Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

πού το είδες;

στο λογαριασμό , δες τα 0,10 πίστωσης

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

...? Εννοείς επιδότηση;

ναι

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

κάτσε, ειδικά εσύ τέτοιο '"συμπέρασμα", πώς; Είδες/άκουσες κάτι συγκεκριμένο κάπου;

https://m.naftemporiki.gr/story/1859969/reuma-auksimenes-epidotiseis-gia-maio-iounio-poioi-pos-tha-laboun-epistrofi-eos-600-euro

τα μέτρα που είχαν πει , έχει αναφέρει και άλλο μέλος οτι ζήτησε προσφορά απο μια εταιρία και είπαν οτι έχουν ενημέρωση απο το υπουργείο για τις νέες επιδοτήσεις (χωρίς να έχει βγει ΦΕΚ)

βέβαια αν είχα εταιρία σιγά μην έδινα επιδότηση απο τη στιγμή που νομοθετικά δεν ισχύει ακόμα ....

το είχα αναφέρει και εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, skiace είπε

δεν ειναι ολες οι παροχες πρωτη κατοικια, οποτε μπορει και να μην υπαρχει καμμια επιδοτηση. Εκει πια η επιλογη ειναι κυριως θεμα νοοτροπιας αφου σε οικονομικο επιπεδο ειναι πολυ κοντα.

Όντως είναι κοντά, άντε στην καλύτερη των περιπτώσεων να πάει 0.14 το οικιακό κυμαινόμενο με τις νέες επιδοτήσεις... οπότε η διαφορά με το σταθερό της WE είναι 0.07 η κιλοβατώρα, δηλαδή 70ευρώ ανά 1000kw. Δεν είναι μεγάλη διαφορά αν αναλογιστούμε ότι με το σταθερό θα έχεις ήσυχο το κεφάλι σου για ένα 6μηνο (πιθανές αυξήσεις ΤΕΑ λόγω ζέστης, πιθανό κλείσιμο στις στρόφυγγες από Ρωσία, πιθανό να φάμε άκυρο ή να καθυστερήσεις για μήνες ή έγκριση της Κομισιόν στις παρεμβάσεις που θέλουμε να κάνουμε στη χονδρική/λιανική κλπ)

Εγώ που είμαι σε φάση να επιλέξω επαγγελματικό (6000kw το 6μηνο) αλλάζω γνώμη κυριολεκτικά κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου απαντησαν απο myrae στην αιτηση αμφισβητησης αφου πρωτα πηρα το μηνυμα κονσερβα.

Ειχα στέλει αυτό:

Αναφορά σε κείμενο

Θα παρακαλουσα να μην απαντατε με απαντηση τυποποιημένη. Εγραψα ξεκαθαρα οτι δεν ενημερωθηκα για την εφαρμογή της ρήτρας στο συμβολαιο μου, που μεχρι και τον προηγούμενο μήνα δεν εφαρμοζόταν. Απο την στιγμη που τον προηγουμενο μηνα δεν ειχα καποια χρέωση και ξαφνικά έχω , θα έπρεπε να με ειδοποιήσετε με ξεκάθαρο και σαφή τροπο οτι επροκειτο να εφαρμοστεί 2 μήνες πρίν. Δηλαδή απο φεβρουάριο. Το κάνατε αυτό? Αν ναι που ειναι οι αποδείξεις επικοινωνίας?

Η παρ. 3 του άρθρου 30 ΚΠΗΕ ρητώς επιτάσσει την πραγματοποίηση της ατομικής ενημέρωσης με επιστολή. Εναλλακτικοί τρόποι ειδοποίησης επιτρέπονται «εφόσον έχει συναινέσει σε τούτο ο Πελάτης». Συνεπώς, Προμηθευτές που -κατ’ εξαίρεση της γενικής κατεύθυνσης- προκρίνουν την ειδοποίηση του καταναλωτή μέσω email, sms, λογαριασμού κλπ., φέρουν το βάρος απόδειξης της συναίνεσής του. Συγκεκριμένα, οι Προμηθευτές οφείλουν να αποδείξουν ότι, ειδικά ως προς την τροποποίηση της σύμβασης, ο συγκεκριμένος πληττόμενος Πελάτης αποδέχθηκε εναλλακτικούς τρόπους ειδοποίησής του. Προφανώς, οι Προμηθευτές πρέπει να είναι σε θέση να προσκομίσουν ενώπιον της ΡΑΕ τα υλικά τεκμήρια των ισχυρισμών τους.



