Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aυτό απαντάει και το ερώτημα του @spyrospal

Ή βάζεις σταθερό αλλά θα πληρώνεις παραπάνω αν δωθούν οι επιδοτήσεις στα κυμαινόμενα.

Ή βάζεις κυμαινόμενο και εξαρτάσαι απ'τη κυβέρνηση.

Δεν υπάρχει απάντηση στο τι είναι σωστό και τι είναι λάθος, αλλάζουν τα δεδομένα κάθε μέρα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το Wegreen απ'τη WeΕnergy, είναι φτηνότερο απ'τα κυμαινόμενα της Ελίν κατά 0.02.

Με προβληματίζει βέβαια στα κυμαινόμενα της WeEnergy αυτό που γράφουν κάτω απ'το πινακάκι:

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/wegreen/

* O πάροχος διατηρεί το δικαίωμα να ανακαλέσει ανά πάσα στιγμή οποιαδήποτε προσφορά.

Δηλαδή τον 7ο μήνα μπορούν να κόψουν πχ την έκπτωση και να το διαπιστώσετε στο λογαριασμό που θα εκδοθεί αργότερα.

Αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω κάνει αίτηση ακόμα και σκέφτομαι σοβαρά και το ενδεχόμενο για ΔΕΗ Γ21 το οποίο έχει και εγγύηση τουλάχιστον 100€. Στη wenergy δεν ανέφεραν κάτι για εγγύηση.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, prefuse είπε

Αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω κάνει αίτηση ακόμα και σκέφτομαι σοβαρά και το ενδεχόμενο για ΔΕΗ Γ21 το οποίο έχει και εγγύηση τουλάχιστον 100€. Στη wenergy δεν ανέφεραν κάτι για εγγύηση.

Ρωτησα μολις,
Οτι ειχες στον προηγουμενο παροχο.
αν ειχες μηδενικη πριν τοτε-> 50 στον πρωτο λογαριασμο και επιστροφη στον επομενο αν βαλεις παγια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lied είπε

Παιδες θελω βοηθεια.
Ειμαι σε διαδικασία μετακομισης, μεχρι τωρα πηρα τις εκπτωσεις που δικαιουμαι στο τιμολόγιο της ΔΕΗ. 01/07 ομως μετακομιζω και θα εχω νεο αριθμο παροχης με νεα αιτηση. Για το υπολοιπο του 2022, θα δικαιουμε εκπτωσεις με το νεο Αρ παροχης στη νεα διευθυνση?

 

Δεν εχω αλλους αρ παροχης στο ονομα μου ή αλλα ακινητα. Εάν η ΔΕΗ χρησιμοποιει την εικονα του Ε1 για τις εκπτωσεις στην πρωτη κατοικια, θα υπάρχει λαθος εικόνα. Επισης ο υπάρχων αριθμος παροχης ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη οποτε δε θα διακοπει οταν φυγω απο το ακινητο.

Αν στην νέα διεύθυνση δεν υπάρχει ρεύμα και κάνεις σύμβαση με πάροχο στο όνομά σου, πιθανώς δεν θα επιδοτηθείς, όχι άμεσα έστω (ίσως τα πάρεις αναδρομικά, κι ένας θεός ή άντε ένας λογιστής να ξέρει με πια διαδικασία). Το πιθανότερο πάντως είναι να δει το σύστημά τους τα σωστά, μετά από την λήξη της περιόδου υποβολής φορολογικών δηλώσεων (κι ένας θεός, ή ένας λογιστή πάλι :ρ, να ξέρει πόσο καιρό μετά ενημερώνονται τα συστήματα από την ΑΑΔΕ). Μπορεί δηλαδή να είναι και μέχρι τέλους του '22. Στείλε στην εξυπηρέτηση της ΔΕΗ (απόφυγε τηλέφωνα), [email protected] νομιζω, και ρώτα τους τί γνωρίζουν ότι ισχύει στην περίπτωσή σου. Επίσης ίσως να είχε νόημα να πήγαινες από κατάστημα και να ζητούσε προϊστάμενο να στα πει ή έστω να κοιτάξει να ενημερωθεί και να σε ειδοποιήσει. Κι αν έχεις κότσια, αποπειράσου να κάνει μια από τα ίδια με το υπουργείο...(τώρα ποιο; Οικονομικών μάλλον; )

