Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vassilis211973 είπε

Χμμμ...άρα σαν να σου λέει και η ΡΑΕ πως η Ρήτρα Αναπροσαρμογής δεν είναι παράνομη..ε;

image.png.6a63d01bc44b7544843e2aa5b3791bbe.png

Λοιπόν! Ούτε ένας προμηθευτής δεν θα το έχει έτοιμο αυτό μέχρι τον Ιούλιο, Αύγουστο ή Σεπτέμβριο! Ήδη έχουν φάει μεγάλη μανούρα με επιδοτήσεις, αναδρομικά, νέα ΦΕΚ τα οποία δεν μπορούν να ενσωματωθούν σε συστήματα. Οι ΙΤ τρέχουν και δεν φτάνουν! Και να ξέρετε επίσης πως αν δεν βγουν σε ΦΕΚ οι επιδοτήσεις είναι σαν να μην υπάρχουν. Ένα μπάχαλο με ευθύνη της ΡΑΕ κυρίως κυρίως και βεβαίως βεβαίως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βασικά ,εταιρία να είχα , δε θα έδινα επιδότηση χωρίς ΦΕΚ μόνο και μόνο επειδή έστειλε χαρτί το υπουργείο ....

2 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Χμμμ...άρα σαν να σου λέει και η ΡΑΕ πως η Ρήτρα Αναπροσαρμογής δεν είναι παράνομη..ε;

ποτέ δεν είπε κάτι τέτοιο και καλά γίνεται για λόγους διαφάνειας λες και θα καταλάβαινε ο κόσμος ,τώρα που τη φάγανε οι περισσότεροι γνωρίζουν ....

επίσης αναγκάζει πάροχους (πχ W&V, Ηρών) να βάζουν τη ρήτρα στις χρεώσεις ενέργειας και όχι σε άλλο πεδίο

γενικά , παιδική χαρά ,φτιάξανε μια ζωγραφιά και χαίρονται

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

άσχετο απο Volterra έχετε κανα νέο ? Άργησε να βγει ο λογαριασμός

Η πλάκα είναι (αν δε βαρέσει λουκέτο) μάλλον η ΔΕΗ θα την πάρει

Όλοι αργούν να βγάλουν λογαριασμούς...δεν είναι θέμα volterra. Θέμα εφαρμογής όλων των αλλαγών που εμπνέονται οι κυβερνόντες. ΔΕΗ δεν μπορεί να εξαγοράσει εταιρία προμήθειας φαντάζομαι (επ.ανταγωνισμού), μπορεί όμως να εξαγοράσει χαρτοφυλάκιο ΑΠΕ (όχι επιτροπή ανταγωνισμού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2022 στις 9:55 ΜΜ, jasonas21 είπε

Μου εμειναν 8 ημερες για να αποφασισω τι θα κανω... αν θα παραμεινω σολαρ με αυξηση σε 0,38 και καταργηση (ουσιαστικα) του νυχτερινου (οποτε αποκλειεται να μεινω εκει) ή αν θα παω αλλου! 😭

Ωραιες παλιες εποχες...

Εν παση περιπτωση, επειδη δεν βλεπω να ψηνονται ακομα απο την κυβερνηση να βγαλουν κανενα Φεκ και εχουν μεινει στα λογια προς το παρον, λεω να παω καπου χωρις δεσμευση και μαλλον σε σταθερο παλι μεχρι να δουμε πως θα κυλήσει το θεμα! Παλιοι solarητες τι κανατε?

Στο excel τι ακριβως ειναι το υποκατασκευη φυλλο? Ολα μαζι προγραμματα με ρητρες και χωρις?

Επισης @korakios το solar S1+ το ημερήσιο πηγε 0,0852 

Εγώ τελικά έκανα αίτηση για το solar s1. Περιμένω να μου βάλουν νυκτερινό, έχω κάνει αίτηση εδώ και αρκετό καιρό, αλλά ακόμη είμαι στο περίμενε. Θα προσπαθήσω να μειώσω kWh όσο μπορώ τώρα για καλοκαίρι ( συνήθως είμαι στις 600 ανά μήνα), κατάφερα τον προηγούμενο και ήμουν κοντά στις 300. Λεω να περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί έως τέλη Ιουλίου και μετά να δω προς τα πού θα κινηθώ. Πιο πολύ με καίει για χειμώνα που καίει το κλιματιστικό ασταμάτητα και έχω και κάποια θερμαντικά σώματα για δωμάτιο & μπάνιο. Προς το παρόν αγόρασα και μια σόμπα υγραερίου και βλέπουμε 😑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλοκληρώθηκε η μετάβαση μου στο WeYellow σήμερα, με ημερομηνία εκπροσώπησης 31/5 (τη μέρα που έστειλα φώτο του μετρητή). Αυτή είναι ταχύτητα, όχι αστεία... μέχρι και time travel κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ. 😄

