Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, skiace είπε

Τελευταια διευκρινηση για οποιον γνωριζει (μαλλον @korakios), ειναι αν χρησιμοποιουν και οι 2 εταιρειες τον ιδιο τροπο υπολογισμου ρητρας, δηλαδη αν προκυπτει το ιδιο ποσο και απο τους 2.

, όχι , μπορείς να το δεις και στο excel στο φύλλο "υποκατασκευή" βάζοντας διάφορες τιμές χοντρικής και επιδότησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, korakios είπε

όχι , δε συνδυάζεται με ΚΟΤ , είναι γνωστό θέμα

αμφισβήτηση μιας και δε σε ενημέρωσαν οτι το πρόγραμμα που υπέγραψες ΔΕΝ συνδιάζεται με ΚΟΤ (μέσω email)

περιμένεις 10 εργάσιμες και ξαναπόσταρε

Δλδ υπάρχει νόμος οτι με το ΚΟΤ χάνεις το φιξ και εάν ναι γιατί δεν ενημερώθηκα γραπτός όπως ωρίζει το συμβολαιό μου και εάν είδες τον λογαριασμό έχω μηδέν επιδότηση είναι λογικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, baiosgr είπε

Δλδ υπάρχει νόμος οτι με το ΚΟΤ χάνεις το φιξ

όχι , ο νόμος αναφέρει οτι ο πάροχος υποχρεούται να έχει πρόγραμμα για ΚΟΤ

της ΕΦΑ δεν ήταν το power home δυστυχώς

2 λεπτά πριν, baiosgr είπε

εάν είδες τον λογαριασμό έχω μηδέν επιδότηση

ΚΟΤ έκπτωση δεν έχεις γιατί ξεπέρασες το όριο , ίσως και να έπρεπε να σε γυρίσουν στο κανονικό , αυτό δεν το γνωρίζω

επιδότηση όντως δεν έχεις , ποια περίοδο είναι ο λογαριασμός ? απο 1/1/22 παίρνουν μόνο οι κύριες κατοικίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , ο νόμος αναφέρει οτι ο πάροχος υποχρεούται να έχει πρόγραμμα για ΚΟΤ

της ΕΦΑ δεν ήταν το power home δυστυχώς

ΚΟΤ έκπτωση δεν έχεις γιατί ξεπέρασες το όριο , ίσως και να έπρεπε να σε γυρίσουν στο κανονικό , αυτό δεν το γνωρίζω

επιδότηση όντως δεν έχεις , ποια περίοδο είναι ο λογαριασμός ? απο 1/1/22 παίρνουν μόνο οι κύριες κατοικίες

Απο 04/11/2021 εώς 03/03/2022 και είναι κύρια κατοικία.

Είναι φρόνιμο να μην πληρώσω την ρήτρα και να πληρώσω τα υπόλοιπα και να ξεκινήσω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή η θα κάνω μλκια.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, baiosgr είπε

Είναι φρόνιμο να μην πληρώσω την ρήτρα και να πληρώσω τα υπόλοιπα και να ξεκινήσω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή η θα κάνω μλκια.!

Μη ρωτάτε αν θα πληρώσετε ή όχι , είναι καθαρά δικό σας θέμα

το μόνο που μπορώ να πω είναι πρώτα αμφισβήτηση και μετά τυχών πληρωμή

 

δεν έχει βγει νόμος για πάγωμα ρήτρας/πληρωμών/δακοπών

φυσικά ισχύουν οι αναστολή διακοπής παροχής σε ΚΟΤ συγκεκριμένους μήνες και μεγαλύτερο διάστημα αποπλήρωσης

επίσης σε παροχές που έχει γίνει διακοπή , το κράτος αναλαμβάνει την επανασύνδεση (νομίζω για παροχές που κοπήκανε μέχρι το Μάρτιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Μη ρωτάτε αν θα πληρώσετε ή όχι , είναι καθαρά δικό σας θέμα

το μόνο που μπορώ να πω είναι πρώτα αμφισβήτηση και μετά τυχών πληρωμή

 

δεν έχει βγει νόμος για πάγωμα ρήτρας/πληρωμών/δακοπών

φυσικά ισχύουν οι αναστολή διακοπής παροχής σε ΚΟΤ συγκεκριμένους μήνες και μεγαλύτερο διάστημα αποπλήρωσης

επίσης σε παροχές που έχει γίνει διακοπή , το κράτος αναλαμβάνει την επανασύνδεση (νομίζω για παροχές που κοπήκανε μέχρι το Μάρτιο)

Απο 04/11/2021 εώς 03/03/2022 και είναι κύρια κατοικία. Δεν θα έπρεπε να έχω επιδότηση που μου έχουν μηδέν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, baiosgr είπε

Απο 04/11/2021 εώς 03/03/2022 και είναι κύρια κατοικία. Δεν θα έπρεπε να έχω επιδότηση που μου έχουν μηδέν!

