Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, ειμαστε σε we yellow 0.9 αλλά μας ειδοποιήσανε ότι θα λήξει τέλος του μήνα (60 μέρες πριν). Έχουμε αυτό και στην κύρια κατοικία και στο χωριό που περνάμε το περισσότερο καλοκαίρι. Έψαξα και κοίταξα αλλά δεν έβγαλα άκρη τι συμφέρει να κάνουμε.

Δεν έχω καταλάβει τι επιδοτήσεις θα δώσουν για κάθε κατοικία για Ιούνιο και φυσικά δεν έχω ιδέα τι θα γίνει Ιούλιο και μετά. Καμία ιδέα η πρόταση θα ήταν ευπρόσδεκτη. Κυρίως πέζουμε 300-480 kwh το μήνα ανάλογα. Χωριό μήνες με παρατεταμένο καύσωνα πάμε μέχρι και 800 kwh.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, agentsmith84 είπε

Δεν έχω καταλάβει τι επιδοτήσεις θα δώσουν για κάθε κατοικία για Ιούνιο και φυσικά δεν έχω ιδέα τι θα γίνει Ιούλιο και μετά.

σωστά δεν κατάλαβες αφού δεν έχει βγει καν για Μάιο

στο καφενείο η Ελλάς , κάποιος σφύριξε για 0,10 στις μη κύριες (χωρίς όριο)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε κύριοι, θα ήθελα να σας δείξω το τελευταίο εκκαθαριστικό μου με Προτέργια MVP, να μου πείτε άμα είναι λογικά τα ρήτρα

Κάνουμε κατανάλωση τρία άτομα 1.000 kWh τον μήνα, οπότε μόλις ενημερώθηκα από αυτό το νήμα ξέρω ότι η λύση είναι μόνο ΔΕΗ my home online,

Έχω ξεκινήσει τη διαδικασία αμφισβήτησης λογαριασμού για την προαύξηση αλλά και για να γλιτώσω πιθανόν ρήτρα αποχώρησης. Λέτε να ξεκινήσω να συζητώ με την ΔΕΗ ή να περιμένω να απαντήσει η Προτέργια πρώτα?

Σας ευχαριστώ

 

image.png.360fb100e2de72e759aa2459b231c00f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bark0z είπε

Χαίρετε κύριοι, θα ήθελα να σας δείξω το τελευταίο εκκαθαριστικό μου με Προτέργια MVP, να μου πείτε άμα είναι λογικά τα ρήτρα

ναι

1 λεπτό πριν, Bark0z είπε

Κάνουμε κατανάλωση τρία άτομα 1.000 kWh τον μήνα, οπότε μόλις ενημερώθηκα από αυτό το νήμα ξέρω ότι η λύση είναι μόνο ΔΕΗ my home online,

εξαρτάται αν θα μπει έξτρα επιδότηση 0,10 για >300kw/μήνα

πχ τώρα είσαι στα ~0,26 (€ κατανάλωσης διά κιλοβάτ κατανάλωσης)

γενικά άργησες πάρα πολλούς μήνες

τώρα πρόσεξα έχεις ελάχιστη πίστωση , άρα δεν είναι κύρια κατοικία το σπίτι τουλάχιστον δε φαίνεται

άρα κλείσε στα 0,23€/kw που καταλαβαίνεις είναι υπερβολικό και αν είναι σπας το συμβόλαιο αν βγούνε καλύτερα μέτρα για μη κύριες

7 λεπτά πριν, Bark0z είπε

Λέτε να ξεκινήσω να συζητώ με την ΔΕΗ ή να περιμένω να απαντήσει η Προτέργια πρώτα?

δεν παίζει ρόλο , σίγουρα δε θα απαντήσει θετικά

μετά πας μέσω ΣτΚ ίσως να δεχτούν το 50%

ή ΡΑΕ που μέχρι στιγμής έχει μήνες σιγής

ή πας μέσω ΙΝΚΑ επι πληρωμή

ή παρακολουθείς τις εξελίξεις ΙΝΚΑ/ΕΚΠΟΙΖΩ , σίγουρα θα πάρουν καιρό αλλά είναι η μοναδική ελπίδα να κριθεί παράνομη .

