Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, vfortsas είπε

Επίσης, στο σπίτι μπήκα Φλεβάρη του '21

Το θέμα είναι πώς διορθώνεται (και αν)...

...ε αυτό είναι τότε.

Βασικά αν δεν έχεις ήδη κάνει δήλωση φέτος, κάνε μια ώρα νωρίτερα, και είχανε πει κάτι και για αναδρομικά (για όσους δεν είχαν βάλει την παροχή βασικά, αλλά πού ξέρεις) για όσους δεν είχανε πάρει "από λάθος". Ένας θεός βέβαια ξέρει από πότε θα μετρήσει η φετινή (λογικά μετά το πέρας προθεσμίας υποβολής, οπότε ίσως και να φανεί ό,τι είναι να σου φανεί από καλό Σεπτέμβριο, και να είσαι alert μήπως χρειαστεί να ταρακουνήσεις πχ τον πάροχο εκείνο τον καιρό....).

Στην καλύτερη περιπτωση, θα τα πάρεις όλα αναδρομικά (και τις πιστώσεις ΤΕΜ και την "επιστροφή της ρήτρας), καθώς κάτι λέγανε θα προβλεφθούν ειδικά πεδία συμπλήρωσης, πχ για φοιτητικά σπίτια, αλλά ξαναλέω, αν έχεις "δικό σου" λογιστή, μίλα μαζί του, μπας και γνωρίζει περισσότερα, ειτε για τώρα, είτε για τα "μετά"...(και κυρίως για τις "επιστροφές", γιατί σίγουρα κατά την προσφιλή τους συνήθεια, όταν την ανοίξουν αυτήν την ρημαδοπλατφόρμα που τάξανε, θα είναι για περιορισμένο χρονικό διάστημα, και ποιος ξέρει τί θα γίνετε τότε, όταν θα μπαίνετε εσείς που νοικιάσατε το '21, κι αν/πότε/με ποιον τρόπο θα πάρετε κάτι, ΑΦΟΥ θα εμφανιστεί στην συστηματάρα τους ότι το δικαιούστε...)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, korakios είπε

και πάλι θα είναι δίλημμα μιας και μπορεί να μη συμφέρει με τις επιδοτήσεις , θα δείξει

εδώ σε έχασα

να με συγχωρείς για αυτό

εννοώ ότι οι πάροχοι ενέργειας και όχι μόνο θα χάσουν έναν πολύ μεγάλο πελάτη τους

καθώς ελήφθη η απόφαση η πολυεθνική εταιρεία/οργανισμός που εργάζομαι τώρα να κλείσει οριστικά στις 31/12/2022 κάθε δραστηριότητα στην ελλάδα.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

εννοώ ότι οι πάροχοι ενέργειας και όχι μόνο θα χάσουν έναν πολύ μεγάλο πελάτη τους

καθώς ελήφθη η απόφαση η πολυεθνική εταιρεία/οργανισμός που εργάζομαι τώρα να κλείσει οριστικά στις 31/12/2022 κάθε δραστηριότητα στην ελλάδα.

...αν εννοείς "λόγω των τιμών του ρεύματος στην Ελλάδα", να μία ακόμη ενδιαφέρουσα πτυχή του γαμησιάτικου που ζούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ ότι παρόλο που το TTF του Ioυνίου πέφτει λίγο, η ΤΕΑ παραμένει στα ίδια επίπεδα με μικρή ανοδική πορεία. Από Ιούλιο ως Μάρτιο το TTF άρχισε ήδη τις ανοδικές τάσεις... άμα έρθουν και τα 40άρια που θα πάει η ΤΕΑ;

Spoiler


1.jpg.b90508bbe88212e5087911ed1717d26c.jpg

2.jpg.27f19b9c8f522076a5f6ef77b6d923e5.jpg

Yπέγραψα μόλις YeWellow Γ21, κι ότι είναι να γίνει ας γίνει... ας πληρώσω δυο δεκάρες παραπάνω σε σταθερό να φύγει το άγχος, δε παλεύεται αυτή η κατάσταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες θελω βοηθεια.
Ειμαι σε διαδικασία μετακομισης, μεχρι τωρα πηρα τις εκπτωσεις που δικαιουμαι στο τιμολόγιο της ΔΕΗ. 01/07 ομως μετακομιζω και θα εχω νεο αριθμο παροχης με νεα αιτηση. Για το υπολοιπο του 2022, θα δικαιουμε εκπτωσεις με το νεο Αρ παροχης στη νεα διευθυνση?

