Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, arisgr0 είπε

Θα ενοικιασω διαμερισμα στο Π.Φαληρο οπου το ρευμα εχει κοπει απο τον προηγουμενο ενοικιαστη με το που εφυγε.

Γνωριζετε πρακτικα ποσες ημερες θα παρει να μου βαλουν ρευμα? Υπαρχει κινδυνος να παρει πολυ καιρο?

Ευχαριστω!

Άμεσα σε 2-3 μέρες όταν θα κάνεις την αίτηση σου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδες μπηκα στην εφαρμογη της ΡΑΕ και μου βγαζει σαν πιο συμφερουσα την ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑΚΟ...εχεις κανεις εμπειρια με τον συγκεκριμενο παροχο;Κατι διαβαζα λιγο που εψαξα οτι πριν κατι μηνες εχανε συνεχως πελατες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, phaldinho είπε

εμενα με πηραν απο ζενιθ το σουκου και μου προξενευαν 0.11e/kwh χωρις αναπροσαρμογη... ειπα να με παρουν την δευτερα αλλα δεν...

...μη στεναχωριέσαι και θα ξαναπάρουν. Νέο κόλπο (για την Ζενίθ - η Watt&Volt το ξεκίνησε ήδη από πέρσι) : το μόνο "χωρίς" είναι η ΛΕΞΗ "αναπροσαρμογή". Παίζουν με τις λέξεις - κυμαινόμενης διατίμησης πρόγραμμα είναι (όχι σταθερής), και το ονομάζουν "με χρέωση του κόστους προμήθειας". Όχι Γιάννης, αλλά Γιαννάκης δηλαδή. Μακρυά, και ΜΟΝΟ λόγω του σκεπτικού τους ως εταιρία να βγάζουν τέτοια προγράμματα, για να τσιμπήσουν απελπισμένο (κι αδαή) κόσμο που νομίζει ότι "έτσι θα σταματήσει να πληρώνει τα πολλά που πλήρωσε πρόσφατα"....

5 ώρες πριν, Mordred34 είπε

Παιδια καλησπερα ειμαι στην Ηρων και μολις μου ηρθε ο εκκαθαριστικος 12/21--4/22 ο οποιος μου προκαλεσε ενα μινι εγκεφαλικο για 3600kwh 1300 ευρω!!!

Εχετε να μου προτεινετε καποια εταιρεια και τελικα τι συμφερει με ρητρα και επιδοτησεις απο κυβερνηση ή χωρις ρητρα;

Με 3.600kWh, δεν θα έπρεπε να το πάθεις - θα έπρεπε να το περίμενες το 1.300άρι. ΑΝ είναι λόγω θερμαντικών μέσων με ηλεκτρισμό, απλά θα πρέπει να το έχεις στο μυαλό σου για τον επόμενο χειμώνα (οικονομία, και μόνο inverter κλιματιστικό, και ιδανικά και εξωτερικό βάψιμο σπιτιού με μονωτική μπογιά έστω στα ακάλυπτα τμήματα, αν δεν υπάρχει ήδη. Κοστίζουν ΚΑΙ τα δυο, αλλά τουλάχιστον θα σου μείνουν, διότι αν συνεχίσεις με ό,τι έχεις, είτε αρχαίο κλιματιστικό, είτε Κουμτέλ κτλ, απλά θα τα χώνεις στον πάροχο. Ανάλογα τα οικονομικά σου, σκέψου μέχρι και να το γυρίσεις σε σόμπες υγραερίου - λογικά τουλάχιστον 2 - με γέμισμα δικών σου φιαλών από βενζινάδικο με υγραέριο για αμάξια, που να το κάνει έστω παράνομα, μπας και βγάλεις τον χειμώνα του '23 ο οποίος προβλέπεται να θερίσει πολλούς....................(....). Οικονομία σε κάθε περίπτωση, ακόμη και από όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρικά, και κάνε και αίτηση για νυχτερινό (όσο είναι "μόνο" 42€ εφ' άπαξ) και σταύρωσε τα δάχτυλα να σου βάλουν μετρητή "σύντομα" (πριν τον Δεκέμβρη). Και όταν σου βάλουν, μελέτα τα ωράριά του ΚΑΛΑ (διαφέρουν από εποχή και περιοχή ακόμα) και κοίτα να τα εκμεταλλευτείς στο έπακρο, αν δεν θες άλλα εγκεφαλικά. Δες μήπως δικαιούσαι και ΚΟΤ (γκούγκλαρέ/κάνε αίτηση, ή ρώτα τον λογιστή σου). Και καλά θα κάνεις (αν δεν έχεις αφήσει παλιό χρέος εκεί) να μεταβείς στο Γ1 (με χρέωση αναπροσαρμογής κι αυτό) στην ΔΕΗ (για διάφορους λόγους), καθώς στον γενικό χαμό οι "εναλλακτικοί" είναι χειρότερες καρμανιόλες πια (βέβαια η ΔΕΗ θέλει κι 100 εγγύηση - ρώτα εάν βάζοντας πα΄για εντολή στην επιστρέφουν στον 10 λογαριασμό). Πχ δεν ξέρω καν αν ο Ήρωνας χρεώνει πιο κάτω το νυχτερινό (θα έχεις πάντως με το νυχτερινό ούτως ή άλλως εκπτώσεις και στι "Ρυθμιζόμενες"). Εκτός κι αν έχεις ποινή πρόωρης αποχώρησης - ρώτα (mail) στον Ήρωνα να σου πουν, αν, και πόση και μέχρι πότε.