δε δίνεις σημασία σε ανακοινώσεις και ειδήσεις και περιμένεις ΦΕΚ να βγει για τυχών μέτρα

σίγουρα θα χρειαστεί διακανονισμός για να σε πάρει ο επόμενος πάροχος

όπως και να έχει κάνεις οικονομία

Spoiler

αν ήρθαν απο θερμοπομπούς τους πετάς , δες θέμα με κλιματιστικά , αφού πρώτα κοιτάξεις και για μόνωση

αν παίζει θερμοσίφωνας και δεν μπορείς ηλιακό κοιτάς για υγραέριο , δες αν παίζουν προγράμματα εξοικονομώ κτλ κτλ

υπάρχουν αντίστοιχο θέματα , συνέχεια όχι εδώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

ναι

εξαρτάται αν θα μπει έξτρα επιδότηση 0,10 για >300kw/μήνα

πχ τώρα είσαι στα ~0,26 (€ κατανάλωσης διά κιλοβάτ κατανάλωσης)

γενικά άργησες πάρα πολλούς μήνες

τώρα πρόσεξα έχεις ελάχιστη πίστωση , άρα δεν είναι κύρια κατοικία το σπίτι τουλάχιστον δε φαίνεται

άρα κλείσε στα 0,23€/kw που καταλαβαίνεις είναι υπερβολικό και αν είναι σπας το συμβόλαιο αν βγούνε καλύτερα μέτρα για μη κύριες

δεν παίζει ρόλο , σίγουρα δε θα απαντήσει θετικά

μετά πας μέσω ΣτΚ ίσως να δεχτούν το 50%

ή ΡΑΕ που μέχρι στιγμής έχει μήνες σιγής

ή πας μέσω ΙΝΚΑ επι πληρωμή

ή παρακολουθείς τις εξελίξεις ΙΝΚΑ/ΕΚΠΟΙΖΩ , σίγουρα θα πάρουν καιρό αλλά είναι η μοναδική ελπίδα να κριθεί παράνομη .

δε δίνεις σημασία σε ανακοινώσεις και ειδήσεις και περιμένεις ΦΕΚ να βγει για τυχών μέτρα

σίγουρα θα χρειαστεί διακανονισμός για να σε πάρει ο επόμενος πάροχος

όπως και να έχει κάνεις οικονομία

  Απόκρυψη περιεχομένων

αν ήρθαν απο θερμοπομπούς τους πετάς , δες θέμα με κλιματιστικά , αφού πρώτα κοιτάξεις και για μόνωση

αν παίζει θερμοσίφωνας και δεν μπορείς ηλιακό κοιτάς για υγραέριο , δες αν παίζουν προγράμματα εξοικονομώ κτλ κτλ

υπάρχουν αντίστοιχο θέματα , συνέχεια όχι εδώ

 

Εγώ που το υπολόγισα βρήκα 0,38 €/ kWh για το τετράμηνο συνολικά δηλαδή όλες τις πληρωμές διά τις kWh αλλά κι αν το δούμε με το excel σου ετησίως βγαίνει ένα όφελος 850 € με ΔΕΗ my home online συγκριτικά.

Είναι η κύρια κατοικία το διαμέρισμα, λες ότι τα  ΤΕΜ είναι λιγότερα από ότι θα έπρεπε; Τα μείον αξία έναντι έχουν αφαιρεθεί σωστά μου φαίνεται χωρίς αυτό το 1 ΤΕΜ στον ενα εναντι

Έχει ήδη πληρωθεί αυτός ο εκκαθαριστικός, έχουμε πάγια  εντολή για τις πληρωμές οπότε αυτό που λες για το διακανονισμό για τον επόμενο πάροχο δεν ισχύει για μας σωστά;

