Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν με ενημερώσατε ποτέ ότι το πρόγραμμα που είχα υπογράψει (Fix Power Ηοme) δε συνδιάζεται με ΚΟΤ και κάνατε αυθείρετη μετάβαση στο πρόγραμμα Power KOT το οποίο έχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα (Power KOT) και οι όροι του δεν υπήρχε πουθενά αναρτημένοι στην ιστοσελίδα σας. Γενικώς δεν υπήρχε πουθενά ενημέρωση στην ιστοσελίδα σας ότι όποιος καταναλωτής ενεργοποιεί το ΚΟΤ, θα πηγαίνει αυτομάτως στο συγκεκριμένο τιμολόγιο.

Ζητώ:

α) Για το αρχικό 6μηνο της σύμβασης μου (όπως ορίζει ο ΚΠΗΕ) να τιμολογηθώ με τις τιμές του προγράμματος που είχα υπογράψει (Fix Power Home). Eπιπλέον για τους μήνες Σεπτέμβριος ως Δεκέμβριος του 2021 να πιστώσετε κρατική επιδότηση 0.02Ε/Κwh που ίσχυε για τα σταθερά τιμολόγια.

β) Για το υπόλοιπο της σύμβασης να τιμολογηθώ με το Power KOT, και να πιστώσετε τις αντίστοιχές κρατικές επιδοτήσεις για κυμαινόμενα ΚΟΤ.

Το συμβόλαιο μου έχει ημερομηνία έναρξης 15/10/2021 άρα μέχρι και τις 15 Απριλίου να τιμολογηθώ με το Fix πρόγραμμα και επιδότηση 0.02Ε/Κwh!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Το συμβόλαιο μου έχει ημερομηνία έναρξης 15/10/2021 άρα μέχρι και τις 15 Απριλίου να τιμολογηθώ με το Fix πρόγραμμα και επιδότηση 0.02Ε/Κwh!

Η επιδότηση 0.02Ε/ΚWh ίσχυε από 9/21 ως 12/21. Το 2022 δε δώσανε επιδότηση στα σταθερά.

Θα πρέπει να δεις όμως αν σε συμφέρει να τιμολογηθείς έτσι (δηλαδή 0.077 σταθερό).

Ή αν σε συμφέρει τελικά να τιμολογηθείς με κυμαινόμενο ΚΟΤ γιατί ήταν μεγάλες οι επιδοτήσεις, συν αυτά που θα δώσουν τώρα αναδρομικά.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, baiosgr είπε

Γεια σας την βοήθειά σας σε 2-3 απορίες μου.

Α. Εάν υπάρχει κάποιο παράδειγμα το πως θα συντάξω την αμφισβήτηση με πετάξανε από fix σε κυμαινόμενο γιατί λόγο ΚΟΤ λένε το χάνω, και ιδιοποίηση βέβαια ποτέ για αλλαγή συμβολαίου που μου κάνανε

Β. Πως υπολογίζω την επιδότηση του Κράτους γιατί στον εκκαθαριστικό δεν μου έχουν βάλει καθόλου επιδότηση 4900 κιλοβατώρες από 04/11/2021 έως 03/03/2022 1.200 ευρώ ρήτρα.

Γ. Το γράφω για την επιδότηση ότι μου έχουν 0 στην αμφισβήτηση.

Ευχαριστώ

Καλησπερα..Να σε ρωτησω οταν πηγες στον παροχο αυτο τους ειχες ενημερωσει οτι εχεις ΚΟΤ;; Το fix προγραμμα  απευθυνοταν  σε κατοχο  κανονικο και δεν γινοταν να εχεις ΚΟΤ σε αυτο...Υπηρχε καπου αυτο;;  Σου εχουν δωσει καποια απαντηση;;;

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα..Να σε ρωτησω οταν πηγες στον παροχο αυτο τους ειχες ενημερωσει οτι εχεις ΚΟΤ;; Το fix προγραμμα  απευθυνοταν  σε κατοχο  κανονικο και δεν γινοταν να εχεις ΚΟΤ σε αυτο...Υπηρχε καπου αυτο;;  Σου εχουν δωσει καποια απαντηση;;;