Και απαντησαν αυτο
 

Αναφορά σε κείμενο

Αξιότιμε κύριε , Σε απάντηση της αναφοράς σας, από τα ανωτέρω προκύπτει ότι η χρέωση που επιβλήθηκε στους Εκκαθαριστικούς Λογαριασμούς με τίτλο «Προσαύξηση σύμφωνα με το άρθρο 8.8», η οποία αποτελεί τμήμα των χρεώσεων προμήθειας του λογαριασμού αυτού, είναι διαφανής και νόμιμη και ο πελάτης έχει ενημερωθεί και έχει συμφωνήσει συμβατικά για αυτή. Σημειώνουμε, πως έχετε βάσει της σύμβασης σας, προστασία εξαμήνου για την χρέωση της Προσαύξησης, όπως και τηρήθηκε. Με εκτίμηση.

Τι αλλο μπορω να κανω?
Σκεφτομαι διακανονισμο και αλλαγη παροχου. Αλλα μαλλον σε ανοιχτο κυμαινομενο προγραμμα γιατι τα σταθερα δεν φενονται τοσο συμφερον.
 

Επεξ/σία από leoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leoy είπε

Τι αλλο μπορω να κανω?

αίτημα στο myrae και καλό χειμώνα

αλλά για πες , είχε γίνει ανανέωση και είχε στους όρους ρήτρα αναπροσαρμογής ?

πριν την ανανέωση ήσουν σε σταθερό χωρίς ρήτρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

αίτημα στο myrae και καλό χειμώνα

αλλά για πες , είχε γίνει ανανέωση και είχε στους όρους ρήτρα αναπροσαρμογής ?

πριν την ανανέωση ήσουν σε σταθερό χωρίς ρήτρα ?

Απο το Myrae εκανα αντιγραφη επικολληση την επικοινωνια.  😅
Στο email με εχουν γραμμενο, δεν απαντησανε ποτε

Για την ανανεωση δεν εχω καν το συμβολαιο στα χερια μου, ειχε γινει ανανεωση περυσι τετοια εποχη τηλεφωνικως.

Επεξ/σία από leoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leoy είπε

Απο το Myrae εκανα αντιγραφη επικολληση την επικοινωνια.  😅
Στο email με εχουν γραμμενο, δεν απαντησανε ποτε

Για την ανανεωση δεν εχω καν το συμβολαιο στα χερια μου, ειχε γινει ανανεωση περυσι τετοια εποχη τηλεφωνικως.

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

πριν την ανανέωση ήσουν σε σταθερό χωρίς ρήτρα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

στο λογαριασμό , δες τα 0,10 πίστωσης

ναι

https://m.naftemporiki.gr/story/1859969/reuma-auksimenes-epidotiseis-gia-maio-iounio-poioi-pos-tha-laboun-epistrofi-eos-600-euro

τα μέτρα που είχαν πει , έχει αναφέρει και άλλο μέλος οτι ζήτησε προσφορά απο μια εταιρία και είπαν οτι έχουν ενημέρωση απο το υπουργείο για τις νέες επιδοτήσεις (χωρίς να έχει βγει ΦΕΚ)

βέβαια αν είχα εταιρία σιγά μην έδινα επιδότηση απο τη στιγμή που νομοθετικά δεν ισχύει ακόμα ....