Αλλά επειδή όλα αυτά τα βλέπω δύσκολα, αν τυχόν έχει ρεύμα στο όνομα του ιδιοκτήτη το νέο σπίτι και παίρνει επιδότηση (χλωμό να ισχύουν και τα δυο μαζί), μίλα μαζί του μπας και δεχτεί να συνεχίσετε έτσι και το αλλάζετε κατά το τέλος της χρονιάς. Εναλλακτικά, έχει μια λογική να πας στο σταθερό της We Energy με 0,21/kWh, και να φύγεις πχ μετά το τέλος των δηλώσεων (λογικά Σεπτέμβρη), είτε για ΔΕΗ, είτε για το Green της We (δεν έχει μεγάλη διαφορά από ΔΕΗ, αν και καλύτερα γενικά να πας ΔΕΗ). Διότι αν τυχόν δεν επιδοτηθείς σε κυμαινόμενο (πράγμα που τελικά μάλλον θα μάθεις με τον εκκαθαριστικό μηνών μετά), θα σου βγει ο κούκος αηδόνι (ειδικά αν έχεις και αρκετή κατανάλωση, ειδικότερα λόγω πιθανής χρήσης κλιματιστικού τους επόμενους μήνες). Σε αυτή την περίπτωση χάνεις βέβαια προκαταβολικά την πιθανή διαφορά που θα κέρδιζες (και δεν είναι και λίγη, αλλά....) εάν επιδοτούσουν στα σίγουρα. Εκτός κι αν (στην ΔΕΗ) ακόμη κι ο 1ος λογαριασμός (έναντι) βγει με χρέωση αναπροσαρμογής (και αν δεν συνοδεύεται από πιστώσεις ΤΕΜ, θα είναι σιγουράκι ότι δεν επιδοτείσαι). Μάλιστα για αυτό τον λόγο καλό θα ήταν να δώσεις εσύ ένδειξη για τον πρώτο μήνα, ή και να επιλέξεις (δεν ξέρω αν γίνεται στο Γ1) έκδοση μηνιαίου λογαριασμού....

Πολύ το μπλέξιμό σου και δύσκολη η θέση σου δυστυχώς, τουλάχιστον κάνε δήλωση αμέσως μετά την μετακόμιση (αν δεν έχεις ήδη κάνει - αλλιώς θα χρειαστείς ούτως ή άλλως να κάνεις τροποποίηση) με τα νέα στοιχεία. Οπωσδήποτε ρώτα λογιστή, για να μην πω λογιστές (βάλε και τους δικούς σου ανθρώπους να ρωτήσουν τους δικούς τους λογιστές ξερωγώ), γιατί γενικώς υπάρχει πολύ σκοτάδι στο τί κάνουν και στο τί ΘΑ κάνουν με το γαμοζήτημα της 1ης κατοικίας σε συνάρτηση με τις φορολογικές, για όσους νοικιάζουν και έχουν μετακομίσει στο κρίσιμο διάστημα...

