Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, washcloud είπε

...? Τί μέιλ; Μήπως εννοείς να τους ρωτήσω τί θα ισχύσει στον εκκαθαριστικό;

να τους ρωτήσεις γιατί δεν έχεις λάβει τους όρους που θα ισχύουν και ζητάς αν εφαρμοστούν να γίνει 60 μέρες μετά την αποστολή τους μέσω email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, korakios είπε

να τους ρωτήσεις γιατί δεν έχεις λάβει τους όρους που θα ισχύουν και ζητάς αν εφαρμοστούν να γίνει 60 μέρες μετά την αποστολή τους μέσω email

...εννοείς που δεν στείλανε (ή έστω δεν έχω λάβει) ατομική ειδοποίηση στο σπίτι με επιτολή; Αν ναι, είπαμε είναι για των γονιών, για τους οποίους έχω κάνει από πέρσι αλλαγή διεύθυνσης αποστολής λογαριασμών (έρχονται σε μένα και τους πληρώνω εγώ). Το σπίτι εκεί που βρίσκεται δεν εξυπηρετείται άλλωστε από ταχυδρομεία. Λες να υπάρχει περίπτωση να στείλανε κάποια επιστολή στην διεύθυνση της παροχής, και όχι στην διεύθυνση αποστολής λογαριασμών (που όπως είπα έρχονται σε 'μένα); Σε αυτή την περίπτωση (αν το ισχυριστούν ότι αυτοί στείλανε, για τις αλλαγές στους όρους), τί γίνεται; Γνωρίζεις;

Και τεσπα, εννοείς ένα μηνά μετά το μέιλ που μου είχαν στείλει λέγοντάς μου τα κάτωθι

Spoiler
Πρωτίστως θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την επικοινωνία.
 
Σύμφωνα με τις βασικές αρχές Τιμολόγησης Ηλεκτρικής Ενέργειας του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε Πελάτες(Άρθρο 1.2.α. του Παραρτήματος ΙΙ ΚΠΗΕ) πρέπει: «Τα τιμολόγια να αντανακλούν το πραγματικό κόστος προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, δηλ. επιπλέον των ρυθμιζόμενων χρεώσεων που μετακυλίονται στους Πελάτες, πρέπει να καλύπτουν α) το κόστος αγοράς ενέργειας στη χονδρεμπορική αγορά και τους επιμέρους μηχανισμούς της, β) το κόστος της δραστηριότητας εμπορίας και διαχείρισης Πελατών (ενδεικτικά, το κόστος των υπηρεσιών έκδοσης και είσπραξης τιμολογίων, χρηματοοικονομικές δαπάνες από καθυστερήσεις πληρωμών, λειτουργία εμπορικών γραφείων του Προμηθευτή, παροχή συμβουλευτικών και άλλων υπηρεσιών υποστήριξης προς τον πελάτη, αποσβέσεις σχετικών επενδύσεων) και γ) ένα εύλογο κέρδος».
 
Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό και από το περιεχόμενο της επιστολής που σας αποστείλαμε, οι ισχύουσες τιμές ενέργειας δεν είναι ικανές να καλύψουν το κόστος χονδρικής μας, πόσο μάλλον το κόστος της δραστηριότητας εμπορίας και διαχείρισης Πελατών ή/και ενδεχόμενη κερδοφορία.
 
Παρά λοιπόν τις αντιξοότητες τηρήσαμε στο ακέραιο την υποχρέωση που απορρέει από το Άρθρο 28, Παράγραφος 3β του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε Πελάτες, σύμφωνα με το οποίο :«Η ελάχιστη διάρκεια των προσφερόμενων Τιμολογίων Προμήθειας δεν μπορεί να είναι μικρότερη των έξι ( 6 ) μηνών».
 