Παρ' ολ' αυτά, δεν είναι "η λύση" τόσο μια "άλλη εταιρία" (και είπαμε : είναι η ΔΕΗ, vs "όλοι οι άλλοι' πλέον), όσο το σωστό για 'σένα πρόγραμμα. Αν πχ έχεις ΚΑΘΕ τετράμηνο τόση κατανάλωση, αναγκαστικά πας σε σταθερό πρόγραμμα. περίμενε όμως να δούμε τι σταδιάλα θ' ανακοινώσουν "εντός των ημερών" (κράτα επαφή με το θρεντ - διάβαζε τί γράφεται). Αν θα έχεις μόνο τον χειμώνα μεγάλη κατανάλωση, περιμένεις να δούμε τί θα γίνει τον Δεκέμβρη, κι αν είναι πας τότε σε κάποιο σταθερό χωρίς χρονική  δέσμευση παραμονής (το μόνο τέτοιο πλέον, είναι της We Energy, και να δούμε αν θα υπάρχει και τότε, ώστε να μπορείς να μεταπηδήσει πάλι σε κυμαινόμενο χωρίς ποινή, μετά το τέλος του χειμώνα του '23).

Επίλογος : ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ οικονομία. ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΗ οικονομία. Εκτός κι αν έχεις καβάτζα να πληρώνεις για (πολύ) ρεύμα.........

5 ώρες πριν, arisgr0 είπε

Θα ενοικιασω διαμερισμα στο Π.Φαληρο οπου το ρευμα εχει κοπει απο τον προηγουμενο ενοικιαστη με το που εφυγε.

Γνωριζετε πρακτικα ποσες ημερες θα παρει να μου βαλουν ρευμα? Υπαρχει κινδυνος να παρει πολυ καιρο?

Ευχαριστω!

...ιδανικά μπορεί και την άλλη μέρα. Δύσκολη - νομίζω - περιοχή όμως (ειδικά όλα τα "νότια"), και ίσως κάνει και 2-3, ΙΣΩΣ και λίγο περισσότερο....ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΖΟΥΝ, στις μέρες μας, αλλά στην χειρότερη, πάνω από βδομάδα (5 εργάσιμες δηλαδή), λίγο δύσκολο (λογικά δίνουν ούτως ή άλλως προτεραιότητα σε περιπτώσεις όπως ηλεκτροδότηση). φρόντισε μόνο να έχουν πρόσβαση στο ρολόι, ε! Μην πάνε, δεν βρουν να μπουν 9αν είναι κάπου μέσα), δεν τους ανοίξει κανείς (ειδικά αν είναι πολυκατοικία), και φύγουν....

12 λεπτά πριν, Mordred34 είπε

Παιδες μπηκα στην εφαρμογη της ΡΑΕ και μου βγαζει σαν πιο συμφερουσα την ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑΚΟ...εχεις κανεις εμπειρια με τον συγκεκριμενο παροχο;Κατι διαβαζα λιγο που εψαξα οτι πριν κατι μηνες εχανε συνεχως πελατες!

