Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

θα έχει το πότε δεν ξέρω...

και πάλι θα είναι δίλημμα μιας και μπορεί να μη συμφέρει με τις επιδοτήσεις , θα δείξει

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

μάλλον όταν μας χάσει από πελάτες καθώς η πολυεθνική εταιρεία/οργανισμός που εργάζομαι τώρα κλείνει οριστικά τα ρολά στις 31/12/2022 οπότε τέλος κάθε δραστηριότητα στην ελλάδα.

εδώ σε έχασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vfortsas είπε

Για την επιδότηση, τι θέμα να υπάρχει; Είμαι ενοικιαστής, με το διαμέρισμα δηλωμένο στο taxisnet κανονικά (ηλεκτρονικό μισθωτήριο)

Απ' ό,τι έχω τουλάχιστον εγώ καταλάβει, δεν αντλούν στοιχεία από τα μισθωτήρια, αλλά από τις δηλώσεις. Αν πχ στην περσινή δήλωση (στοιχεία '20) δεν είχες δηλωμένη την τωρινή κατοικία (ή έστω την παροχή που της αντιστοιχεί, στο Ε1), επιδότηση γιοκ από Γενάρη. Όσο για την φετινή δήλωση (στοιχεία '21), μάλλον θα πρέπει να ολοκληρωθεί η περίοδος υποβολής πρώτα, για να μπορούν ν' αντλήσουν από αυτήν στοιχεία (εξ' ου κι όλο το τουρλουμπούκι που δημιουργήθηκε με πολύ κόσμο που νοίκιαζε, από την ρημάδα μέρα που είχαν την έμπνευση γι' αυτόν τον "κόφτη").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

@liakjim@prefuse

Το πρωί όταν ξύπνησα έκλεινα πιο πολύ στα κυμαινόμενα... διαβάζοντας τώρα ειδήσεις ξαναγλυκοκοιτάζω το WeYellow με 0.21 σταθερό. 😄

Σήμερα Aμερικανικό αέριο 9$, (από 8$ που είχε πριν 3 μέρες).

Χτες ο Ούγγρος ήταν ανένδοτος στο εμπάργκο στο Ρωσικό πετρέλαιο, σήμερα βγαίνουν οι Γερμανοί και λένε ότι είναι θέμα εβδομάδων. Είναι τρελοί οι άνθρωποι.

Για το επαγγελματικό θα πληρώσω στο WeYellow παραπάνω 300ευρώ το 6μηνο συγκριτικά με κυμαινόμενο (αν η τιμή έχει 0.16).

Αλλά επειδή σ'αυτή τη χώρα τίποτα δε γίνεται όπως προγραμματίζεται, πιστεύω ότι είναι τεράστιο το ρίσκο να πληρώσω τα κέρατα μου και να περιμένω πότε/αν θα δώσει η κυβέρνηση επιδοτήσεις.

Ουσιαστικά δηλαδή αυτό που θα κάνετε είναι να υπολογίσετε τη διαφορά κυμαινόμενου με υποσχόμενες επιδοτήσεις (0.14 οικιακό, 0.16 επαγγελματικά) και του σταθερού WeYellow με 0.21.

Για τα επαγγελματικά η διαφορά είναι 0.05 * 1000kw = 50 ευρώ παραπάνω το μήνα για να έχετε το κεφάλι ήσυχο.

Είναι δεδομένο πάντως ότι κάποιος από εμάς θα τη πατήσει κάνοντας λάθος επιλογή...

Πάντως και στην εξυπηρέτηση πελατών που μίλησα με την weenergy μου πρότειναν με ρήτρα αναπροσαρμογής και αν δούμε ότι δεν θα δοθεί τελικά η επιδότηση, τότε θα το αλλάξουμε στο σταθερό με 0.21.