Οι αναλυτικά περιγραφόμενες όμως ειδικές συνθήκες, οι οποίες και έχουν παγιωθεί τους τελευταίους μήνες στην αγορά ηλεκτρικής ενέργειας μας αναγκάζουν να τροποποιήσουμε μονομερώς τις υφιστάμενες χρεώσεις ενέργειας από 1η Απριλίου 2022, παρέχοντάς σας παράλληλα το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης αζημίως.
 
Σας διαβεβαιώνουμε πως η τιμολόγηση σας θα γίνει με αναλογική κατανομή της κατανάλωσης σας ( με αρχική χρέωση έως 31/03 και με νέα χρέωση από 01/04), ενώ σε περίπτωση κατά την οποία η παροχή σας αφορά κύρια κατοικία θα λάβετε και τις αντίστοιχες κρατικές επιδοτήσεις, οι οποίες αναμένεται να διαμορφωθούν ως εξής:
 
Ø Για τις πρώτες 150,00kWh κατανάλωσης Απριλίου επιδότηση 40,50€
 
Ø Για κατανάλωση Απριλίου από 151,00kWh έως 300,00kWh επιδότηση 31,50€
 
Ø Συνολική Επιδότηση κατανάλωσης Απριλίου για οικιακές παροχές που έχουν δηλωθεί ως κύριες κατοικίες 72,00€.
 
Η αντίστοιχη κρατική επιδότηση για τα επαγγελματικά τιμολόγια αναμένεται να διαμορφωθεί στα 130,00€/MWh για κατανάλωση Απριλίου 2022.
 
Σας επισημαίνουμε πως οι κρατικές επιδοτήσεις γνωστοποιούνται ανά μήνα, ενώ από 1η Ιανουαρίου 2022 δεν παρέχονται σε πελάτες με σταθερά τιμολόγια.
 
Σας ευχαριστούμε θερμά για την εμπιστοσύνη και ευελπιστούμε σε μία μακροχρόνια και αγαστή συνεργασία.
 

να τους ξαναστείλω και να τους πω τί; Ότι δεν με καλύπτει η "ενημέρωση" αυτή στις 10/5, και να μου ξαναστείλουν φουλ ενημέρωση για τους όρους με τους οποίους θα συνεχίσει η παροχή, και πως θεωρώ ότι μετά την απάντησή τους ότι οφείλουν να μου δώσουν 60 μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογαριασμός ελιν 857 kWh 51 ημερών περίοδος Μάρτιος Απρίλιος βλέπω πώς ή ρήτρα είναι πολύ μεγάλη με οριο το 145 είναι σωστή;;;

 

20220603_213242.JPG

20220603_213046.JPG

Επεξ/σία από bill27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, korakios είπε

για λοιπές τιμές χοντρικής αν τις  υπολογίζει ο πάροχος (δε νομίζω αν βγήκαν) , δες στα λινκ για ΛΠ, αποκλίσεις τι παιζει

τέλος πας κάτω στο κελί D65 και βλέπεις την προσαύξηση σε κάθε πάροχο

η ΔΕΗ υπολογίζει με του Απριλίου για Μάιο

δεν εχω δει μεχρι τωρα σε Γ21 η Γ22 οποιοδηποτε ποσο εκπτωσης λογω επιδοτησης. Δεν ξερω βεβαια ανα αυτο γινεται λογω του οτι ειχα (και εχω ακομη) σταθερη τιμη και οχι κυμαινομενο με ρητρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

δε σε απασχολεί αφού λήγει και φαντάζομαι για ανανέωση έχει δέσμευση

  

 

για αέριο στο άλλο θέμα , ποτέ double , είναι 99% κανόνας

κάποιοι ναι , αλλά είχαμε κλείσει σε φθηνά σταθερά και παλέψαμε να βγει ο χειμώνας .

