Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Γεια σας εχω συμβόλαιο φιχ στην efa energy με ΚΟΤ Β

όχι , δε συνδυάζεται με ΚΟΤ , είναι γνωστό θέμα

10 λεπτά πριν, baiosgr είπε

ποιές είναι οι κινήσεις που μου προτείνετε να κανω!

αμφισβήτηση μιας και δε σε ενημέρωσαν οτι το πρόγραμμα που υπέγραψες ΔΕΝ συνδιάζεται με ΚΟΤ (μέσω email)

περιμένεις 10 εργάσιμες και ξαναπόσταρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

image.png.1df60b2148ff1bb5e51b068edbac51bb.png

 

Μόλις ηρθε εκαθαρριστικο από volton. Μπορεί να μου πει καποιος αν τα παραπάνω έχουν καποια λογικη; η ρητρα 800 ευρω; σε σπιτι που ζει ενα άτομο; Αν όχι πως πρέπει να κινηθούμε. Σορρυ παιδιά για την ασχετοσύνη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , δε συνδυάζεται με ΚΟΤ , είναι γνωστό θέμα

αμφισβήτηση μιας και δε σε ενημέρωσαν οτι το πρόγραμμα που υπέγραψες ΔΕΝ συνδιάζεται με ΚΟΤ (μέσω email)

περιμένεις 10 εργάσιμες και ξαναπόσταρε

Δεν θα έπρεπε να με ενημερώσουν θα το έβγαζα το ΚΟΤ και εχουν το δικαίωμα μεταβολή συμβολαίου πριν το 6μηνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, valadsk είπε

αν έχεις καμιά άποψη

...όπως το 'πες : άποψη θα πω - δεν το 'χω σίγουρο ότι θα πάει έτσι :

Πρόσεξε αν δέχεται ΚΟΤ το συγκεκριμένο πρόγραμμα που λες να πας. Ρώτα με μέιλ να πάρεις "επίσημη" απάντηση. Επίσης ρώτα αν τυχόν υπάρχει κάποιου είδους δέσμευση εκεί που είσαι, κι αν με την αλλαγή θα σου ζητήσουν τίποτα πίσω (πχ εκπτώσεις συνέπειας ή whatever). Σίγουρα είσαι αορίστου, χωρίς κάποια ποινή αποχώρησης από το υφιστάμενο πρόγραμμα; Γιατί αν και δεν το 'πες, φαντάζομαι αυτό εννοείς.

Όσο για την χρέωση της αναπροσαρμογής, λογικά από πρόγραμμα σε πρόγραμμα της Watt, θα είναι ίδια (μεταξύ παρόχων, σίγουρα διαφέρει). Ρώτησέ τους το και αυτό.

Δηλαδή ρώτα τους στα ίσια "αν πάω σε πρόγραμμά σας που δείχνει φθηνότερο ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΚΑΜΜΙΑ ΔΕΗ, θα έχω κάποια επιβάρυνση που δεν βλέπω ή όχι;". Απ' την μια θα μου πεις "μαλάκες είναι να πουν και αν με βάλουν σε πρόγραμμα με μικρότερο πάγιο;" - απ' την άλλη ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ όταν υπάρχει φθηνότερο ενδοεταιρικό, στο προτείνουν κι οι ίδιοι (οι πωλητές βασικά, για να πάρουν την προμήθεια σύναψης νέου συμβολαίου...).

Δες το δηλαδή καλά μην την πατήσεις κάπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, siou7 είπε

Μόλις ηρθε εκαθαρριστικο από volton. Μπορεί να μου πει καποιος αν τα παραπάνω έχουν καποια λογικη; η ρητρα 800 ευρω; σε σπιτι που ζει ενα άτομο; Αν όχι πως πρέπει να κινηθούμε. Σορρυ παιδιά για την ασχετοσύνη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

έχει καταναλώσει 3.239 kwh σε ένα 4μηνο? 

η ρήτρα δεν έχει να κάνει με τα άτομα αλλά με την κατανάλωση

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@userAnon θα σου μιλησω ειλικρινα..ζω αθηνα και αυτο ειναι της μανας μου απο κορινθια..απλα μου σκανε τα emails.. το ειδα και επαθα εγκεφαλικό. Οπότε δεν εχω εικόνα απο το ρολοι. Θεωρείται μεγάλο το νούμερο ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, siou7 είπε

Θεωρείται μεγάλο το νούμερο ε?