Και, φυσικά, με το που θα πας στο νέο σπίτι, φρόντισε "απλά" να κάνεις ΣΚΥΛΙΣΙΑ οικονομία, μέχρι τουλάχιστον τον Σεπτέμβρη που λέγαμε. Και κάνε και μια αίτηση και για νυχτερινό αν είναι να μείνεις για 2 χρόνια τουλάχιστον (εκτός κι αν ήδη έχει) και αν είσαι,,,τυχερός, σου βάλουν γρήγορα........Οπωσδήποτε πάντως κουβέντα με λογιστή-ες, μην το αμελήσεις. Εκτός κι αν έχεις λεφτά στην άκρη (για να πληρώνεις αυτά που πιθανώς θα σου σκάσουν, μέχρι ίσως να τα πάρεις πίσω......). ΑΝ καταφέρεις να πάρεις,,,"διαβεβαιώσεις" (πχ από την ΔΕΗ ή από λογιστές) για το τί θα ισχύσει στην περίπτωσή σου, καλώς. Αλλιώς εγώ θα σκεφτόμουν σοβαρότατα να πάω σε σταθερό We, με προοπτική να φύγω κατά Σεπτέμβρη που είπα, κάνοντας πραγματικά τρελή οικονομία στην κατανάλωση (...πράγμα ακόμη πιο δύσκολο βέβαια, όταν έχεις φρεσκομετακομίσει και θα θέλεις ένα διάστημα να "μπεις σε ρυθμό"....). Αν μάλιστα έχεις (μέχρι τώρα) πάνω από 2.000kWh/4μηνο, ίσως να πρέπει να πας ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ στο σταθερό της We (και να μεταβείς μετά σε κυμαινόμενο μάλλον, αφού θα,,,,,,πετσοκόψουν, χα, την αναπροσαρμογή όπως τάξανε), πάλι κατά Σεπτέμβρη μεριά...Γενικά να μείνεις ενήμερος για τις εξελίξεις πάντως, και,,,,καλή τύχη αδερφέ......

2 ώρες πριν, spyrospal είπε

''Αυτή τη χρονική στιγμή τα προγράμματα που σας προσφέρουμε ανάλογα με την κατανάλωσή σας και με αρκετά υψηλά όρια (48-58) στην ρήτρα είναι το on! Οικιακό και το on! Οικιακό Νυχτερινό.''

Φυσικά μεγάλο παιδί είμαι και ξέρω τι θα κάνω αλλά φοβάμαι μην πέσω στην μετάβαση από ακριβό ρεύμα σε φτηνό ξανά ,αρπαχτη είναι και νομίζω όλο αυτό θα πέσει μέχρι τέλος του έτους,γιατί έβγαλαν πολλά λεφτά με κοροϊδία.

Τώρα φλυτζάνι δεν ξέρω να διαβάζω αλλά το βλέπω σαν ζάρι.

Τι λέτε να κάνω και προς τα πού να κινηθώ; Στην κύρια οικία είμαι περίπου 1700-2000κβ και στο εξώχικο μόνο 3 μηνες το χρόνο 

...και μόνο που αναφέρουν "το άνω όριο" (58), σε εποχές που έχουμε κοντέψει τα 300€/MWh, βγάλε συμπέρασμα για αυτά που σου είπαν.....

Η "αρπαχτή" γίνεται σχεδόν ένα χρόνο τώρα, και αν κρίνεις από τις κρατικές "εξαγγελίες", θα έπρεπε να βγάλεις σα μεγάλο παιδί που είσαι, και σε αυτή την περίπτωση συμπεράσματα, για το πού θα πάει το πράγμα....Επίσης, ακόμη δεν έχουμε δει τις ουσιαστικές επιπτώσεις τις "απορωσοποίησης". Έχε το υπ' όψιν τί σημαίνει αυτό για το μέλλον μας.

Κατά τ' άλλα, αναγκαστικά στην κύρια πας ΔΕΗ κυμαινόμενο, και ανάλογα την κατανάλωση των 3ων εξοχικομηνών, βαλ' τα κάτω και δες αν σε συμφέρει να πας στο σταθερό της We κι εσύ ή σε κυμαινόμενο με την επιδότηση "0,10" (για τις μη κύριες) σε κυμαινόμενο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, washcloud είπε

Αν στην νέα διεύθυνση δεν υπάρχει ρεύμα και κάνεις σύμβαση με πάροχο στο όνομά σου, πιθανώς δεν θα επιδοτηθείς, όχι άμεσα έστω (ίσως τα πάρεις αναδρομικά, κι ένας θεός ή άντε ένας λογιστής να ξέρει με πια διαδικασία). Το πιθανότερο πάντως είναι να δει το σύστημά τους τα σωστά, μετά από την λήξη της περιόδου υποβολής φορολογικών δηλώσεων (κι ένας θεός, ή ένας λογιστή πάλι :ρ, να ξέρει πόσο καιρό μετά ενημερώνονται τα συστήματα από την ΑΑΔΕ). Μπορεί δηλαδή να είναι και μέχρι τέλους του '22. Στείλε στην εξυπηρέτηση της ΔΕΗ (απόφυγε τηλέφωνα), [email protected] νομιζω, και ρώτα τους τί γνωρίζουν ότι ισχύει στην περίπτωσή σου. Επίσης ίσως να είχε νόημα να πήγαινες από κατάστημα και να ζητούσε προϊστάμενο να στα πει ή έστω να κοιτάξει να ενημερωθεί και να σε ειδοποιήσει. Κι αν έχεις κότσια, αποπειράσου να κάνει μια από τα ίδια με το υπουργείο...(τώρα ποιο; Οικονομικών μάλλον; )

