Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Από Protergia σταθερό που έληξε (άρα πήγα σε αορίστου με ρήτρα) έκανα αίτηση στη ΔΕΗ για Γ1Ν.

 Μου σκάσανε λοιπόν τηλεφώνημα από Protergia που μου λένε σε πάμε σε MVP με πολύ χαμηλότερες χρεώσεις Kwh (παραπλανητικές) αλλά σου δίνουμε και 90€ πίστωση στον επόμενο λογαριασμό να μείνεις σε εμάς, και ετήσιο συμβόλαιο ασφάλισης Ηλεκτρικών Οικιακών Συσκευών για ένα (1) έτος αξίας 5000€. 

 

 Και εδώ τίθεται το δίλλημα  : Τι κάνουμε; 

Παρεμπιπτόντως την εγγύηση (100€) η ΔΕΗ στην πιστώνει μετά από ενεργοποίηση πάγιας εντολής (από το συμβόλαιο που μου έκαναν) και το αυτό κάνει και η Protergia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, nevag είπε

 Από Protergia σταθερό που έληξε (άρα πήγα σε αορίστου με ρήτρα) έκανα αίτηση στη ΔΕΗ για Γ1Ν.

 Μου σκάσανε λοιπόν τηλεφώνημα από Protergia που μου λένε σε πάμε σε MVP με πολύ χαμηλότερες χρεώσεις Kwh (παραπλανητικές) αλλά σου δίνουμε και 90€ πίστωση στον επόμενο λογαριασμό να μείνεις σε εμάς, και ετήσιο συμβόλαιο ασφάλισης Ηλεκτρικών Οικιακών Συσκευών για ένα (1) έτος αξίας 5000€. 

 

 Και εδώ τίθεται το δίλλημα  : Τι κάνουμε; 

Παρεμπιπτόντως την εγγύηση (100€) η ΔΕΗ στην πιστώνει μετά από ενεργοποίηση πάγιας εντολής (από το συμβόλαιο που μου έκαναν) και το αυτό κάνει και η Protergia. 

Να παρεις με email  τις τιμές γραπτώς..  Και να δεις αν σου λένε αλήθεια... Και να δεις αν υπάρχουν διάφορες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Να παρεις με email  τις τιμές γραπτώς..  Και να δεις αν σου λένε αλήθεια... Και να δεις αν υπάρχουν διάφορες.. 

Έχω πάρει τις τιμές γραπτώς με μνμ του πωλητή από την Protergia, ουσιαστικά το MVP με έκπτωση συνέπειας 50% 0,05514€/Kwh ημέρας και 0,03949€/Kwh νύχτας ενώ εκτός συνέπειας η έκπτωση πάει στο 30%. Ακόμη στο γραπτό μνμ τους αναφέρεται "Πίστωση ποσού παραμονής στην εταιρία .... 90€" καθώς και η προσφορά για ασφαλιστική κάλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nevag είπε

Έχω πάρει τις τιμές γραπτώς με μνμ του πωλητή από την Protergia, ουσιαστικά το MVP με έκπτωση συνέπειας 50% 0,05514€/Kwh ημέρας και 0,03949€/Kwh νύχτας ενώ εκτός συνέπειας η έκπτωση πάει στο 30%. Ακόμη στο γραπτό μνμ τους αναφέρεται "Πίστωση ποσού παραμονής στην εταιρία .... 90€" καθώς και η προσφορά για ασφαλιστική κάλυψη.

Κατέβασε το excel του κοράκιου, σβήσε το 0.11 και κάντο 0.055.

Πάλι τα ίδια βγαίνει με τη ΔΕΗ... επίσης η ΔΕΗ είναι χωρίς δέσμευση, η Protergia έχει 24μηνη δέσμευση.

Σχετικά με τα 90 ευρώ bonus ρώτα αν πρέπει να τα επιστρέψεις σε περίπτωση που φύγεις πριν το 24μηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nevag είπε

Έχω πάρει τις τιμές γραπτώς με μνμ του πωλητή από την Protergia, ουσιαστικά το MVP με έκπτωση συνέπειας 50% 0,05514€/Kwh ημέρας και 0,03949€/Kwh νύχτας ενώ εκτός συνέπειας η έκπτωση πάει στο 30%. Ακόμη στο γραπτό μνμ τους αναφέρεται "Πίστωση ποσού παραμονής στην εταιρία .... 90€" καθώς και η προσφορά για ασφαλιστική κάλυψη.

ρωτα ποσο κανει μια ασφαλεια περιεχομενου σπιτιου για οπως λες 5000 αξια. Θα εκπλαγεις ποσο λιγα κοστιζει. Θελω να πω, μη θεωρεις οτι σου κανουν κανα απιστευτο δωρο και βασιζεις την οποια αποφαση σου σε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nevag είπε

Έχω πάρει τις τιμές γραπτώς με μνμ του πωλητή από την Protergia, ουσιαστικά το MVP με έκπτωση συνέπειας 50% 0,05514€/Kwh ημέρας και 0,03949€/Kwh νύχτας ενώ εκτός συνέπειας η έκπτωση πάει στο 30%. Ακόμη στο γραπτό μνμ τους αναφέρεται "Πίστωση ποσού παραμονής στην εταιρία .... 90€" καθώς και η προσφορά για ασφαλιστική κάλυψη.

