Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/3/2022 στις 10:37 ΠΜ, geodimis είπε

Προχώρησα χθες με την αίτηση σε efaenergy Fix Power BUSINESS 1 και αναμένω. Στην πλατφόρμα myefa έκανα κι ένα αίτημα εγγραφής αλλά δε νομίζω να εγκριθεί, ίσως βιάστηκα..

Έκδοση 1ου λογαριασμού κι ευτυχώς εμφανίστηκαν τα σύμφωνημένα. Ελπίζω στο 2ο λογαριασμό να φανεί και η έκπτωση συνέπειας -12% σε τιμή kWh και πάγιο...

998AB9D6-632A-49B3-8736-406A28849123.jpeg

Στις 11/3/2022 στις 10:37 ΠΜ, geodimis είπε

Προχώρησα χθες με την αίτηση σε efaenergy Fix Power BUSINESS 1 και αναμένω. Στην πλατφόρμα myefa έκανα κι ένα αίτημα εγγραφής αλλά δε νομίζω να εγκριθεί, ίσως βιάστηκα..

Έκδοση 1ου λογαριασμού κι ευτυχώς εμφανίστηκαν τα σύμφωνημένα. Ελπίζω στο 2ο λογαριασμό να φανεί και η έκπτωση συνέπειας -12% σε τιμή kWh και πάγιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, korakios είπε

ανέβασε λογαριασμό

αμφισβήτηση (δες προτεινόμενη ανάρτηση) , δικηγόρο , ΙΝΚΑ κτλ

Ιδού τα χάλια μου. Δυστυχώς για την ύπαρξη της ρήτρας γνώριζα οπότε δεν μπορώ να πω πως παραπλανήθηκα ώστε να κάνω αμφισβήτηση. Με είχαν ενημερώσει ότι καταργείται το σταθερό πρόγραμμα που ήμουν και το άλλαξα με αυτό. Αλλά η μητέρα μου για το ίδιο διάστημα έχε λίγο κάτω από 6000 kWh καταναλωση και λογαριασμό 1000 λιγότερο. 

Screenshot_20220517-234759_Acrobat for Samsung.jpg

Επεξ/σία από kax54638
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Ιδού τα χάλια μου.

σήμερα αίτηση για νυχτερινό (στο άλλο θέμα)

νορμάλ η ρήτρα ~0,24 , δωσε ημερομηνίες περιόδου κατανάλωσης αν και εκεί πρέπει παίζει

ανέβασε της μητέρας σου  το λογαριασμό ή γράψε

1. περίοδος κατανάλωσης

2. σύνολο kw

3. € ρήτρας αναπροσαρμογής

1 ώρα πριν, geodimis είπε

Έκδοση 1ου λογαριασμού κι ευτυχώς εμφανίστηκαν τα σύμφωνημένα. Ελπίζω στο 2ο λογαριασμό να φανεί και η έκπτωση συνέπειας -12% σε τιμή kWh και πάγιο...

μόνο μετά απο εκκαθαριστικό θα δεις τη συνέπεια στην EFA

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

σήμερα αίτηση για νυχτερινό (στο άλλο θέμα)

νορμάλ η ρήτρα ~0,24 , δωσε ημερομηνίες περιόδου κατανάλωσης αν και εκεί πρέπει παίζει

ανέβασε της μητέρας σου  το λογαριασμό ή γράψε

1. περίοδος κατανάλωσης

2. σύνολο kw

3. € ρήτρας αναπροσαρμογής

μόνο μετά απο εκκαθαριστικό θα δεις τη συνέπεια στην EFA

Περίοδος 6/12 έως 4/4. Άρα φίλε μου λες ότι είναι σωστά υπολογισμένη η ρήτρα; Θα κοιτάξω να ανεβάσω και τον λογαριασμό της μητέρας μου αύριο. 

7 λεπτά πριν, userAnon είπε

οτι λεει ο κορακιος, αλλα προσπαθησε να μειωσεις την κατανάλωση

Ευχαριστώ. Η μεγάλη κατανάλωση είναι λογικά από την αντλία θερμότητας η οποία λειτουργούσε 24 ώρες το 24ωρο στους 23 βαθμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 λεπτό πριν, kax54638 είπε

Η μεγάλη κατανάλωση είναι λογικά από την αντλία θερμότητας η οποία λειτουργούσε 24 ώρες το 24ωρο στους 23 βαθμούς. 