Αλλά επειδή όλα αυτά τα βλέπω δύσκολα, αν τυχόν έχει ρεύμα στο όνομα του ιδιοκτήτη το νέο σπίτι και παίρνει επιδότηση (χλωμό να ισχύουν και τα δυο μαζί), μίλα μαζί του μπας και δεχτεί να συνεχίσετε έτσι και το αλλάζετε κατά το τέλος της χρονιάς. Εναλλακτικά, έχει μια λογική να πας στο σταθερό της We Energy με 0,21/kWh, και να φύγεις πχ μετά το τέλος των δηλώσεων (λογικά Σεπτέμβρη), είτε για ΔΕΗ, είτε για το Green της We (δεν έχει μεγάλη διαφορά από ΔΕΗ, αν και καλύτερα γενικά να πας ΔΕΗ). Διότι αν τυχόν δεν επιδοτηθείς σε κυμαινόμενο (πράγμα που τελικά μάλλον θα μάθεις με τον εκκαθαριστικό μηνών μετά), θα σου βγει ο κούκος αηδόνι (ειδικά αν έχεις και αρκετή κατανάλωση, ειδικότερα λόγω πιθανής χρήσης κλιματιστικού τους επόμενους μήνες). Σε αυτή την περίπτωση χάνεις βέβαια προκαταβολικά την πιθανή διαφορά που θα κέρδιζες (και δεν είναι και λίγη, αλλά....) εάν επιδοτούσουν στα σίγουρα. Εκτός κι αν (στην ΔΕΗ) ακόμη κι ο 1ος λογαριασμός (έναντι) βγει με χρέωση αναπροσαρμογής (και αν δεν συνοδεύεται από πιστώσεις ΤΕΜ, θα είναι σιγουράκι ότι δεν επιδοτείσαι). Μάλιστα για αυτό τον λόγο καλό θα ήταν να δώσεις εσύ ένδειξη για τον πρώτο μήνα, ή και να επιλέξεις (δεν ξέρω αν γίνεται στο Γ1) έκδοση μηνιαίου λογαριασμού....

Πολύ το μπλέξιμό σου και δύσκολη η θέση σου δυστυχώς, τουλάχιστον κάνε δήλωση αμέσως μετά την μετακόμιση (αν δεν έχεις ήδη κάνει - αλλιώς θα χρειαστείς ούτως ή άλλως να κάνεις τροποποίηση) με τα νέα στοιχεία. Οπωσδήποτε ρώτα λογιστή, για να μην πω λογιστές (βάλε και τους δικούς σου ανθρώπους να ρωτήσουν τους δικούς τους λογιστές ξερωγώ), γιατί γενικώς υπάρχει πολύ σκοτάδι στο τί κάνουν και στο τί ΘΑ κάνουν με το γαμοζήτημα της 1ης κατοικίας σε συνάρτηση με τις φορολογικές, για όσους νοικιάζουν και έχουν μετακομίσει στο κρίσιμο διάστημα...

