Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

και εγώ στο ίδιο είμαι , απλά ανησυχώ γιατί έχει αργήσει η έκδοση συν οτι μου είχε έρθει η επιστολή αλλαγών , αλλά (γραπτώς) μου είπαν να την αγνοήσω

...εμένα πάντως μου έστειλαν κανονικά SMS για την επικείμενη λήξη προθεσμίας πληρωμής, άρα κάτι δουλεύει ακόμα...:-D

Επίσης, είχα ρωτήσει το customercare στις 10/5, για την σύνδεση των γονιών, που είναι από Φλεβάρη σε αορίστου (σταθερό 0,089), αν θα συνεχίσει να είναι η ίδια τιμή, και απάντησαν ότι θα γυρίσουν σε κυμαινόμενο  από 1/4 :

Αναφορά σε κείμενο

 η τιμολόγηση σας θα γίνει με αναλογική κατανομή της κατανάλωσης σας ( με αρχική χρέωση έως 31/03 και με νέα χρέωση από 01/04

Εν τω μεταξύ, είχαν 10 μήνες να περάσουν από ΔΕΔΔΗΕ κι έδωσα τέλος Μάρτη εγώ μέτρηση και βγήκε εκκαθαριστικός στις 28/3 (κανονικά η καταμέτρηση ήταν να γίνει 27/5 σύμφωνα με την πλατφόρμα του site της Volterra). Δεν μπόρεσα να δώσω στις 27/5 και τώρα βλέπω λέει για επόμενη καταμέτρηση στις 28/9. Άρα λογικά περιμένω κι εγώ εκκαθαριστικό (ΑΝ πήγε ο ΔΕΔΔΗΕ...) αυτές τις μέρες (κι αργεί όπως και σ' εσένα) και ο εκκαθαριστικός που είχαν βγάλει τέλος Μάρτη επειδή τον ζήτησα εγώ, θεωρείται "έκτακτος" και δεν επηρεάζει την "κανονική ροή έκδοσης εκκαθαριστικών", σωστά;

Επίσης αναρωτιέμαι : μαζί τους μίλησα (μέιλ) στις 10/5 όπως είπα και μου είπαν για κυμαινόμενο με τιμολόγηση από 1/4 κτλ. Στο μεταξύ είχε ήδη έρθει ένας έναντι (ένα μήνα μετά τον εκκαθαριστικό που ζήτησα εγώ) με έκδοση στις 27/4, ο οποίος συνέχισε να έχει τιμολόγηση με το σταθερό. Λες να συνεχίζουν να με τιμολογούν με σταθερό, ή θα τα κάνουν όλα κουλουβάχατα στον εκκαθαριστικό (ο οποίος είτε θα έρθει "οσωνούπω", αν πήρε μέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ στις 27/5);

Επίσης, υπάρχει περίπτωση να κρατήσουν κάποιο 60ήμερο, ενώ ήταν αορίστου, ή (αν όντως θ' αλλάξουν τιμολόγηση με έναρξη την 1/4; ) απλά θα τα δω όλα,,,,"αναπροσαρμοσμένα" (δηλαδή να αφαιρέσουν τα ποσά που μου τιμολογήσανε με σταθερό, από 1/4, και από 1/4 κι έπειτα να έχουν τιμολόγηση και επιδοτήσεις βάσει του κυμαινόμενου) , ΟΤΑΝ βγει εκκαθαριστικός; Κι αν ΔΕΝ κρατήσουν 60ήμερο, παίζει δικαίωμα για "κυνήγι"; Σε ρωτάω γιατί είχα την εντύπωση ότι όταν είναι αορίστου, έχουν δικαίωμα για αλλαγές χωρίς ειδοποίηση, αλλά κάτι σαν να είχες γράψει πρόσφατα σε κάποιον, ότι ακόμη και σε αορίστου πρέπει να υπάρξει περιθώριο...

Φυσικά μπορώ να τους τα ρωτήσω κι αυτονών όλα αυτά σε μέιλ, αλλά έλεγα να τους αφήσω να δω πού θα την πάνε την δουλειά πρώτα....