αν δεν είχες άλλες ενεργοβόρες συσκευές τότε θέλει ρύθμιση , είναι υπερβολική η κατανάλωση , δες άλλο θέμα

εκτός αν δεν έχεις μόνωση που απο εκεί ξεκινάς

 

4 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Περίοδος 6/12 έως 4/4. Άρα φίλε μου λες ότι είναι σωστά υπολογισμένη η ρήτρα;

ναι δυστυχώς . Τώρα στο περίπου αλλά με απόκλιση 0,00Χ μιας και κάθε πρόγραμμα έχει άλλα όρια υπολογισμού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kax54638 είπε

κατανάλωση είναι λογικά από την αντλία θερμότητας η οποία λειτουργούσε 24 ώρες το 24ωρο στους 23 βαθμούς.

παλι οτι λεει ο κορακιος. το 23 ειναι υπερβολη παντως. ψαξε τι μπορεις να κανεις για  να μειωσεις την κατανάλωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, korakios είπε

έκλεισε δηλαδή ? ανέβασε ένα screenshot

 

Στιγμιότυπο οθόνης (47).png

10 ώρες πριν, geodimis είπε

Έκδοση 1ου λογαριασμού κι ευτυχώς εμφανίστηκαν τα σύμφωνημένα. Ελπίζω στο 2ο λογαριασμό να φανεί και η έκπτωση συνέπειας -12% σε τιμή kWh και πάγιο...

προλαβες την παλια τιμη. Πλεον ειναι 0,31€-10% εκπτωση συνεπειας και 29,90€ παγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

αν δεν είχες άλλες ενεργοβόρες συσκευές τότε θέλει ρύθμιση , είναι υπερβολική η κατανάλωση , δες άλλο θέμα

εκτός αν δεν έχεις μόνωση που απο εκεί ξεκινάς

 

ναι δυστυχώς . Τώρα στο περίπου αλλά με απόκλιση 0,00Χ μιας και κάθε πρόγραμμα έχει άλλα όρια υπολογισμού

 

2 ώρες πριν, userAnon είπε

παλι οτι λεει ο κορακιος. το 23 ειναι υπερβολη παντως. ψαξε τι μπορεις να κανεις για  να μειωσεις την κατανάλωση

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο. Όντως έχω πολύ μεγάλη κατανάλωση. Βλέπω ότι στο ίδιο χρονικό διάστημα έχω 1267 kwh περισσότερες από την μητέρα μου (επίσης με αντλία θερμότητας) χωρίς να μαγειρεύω (ζω μόνος) και χωρίς θερμοσίφωνα (λόγω ηλιακού). Η Ρήτρα ΟΤΣ στην μητέρα μου είναι στα 1355.83 (δηλαδή όχι και τόσο τεράστια διαφορά από εμένα) αλλά εκείνη έχει λιγότερη κατανώλωση και νυχτερινό. Οπότε μάλλον έτσι εξηγούνται τα 1000 επιπλέον ευρώ σε εμένα.

Επεξ/σία από kax54638
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kax54638 απο περιέργεια τι έναντι σου ερχόταν τόσο καιρό; 1500 εκκαθαριστικος + οι εναντι των 4μηνων για να δουμε το συνολο. Ποιο πολύ το ρωτάω για να δω ποσο συμφέρει μια αντλία θερμότητας για θέρμανση. Αν καταλαβα καλά αυτη ειναι η πηγη θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stylish είπε

@kax54638 απο περιέργεια τι έναντι σου ερχόταν τόσο καιρό; 1500 εκκαθαριστικος + οι εναντι των 4μηνων για να δουμε το συνολο. Ποιο πολύ το ρωτάω για να δω ποσο συμφέρει μια αντλία θερμότητας για θέρμανση. Αν καταλαβα καλά αυτη ειναι η πηγη θέρμανσης.