Είμαστε με protergia από 21/4/2021 οπότε 393 μέρες (από ΔΕΗ φύγαμε χαζομάρα), σκεφτόμουν απλά ένα οικιακό χωρίς ρήτρα στην ΔΕΗ γιατί είμαι τέτοια κατανάλωση φαίνεται γλιτώνουμε πολλά άμα αποφύγω τα ρήτρα αποχώρησης τουλάχιστον θα είμαι ευχαριστημένος

 Νομίζω αυτό που παίζει κυρίως με την κατανάλωση είναι το ψυγείο που είναι από το 1988 το πήραμε από ένα φίλο όταν χάλασε το δικό μας και στις λογαριασμούς αυτό που είδα είναι που ανέβηκε η νυχτερινή kwh ανά μέρα από 2 σε 7 οπότε νομίζω φταίει αυτό αλλά θα πάρω και έναν μετρητή κατανάλωση να το επιβεβαιώσω πριν ήμασταν 600 με 800 kWh το μήνα

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου @korakios

image.png.7df7accb115f8506dfd48106cf0c32d6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Bark0z είπε

Εγώ που το υπολόγισα βρήκα 0,38 €/ kWh για το τετράμηνο συνολικά δηλαδή όλες τις πληρωμές διά τις kWh

δεν μπαίνουν ρυθμιζόμενες στους υπολογισμούς , ούτε λοιπές τέλη κτλ

4 λεπτά πριν, Bark0z είπε

Είναι η κύρια κατοικία το διαμέρισμα,

περίεργο

4 λεπτά πριν, Bark0z είπε

λες ότι τα  ΤΕΜ είναι λιγότερα από ότι θα έπρεπε;

ναι , δες το 4o φύλλο του excel για ιστορικό επιδοτήσεων

5 λεπτά πριν, Bark0z είπε

Τα μείον αξία έναντι έχουν αφαιρεθεί σωστά μου φαίνεται χωρίς αυτό το 1 ΤΕΜ στον ενα εναντι

δες αν στα έναντι είχες πίστωση ΤΕΜ η οποία δεν αφαιρέθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

σωστά δεν κατάλαβες αφού δεν έχει βγει καν για Μάιο

στο καφενείο η Ελλάς , κάποιος σφύριξε για 0,10 στις μη κύριες (χωρίς όριο)

Οπότε να πάμε στη μη κύρια στο νεο yellow 0.21 και  9.90 μηνιαίο πάγιο για να μην έχουμε εκπλήξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Bark0z είπε

Χαίρετε κύριοι 

Για την ιστορία, υπάρχουν ΚΑΙ κυρίες (έστω και  ελάχιστες έως,,,μία) που δραστηριοποιούνται στο νήμα (...και στις μέρες που ζούμε, καλό θα είναι να το διευκρινίσουμε, μη βρεθούμε μπλεγμένοι :P). 

Αναφορά σε κείμενο

να μου πείτε άμα είναι λογικά τα ρήτρα

..."τα λύτρα" ακούγεται πιο εύστοχο - σε κάθε περίπτωση το ορθόν είναι Η ρήτρα (αναπροσαρμογής). Όπως εν τω μεταξύ σου είπε κι ο μαστρό-korakios, ναι "είναι λογική" η χρέωση αναπροσαρμογής που έχεις. Για την ακρίβεια, είναι σωστή, με βάση "τα νόμιμα". Το "λογική", είναι θέμα άλλης κουβέντας........

Αναφορά σε κείμενο

Κάνουμε κατανάλωση τρία άτομα 1.000 kWh

...πολλή κατανάλωση κάνετε. Αν μάλιστα εννοείς ότι η κατανάλωση είναι τόση, για ΚΑΘΕ μήνα του έτους,,,τότε χρειάζεστε μανταλάκια στα δάχτυλα 🧐 Καλώς ή κακώς, το ρεύμα έχει γίνει πανάκριβο. Κοιτάξτε να μειώσετε τουλάχιστον τις "σπατάλες" (με ό,τι κι αν σημαίνει αυτό). Επίσης δεν αξιοποιείτε αρκετά το νυχτερινό. Μελέτηστε τα ωράριά του (διαφέρουν κατά περιοχή και κυρίως, εποχή) και προσπαθείστε να κάνετε περισσότερη απ' την κατανάλωσή σας στα συγκεκριμένα ωράρρια (δεν είναι μόνο οι "νυχτερινές" κιλοβατώρες που έχουν έκπτωση, υπάρχει ΚΑΙ στις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις". Αρκεί να είναι εντός ωραρίου "νυχτερινού" όσο δυνατόν περισσότερη κατανάλωση). Τουλάχιστον να την διπλασιάσετε.

