Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ένα ναι, όχι, ή έστω δεν ξέρω; @korakios @ekrepali

(sorry αλλά το θέμα των κλιματιστικών έχει πάρει φωτιά και δεν προλαβαίνω 🙃).

αν είχε βγει ΦΕΚ , θα σου έλεγα

τώρα απο τις εφημερίδες του "καφενείου η Ελλάς" ,  σε Γ21 είναι 0,17 οι επιδοτήσεις , άρα σε συνδυασμό με την απλά πανάκριβη χοντρική (και όχι δηλαδή εξωπραγματικά σε επίπεδα ρεκορ) , συμφέρει κυμαινόμενο

θέλει όμως να παρακολουθείς χοντρική και επιδοτήσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Ένα ναι, όχι, ή έστω δεν ξέρω; @korakios @ekrepali

(sorry αλλά το θέμα των κλιματιστικών έχει πάρει φωτιά και δεν προλαβαίνω 🙃).

Έτσι όπως είναι τα πράγματα και αν η κυβέρνηση κάνει αυτά που είπε (πλαφόν χονδρική και λιανική με τελική τιμή 0.16 στα επαγγελματικά) συμφέρει να μείνεις όπως είσαι. 

Αν η κυβέρνηση δε κάνει αυτά που είπε ή αν χονδρική φτάσει 0.30 η κιλοβατώρα το καλοκαίρι θα συνέφερε να υπογράψεις σταθερό weyellow στη weenergy με 0.21. 

Πραγματικά πρέπει να διαβάσεις το φλιτζάνι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έτσι όπως είναι τα πράγματα και αν η κυβέρνηση κάνει αυτά που είπε (πλαφόν χονδρική και λιανική με τελική τιμή 0.16 στα επαγγελματικά) συμφέρει να μείνεις όπως είσαι. 

Αν η κυβέρνηση δε κάνει αυτά που είπε ή αν χονδρική φτάσει 0.30 η κιλοβατώρα το καλοκαίρι θα συνέφερε να υπογράψεις σταθερό weyellow στη weenergy με 0.21. 

Πραγματικά πρέπει να διαβάσεις το φλιτζάνι.

Και γιατί να μην πάει στην weenergy είτε αν κυβέρνηση κάνει αυτά που είπε, είτε όχι;

Αφού και τα 2 κυμαινόμενα με ρήτρα που έχει η weenergy είναι πιο φθηνά του Γ21 της ΔΕΗ.

Είτε το blue, είτε το green έχει χαμηλότερη τιμή kWh με ρήτρα ή μήπως οι επιδοτήσεις για ρήτρα είναι μόνο για την ΔΕΗ και δεν ισχύουν για τους άλλους παρόχους;

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weblue/

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/wegreen/

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πελάτης στον ΗΡΩΝ εδώ, με τους τελευταίους λογαριασμούς να έχουν πάρει τρελή ανηφόρα (από 30-35€ πριν 1 χρόνο έχουμε φτάσει στα 160€).

Πριν απευθυνθώ σε ΡΑΕ/Συνήγορο καταναλωτή, θα ήθελα τη γνώμη σας εδώ. Η όλη ιστορία ξεκίνησε βλέποντας ότι στο λογαριασμό Μαρτίου δεν έχει μπει η κρατική επιδότηση, η οποία πριν έμπαινε κανονικά, το ίδιο και τον Απρίλιο (και μόλις είδα σημερινό λογαριασμό χωρίς κρατική επιδότηση).

Κατ' αρχάς, δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς υπολογίζεται η κρατική επιδότηση. Σε ένα λογαριασμό έτυχε και έγραψαν το για πόσες kWh είναι η επιδότηση, αλλά ήταν τύπου μισές από αυτές που χρεώθηκα (π.χ. χρεώθηκα σε εκείνο το λογαριασμό 190 και επιδοτήθηκα για 90). Υπάρχει κάποιος που να το έχει καταλάβει (και μάλιστα για τη συγκεκριμένη εταιρεία);

Επιπλέον, προσπαθώ να δω τι γίνεται με τους έναντι/εκκαθαριστικούς. Βρήκα τα επιμέρους ποσά τα οποία αθροίζονται και αφαιρούνται στον εκκαθαριστικό, αλλά για να βγει το νούμερο δεν βάζω ΦΠΑ. Δηλαδή (αν δεν κάνω λάθος), φαίνεται πχ. να έχω πληρώσει 3 μήνες για ρεύμα 100€+ΦΠΑ, μου αφαιρούν τα 100€ και στον αντιλογισμό προσθέτουν εκ νέου ΦΠΑ.