για το αν συμφέρει ή όχι εξαρτάται απο την τιμή της χοντρικής και τις επιδοτήσεις

απο Μάιο χωρίς να βγει νόμος (ΦΕΚ) , πλέον συμφέρει κυμαινόμενο

τώρα , αν η χοντρική φτάσει στα ύψη και δεν καλύπτουν οι επιδοτήσεις ή στο ΦΕΚ γράψουν άλλα , άγνωστο

τράβα Γ1 ΔΕΗ που δεν έχει δέσμευση , ή weblue , μεγάλη οικονομία και αν δεις κανα εξωφρενικό ποσό ξαναμπαίνεις και ρωτάς

Καλημερα! Να σε ευχαριστησω πολυ για τις απαντησεις σου! 
ναι εννοειται εχει δεσμευση 2 χρονια, που δεν ειναι κ λιγα!

Γιατι οχι double? Εγω να σου πω δυο χρονια εχει που εφυγα απο δεη κ πηγα ζενιθ ενω το αεριο το ειχαν παει απο μονοι τους τοτε απο το φυσικο αεριο..δεν μπορω να πω πως δεν επωφεληθηκα ετσι? Αλλα πλεον καθε μερα τα πραγματα γινονται κ χειροτερα οπως βλεπω! Κ σιγα σιγα δυσκολα βγαινει ο μηνας…
Η Weblue ειναι αλλη εταιρια ετσι? Δν την εχω ακουστα…

@korakiosτο weblue το ειδα λιγο τωρα καλουτσικη τιμη μου φανηκε με εκπτωση συνεπειας 0,065…δεν εχει δλδ δεσμευση συμβολαιου για ενα χρονο η δυο χρονια? 

Να ρωτησω τι ειναι η πιστωση ταμειου ενεργειακης μεταβασης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχώ ΔΕΗ my home enter plus με κλειδωμένη τιμή στα 0.18 για ημέρα. Με πήραν από Watt & Volt και μου είπαν ότι μπορούν να καλύψουν και την ρήτρα αποχώρησης για να πάω στο πρόγραμμα τους zero από το οποίο μπορώ να φύγω αν θέλω τους 2 πρώτους μήνες δωρεάν. Με όλες αυτές τις αλλαγές και τις επιδοτήσεις, μήπως συμφέρει να το κάνω; Κατανάλωση έχω μικρή, περίπου 250kWh/μήνα αλλά το χειμώνα λόγω θερμοσίφωνα λογικά θα αυξηθεί σε 300-400kWh. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eliascm21 είπε

Εχώ ΔΕΗ my home enter plus με κλειδωμένη τιμή στα 0.18 για ημέρα. Με πήραν από Watt & Volt και μου είπαν ότι μπορούν να καλύψουν και την ρήτρα αποχώρησης για να πάω στο πρόγραμμα τους zero από το οποίο μπορώ να φύγω αν θέλω τους 2 πρώτους μήνες δωρεάν. Με όλες αυτές τις αλλαγές και τις επιδοτήσεις, μήπως συμφέρει να το κάνω; Κατανάλωση έχω μικρή, περίπου 250kWh/μήνα αλλά το χειμώνα λόγω θερμοσίφωνα λογικά θα αυξηθεί σε 300-400kWh. Ευχαριστώ!

Μην το κάνεις σε καμία περίπτωση, καταρχάς δεν είναι στανταρ η τιμή της kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Εχώ ΔΕΗ my home enter plus με κλειδωμένη τιμή στα 0.18 για ημέρα. Με πήραν από Watt & Volt και μου είπαν ότι μπορούν να καλύψουν και την ρήτρα αποχώρησης για να πάω στο πρόγραμμα τους zero από το οποίο μπορώ να φύγω αν θέλω τους 2 πρώτους μήνες δωρεάν. Με όλες αυτές τις αλλαγές και τις επιδοτήσεις, μήπως συμφέρει να το κάνω; Κατανάλωση έχω μικρή, περίπου 250kWh/μήνα αλλά το χειμώνα λόγω θερμοσίφωνα λογικά θα αυξηθεί σε 300-400kWh. Ευχαριστώ!