ε ναι. Αν και δεν είναι για την συζήτηση εδώ, προφανώς χρησιμοποιεί ρεύμα για θέρμανση όμως αν είναι θερμοπομποί κλπ είναι ερνεγοβόρες συσκευές και πρέπει να αντικατασταθούν άμεσα..

Θεωρητικά μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση κλπ - δες τα ποστ του @korakios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενξ! ναι θερπομπους χρησιμοποιουσε αλλα περυσι δεν ειδαμε τετοια νουμερα να πω την αληθεια.! ευχαριστω και συγγνωμη για το off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, siou7 είπε

image.png.1df60b2148ff1bb5e51b068edbac51bb.png

 

Μόλις ηρθε εκαθαρριστικο από volton. Μπορεί να μου πει καποιος αν τα παραπάνω έχουν καποια λογικη; η ρητρα 800 ευρω; σε σπιτι που ζει ενα άτομο; Αν όχι πως πρέπει να κινηθούμε. Σορρυ παιδιά για την ασχετοσύνη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

...γιατί όχι λογική; Δεν πάει "με τα άτομα" η αναπροσαρμογή (ούτε με τα τετραγωνικά for that matter, που αναρωτιούνται κάποιοι άλλοι....), αλλά (κυρίως) με την κατανάλωση. Κι εσύ είχες βαρβάτη (...βαρβατότατη θα έλεγα...), στην πιο τσουχτερή περίοδο (από άποψη τιμών χονδρικής). Έπρεπε με όσα είχες ακούσει (αν είναι δική σου κατανάλωση κι όχι άλλου, δικού σου ατόμου) να είχες φροντίσει να την περιορίσεις όσο γινόταν. Λογικά μιλάμε για θέρμανση με ηλεκτρισμό (θερμοσυσσωρευτές στην χειρότερη, που είναι ιδιαίτερα ενεργοβόροι - αλλά ό,τι μέσο κι αν ήταν, από την στιγμή που χρησιμοποιεί ηλεκτρισμό, χαιρέτα μου τον πλάτανο....Η ΜΟΝΗ περίπτωση σχετικά χαμηλής κατανάλωσης με ηλεκτρισμό, θα περιελάμβανε ΓΑΜΑΤΗ μόνωση σε "ιδανική" περιοχή, σε συνδυασμό με inverter κλιματιστικά, σωστά ρυθμισμένα κι όλας...).

Το μόνο (πρακτικά και δη άμεσα) που μπορείς να γίνει, είναι διακανονισμός, και αναμονή για τα όσα (διαφαινόμενα ψίχουλα) τυχόν δώσουν, όταν ανοίξει η περίφημη πλατφόρμα για επιστροφή μέρους των χρεώσεων αναπροσαρμογής....Κατά τ' άλλα, φυσικά και "αμφισβήτηση στον παροχο/καταγγελία μέσω myRAE" (οδηγίες στα λινκ της υπογραφής του korakios), αλλά αυτό είναι "ζήσε Μάη μου (του 2023)", και μέχρι τότε θα πρέπει να πληρωθεί (με διακανονισμό που λέγαμε).

edit : τώρα είδα όσα ποστ παρεμβλήθηκαν μέχρι να ποστάρω. Βασικά θερμοπομποί = οικονομική αυτοκτονία (πια). Αν με το "περσινά νούμερα", εννοείς την χρέωση, από το καλοκαίρι του '21 "άλλαξε ο κόσμος" στην ενέργεια...Αν πάλι εννοείς τις καταναλώσεις, τσεκάρετε μπας και σας έβαλε κανείς χέρι στο ρολόι και σας βουτάει ρεύμα...(βασικά θα χρειαστεί να φωνάξεις έναν ηλεκτρολόγο. Αυτό φυσικά αν φέτος δεν χρησιμοποίησε τους πομπούς περισσότερο).

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Δεν θα έπρεπε να με ενημερώσουν θα το έβγαζα το ΚΟΤ και εχουν το δικαίωμα μεταβολή συμβολαίου πριν το 6μηνο!