το είχα αναφέρει και εκεί

Εν τω μεταξύ στα χρόνια του τα τάξις..που τα πάντα διασυνδέονται που διαβάζουν τι έχεις στην τράπεζα στα μαξιλάρια και στην δεξιά σου τσέπη για να σε αποδεχτούν η να σε κόψουν από επιδόματα, επιδοτήσεις, τάμπλετ κτλ...δεν μπορούν να διασυνδεσουν την εφαρμογή του ΚΟΤ να διαβάζει την τρέχουσα κύρια σου κατοικία μέσω του μισθωτηριου του τάξις (όπου αναγράφεται και ρολόι δεη) αλλά κοιτάει μόνο στην περσινή χρονιά και ότι γράφει το πέρσινο Ε1...και κάνεις από τα ΜΜΕ δεν ασχολείται με αυτό το τραγελαφικο...αυτό το αισχος με την κύρια κατοικία συνεχίζεται...λες και ολος ο κόσμος φέτος απαραίτητα μένει όπου έμενε πέρσι..

Επεξ/σία από SpirtouLisS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/5/2022 στις 12:43 ΠΜ, korakios είπε

δεν έχω μαντικές ικανότητες 😛

προς το παρών οι τελικές είναι ~0,32 με ρήτρα και η επιδότηση απο 0,13 υποτίθεται οτι πήγε 0,12 με έξτρα 0,05 για <35kw και αρτοποιεία  (χωρίς να έχει βγει ΦΕΚ, )

αυτές οι τιμές ειναι για ΔΕΗ επαγγελματικό με ρήτρα;

~0,32 -0,13 - 0,05= 0,14€/kWh

Αν ειναι έτσι συμφέρει η ΔΕΗ με ρήτρα, αντί της WEENERGY σταθερή 0,210€/kWh, τουλάχιστον αυτο το μήνα. εκτος και αν κατάλαβα κατι λάθος.

 

Εχει κάποιος να προτείνει πρόγραμμα για επαγγελματικό χώρο;

με πρόχειρο υπολογισμό θεωρώ οτι θα ειναι σχετικά μικρές οι καταναλώσεις και δεν γνωρίζω αν έχει νόημα να ψάξω να βρω ενα οικονομικό πακέτο. Στη ΔΕΗ το πρόγραμμα Γ21 επαγγελματικό αναφέρει:

"Επαγγελματικό προϊόν ηλεκτρικής ενέργειας χαμηλής τάσης χωρίς χρονική δέσμευση, για χρήση σε γραφεία, καταστήματα, μικρές βιοτεχνίες, συνεργεία, που έχουν χαμηλές καταναλώσεις και μικρή ισχύ. Χορηγείται σε μονάδες με εγκατεστημένη ισχύ μέχρι 25 kVA."

Στο γραφείο θα λειτουργούν:

  • 2 ισχυροί υπολογιστές με 1000-1200watt τροφοδοτικό με 6 οθόνες, (10-12 ωρες καθημερινη χρήση, πολλες φορές και ΣΚ καποιες ώρες) και ενας σερβερ 24/7.
  • 18.000btu κλιματιστικό που λογικά θα λειτουργεί σχεδον 24/7 σε περιόδους με κρύο και υψηλές θερμοκρασίες.

εχει καποιος εμπειρία απο την εταιρεία weenergy? εχει προγραμμα χωρίς ρήτρα και σύμφωνα με το το πολύ χρήσιμο excel του φίλου korakios, ειναι η φθηνότερη λύση αν και με αστερίσκο αναφέρει 

* O πάροχος διατηρεί το δικαίωμα να ανακαλέσει ανά πάσα στιγμή οποιαδήποτε προσφορά.

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weyellow/

----

Εναλλακτικά υπάρχει το επαγγελματικό πρόγραμμα Γ21 με ρήτρα της ΔΕΗ

https://www.dei.gr/el/gia-tin-epixeirisi/revma/epaggelmaties-epixeiriseis/g21/

 

με τέτοιες (μικρές μάλλον) καταναλωσεις αξίζει να το ψάξω ή να το ρίξω σε κληρο;

ευχαριστώ για τον χρονο σας

 

Screenshot 2022-05-23 at 5.26.52 PM.png

Screenshot 2022-05-23 at 5.29.58 PM.png

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SpirtouLisS είπε

δεν μπορούν να διασυνδεσουν την εφαρμογή του ΚΟΤ να διαβάζει την τρέχουσα κύρια σου κατοικία μέσω του μισθωτηριου του τάξις (όπου αναγράφεται και ρολόι δεη) αλλά κοιτάει μόνο στην περσινή χρονιά και ότι γράφει το πέρσινο Ε1...και κάνεις από τα ΜΜΕ δεν ασχολείται με αυτό το τραγελαφικο...αυτό το αισχος με την κύρια κατοικία συνεχίζεται...λες και ολος ο κόσμος φέτος απαραίτητα μένει όπου έμενε πέρσι..