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, korakios είπε

άσχετο απο Volterra έχετε κανα νέο ? Άργησε να βγει ο λογαριασμός

Η πλάκα είναι (αν δε βαρέσει λουκέτο) μάλλον η ΔΕΗ θα την πάρει 😁

σε εμενα εκδιδονται κανονικα οι λογαριασμοι μηνος. Ακομη με τον αρχικο τιμοκαταλογο του σταθερου. Μεσα-τελος Ιουνιου θα ξεκινησω να λαμβανω τους νεους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, washcloud είπε

Επίσης, υπάρχει περίπτωση να κρατήσουν κάποιο 60ήμερο, ενώ ήταν αορίστου, ή (αν όντως θ' αλλάξουν τιμολόγηση με έναρξη την 1/4; ) απλά θα τα δω όλα,,,,"αναπροσαρμοσμένα" (δηλαδή να αφαιρέσουν τα ποσά που μου τιμολογήσανε με σταθερό, από 1/4, και από 1/4 κι έπειτα να έχουν τιμολόγηση και επιδοτήσεις βάσει του κυμαινόμενου) , ΟΤΑΝ βγει εκκαθαριστικός; Κι αν ΔΕΝ κρατήσουν 60ήμερο, παίζει δικαίωμα για "κυνήγι"; Σε ρωτάω γιατί είχα την εντύπωση ότι όταν είναι αορίστου, έχουν δικαίωμα για αλλαγές χωρίς ειδοποίηση, αλλά κάτι σαν να είχες γράψει πρόσφατα σε κάποιον, ότι ακόμη και σε αορίστου πρέπει να υπάρξει περιθώριο...

δεν έχει σχέση με το αν είναι αορίστου ή όχι ,για οποιαδήποτε αλλαγή 60 μέρες πριν ειδοποίηση με αναλυτικά τους όρους και το τι αλλάζει

1 ώρα πριν, aguero88 είπε

Σε επαγγελματικά γ22 ξέρει κανείς πόσο βγαίνει χονδρικά η kwh με τις επιδοτήσεις; Πχ αν έχεις 0,06 συμβόλαιο + ρήτρα - κρατική επιδότηση μαϊου 0,12 πόσο θα βγει ; Ξέρει κανείς ;

ανάλογα τον πάροχο , συνήθως έχουν κοινό υπολογισμό με τα οικιακά για τη ρήτρα , επομένως βάζεις στο excel "οικιακά με ρήτρα"τιμή Μαίου (TEA MCP) , link θα δεις ακριβώς πάνω απο το κελί που είναι υπερσύνδεσμος

για λοιπές τιμές χοντρικής αν τις  υπολογίζει ο πάροχος (δε νομίζω αν βγήκαν) , δες στα λινκ για ΛΠ, αποκλίσεις τι παιζει

τέλος πας κάτω στο κελί D65 και βλέπεις την προσαύξηση σε κάθε πάροχο

η ΔΕΗ υπολογίζει με του Απριλίου για Μάιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν έχει σχέση με το αν είναι αορίστου ή όχι ,για οποιαδήποτε αλλαγή 60 μέρες πριν ειδοποίηση με αναλυτικά τους όρους και το τι αλλάζει

Για τους γονείς (το αορίστου) δεν είχα καμμία επιστολή (ούτε μέιλ ούτε τπτ). Σε αυτήν την περίπτωση, τί κάνει κάποιος, αν του έρθει λογαριασμός με αλλαγές (πχ στην εκκαθάριση, πχ μέχρι και 4 μήνες μετά. Πες 1/8); Τους ενημερώνει για την μη ειδοποίηση, αυτοί απαντάνε, και από την στιγμή που θ' απαντήσουν θεωρείται ως γενόμενη η ενημέρωση, άρα θα πρέπει να βγάλουν διορθωτικό για τον εκκαθαριστικό και οι όποιες αλλαγές να ισχύουν από 1/10...; Έτσι πάει; )

(...συγκεκριμένα στην περίπτωσή μου, όπως είπα, τους έστειλα εγώ και πήρα απάντηση στις 10/5, άρα

α) αν στον εκκαθαριστικό δω τιμολόγηση με κυμαινόμενο από 1/4, τους κράζω, και

β) ζητώ τιμολόγηση με κυμαινόμενο από 10/7...; )

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

(...συγκεκριμένα στην περίπτωσή μου, όπως είπα, τους έστειλα εγώ και πήρα απάντηση στις 10/5, άρα

α) αν στον εκκαθαριστικό δω τιμολόγηση με κυμαινόμενο από 1/4, τους κράζω,

ναι

και πρώτα ζητάς να στείλουν αναλυτικά τους νέους όρους και μετά απο 60 μέρες να εφαρμοστούν

θα πρότεινα , απο τη στιγμή που έκανες ήδη ερώτημα να στείλεις email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έστειλε τώρα ο ΗΡΩΝ email για την τροποποίηση γενικών όρων (νωρίς το θυμήθηκαν).