Αν ποτέ μπει πλαφόν που λένε στη κιλοβατώρα υπήρχε ρεπορτάζ που ανέφερε ότι και αυτοί που έχουν κλειδωμένες τιμές στη ΔΕΗ ψηλότερες από το υποτιθέμενο πλαφόν θα πληρώνουν και αυτοί το πλαφόν. 

https://www.typosthes.gr/oikonomia/281867_lysi-gia-ta-stathera-timologia-me-dei-poso-tha-plironoyn-apo-ioylio

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, washcloud είπε

..εννοείς που δεν στείλανε (ή έστω δεν έχω λάβει) ατομική ειδοποίηση στο σπίτι με επιτολή; Αν ναι, είπαμε είναι για των γονιών, για τους οποίους έχω κάνει από πέρσι αλλαγή διεύθυνσης αποστολής λογαριασμών (έρχονται σε μένα και τους πληρώνω εγώ). Το σπίτι εκεί που βρίσκεται δεν εξυπηρετείται άλλωστε από ταχυδρομεία. Λες να υπάρχει περίπτωση να στείλανε κάποια επιστολή στην διεύθυνση της παροχής, και όχι στην διεύθυνση αποστολής λογαριασμών (που όπως είπα έρχονται σε 'μένα)

στη διεύθυνση που έχεις δηλώσει θα στελνανε αν είναι

10 ώρες πριν, washcloud είπε

Σε αυτή την περίπτωση (αν το ισχυριστούν ότι αυτοί στείλανε, για τις αλλαγές στους όρους), τί γίνεται; Γνωρίζεις;

ζητάς αποδεικτικό οτι πήγε εκεί

10 ώρες πριν, washcloud είπε

Και τεσπα, εννοείς ένα μηνά μετά το μέιλ που μου είχαν στείλει λέγοντάς μου τα κάτωθι

αναφέρει το

10 ώρες πριν, washcloud είπε

από το περιεχόμενο της επιστολής που σας αποστείλαμε

το οποίο δεν έλαβες ποτέ , γιατί δεν το ανέφερες τότε ?

τεσπά , ζητάς τουλάχιστον να ισχύσει 60 μέρες μετά τις 10/5 που ουσιαστικά πληροφορήθηκες για πρώτη φορά οτι αλλάζει το πρόγραμμα και φυσικά ζητάς τους όρους , αν θες να πιέσεις ζητάς 60 μέρες μετά απο την παραλαβή των όρων και αν θες να το τραβήξεις μέσω myrae για αμφισβήτηση αλλαγής του σταθερού σε κυμαινόμενο

7 ώρες πριν, bill27 είπε

Λογαριασμός ελιν 857 kWh 51 ημερών περίοδος Μάρτιος Απρίλιος βλέπω πώς ή ρήτρα είναι πολύ μεγάλη με οριο το 145 είναι σωστή;;;

0,17 , κομπλέ φαίνεται , βρες ΤΕΑ περιόδου (επέλεξε πρώτα εξάμηνο) και λύσε τον τύπο υπολογισμού που έχει το πρόγραμμα

2 ώρες πριν, eliascm21 είπε

Εχώ ΔΕΗ my home enter plus με κλειδωμένη τιμή στα 0.18 για ημέρα. Με πήραν από Watt & Volt και μου είπαν ότι μπορούν να καλύψουν και την ρήτρα αποχώρησης για να πάω στο πρόγραμμα τους zero από το οποίο μπορώ να φύγω αν θέλω τους 2 πρώτους μήνες δωρεάν. Με όλες αυτές τις αλλαγές και τις επιδοτήσεις, μήπως συμφέρει να το κάνω; Κατανάλωση έχω μικρή, περίπου 250kWh/μήνα αλλά το χειμώνα λόγω θερμοσίφωνα λογικά θα αυξηθεί σε 300-400kWh. Ευχαριστώ!