Αναφορά σε κείμενο

Έχω ξεκινήσει τη διαδικασία αμφισβήτησης λογαριασμού για την προαύξηση αλλά και για να γλιτώσω πιθανόν ρήτρα αποχώρησης.

...το πρώτο χλωμό, αλλά το δεύτερο (με μέτρο πίεσης το πρώτο) παίζει. Για την ακρίβεια, την ρήτρα αποχώρησης, δεν την γλυτώνεις, καθώς υπέγραψες γι' αυτήν. Την ΠΟΙΝΗ που ορίζει το συμβόλαιό σου (...που περιέχει την συγκεκριμένη ρήτρα), ίσως.

Αναφορά σε κείμενο

Λέτε να ξεκινήσω να συζητώ με την ΔΕΗ ή να περιμένω να απαντήσει η Προτέργια πρώτα?

...καλά, δεν θ' ανοίξετε και,,,διμερή διάλογο με την ΔΕΗ, θα πας σε ένα κατάστημα, θα πληρώσεις 100 για εγγύηση (αν βάλεις πάγια εντολή με κάρτα, χρεωστική ή πιστωτική, για αυτόματη εξόφληση, θα σου επιστραφεί ως πίστωση σε ΚΑΠΟΙΟΝ από τους πρώτους λογαριασμούς,,,,θεωρητικά), θα έχεις μαζί σου εκτός των κλασσικών (ταυτότητα, Ε9 ή μισθωτήριο) φωτό από τον μετρητή ("ρολόι") τις ΔΕΗ με τις ενδείξεις του να φαίνονται καθαρά, και κυρίως τον τελευταίο μη ληξιπρόθεσμα λογαριασμό της ΠρΩτέργειας εξοφλημένο ΚΑΙ την απόδειξη εξόφλησής του (ο εκκαθαριστικός που ανέβασες, λογικά έχει λήξει ε; Αν δεν είναι εξοφλημένος, θα πρέπει πρώτα να ζητήσεις διακανονισμό και με το χαρτί αυτού να πας ΔΕΗ. Αλλιώς χλωμό να δεχτούν την μετάβαση). 

Έτσι όπως έχουν όμως τα πράγματα, ίσως και να σε συμφέρει να περιμένεις τις εξελίξεις Ιουνίου που τάξανε απ' την κυβέρνηση (μαζί με την επιστροφή μέρους της αναπροσαρμογής), μπας και δεν σε συμφέρει να πας σε σταθερό με 0,23 τελικά.

Εν τω μεταξύ, μήπως υπάρχει Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (την έκπτωση του οποίου χάσατε λόγω μεγάλης υπέρβασης ορίου, γι' αυτό και δεν αναφέρεται - ειδικά αν πριν τον Νοέμβρη υπήρξε επίσης μεγάλη κατανάλωση, άρα χάστε και τότε την έκπτωση κτλ); Διότι δεν μου βγαίνουν οι "πιστώσεις ΤΕΜ" (=η κυβερνητική επιδότηση) του λογαριασμού. Αν ναι, άλλος ένας λόγος να μειώσετε πολύ την κατανάλωση (ειδικά αν τυχόν μιλάμε για ΚΟΤ-Α κι όχι Β). Αλλιώς υπάρχει η περίπτωση το σπίτι να μην είναι δηλωμένο ως κύρια κατοικία στην περσινή φορολογική ή έστω να μην είχε δηλωθεί ο αριθμός παροχής ρεύματος, πράγμα που σημαίνει ότι από Γενάρη δεν επιδοτείστε καν...(είναι πολύ λίγο εκείνο το "93€" για ν' αντιστοιχεί σε επιδότηση από αρχές Νοέμβρη έως μέσα Μάρτη....). Για ξεκαθάρισέ μας λίγο αν παίζει ΚΟΤ ή δεν είναι δηλωμένο ως κύρια κατοικία το σπίτι (ή δεν έχει δηλωθεί η παροχή. Δες την περσινή δήλωση, φαίνεται στα πρώτα πεδία).

