Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
3 λεπτά πριν, el_tavlador είπε

Είναι φυσιολογικό να έχει ρήτρα και ο έναντι ενώ μέχρι Φεβρουάριο δεν είχε;

πλέον βάζουν και σε έναντι

3 λεπτά πριν, el_tavlador είπε

Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος και να έχω διπλοχρεωθεί τη ρήτρα για το διάστημα 08/02/2022 - 08/03/2022; Πως μπορώ να επαληθεύσω τον υπολογισμό;

αν αφαιρέθηκε και η ρήτρα του έναντι στον εκκαθαριστικό

είναι oftopic

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, korakios είπε

στο σύνολο πάει

δηλαδη πληρωνω τιμη που με χρεωνει ο παροχος για τις Χ  kWh και μετα ξανα πληρωνω για τις ιδιες kWh με ρητρα αναπροσαρμογης και προστιθενται τα ποσα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, s3lin1 είπε

δηλαδη πληρωνω τιμη που με χρεωνει ο παροχος για τις Χ  kWh και μετα ξανα πληρωνω για τις ιδιες kWh με ρητρα αναπροσαρμογης και προστιθενται τα ποσα ?

ναι, απο πάντα έτσι ήταν στο πρόγραμμα που είσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με εχει εκνευρισει η αναποφασιστικοτητα μου για την επιλογη στο Γ22.

volterra κυμαινομενο (~500€ λιγοτερο/ετος) η we yellow σταθερο ;

βοηθηστε βρε παιδια να το ληξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αυτο που μου αρεσει ειναι οτι μας το πασαραν (για την ρητρα λεω) και εμεις τα θεωρούμε ολα πλέον φυσιολογικά.

...ναι είναι λογικο 

...σωστα σε χρέωσαν ...ετσι είναι

Δείγματα απο απαντήσεις

Καλό Πάσχα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εμενα αυτο που μου αρεσει ειναι οτι μας το πασαραν (για την ρητρα λεω) και εμεις τα θεωρούμε ολα πλέον φυσιολογικά.

...ναι είναι λογικο 

...σωστα σε χρέωσαν ...ετσι είναι

Δείγματα απο απαντήσεις

Καλό Πάσχα

εδώ δε σχολιάζουμε αν είναι φυσιολογικό , αλλά αν είναι σωστή η χρέωση ή όχι

για φυσιολογικά , ηθικά κτλ , σε άλλο θέμα

6 λεπτά πριν, skiace είπε

με εχει εκνευρισει η αναποφασιστικοτητα μου για την επιλογη στο Γ22.

volterra κυμαινομενο (~500€ λιγοτερο/ετος) η we yellow σταθερο ;

βοηθηστε βρε παιδια να το ληξω.

για να σου απαντήσει κάποιος πρέπει να ξέρει πόσο θα είναι η χοντρική και οι επιδοτήσεις στο μέλλον

επίσης εκτός της χρέωσης ισχύος , ρώτησες* στη we αν έχουν (που είχαν) , όριο κατανάλωσης στο Γ22 ??

*ρώτησες = γραπτώς μέσω email

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, skiace είπε

με εχει εκνευρισει η αναποφασιστικοτητα μου για την επιλογη στο Γ22.

volterra κυμαινομενο (~500€ λιγοτερο/ετος) η we yellow σταθερο ;

βοηθηστε βρε παιδια να το ληξω.

Εγω παντα θα προτιμω σταθερο σε σχεση με τα κυμαινομενα και στο οικιακο και στα Γ22 που εχω.

Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και απολυτα σωστο ομως γιατι δεν ξερουμε τι ξημερωνει.Δηλαδη τι επιδοτησεις θα δωσουν και σε ποια επιπεδα θα κινηθει η ΤΕΑ και που θα κινηθουν τα σταθερα φυσικα.

Η αποφαση ειναι δικη σου μιας οπου κι αν παμε με τα Γ22 ειμαστε καμμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα τελικό λογαριασμό από ΗΡΩΝ σε επαγγελματικό λογαριασμό με 25% έκπτωση συνέπειας.

