Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, energy52 είπε

Εκεινο που με ανησυχει ομως,ειναι που μου ειπε πως θα ισχυσει απ την επομενη εκκαθαριση..

δεν κατάλαβα

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

.Το Γ1 της ΔΕΗ λες;;

ναι

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

κι αφου πλεον ημουν σε αοριστου, δεν μπορω να ισχυριστω αθετηση ορων,

δεν έχει σχέση το αορίστου , αν αλλάξει κάτι υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

ουτε πως δεν με ενημερωσαν εγκαιρα....

οποιαδήποτε τροποποίηση εφαρμόζεται 60 μέρες μετά την ειδοποίηση

7 λεπτά πριν, energy52 είπε

θα μιλησω παλι μαζι τους αυριο..

τώρα το είδα καλύτερα , ζητάς να σου στείλουν με email τους τροποποιημένους όρους ,αναλυτικά και αναφέρεις επιθυμείς την ηχογραφημένη συνομιλία με την ημερομηνία

(για περίπτωση που πάνε να εφαρμόσουν τις αλλαγές πριν τις 60 μέρες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

To Γ1 της ΔΕΗ ειναι 0,11 με ρητρα, και για 3Φ παροχη εχει κ παγιο οκ μικρες διαφορες νομιζω..

δεν έχει σχέση το αορίστου , αν αλλάξει κάτι υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία

οποιαδήποτε τροποποίηση εφαρμόζεται 60 μέρες μετά την ειδοποίηση

Δεν το ξερα πως ισχυει και για τα αοριστου, να σαι καλα!! 400-45050kw μεσο ορο το μηνα καιω παντως..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, energy52 είπε

Δεν το ξερα πως ισχυει και για τα αοριστου, να σαι καλα!! 400-45050kw μεσο ορο το μηνα καιω παντως..

ελπίζω να φαίνεται κύρια κατοικία,

οι τιμές κιλοβατώρας είναι 0,30+ μείον επιδοτήσεις (αλλάζουν ανα μήνα)

21 λεπτά πριν, energy52 είπε

To Γ1 της ΔΕΗ ειναι 0,11 με ρητρα, και για 3Φ παροχη εχει κ παγιο οκ μικρες διαφορες νομιζω..

0,07 κάτι είναι λόγω εκπτώσεων αλλά φυσικά μπαίνει και σε αυτό ρήτρα αναπροσαρμογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ελπίζω να φαίνεται κύρια κατοικία,

οι τιμές κιλοβατώρας είναι 0,30+ μείον επιδοτήσεις (αλλάζουν ανα μήνα)

0,07 κάτι είναι λόγω εκπτώσεων αλλά φυσικά μπαίνει και σε αυτό ρήτρα αναπροσαρμογής

Ναι εννοειται φαινεται κυρια κατοικια!! Αστα μου χαλασε τη διαθεση σημερα αυτο αλλα τι να κανουμε, θα γινοταν καποια στιγμη.. Αρα να υπολογιζω χοντρικα αυξηση  450Kw X0.30 μειον τις επιδοτησεις..

Παντως φιλε μου,απο τη στιγμη που με ενημερωσανε σημερα 30/5 τ/φ, η αλλαγη στις χρεωσεις νομιμα γινεται μετα απο 60 μερες αρα 30/07!!! Μα μου λεει απ την επομενη εκκαθαριση, κι εγω δεν το διευκρινησα επ ακριβως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, energy52 είπε

Παντως φιλε μου,απο τη στιγμη που με ενημερωσανε σημερα 30/5 τ/φ, η αλλαγη στις χρεωσεις νομιμα γινεται μετα απο 60 μερες αρα 30/07!!! Μα μου λεει απ την επομενη εκκαθαριση, κι εγω δεν το διευκρινησα επ ακριβως.. 

η επόμενη εκκαθάριση μπορεί να είναι μετά απο παραπάνω απο 60 μέρες , μπορεί όμως και λιγότερο , όπως και να έχει κάνε τα παραπάνω που σου ανέφερα

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Αρα να υπολογιζω χοντρικα αυξηση  450Kw X0.30 μειον τις επιδοτησεις..

0,30 τουλάχιστον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικο παντως το οτι ο εκκαθαριστικος που μου ηρθε στα 335 ευρω καταναλωσης μπηκαν επιπλεον + 242 ευρω μονο για ρυθμιζόμενες χρεωσεις! Που αν αφαιρουσα τα 336 ευρω εναντι που εχω πληρωσει, θα επαιρνα και 1 ευρω πισω αν δεν υπηρχαν οι ρυθμιζόμενες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλοι η EFA με ειδοποίησε ότι στο fixed N από τον 7ο αλλάζει η χρέωση σε 0.261 και πάγιο 14.90/μήνα !!!  

Διαβάζοντας εδώ αντιλαμβάνομαι ότι παίζουμε ρωσική ρουλέτα με σταθερά τιμολόγια και με τιμολόγια ρήτρας καθώς όλα είναι ρευστά .

Εγώ με καταναλώσεις 1000 κιλοβατώρες/μήνα (αντλία θερμότητας) μέχρι στιγμής βλέπω σταθερό τιμολόγιο ΔΕΗ εξαιτίας και του νυχτερινού σε σχέση με weenergy.

Η ρήτρα με τρομάζει εξαιτίας και της ελληνικής πραγματικότητας .

Σε κάθε περίπτωση σκέφτομαι να μην αλλάξω ακόμα και να το κάνω προς τα τέλη του Ιουνίου .

