Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, u_user είπε

Μα δεν θέλω να αφήσω χρέος στο αφμ, φυσικά και θα το πληρώσω αλλά αδυνατώ και πρέπει να φύγω

Οτι νομιζεις...Φυγε και  αν σε αφησουν... Και μετα αν στο κοψουν  το ρευμα τι θα κανεις δηλαδη..Που σιγουρα θα το κανουν αυτο...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα, είμαι στον Ηρων και για το διάστημα 19/2-19/3 με χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογής 0,29 λεπτά. Έχει έρθει και σε άλλους τόσο για αυτό περίπου το διάστημα  ή μόνο εγώ είμαι ο τυχερός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SoulisMafia είπε

Καλημέρα, είμαι στον Ηρων και για το διάστημα 19/2-19/3 με χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογής 0,29 λεπτά. Έχει έρθει και σε άλλους τόσο για αυτό περίπου το διάστημα  ή μόνο εγώ είμαι ο τυχερός; 

Για 10 μήνες περιπου.   Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 2917kWhX0,207128€/kWh= 604,19 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SoulisMafia είπε

Καλημέρα, είμαι στον Ηρων και για το διάστημα 19/2-19/3 με χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογής 0,29 λεπτά. Έχει έρθει και σε άλλους τόσο για αυτό περίπου το διάστημα  ή μόνο εγώ είμαι ο τυχερός; 

Δε βγαίνει άκρη χωρίς να πεις 2 πράγματα παραπάνω. Είχες κυμαινόμενο ανέκαθεν ή είχες σταθερό πρόγραμμα που άλλαξε σε κυμαινόμενο; Είχες χρεωθεί ρήτρα αναπροσαρμογής το προηγούμενο διάστημα; Πόσες κιλοβατώρες έβαλαν στον τελευταίο λογαριασμό; Ήταν έναντι ή εκκαθαριστικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SoulisMafia είπε

Καλημέρα, είμαι στον Ηρων και για το διάστημα 19/2-19/3 με χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογής 0,29 λεπτά. Έχει έρθει και σε άλλους τόσο για αυτό περίπου το διάστημα  ή μόνο εγώ είμαι ο τυχερός; 

0,2930 βγαίνει

απο 20/3 μέχρι σήμερα 0,26

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios

Καλημέρα επειδή δεν έχω ακομα αναλυτικό τον τελευταιο εκκαθαριστικό θα αναφερθώ στο πρόγραμμα που μου πρότεινε η ηρων με 50% εκπτωση αντι για 45%, συμβόλαιο το οποιο θα ειναι για 24μηνες. 

Το πρόγραμμα ονομάζεται "UP ομιλικο". Διαβασα τους ορους αλλα εδω στάθηκα:

Μετά το πέρας των είκοσι τεσσάρων (24) µηνών, παύει η ισχύς των παρόντων Ειδικών Όρων, η Σύµβαση µετατρέπεται σε
αορίστου χρόνου, διέπεται από τους Γενικούς Όρους και οι Ανταγωνιστικές Χρεώσεις για την προµήθεια ηλεκτρικής ενέργειας θα υπολογίζονται βάσει της Συµφωνηθείσας Τιµής και της Χρέωσης Παγίου του παρόντος Εµπορικού Προγράµµατος, όπως αυτές ορίζονται στην Αίτηση Προµήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας.

 

Δεν μπορω να καταλαβω τι θα ισχυει μετα το περας του συμβολαιου. Θα ειμαι στον "αέρα";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, stylish είπε

Δεν μπορω να καταλαβω τι θα ισχυει μετα το περας του συμβολαιου. Θα ειμαι στον "αέρα";

Όλοι είμαστε στον "αέρα" όταν λήγουν τα συμβόλαια κατα μια έννοια.