Να σημειώσω ότι έχω απευθυνθεί στο support της εταιρείας από 29/4 αλλά με έχουν γράψει κανονικά, ενώ σε επίσκεψή μου σε κατάστημα δήλωσαν αναρμόδιοι και απλά προώθησαν το αίτημά μου στα κεντρικά, αλλά ακόμα αναπάντητο μένει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, grinder_ είπε

Μόνο σε μένα έκανε εντύπωση το ύφος της απάντησης; Δεν ξέρω αν το αντιλήφθηκες αλλά δεν σου απάντησαν από ΡΑΕ αλλά ο ιδιώτης ΠΑΡΟΧΟΣ. (εκτός κι αν όντως σου απάντησε η ραε τα παρακάτω τραγελαφικά)

Συνεχίζεις με την καταγγελία σε ΣτΚ και πιέζεις ΡΑΕ να βγάλει επίσημα πόρισμα.
Εγώ απορώ με το επίπεδο της "εξυπηρέτησης" πελατών από κατά τ' άλλα "πρωτοπόρους" επενδυτές, πως έχουν στήσει έτσι τα μαγαζάκια τους. Είναι ντροπή για μια ευρωπαϊκή χώρα αυτή η αντιμετώπιση από την πλειοψηφία των μεγάλων επιχειρήσεων στη χώρα.

 

Ποια ανωτέρω; Χωρίς να αναφέρουν τίποτα συγκεκριμένο σε αυτά που τους επισήμανες. Άρα δεν προκύπτει τίποτα. Αντιθέτως.:lol:

Ποιος το λέει αυτό; Βγάλανε πόρισμα για τον εαυτό τους;:P
Ακόμα δεν λένε πότε και πώς ενημερώθηκε-συμφώνησε ο πελάτης, αλλά ας τους πιστέψουμε.

Πολύ χρήσιμη σημείωση, τηρήθηκε η σύμβαση στο κομμάτι που γουστάρει ο πάροχος. Δε βαριέσαι μωρέ...:-D

Αστα να πάνε φίλε, απλα πηρα τηλεφωνο και ειπα θελω διακανονισμο να τελειωνω, και ελπιζω να παρω καποια πισω απο την επιδοτηση των 600 τον αλλο μηνα. 
Αυτο που τους αξιζει απο εκει και περα ειναι δρομο σε άλλον παροχο.
Το θέμα ειναι που πας, γιατι δεν βλεπω κατι σοβαρο στο συνολο των παροχων, και η ΔΕΗ ειναι ακριβη.

Οσον αφορα το ΣΤΚ και ΡΑΕ, το σκεφτομαι να το κυνηγησω και αλλο, αλλα ρισκαρω να βρεθω προ εκπληξεως μηπως, με καμια διακοπη κλπ αν δεν κανω τον διακανονισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

Και γιατί να μην πάει στην weenergy είτε αν κυβέρνηση κάνει αυτά που είπε, είτε όχι;

Αφού και τα 2 κυμαινόμενα με ρήτρα που έχει η weenergy είναι πιο φθηνά του Γ21 της ΔΕΗ.

Είτε το blue, είτε το green έχει χαμηλότερη τιμή kWh με ρήτρα ή μήπως οι επιδοτήσεις για ρήτρα είναι μόνο για την ΔΕΗ και δεν ισχύουν για τους άλλους παρόχους;

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weblue/

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/wegreen/

Tα κυμαινόμενα της We είναι φτηνότερα 0.02E/kwh (με χονδρική στο 200) και 0.03E/kwh (με χονδρική στο 250) συγκριτικά με ΔΕΗ Γ1.

Αυτό όμως ισχύει για τον Ιούνιο... κΚαι πάλι δε γνωρίζουμε τι πρόκειται να κάνει η κυβέρνηση τον Ιούλιο και μετά. Αν καταργήσει τη ρήτρα αναπροσαρμογής με νομοθετική ρύθμιση, όλοι οι πάροχοι θα αλλάξουν τιμές στο ανταγωνιστικό σκέλος. Σ'αυτή τη περίπωση μάλιστα θα μπορούν να τροποποιήσουν τα κυμαινόμενα προγράμματα χωρίς να έχει περάσει το αρχικό 6μηνο της σύμβασης, καθώς μιλάμε για παρέμβαση στη λειτουργία του χρηματιστηρίου.

