Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα με βολευει καπως ετσι
2 ασχετα προγραμματα με αλλη kwh και παγιο 
να βλεπω γρηγορα τι kwh τελικα μου δινουν σε σχεση με το 0,088 που εχω τωρα και θα τελειωσει :(

 

image.jpeg

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχεις απολυτο δικιο! τελικα δε καταλαβα ποιοι δε δεσμευουν πλεον...
και αν ειναι να μη δεσμευτεις αλλα να τρως καμπανες με την ελπιδα οτι καποτε θα φτιαξουν; :P

το fixed που ειχα κλεισει ειχε δεσμευση 1 χρονο και τωρα παρακαλαω να ηταν παραπανω :P

τελικα το πινακακι με τη συγκριση των 2 πακετων ειναι σωστο;;;;

το πινακακι ισχυει για καθε καταναλωση ΑΛΛΑ προφανως αλλαζει η επιδοτηση, σωστα; παντα σε λογικα πλαισια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akaloith είπε

τελικα το πινακακι με τη συγκριση των 2 πακετων ειναι σωστο;;;;

εξαρτάται απο πάρα πολλά

αν υπολογίζεις περίπτωση απο 150-300kw και για >300kw,

αν είχες 2μέρες απο Μάρτιο και άλλες ήταν απο Απρίλιο πάλι 0,182 θα έβγαζε ή το υπολογίζεις σωστά αναλογικά?

4 λεπτά πριν, akaloith είπε

τελικα δε καταλαβα ποιοι δε δεσμευουν πλεον...

αφού δεν έχεις δει το excel της προτεινόμενης ανάρτησης ακόμα

5 λεπτά πριν, akaloith είπε

το fixed που ειχα κλεισει ειχε δεσμευση 1 χρονο και τωρα παρακαλαω να ηταν παραπανω :P

τυχερός ήσουν που ε στο αλλάξανε στο 6μηνο πάνω όπως πολλούς , μάλλον επειδή έχεις μικρή κατανάλωση σε ξεχάσανε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειπαμε με τις kwh αλλαζει η επιδοτηση, βαζεις αλλη επιδοτηση γι αυτο και τη ζηταει
φυσικα και ειναι αναλογικα και φτιαχνει με την ημερομηνια προφανως γι αυτο ΚΑΙ ΤΗ ΖΗΤΑΕΙ

παντως θα ξαναπω ειναι πιο ευκολο να παιζεις με κοστος kwh και οχι τελικο ποσο γιατι εχεις για μετρο συγκρισης το 0,22 του fixed ΔΕΗ που ειναι η "ευκολη" λυση γι αυτους που δε θελουν υπολογισμους
 

το excel φυσικα και το δα αλλα εχει μεσα της παναγιας τα ματια και δε βγαζω ακρη :P

εγω ειχα ενα πακετο με 0,055kwh και φθηνο παγιο
μου βαλαν ρητρα 20ευρω τριπλασιαζοντας το ρευμα
φαγανε καταγγελια
μου δωσαν τη μια ρητρα πισω και μου προτειναν fixed 0.088 με 0 παγιο που ειναι κουκλακι για 1 χρονο
δεν ειχα fixed μου το βαλαν αφου μου δωσαν την επιλογη fixed or φυγε χωρις ρητρα αποχωρησης
μετα τη καταγγελια ολα αυτα και 8ο του 21 μπηκα στο fixed για 1 χρονο
υπηρχε περιπτωση παλι να το αλλαξουν;;;;

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akaloith είπε

το excel φυσικα και το δα αλλα εχει μεσα της παναγιας τα ματια και δε βγαζω ακρη :P

για τη δέσμευση σου είπα να τσεκάρεις,ποια προγράμματα δεν έχουν ,  αν δεν το καταλαβαίνεις είναι άλλο θέμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Προγράμματα 22/4/22 15:06
ΔΕΗ Γ1Ν
Ηρών Home 1N
Fisiko Aerio Ρεύμα Οικιακό Ν
Elin Next! N
Elin On! οικιακό
Elin Smart! HOME
Ηρών Up!
Ηρών 24/7 νυχτερινό
NRG BASIC Ν
Volton Fixed(?!) KOT
Volterra 360° ΞΕΓΝΟΙΑΣΙΑ
Volterra 360° Πράσινο
Solar S1N
WeBlue
WeGreen

 

αυτα λοιπον, κανε κανα sort ανα δεσμευση :P
συγχαρητηρια κ ευχαριστουμε για τη βοηθεια και τη δουλεια σου

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, korakios είπε

εδώ δε σχολιάζουμε αν είναι φυσιολογικό , αλλά αν είναι σωστή η χρέωση ή όχι

για φυσιολογικά , ηθικά κτλ , σε άλλο θέμα

για να σου απαντήσει κάποιος πρέπει να ξέρει πόσο θα είναι η χοντρική και οι επιδοτήσεις στο μέλλον

επίσης εκτός της χρέωσης ισχύος , ρώτησες* στη we αν έχουν (που είχαν) , όριο κατανάλωσης στο Γ22 ??

*ρώτησες = γραπτώς μέσω email

καλημερα και χρονια πολλα.

ουτε καν σκεφτηκα να ρωτησω κατι τετοιο.

εχω κανει εκδηλωση ενδιαφεροντος και οταν επικοινωνησουν μαζι μου θα το ρωτησω και αυτο.

αν ειναι δυνατον, ποσο περιπλοκη εχει καταντησει η συμβαση ρευματος.