Η κυβέρνηση ανακοίνωσε για κυμαινόμενα 150Ε/ΜWH τον Ιούνιο για τις επιχειρήσεις κι η ΤΕΑ έπεσε στο 180. Λέτε να πήρα τη γκαντεμιά του @HERTHAN ; 🤪

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Oλοκληρώθηκε η μετάβαση μου στο WeYellow σήμερα, με ημερομηνία εκπροσώπησης 31/5 (τη μέρα που έστειλα φώτο του μετρητή). Αυτή είναι ταχύτητα, όχι αστεία... μέχρι και time travel κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ. 😄

Η κυβέρνηση ανακοίνωσε για κυμαινόμενα 150Ε/ΜWH τον Ιούνιο για τις επιχειρήσεις κι η ΤΕΑ έπεσε στο 180. Λέτε να πήρα τη γκαντεμιά του @HERTHAN ; 🤪

 

 

επειδη δεν το κατέχουμε το θέμα, αν ειναι εύκολο ενα παράδειγμα για να δούμε την διαφορά;

ειμαι στην αναμονή για ενα επαγγελματικό χωρο και ένα εξοχικό που λειτουργεί 3-4 μήνες το πολύ και σκέφτομαι για weenergy, blue ή green.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, prefuse είπε

επειδη δεν το κατέχουμε το θέμα, αν ειναι εύκολο ενα παράδειγμα για να δούμε την διαφορά;

ειμαι στην αναμονή για ενα επαγγελματικό χωρο και ένα εξοχικό που λειτουργεί 3-4 μήνες το πολύ και σκέφτομαι για weenergy, blue ή green.

Με 220 ΤΕΑ μέσο όρο, βγαίνει 0.28 το WeGreen/WeBlue, με 0.15 επιδοτήσεις πάει 0.13 τελική.

Το WeYellow 0.21 σταθερή.

Αν σφίξουν οι ζέστες αλλάζουν τα δεδομένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Με 220 ΤΕΑ μέσο όρο, βγαίνει 0.28 το WeGreen/WeBlue, με 0.15 επιδοτήσεις πάει 0.13 τελική.

Το WeYellow 0.21 σταθερή.

Αν σφίξουν οι ζέστες αλλάζουν τα δεδομένα.

μπορείς να μεταβείς χωρίς χρέωσει απο ενα πρόγραμμα σε κάποιο άλλο (τουλάχιστον έτσι μου ειχαν πει) πχ στο wegreen.. δεν ξέρω αν πάει για τον επόμενο μήνα η αλλαγή ή γίνεται άμεσα.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Oλοκληρώθηκε η μετάβαση μου στο WeYellow σήμερα, με ημερομηνία εκπροσώπησης 31/5 (τη μέρα που έστειλα φώτο του μετρητή). Αυτή είναι ταχύτητα, όχι αστεία... μέχρι και time travel κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ. 😄

Η κυβέρνηση ανακοίνωσε για κυμαινόμενα 150Ε/ΜWH τον Ιούνιο για τις επιχειρήσεις κι η ΤΕΑ έπεσε στο 180. Λέτε να πήρα τη γκαντεμιά του @HERTHAN ; 🤪

στη χειρότερη αλλάζεις πρόγραμμα και πας σε κυμαινόμενο

μεγαλύτερο ρίσκο έχει να ξεφύγει η χοντρική και να καταργηθεί το σταθερό

τώρα είναι και οι τελευταίες μέρες χαμηλότερης χοντρικής , τέλη του μήνα ξεκινάν τα πανηγύρια , βέβαια μπορεί και να αυξήσουνε τις επιδοτήσεις (ή να καταργήσουνε τη ρήτρα 😂)

πλέον τζόγος είναι , έπρεπε να ρωτήσεις τον @HERTHAN τι θα έκανε στη θέση σου και μετά να κάνεις το αντίθετο 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

 

άσχετο απο Volterra έχετε κανα νέο ? Άργησε να βγει ο λογαριασμός

Η πλάκα είναι (αν δε βαρέσει λουκέτο) μάλλον η ΔΕΗ θα την πάρει 😁

Πάντως ως πελάτης της Volterra στο οικιακό σταθερό με την παλιά τιμή 0,099€ (για εμπρόθεσμη εξόφληση)  ευτυχώς παραμένω και δεν με έχουν πετάξει έξω.

Μακάρι να συνεχίσει έτσι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, geopro είπε

Πάντως ως πελάτης της Volterra στο οικιακό σταθερό με την παλιά τιμή 0,099€ (για εμπρόθεσμη εξόφληση)  ευτυχώς παραμένω και δεν με έχουν πετάξει έξω.

Μακάρι να συνεχίσει έτσι...