...αν ήταν να τα πάρουν, να δεις τί ωραία θα μπορούσαν. Κόφτης λέγεται. Όσοι κοπούν, τόσο λιγότερα θα δώσουν.

3 ώρες πριν, korakios είπε

στο λογαριασμό , δες τα 0,10 πίστωσης

ναι

https://m.naftemporiki.gr/story/1859969/reuma-auksimenes-epidotiseis-gia-maio-iounio-poioi-pos-tha-laboun-epistrofi-eos-600-euro

τα μέτρα που είχαν πει , έχει αναφέρει και άλλο μέλος οτι ζήτησε προσφορά απο μια εταιρία και είπαν οτι έχουν ενημέρωση απο το υπουργείο για τις νέες επιδοτήσεις (χωρίς να έχει βγει ΦΕΚ)

βέβαια αν είχα εταιρία σιγά μην έδινα επιδότηση απο τη στιγμή που νομοθετικά δεν ισχύει ακόμα ....

το είχα αναφέρει και εκεί

Δεν έχω κάτι σε μη κύρια κατοικία εγώ. Έχουν βγει δηλαδή λογαριασμοί που τους βάλανε το 0,10 σε μη κύριες;  edit  .,,,α  καλά, στης προηγούμενης σελίδας τον από W&V εννοείς...

Το τί ανακοινώσανε (και τί γράφτηκε) από την αρχή του μήνα τα ξέρω ρε συ. Έλεγα μήπως βγήκε τίποτα 'πιο επίσημο'' (αν όχι ΦΕΚ). Γι' αυτό μου έκανε εντύπωση που αναφέρεις "τις νέες επιδοτήσεις", χωρίς να είναι γαϊδουροδεμένες.

(...αυτό με μέλος που ανέφερε ότι του τα 'πε πάροχος ότι,,,τους τα 'πανε, δεν το έχω πετύχει. Περιέργως.)

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, washcloud είπε

(...αυτό με μέλος που ανέφερε ότι του τα 'πε πάροχος ότι,,,τους τα 'πανε, δεν το έχω πετύχει. Περιέργως.)

μέσω pm ήταν

21 λεπτά πριν, washcloud είπε

Δεν έχω κάτι σε μη κύρια κατοικία εγώ. Έχουν βγει δηλαδή λογαριασμοί που τους βάλανε το 0,10 σε μη κύριες;  edit  .,,,α  καλά, στης προηγούμενης σελίδας τον από W&V εννοείς...

ναι

46 λεπτά πριν, prefuse είπε

αυτές οι τιμές ειναι για ΔΕΗ επαγγελματικό με ρήτρα;

~0,32 -0,13 - 0,05= 0,14€/kWh

ναι ,γιαυτό τον μήνα (Γ21) αλλά ΦΕΚ δε βγήκε επομένως για σίγουρα περίμενε να ποστάρει κάποιος λογαριασμό που όμως θα γράφει ξεκάθαρα τις περιόδους πίστωσης και όχι συνολικό ποσό μιας και δε θα βγει άκρη

48 λεπτά πριν, prefuse είπε

* O πάροχος διατηρεί το δικαίωμα να ανακαλέσει ανά πάσα στιγμή οποιαδήποτε προσφορά.

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weyellow/

για 6 μήνες δε μπορεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Astromeri είπε

Θέλει ο αδερφός μου να αλλάξει το όνομα που έχουν το ρεύμα ώστε να πάρουν το επίδομα ενοικίου. 