Όταν έκανα το συμβόλαιο μου είχαν πει ότι μπορώ να τα έχω και τα 2 αλλά από τον πρώτο λογαριασμό εκκαθαριστικός 10 ημέρες από μεταφορά από άλλον πάροχο μου είχαν ρήτρα αλλά δεν την πρόσεξα είχα πάγια εντολή μικρός λογαριασμός 44.00Ε στον δεύτερο έναντι 114.00Ε και στον τρίτο 1.700 ξύπνησα και συνειδητοποίησα ότι μου είχαν σπάσει το συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ωραία ολα. Η ενημέρωση ότι συνδιάζεται το Fix με το ΚΟΤ ήταν προφορικώς ή γραπτώς; Αν δεν το έχεις γραπτώς χαιρετίσματα...θα πρέπει να βγάλεις κομπιουτεράκια να δεις πως σε συμφέρει να γίνει η τιμολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Όταν έκανα το συμβόλαιο μου είχαν πει ότι μπορώ να τα έχω και τα 2 αλλά από τον πρώτο λογαριασμό εκκαθαριστικός 10 ημέρες από μεταφορά από άλλον πάροχο μου είχαν ρήτρα αλλά δεν την πρόσεξα είχα πάγια εντολή μικρός λογαριασμός 44.00Ε στον δεύτερο έναντι 114.00Ε και στον τρίτο 1.700 ξύπνησα και συνειδητοποίησα ότι μου είχαν σπάσει το συμβόλαιο.

Αυτο το εχεις καπου γραπτα;; Οτι μπορεις να τα εχεις και τα δυο μαζι... Με πωλητη ειχες μιλησει;; Και εσυ δεν το ειχες προσεξει;;

Τελικα τι λογαριασμους εχεις μαζι του;; Ποσα;

2 λεπτά πριν, lambros είπε

Τι είναι το ΔΕΗ green pass???

Διαβασε το...

 

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/greenpass/

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Nαι ωραία ολα. Η ενημέρωση ότι συνδιάζεται το Fix με το ΚΟΤ ήταν προφορικώς ή γραπτώς; Αν δεν το έχεις γραπτώς χαιρετίσματα...θα πρέπει να βγάλεις κομπιουτεράκια να δεις πως σε συμφέρει να γίνει η τιμολόγηση.

Όντος δεν το έχω γραπτός αλλά στο συμβόλαιό μου δεν αναφέρει πουθενά ότι το ΚΟΤ σπάει το Fix.

Πως υπολογίζετε η επιδότηση που δίνανε με ΚΟΤ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, korakios είπε

κατέβασε το excel ,πήγαινε στο φύλλο "υποκατασκευή"  βάλε διάφορες τιμές "ΤΕΑ/MCP" 150-300 ,αγνόησε τις επιδοτήσεις (και τελική τιμή)

βάλε κιλοβατώρες ανα τετράμηνο και δες συγκριτικά με το Γ1 τι κερδίζεις ή χάνεις

χωρίς δέσμευση , μάλλον το basic σου πρότειναν

ακυρο

σαν το zero είναι , στα ίδια περίπου με το Γ1 βγαίνει

Τελικά συμφέρει η όχι? Επίσης ρώτησα την κοπελα αν θα μου στείλει νέα σύμβαση και μου είπε ότι όλα γίνονται μέσω τηλ κάνοντας ηχογραφημενη αποδοχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Όντος δεν το έχω γραπτός αλλά στο συμβόλαιό μου δεν αναφέρει πουθενά ότι το ΚΟΤ σπάει το Fix.

3η φορά στο γράφω. Υπάρχει νόμος του κράτους που λέει ότι "Ο πάροχος επιλέγει σε ποιο πρόγραμμα εφαρμόζεται το ΚΟΤ".

@korakios η Ζενίθ κατέβασε τη συνδρομή στη προγραμματάρα, από 99 στα 45 ευρώ. Επαγγελματικό 199 ευρώ συνδρομή.

Κοιτούσα πριν τους όρους και γελούσα...

- Ο συντελεστής ΜΤΑΗΕ δύναται να αλλάξει κατά την κρίση της Εταιρείας και να αντικατασταθεί από άλλο μέγεθος, σε περίπτωση που επέλθουν αντίστοιχες αλλαγές στη δομή και στη λειτουργία της χονδρικής αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας.

- Για το Α’ εξάμηνο του 2022 ο συντελεστής Υ ορίζεται 0,008 €/KWh. Από Ιούλιο δηλαδή μπορούν να το πάνε παραπάνω... τους έχω ικανούς να παρακάμψουν και το 6μηνο του ΚΠΗΕ 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

@korakios η Ζενίθ κατέβασε τη συνδρομή στη προγραμματάρα, από 99 στα 45 ευρώ. Επαγγελματικό 199 ευρώ συνδρομή.

done

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Κοιτούσα πριν τους όρους και γελούσα...

- Ο συντελεστής ΜΤΑΗΕ δύναται να αλλάξει κατά την κρίση της Εταιρείας και να αντικατασταθεί από άλλο μέγεθος, σε περίπτωση που επέλθουν αντίστοιχες αλλαγές στη δομή και στη λειτουργία της χονδρικής αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας.