Το θέμα είναι ότι εγώ τώρα κάνω έναρξη επαγγέλματος και δεν ξέρω αν με πιάνει και μένα η επιδότηση. Υπάρχουν κάπου οι όροι;

Από την αλλη, επειδή είμαστε ακόμα στα βαψιματα μπορώ να περιμένω να αλλάξει ο μήνας να δούμε αν αλλάξουν και τα τιμολόγια οι πάροχοι. Αντιθέτως αυτή η καθυστέρηση και αλλαγή των τιμολογίων των παροχών, μπορεί να να μη μας βγει σε καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, prefuse είπε

Πάντως και στην εξυπηρέτηση πελατών που μίλησα με την weenergy μου πρότειναν με ρήτρα αναπροσαρμογής και αν δούμε ότι δεν θα δοθεί τελικά η επιδότηση, τότε θα το αλλάξουμε στο σταθερό με 0.21.

υποτίθεται οτι ήδη ισχύει 0,12 συν 0,05 για Γ21 για Μάιο , ρώτα γραπτώς τι παίζει

2 λεπτά πριν, prefuse είπε

Το θέμα είναι ότι εγώ τώρα κάνω έναρξη επαγγέλματος και δεν ξέρω αν με πιάνει και μένα η επιδότηση. Υπάρχουν κάπου οι όροι;

δεν έχει σημασία, όλα τα επαγγελματικά παίρνουν επιδότηση ανα μήνα

_______________________________________________________________________________

Με την ευκαιρία , πήρε κανένας αναδρομικά σε Γ21,Γ22 , δηλαδή έξτρα 0,065 απο 1/1/22 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

@liakjim@prefuse

Το πρωί όταν ξύπνησα έκλεινα πιο πολύ στα κυμαινόμενα... διαβάζοντας τώρα ειδήσεις ξαναγλυκοκοιτάζω το WeYellow με 0.21 σταθερό. 😄

Σήμερα Aμερικανικό αέριο 9$, (από 8$ που είχε πριν 3 μέρες).

Χτες ο Ούγγρος ήταν ανένδοτος στο εμπάργκο στο Ρωσικό πετρέλαιο, σήμερα βγαίνουν οι Γερμανοί και λένε ότι είναι θέμα εβδομάδων. Είναι τρελοί οι άνθρωποι.

Για το επαγγελματικό θα πληρώσω στο WeYellow παραπάνω 300ευρώ το 6μηνο συγκριτικά με κυμαινόμενο (αν η τιμή έχει 0.16).

Αλλά επειδή σ'αυτή τη χώρα τίποτα δε γίνεται όπως προγραμματίζεται, πιστεύω ότι είναι τεράστιο το ρίσκο να πληρώσω τα κέρατα μου και να περιμένω πότε/αν θα δώσει η κυβέρνηση επιδοτήσεις.

Ουσιαστικά δηλαδή αυτό που θα κάνετε είναι να υπολογίσετε τη διαφορά κυμαινόμενου με υποσχόμενες επιδοτήσεις (0.14 οικιακό, 0.16 επαγγελματικά) και του σταθερού WeYellow με 0.21.

Για τα επαγγελματικά η διαφορά είναι 0.05 * 1000kw = 50 ευρώ παραπάνω το μήνα για να έχετε το κεφάλι ήσυχο.

Είναι δεδομένο πάντως ότι κάποιος από εμάς θα τη πατήσει κάνοντας λάθος επιλογή...

Το 0.21 τι είναι; Τελική τιμή κιλοβατώρας;

15 λεπτά πριν, korakios είπε

Με την ευκαιρία , πήρε κανένας αναδρομικά σε Γ21,Γ22 , δηλαδή έξτρα 0,065 απο 1/1/22 ??

Το ΤΕΜ που λέει εδώ είναι;

Screenshot_2022-05-25-16-32-22-38_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.7d50f8ad801aae30bcc957430752606a.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, washcloud είπε

Αλλιώς ανέβασε ολοκληρους τους λογαριασμούς σε σπόιλερ σβήνοντας προσωπικά στοιχεία (γιατί η αλήθεια είναι ότι τα λες στο "φλου" - και ούτε αυτό με τον ΦΠΑ δεν το κατάλαβα όπως το λες, αλλά ό,τι πληρώνεις σε έναντι, πρέπει να στο αφαιρούν εκκαθαριστικό. Είτε μιλάμε για με, ή χωρίς ΦΠΑ. Αν έβγαλες δλδ από την τσέπη και τους έδωσες πχ 10, 10 πρέπει να σου αφαιρέσουν. Τόσο απλά...).

