Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλήμερα σε όλους,

πρόσφατα έλαβα το παρακάτω mail απο την nrg και με έχουν ζαλίσει να κάνω αποδοχή την νέα προσφορά γιατι είναι συμφέρουσα χωρίς δέσμευση & πάγιο μου είπαν. Ισχύει η θα με βρω τον μπελά μου πάλι, τώρα είμαι στο nrg fixed με κλιμακούμενο πάγιο ανάλογα την κατανάλωση χωρίς ρήτρα και με νυχτερινό.

 

Offer Exclusive Floating Home.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, sysyfos είπε

Καλήμερα σε όλους,

πρόσφατα έλαβα το παρακάτω mail απο την nrg και με έχουν ζαλίσει να κάνω αποδοχή την νέα προσφορά γιατι είναι συμφέρουσα χωρίς δέσμευση & πάγιο μου είπαν. Ισχύει η θα με βρω τον μπελά μου πάλι, τώρα είμαι στο nrg fixed με κλιμακούμενο πάγιο ανάλογα την κατανάλωση χωρίς ρήτρα και με νυχτερινό.

 

Offer Exclusive Floating Home.pdf 158 kB · 3 downloads

Γενικα να ξέρεις όταν "σε ζαλίζουν" δεν είναι για το δικό σου καλό.

Δεν έχω χρόνο (φεύγω για λαϊκή να προλάβω φτηνή ντομάτα :ρ) αλλά μια ματιά που έρριξα είναι ρητροπρόγραμμα (μαλλον στα πρότυπα του Zero της W&V). Δεν αναφέρουν δέσμευση (λογικά θα υπάρχει και μάλιστα 24μηνη, συνεπώς ούτως ή άλλως μακρυά). Αν είσαι σε σταθερό (όπως είπες) με τιμές το πολύ μέχρι 0,17-0,18/kWh, ούτε να το συζητάς (κάθεσαι εκεί). Εκτός κι αν κλείνεις 6μηνο και σε πετάνε (αλλά και πάλι, μάλλον καλυτερα ΔΕΗ). Βαλ' τα κάτω και δες τί πληρώνεις στο ένα και τί θα πληρώνεις στο άλλο. Απλά μην βιαστείς. 

Ή άλλος θα σου τα πει καλύτερα ή εγώ αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, washcloud είπε

Γενικα να ξέρεις όταν "σε ζαλίζουν" δεν είναι για το δικό σου καλό.

Δεν έχω χρόνο (φεύγω για λαϊκή να προλάβω φτηνή ντομάτα :ρ) αλλά μια ματιά που έρριξα είναι ρητροπρόγραμμα (μαλλον στα πρότυπα του Zero της W&V). Δεν αναφέρουν δέσμευση (λογικά θα υπάρχει και μάλιστα 24μηνη, συνεπώς ούτως ή άλλως μακρυά). Αν είσαι σε σταθερό (όπως είπες) με τιμές το πολύ μέχρι 0,17-0,18/kWh, ούτε να το συζητάς (κάθεσαι εκεί). Εκτός κι αν κλείνεις 6μηνο και σε πετάνε (αλλά και πάλι, μάλλον καλυτερα ΔΕΗ). Βαλ' τα κάτω και δες τί πληρώνεις στο ένα και τί θα πληρώνεις στο άλλο. Απλά μην βιαστείς. 

Ή άλλος θα σου τα πει καλύτερα ή εγώ αργότερα.

Το θεμα ειναι οτι δεν βγαζω ακρη με τους ορους που εχουv στο pdf στα παραδειγματα τα γραφουν μια χαρα αλλα στην πραγματικοτητα μπορει να ειναι αλλιως.Τωρα το πιο μεγαλο που εχω πληρωσει ειναι 0,23/kWh με καταναλωση μηνα 700kWh για μηνα.Μου ειπαν οτι ειναι χωρις δεσμευση και φευγω οποτε θελω χωρις να πληρωσω προστιμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sysyfos είπε

Το θεμα ειναι οτι δεν βγαζω ακρη με τους ορους που εχουv στο pdf στα παραδειγματα τα γραφουν μια χαρα αλλα στην πραγματικοτητα μπορει να ειναι αλλιως.Τωρα το πιο μεγαλο που εχω πληρωσει ειναι 0,23/kWh με καταναλωση μηνα 700kWh για μηνα.Μου ειπαν οτι ειναι χωρις δεσμευση και φευγω οποτε θελω χωρις να πληρωσω προστιμο.