Περάσαμε κάτι παρόμοιο εγώ και ο HERTHAN στο αέριο όταν καταργήθηκαν οι δημοπρασίες της ΔΕΠΑ και τα νέα προγράμματα ήταν πιο ακριβά με τα παλιά δεδομένα.

Οπότε πάλι θεωρίες κάνουμε τι συμφέρει και τι όχι, κανείς δε ξέρει τι θα γίνει... πρέπει να περιμένουμε λίγες μέρες να ξεκαθαρίσει το τοπίο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vfortsas είπε

φαίνεται πχ. να έχω πληρώσει 3 μήνες για ρεύμα 100€+ΦΠΑ, μου αφαιρούν τα 100€ και στον αντιλογισμό προσθέτουν εκ νέου ΦΠΑ.

Ας πούμε ότι έχεις έναν έναντι όπου για ρεύμα (ανταγωνιστικές + ρυθμιζόμενες) πληρώνεις για 500kw... 100 ευρώ + ΦΠΑ = 106

Ας πούμε ότι όλο το 4μήνου καις 1000kw.

Στην εκκαθάριστη χρεώνουν 1000kw δηλαδή 200ευρώ + ΦΠΑ = 212

Μείον την αξία ρεύματος έναντι 106 ευρώ... είναι να πληρώσεις άλλα 106.

Μάλλον μπερδεύεσαι με τα πρόσιμα. Επίσης αρκετοί μπερδεύονται με τα δημοτικά τέλη.

Πχ αν ο λογαριασμός έναντι είναι 100ευρω εκ των οποίων τα 20 ευρώ είναι δημοτικά τέλη, η αξία ρεύματος έναντι στον εκκαθαριστικό θα είναι 80 ευρώ. Τα δημοτικά τέλη είναι εφάπαξ πληρωμή.

Σχετικά με τις επιδοτήσεις, μήπως υπάρχει θέμα με τη κύρια κατοικία;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ας πούμε ότι έχεις έναν έναντι όπου για ρεύμα (ανταγωνιστικές + ρυθμιζόμενες) πληρώνεις για 500kw... 100 ευρώ + ΦΠΑ = 106

Ας πούμε ότι όλο το 4μήνου καις 1000kw.

Στην εκκαθάριστη χρεώνουν 1000kw δηλαδή 200ευρώ + ΦΠΑ = 212

Μείον την αξία ρεύματος έναντι 106 ευρώ... είναι να πληρώσεις άλλα 106.

Μάλλον μπερδεύεσαι με τα πρόσιμα. Επίσης αρκετοί μπερδεύονται με τα δημοτικά τέλη.

Πχ αν ο λογαριασμός έναντι είναι 100ευρω εκ των οποίων τα 20 ευρώ είναι δημοτικά τέλη, η αξία ρεύματος έναντι στον εκκαθαριστικό θα είναι 80 ευρώ. Τα δημοτικά τέλη είναι εφάπαξ πληρωμή.

Σχετικά με τις επιδοτήσεις, μήπως υπάρχει θέμα με τη κύρια κατοικία;

 

Το ίδιο λέμε.

Εμένα αντί να αφαιρέσουν 106€, αφαιρούν τα 100€. Τα δημοτικά τέλη δεν τα βάζω καθόλου στην εξίσωση.

Για την επιδότηση, τι θέμα να υπάρχει; Είμαι ενοικιαστής, με το διαμέρισμα δηλωμένο στο taxisnet κανονικά (ηλεκτρονικό μισθωτήριο), στον ακριβώς προηγούμενο λογαριασμό μπήκε η επιδότηση, σε αυτόν που μόλις εκδόθηκε και στον προ-προηγούμενο δεν μπήκε.

Επεξ/σία από vfortsas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vfortsas είπε

Το ίδιο λέμε.

Εμένα αντί να αφαιρέσουν 106€, αφαιρούν τα 100€. Τα δημοτικά τέλη δεν τα βάζω καθόλου στην εξίσωση.

Για την επιδότηση, τι θέμα να υπάρχει; Είμαι ενοικιαστής, με το διαμέρισμα δηλωμένο στο taxisnet κανονικά (ηλεκτρονικό μισθωτήριο), στον ακριβώς προηγούμενο λογαριασμό μπήκε η επιδότηση, σε αυτόν που μόλις εκδόθηκε και στον προ-προηγούμενο δεν μπήκε.