 

Έχω βγάλει τα προσωπικά στοιχεία (ελπίζω όλα!) και επισυνάπτω τους λογαριασμούς σε ένα αρχείο σε αυτό το μήνυμα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

heron.pdf

Επεξ/σία από vfortsas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το 0.21 τι είναι; Τελική τιμή κιλοβατώρας;

στο weyellow ,με 10€ πάγιο για Γ21

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το ΤΕΜ που λέει εδώ είναι;

ναι , αλλά πρέπει να κάνει κάποιος επαλήθευση , αν και δε νομίζω να είναι 17,97/0,065=276 κιλοβατώρες μόνο η κατανάλωση απο 1/1/22 , μάλλον παλιότερα χρωστούμενα πρέπει να είναι

είναι σπαζοκεφαλιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

στο weyellow ,με 10€ πάγιο για Γ21

ναι , αλλά πρέπει να κάνει κάποιος επαλήθευση , αν και δε νομίζω να είναι 17,97/0,065=276 κιλοβατώρες μόνο η κατανάλωση απο 1/1/22 , μάλλον παλιότερα χρωστούμενα πρέπει να είναι

είναι σπαζοκεφαλιά

Αν σε βοηθάει, εδώ και ο προηγούμενος ( από 15/1 κατανάλωση).

Screenshot_2022-05-25-16-44-30-77_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.51a96b6eec2396b2e6394e579651f01f.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν σε βοηθάει, εδώ και ο προηγούμενος ( από 15/1 κατανάλωση).

τότε αποκλείεται να είναι αυτές οι αναδρομικές , θα έπρεπε να βάζανε +0,065 για 1222kw (Γ21 <35Va και αρτοποιία ανεξάρτητα ισχύς)

λογικά είναι χρωστούμενα προ 1/1/22 τότε που συμβάδιζαν με τα οικιακά (δες 4ο φύλλο του excel)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, korakios είπε

υποτίθεται οτι ήδη ισχύει 0,12 συν 0,05 για Γ21 για Μάιο , ρώτα γραπτώς τι παίζει

Δεν υπάρχει ΦΕΚ για αυτό, άρα δεν μπορούν γραπτά να το επιβεβαιώσουν

 

12 λεπτά πριν, korakios είπε

τότε αποκλείεται να είναι αυτές οι αναδρομικές , θα έπρεπε να βάζανε +0,065 για 1222kw (Γ21 <35Va και αρτοποιία ανεξάρτητα ισχύς)

λογικά είναι χρωστούμενα προ 1/1/22 τότε που συμβάδιζαν με τα οικιακά (δες 4ο φύλλο του excel)

ούτε για τις αναδρομικές υπάρχει ΦΕΚ

6 ώρες πριν, vfortsas είπε

Πελάτης στον ΗΡΩΝ εδώ, με τους τελευταίους λογαριασμούς να έχουν πάρει τρελή ανηφόρα (από 30-35€ πριν 1 χρόνο έχουμε φτάσει στα 160€).

Πριν απευθυνθώ σε ΡΑΕ/Συνήγορο καταναλωτή, θα ήθελα τη γνώμη σας εδώ. Η όλη ιστορία ξεκίνησε βλέποντας ότι στο λογαριασμό Μαρτίου δεν έχει μπει η κρατική επιδότηση, η οποία πριν έμπαινε κανονικά, το ίδιο και τον Απρίλιο (και μόλις είδα σημερινό λογαριασμό χωρίς κρατική επιδότηση).

Κατ' αρχάς, δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς υπολογίζεται η κρατική επιδότηση. Σε ένα λογαριασμό έτυχε και έγραψαν το για πόσες kWh είναι η επιδότηση, αλλά ήταν τύπου μισές από αυτές που χρεώθηκα (π.χ. χρεώθηκα σε εκείνο το λογαριασμό 190 και επιδοτήθηκα για 90). Υπάρχει κάποιος που να το έχει καταλάβει (και μάλιστα για τη συγκεκριμένη εταιρεία);

Επιπλέον, προσπαθώ να δω τι γίνεται με τους έναντι/εκκαθαριστικούς. Βρήκα τα επιμέρους ποσά τα οποία αθροίζονται και αφαιρούνται στον εκκαθαριστικό, αλλά για να βγει το νούμερο δεν βάζω ΦΠΑ. Δηλαδή (αν δεν κάνω λάθος), φαίνεται πχ. να έχω πληρώσει 3 μήνες για ρεύμα 100€+ΦΠΑ, μου αφαιρούν τα 100€ και στον αντιλογισμό προσθέτουν εκ νέου ΦΠΑ.