το εχω στο υποκατασκευή φύλλο του excel , βάλε κατανάλωση και παίξε με τιμές επιδότησης και χοντρικής

ρώτα για τα 90€ αν επιστρέφονται όπως είπε ο ekrepali , δες τη ρήτρα αποχώρησης και βλέπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nevag είπε

Και εδώ τίθεται το δίλλημα  : Τι κάνουμε; 

Δεν είναι θέμα διλήμματος, αλλά ερωτήματος : ν' αναρωτηθείς εάν αξίζει να είσαι σε μία εταιρία που προσπαθεί με χάντρες και καθρεφτάκια (και ακόμη και γι' αυτά να υπάρχουν πιθανές παγίδες), να σε κρατήσει, ή μάλλον, να μην σε αφήσει να φύγεις, δεσμεύοντάς σε κι από πάνω για 2 χρόνια. Τους ρώτησες τί είδους ποινής πρόωρης αποχώρησης έχουν; Τί ποσά και υπό ποιες συνθήκες χρεώνονται; Εμένα πάντως δεν μου αρέσει που μια εταιρία έχει το σχετικό ζήτημα "εξαφανισμένο" με "ψιλά γράμματα" στην σελίδα του προγράμματος, και μάλιστα,,,,σκιασμένα κι όλας (χωμένο κι αυτό στους γενικούς όρους). Ούτε μου αρέσει που ακόμη και στον ΔΕΚΑΤΟ-ΟΔΓΟΟ μήνα, χρεώνουν πενηντάρικο (...μωρέ ακόμη και την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ, 30άρι χρεώνουν.....). Δεν ξέρω τι σου λένε εσένα αυτά, αλλά για μένα μόνο χαρακτηρισμοί (που δεν θα γράψω), χωράνε, την στιγμή που δεν θα έπρεπε ΚΑΝ σε ρητροπρόγραμμα, να υπάρχει ποινή πρόωρης αποχώρησης...Εμένα "φυλακή" μου ακούγεται.

Όσο για το περίφημο 90άρι, αν τυχόν έχεις ~5.000kWh/έτος, ξέχνα το : στο,,,απορροφά.......(σε σχέση με το Γ1 της ΔΕΗ, άρα το μόνο που μένει είναι η 24μηνη δέσμευση. Γιατί να το κάνεις αυτό λοιπόν στον εαυτό σου; Να πω δηλαδή ότι όντως κάτι σου δίνανε, να το καταλάβαινα....Ειδικά αν τυχόν νοικιάζεις και μπορεί να φύγεις νωρίτερα.)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο την καταγγελια στην Ραε, η volterra απαντησε ως εξης (η σολαρ ουτε καν το εχει δει ακομη).

"Αξιότιμε Πελάτη,

Όπως ήδη έχετε ενημερωθεί, η τροποποίηση των χρεώσεών σας προμήθειας θα πραγματοποιηθεί από την 31/05/2022 και μετά, δηλαδή αφού παρέλθουν 60 ημέρες από την γνωστοποίηση σε εσάς της τροποποίησης. 

Σας ευχαριστούμε"

Εχει νοημα να το απορριψω και να συνεχισω (αφου απαντουν μονο στο δευτερο σκελος της καταγγελιας που αφορουσε στην εναρξη νεας τιμολογησης), επιμενοντας (ματαια μαλλον) να τηρησουν το αρχικο συμβολαιο η να το κλεισω το θεμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μου ήρθε ο τελευταίος λογαριασμός από ΕΛΙΝ. τον βάζω εδώ και θα το κορνιζάρω στο σπίτι.. τέτοια νούμερα δεν πρόκειται να ξαναδώ (δουμε)

0,12 με ρυθμιζόμενες!! 

σύνολο: 75€

με το νέο πρόγραμμα online ΔΕΗ (0,17) + ρυθμιζόμενες σύνολο = 135 (+80%) :( 

και πρέπει να είμαι και χαρούμενος :) 

* δεν έβαλα ΦΠΑ αλλα μικρό το κακό.. 

image.png.c0c09605594100b8c329a3165c84b03b.png

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!! Η πρωτεργια δεν μπαινει καν στον κοπο να απαντησει στις συστασεις του ΣΤΚ να "τα βρουμε" ουσιαστικα και να μου επιστρεψει την μιση ρητρα πισω..Υπενθυμιζω αφορα λογαριασμους 5ο,6ο 2021για ποσο ρητρας 160 ευρω συνολικα.. Τοσο πολυ υπολογιζουν τους "ελεγκτικους μηχανισμους".Μαλιστα τους πηρα τηλ. να δω τι προθεσεις εχουν και μου απαντησαν πως περιμενουν να βγει το ΦΕΚ της κυβερνησης με τις επιδοτησεις της ρητρας και θα πραξουν αναλογως..Τα συμπερασματα δικα σας...