αν ψάχνεις τρόπο να φύγεις ωστε να πληρώνεις λίγο λιγότερο (αν είναι κύρια κατοικία) αλλά και να ζεις το σασπενς  χοντρική - επιδοτήσεις είναι ευκαιρία 😁

φυσικά γραπτώς οτι θα σου πληρώσουν τη ρήτρα αποχώρησης στον πρώτο λογαριασμό και οτι μπορείς να φύγεις τους 2 πρώτους μήνες , ουσιαστικά λίγο πριν το 2ο φεύγεις και πας σε Γ1 , weblue κτλ 😂

2 ώρες πριν, Manolo7 είπε

Αν ποτέ μπει πλαφόν που λένε στη κιλοβατώρα

κράτα μικρό καλάθι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2022 στις 9:16 ΜΜ, k_w_t είπε

Εχει βγαλει κανεις ακρη με την περιφημη efapower και το ΚΟΤ. (αιτηση για FIXpower που σε βαζουν σε αλλο πακετο λογο ΚΟΤ)?

Μου ηρθε σημερα ο δευτερος λογαριασμος ο οποιος ειναι παλι σε EFA POWER KOT με ρητρα κανονικα και στην εκπτωση ΚΟΤ ειναι 0€.

Εχω κανει αιτημα στο myrae για παραπλανητικη συμβαση και περιμενω να μου απαντησουν..

Σημερα μου ηρθε λογαριασμος που μου πιστωσαν πισω ολη την ρητρα που ειχαν βαλει 885€.....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Σημερα μου ηρθε λογαριασμος που μου πιστωσαν πισω ολη την ρητρα που ειχαν βαλει 885€.....

απο τη ΡΑΕ φαντάζομαι δεν έλαβες κάποιο κείμενο ....

έκαναν και διόρθωση της χρέωσης ενέργειας και παγίων ? άλλες τιμές είχε το power home και άλλες της Volton

το ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, korakios είπε

απο τη ΡΑΕ φαντάζομαι δεν έλαβες κάποιο κείμενο ....

έκαναν και διόρθωση της χρέωσης ενέργειας και παγίων ? άλλες τιμές είχε το power home και άλλες της Volton

το ΚΟΤ

Απο ΡΑΕ δεν ελαβα καποια απαντηση οντως.

Οι χρεωσεις ειχαν καποιες διαφορες οντως αλλα επειδη δεν ειχα βαλει την παγια εντολη και ειχα πληρωσει τους λογαριασμους χωρις την ρητρα βγαινει διαφορα περιπου στο 1 € (χανω την εκπτωση ΚΟΤ και την κρατικη επιδοτηση) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Απο ΡΑΕ δεν ελαβα καποια απαντηση οντως.

Οι χρεωσεις ειχαν καποιες διαφορες οντως αλλα επειδη δεν ειχα βαλει την παγια εντολη και ειχα πληρωσει τους λογαριασμους χωρις την ρητρα βγαινει διαφορα περιπου στο 1 € (χανω την εκπτωση ΚΟΤ και την κρατικη επιδοτηση) 

κάτσε , την έκπτωση ΚΟΤ την πήραν πίσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμβόλαιο ΔΕΗ my home enter με κλειδωμένη τιμή στα 0.18 για ημέρα.

Κατανάλωση περίπου 450kWh/μήνα (νύκτα/ημέρα).

Περιμένουμε και αν ναι τι ακριβώς και τι προσέχουμε?

Επεξ/σία από doll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

κάτσε , την έκπτωση ΚΟΤ την πήραν πίσω ?

Οχι γιατι δνε πηρα εκπτωση ΚΟΤ.

Ειχα περασει τις 1700kw.

Με την διαφορα τιμολογησης  ομως στο ΕΦΑ ΚΟΤ ηταν 0,070 ενω στο fix 0,081 εαν θυμαμαι καλα πανω κατω η διαφορα τιμης ολα μαζι βγαιναν στο 1-2€ χωρις την ρητρα και τις εκπτωσεις.

Το θεμα ηταν οτι μου γυρισαν τα 885€ τωρα εαν ειναι τιποτα αλλο της ταξεως των 5-10€ δεν θα ασχοληθω αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...