Τώρα είναι σε κάποιο παλιό πρόγραμμα της Watt & Volt (φαίνεται στην εικόνα που έχω ανεβάσει) το οποίο δεν υπάρχει και το προτείνουν κάποια άλλα τα οποία με μια γρήγορη ματιά μου φαίνονται χειρότερα.

Έχει κάποιος άποψη για το προγραμμα που είναι τώρα και σε ποιο πάροχο αξίζει να πάει τώρα αν τα υπάρχων προγραμματα της W&V δεν αξίζουν σε σχέση με άλλα;

Το θέμα είναι α) να μην έχει ποινή πρόωρης αποχώρησης ("παλιό" λες, άρα ΜΑΛΛΟΝ όχι, αλλά ας τους ρωτήσει να σιγουρευτεί) και πόση (και πότε λήγει) αν έχει και β) υπάρχει περίπτωση να έχει λήξει το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου (ΥΔΕ) και να ζητήσει νέο ο ΔΕΔΔΗΕ με την αλλαγή/λόγω αυτής (θα έχει 6μηνο περιθώριο βέβαια να το καταθέσει), που μπορεί να του κοστίσει και πάνω από 100...Τσέκαρέ το εδω : https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Αν έχει και ποινή αποχώρησης και θα χρειαστεί νέα ΥΔΕ, μπορεί και να τον συμφέρει να μείνει στο πρόγραμμα της Βατ που είναι τώρα. Γενικά πάντως, καλύτερα θα ήταν ΔΕΗ, όχι ντε και καλά "για πιο φθηνά" και ειδικότερα μακρυά από Β&Β. Το θέμα είναι πάνω απ' όλα να δηλώσει στην φορολογική το σπίτι κύρια κατοικία (και να βάλει και την παροχή σε πεδίο δίπλα από τη κύρια κατοικία). Αν ήδη έκανε δήλωση να ρωτήσει τον λογιστή για τροποποίηση (αφού πάρει το ρεύμα στ' όνομά το) για να παίρνει την επιδότηση ρεύματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ Γ22 αλλά δεν ξέρω και πολλά απο forums.

 

"Γράφετε Στο φύλλο με τα επαγγελματικά συμπληρώνουμε ετήσια κατανάλωση και κατανάλωση ισχύος (αν έχετε Γ22) "

 

Πού βρίσκω στο λογαριασμό την κατανάλωση ισχύος για να τη βάλω στο πρόγραμμα του excel που κατέβασα.

 

Επίσης υπάρχει κάπου η ΔΕΗ για σύγκριση, γιατί στο φύλλο με τα επαγγελματικά δεν την βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sttrsttr είπε

Έχω ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ Γ22 αλλά δεν ξέρω και πολλά απο forums.

 

"Γράφετε Στο φύλλο με τα επαγγελματικά συμπληρώνουμε ετήσια κατανάλωση και κατανάλωση ισχύος (αν έχετε Γ22) "

 

Πού βρίσκω στο λογαριασμό την κατανάλωση ισχύος για να τη βάλω στο πρόγραμμα του excel που κατέβασα.

 

Επίσης υπάρχει κάπου η ΔΕΗ για σύγκριση, γιατί στο φύλλο με τα επαγγελματικά δεν την βλέπω.

τι καταναλώσεις έχεις και πόσο περίπου σου ήρθε ο τελευταίος εκκαθαριστικός;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείνε στη ΔΕΗ και δες ποιο πρόγραμμα σε συμφέρει ανάλογα με τις ανάγκες σου. Και αν θέλεις οπωσδήποτε να πας σε εναλλακτικό, μακρυά από NRG και ΗΡΩΝΑ. Σου το λεω επειδή έπαθα κι έμαθα. Το πιο ξεκάθαρο τιμολόγιο, όσο απίστευτο κι αν ακούγεται, το έχει η ΔΕΗ. Και είναι οι μόνοι που αν κάνουν λάθος το διορθώνουν. Οι υπόλοιποι σε βγάζουν τρελό και τα μαγειρεύουν όπως θέλουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...