Να σημειώσω ότι έχω απευθυνθεί στο support της εταιρείας από 29/4 αλλά με έχουν γράψει κανονικά, ενώ σε επίσκεψή μου σε κατάστημα δήλωσαν αναρμόδιοι και απλά προώθησαν το αίτημά μου στα κεντρικά, αλλά ακόμα αναπάντητο μένει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Το σπίτι σου δεν είναι πρώτη κατοικία και δεν παίρνεις επιδότηση μετά την 1/1/22. ΦΠΑ υπολογίζεται στο υπόλοιπο αφού αφαιρεθούν οι έναντι. Δήμοι και ΕΡΤ δεν πιστώνονται στους έναντι και χρεώνονται βάσει ημερών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Το σπίτι σου δεν είναι πρώτη κατοικία και δεν παίρνεις επιδότηση μετά την 1/1/22. ΦΠΑ υπολογίζεται στο υπόλοιπο αφού αφαιρεθούν οι έναντι. Δήμοι και ΕΡΤ δεν πιστώνονται στους έναντι και χρεώνονται βάσει ημερών. 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Πώς φαίνεται ότι το σπίτι δεν είναι 1η κατοικία (που είναι δηλαδή, φαίνεται κανονικά στο μητρώο της εφορίας και στο ηλεκτρονικό μισθωτήριο όπου υπάρχει και ο αριθμός παροχής) και τι μπορεί να γίνει γι' αυτό; 😔

Επεξ/σία από vfortsas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το 0.21 τι είναι; Τελική τιμή κιλοβατώρας;

 

 

Σταθερό WeYellow χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής... προς το παρών χωρίς επιδοτήσεις εννοείτα. ίσως από Ιούλιο βάλουν επιδότηση και στα σταθερά για να μην υπάρχει αδικία. Στον αέρα κι αυτό.

 

https://energypress.gr/news/me-plan-b-perase-apo-tin-komision-o-mihanismos-gia-reyma-stin-oriaki-timi-tha-agorazoyn-oi

https://energypress.gr/news/ta-pano-kato-fernei-gia-toys-paragogoys-reymatos-o-mihanismos-toy-plafon-stin-hondriki-ta

Έτσι όπως το πάει η κυβέρνηση, στο τέλος θα καταργηθούν τα παλιά σταθερά συμβόλαια ως ασύμφορα κι αντί να πληρώνουμε λιγότερα θα πληρώνουμε παραπάνω. 🤪

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vfortsas είπε

Πώς φαίνεται ότι το σπίτι δεν είναι 1η κατοικία (που είναι δηλαδή, φαίνεται κανονικά στο μητρώο της εφορίας και στο ηλεκτρονικό μισθωτήριο όπου υπάρχει και ο αριθμός παροχής) και τι μπορεί να γίνει γι' αυτό; 😔

