Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, desiro είπε

Καλημέρα.....Για ιδια περιπτωση και εγω εχω σπιτι στο χωριο με 600-1000kwh καταναλωση ανα ετος.....αναλογως το ποσο παει ο πατερας μου....Εχω το my home online με 0,17 απο αρχες Απριλιου..

Καθομαι στα αυγα μου? Ή εχουμε εξελιξεις για τις μη κυριες κατοικιες?? Υπαρχει κατι πιο συμφερον?

Καλημέρα... Κάθησε και περιμενεις... Ακόμα είναι νωρίς... Να δεις την αγορά... Είπαν ότι θα έχουμε εξελίξεις και για τις μη κυρίες κατοικίες.. Να δούμε τις ανακοινώσεις και το ΦΕΚ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, desiro είπε

Καλημέρα.....Για ιδια περιπτωση και εγω εχω σπιτι στο χωριο με 600-1000kwh καταναλωση ανα ετος.....αναλογως το ποσο παει ο πατερας μου....Εχω το my home online με 0,17 απο αρχες Απριλιου..

Καθομαι στα αυγα μου? Ή εχουμε εξελιξεις για τις μη κυριες κατοικιες?? Υπαρχει κατι πιο συμφερον?

Για την ώρα κράτα το. ΟΟΟΤΑΝ έχουμε πιο σίγουρες εξελίξεις, τότε το ξανακοιτάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2022 στις 12:44 ΜΜ, ekrepali είπε
Στις 26/5/2022 στις 11:22 ΠΜ, valadsk είπε

θα εχει ξανασυζητηθει, αλλα η νορβηγια τι κανει διαφορετικά και είναι τόσο χαμηλα?

Έχουν ΑΠΕ και διαολοαέρα

Έχουν απίστευτη παραγωγή από νερά. Όλο το Nordpool aka Σκανδιναυικές και Δανία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια νιουμπι ερωτηση παιδια:

Κοιταζοντας στο site τα ΔΕΗ Γ1 και Γ1Ν δεν αντιλαμβανομαι γιατι καποιος να μην επιλεξει το δευτερο.

Εχει να κερδισει το χαμηλοτερο νυχτερινο και οχι να χασει κατι. Ολα τα αλλα ειναι τα ιδια.

Καταλαβαινω λαθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, arisgr0 είπε

Μια νιουμπι ερωτηση παιδια:

Κοιταζοντας στο site τα ΔΕΗ Γ1 και Γ1Ν δεν αντιλαμβανομαι γιατι καποιος να μην επιλεξει το δευτερο.

Εχει να κερδισει το χαμηλοτερο νυχτερινο και οχι να χασει κατι. Ολα τα αλλα ειναι τα ιδια.

Καταλαβαινω λαθος??

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598603-νυχτερινο-τιμολογιο-δεδδηε/#comments

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, washcloud είπε

Για την ώρα κράτα το. ΟΟΟΤΑΝ έχουμε πιο σίγουρες εξελίξεις, τότε το ξανακοιτάς.

Εγώ προσωπικά θα το κρατήσω γιατί δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην κυβέρνηση. Ποίος μου εγγυάται ότι ενώ θα έχω μεταφερθεί στο Γ1 να σταματήσουν την όποια στήριξει και να γίνει πάλι της πόπης; όταν λήξει το συμβόλαιο θα αξιολογήσω τα τιμολόγια της ΔΕΗ και θα πράξω αναλόγως

5 λεπτά πριν, arisgr0 είπε

Μια νιουμπι ερωτηση παιδια:

Κοιταζοντας στο site τα ΔΕΗ Γ1 και Γ1Ν δεν αντιλαμβανομαι γιατι καποιος να μην επιλεξει το δευτερο.

Εχει να κερδισει το χαμηλοτερο νυχτερινο και οχι να χασει κατι. Ολα τα αλλα ειναι τα ιδια.

Καταλαβαινω λαθος??

Προσωπικά πλυντήρια - κλιματιαστικά έβαζα στις ώρες του νυχτερινού οπότε με συμφέρει. Στο home δεν σε χρεώνουν πάγιο νυχτερινού + ότι και οι κατανάλωσεις απο ψυγείο χρεώνονται στο νυχτερινό οπότε διπλό όφελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγή στο excel στο φύλλο "υποκατασκευή"  , έβαλα επιδοτήσεις Μάιο/Ιούνιο χωρίς να έχω βρει ΦΕΚ , ανα μήνα

0,205<150kw , 0,16 για 150-300kw  και 0,10 για >300kw (ή 0,10 συνολικά για μη κύριες κατοικίες)

έχει βγει η έξτρα επιδότηση που έκανε η ΔΕΗ στο Γ1 για >300kw

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα.. σε 2ο διαμερισμα το οποιο προοριζεται -μαλλον- για ενοικιαζομενο, τυπου AirBnb, τι θα βαζατε;
Κατι χωρις δεσμευση να φανταστω;

Στο σπιτι εχω Homeonline αλλα προ-Νοεμβρη οποτε σχετικα χαμηλη χρεωση αν ειδα καλα διπλασιαστηκε;
Περι νυχτερινου μετρητη στην κατοικια μου, μετα απο 9 μηνες κ πληρωμη εμφανιστηκε ο ΔΕΔΔΗΕ και το βαλαν 😁 απιστευτοι...