 

Δεν εχω αλλους αρ παροχης στο ονομα μου ή αλλα ακινητα. Εάν η ΔΕΗ χρησιμοποιει την εικονα του Ε1 για τις εκπτωσεις στην πρωτη κατοικια, θα υπάρχει λαθος εικόνα. Επισης ο υπάρχων αριθμος παροχης ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη οποτε δε θα διακοπει οταν φυγω απο το ακινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα στην παρέα,μετά από πολύ διάβασμα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι συμφέρει σταθερό πρόγραμμα.

Παρόλα αυτά αυτοί οι άθεοι στην ε#ιν λένε να διατηρήσω τα συμβόλαια μου για 2 οικίες Γ1 Κάι να μεταβώ στα δικά τους συμβόλαια ,

''Αυτή τη χρονική στιγμή τα προγράμματα που σας προσφέρουμε ανάλογα με την κατανάλωσή σας και με αρκετά υψηλά όρια (48-58) στην ρήτρα είναι το on! Οικιακό και το on! Οικιακό Νυχτερινό.''

Φυσικά μεγάλο παιδί είμαι και ξέρω τι θα κάνω αλλά φοβάμαι μην πέσω στην μετάβαση από ακριβό ρεύμα σε φτηνό ξανά ,αρπαχτη είναι και νομίζω όλο αυτό θα πέσει μέχρι τέλος του έτους,γιατί έβγαλαν πολλά λεφτά με κοροϊδία.

Τώρα φλυτζάνι δεν ξέρω να διαβάζω αλλά το βλέπω σαν ζάρι.

Τι λέτε να κάνω και προς τα πού να κινηθώ; Στην κύρια οικία είμαι περίπου 1700-2000κβ και στο εξώχικο μόνο 3 μηνες το χρόνο 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ ότι παρόλο που το TTF του Ioυνίου πέφτει λίγο, η ΤΕΑ παραμένει στα ίδια επίπεδα με μικρή ανοδική πορεία. Από Ιούλιο ως Μάρτιο το TTF άρχισε ήδη τις ανοδικές τάσεις... άμα έρθουν και τα 40άρια που θα πάει η ΤΕΑ;

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

1.jpg.b90508bbe88212e5087911ed1717d26c.jpg

 

2.jpg.27f19b9c8f522076a5f6ef77b6d923e5.jpg

Yπέγραψα μόλις YeWellow Γ21, κι ότι είναι να γίνει ας γίνει... ας πληρώσω δυο δεκάρες παραπάνω σε σταθερό να φύγει το άγχος, δε παλεύεται αυτή η κατάσταση.

 

θα εχει ξανασυζητηθει, αλλα η νορβηγια τι κανει διαφορετικά και είναι τόσο χαμηλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ ότι παρόλο που το TTF του Ioυνίου πέφτει λίγο, η ΤΕΑ παραμένει στα ίδια επίπεδα με μικρή ανοδική πορεία. Από Ιούλιο ως Μάρτιο το TTF άρχισε ήδη τις ανοδικές τάσεις... άμα έρθουν και τα 40άρια που θα πάει η ΤΕΑ;

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

1.jpg.b90508bbe88212e5087911ed1717d26c.jpg

 

2.jpg.27f19b9c8f522076a5f6ef77b6d923e5.jpg

Yπέγραψα μόλις YeWellow Γ21, κι ότι είναι να γίνει ας γίνει... ας πληρώσω δυο δεκάρες παραπάνω σε σταθερό να φύγει το άγχος, δε παλεύεται αυτή η κατάσταση.