δεν είπε κανένας το αντίθετο , αν δε δεχτούν κατόπιν καταγγελιών να τιμολογηθείς στο fix , τουλάχιστον πρέπει να πάρεις τις επιδοτήσεις (~208+ΦΠΑ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Απο 04/11/2021 εώς 03/03/2022 και είναι κύρια κατοικία.

Είναι φρόνιμο να μην πληρώσω την ρήτρα και να πληρώσω τα υπόλοιπα και να ξεκινήσω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή η θα κάνω μλκια.!

Καλησπερα...Επειδη οι παροχοι δεν τους νοιαζει αν εισαι ΚΟΤ...

 

https://www.dikaiologitika.gr/arxeio/9210/se-poioys-apagoreyetai-pleon-na-kopei-to-reyma

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, baiosgr είπε

Γεια σας εχω συμβόλαιο φιχ στην efa energy με ΚΟΤ Β περίπου 5 μήνες και κάτι και μου βάλανε ρήτρα αναπροσαρμογής σε 2 έναντι και το χτύπημα στο εκκαθαριστικό 1200 ευρώ ρήτρα αναπροσαρμογής ποιές είναι οι κινήσεις που μου προτείνετε να κανω!

 

 

Σε εσένα δεν απάντησα χτες; Έχω γράψει λεπτομέρεις εδώ σχετικά μ'αυτή τη περίπτωση.

1 ώρα πριν, baiosgr είπε

Δλδ υπάρχει νόμος οτι με το ΚΟΤ χάνεις το φιξ και εάν ναι γιατί δεν ενημερώθηκα γραπτός όπως ωρίζει το συμβολαιό μου και εάν είδες τον λογαριασμό έχω μηδέν επιδότηση είναι λογικό!

Υπάρχει νόμος που λέει ότι ο πάροχος αποφασίζει σε ποιο πρόγραμμα θα εφαρμόζεται το ΚΟΤ. Bέβαια το συγκεκριμένο πρόγραμμα POWER KOT με ρήτρα αναπροσαρμογής και 7 ευρώ πάγια δεν υπήρχε πουθενά αναρτημένο στο site της EFA.

 

4 ώρες πριν, baiosgr είπε

Δεν θα έπρεπε να με ενημερώσουν θα το έβγαζα το ΚΟΤ και εχουν το δικαίωμα μεταβολή συμβολαίου πριν το 6μηνο!

Υποτίθεται θα έπρεπε εσύ να ρωτήσεις σε ποιο πρόγραμμα θα χρεώνεσαι αν ενεργοποιήσεις το ΚΟΤ (βέβαια οι υπάλληλοι είτε είναι άσχετοι, είτε λέγανε ψέματα επίτηδες ότι το Fix Power Home συνδιαζόταν με ΚΟΤ).

Εφόσον το ΚΟΤ συνδιαζόταν με διαφορετικό πρόγραμμα από αυτό που είχες, τότε μόλις το ενεργοποιήσεις αυτομάτως καταγγέλθηκε η σύμβαση σου και πήγες στο νέο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiace είπε

τελικα προσανατολιζομενος σε αυτη την μεταβατικη χρονικη στιγμη σε κυμαινομενο, αναγκαστικα με ρητρα και χωρις χρονικη δεσμευση, διαπιστωνω πως το μετατρεπομενο απο 1/6 της volterra σε Γ1/ν ειναι ιδιου κοστους με το Γ1/ν της Δεη. Οποτε δεν υπαρχει λογος να αλλαξω παροχο και απλα θα κανω την διαδικασια για την αλλαγη προγραμματος για να διασφαλισω την ελευθερη αποχωρηση.

Τελευταια διευκρινηση για οποιον γνωριζει (μαλλον @korakios), ειναι αν χρησιμοποιουν και οι 2 εταιρειες τον ιδιο τροπο υπολογισμου ρητρας, δηλαδη αν προκυπτει το ιδιο ποσο και απο τους 2.

Όχι βέβαια. Κάθε εταιρία έχει τους δικούς της συντελεστές.

Βολτέρα τί ακριβώς σύγκρινες και την έβγαλες "ίδιου κόστους" με Γ1; Γιατί στο Εξέλ του Κοράκιου, εγώ βλέπω (με την default κατανάλωση που ήδη έχει ο Κοράκιος) διαφορά της τάξης των 75€/έτος (καλά, δεν είναι και για θάνατο, αλλά ΕΙΝΑΙ ένα 75άρι, και όσο ανεβαίνει η κατανάλωση, τόσο θ' ανεβαίνει κι η διαφορά. Ειδικά λόγω μεγάλης διαφοράς στην χρέωση του νυχτερινού...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

Όχι βέβαια. Κάθε εταιρία έχει τους δικούς της συντελεστές.

