που εχουν σταθερή τιμή? Τόσο της ΔΕΗ όσο και άλλων παρόχων?

με τις εξαγγελίες , τίποτα δεν έχει ανακοινωθεί περι σταθερών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, akaloith είπε

τελικα για οσους τελειωνουν τα συμβολαια
και κανουν λιγες kwh που συμφερει πανε;;;

αν ισχύουν οι επιδοτήσεις που δίνουν και αν συνεχίσουν , κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση ΓΝ1 , weblue κτλ , ανάλογα τι βγάζει το excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jasonas21 είπε

Με βλέπω να πηγαίνω προς weblue ή wegreen τελικά και ας είναι κυμαινόμενα! Είναι κάνεις στην weenergy? Τι παίζει σαν εταιρία? 

Εγώ υπέγραψα Yellow επαγγελματικό για να μη τραβάω τα μαλλιά μου αν η χονδρική ανέβει τους επόμενους μήνες.

5 μέρες είμαι στη WE, δε ξέρω τι παίζει σαν εταιρία. Έχουν ωραία μουσική στην αναμονή.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα, παω να υποβαλλω καταγγελια στο myrae  κι αφου την ολοκληρωνω,  στο κουμπι "υποβολη" μου βγαζει απαγορευτικο  και δεν προχωρα.. αφορα τον προηγουμενο παροχο,  μηπως εχει να κανει με τον αριθμο παροχης; δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.... ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, energy52 είπε

Παιδια καλησπερα, παω να υποβαλλω καταγγελια στο myrae  κι αφου την ολοκληρωνω,  στο κουμπι "υποβολη" μου βγαζει απαγορευτικο  και δεν προχωρα.. αφορα τον προηγουμενο παροχο,  μηπως εχει να κανει με τον αριθμο παροχης; δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.... ευχαριστω

Ο αριθμος παροχης παραμενει παντα ο ιδιος... Δεν αλλαζει... Μονο το τελευταιο  ψηφιο οταν γινεται καποια αλλαγη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ο αριθμος παροχης παραμενει παντα ο ιδιος... Δεν αλλαζει... Μονο το τελευταιο  ψηφιο οταν γινεται καποια αλλαγη..

Οποτε γιατι δεν με αφηνει να πατησω υποβολη;..πολυ περιεργο,θα προσπαθησω αυριο παλι μπας κι ειναι καποιο κολλημα απ το myrae. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ekrepali είπε

Εγώ υπέγραψα Yellow επαγγελματικό για να μη τραβάω τα μαλλιά μου αν η χονδρική ανέβει τους επόμενους μήνες.

5 μέρες είμαι στη WE, δε ξέρω τι παίζει σαν εταιρία. Έχουν ωραία μουσική στην αναμονή.

 

οποτε εχουν θεματακι στην επικοινωνια :P

ενταξει, αν παλευονται στα υπολοιπα κατι γινεται... τουλαχιστον μεχρι να δουμε πως θα παει η κατασταση! Ούτως ή αλλως χωρις δεσμευση ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, energy52 είπε

Οποτε γιατι δεν με αφηνει να πατησω υποβολη;..πολυ περιεργο,θα προσπαθησω αυριο παλι μπας κι ειναι καποιο κολλημα απ το myrae. 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/792115-πρόβλημα-στο-myrae/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...