Το τετράμηνο 06/12 - 4/4 όπου όπως έγραψα η αντλία έκαιγε 24ώρες το 24ωρο στους 23 (όντως υπερβολή) συνολικά το σπίτι έκαψε σε ρεύμα 36.33+193.96+2634.91=2865.2. Περίπου δηλαδη 890 τον μήνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανοιξω παρένθεση και θα πω οτι με τέτοιες καταναλώσεις και θερμικές ανέσεις αν εισαι σε μονοκατοικία τα ΦΒ ειναι μονοδρομος. Κλείνω την παρένθεση :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήραν τηλέφωνο για το zero της Walt and volt.Τοχει κοιτάξει κανείς αν υπάρχει παγίδα γτ μου ανέφεραν για χρέωση με τιμή χονδρικής,χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής και αμοιβή της εταιρείας 2€ ανά 100kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αγαπητοί,

Στο τέλος του μήνα (μετά και από 2 μηνών παράταση που απαίτησα βάση όρων) το εξαιρετικό Σπίτι μου V1 Ν  της Volterra που είχα φτάνει στο τέλος του.  Θα με πάνε στο 360 ξεγνοιασια που έχει ρήτρα αναπροσαρμογής και πάγιο 3.5. Το σπίτι το νοίκιασα πέρυσι οπότε δεν έχω προλάβει να το δηλώσω ακόμα πρώτη κατοικία, θα το κάνω αυτή ή την άλλη βδομάδα αλλά δεν ξέρω πότε θα μπει στη λίστα που δίνει ο δεδδηε στους παρόχους για να παίρνω επιδότηση

Είχα κάνει αίτηση για my home online με 0.17 0.13 στη ΔΕΗ μια μέρα πριν την αλλαγή τιμής αλλά τη άφησα στη μέση (δεν έστειλα τα χαρτιά που ζητάνε) καθώς δε μου έλεγαν με τι τιμολόγιο θα πάω. Τελικά μου απάντησαν μετά από καιρό ότι θα πάω με το παλιό αφού η αίτηση μου έγινε online πριν την αλλαγή.

Καιω κάτω από 300 κιλοβατώρες συνήθως 200-250 ( ένα μήνα 

 τις πέρασα φέτος 350) αν και ήθελα να βάλω aircondition φέτος για τη ζέστη. 

Αξίζει πιστεύετε να προχωρήσω την αίτηση του my home online ή να περιμένω να δω τι θα γίνει με επιδοτήσεις αλλαγές στη χονδρική κτλ τους επόμενους μήνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, 4NIKOS1986 είπε

Με πήραν τηλέφωνο για το zero της Walt and volt.Τοχει κοιτάξει κανείς αν υπάρχει παγίδα γτ μου ανέφεραν για χρέωση με τιμή χονδρικής,χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής και αμοιβή της εταιρείας 2€ ανά 100kwh

Μουφα είναι... Άστο... Πήγαινε παρακατω... Κοίταξε πισω σελίδες να δεις.. 

7 λεπτά πριν, takhs91 είπε

Καλησπέρα αγαπητοί,

Στο τέλος του μήνα (μετά και από 2 μηνών παράταση που απαίτησα βάση όρων) το εξαιρετικό Σπίτι μου V1 Ν  της Volterra που είχα φτάνει στο τέλος του.  Θα με πάνε στο 360 ξεγνοιασια που έχει ρήτρα αναπροσαρμογής και πάγιο 3.5. Το σπίτι το νοίκιασα πέρυσι οπότε δεν έχω προλάβει να το δηλώσω ακόμα πρώτη κατοικία, θα το κάνω αυτή ή την άλλη βδομάδα αλλά δεν ξέρω πότε θα μπει στη λίστα που δίνει ο δεδδηε στους παρόχους για να παίρνω επιδότηση

Είχα κάνει αίτηση για my home online με 0.17 0.13 στη ΔΕΗ μια μέρα πριν την αλλαγή τιμής αλλά τη άφησα στη μέση (δεν έστειλα τα χαρτιά που ζητάνε) καθώς δε μου έλεγαν με τι τιμολόγιο θα πάω. Τελικά μου απάντησαν μετά από καιρό ότι θα πάω με το παλιό αφού η αίτηση μου έγινε online πριν την αλλαγή.

Καιω κάτω από 300 κιλοβατώρες συνήθως 200-250 ( ένα μήνα 

 τις πέρασα φέτος 350) αν και ήθελα να βάλω aircondition φέτος για τη ζέστη. 

Αξίζει πιστεύετε να προχωρήσω την αίτηση του my home online ή να περιμένω να δω τι θα γίνει με επιδοτήσεις αλλαγές στη χονδρική κτλ τους επόμενους μήνες?

Εννοείται ότι θα πρεπει  να προχωρησεις.. Έχεις αργήσει ήδη... Δεν θα; βρεις αυτές τις τιμές.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...