Βολτέρα τί ακριβώς σύγκρινες και την έβγαλες "ίδιου κόστους" με Γ1; Γιατί στο Εξέλ του Κοράκιου, εγώ βλέπω (με την default κατανάλωση που ήδη έχει ο Κοράκιος) διαφορά της τάξης των 75€/έτος (καλά, δεν είναι και για θάνατο, αλλά ΕΙΝΑΙ ένα 75άρι, και όσο ανεβαίνει η κατανάλωση, τόσο θ' ανεβαίνει κι η διαφορά. Ειδικά λόγω μεγάλης διαφοράς στην χρέωση του νυχτερινού...)

σε μηνιαια βαση συνεκρινα. και χωρις νυκτερινο, αφου αυτη την στιγμη δεν εχω

volterra Γ1 200kwh x 0,0575€=11,50€ + 3,5€ παγιο = 15€ / μηνα

Δεη Γ1 200kwh x 0,11058€ (-30% -5%)=14,40€ + 0,5€ παγιο = 14,90€ / μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, skiace είπε

σε μηνιαια βαση συνεκρινα. και χωρις νυκτερινο, αφου αυτη την στιγμη δεν εχω

volterra Γ1 200kwh x 0,0575€=11,50€ + 3,5€ παγιο = 15€ / μηνα

Δεη Γ1 200kwh x 0,11058€ (-30% -5%)=14,40€ + 0,5€ παγιο = 14,90€ / μηνα

Πρέπει να βάλεις και την ρήτρα που χρεώνει η κάθε εταιρεία. Με άλλους συντελεστές χρεώνει η κάθε εταιρεία. Δηλαδή για τις ίδιες kWh η μία εταιρεία να σου χρεώσει 20 ευρώ ρήτρα και η άλλη 30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, vali είπε

Πρέπει να βάλεις και την ρήτρα που χρεώνει η κάθε εταιρεία. Με άλλους συντελεστές χρεώνει η κάθε εταιρεία. Δηλαδή για τις ίδιες kWh η μία εταιρεία να σου χρεώσει 20 ευρώ ρήτρα και η άλλη 30

ναι αυτο διερευνω. τα παραπανω αφορουν στις καθαρες τιμες κιλοβατωρας συν παγιο.

στις 2 εταιρειες στα ιδια προγραμματα που συγκρινω βγαινει κατα 5€/μηνα ακριβοτερη η volterra, χωρις βεβαια να υπολογιστει η οποιαδηποτε αγνωστη επιδοτηση.

Επεξ/σία από skiace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, siou7 είπε

@washcloud περυσι θερμοπομπους παλι ηταν ..η κατανάλωση ηταν στα 2353 kw περυσι και ο λογαριασμος στα 298 φέτος ειχε πιο πολυ κρύο αλλα πραγματικα το πρόσεχε αρκετα με την κατανάλωση. Είναι τριπλασιο το νουμερο φετος σε κόστος.

κοινωνικό τιμολόγιο είναι ηδη ως χαμηλοσυνταξιουχα..

Τα λεφτά ασ' τα, δεν έχουν σχέση οι τιμές με πέρσι.

Αν όμως φέτος πρόσεχε (σχετικό κι αυτό....οταν σου λέει ο αλλος 'πρόσεχα' και δεν είσαι εκεί να το δεις και είναι και μεγάλος...Τεσπα) και έχει 1.000 κβω περισσότερες στο 4μηνο, κάτι πήγε λάθος. Δεν ξέρω, ειδικά αν είναι διαμέρισμα, ψάξου όταν πας από κει, μπας και κανείς έχει τραβήξει καμμια΄γραμμή απ' το ρολόι της και κλεβει ρεύμα, τί να πω. Το πιο απλό είναι να τσεκάρεις τον μετρητη με τα πάντα κλειστά στο σπίτι, ακόμα και ψυγείο (μην κατεβάσεις γενικό) 2-3 φορές. Αλλιώς ζητάς από ΔΕΔΔΗΕ να ελέγξει (νομίζω το πληρώνεις). Εκτός κι αν μετράει πιο γρήγορα το ρολόι (πάλι έλεγχος από ΔΕΔΔΗΕ, κι αν δεν βρούνε κάτι, πληρώνεις....Γενικά, πληρώνεις :ρ)

Όσο για το ΚΟΤ, υπ' όψιν είναι με όριο κατανάλωσης. Αν είναι ένα άτομο, λογικά είναι 1.400kwh/4μηνο (ημερήσιες κιλοβατώρες). Που σημαίνει ότι χάνει την έκπτωση του 4μηνου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...