Μακρυά από πλατφόρμες "σύγκρισης παρόχων - προτάσεων" (...ναι, "ακόμη και της ΡΑΕ"...). Το μόνο "τίμιο' εργαλείο που υπάρχει, είναι το φύλλο Excel που θα βρεις στην υπογραφή του korakios. Βεβαια, στην ουσία δεν το χρειάζεσαι, στις μέρες μας : απλά αναμένεις να δεις (που λέγαμε) τί ΘΑ ανακοινώσουν για επιστροφές χρεώσεων αναπροσαρμογής, και "πλαφόν", και μετά το ξαναβλέπουμε...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

...μη στεναχωριέσαι και θα ξαναπάρουν. Νέο κόλπο (για την Ζενίθ - η Watt&Volt το ξεκίνησε ήδη από πέρσι) : το μόνο "χωρίς" είναι η ΛΕΞΗ "αναπροσαρμογή". Παίζουν με τις λέξεις - κυμαινόμενης διατίμησης πρόγραμμα είναι (όχι σταθερής), και το ονομάζουν "με χρέωση του κόστους προμήθειας". Όχι Γιάννης, αλλά Γιαννάκης δηλαδή. Μακρυά, και ΜΟΝΟ λόγω του σκεπτικού τους ως εταιρία να βγάζουν τέτοια προγράμματα, για να τσιμπήσουν απελπισμένο (κι αδαή) κόσμο που νομίζει ότι "έτσι θα σταματήσει να πληρώνει τα πολλά που πλήρωσε πρόσφατα"....

Με 3.600kWh, δεν θα έπρεπε να το πάθεις - θα έπρεπε να το περίμενες το 1.300άρι. ΑΝ είναι λόγω θερμαντικών μέσων με ηλεκτρισμό, απλά θα πρέπει να το έχεις στο μυαλό σου για τον επόμενο χειμώνα (οικονομία, και μόνο inverter κλιματιστικό, και ιδανικά και εξωτερικό βάψιμο σπιτιού με μονωτική μπογιά έστω στα ακάλυπτα τμήματα, αν δεν υπάρχει ήδη. Κοστίζουν ΚΑΙ τα δυο, αλλά τουλάχιστον θα σου μείνουν, διότι αν συνεχίσεις με ό,τι έχεις, είτε αρχαίο κλιματιστικό, είτε Κουμτέλ κτλ, απλά θα τα χώνεις στον πάροχο. Ανάλογα τα οικονομικά σου, σκέψου μέχρι και να το γυρίσεις σε σόμπες υγραερίου - λογικά τουλάχιστον 2 - με γέμισμα δικών σου φιαλών από βενζινάδικο με υγραέριο για αμάξια, που να το κάνει έστω παράνομα, μπας και βγάλεις τον χειμώνα του '23 ο οποίος προβλέπεται να θερίσει πολλούς....................(....). Οικονομία σε κάθε περίπτωση, ακόμη και από όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρικά, και κάνε και αίτηση για νυχτερινό (όσο είναι "μόνο" 42€ εφ' άπαξ) και σταύρωσε τα δάχτυλα να σου βάλουν μετρητή "σύντομα" (πριν τον Δεκέμβρη). Και όταν σου βάλουν, μελέτα τα ωράριά του ΚΑΛΑ (διαφέρουν από εποχή και περιοχή ακόμα) και κοίτα να τα εκμεταλλευτείς στο έπακρο, αν δεν θες άλλα εγκεφαλικά. Δες μήπως δικαιούσαι και ΚΟΤ (γκούγκλαρέ/κάνε αίτηση, ή ρώτα τον λογιστή σου). Και καλά θα κάνεις (αν δεν έχεις αφήσει παλιό χρέος εκεί) να μεταβείς στο Γ1 (με χρέωση αναπροσαρμογής κι αυτό) στην ΔΕΗ (για διάφορους λόγους), καθώς στον γενικό χαμό οι "εναλλακτικοί" είναι χειρότερες καρμανιόλες πια (βέβαια η ΔΕΗ θέλει κι 100 εγγύηση - ρώτα εάν βάζοντας πα΄για εντολή στην επιστρέφουν στον 10 λογαριασμό). Πχ δεν ξέρω καν αν ο Ήρωνας χρεώνει πιο κάτω το νυχτερινό (θα έχεις πάντως με το νυχτερινό ούτως ή άλλως εκπτώσεις και στι "Ρυθμιζόμενες"). Εκτός κι αν έχεις ποινή πρόωρης αποχώρησης - ρώτα (mail) στον Ήρωνα να σου πουν, αν, και πόση και μέχρι πότε.