δεν έγινε καμία μεταβολή , κατευθείαν μπήκες στο πρόγραμμα του πάροχου που υποστήριζε ΚΟΤ

Spoiler

πχ έστω ήσουν στο παλιό enter της ΔΕΗ με τα 0,10 , αυτόματα θα έμπαινες στο Γ1 μιας και δεν υποστήριζε ΚΟΤ , δεν έχει σχέση το 6μηνο σε αυτήν την περίπτωση

φυσικά έπρεπε να σε ενημερώσουν πρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, siou7 είπε

δεν εχω εικόνα απο το ρολοι. Θεωρείται μεγάλο το νούμερο ε?

...σύγκρινε κατανάλωση σε λογαριασμούς από Νοέμβρη '20, αν χρησιμοποιούσε από τότε θερμοπομπούς. Δες δηλαδή το ανάλογο περσινό 4μηνο (11/20 - 3/21). Αν δεν έχει νυχτερινό, κάνε άμεσα αίτηση. Και αν είναι συνταξιούχα, δες μήπως δικαιούται και ΚΟΤ.

15 λεπτά πριν, korakios είπε

φυσικά έπρεπε να σε ενημερώσουν πρώτα

Το "έπρεπε", το εννοείς από "ηθικής άποψης", ή έχει προβλεφτεί κάτι στον Κώδικα και μπορεί να πατήσει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, washcloud είπε

Το "έπρεπε", το εννοείς από "ηθικής άποψης", ή έχει προβλεφτεί κάτι στον Κώδικα και μπορεί να πατήσει κάποιος;

νομικής , κάπου είχα πετύχει και αντίστοιχη (μη αποδεκτή) απο ΣτΚ περίπτωση

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/reports/2021-04-12.Συσταση-ΕΠΑ-Αττικης.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@washcloud περυσι θερμοπομπους παλι ηταν ..η κατανάλωση ηταν στα 2353 kw περυσι και ο λογαριασμος στα 298 φέτος ειχε πιο πολυ κρύο αλλα πραγματικα το πρόσεχε αρκετα με την κατανάλωση. Είναι τριπλασιο το νουμερο φετος σε κόστος.

κοινωνικό τιμολόγιο είναι ηδη ως χαμηλοσυνταξιουχα..

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά! 

 

Επεξ/σία από siou7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, siou7 είπε

@washcloud περυσι θερμοπομπους παλι ηταν ..η κατανάλωση ηταν στα 2353 kw περυσι και ο λογαριασμος στα 298 φέτος ειχε πιο πολυ κρύο αλλα πραγματικα το πρόσεχε αρκετα με την κατανάλωση. Είναι τριπλασιο το νουμερο φετος σε κόστος.

κοινωνικό τιμολόγιο είναι ηδη ως χαμηλοσυνταξιουχα..

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά! 

 

οι θερμοπομποι με την τρεχουσα κατασταση στην ενεργεια ειναι οτι χειροτερο.

Απο κει και περα ολοι πληρωνουν τριπλο σε αξια ρευμα, δυστυχως δεν αποφευγεται. Αν πας στη σελιδα του αδμηε θα δεις οτι πχ περσυ το γεναρη 1MWh (1000 Kwh) κοστιζε 65 ευρω αν θυμαμαι καλα. Φετος εχει φτασει κοντα στα 230 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα προσανατολιζομενος σε αυτη την μεταβατικη χρονικη στιγμη σε κυμαινομενο, αναγκαστικα με ρητρα και χωρις χρονικη δεσμευση, διαπιστωνω πως το μετατρεπομενο απο 1/6 της volterra σε Γ1/ν ειναι ιδιου κοστους με το Γ1/ν της Δεη. Οποτε δεν υπαρχει λογος να αλλαξω παροχο και απλα θα κανω την διαδικασια για την αλλαγη προγραμματος για να διασφαλισω την ελευθερη αποχωρηση.

Τελευταια διευκρινηση για οποιον γνωριζει (μαλλον @korakios), ειναι αν χρησιμοποιουν και οι 2 εταιρειες τον ιδιο τροπο υπολογισμου ρητρας, δηλαδη αν προκυπτει το ιδιο ποσο και απο τους 2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...