Θα ήθελα τις γνώμες και τις συμβουλές σας .  Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκλεισα σταθερο weenergy σημερα στα 0.21 , δυστυχως χωρις αλλη πληροφορηση θεωρησα οτι αυτο ειναι το πιο εξυπνο αυτην την στιγμη. Οποτε θελω αλλαζει οποτε αν γινει κατι συγκλονιστικο θα το αλλαξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Ellhvas είπε

Αυτές είναι οι αλλαγές της ΕΛΙΝ για όσους έχουν Fixed και Fixed Νυχτερινό με μετονομασία σε Flexy.

 

Υπάρχει επιλογή για αποφυγή της Ρήτρας Αναπροσαρμογής με ένταξη σε νέο πρόγραμμα Fixed με νέα τιμή από 0,22€/kwh στα 0,369€/kwh (!!!) .

IMG_20220530_180931.jpg

Κοίτα όμως, με αυτό το όριο ρήτρας (150€) το οποίο και προφανώς δεν έχει καμία σχέση με τα 40-50€ που παίζουν στην αγορά θα σου έβγαινε πολύ ωραία τον Απρίλιο:

Ρήτρα που θα πλήρωνες = 246,6*1,22+12,7 = 313,55-150 = 163,55€/mWh

Και θα έπαιρνες επιδότηση = 270,00€ και 210,00€/mWh

Για μένα αν μπορείς κάνε το και σήμερα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Κοίτα όμως, με αυτό το όριο ρήτρας (150€) το οποίο και προφανώς δεν έχει καμία σχέση με τα 40-50€ που παίζουν στην αγορά θα σου έβγαινε πολύ ωραία τον Απρίλιο:

Ρήτρα που θα πλήρωνες = 246,6*1,22+12,7 = 313,55-150 = 163,55€/mWh

Και θα έπαιρνες επιδότηση = 270,00€ και 210,00€/mWh

Για μένα αν μπορείς κάνε το και σήμερα

με 0,22 αρχικής τιμής ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, leoy είπε

Εκλεισα σταθερο weenergy σημερα στα 0.21 , δυστυχως χωρις αλλη πληροφορηση θεωρησα οτι αυτο ειναι το πιο εξυπνο αυτην την στιγμη. Οποτε θελω αλλαζει οποτε αν γινει κατι συγκλονιστικο θα το αλλαξω. 

Δεν σε συμφέρει. Και από την στιγμή που πλέον οι επιδοτήσεις θα δίδονται οριζόντια, δεν σε συμφέρει καθόλου. 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

με 0,22 αρχικής τιμής ?????

Από ότι καταλαβαίνω 0,22 και 10 ευρώ πάγιο είχε. Άρα για 300kWh/μήνα πλήρωνε:

10+300*0,22*90% = 69,40€

Τώρα θα πλήρωνε 0+300*0,22*80%+300*0,1633-150*0,27-150*0,21=52,80+48,99-40,50-31,50 = 29,79€ (Απρίλιος)

Η αρχική είναι 0,176€ με όριο 150€ για ρήτρα...καλά είναι σε λέω. Κάτω από 10 λεπτά βγαίνει σε σχέση με 23 λεπτά πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταβλητό χωρίς δέσμευση και μείωση της κατανάλωσης. Αντικατέστησε τις λάμπες με led, βγάζε τους φορτιστές από την πρίζα όταν δεν τους χρησιμοποιείς, μην χρησιμοποιείς ενεργοβόρες συσκευές κτλ. Θα πρέπει και στην Ελλάδα να καταλάβουμε πως και οι καταναλωτές θα πρέπει να συμμετέχουν στην ενεργειακή μετάβαση και στην εξοικονόμιση ενέργειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MasterBlaster είπε

Μεταβλητό χωρίς δέσμευση και μείωση της κατανάλωσης. Αντικατέστησε τις λάμπες με led, βγάζε τους φορτιστές από την πρίζα όταν δεν τους χρησιμοποιείς, μην χρησιμοποιείς ενεργοβόρες συσκευές κτλ. Θα πρέπει και στην Ελλάδα να καταλάβουμε πως και οι καταναλωτές θα πρέπει να συμμετέχουν στην ενεργειακή μετάβαση και στην εξοικονόμιση ενέργειας. Μην τα ρίχνουμε μόνο στα καθίκι@, έχουμε και εμείς τις ευθύνες μας. 

Συμφωνω αλλά σε ποιο πάροχο είναι το θέμα (εδώ γελάμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Άρα για 300kWh/μήνα πλήρωνε:

10+300*0,22*90% = 69,40€

Τώρα θα πλήρωνε 0+300*0,22*80%+300*0,1633-150*0,27-150*0,21=52,80+48,99-40,50-31,50 = 29,79€ (Απρίλιος)

Η αρχική είναι 0,176€ με όριο 150€ για ρήτρα...καλά είναι σε λέω. Κάτω από 10 λεπτά βγαίνει σε σχέση με 23 λεπτά πριν.

0+300*0,22*0,8 και ρήτρα 0,16355*300 = 52,8+49,065= 101,865€ χωρίς επιδοτήσεις

 

με Γ1 (πάγιο μονοφασικού και τελική με ρήτρα)

1+0,3186*300=96,6€ χωρίς επιδοτήσεις

τα παραπάνω με ΤΕΑ 246,6

οκ είναι κανα τάληρο το μήνα , αλλά αν έχει και νυχτερινό τον βοηθά επιπλέον η χαμηλότερη τιμή του Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια εξίσωση που να βγάζει σήμερα πόσο κοστίζει ανά κιλοβατώρα η ΔΕΗ ( Γ21) τελική τιμή ( θέλω να δω αν συμφέρει σε σχέση με το weenergy yellow); 2700 το 4μηνο.

ΥΓ Προσπαθώ να τα καταλάβω μιας και πρέπει να πείσω τρίτα άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...