...δεν το είδε κάπου - απλά "διάβασε" τους λογαριασμούς και έβγαλε το συμπέρασμα (στους οποίους οποίους φαίνεται απλά πως έχεις επιδοτηθεί μέχρι και για Δεκέμβρη, και το λογικό, κατά ξερωγώ 99% συμπέρασμα είναι ότι δεν επιδοτείσαι λόγω "μη κύριας κατοικίας"). Τώρα αν είναι καμμιά μαλακία του Ήρωνα, ή του υπουργείου με τους κόφτες και τις προϋποθέσεις και από το πού αντλεί στοιχεία, είναι άλλο καπέλο. Μήπως δεν είναι στο δικό σου όνομα ο λογαριασμός; Γενικά υποτίθεται ότι δεν παίζει αυτό το σενάριο, αλλά καλού-κακού έχε το και αυτό στην άκρη του μυαλού. Αν είναι ζήτημα μαλακίας που θα την διορθώσουν κι από μόνοι τους, καλώς, αλλά αυτό θα πρέπει να στο διαβεβαιώσει κάποιος κι εσύ λες ότι ο Ήρωνας σε γράφει. Τί να πω, ξαναστείλε μέιλ (μιας και είναι το μόνο εύκολο), αλλά πάρε τους και τηλέφωνα και παρ' τους λίγο απ' τα μούτρα. Εν τω μεταξύ, σίγουρα στέλνεις στο σωστό account; Στο λέω γιατί κι εγώ κάποτε έστελνα σε λάθος (κάνοντας reply σε κάτι άσχετο) και νόμιζα με γράφανε στην Volterra. Ή ξετρύπωσε το σωστό, ή ρώτα τους στο τηλ. ποιο είναι. Επίσης, σίγουρα θα "ευαισθητοποιηθούν" περισσότερο αν κάνεις "καταγγελία" του γεγονότος μέσω myRAE (πιο γρήγορα θα σου απαντήσουν μέσα από εκεί). Ρώτα τους για ποιο λόγο δεν παίρνεις επιδότηση, από τη στιγμή που ΕΙΝΑΙ (δηλωμένη) κύρια κατοικία.

Επίσης, από πότε νοικιάζεις (το συγκεκριμένο); Είναι τουλάχιστον από το '20; Γιατί αν μιλάμε για '21, είπαμε, παίρνουν στοιχεία από δηλώσεις '21 για στοιχεία '20, και το ότι υπάρχει ανεβασμένο μισθωτήριο με την παροχή, είπαμε, δεν λέει κάτι......Την δήλωση που έκανες πέρσι δες. Στο πεδίο που αναφέρει την διεύθυνση κύριας κατοικίας που έχεις δηλώσει και παραδίπλα τον αριθμό παροχής (και αν είναι όντως αυτός του λογαριασμού). Και γενικά μίλα με τον λογιστή σου γι' αυτό (αν έχεις - αλλιώς ρώτα οποιονδήποτε λογιστή). Ό,τι κι αν είναι το θέμα, να λυθεί γρήγορα, μη μείνεις απ' έξω και για τις περίφημες επιστροφές που θα δώσουν (αν και τουλάχιστον δεν έχεις τρελές καταναλώσεις/χρεώσεις. Τί να πουν άλλοι....).

51 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ίσως από Ιούλιο βάλουν επιδότηση και στα σταθερά για να μην υπάρχει αδικία.

...σώθηκες...Γενικά έχουν κάνει θέμα "την αναπροσαρμογή". Σου λέει (που δεν θα στο πει), "άμα θες να μην πληρώνεις πολλά στο σταθερό, φύγε και πάνε σε κυμαινόμενο". Πιο πιθανό αυτό κόβω να γίνει στην πράξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, washcloud είπε

...δεν το είδε κάπου - απλά "διάβασε" τους λογαριασμούς και έβγαλε το συμπέρασμα (στους οποίους οποίους φαίνεται απλά πως έχεις επιδοτηθεί μέχρι και για Δεκέμβρη, και το λογικό, κατά ξερωγώ 99% συμπέρασμα είναι ότι δεν επιδοτείσαι λόγω "μη κύριας κατοικίας"). Τώρα αν είναι καμμιά μαλακία του Ήρωνα, ή του υπουργείου με τους κόφτες και τις προϋποθέσεις και από το πού αντλεί στοιχεία, είναι άλλο καπέλο. Μήπως δεν είναι στο δικό σου όνομα ο λογαριασμός; Γενικά υποτίθεται ότι δεν παίζει αυτό το σενάριο, αλλά καλού-κακού έχε το και αυτό στην άκρη του μυαλού. Αν είναι ζήτημα μαλακίας που θα την διορθώσουν κι από μόνοι τους, καλώς, αλλά αυτό θα πρέπει να στο διαβεβαιώσει κάποιος κι εσύ λες ότι ο Ήρωνας σε γράφει. Τί να πω, ξαναστείλε μέιλ (μιας και είναι το μόνο εύκολο), αλλά πάρε τους και τηλέφωνα και παρ' τους λίγο απ' τα μούτρα. Εν τω μεταξύ, σίγουρα στέλνεις στο σωστό account; Στο λέω γιατί κι εγώ κάποτε έστελνα σε λάθος (κάνοντας reply σε κάτι άσχετο) και νόμιζα με γράφανε στην Volterra. Ή ξετρύπωσε το σωστό, ή ρώτα τους στο τηλ. ποιο είναι. Επίσης, σίγουρα θα "ευαισθητοποιηθούν" περισσότερο αν κάνεις "καταγγελία" του γεγονότος μέσω myRAE (πιο γρήγορα θα σου απαντήσουν μέσα από εκεί). Ρώτα τους για ποιο λόγο δεν παίρνεις επιδότηση, από τη στιγμή που ΕΙΝΑΙ (δηλωμένη) κύρια κατοικία.

