Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Κοιτα... κυρια κατοικια ειναι, με νυχτερινο και καταναλωσεις ετησίως ημερας 5100kW και νυχτας 2800... αυτο που σκεφτομαι παντως ειναι σιγουρα να παω καπου χωρις δεσμευση μεχρι να ομαλοποιηθει καπως η κατασταση να βγει και το φεκ και βλεπουμε μετα...

υπόψιν ,το ΦΕΚ μπορεί και να έχει βγει , άλλο που δεν το έχω βρει , κοιτάω εκεί βασικά, μπορεί και να το πέρασαν μαζί με κάτι άσχετο απο τις λεξεις κλειδιά "επιδότηση" , "Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης" κτλ

Spoiler

πρόσφατα βγήκε και ....

image.png.d9f4047b4dfe91fe8be21ded49859b4a.png

αλλά επιδότηση δεν είδα 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, korakios είπε

υπόψιν ,το ΦΕΚ μπορεί και να έχει βγει , άλλο που δεν το έχω βρει , κοιτάω εκεί βασικά, μπορεί και να το πέρασαν μαζί με κάτι άσχετο απο τις λεξεις κλειδιά "επιδότηση" , "Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης" κτλ

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

πρόσφατα βγήκε και ....

image.png.d9f4047b4dfe91fe8be21ded49859b4a.png

αλλά επιδότηση δεν είδα 😁

 

 

Αυτο εδω δεν ειναι? 

https://www.taxheaven.gr/law/4936/2022

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Αυτο εδω δεν ειναι? 

https://www.taxheaven.gr/law/4936/2022

όχι , αυτό είναι για το 60% (πλην των ήδη πιστώσεων ΤΕΜ και ίσως πλην των ήδη εκπτώσεων συνέπειας) επιστροφής για πρώτες κατοικίες 1/12/21-1/5/22  που θα τις πληρώσουμε μέσω φόρων πολλαπλάσια (το είχα αναφέρει στο άλλο θέμα)

ψάχνω για τις επιδοτήσεις Μαΐου και Ιουνίου αλλά μέχρι Απρίλιο έχω δει

https://www.nomotelia.gr/photos/File/1928b-22.pdf

εκτός αν ξεμείναμε απο λεφτά και τις κόψανε τελείως 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κομμένο τριφασικο ρευμα σε σπιτι που πρόκειται να το κανω Airbnb..θελω μια συνδεση χωρις δέσμευση συμβολαιου σε περίπτωση που δε πετυχει η ιδεα μου...τι προτεινεται? Εχω στο μυαλο μου να χρεωνω ενα εξτρα ποσο για καθε μερα κρατησης ..τις υπόλοιπες η καταναλωση θα ειναι μικρη(καποιες λαμπες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greg2310 είπε

Εχω κομμένο τριφασικο ρευμα σε σπιτι που πρόκειται να το κανω Airbnb..θελω μια συνδεση χωρις δέσμευση συμβολαιου σε περίπτωση που δε πετυχει η ιδεα μου...τι προτεινεται? Εχω στο μυαλο μου να χρεωνω ενα εξτρα ποσο για καθε μερα κρατησης ..τις υπόλοιπες η καταναλωση θα ειναι μικρη(καποιες λαμπες)

we blue,Γ1,elin smart home αν ισχύει επιδότηση 0,10 σε μη κύριες , we yellow με 0,21 και 10€ πάγιο αν δεν παίρνουν επιδοτήσεις

παίξε στο φύλλο υποκατασκευή του excel με χοντρική/επιδοτήσεις και βάλε κατανάλωση που νομίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

όχι , αυτό είναι για το 60% (πλην των ήδη πιστώσεων ΤΕΜ και ίσως πλην των ήδη εκπτώσεων συνέπειας) επιστροφής για πρώτες κατοικίες 1/12/21-1/5/22  που θα τις πληρώσουμε μέσω φόρων πολλαπλάσια (το είχα αναφέρει στο άλλο θέμα)

ψάχνω για τις επιδοτήσεις Μαΐου και Ιουνίου αλλά μέχρι Απρίλιο έχω δει

https://www.nomotelia.gr/photos/File/1928b-22.pdf

εκτός αν ξεμείναμε απο λεφτά και τις κόψανε τελείως

Επιδοτήσεις Ιουνίου βγήκε χθες η επιστολή προς παρόχους από Σκρέκα. ΦΕΚ αναμένεται εντός μη ευλόγου διαστημάτος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με τρελανε στα τηλεφωνα η πρωτεργια για ανανεωση των συμβολαιων μου (σταθερα) που ληγουν τον Ιουλιο.

0,05+ η κιλοβατωρα και 0,11 η ρητρα (συνολο 0,16€) μεχρι τις 1200κβ/4μηνο και 0,21€ πανω απο τις 1200κβ/4μηνο και 4€ παγιο. Μου φανηκε αρχικα ενδιαφερον εως καλο σε αυτες τις εποχες. Ρωτησα αρχικα για χρονο δεσμευσης, μου απαντησε 1 χρονο αλλα στο τελος της συνομιλιας το αλλαξε σε 2 χρονια. Τελος της ζητησα να μου το στειλει στο μαιλ για να το μελετησω και το ονομα της για να ξαναεπικοινωνησω αν ενδιαφερομαι. Εδω και 2 ημερες βεβαια δεν εχω λαβει κατι.