Το αν θα πας πρώτα ΔΕΗ ή πρώτα θα κάνεις αμφισβήτηση στην Πρωτέργεια, δεν έχει και τόση σημασία. Πιο πολύ σημασία έχει να δούμε εάν ΟΝΤΩΣ σε συμφέρει να πας σε σταθερό ΔΕΗ (αν πχ αυτή η κατανάλωση ήταν ΜΟΝΟ για τον χειμώνα, λόγω χρήση ηλεκτρισμού για θέρμανση, και τους υπόλοιπους μήνες έχεις πολύ λιγότερη κατανάλωση, αλλάζει το πράμμα και δεν πρέπει να βιαστείς για σταθερό, ούτε καν να φύγεις από Πρωτέργεια, ακόμα, αφού υπάρχει ποινή πρόωρης αποχώρησης. Από πότε είσαι στο MVP...; Για να δούμε και πόση ποινή θα έχεις, ανάλογα το πότε θα πεις να φύγεις....

...εκτός κι αν σε γενικές γραμμές δεν έχεις οικονομικό ζόρι και δεν παίζει να μειώσεις καταναλώσεις και "καις" γύρω στις 1.000kWh/μήνα ΚΑΘΕ μήνα : αν συντρέχουν όλα αυτά, κι αν πρόκειται να δουλέψεις φουλ κλιματιστικά για ψύξη τους επόμενους μήνες, τότε ναι καλύτερα να πας σε σταθερό από τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , δες το 4o φύλλο του excel για ιστορικό επιδοτήσεων

δες αν στα έναντι είχες πίστωση ΤΕΜ η οποία δεν αφαιρέθηκε

Από ότι βλέπω συνολικά στις πιστώσεις μέχρι στιγμής, άμα κάνει κανείς κατανάλωση τουλάχιστον 300 το μήνα, έχει πάρει 300 € πίστωση, βλέπω ότι τόσα μου έχουνε δώσει όλα κι όλα οπότε νομίζω αυτά είναι σωστά

image.png.f9241dd3c558a30b1197fe484b65f4af.png

Από ότι βλέπω είναι εντάξει γιατί 'μείον αξία έναντι' είναι το άθροισμα τον έναντι χωρίς τη πίστωση (104.22 + 87.30+ 87.30 = 278.82 , χωρις την αφαίρεση του 79.60 που θα την έκανε μικρότερη; )

57 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν μπαίνουν ρυθμιζόμενες στους υπολογισμούς , ούτε λοιπές τέλη κτλ

Εγώ τα αθροίζω όλα για να βλέπω το συνολικό κόστος της κιλοβατώρας χωρίς βέβαια ΕΡΤ και Δήμου που είναι φόρος ακινήτου (τώρα ποιός ωφελείται από το ΕΦΚ ή τις ρυθμιζόμενες εν τέλει είναι λεφτά έξω από την τσέπη μου για το ρεύμα) Το ΔΕΤΕ συγκεκριμένα έχει περίπλοκο υπολογισμό και διαφέρει αναλόγως με το δήμο αλλά επειδή έχει να κάνει με την κατανάλωση το βάζω στο ρεύμα

Το κάνω έτσι για να μπορώ και να συγκρίνω με φίλους από άλλες χώρες Γερμανία Σουηδία Αμερική Βιετνάμ Ρωσία, και βλέπω πώς την Ελλάδα πληρώνουμε παραπάνω από όλες αυτές τις χώρες με εισοδήματα που δεν τα σηκώνουν συγκριτικά, με αυτή τη μόνιμη κρίση από το '09

image.png.85691042ca92632979e7a141f7f3a5b8.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι,

Αν δηλώσω το σπίτι που νοικιάζω σαν κύρια κατοικία στη δηλώση του 21 που τρέχει τώρα ( πέρυσι μετακόμισα έτσι και αλλιώς) ξέρετε αν θα παρει τις επιδοτήσεις της πρώτης κατοικίας?