Στον εκκαθαριστικό λογαριασμό στη 2η σελίδα στο πινακάκι "Συπληρωματικές χρεώσεις / πιστώσεις (Γ) "

μπαίνει η αξία ρεύματος έναντι χωρίς ΦΠΑ. Η χρέωση αυτή μεταφέρεται στη 1η σελίδα στη "Συνοπτική ανάλυση λογαριασμού" όπου προστίθενται τα Α + Β + Γ και μπαίνει ΦΠΑ στο σύνολο.

Όταν μπει ΦΠΑ στο Γ (το οποίο έχει αρνητικό πρόσιμο), ο ΦΠΑ που αφορά το Γ έχει επίσης αρνητικό πρόσιμο.

Δηλαδή έχεις Σύνολο * ΦΠΑ ... ουσιαστικά είναι (Α*ΦΠΑ) + (Β*ΦΠΑ) - (Γ*ΦΠΑ).

Οπότε αφαιρείτει η αξία έναντι ρεύματος και ο ΦΠΑ που έχεις προπληρώσεις.

-------------

Για τις επιδοτήσεις δε ξέρω αν μου ξεφεύγει κάτι, ίσως σου απαντήσει ο κοράκιος... αλλιώς κάνε αμφισβήτηση απευθείας στο MYRAE... απαντούν εντός της εβδομάδας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim@prefuse

Το πρωί όταν ξύπνησα έκλεινα πιο πολύ στα κυμαινόμενα... διαβάζοντας τώρα ειδήσεις ξαναγλυκοκοιτάζω το WeYellow με 0.21 σταθερό. 😄

Σήμερα Aμερικανικό αέριο 9$, (από 8$ που είχε πριν 3 μέρες).

Χτες ο Ούγγρος ήταν ανένδοτος στο εμπάργκο στο Ρωσικό πετρέλαιο, σήμερα βγαίνουν οι Γερμανοί και λένε ότι είναι θέμα εβδομάδων. Είναι τρελοί οι άνθρωποι.

Για το επαγγελματικό θα πληρώσω στο WeYellow παραπάνω 300ευρώ το 6μηνο συγκριτικά με κυμαινόμενο (αν η τιμή έχει 0.16).

Αλλά επειδή σ'αυτή τη χώρα τίποτα δε γίνεται όπως προγραμματίζεται, πιστεύω ότι είναι τεράστιο το ρίσκο να πληρώσω τα κέρατα μου και να περιμένω πότε/αν θα δώσει η κυβέρνηση επιδοτήσεις.

Ουσιαστικά δηλαδή αυτό που θα κάνετε είναι να υπολογίσετε τη διαφορά κυμαινόμενου με υποσχόμενες επιδοτήσεις (0.14 οικιακό, 0.16 επαγγελματικά) και του σταθερού WeYellow με 0.21.

Για τα επαγγελματικά η διαφορά είναι 0.05 * 1000kw = 50 ευρώ παραπάνω το μήνα για να έχετε το κεφάλι ήσυχο.

Είναι δεδομένο πάντως ότι κάποιος από εμάς θα τη πατήσει κάνοντας λάθος επιλογή...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vfortsas είπε

Πριν απευθυνθώ σε ΡΑΕ/Συνήγορο καταναλωτή, θα ήθελα τη γνώμη σας εδώ. Η όλη ιστορία ξεκίνησε βλέποντας ότι στο λογαριασμό Μαρτίου δεν έχει μπει η κρατική επιδότηση, η οποία πριν έμπαινε κανονικά, το ίδιο και τον Απρίλιο (και μόλις είδα σημερινό λογαριασμό χωρίς κρατική επιδότηση).

Κατ' αρχάς, δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς υπολογίζεται η κρατική επιδότηση. Σε ένα λογαριασμό έτυχε και έγραψαν το για πόσες kWh είναι η επιδότηση, αλλά ήταν τύπου μισές από αυτές που χρεώθηκα (π.χ. χρεώθηκα σε εκείνο το λογαριασμό 190 και επιδοτήθηκα για 90). Υπάρχει κάποιος που να το έχει καταλάβει (και μάλιστα για τη συγκεκριμένη εταιρεία);

Επιπλέον, προσπαθώ να δω τι γίνεται με τους έναντι/εκκαθαριστικούς. Βρήκα τα επιμέρους ποσά τα οποία αθροίζονται και αφαιρούνται στον εκκαθαριστικό, αλλά για να βγει το νούμερο δεν βάζω ΦΠΑ. Δηλαδή (αν δεν κάνω λάθος), φαίνεται πχ. να έχω πληρώσει 3 μήνες για ρεύμα 100€+ΦΠΑ, μου αφαιρούν τα 100€ και στον αντιλογισμό προσθέτουν εκ νέου ΦΠΑ.