Θα ηθελα ομως να επισημανω την πρακτικη των συναδελφων της οπου ζητουσαν προκαταβολικα το αφμ μου για (δηθεν) επιβεβαιωση των στοιχειων μου, αλλα εκλαμβανεται και ως συναινεση ανανεωσης συμβολαιου. Προσοχη λοιπον να μην δινεται το αφμ σας με το καλημερα για να μην βρεθειτε προ εκπληξεων.

Επεξ/σία από skiace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiace είπε

με τρελανε στα τηλεφωνα η πρωτεργια για ανανεωση των συμβολαιων μου (σταθερα) που ληγουν τον Ιουλιο.

0,05+ η κιλοβατωρα και 0,11 η ρητρα (συνολο 0,16€) μεχρι τις 1200κβ/4μηνο και 0,21€ πανω απο τις 1200κβ/4μηνο και 4€ παγιο. Μου φανηκε αρχικα ενδιαφερον εως καλο σε αυτες τις εποχες. Ρωτησα αρχικα για χρονο δεσμευσης, μου απαντησε 1 χρονο αλλα στο τελος της συνομιλιας το αλλαξε σε 2 χρονια. Τελος της ζητησα να μου το στειλει στο μαιλ για να το μελετησω και το ονομα της για να ξαναεπικοινωνησω αν ενδιαφερομαι. Εδω και 2 ημερες βεβαια δεν εχω λαβει κατι.

Θα ηθελα ομως να επισημανω την πρακτικη των συναδελφων της οπου ζητουσαν προκαταβολικα το αφμ μου για (δηθεν) επιβεβαιωση των στοιχειων μου, αλλα εκλαμβανεται και ως συναινεση ανανεωσης συμβολαιου. Προσοχη λοιπον να μην δινεται το αφμ σας με το καλημερα για να μην βρεθειτε προ εκπληξεων.

Αυτό δεν είναι τιμοκατάλογος φαντάζομαι. Απλά σου αφαιρεί και τις επιδοτήσεις του κράτους. Καλό είναι να μην το διαφημίζει σαν πρόγραμμα της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Επιδοτήσεις Ιουνίου βγήκε χθες η επιστολή προς παρόχους από Σκρέκα. ΦΕΚ αναμένεται εντός μη ευλόγου διαστημάτος

τέλεια, πάλι μέσω ειδήσεων θα στηριζόμαστε ,

https://www.insider.gr/oikonomia/229525/reyma-sta-486-eyro-i-epidotisi-ton-ioynio-gia-tis-protes-300-kilobatores

είδε κανένας για Μάιο 0,10€/kw για >300kw ?

το άρθρο αναφέρει και οτι οι εταιρίες τιμολογούν με βάση τη χοντρική του προηγούμενο μήνα , σίγουρα το κάνει η ΔΕΗ , δεν ξέρω αν ισχύει για τους υπόλοιπους

Ιούνιος : 0,185€/kw<150kw/μήνα και 0,14€/kw 150kw έως 300kw , 0,10 για >300kw/μήνα , 0,195€/kw για ΚΟΤ

______________________________________________________________________

αλλαγή στο excel , ανανεώθηκε το "οικιακά με ρήτρα" (ήταν το "υποκατασκευή")

έχει περισσότερα προγράμματα , επιλογή για μηχανική υποστήριξη και ΚΟΤ

Spoiler

σε ΚΟΤ δεν υπολογίζονται εκπτώσεις συνέπειας σε κάποια προγράμματα που έχω επαληθεύσει ή είναι άγνωστο, αν κάποιος σε συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι σίγουρος οτι ισχύουν (το έχει δει στο λογαριασμό , μου στέλνει μήνυμα ή ποστάρει στο νήμα για ΚΟΤ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Αυτό το Οικιακό Μaxi 50 1Φ που πρότειναν σε φίλη από το Φυσικό Αέριο έχει Ρήτρα Αναπροσαρμογής?

αν κατεβάσεις το excel θα το δεις στα προγράμματα με ρήτρα

οτιδήποτε κάτω απο 0,21€/kw δεν είναι σταθερό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

εκτος απο επιδοματα, δεν ειχαν πει και για καποιο πλαφον στην ρητρα ή κατι τέτοιο? για να ξερουμε και τι προγραμμα γενικα να διαλεξουμε... :P 

αυτό απο Ιούλιο , τα μάσησαν τελευταία βέβαια , μπορεί και να μείνουμε στο στυλ των "επιδοτήσεων" ,

βάση δώσε εκεί , μιας και το πλαφόν πάλι εμείς το πληρώνουμε και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vassilis211973 είπε

σιγά την παρέμβαση στο να διαχωρίζονται τα τιμολόγια ....

το μόνο καλό είναι θα εφαρμοστεί επιτέλους η μη ύπαρξη ρήτρας αποχώρησης σε κυμαινόμενα

_________________________________

άσχετο απο Volterra έχετε κανα νέο ? Άργησε να βγει ο λογαριασμός

Η πλάκα είναι (αν δε βαρέσει λουκέτο) μάλλον η ΔΕΗ θα την πάρει 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...