Παρ' ολ' αυτά, δεν είναι "η λύση" τόσο μια "άλλη εταιρία" (και είπαμε : είναι η ΔΕΗ, vs "όλοι οι άλλοι' πλέον), όσο το σωστό για 'σένα πρόγραμμα. Αν πχ έχεις ΚΑΘΕ τετράμηνο τόση κατανάλωση, αναγκαστικά πας σε σταθερό πρόγραμμα. περίμενε όμως να δούμε τι σταδιάλα θ' ανακοινώσουν "εντός των ημερών" (κράτα επαφή με το θρεντ - διάβαζε τί γράφεται). Αν θα έχεις μόνο τον χειμώνα μεγάλη κατανάλωση, περιμένεις να δούμε τί θα γίνει τον Δεκέμβρη, κι αν είναι πας τότε σε κάποιο σταθερό χωρίς χρονική  δέσμευση παραμονής (το μόνο τέτοιο πλέον, είναι της We Energy, και να δούμε αν θα υπάρχει και τότε, ώστε να μπορείς να μεταπηδήσει πάλι σε κυμαινόμενο χωρίς ποινή, μετά το τέλος του χειμώνα του '23).

Επίλογος : ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ οικονομία. ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΗ οικονομία. Εκτός κι αν έχεις καβάτζα να πληρώνεις για (πολύ) ρεύμα.........

 

Ευχαριστω φιλε για το χρονο σου και την αναλυτικη απαντηση σου...η πλακα ειναι οτι τα κλιματιστικα ειναι ολοκαινουρια και μαλιστα ενεργειακης κλασης ΑΑ...πρωτη φορα μας ερχεται τοσο μεγαλος λογαριασμος και ψαχνομαστε να βρουμε και εμεις γιατι εγινε τοσο μεγαλη καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Mordred34 είπε

Παιδες μπηκα στην εφαρμογη της ΡΑΕ και μου βγαζει σαν πιο συμφερουσα την ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑΚΟ...εχεις κανεις εμπειρια με τον συγκεκριμενο παροχο;Κατι διαβαζα λιγο που εψαξα οτι πριν κατι μηνες εχανε συνεχως πελατες!

όσοι λίγοι ήταν φύγανε μιας και ξεκίνησε να εφαρμόζει ρήτρα

σύμφωνα με τον τύπο υπολογισμού της αναπροσαρμογής δε συμφέρει και το εργαλείο της ΡΑΕ δεν είναι εμπιστοσύνης

κατέβαε το excel , μπες στο υποκατασκευή και εκτός κατανάλωσης παίξε με τιμές χοντρικής και επιδοτήσεις

σίγουρα δε θα μαντέψεις σε 12 μήνες πόσο είναι οι τιμές αλλά σίγουρα μπορείς να κάνεις σύγκριση

Spoiler
5 λεπτά πριν, Mordred34 είπε

Ευχαριστω φιλε για το χρονο σου και την αναλυτικη απαντηση σου...η πλακα ειναι οτι τα κλιματιστικα ειναι ολοκαινουρια και μαλιστα ενεργειακης κλασης ΑΑ...πρωτη φορα μας ερχεται τοσο μεγαλος λογαριασμος και ψαχνομαστε να βρουμε και εμεις γιατι εγινε τοσο μεγαλη καταναλωση.

ρόλο παίζει η μόνωση , η σωστή τοποθέτηση και φυσικά το αν μπήκαν με τα σωστά btu

συνέχεια στο θέμα κλιματιστικών  (και @washcloud)

 

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

όσοι λίγοι ήταν φύγανε μιας και ξεκίνησε να εφαρμόζει ρήτρα

σύμφωνα με τον τύπο υπολογισμού της αναπροσαρμογής δε συμφέρει και το εργαλείο της ΡΑΕ δεν είναι εμπιστοσύνης

κατέβαε το excel , μπες στο υποκατασκευή και εκτός κατανάλωσης παίξε με τιμές χοντρικής και επιδοτήσεις

σίγουρα δε θα μαντέψεις σε 12 μήνες πόσο είναι οι τιμές αλλά σίγουρα μπορείς να κάνεις σύγκριση

συνέχεια στο θέμα κλιματιστικών

Spoiler

....πρέπει πλέον να απαντάμε πιο ολιστικά 😜

 

29 λεπτά πριν, Mordred34 είπε

 ψαχνομαστε να βρουμε και εμεις γιατι εγινε τοσο μεγαλη καταναλωση.