- Για το Α’ εξάμηνο του 2022 ο συντελεστής Υ ορίζεται 0,008 €/KWh. Από Ιούλιο δηλαδή μπορούν να το πάνε παραπάνω... τους έχω ικανούς να παρακάμψουν και το 6μηνο του ΚΠΗΕ 😄

ανα εξάμηνο ήταν η μεταβολή , το πήγαν ανα πάσα στιγμή ?!

2 ώρες πριν, sysyfos είπε

Τελικά συμφέρει η όχι? Επίσης ρώτησα την κοπελα αν θα μου στείλει νέα σύμβαση και μου είπε ότι όλα γίνονται μέσω τηλ κάνοντας ηχογραφημενη αποδοχή. 

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

ανα μήνα δες τη στήλη σύνολο επι 1,1371 και μετά δια χίλια, σε αυτό προσθέτεις την προμήθεια της NRG

μετά πολλαπλασιάζεις με τις κιλοβατώρες που έκαψες

τέλος συγκρίνεις με το πρόγραμμα που έχεις (κιλοβατώρες που έκαψες απι την σταθερή τιμή αλλά συν το μεγάλο κυμαινόμενο πάγιο)

εγώ θα πήγαινα μόνο και μόνο επειδή δεν έχει δέσμευση .Αλλά :

εξαρτιέσαι απο τιμή χοντρικής

οκ , αναφέρει οτι θα πάρεις επιδότηση , ρωτάς αν είναι ίδια όπως με τα ρητροπρογράμματα

δεν ξέρω πως θα υπολογιστούν τυχών αναδρομικά αν δώσουν για Ιούνιο

Φυσικά χωρίς συμβόλαιο με όρους ρισκάρεις , οπότε σημειώνεις ώρα , όνομα υπαλλήλου και ζητάς να σου στείλουν την ηχογράφηση . Ρωτάς και επιβεβαιώνεις τα πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, korakios είπε

 

ανα εξάμηνο ήταν η μεταβολή , το πήγαν ανα πάσα στιγμή ?!

Ανά πάσα στιγμή αλλάζουν το ΜΤΑΗΕ (ΑΔΜΗΕ είναι αυτό; ) δηλαδή μπορούν από Ιούλιο που θα κάνει η κυβέρνηση τις παρεμβάσεις

Το Υ ειναι το 0.008... το ανταγωνιστικό σκέλος και γράφουν ότι αυτή θα είναι η χρέωση για το α' εξάμηνο του 2022. Τον Ιούλιο μπορούν να το ανεβάσουν δηλαδή;

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το Υ ειναι το 0.008... το ανταγωνιστικό σκέλος και γράφουν ότι αυτή θα είναι η χρέωση για το α' εξάμηνο του 2022. Τον Ιούλιο μπορούν να το ανεβάσουν δηλαδή;

ναι

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ανά πάσα στιγμή αλλάζουν το ΜΤΑΗΕ (ΑΔΜΗΕ είναι αυτό; ) δηλαδή μπορούν από Ιούλιο που θα κάνει η κυβέρνηση τις παρεμβάσεις

όχι , το :

Αναφορά σε κείμενο

Ο συντελεστής δύναται να αλλάξει κατά την κρίση της Εταιρείας και να αντικατασταθεί από άλλο μέγεθος, σε περίπτωση που επέλθουν αντίστοιχες αλλαγές στη δομή και στη λειτουργία της χονδρικής αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας.

είναι το 1,1371 (συντελεστής απωλειών δικτύου) , σε αυτό αναφέρεται , αν τους λείπουν λεφτά τότε το αυξάνουν

γενικά είναι στη μαύρη λίστα αν και είμαι σίγουρος , όπως με το zero έτσι θα την πατήσουν κάποιοι ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sysyfos είπε

Τελικά συμφέρει η όχι? Επίσης ρώτησα την κοπελα αν θα μου στείλει νέα σύμβαση και μου είπε ότι όλα γίνονται μέσω τηλ κάνοντας ηχογραφημενη αποδοχή. 

Αν εννοείς αν συμφέρει σε σχέση με το Γ1 της ΔΕΗ, ΜΗΝ ΜΠΛΕΚΕΙΣ πια με εναλλακτικούς. Πάνε ΔΕΗ. Από το καλοκαίρι από ματσακονιά σε ματσακονιά το πάνε όλοι (ο καθένας την δικιά του και συνδυαστικά). Όχι ότι στην ΔΕΗ τα πάντα πάνε ρολόι (κάθε άλλο) αλλά γενικά είναι η λιγότερο χειρότερη από πολλές απόψεις. Πιο ασφαλής θα είσαι εκεί. Κατά τ' άλλα, σου είπε ο korakios "στα ίδια βγαίνει". Tί παραπάνω ανάλυση θέλεις.

3 ώρες πριν, lambros είπε

Τι είναι το ΔΕΗ green pass???

ένα γκουγκλάρισμα ιστορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...