και εγώ στο ίδιο είμαι , απλά ανησυχώ γιατί έχει αργήσει η έκδοση συν οτι μου είχε έρθει η επιστολή αλλαγών , αλλά (γραπτώς) μου είπαν να την αγνοήσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους! Θα ηθελα τα φωτα σας!

Ληγουν τα συμβολαια που ειχα με την ζενιθ ρευμα/αεριο μαζι και δεν ξερω τι να κανω να παραμεινω στην ιδια εταιρια, με αλλες τιμες φυσικα.. μας τηλεφωνησε η ελπεντισον κ εδωσε δελεαστικες τιμες αλλα δεν ξερω μου φαινονται καποια περιεργα..
Η ζενιθ παντως κρατησε το συμβολαιο της με σταθερη τιμη μεχρι τελους κ ετσι εγω δεν πληρωσα τα μαλλιοκεφαλα μου που λενε.. για το ρευμα ειχα 0,055 οπου διαπιστωσαμε οτι δεν ξεπερνω τις 300kw μαλλον τον μηνα ειναι κ ετσι δεν πληρωνα παραπανω χρηματα ενω ειχα ρητρα.. κ για το αεριο ειχα σταθερη τιμη 0,045 κ ετσι δεν πληρωσα σχεδον τπτ για φετος…τωρα για το ρευμα κρατα ιδια την τιμη ενω για το αεριο δινει σταθερη τιμη 0,093 δλδ το διπλασιο..ολα αυτα με 24μηνο συμβολαιο οπως ηταν πριν!

Διαβασα λιγο εδω καποια πραγματα κ ειδα κ το excel του κορακιου αλλα εγω δεν μπορω να καταλαβω πολλα κ να βγαλω ακρη τι με συμφερει…

Εσεις ετσι οπως το εχετ ψαξει γενικοτερα τι προτεινετε? Που να παω? Ποια ειναι εμπιστη εταιρια…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Oλοκληρώθηκε η μετάβαση μου στο WeYellow σήμερα, με ημερομηνία εκπροσώπησης 31/5 (τη μέρα που έστειλα φώτο του μετρητή). Αυτή είναι ταχύτητα, όχι αστεία... μέχρι και time travel κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ. 😄

Η κυβέρνηση ανακοίνωσε για κυμαινόμενα 150Ε/ΜWH τον Ιούνιο για τις επιχειρήσεις κι η ΤΕΑ έπεσε στο 180. Λέτε να πήρα τη γκαντεμιά του @HERTHAN ; 🤪

Η πολυ παρεα:P βλαπτει.

Καλα εκανες και πηγες.Που να ξερεις τι θα ξημερωσει?

Εδω ξυπνησαμε μια μερα και μαμηθηκε ο κοσμος ολος.

Αοριστου εισαι σ'αυτο?

1 ώρα πριν, korakios είπε

πλέον τζόγος είναι , έπρεπε να ρωτήσεις τον @HERTHAN τι θα έκανε στη θέση σου και μετά να κάνεις το αντίθετο 😛

Στην θεση τους θα εστελνα κανενα email στην ΔΕΗ να μου δωσουν τα λεφτα.:P

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Με 220 ΤΕΑ μέσο όρο, βγαίνει 0.28 το WeGreen/WeBlue, με 0.15 επιδοτήσεις πάει 0.13 τελική.

Το WeYellow 0.21 σταθερή.

Αν σφίξουν οι ζέστες αλλάζουν τα δεδομένα.

Φυσικα και θα σφιξου και φυσικα θ'αλλαξουν τα δεδομενα.

Κατσε εκει που εισαι αν ειναι αοριστου και βλεπεις τον επομενο μηνα η και δυο πως θα ειναι η κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, nikiangel είπε

Διαβασα λιγο εδω καποια πραγματα κ ειδα κ το excel του κορακιου αλλα εγω δεν μπορω να καταλαβω πολλα κ να βγαλω ακρη τι με συμφερει…

τι ακριβώς δεν κατάλαβες και πολύ συγκεκριμένα ?

αλλιώς πως να σε βοηθήσει κάποιος ?

32 λεπτά πριν, nikiangel είπε

Εσεις ετσι οπως το εχετ ψαξει γενικοτερα τι προτεινετε? Που να παω? Ποια ειναι εμπιστη εταιρια…

δεν υπάρχει απάντηση , είναι πολύ γενική ερώτηση και παίζουν πολλές παράμετροι

για να είχες επιδότηση φαντάζομαι κύρια κατοικία , άρα κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση και παρακολουθείς καθημερινά εξελίξεις και βλέπεις ανα μήνα χοντρική και επιδοτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επαγγελματικά γ22 ξέρει κανείς πόσο βγαίνει χονδρικά η kwh με τις επιδοτήσεις; Πχ αν έχεις 0,06 συμβόλαιο + ρήτρα - κρατική επιδότηση μαϊου 0,12 πόσο θα βγει ; Ξέρει κανείς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...