 

Πολυ καλο!
Δηλαδη αν δεν συμφερει τελικα το σταθερο μετα απο 2 μηνες τοτε στο αλλαζουν ελευθερα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, spyrospal είπε

Τι λέτε να κάνω και προς τα πού να κινηθώ; Στην κύρια οικία είμαι περίπου 1700-2000κβ και στο εξώχικο μόνο 3 μηνες το χρόνο 

Κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση και παρακολουθείς χοντρική/επιδοτήσεις 

Το ίδιο για μη κυρία κατοικία , μόνο αν ισχύει το 0,10 επιδότησης (δεν έχει βγει ΦΕΚ)

4ο φύλλο του excel βλέπεις επιδοτήσεις 

59 λεπτά πριν, Lied είπε

Για το υπολοιπο του 2022, θα δικαιουμε εκπτωσεις με το νεο Αρ παροχης στη νεα διευθυνση?

Δεν υπάρχει απάντηση , άγνωστο πως βλέπει το σύστημα τις παροχές 

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Yπέγραψα μόλις YeWellow Γ21, κι ότι είναι να γίνει ας γίνει... ας πληρώσω δυο δεκάρες παραπάνω σε σταθερό να φύγει το άγχος, δε παλεύεται αυτή η κατάσταση.

Από τη στιγμή που δεν έχει δέσμευση κομπλέ 

στην τελική βλέπουμε στα επαγγελματικά σε λογαριασμούς τι επιδοτήσεις βάζουν από Μάιο και αν είναι το γυρνάς 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 ώρες πριν, washcloud είπε

...αν εννοείς "λόγω των τιμών του ρεύματος στην Ελλάδα", να μία ακόμη ενδιαφέρουσα πτυχή του γαμησιάτικου που ζούμε...

όχι δεν είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, korakios είπε

Κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση και παρακολουθείς χοντρική/επιδοτήσεις 

Το ίδιο για μη κυρία κατοικία , μόνο αν ισχύει το 0,10 επιδότησης (δεν έχει βγει ΦΕΚ)

4ο φύλλο του excel βλέπεις επιδοτήσεις 

Δεν υπάρχει απάντηση , άγνωστο πως βλέπει το σύστημα τις παροχές 

Από τη στιγμή που δεν έχει δέσμευση κομπλέ 

στην τελική βλέπουμε στα επαγγελματικά σε λογαριασμούς τι επιδοτήσεις βάζουν από Μάιο και αν είναι το γυρνάς 

Στην weenergy (τουλάχιστον όσο γνωρίζω) δεν υπάρχει δέσμευση και το γυρνάς οπότε θέλεις από σταθερό σε κυμαινόμενο και το αντίθετο.

Το θέμα είναι με ποιο από τα 2 να αρχίσεις;

Από την εξυπηρέτηση πελατών, μου πρότειναν κυμαινόμενο (ίσως γιατί έτσι αυτοί έχουν μεγαλύτερο κέρδος) ο φίλος ekrepali ξεκίνησε με σταθερό.

Θα το ρίξω κορόνα γράμματα μου φαίνεται.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, prefuse είπε

Στην weenergy (τουλάχιστον όσο γνωρίζω) δεν υπάρχει δέσμευση και το γυρνάς οπότε θέλεις από σταθερό σε κυμαινόμενο και το αντίθετο.

Το θέμα είναι με ποιο από τα 2 να αρχίσεις;

Από την εξυπηρέτηση πελατών, μου πρότειναν κυμαινόμενο (ίσως γιατί έτσι αυτοί έχουν μεγαλύτερο κέρδος) ο φίλος ekrepali ξεκίνησε με σταθερό.

Θα το ρίξω κορόνα γράμματα μου φαίνεται.