433.jpg.7561d99b3a37fb10b15a2efa17573bc9.jpg

Το link που παραθέτουν έχει ημερομηνία 18/5, ενώ η ανακοίνωση στην ιστοσελίδα είναι από τις 16/5. Ό,τι να'ναι.

Τελικά η τροποποίηση όρων αφορά μόνο το συντακτικό και κάποιες διευκρινίσεις της ΡΑΕ σχετικά με τις ειδοποιήσεις. Ο συντελεστής "α" δεν άλλαξε... τον είχανε ήδη αλλάξει από τις 1/3.

Παρόλο όμως που η αλλαγή αφορά μόνο το συντακτικό, εξακολουθεί να υπάρχει το δικαίωμα αποχώρησης αζημίως:

 

43.jpg.4d05d26bbf09e643a4ce7f1449e4f389.jpg

Οπότε γλυτώνω κι επισήμως τη ρήτρα αποχώρησης 20 ευρώ για αποχώρηση απ'το Only Business τον 11ο μήνα της σύμβασης (την 54η μέρα μετά την ειδοποίηση για τροποποίηση του προγράμματος).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μου έστειλε τώρα ο ΗΡΩΝ email για την τροποποίηση γενικών όρων (νωρίς το θυμήθηκαν).

60 μέρες απο την αποστολή της παρούσας λέει για αλλαγή, 30 μέρες για αζημίως άρα θα μπορούσες να κάτσεις λίγο ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

τι ακριβώς δεν κατάλαβες και πολύ συγκεκριμένα ?

αλλιώς πως να σε βοηθήσει κάποιος ?

δεν υπάρχει απάντηση , είναι πολύ γενική ερώτηση και παίζουν πολλές παράμετροι

για να είχες επιδότηση φαντάζομαι κύρια κατοικία , άρα κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση και παρακολουθείς καθημερινά εξελίξεις και βλέπεις ανα μήνα χοντρική και επιδοτήσεις

Δηλαδη δεν καταλαβα που πρεπει να γραψω τι…εγω ας πουμε ειμαι ζενιθ στο αεριο με fix το ρευμα κυμαινομενο αλλα ημουν σε προγραμμα κ για τα δυο..αυτο δεν υπαρχει συο excel..ναι θεωρειται κυρια κατοικια αλλα ειναι μικρο το σπιτακι 45-50 τμ. Επιδοτηση θερμανσης ειχα μονο, την οποια ακομα δεν πηρα κ τι να παρω δλδ  αλολα κ ολα οσο πληρωσα φετος για το αεριο ειναι 120€..ειναι αστειο ποσο…κ για ρευμα σαν εκκαθαριστικος μου ηρθε ενα 100 παλι δν ειναι πολλα..

Εγω αποκλειεται να παρακολουθω καθημερινα τιμες κλπ…κ τι θα κανω καθε λιγο κ λιγακι θα φευγω κ σε αλλη εταιρια? Αυτο το κανετε εσεις αληθεια? Το κυμαινομενο συμφερει ας πουμε? Ποσο θεωρειται μια νορμαλ τιμη για ρευμα κ για αεριο ας πουμε για να μη δινεις μια περιουσια? Ειδα κ αυτα της ΔΕΗ αλλα πολυ ακριβα κατι 20 λεπτα για αεριο κ 12-13 για ρευμα τα θεωρω πολλα!

Εγω η χρηση που κανω ειναι νορμαλ θεωρω χωρις καθημερινο μαγειρεμα..κατα τα αλλα πολλα πλυντηρια, φως, τηλεοραση κ τετοια για το ρευμα… 
συγνωμη για το κατεβατο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikiangel είπε

Δηλαδη δεν καταλαβα που πρεπει να γραψω τι…εγω ας πουμε ειμαι ζενιθ στο αεριο με fix το ρευμα κυμαινομενο αλλα ημουν σε προγραμμα κ για τα δυο..αυτο δεν υπαρχει συο excel.