Και, φυσικά, με το που θα πας στο νέο σπίτι, φρόντισε "απλά" να κάνεις ΣΚΥΛΙΣΙΑ οικονομία, μέχρι τουλάχιστον τον Σεπτέμβρη που λέγαμε. Και κάνε και μια αίτηση και για νυχτερινό αν είναι να μείνεις για 2 χρόνια τουλάχιστον (εκτός κι αν ήδη έχει) και αν είσαι,,,τυχερός, σου βάλουν γρήγορα........Οπωσδήποτε πάντως κουβέντα με λογιστή-ες, μην το αμελήσεις. Εκτός κι αν έχεις λεφτά στην άκρη (για να πληρώνεις αυτά που πιθανώς θα σου σκάσουν, μέχρι ίσως να τα πάρεις πίσω......). ΑΝ καταφέρεις να πάρεις,,,"διαβεβαιώσεις" (πχ από την ΔΕΗ ή από λογιστές) για το τί θα ισχύσει στην περίπτωσή σου, καλώς. Αλλιώς εγώ θα σκεφτόμουν σοβαρότατα να πάω σε σταθερό We, με προοπτική να φύγω κατά Σεπτέμβρη που είπα, κάνοντας πραγματικά τρελή οικονομία στην κατανάλωση (...πράγμα ακόμη πιο δύσκολο βέβαια, όταν έχεις φρεσκομετακομίσει και θα θέλεις ένα διάστημα να "μπεις σε ρυθμό"....). Αν μάλιστα έχεις (μέχρι τώρα) πάνω από 2.000kWh/4μηνο, ίσως να πρέπει να πας ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ στο σταθερό της We (και να μεταβείς μετά σε κυμαινόμενο μάλλον, αφού θα,,,,,,πετσοκόψουν, χα, την αναπροσαρμογή όπως τάξανε), πάλι κατά Σεπτέμβρη μεριά...Γενικά να μείνεις ενήμερος για τις εξελίξεις πάντως, και,,,,καλή τύχη αδερφέ......

Αν είσαι άνεργος και είναι να κανείς έναρξη επαγγέλματος ενώ στον επαγγελματικό χώρο που θα ενοικιάσεις, ήταν κομμένο το ρεύμα για χρόνια, δικαιουσε την επιδότηση για κυμαινόμενο; 

Η επιδότηση είναι (ή θα είναι..) για όλους και για όλες τις περιπτώσεις; 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, leoy είπε

Ρωτησα μολις,
Οτι ειχες στον προηγουμενο παροχο.
αν ειχες μηδενικη πριν τοτε-> 50 στον πρωτο λογαριασμο και επιστροφη στον επομενο αν βαλεις παγια

Επισης ρωτησα για αυτο
 

Αναφορά σε κείμενο

* O πάροχος διατηρεί το δικαίωμα να ανακαλέσει ανά πάσα στιγμή οποιαδήποτε προσφορά.

Αυτο αφορα την διαφημιση/προσφορα που τρεχει.
Τα προγράμματα είναι όλα αορίστου χρόνου και σε όλα ισχύει η ενημέρωση 60 ημερών βάσει κώδικα οπως με ενημέρωσαν.
Εκτος προφανως απο το weyellow που εχει Διάρκεια προνομιακής τιμής έξι (6) μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, prefuse είπε

Αν είσαι άνεργος και είναι να κανείς έναρξη επαγγέλματος ενώ στον επαγγελματικό χώρο που θα ενοικιάσεις, ήταν κομμένο το ρεύμα για χρόνια, δικαιουσε την επιδότηση για κυμαινόμενο; 

Η επιδότηση είναι (ή θα είναι..) για όλους και για όλες τις περιπτώσεις; 

η επιδότηση πάει αυτόματα ήδη στα επαγγελματικά και δεν εξαρτάται τον πάροχο απο άλλες παραμέτρους (σε κυμαινόμενα) , μη μπερδεύεσαι

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας φιλοι! Παρακαλω την βοηθεια σας για ενα δυαρι που συντομα θα νοικιασω (ενα ατομο).

Τι μου προτεινετε να επιλεξω? Σκεφτομαι να επιλεξω ΔΕΗ Γ1 μιας και ειναι αξιοπιστη εταιρια(?) και το προγραμμα με αφηνει να φυγω ανα πασα στιγμη χωρις επιλεον χρεωσεις, τα λεω σωστα? Θελω να εχω αυτη την επιλογη σε περιπτωση που δεν μου αρεσει τελικα το σπιτι.

Ο νοικαρης τωρα εχει ΗΡΩΝ αλλα εχω διαβασει πολυ ασχημα google reviews.