Spoiler

Παρακολούθα το ρολόι σου πώς γράφει χωρίς κλιματιστικό (και κλείσε και τα πάντα να δεις μπας και σου κλέβει κανείς). Ιδανικά βάλε ένα σεσουάρ να δουλεύει (κάτι που ν' αναγράφει τα βατ του τεσπα) και δες διαφορές με το ρολόι πχ στο μισάωρο).

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε έναν γνωστό μου τον πήρε η volton για το μαγαζί του έχει Γ22 με σταθερή τιμή είχε 180 κ του πρότειναν ένα πρόγραμμα το limit pro 22 έχει κάποιος ιδέα για αυτό το πρόγραμμα;; Δεν το βρίσκω πουθενά , να το αλλάξει ή να μείνει στην σταθερή;; Του λένε ότι είναι πιο φθηνό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Superbull76 είπε

Καλησπέρα σε έναν γνωστό μου τον πήρε η volton για το μαγαζί του έχει Γ22 με σταθερή τιμή είχε 180 κ του πρότειναν ένα πρόγραμμα το limit pro 22 έχει κάποιος ιδέα για αυτό το πρόγραμμα;; Δεν το βρίσκω πουθενά , να το αλλάξει ή να μείνει στην σταθερή;; Του λένε ότι είναι πιο φθηνό 

να πάρει σε email τους όρους και τις χρεώσεις .... Γ22 έχει , επαγγελματίας δεν είναι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mordred34 είπε

Παιδες μπηκα στην εφαρμογη της ΡΑΕ και μου βγαζει σαν πιο συμφερουσα την ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑΚΟ...εχεις κανεις εμπειρια με τον συγκεκριμενο παροχο;Κατι διαβαζα λιγο που εψαξα οτι πριν κατι μηνες εχανε συνεχως πελατες!

Ορίστε @korakios κοίτα τι έκανες... ξήλωσε το Ζero απ'τη ΡΑΕ και τώρα βγαίνει φτηνότερο το ΕΛΤΑ. 🤣

13 λεπτά πριν, Superbull76 είπε

Καλησπέρα σε έναν γνωστό μου τον πήρε η volton για το μαγαζί του έχει Γ22 με σταθερή τιμή είχε 180 κ του πρότειναν ένα πρόγραμμα το limit pro 22 έχει κάποιος ιδέα για αυτό το πρόγραμμα;; Δεν το βρίσκω πουθενά , να το αλλάξει ή να μείνει στην σταθερή;; Του λένε ότι είναι πιο φθηνό 

Αν εννοείς ότι έχει 0.18 σταθερή τιμή, να κάτσει στα αυγά του και να εξαντλήσει το 6μηνο (μετά ο πάροχος μπορεί να κάνει τροποποίηση τιμών όρων βάσει του Κώδικα Προμήθειας). Αυτό το limit pro 22 μάλλον ρητροπρόγραμμα θα είναι... αποκλείεται να δίνουν σταθερή τιμή κάτω από 0.18 αυτή τη περίοδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2022 στις 8:27 ΜΜ, leroy είπε

Καλησπέρα στο forum, μόλις μου έγινε τηλεφωνική προσφορά από Volton σε πρόγραμμα με τιμή KWh 0,05 και για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ισχυρίζονται ότι επειδή είναι πάροχος πράσινης ενέργειας έχω 100% έκπτωση στις πρώτες 1800KWh και 80% έκπτωση από τις 1801 και μετά... Το έχει κάνει κανείς??