Οι "λογαριασμοί Μαρτίου/Απριλίου" σίγουρα αφορούν περίοδο κατανάλωσης εντός 2022; Αν ναι και είναι και οι δυο έναντι, έχουν χρέωση αναπροσαρμογής; Αν ναι θα έπρεπε να έχεις και πιστώσεις ΤΕΜ. Τώρα εάν το αφήσαν για τον εκκαθαριστικό, μένει να δείξει...(Γενικά παίζουν καθυστερήσεις ενίοτε, από διάφορες εταιρίες, αλλά αργά ή γρήγορα, αποδίδουν αυτα που όφειλαν. Οπότε για να μην μπαίνεις σε κόπο για καταγγελίες, περίμενε έστω την εκκαθάριση. Από την άλλη, αν έχεις όρεξη, κάνε από τώρα).

Αν τυχόν μιλάμε για περιόδους κατανάλωσης εντός '21, υπάρχει κι η περίπτωση να μην επιδοτείσαι πλέον από τον Γενάρη (λόγω "κύριας κατοικίας" που δεν την έχεις δηλώσει στην περσινή φορολογική, ή δεν είχες δηλώσει τον αριθμό παροχής). Εκτός κι αν τυχόν έχεις μετακομίσει μέσα στο '22 (και πάλι δεν επιδοτείσαι λόγω μη δηλωμένης κύριας κατοικίας/παροχής).

 Όσο για την επιδότηση : στην ουσία επιδοτούνται μέχρι οι πρώτες 10kWh/ημέρα. Δηλαδή τον Γενάρη επιδοτήθηκαν 310, τον Φλεβάρη 280, κ.ο.κ. (αν πχ σε κάποιον λογαριασμό έχεις πχ περίοδο κατανάλωσης 10 μέρες, πες από τον Μάρτη, τότε θα επιδοτηθούν αυτές οι 10, δλδ 100kWh). Πολύ βασικό λοιπόν, η περίοδος κατανάλωσης, για να βγάλεις συμπέρασμα. Αλλιώς ανέβασε ολοκληρους τους λογαριασμούς σε σπόιλερ σβήνοντας προσωπικά στοιχεία (γιατί η αλήθεια είναι ότι τα λες στο "φλου" - και ούτε αυτό με τον ΦΠΑ δεν το κατάλαβα όπως το λες, αλλά ό,τι πληρώνεις σε έναντι, πρέπει να στο αφαιρούν εκκαθαριστικό. Είτε μιλάμε για με, ή χωρίς ΦΠΑ. Αν έβγαλες δλδ από την τσέπη και τους έδωσες πχ 10, 10 πρέπει να σου αφαιρέσουν. Τόσο απλά...).

edit : ....δεν ξέρω πώς διάλο (πάλι), αλλά δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι ήδη στ' απαντήσανε άλλοι (εδώ και ώρα κι όλας).

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

διακρίνω ότι ακόμα σας αρέσουν οι πειραματισμοί...

εγώ πάντως προτιμώ την ΔΕΗ με σταθερό τιμολόγιο (My Home Enter) και χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

διακρίνω ότι ακόμα σας αρέσουν οι πειραματισμοί...

εγώ πάντως προτιμώ την ΔΕΗ με σταθερό τιμολόγιο (My Home Enter) και χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής

δεν έχει η ΔΕΗ σταθερά στα επαγγελματικά και εκεί μιλάμε για χιλιάρικα διαφοράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, korakios είπε

δεν έχει η ΔΕΗ σταθερά στα επαγγελματικά και εκεί μιλάμε για χιλιάρικα διαφοράς

ναι εκεί δεν έχει 

θα έχει το πότε δεν ξέρω...

μάλλον όταν μας χάσει από πελάτες καθώς η πολυεθνική εταιρεία/οργανισμός που εργάζομαι τώρα κλείνει οριστικά τα ρολά στις 31/12/2022 οπότε τέλος κάθε δραστηριότητα στην ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...