15 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Εγω παντα θα προτιμω σταθερο σε σχεση με τα κυμαινομενα και στο οικιακο και στα Γ22 που εχω.

Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και απολυτα σωστο ομως γιατι δεν ξερουμε τι ξημερωνει.Δηλαδη τι επιδοτησεις θα δωσουν και σε ποια επιπεδα θα κινηθει η ΤΕΑ και που θα κινηθουν τα σταθερα φυσικα.

Η αποφαση ειναι δικη σου μιας οπου κι αν παμε με τα Γ22 ειμαστε καμμενοι.

και εγω υπερ του σταθερου ειμαι. Τις οικιακες παροχες μου τις ειχα μετατρεψει σε σταθερα απο το Σεπτεμβριο του 21. και το Γ22. Ας οψεται ο Σουμπασης με την αλλαγη τιμολογιου.

Εννοειται πως δεν ζητω απο κανενα να γινει μαντης η να αναλαβει οποιαδηποτε ευθυνη. Γνωμες προσπαθω να μαζεψω για να αποφασισω ηρεμα οσο εχω ακομα το χρονικο περιθωριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα σύνδεση ρεύμα  επαγγελματικό το fix power business 1 με EFA energy στις 11 Μαρτίου τελευταία μέρα πριν λήξει αυτό το πρόγραμμα. Ξέρει κανείς αν θα τιμήσουν τη διετή συμφωνία που υποτίθεται ότι υπέγραψα και πότε θα πάρω τον 1ο λογαριασμό.μπορω να βάλω την ενδειξη του μετρητή έχοντας efa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, kobe1326 είπε

Ξέρει κανείς αν θα τιμήσουν τη διετή συμφωνία που υποτίθεται ότι υπέγραψα

περιμένεις σοβαρή απάντηση ?

45 λεπτά πριν, kobe1326 είπε

και πότε θα πάρω τον 1ο λογαριασμό.μπορω να βάλω την ενδειξη του μετρητή έχοντας efa?

νομίζω ανα δίμηνο εκδίδει λογαριασμούς , καταχώρηση μέσω ΔΕΔΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kobe1326 είπε

Παιδιά έκανα σύνδεση ρεύμα  επαγγελματικό το fix power business 1 με EFA energy στις 11 Μαρτίου τελευταία μέρα πριν λήξει αυτό το πρόγραμμα. Ξέρει κανείς αν θα τιμήσουν τη διετή συμφωνία που υποτίθεται ότι υπέγραψα και πότε θα πάρω τον 1ο λογαριασμό.μπορω να βάλω την ενδειξη του μετρητή έχοντας efa?

Δεν υποστηρίζει self metering η ΕΦΑ. Και οι έναντι που έστελναν, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, ήταν ότι ναναι. 

Είχα κι εγώ δύο χρόνια συμβόλαιο και στο δίμηνο έστειλαν ειδοποίηση για αλλαγή τιμής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2022 στις 3:59 ΜΜ, korakios είπε

ναι, απο πάντα έτσι ήταν στο πρόγραμμα που είσαι

καταγγελια στην ΡΑΕ αξιζει να κανω η χασιμο χρονου και απλα να κοιταξω να αλλαξω προγραμμα/παροχο και να παω σε καποιο χωρις Ρητρα εφοσον εχω και νυχτερινο και συντομα θα μπορω να παρω και Κοινωνικο τιμολογιο ?

το excel το κοιταξα λιγο αλλα ψιλο χαθηκα, οι προηγουμενοι 2 εκκαθαριστικοι ηταν 100 και 200 ευρω οποτε δεν ειχε χτυπησει καμπανακι για να το ψαξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, s3lin1 είπε

καταγγελια στην ΡΑΕ αξιζει να κανω η χασιμο χρονου

το τι θα κάνεις με τα λεφτά σου δε μου πέφτει λόγος , ίσως για τα δικαιώματά σου μιας και επηρεάζουν και τα δικά μου , αλλά κάνε ότι νομίζεις ....

2 λεπτά πριν, s3lin1 είπε

το excel το κοιταξα λιγο αλλα ψιλο χαθηκα

4ο φύλλο , σταθερό vs κυμαινόμενο , ότι δεν καταλαβαίνεις ρωτάς πολύ συγκεκριμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Δεν υποστηρίζει self metering η ΕΦΑ. Και οι έναντι που έστελναν, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, ήταν ότι ναναι. 

Είχα κι εγώ δύο χρόνια συμβόλαιο και στο δίμηνο έστειλαν ειδοποίηση για αλλαγή τιμής...

Σ'ευχαριστω για την απάντηση, να προετοιμαζομαι δηλαδή σιγά σιγά.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

το τι θα κάνεις με τα λεφτά σου δε μου πέφτει λόγος , ίσως για τα δικαιώματά σου μιας και επηρεάζουν και τα δικά μου , αλλά κάνε ότι νομίζεις ....

απλα προσπαθω να καταλαβω τι παιζει με τη ρητρα. οταν εκανε το προγραμμα η μητερα μου δεν ηξερε τιποτα για ρητρες κλπ γιαυτο πηγε και εκει. τωρα που ηρθε αυτος ο εκκαθαριστικος δεν γινεται ξαφνικα να βρω 600 € και προσπαθω να δω αν υποχρεωτικα πληρωνω οτι και να γινει η μπορει να μειωθει το ποσό.

επισης συνεχως ακουγεται οτι δεν πληρωνουν τους εκκαθαριστικους λογω ρητρας και κανουν προσφυγες κλπ. γι αυτο ρωταω μηπως μαζεψω πληροφοριες και βγαλω ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...