και σε εμένα έγινε η ίδια προσφορά τηλεφωνικά και επέμεναν ότι δεν έχει ρήτρα...παντως στο site τους άλλα λέει https://volton.gr/services/volton-unique-flexi-plus/?gclid=Cj0KCQjwnNyUBhCZARIsAI9AYlGdiUnNw5GST7iv347bkoCY99AON9S1YAbjiwDAPrUqKk2VH-IWSRkaAk5zEALw_wcB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  

6 λεπτά πριν, 111111 είπε

και σε εμένα έγινε η ίδια προσφορά τηλεφωνικά και επέμεναν ότι δεν έχει ρήτρα...παντως στο site τους άλλα λέει

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=59250168

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εμειναν 8 ημερες για να αποφασισω τι θα κανω... αν θα παραμεινω σολαρ με αυξηση σε 0,38 και καταργηση (ουσιαστικα) του νυχτερινου (οποτε αποκλειεται να μεινω εκει) ή αν θα παω αλλου! 😭

Ωραιες παλιες εποχες...

Εν παση περιπτωση, επειδη δεν βλεπω να ψηνονται ακομα απο την κυβερνηση να βγαλουν κανενα Φεκ και εχουν μεινει στα λογια προς το παρον, λεω να παω καπου χωρις δεσμευση και μαλλον σε σταθερο παλι μεχρι να δουμε πως θα κυλήσει το θεμα! Παλιοι solarητες τι κανατε?

Στο excel τι ακριβως ειναι το υποκατασκευη φυλλο? Ολα μαζι προγραμματα με ρητρες και χωρις?

Επισης @korakios το solar S1+ το ημερήσιο πηγε 0,0852 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Ορίστε @korakios κοίτα τι έκανες... ξήλωσε το Ζero απ'τη ΡΑΕ και τώρα βγαίνει φτηνότερο το ΕΛΤΑ. 🤣

δεν το ξήλωσε , το έχει ακόμα στα σταθερά ,

έστειλα ένα κατεβατό για ,

το zero τα elta , να κλείσουν την πλατφόρμα του myrae ή αλλαγή τρόπου λειτουργίας και αναστολή διακοπής ρεύματος ,για τύπο τιμολογίων , τα ευτράπελα της ρήτρας αναπροσαρμογής στην κυμαινόμενη τιμή αερίου κτλ

δε νομίζω να μου απαντήσουν 😁

1 ώρα πριν, jasonas21 είπε

Στο excel τι ακριβως ειναι το υποκατασκευη φυλλο? Ολα μαζι προγραμματα με ρητρες και χωρις?

με ρήτρα , βασικά αυτό να κοιτάτε , είναι πιο ενημερωμένο , αλλά να παίζετε με τιμές χοντρικής και επιδοτήσεων

1 ώρα πριν, jasonas21 είπε

Επισης @korakios το solar S1+ το ημερήσιο πηγε 0,0852 

έχει έκπτωση 25%

1 ώρα πριν, jasonas21 είπε

Μου εμειναν 8 ημερες για να αποφασισω τι θα κανω... αν θα παραμεινω σολαρ με αυξηση σε 0,38 και καταργηση (ουσιαστικα) του νυχτερινου (οποτε αποκλειεται να μεινω εκει) ή αν θα παω αλλου! 😭

Ωραιες παλιες εποχες...

Εν παση περιπτωση, επειδη δεν βλεπω να ψηνονται ακομα απο την κυβερνηση να βγαλουν κανενα Φεκ και εχουν μεινει στα λογια προς το παρον, λεω να παω καπου χωρις δεσμευση και μαλλον σε σταθερο παλι μεχρι να δουμε πως θα κυλήσει το θεμα! Παλιοι solarητες τι κανατε?

πάντως αν δεν έχεις τεράστιες καταναλώσεις θα πήγαινα κυμαινόμενο μιας και έβγαινε πιο φθηνό ακόμα και με το όριο των 300kw/μήνα, δε νομίζω να το καταργήσουν αυτό , απλά το θέμα είναι αν θα δίνουν και έξτρα μετά τα 300kw

αν δεν είναι κύρια κατοικία , τότε ρισκάρεις αν δίνουν όντως το 0,10 ή θα μείνει στα λόγια όπως κάτι αναδρομικά στα επαγγελματικά ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα... κυρια κατοικια ειναι, με νυχτερινο και καταναλωσεις ετησίως ημερας 5100kW και νυχτας 2800... αυτο που σκεφτομαι παντως ειναι σιγουρα να παω καπου χωρις δεσμευση μεχρι να ομαλοποιηθει καπως η κατασταση να βγει και το φεκ και βλεπουμε μετα...

 

Επεξ/σία από jasonas21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...