Οποιαδηποτε συμβουλη εκτιμητεα. Προσπαθησα να καταλαβω υπερ/κατα κυμαινομενου αλλα δεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, arisgr0 είπε

Προσπαθησα να καταλαβω υπερ/κατα κυμαινομενου αλλα δεν....

σταθερό = σταθερή τιμή

κυμαινόμενο = διαφημιστική/παραπλανητική τιμή συν ρήτρα αναπροσαρμογής μείον κρατική επιδότηση

μέχρι Απρίλιο μόνο πρώτες κατοικίες παίρνανε επιδότηση

απο Μάιο δεν έχει βγει ΦΕΚ , φάνηκε σε λογαριασμό όμως 0,10€/kw για μη κύρια , άγνωστο το τι πραγματικά ισχύει

Γ1 = κυμαινόμενο

4 λεπτά πριν, arisgr0 είπε

Ο νοικαρης τωρα εχει ΗΡΩΝ αλλα εχω διαβασει πολυ ασχημα google reviews.

περισσότερο έχει σχέση το πρόγραμμα παρά ο πάροχος

5 λεπτά πριν, arisgr0 είπε

Σκεφτομαι να επιλεξω ΔΕΗ Γ1 μιας και ειναι αξιοπιστη εταιρια(?)

😂 με διαφορά 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το "αξιοπιστη" το επιασα το υπονοουμενο :)

Το Γ1 ειναι κυμαινομενο? Τι μου προτεινεις? Δεν μπορω να ξεκινησω με αυτο μιας και δεν θα εχω καμια δεσμευση....και βλεποντας και κανοντας?

Επισης πρωτη κατοικια θα θεωρειται η ενοικιαση μου...

Επεξ/σία από arisgr0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, arisgr0 είπε

Το Γ1 ειναι κυμαινομενο?

 

10 λεπτά πριν, korakios είπε

Γ1 = κυμαινόμενο

 

4 λεπτά πριν, arisgr0 είπε

Τι μου προτεινεις?

αν ισχύει απο Μάιο οτι για >300kw/μήνα παίρνεις 0,10 επιδότηση και αν κρατηθεί χαμηλά η χοντρική και αν συνεχίσουνε φυσικά οι επιδοτήσεις για τα πρώτα 300kw/μήνα , τότε Γ1

για αιτήσεις και λεπτομέρειες στο άλλο θέμα της ΔΕΗ που είναι για τα σταθερά , θα βρεις αρκετές πληροφορίες

21 λεπτά πριν, arisgr0 είπε

Παρακαλω την βοηθεια σας για ενα δυαρι που συντομα θα νοικιασω (ενα ατομο).

τώρα το πρόσεξα , άγνωστο αν θα δει το σύστημα οτι είναι κύρια κατοικία , γιαυτόν τον μήνα βέβαια καλύπτουν (αν δωθούν) τα 0,10 ωστε να είσαι κάτω απο το ακριβό σταθερό 0,23

φυσικά δε σημαίνει οτι το φθηνότερο είναι φθηνό , καμία σχέση με πέρυσι και η ουσιαστική οικονομία είναι η μικρή κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, arisgr0 είπε

Για το "αξιοπιστη" το επιασα το υπονοουμενο :)

Το Γ1 ειναι κυμαινομενο? Τι μου προτεινεις? Δεν μπορω να ξεκινησω με αυτο μιας και δεν θα εχω καμια δεσμευση....και βλεποντας και κανοντας?

Επισης πρωτη κατοικια θα θεωρειται η ενοικιαση μου...

Εγώ διαφωνώ (κάπως) με τον Κοράκιο και το υποννοούμενο, και στο γενικό χάλι που επικρατεί (όλοι κοιτάνε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να σου ρουφήξουν το μεδούλι), θα έλεγα "καλύτερα ΔΕΗ". Πιθανώς το "λιγότερο ξύλο", εκεί θα το φας...(από διάφορες απόψεις).