το πρόβλημα με αυτό το πρόγραμμα είναι ότι θα είσαι συνεχόμενα στο αέρα μιας και έχει ρήτρα αναπροσαρμογής και σε δεσμεύει για 24 μήνες

σελίδα 7

UP_ΟΜΙΛΙΚΟ_ΗΡΩΝ_ΟΙΚΟNOMIKH_ΠΡΟΣΦΟΡΑ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ_22042021.pdf (hcg.gr)

Οι χρεώσεις ενέργειας αφορούν αποκλειστικά στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου για την προμήθεια ηλεκτρικής ενέργειας υπό την προϋπόθεση μη
ενεργοποίησης του δικαιώματος του προμηθευτή να εφαρμόσει όρους αναπροσαρμογής και δεν περιλαμβάνουν τον ΦΠΑ και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή και τώρα δεν ειμαι στον αέρα με το 45% παρολο που ειναι αοριστου;

Επισης και τώρα εχω ρητρα αναπροσαρμογής. Απο τον τελευταίο έναντι:

Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 129kWhX0,225596€/kWh.

Έχω μπερδευτεί αν αξίζει να προχωρήσω ή οχι στο 50% για 2 ετη ή να μεινω στο 45% για αοριστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stylish είπε

Έχω μπερδευτεί αν αξίζει να προχωρήσω ή οχι στο 50% για 2 ετη ή να μεινω στο 45% για αοριστου.

Δεν είμαι και ο πιο ειδικός για να σου απαντήσει. Αλλά για 5% το οποίο είναι εντελώς στον αέρα δεν θα δεσμευόμουν για 2 χρόνια. Αν θα έκανα κάτι σε αυτή την φάση θα πηγαινα στο Γ1 της ΔΕΗ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SoulisMafia είπε

Καλησπέρα, ο λογαριασμός είναι έναντι και όντως η ρήτρα είναι 0,2930 απλά είπα να το γράψω στρογγυλά :P 

...δεν είναι η στρογγυλοποίηση το θέμα, αλλά έτσι όπως το έγραψες στην αρχή ("μου ήρθε ρήτρα 0,29" και εκείνο το "τυχερός"), και εγώ στην αρχή (όπως ο ekrepali) νόμισα εννοούσες το συνολικό ποσό αναπροσαρμογής (και όχι την επιβάρυνση επί της κιλοβατώρας). Βέβαια στο τέλος του λογαριασμού, το γράφουν καθαρότερα (ότι ένα 92άρι αφορά την αναπροσαρμογή, με ανάλυση, ενώ στην αρχή απλά το αναφέρουν ως "επιπλέων χρεώσεις").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και μας διαβάζουν. Με κάλεσε η energy motor oil και ειπε οτι δινει στα 6 λεπτά (0,0619) την κιλοβατώρα αλλά εγγυάται χαμηλή ρήτρα αναπροσαρμογής σε σχέση με ήρων καθώς, από οτι ειπε ο πωλητής, παράγει περισσότερο ρεύμα.

Σύμφωνα με τον πωλητή η ηρων έχει ρητρα 70%, ενώ η energy motor oil θα έχει μαξ 25%. Καναμε και ενα παραδειγμα και εβγαινε θεαματικά χαμηλότερος ο λογαριασμος.

Στην ερώτηση αν φαίνεται κάπου το 25% στο συμβόλαιο, η απάντηση ήταν αρνητική και εκει ήταν που με προβλημάτισε.

Έχεις κανείς εμπειρία απο τη energy motor oil ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, stylish είπε

εμπειρία απο τη energy motor oil ?

nrg θυγατρική της motor oil υποθέτω.

Γενικά καμία εμπιστοσύνη σε πωλητές, ούτε από το τηλέφωνο, ούτε από κοντά.

Μελέτη στο λογιστικό φύλλο εδώ (πάνω πάνω) και αναμονή για εξελίξεις.

Ούτε δίνουμε σημασία σε εξαγγελίες του στυλ "θα καταργηθεί η ρήτρα από Ιούλιο" ανήκουν σε άλλο θέμα με περιεχόμενο "παραμύθια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, stylish είπε

Aλλά εγγυάται χαμηλή ρήτρα αναπροσαρμογής σε σχέση με ήρων καθώς, από οτι ειπε ο πωλητής, παράγει περισσότερο ρεύμα. Σύμφωνα με τον πωλητή η ηρων έχει ρητρα 70%, ενώ η energy motor oil θα έχει μαξ 25%. Καναμε και ενα παραδειγμα και εβγαινε θεαματικά χαμηλότερος ο λογαριασμος.

Κάτσε να σου πω και το άλλο με τον Τοτό 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...