κατέβασε το excel ,πήγαινε στο φύλλο "υποκατασκευή"  βάλε διάφορες τιμές "ΤΕΑ/MCP" 150-300 ,αγνόησε τις επιδοτήσεις (και τελική τιμή)

βάλε κιλοβατώρες ανα τετράμηνο και δες συγκριτικά με το Γ1 τι κερδίζεις ή χάνεις

χωρίς δέσμευση , μάλλον το basic σου πρότειναν

ακυρο

3 ώρες πριν, sysyfos είπε

σαν το zero είναι , στα ίδια περίπου με το Γ1 βγαίνει

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση και sorry αν βγαίνω off topic. Επειδή έτυχε να μιλήσω με άλλους 2 γνωστούς που τους ήρθαν παρόμοιοι λογαριασμοί με εμένα (2500+ €), και έχω βαρεθεί να ακούω από τους ίδιους αλλά και από άλλους μην τα πληρώσεις, εμείς θα πάμε σε δικηγόρο, μην πληρώσεις την ρήτρα και πλήρωσε τα άλλα κλπ. Προσπαθώ να καταλάβω αν πας σε δικηγόρο τι μπορείς να πετύχεις; Εννοώ αντιλαμβάνομαι μόνο την περίπτωση να ήσουν σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα και να την εφάρμοσαν πριν την παροδο 6μηνου ή χωρίς να σε ειδοποιήσουν. Αλλά αν είσαι όπως εγώ σε πρόγραμμα που ήταν γνωστό από την αρχή ότι είναι κυμαινόμενο μπορείς να επιτύχεις κάτι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Αλλά αν είσαι όπως εγώ σε πρόγραμμα που ήταν γνωστό από την αρχή ότι είναι κυμαινόμενο μπορείς να επιτύχεις κάτι;

αν νομίζεις οτι τηρήθηκαν και τα 3 , πάσο

Αναφορά σε κείμενο

στ. Οποιοσδήποτε μηχανισμός αναπροσαρμογής των τιμολογίων πρέπει να είναι: α) διαφανής, με σαφώς ορισμένο τρόπο ενεργοποίησης και υπολογισμού, και γνωστός στον Πελάτη εκ των προτέρων, β) να κατατείνει στην αποφυγή υπερβολικής μεταβλητότητας ως προς το ύψος της κατανάλωσης, γ) να προσφέρει, κατά το δυνατόν, επαρκείς επιλογές ως προς τη δυνατότητα διαχείρισης του κινδύνου διαχρονικής διακύμανσης των τιμών, και δ) να αποτελεί μέρος της Σύμβασης Προμήθειας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

 

σαν το zero είναι

Μισό cent φτηνότερο. 😋 Σε λίγο τους έχω ικανούς να κάνουν προσφορές στο 4ο δεκαδικό πχ 0.0149 λεπτά / κιλοβατώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Μισό cent φτηνότερο. 😋 Σε λίγο τους έχω ικανούς να κάνουν προσφορές στο 4ο δεκαδικό πχ 0.0149 λεπτά / κιλοβατώρα.