δε σε απασχολεί αφού λήγει και φαντάζομαι για ανανέωση έχει δέσμευση

3 λεπτά πριν, nikiangel είπε

ναι θεωρειται κυρια κατοικια

  

5 ώρες πριν, korakios είπε

άρα κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση

 

4 λεπτά πριν, nikiangel είπε

Επιδοτηση θερμανσης ειχα μονο, την οποια ακομα δεν πηρα κ τι να παρω δλδ  αλολα κ ολα οσο πληρωσα φετος για το αεριο

για αέριο στο άλλο θέμα , ποτέ double , είναι 99% κανόνας

4 λεπτά πριν, nikiangel είπε

Εγω αποκλειεται να παρακολουθω καθημερινα τιμες κλπ…κ τι θα κανω καθε λιγο κ λιγακι θα φευγω κ σε αλλη εταιρια? Αυτο το κανετε εσεις αληθεια?

κάποιοι ναι , αλλά είχαμε κλείσει σε φθηνά σταθερά και παλέψαμε να βγει ο χειμώνας .

6 λεπτά πριν, nikiangel είπε

Το κυμαινομενο συμφερει ας πουμε?

για το αν συμφέρει ή όχι εξαρτάται απο την τιμή της χοντρικής και τις επιδοτήσεις

απο Μάιο χωρίς να βγει νόμος (ΦΕΚ) , πλέον συμφέρει κυμαινόμενο

τώρα , αν η χοντρική φτάσει στα ύψη και δεν καλύπτουν οι επιδοτήσεις ή στο ΦΕΚ γράψουν άλλα , άγνωστο

τράβα Γ1 ΔΕΗ που δεν έχει δέσμευση , ή weblue , μεγάλη οικονομία και αν δεις κανα εξωφρενικό ποσό ξαναμπαίνεις και ρωτάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

60 μέρες απο την αποστολή της παρούσας λέει για αλλαγή, 30 μέρες για αζημίως άρα θα μπορούσες να κάτσεις λίγο ακόμα

- 6/6 έμπαινε σε εφαρμογή η ρήτρα αναπροσαρμογής.

- Όταν υπέγραψα WeYellow δεν είχαν ανακοινωθεί ακόμα οι επιδοτήσεις Ιουνίου (μπορεί να έδιναν σκέτο 100). Επίσης  δεν είχε βγει ακόμα ΦΕΚ ότι δε θα φορολογηθούν τα υπερδέρδη των ΑΠΕ (αν γινόταν αυτό, πολύ πιθανό να το ξήλωναν το WeYellow ή να ανέβαζαν τιμές).

Εντάξει στα τυφλά πήγα... δεν το έχω μετανιώσει. Απ'τον Ιούλιο θα φανεί πού θα φτάσουν οι τιμές...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Μου έστειλε τώρα ο ΗΡΩΝ email για την τροποποίηση γενικών όρων (νωρίς το θυμήθηκαν).

433.jpg.7561d99b3a37fb10b15a2efa17573bc9.jpg

Το link που παραθέτουν έχει ημερομηνία 18/5, ενώ η ανακοίνωση στην ιστοσελίδα είναι από τις 16/5. Ό,τι να'ναι.

Τελικά η τροποποίηση όρων αφορά μόνο το συντακτικό και κάποιες διευκρινίσεις της ΡΑΕ σχετικά με τις ειδοποιήσεις. Ο συντελεστής "α" δεν άλλαξε... τον είχανε ήδη αλλάξει από τις 1/3.

Παρόλο όμως που η αλλαγή αφορά μόνο το συντακτικό, εξακολουθεί να υπάρχει το δικαίωμα αποχώρησης αζημίως:

 

43.jpg.4d05d26bbf09e643a4ce7f1449e4f389.jpg

Οπότε γλυτώνω κι επισήμως τη ρήτρα αποχώρησης 20 ευρώ για αποχώρηση απ'το Only Business τον 11ο μήνα της σύμβασης (την 54η μέρα μετά την ειδοποίηση για τροποποίηση του προγράμματος).