Στα ιδια και εγω, ετοιμος να στειλω τα χαρτια, ομως με χαλασε το γεγονος οτι ναι μεν ειναι φθηνοτερο την μερα(σταθερο) αλλα την νυχτα ειναι ιδια χρεωση, ενω το home online εχει οικονομικη νυχτερινη κιλοβατωρα (σταθερο). Αν βαλεις και το γεγονος οτι εχει 10 ευρω παγιο τον μηνα η weenergy, τοτε ειναι ασυμφορο το weyellow περαν καποιων μηνων.

Μονο καλο ειναι η μη δεσμευση που σου παρεχει.
Το wegreen απο την αλλη ειναι ανταγωνιστικο(παγια και χρεωσεις) και χωρις δεσμευση, και κανεις το σταυρο σου για επιδοτησεις.  
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, leoy είπε

Στα ιδια και εγω, ετοιμος να στειλω τα χαρτια, ομως με χαλασε το γεγονος οτι ναι μεν ειναι φθηνοτερο την μερα(σταθερο) αλλα την νυχτα ειναι ιδια χρεωση, ενω το home online εχει οικονομικη νυχτερινη κιλοβατωρα (σταθερο). Αν βαλεις και το γεγονος οτι εχει 10 ευρω παγιο τον μηνα η weenergy, τοτε ειναι ασυμφορο το weyellow περαν καποιων μηνων.

Μονο καλο ειναι η μη δεσμευση που σου παρεχει.
Το wegreen απο την αλλη ειναι ανταγωνιστικο(παγια και χρεωσεις) και χωρις δεσμευση, και κανεις το σταυρο σου για επιδοτησεις.  
 

Εγώ ενδιαφέρομαι για επαγγελματικό όπου και στη ΔΕΗ το Γ21 επαγγελματικό δεν έχει δέσμευση. Οπότε είμαι μεταξύ 3 προγραμμάτων. 

1) weblue ή wegreen, τα οποία είναι κυμαινόμενα

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weblue/

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/wegreen/

2) weyellow, σταθερό

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weyellow/

3) Γ21 της ΔΕΗ

https://www.dei.gr/el/gia-tin-epixeirisi/revma/epaggelmaties-epixeiriseis/g21/

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, leoy είπε

Στα ιδια και εγω, ετοιμος να στειλω τα χαρτια, ομως με χαλασε το γεγονος οτι ναι μεν ειναι φθηνοτερο την μερα(σταθερο) αλλα την νυχτα ειναι ιδια χρεωση, ενω το home online εχει οικονομικη νυχτερινη κιλοβατωρα (σταθερο). Αν βαλεις και το γεγονος οτι εχει 10 ευρω παγιο τον μηνα η weenergy, τοτε ειναι ασυμφορο το weyellow περαν καποιων μηνων.

Μονο καλο ειναι η μη δεσμευση που σου παρεχει.
Το wegreen απο την αλλη ειναι ανταγωνιστικο(παγια και χρεωσεις) και χωρις δεσμευση, και κανεις το σταυρο σου για επιδοτησεις.  
 

Aυτό απαντάει και το ερώτημα του @spyrospal

Ή βάζεις σταθερό αλλά θα πληρώνεις παραπάνω αν δωθούν οι επιδοτήσεις στα κυμαινόμενα.

Ή βάζεις κυμαινόμενο και εξαρτάσαι απ'τη κυβέρνηση.

Δεν υπάρχει απάντηση στο τι είναι σωστό και τι είναι λάθος, αλλάζουν τα δεδομένα κάθε μέρα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το Wegreen απ'τη WeΕnergy, είναι φτηνότερο απ'τα κυμαινόμενα της Ελίν κατά 0.02.

Με προβληματίζει βέβαια στα κυμαινόμενα της WeEnergy αυτό που γράφουν κάτω απ'το πινακάκι:

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/wegreen/

* O πάροχος διατηρεί το δικαίωμα να ανακαλέσει ανά πάσα στιγμή οποιαδήποτε προσφορά.

Δηλαδή τον 7ο μήνα μπορούν να κόψουν πχ την έκπτωση και να το διαπιστώσετε στο λογαριασμό που θα εκδοθεί αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...