Πρόλαβε η zenith με το Power Home Plus , μόνο 0,008, ασυναγώνιστο 😁

το zero έχει και ΕΛΑΠΕ συν μια ακόμα χρέωση , συν άλλες 2 άγνωστες, απο email που τους έχω στείλει κατα καιρούς δεν ξέρουν να απαντήσουν αλλά είναι πρόθυμοι να με πάρουν τηλ 😂

και φυσικά το Zero έχει παράνομη δέσμευση 24μηνη , εκτός της παραπλάνησης "χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Κι η Ζενίθ και η ΝRG θα έχουν σίγουρα ΛΠ, απώλειες, ελαπε κλπ... θα τα κοτσάρουν όλα μαζί στο κόστος προμήθειας

ΛΠ, και αποκλίσεις σίγουρα έχουν και τα 3 . Είναι η στήλη σύνολο του ΑΔΜΗΕ επί 1,1371

απο τα 3 , της nrg (δεν το έχει στο site) πάντως φαίνεται το καλύτερο ,μιας και το Zero έχει δέσμευση και της Ζενίθ συνδρομή και πάγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

απο τα 3 , της nrg (δεν το έχει στο site) πάντως φαίνεται το καλύτερο ,μιας και το Zero έχει δέσμευση και της Ζενίθ συνδρομή και πάγιο

Spoiler

...πρόταση για διαφημιστικό :

"NRG : ΚΑΤΑΡΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΡΗΤΡΑ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ, ΜΙΑ ΩΡΑ ΤΟ ΝΩΡΙΤΕΡΟ!

FLOATING HOME : ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ, ΤΟ,,,ΚΑΛΥΤΕΡΟ!"

:-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kax54638 είπε

αν πας σε δικηγόρο τι μπορείς να πετύχεις; 

...μακάρι η απάντηση να ήταν τόσο απλή όσο η ερώτηση...

Πρωτ' απ' όλα εξαρτάται από τον δικηγόρο, τί καταλαβαίνει "από όλα αυτά" και τί θεωρεί αυτός ότι είναι εφικτό να κυνηγήσεις (πάνω σε αυτό θα στηριχτεί η προσπάθειά του - άλλος δικηγόρος μπορεί να βλέπει φως σε κάτι άλλο). Έπειτα εξαρτάται κι από την (δικαστική) έδρα : τί ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ θα έχει, πώς θα αντιληφθεί την υπόθεση, τί συνείδηση θα έχει κτλ-κτλ. Η ιστορία με την "ρήτρα αναπροσαρμογής", δεν είναι κάτι απλό, σε φάση "α, το άρθρο τάδε λέει αυτό, ο πάροχος δεν το έκανε, κακός πάροχος, κακή μουχρίτσα, εμείς τιμωρήσει τώρα πάροχο"...Πολλά είναι θέμα οπτικής, ερμηνειών και γενικά το ζήτημα είναι να πειστεί η έδρα με τα όποια επιχειρήματα και αποδείξεις. Και όλα αυτά θα πάρουν και χρόνο (εκτός από χρήμα), αλλά όταν το ποσό (της αναπροσαρμογής καθαρά) είναι αρκετά μεγάλο, ίσως και ν' αξίζουν τον κόπο και το κόστος.

Το μόνο στανταράκι για εδώ και τώρα πάντως είναι ότι κινώντας νομικές διαδικασίες ο πάροχος δεν θα μπορέσει να σου κόψει το ρεύμα εάν δεν πληρώσεις τα αμφισβητούμενα ποσά (την αναπροσαρμογή δηλαδή), άρα με όλο αυτό σίγουρα κερδίζεις χρόνο/περιθώριο να μαζέψεις λεφτά για την περίπτωση που δεν θα δικαιωθείς (χρόνο που ίσως δεν θα σου τον έδινε να πληρώσεις με έναν "λογικό" διακανονισμό - συνήθως ζητάνε, ΟΤΑΝ δέχονται διακανονισμό, να πληρώσεις σε 2-3 δόσεις. Οι εναλλακτικοί, διότι η ΔΕΗ κάνει περισσότερες ευκολίες).