 

Καλησπέρα, μου έσκασε το ίδιο μέιλ ακριβώς, αλλά μετά από λίγη ώρα ήρθε δεύτερο μέιλ, λέω θα έστειλαν πάλι το ίδιο αλλά όχι...ακριβώς στο 6μηνο και δίχως να χάσει χρόνο ο Ήρων μου αλλάζει το σταθερό only home plus σε κυμαινόμενο 0,07850€ και 6.90€ πάγιο.

Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε, οι κιλοβατώρες μου το λιγότερο που έχουν έρθει είναι 370 και παίζουν έως 600 τον μήνα.

Screenshot_2022-06-03-22-29-02-599_com.microsoft.office.outlook.jpg

Screenshot_2022-06-03-22-38-36-234_com.google.android.apps.docs.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Lazos_21 είπε

Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε, οι κιλοβατώρες μου το λιγότερο που έχουν έρθει είναι 370 και παίζουν έως 600 τον μήνα.

καταρχάς στέλνεις στο υπουργείο αν ισχύουν τα

Ιούνιος : 0,185€/kw<150kw/μήνα και 0,14€/kw 150kw έως 300kw , 0,10 για >300kw/μήνα , 0,195€/kw για ΚΟΤ

για τις επιδοτήσεις

αν ναι, με ~0,22 (περίπου για Ιούνιο) προσαύξησης αφαιρείς αυτές τις επιδοτήσεις

δηλαδή κάνε οικονομία προσπαθώντας να είσαι στα 300kw/μηνα και αξιοποιείς όσο μπορείς το νυχτερινό (αν δεν έχεις πριν απαντήσεις κάνεις αίτηση)

μπορείς φυσικά να δοκιμάσεις μέσω myrae ,να προσβάλλεις την τροποποίηση ζητώντας να εξετάσει η ΡΑΕ αν όντως είναι νόμιμη η τροποποίηση και συντρέχουν λόγοι αλλαγής απο την αρχική υπογραφή ή το αρχικό συμβόλαιο ήταν απλά τρόπος αύξησης πελατολογίου

τώρα αν είχες το myhome στα ~0,11 με το κυμαινόμενο πάγιο παίζει και να σε συμφέρει να φύγεις

φυσικά δεν πας πουθενά με δέσμευση

παίξε στο excel με τιμές χοντρικής και επιδοτήσεις και δες διαφορές στα κυμαινόμενα προγράμματα χωρίς δέσμευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Lazos_21 είπε

Καλησπέρα, μου έσκασε το ίδιο μέιλ ακριβώς, αλλά μετά από λίγη ώρα ήρθε δεύτερο μέιλ, λέω θα έστειλαν πάλι το ίδιο αλλά όχι...ακριβώς στο 6μηνο και δίχως να χάσει χρόνο ο Ήρων μου αλλάζει το σταθερό only home plus σε κυμαινόμενο 0,07850€ και 6.90€ πάγιο.

Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε, οι κιλοβατώρες μου το λιγότερο που έχουν έρθει είναι 370 και παίζουν έως 600 τον μήνα.

"Απρίλιος 2022" ; 😄

Ποιο πρόγραμμα είναι το only plus; Αυτό με 0.11 σταθερή, έτσι;

Θα ανοίξεις κατ'αρχάς το email απ'τον υπολογιστή σου και θα κάνεις Print (και σε PDF και σε χαρτί να υπάρχει). Αυτό αποτελεί αποδεικτικό με timestamp ότι ενημερώθηκες σήμερα και όχι τον Απρίλιο, άρα οι 60 μέρες για την εφαρμογή νέων όρων μετράνε από σήμερα.

Έπειτα θα κάνεις print τους νέους ειδικούς και γενικούς όρους. Mετά τα κάνεις combine όλα σε 1 pdf (μπορείς να το κάνεις print-save σε grey scale για να μικρύνει το μέγεθος του αρχείου.

Εν συνεχεία κάνεις τη ταυτότητα σου pdf.

Μετά καταγγελία απ'ευθείας στο MyRAE (μην ασχολείσαι με το customercare του HΡΩΝ, είναι τα ζώα μου αργά).

Κλείνεις κατ'αρχάς το adblock.