Στη Volterra στο τηλέφωνο μου λένε ότι κοιτάνε του 20 τις δηλώσεις για την ώρα. Έκτος αν κάνουν λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bark0z είπε

Εγώ τα αθροίζω όλα για να βλέπω το συνολικό κόστος της κιλοβατώρα

κακώς μιας και στις ρυθμιζόμενες μπαίνουν οι ΥΚΩ που έχουν κλίμακες

(και φυσικά λόγω του οτι είναι κοινές για όλους τους πάροχους δε βοηθά για σύγκριση)

3 λεπτά πριν, Bark0z είπε

Από ότι βλέπω είναι εντάξει γιατί 'μείον αξία έναντι' είναι το άθροισμα τον έναντι χωρίς τη πίστωση

άρα είχες ΤΕΜ 254,37 , επομένως

(1066,84-254,37)/3945=~0,206

αυτό το νούμερο κοιτάς για να συγκρίνεις πρόγραμμα . Και για λεπτομέρεια στο παραπάνω αφαιρείς το πάγιο και το προσθέτεις συγκριτικά με πάγιο άλλου προγράμματος

επίσης πολύ σημαντικό είναι να δεις αν στα έναντι σου γύρισαν και τη ρήτρα μιας και τη χρέωσαν όλη στον εκκαθαριστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Bark0z είπε

Είναι η κύρια κατοικία το διαμέρισμα

Τώρα το είδα αυτό. Βασικά όπως σου είπα πριν, τσέκαρε στην δήλωσή σου εάν υπάρχει ΚΑΙ η παροχή δηλωμένη.

Αναφορά σε κείμενο

Έχει ήδη πληρωθεί αυτός ο εκκαθαριστικός, έχουμε πάγια  εντολή για τις πληρωμές οπότε αυτό που λες για το διακανονισμό για τον επόμενο πάροχο δεν ισχύει για μας σωστά;

...από την στιγμή που τον πλήρωσες, δεν έχεις θέμα για μετάβαση αλλού. Αρκεί ο τελευταίος που έχει εκδοθεί να μην έχει λήξει όταν είναι να πας αλλού. Θα τους δώσεις τον τελευταίο που έχεις πληρώσει (και δεν υπάρχει άλλος ληξιπρόθεσμος). Όσο για την πάγια, μπορείς να την ακυρώσεις (απλά πιθανώς θα σου χρεώσουν εγγύηση - την οποία θα πάρεις πίσω φεύγοντας, αν πεις τελικά να φύγεις. Έτσι όπως έχουν όμως τα πράγματα, συν ποινή αποχώρησης, όπως είπα πρωτύτερα, μάλλον καλύτερα να μείνεις και βλέποντας/κάνοντας τον Ιούνιο. Γενικά θέλει σκέψη/μελέτη κι όχι απλά να πας από τώρα στο σίγουρα ακριβό σταθερό).

Αναφορά σε κείμενο

Είμαστε με protergia από 21/4/2021 οπότε 393 μέρες (από ΔΕΗ φύγαμε χαζομάρα)

...δες λίγο στο συμβόλαιό σου τί ποινή αποχώρησης προβλέπεται από τον 13ο μήνα και μετά που είσαι (νομίζω κα'να 70άρι είναι, τα έβλεπα τις προάλλες αλλά δεν θυμάμαι). Κάπου προς το τέλος του είναι. Ή ρώτα τους να σου πουν αναλυτικά. Την πιο ακατάλληλη εποχή φύγατε πάντως από ΔΕΗ...Χαζομάρα όχι, πού να ξέρατε τί θ' ακολουθούσε σε 2-3 μήνες (ποιος ήξερε...), απλά γκαντεμιά...