Επεξ/σία από darkelfdvr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, darkelfdvr είπε

Κατι χωρις δεσμευση να φανταστω;

ναι

9 λεπτά πριν, darkelfdvr είπε

Καλημερα.. σε 2ο διαμερισμα το οποιο προοριζεται -μαλλον- για ενοικιαζομενο, τυπου AirBnb, τι θα βαζατε;

αν ισχύουν τα 0,10€/kw για μη κύριες κατοικίες τότε θα είσαι στα λίγο παραπάνω απο 0,20€/kw

παρακολουθείς χοντρική και αν φύγουν οι τελικές αρκετά πάνω απο 0,33 σκέφτεσαι για  ακριβό σταθερό (με 0,23)

φυσικά τα βάζεις κάτω και υπολογίζεις ανάλογα τις καταναλώσεις

 

14 λεπτά πριν, darkelfdvr είπε

Περι νυχτερινου μετρητη στην κατοικια μου, μετα απο 9 μηνες κ πληρωμη εμφανιστηκε ο ΔΕΔΔΗΕ και το βαλαν 😁 απιστευτοι...

συνέχεια εκεί και μόνο εκεί περι νυχτερινού

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598603-νυχτερινο-τιμολογιο-δεδδηε/?do=findComment&comment=59238131

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, darkelfdvr είπε

Στο σπιτι εχω Homeonline αλλα προ-Νοεμβρη οποτε σχετικα χαμηλη χρεωση αν ειδα καλα διπλασιαστηκε;

Εσύ 0,10. Τώρα είναι 0,23. Το λες και "διομισαπλασιάστηκε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές είναι οι αλλαγές της ΕΛΙΝ για όσους έχουν Fixed και Fixed Νυχτερινό με μετονομασία σε Flexy.

 

Υπάρχει επιλογή για αποφυγή της Ρήτρας Αναπροσαρμογής με ένταξη σε νέο πρόγραμμα Fixed με νέα τιμή από 0,22€/kwh στα 0,369€/kwh (!!!) .

IMG_20220530_180931.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερα τουλαχιστον μεσα στον χειμωνα να κρατηθω σε ενα παλιο προγραμμα του ΗΡΩΝ ανευ ρητρας, αλλα δυστυχως το ονειρο τελειωσε...με πηραν σημερα και μου ανακοινωσαν αλλαγη συμβολαιου, εφοσον το επιθυμω, χωρις δεσμευση χωρις παγιο με ενιαια χρεωση νυχτα/μερα 0,09 (σαν παλιος πελατης) αλλα φυσικα με ρητρα αναπροσαρμογης..Νομιζω δεν υπαρχουν πολλες επιλογες πλεον, θα το αφησω να τρεξει ενα μηνα να δω και σε σχεση με την κρατικη επιδοτηση..αλλιως που; βλεπετε κατι αλλο;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, energy52 είπε

Καταφερα τουλαχιστον μεσα στον χειμωνα να κρατηθω σε ενα παλιο προγραμμα του ΗΡΩΝ ανευ ρητρας, αλλα δυστυχως το ονειρο τελειωσε...με πηραν σημερα και μου ανακοινωσαν αλλαγη συμβολαιου, εφοσον το επιθυμω, χωρις δεσμευση χωρις παγιο με ενιαια χρεωση νυχτα/μερα 0,09 (σαν παλιος πελατης) αλλα φυσικα με ρητρα αναπροσαρμογης..Νομιζω δεν υπαρχουν πολλες επιλογες πλεον, θα το αφησω να τρεξει ενα μηνα να δω και σε σχεση με την κρατικη επιδοτηση..αλλιως που; βλεπετε κατι αλλο;; 

το home 1N έχει καλύτερες τιμές απο 0,09 και ούτε πάγιο ούτε δέσμευση έχει , δε νομίζω σαν παλιό πελάτη να σου κάνανε προσφορά

Επίσης κατέβασε το excel , παίξε με τιμές χοντρικής και επιδοτήσεων στο φύλλο υπο κατασκευή , θα δεις συγκριτικά με το Γ1 χάνει αρκετά, εκτός αν αυτό που σου πρότειναν έχει καλύτερους συντελεστές ρήτρας και όρια

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

το home 1N έχει καλύτερες τιμές απο 0,09 και ούτε πάγιο ούτε δέσμευση έχει , δε νομίζω σαν παλιό πελάτη να σου κάνανε προσφορά

Επίσης κατέβασε το excel , παίξε με τιμές χοντρικής και επιδοτήσεων στο φύλλο υπο κατασκευή , θα δεις συγκριτικά με το Γ1 χάνει αρκετά, εκτός αν αυτό που σου πρότειναν έχει καλύτερους συντελεστές ρήτρας και όρια

θα μιλησω παλι μαζι τους αυριο..Το Γ1 της ΔΕΗ λες;; Εκεινο που με ανησυχει ομως,ειναι που μου ειπε πως θα ισχυσει απ την επομενη εκκαθαριση..κι αφου πλεον ημουν σε αοριστου, δεν μπορω να ισχυριστω αθετηση ορων, ουτε πως δεν με ενημερωσαν εγκαιρα....Ναι θα κατεβασω το excel, ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...