Εντωμεταξυ το ΣΤΚ για να κλεισει το ζητημα μου απαντησε στις 13/5:

H αναφορά σας στο Συνήγορο του Καταναλωτή Αναφορικά με τη διαδικασία διερεύνησης της αναφοράς σας στην Αρχή μας, στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων μας (άρθρο 4 ν. 3297/2004), και έχοντας υπόψη τη μη απάντηση της εταιρίας ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ Α.Ε. στην από 14840/12.4.2022 έγγραφη Σύσταση της Αρχής μας εντός της προθεσμίας που είχε τεθεί, σας ενημερώνουμε ότι η διαδικασία συμβιβαστικής επίλυσης ενώπιον της Αρχής μας ολοκληρώθηκε. Περαιτέρω, σας ενημερώνουμε ότι ο Συνήγορος του Καταναλωτή, εξαντλώντας το διαμεσολαβητικό του ρόλο και τις αρμοδιότητές του, θα προχωρήσει στη δημοσιοποίηση του έγγραφου πορίσματος για την υπόθεσή σας, σύμφωνα με τα διαλαμβανόμενα στην παρ. 5 του άρθρ. 4 του ν. 3297/2004 (ΦΕΚ Α΄ 259), κοινοποιώντας το στις αρμόδιες για τον έλεγχο και την επιβολή κυρώσεων αρχές και υπηρεσίες και θα θέσει την υπόθεσή σας στο αρχείο. Τέλος, σας ενημερώνουμε και πάλι ότι σχετικά με την επίλυση της ως άνω διαφοράς σας, καθώς και τον έλεγχο τήρησης της κείμενης νομοθεσίας η οποία διέπει την Αγορά Ηλεκτρικής Ενέργειας και την επιβολή διοικητικών κυρώσεων, μπορείτε να υποβάλετε αναφορά στη Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας. Σας ευχαριστούμε που απευθυνθήκατε στο Συνήγορο του Καταναλωτή και παραμένουμε στη διάθεση σας για κάθε πρόσθετη πληροφορία ή διευκρίνιση.

Να το κοινοποιησω ΡΑΕ εχει νόημα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, skiace είπε

Εχει νοημα να το απορριψω και να συνεχισω (αφου απαντουν μονο στο δευτερο σκελος της καταγγελιας που αφορουσε στην εναρξη νεας τιμολογησης), επιμενοντας (ματαια μαλλον) να τηρησουν το αρχικο συμβολαιο η να το κλεισω το θεμα ;

δεν έχει νόημα να επιμείνεις , απλά αναφέρεις το να παρέμβει η ΡΑΕ για το να ελέγξει αν ήταν έμμεση αύξηση πελατολογίου και δεν το κλείνεις

7 λεπτά πριν, userAnon είπε

μου ήρθε ο τελευταίος λογαριασμός από ΕΛΙΝ. τον βάζω εδώ και θα το κορνιζάρω στο σπίτι.. τέτοια νούμερα δεν πρόκειται να ξαναδώ (δουμε)

δυστυχώς ....

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Να το κοινοποιησω ΡΑΕ εχει νόημα;;

ανοίγεις αίτημα στο myrae και αναφέρεις το ιστορικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν έχει νόημα να επιμείνεις , απλά αναφέρεις το να παρέμβει η ΡΑΕ για το να ελέγξει αν ήταν έμμεση αύξηση πελατολογίου και δεν το κλείνεις

το εκανα αν και επανω επανω εχει την ενδειξη "ολοκληρωση του αιτηματος. Το αιτημα σας εχει ολοκληρωθει."  Το σχολιο (που ,ου υποδειξες) ειναι στο πλαισιο ανταλλαγης μηνυματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, skiace είπε

το εκανα αν και επανω επανω εχει την ενδειξη "ολοκληρωση του αιτηματος. Το αιτημα σας εχει ολοκληρωθει."  Το σχολιο (που ,ου υποδειξες) ειναι στο πλαισιο ανταλλαγης μηνυματων.

έκλεισε δηλαδή ? ανέβασε ένα screenshot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε ο Εκκαθαριστικός της ΕΛΙΝ στον On οικιακό περιόδου 6/12 -4/4 στα 2634.91€!!! 1571€ η ρήτρα αναπροσαρμογής.  Η μητέρα μου σε Volton με λίγο μικρότερη  κατανάλωση και ίδια χρονική περίοδο, ο Εκκαθαριστικός στα 1500€. Είναι φυσιολογική αυτή η διαφορά; Μπορώ να κάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Είναι φυσιολογική αυτή η διαφορά;

ανέβασε λογαριασμό

4 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Μπορώ να κάνω κάτι;

αμφισβήτηση (δες προτεινόμενη ανάρτηση) , δικηγόρο , ΙΝΚΑ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...