Επίσης, από πότε νοικιάζεις (το συγκεκριμένο); Είναι τουλάχιστον από το '20; Γιατί αν μιλάμε για '21, είπαμε, παίρνουν στοιχεία από δηλώσεις '21 για στοιχεία '20, και το ότι υπάρχει ανεβασμένο μισθωτήριο με την παροχή, είπαμε, δεν λέει κάτι......Την δήλωση που έκανες πέρσι δες. Στο πεδίο που αναφέρει την διεύθυνση κύριας κατοικίας που έχεις δηλώσει και παραδίπλα τον αριθμό παροχής (και αν είναι όντως αυτός του λογαριασμού). Και γενικά μίλα με τον λογιστή σου γι' αυτό (αν έχεις - αλλιώς ρώτα οποιονδήποτε λογιστή). Ό,τι κι αν είναι το θέμα, να λυθεί γρήγορα, μη μείνεις απ' έξω και για τις περίφημες επιστροφές που θα δώσουν (αν και τουλάχιστον δεν έχεις τρελές καταναλώσεις/χρεώσεις. Τί να πουν άλλοι....).

...σώθηκες...Γενικά έχουν κάνει θέμα "την αναπροσαρμογή". Σου λέει (που δεν θα στο πει), "άμα θες να μην πληρώνεις πολλά στο σταθερό, φύγε και πάνε σε κυμαινόμενο". Πιο πιθανό αυτό κόβω να γίνει στην πράξη.

Χμ, ο λογαριασμός είναι στο όνομά μου. 

Επίσης, στο σπίτι μπήκα Φλεβάρη του '21, δηλαδή στην προηγούμενη φορολογική δήλωση φαινόταν άλλη κατοικία, ενώ τώρα περιμένω να γίνει δήλωση για το' 21.

Στη ΡΑΕ πάντως έστειλα καλού κακού, μπας και φιλοτιμηθούν να απαντήσουν από τον Ήρωνα γιατί στο support πετάνε αετό.

Λογικα πάντως, η ΑΑΔΕ δε θα έχει δώσει ένδειξη κύριας κατοικίας, οπότε πάπαλα. Το θέμα είναι πώς διορθώνεται (και αν)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Είναι δεδομένο πάντως ότι κάποιος από εμάς θα τη πατήσει κάνοντας λάθος επιλογή...

Mε τα σημερινα δεδομενα οτι επιλογη και να κανεις καποιος μπορει να ειναι σωστη σημερα και την επομενη εβδομαδα/μηνα εκ τους αποτελεσματος(αποφασεις τις κυβερνησης) να ειναι λαθος.

Ρισκο ειναι οτι κι αν επιλεξεις.

9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πραγματικά πρέπει να διαβάσεις το φλιτζάνι.

Α γεια σου.;)

3 ώρες πριν, korakios είπε

Με την ευκαιρία , πήρε κανένας αναδρομικά σε Γ21,Γ22 , δηλαδή έξτρα 0,065 απο 1/1/22 ??

Oχι φυσικα.Κατι αλλο πηραμε αλλα δεν το λεω.:P

Μπαινω καθε 2-3 μερες στο ebill απο το επαγγελματικο Γ22 για να βλεπω μηπως εχει εκδοθει τιποτα εκτακτο μιας κι εχω φυγει τωρα.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...