Σούμα : το " δεν τους πληρώνω την αναπροσαρμογή και θα πάω σε δικηγόρο", έχει το νόημά του, αλλά δεν είναι ούτε σιγουράκι ούτε πανάκεια. Πόσο μάλλον όταν τυχόν στο τέλος μπορεί η έδρα απλώς να αποφανθεί ότι κακώς χρεώθηκες πχ το μισό από όσο χρεώθηκες (διότι ούτως ή άλλως ένα σημαντικό μέρος της αναπροσαρμογής ΕΙΝΑΙ από την αύξηση του κόστους παραγωγής και όντως θα έπρεπε να μετακυλιστεί στον καταναλωτή, τουλάχιστον μέρος αυτού). Η δε "πλάκα" είναι, ότι στην ουσία ό,τι παιχνίδι παίχτηκε στις πλάτες μας, παίχτηκε στην ουσία με το στήσιμο του περίφημου "Target Model" και τις χρηματιστηριακές τιμές και όλη την νόμιμη λαθροχειρία. Και εκεί είναι το πρόβλημα και όχι στο εάν "μας ειδοποίησαν επαρκώς για την ρήτρα". Μόνο που εκεί θέλει άλλου είδους αντιμετώπιση. Αλλά ό,τι και να λέμε, σημασία έχει τί θα σου πει ο δικηγόρος που θα πας, αν αποφασίσεις να πας σε δικηγόρο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας την βοήθειά σας σε 2-3 απορίες μου.

Α. Εάν υπάρχει κάποιο παράδειγμα το πως θα συντάξω την αμφισβήτηση με πετάξανε από fix σε κυμαινόμενο γιατί λόγο ΚΟΤ λένε το χάνω, και ιδιοποίηση βέβαια ποτέ για αλλαγή συμβολαίου που μου κάνανε

Β. Πως υπολογίζω την επιδότηση του Κράτους γιατί στον εκκαθαριστικό δεν μου έχουν βάλει καθόλου επιδότηση 4900 κιλοβατώρες από 04/11/2021 έως 03/03/2022 1.200 ευρώ ρήτρα.

Γ. Το γράφω για την επιδότηση ότι μου έχουν 0 στην αμφισβήτηση.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, baiosgr είπε

Γεια σας την βοήθειά σας σε 2-3 απορίες μου.

Α. Εάν υπάρχει κάποιο παράδειγμα το πως θα συντάξω την αμφισβήτηση με πετάξανε από fix σε κυμαινόμενο γιατί λόγο ΚΟΤ λένε το χάνω, και ιδιοποίηση βέβαια ποτέ για αλλαγή συμβολαίου που μου κάνανε

Β. Πως υπολογίζω την επιδότηση του Κράτους γιατί στον εκκαθαριστικό δεν μου έχουν βάλει καθόλου επιδότηση 4900 κιλοβατώρες από 04/11/2021 έως 03/03/2022 1.200 ευρώ ρήτρα.

Γ. Το γράφω για την επιδότηση ότι μου έχουν 0 στην αμφισβήτηση.

Ευχαριστώ

Δεν με ενημερώσατε ποτέ ότι το πρόγραμμα που είχα υπογράψει (Fix Power Ηοme) δε συνδιάζεται με ΚΟΤ και κάνατε αυθείρετη μετάβαση στο πρόγραμμα Power KOT το οποίο έχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα (Power KOT) και οι όροι του δεν υπήρχε πουθενά αναρτημένοι στην ιστοσελίδα σας. Γενικώς δεν υπήρχε πουθενά ενημέρωση στην ιστοσελίδα σας ότι όποιος καταναλωτής ενεργοποιεί το ΚΟΤ, θα πηγαίνει αυτομάτως στο συγκεκριμένο τιμολόγιο.

Ζητώ:

α) Για το αρχικό 6μηνο της σύμβασης μου (όπως ορίζει ο ΚΠΗΕ) να τιμολογηθώ με τις τιμές του προγράμματος που είχα υπογράψει (Fix Power Home). Eπιπλέον για τους μήνες Σεπτέμβριος ως Δεκέμβριος του 2021 να πιστώσετε κρατική επιδότηση 0.02Ε/Κwh που ίσχυε για τα σταθερά τιμολόγια.

β) Για το υπόλοιπο της σύμβασης να τιμολογηθώ με το Power KOT, και να πιστώσετε τις αντίστοιχές κρατικές επιδοτήσεις για κυμαινόμενα ΚΟΤ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...