Όσο για κυμαινόμενο ή σταθερό, από την στιγμή που ΤΩΡΑ θα νοικιάσεις, ενδέχεται να μην επιδοτηθείς, μέχρι πχ να λήξει η περίοδος των δηλώσεων και να ενημερωθούν οι πάροχοι από ΑΑΔΕ για το ποιος είναι πρώτη κατοικία (...το "θα θεωρείται" δεν ξέρω πώς το εννοείς, αλλά το θέμα είναι τί θα "δουν" τα συστήματα - και πότε - άσχετα με το τί πρακτικά/πραγματικά θα ισχύει για 'σένα...Και το κακό είναι ότι για να το καταλάβεις, θα πρέπει να έρθει τουλάχιστον ο πρώτος λογαριασμός, όπου ή θα δεις πιστώσεις "ΤΕΜ"=επιδότηση, ή μόνο χρέωση αναπροσαρμογής. Και ΤΟΤΕ σίγουρα θα ξέρεις αν θα πρέπει να παραμείνεις σε κυμαινόμενο, ή να πας σε σταθερό της We που δεν έχει δέσμευση...Ρώτα λογιστή μπας και ξέρει, ρώτα και την ΔΕΗ. Τα έγραψα και σε άλλον λίγα ποστ πιο πάνω. Διάβασέ το...).

Σε κάθε περίπτωση, κάνε τρελή οικονομία στην κατανάλωση, μέχρι να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα (κατά Σεπτέμβη ίσως), για να μην έχεις εγκεφαλικά με αναπροσαρμογή και τελική τιμή κιλοβατώρας γύρω στο 0,35άρι...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα.. Φιλικο προσωπο ειναι στην Voltera και εχει ενα χρεος περιπου στα 650 ευρω οπου τα 480 ειναι ρητρα αναπροσαρμογης.. 

Ζητησε διακανονισμο και δινουν  μονο 2 μηνες εξοφληση του ποσου,ενω 540 ευρω ειναι ο μισθος του και λεει δεν γινεται κατι αλλο γιατι τον αλλον μηνα θα επιστρεψει τα λεφτα η κυβερνηση (ΛΟΛ).. 

Μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας? (Επιθυμει εξοφληση,αλλα ΟΧΙ ΑΜΕΣΗ,για οικονομικους λογους)

 

Επεξ/σία από DOR1K1N
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DOR1K1N είπε

Καλημερα.. Φιλικο προσωπο ειναι στην Voltera και εχει ενα χρεος περιπου στα 650 ευρω οπου τα 480 ειναι ρητρα αναπροσαρμογης.. 

Ζητησε διακανονισμο και δινουν  μονο 2 μηνες εξοφληση του ποσου,ενω 540 ευρω ειναι ο μισθος του και λεει δεν γινεται κατι αλλο γιατι τον αλλον μηνα θα επιστρεψει τα λεφτα η κυβερνηση (ΛΟΛ).. 

Μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας? (Επιθυμει εξοφληση,αλλα ΟΧΙ ΑΜΕΣΗ,για οικονομικους λογους)

 

Καλημερα...Να κανει τον διακανονισμο οπως μπορει... Και αν μπορει να ζητησει καμια δοση παραπανω..Δεν γινεται κατι αλλο...Και μηπως παρει τιποτα απο την επιδοτηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα...Να κανει τον διακανονισμο οπως μπορει... Και αν μπορει να ζητησει καμια δοση παραπανω..Δεν γινεται κατι αλλο...Και μηπως παρει τιποτα απο την επιδοτηση..

Αυτος ειναι ο σκοπος.. Απλα δεν προσφερουν κατι παραπανω απο 2 μηνες διακανονισμου.. Αν γινοταν 4-6 θα ειχε ηδη διακανονιστει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DOR1K1N είπε

Αυτος ειναι ο σκοπος.. Απλα δεν προσφερουν κατι παραπανω απο 2 μηνες διακανονισμου.. Αν γινοταν 4-6 θα ειχε ηδη διακανονιστει

Ας το προσπαθησει λιγο παραπανω να ζητησει μια δοση παραπανω... Δεν μπορει να γινει  κατι αλλο...Οσο το καθυστερει παραπανω  μπορει να βγαλουν καμμια  αποκοπη του ρευματος..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...