Αναφορά σε κείμενο

σκεφτόμουν απλά ένα οικιακό χωρίς ρήτρα στην ΔΕΗ γιατί είμαι τέτοια κατανάλωση φαίνεται γλιτώνουμε πολλά άμα αποφύγω τα ρήτρα αποχώρησης τουλάχιστον θα είμαι ευχαριστημένος

Δύσκολα θα την αποφύγεις και θέλει διαδικασίες μέσω ΡΑΕ και θα πάρει κάποιες βδομάδες (λογικά), και ΑΝ...Μάλλον καλύτερα να μείνεις "και βλέπουμε" (Ιούνιο-Ιούλιο).

Αναφορά σε κείμενο

 Νομίζω αυτό που παίζει κυρίως με την κατανάλωση είναι το ψυγείο που είναι από το 1988 το πήραμε από ένα φίλο όταν χάλασε το δικό μας και στις λογαριασμούς αυτό που είδα είναι που ανέβηκε η νυχτερινή kwh ανά μέρα από 2 σε 7 οπότε νομίζω φταίει αυτό αλλά θα πάρω και έναν μετρητή κατανάλωση να το επιβεβαιώσω πριν ήμασταν 600 με 800 kWh το μήνα

...χλωμό ΕΝΑ ψυγείο να κάνει τέτοια "ζημιά" (και του '78 να ήταν), αλλά ο μετρητής κατανάλωσης (15 με 25€ ανάλογα από που/ποιον θα πάρεις για πρίζας που θα τον βάζεις σε όποια συσκευή θες) είναι καλή κίνηση (...αν και δεν είναι απολύτως απαραίτητος : φρόντισε απλά να μην δουλεύει κάτι άλλο, πάνε στο ρολόι, σημείωσε ένδειξη, και μετά από μια ώρα ξαναπάνε και δες την διαφορά, για την όποια συσκευή αφήσεις να δουλεύει μόνη).

10 λεπτά πριν, takhs91 είπε

Στη Volterra στο τηλέφωνο μου λένε ότι κοιτάνε του 20 τις δηλώσεις για την ώρα.

Πολύ πιθανό, μέχρι ίσως να λήξει η περίοδος υποβολής των φετινών φορολογικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@washcloud για να μην πρήζουμε συνεχεια τον κορακιο, μια ερωτηση και αν έχεις καμιά άποψη θα σου ήμουν ευγνώμων.

λοιπόν, είμαι σε ρητροπρόγραμμα. το είχα από παλιά στη watt n wolt με 0.064 την κιλοβατόρα και ετήσια συνδρομή 59 ευρώ. ήταν παμφθηνο όσο δεν ειχε ρήτρα, μετά που πήρε ρήτρα έγινε ακριβό, το άφησα δεν το αλλαξα, ειχα μικρές καταναλώσεις, εχω κοτα + επιδοτηση απο το κρατος οποτε δεν ειναι ακριβο.

αλλά το 59 της συνδρομής με χαλάνε άσχημα πλέον. Ήταν καλό όταν δεν είχε ρήτρα και τα έδινα, τώρα όμως δεν υπάρχει λόγος να έχω 59 συνδρομή το χρόνο. αφου τα 0.064 / κιλοβατόρα δεν ισχύουν πλέον με τη ρήτρα που μπαίνει. έλεγα να πάω στο home standard της watt nwolt που έχει μικρό πάγιο το μηνα και είναι ρητροπρόγραμμα.. η ρήτρα είναι η ίδια παντου?

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας εχω συμβόλαιο φιχ στην efa energy με ΚΟΤ Β περίπου 5 μήνες και κάτι και μου βάλανε ρήτρα αναπροσαρμογής σε 2 έναντι και το χτύπημα στο εκκαθαριστικό 1200 ευρώ ρήτρα αναπροσαρμογής ποιές είναι οι κινήσεις που μου προτείνετε να κανω!

εφα2.png

εφα 3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, korakios είπε

ναι αλλά είναι με 10€ πάγιο

το we yellow βγαινει απο την εξισωση αφου η Κρητη δεν ειναι διασυνδεδεμενη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...