Eπιλέγεις καταχρηστική τροποποίηση όρων (εκτός κι αν ταιριάζει κάποιος άλλος λόγος καλύτερα, αν και δε το νομίζω). Γράφεις τα στοιχεία σου (αρ. παροχής χωρίς παύλες). Επισυνάπτεις τα PDF (κάτω από 3ΜΒ σύνολο). Στο κείμενα γράφεις ότι παρέλαβες την ειδοποίηση για αλλαγή του σταθερού προγράμματος σε κυμαινόμενο, στις 3/6 μέσω mail (ενώ οι ανακοινώσεις στα link των επιστολών αναγράφουν Απρίλιος 2022). Τονίζεις ότι δεν ενημερώθηκες τον Απρίλιο, ούτε υπάρχει ανακοίνωση στην ιστοσελίδα myHeron. Eφόσον ενημερώθηκες στις 3/6, οι 60 μέρες αρχίζουν να μετρούν από τώρα. Ζητάς επιβεβαίωση ότι οι νέοι όροι θα μπουν σε εφαρμογή στις 2/8.

Μετά περιμένεις απάντηση και πατάς αποδοχή (πράσινο) μόνο αν πάρεις τη παραπάνω επιβεβαίωση.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

δηλαδή κάνε οικονομία προσπαθώντας να είσαι στα 300kw/μηνα και αξιοποιείς όσο μπορείς το νυχτερινό (αν δεν έχεις πριν απαντήσεις κάνεις αίτηση)

Με ένα βρέφος στο σπίτι είναι πολύ δύσκολα να κάνω οικονομία και να μείνω στις 300 κιλοβατώρες.

 

15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

"Απρίλιος 2022" ; 😄

Ποιο πρόγραμμα είναι το only plus; Αυτό με 0.11 σταθερή, έτσι;

Θα ανοίξεις κατ'αρχάς το email απ'τον υπολογιστή σου και θα κάνεις Print (και σε PDF και σε χαρτί να υπάρχει). Αυτό αποτελεί αποδεικτικό με timestamp ότι ενημερώθηκες σήμερα και όχι τον Απρίλιο, άρα οι 60 μέρες για την εφαρμογή νέων όρων μετράνε από σήμερα.

Έπειτα θα κάνεις print τους νέους ειδικούς και γενικούς όρους. Mετά τα κάνεις combine όλα σε 1 pdf (μπορείς να το κάνεις print-save σε grey scale για να μικρύνει το μέγεθος του αρχείου.

Εν συνεχεία κάνεις τη ταυτότητα σου pdf.

Μετά καταγγελία απ'ευθείας στο MyRAE (μην ασχολείσαι με το customercare του HΡΩΝ, είναι τα ζώα μου αργά).

Κλείνεις κατ'αρχάς το adblock.

Eπιλέγεις καταχρηστική τροποποίηση όρων (εκτός κι αν ταιριάζει κάποιος άλλος λόγος καλύτερα, αν και δε το νομίζω). Γράφεις τα στοιχεία σου (αρ. παροχής χωρίς παύλες). Επισυνάπτεις τα PDF (κάτω από 3ΜΒ σύνολο). Στο κείμενα γράφεις ότι παρέλαβες την ειδοποίηση για αλλαγή του σταθερού προγράμματος σε κυμαινόμενο, στις 3/6 μέσω mail (ενώ οι ανακοινώσεις στα link των επιστολών αναγράφουν Απρίλιος 2022). Τονίζεις ότι δεν ενημερώθηκες τον Απρίλιο, ούτε υπάρχει ανακοίνωση στην ιστοσελίδα myHeron. Eφόσον ενημερώθηκες στις 3/6, οι 60 μέρες αρχίζουν να μετρούν από τώρα. Ζητάς επιβεβαίωση ότι οι νέοι όροι θα μπουν σε εφαρμογή στις 2/8.

Μετά περιμένεις απάντηση και πατάς αποδοχή (πράσινο) μόνο αν πάρεις τη παραπάνω επιβεβαίωση.

Ευχαριστώ πολύ θα το προσπαθήσω μιας και ξέρω τον δρόμο προς το Myrae. Είχε παίξει αναφορά στην βολτον παλιότερα.

Screenshot_2022-06-03-23-20-45-406_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

θα πρότεινα , απο τη στιγμή που έκανες ήδη ερώτημα να στείλεις email

...? Τί μέιλ; Μήπως εννοείς να τους ρωτήσω τί θα ισχύσει στον εκκαθαριστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...