Έκανα chat στο my heron σχετικά με την απόδοση της έκπτωσης συνέπειας του τελικού και η απάντηση ήταν:

“Θα ήθελα να σας ενημερώσουμε ότι η έκπτωση συνέπειας ισχύει για τις εμπρόθεσμες πληρωμές του εκάστοτε προηγούμενου εκδοθέντα λογαριασμού και αποδίδεται στον αμέσως επόμενο που θα εκδοθεί. Ως εκ τούτου μετά την έκδοση του Τελικού Εκκαθαριστικού λογαριασμού και δεδομένου ότι η συνεργασίας μας θα έχει ήδη διακοπή δεν θα αποδοθεί κάποια έκπτωση.”

Στη συνέχεια, σύμφωνα με τις οδηγίες του korakios ζήτησα την έκδοση έκτακτου πιστωτικού και η απάντηση ήταν η ίδια.

Να κάνω καταγγελία στην ΡΑΕ; Υπάρχουν παρόμοιες περιπτώσεις που έχουν δικαιωθεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fotis1997 είπε

Να κάνω καταγγελία στην ΡΑΕ; Υπάρχουν παρόμοιες περιπτώσεις που έχουν δικαιωθεί; 

...γιατί, ΔΕΝ είναι μονόδρομος το να κάνεις...;

Ή θες να τους αφήσεις στον Ήρωνα να περνάει το δικό τους (που είναι ΑΠΑΡΕΔΕΚΤΗ τακτική, καθώς κοροϊδεύουν τον κόσμο/του τρώνε λεφτά με αυτήν); Ή μήπως πληρώνεις κάτι στην ΡΑΕ για την καταγγελία, ή θα έχεις επιπτώσεις αν δεν σε δικαιώσουν;

Ναι είναι σπάσιμο να κάθεσαι να γράφεις και να το έχεις στην άκρη του μυαλού τί θα γίνει,,,αλλά δεν είναι και τραγικό σαν "κόστος". Και να πω ότι σου φάγανε "μια χούφτα Ευρώ", να πω ΟΚ, ασ' το - αλλά δεν είναι έτσι...Το θέμα είναι ότι ΑΝ σε δικαιώσει η ΡΑΕ, θα υπάρχει και σαν "προηγούμενο" και ίσως από εδώ και πέρα να καλοσκεφτούν από τον Ήρωνα πριν ξανακοροϊδέψουν κοσμάκη με τον "επόμενο" λογαριασμό...Και είναι πια και ώρα της ΡΑΕ ν' αρχίσει ν' ασχολείται με τα ζόρια του κόσμου. Γι' αυτό, κάνε ό,τι θες, αλλά καλό θα ήταν να μην απλά τους την χαρίσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Εγω παντα θα προτιμω σταθερο σε σχεση με τα κυμαινομενα και στο οικιακο και στα Γ22 που εχω. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και απολυτα σωστο ομως γιατι δεν ξερουμε τι ξημερωνει.Δηλαδη τι επιδοτησεις θα δωσουν και σε ποια επιπεδα θα κινηθει η ΤΕΑ και που θα κινηθουν τα σταθερα φυσικα.

 

Μέχρι 0.20 κι εγώ πάω σταθερό... αλλά αν είναι να δώσω 0.30+, άντε γεια. Στα κυμαινόμενα αν γίνει από Ιούνιο αυτό που διαβάζουμε στις ειδήσεις δηλαδή επιβολή πλαφόν, χλωμό το κόβω να πέσει η τελική τιμή κάτω από 0.20.

34.jpg.75edf21617ea9d78395ec015ae25fe60.jpg

Πχ για τη σημερινή μέρα που μάλιστα είχαμε 38% ΑΠΕ, η ΤΕΑ ήταν 252Ε/ΜWh. Στις ΑΠΕ δε θα έμπαινε πλαφόν, καθώς το κόστος ήταν ήδη πολύ χαμηλό, περίπου 50Ε/ΜWh. Στα υδρουλεκτρικά που ήταν περίπου 80Ε/Mwh ακόμα κι αν έμπαινε πλαφόν δε θα είχε νόημα καθώς αποτελούν μόλις το 2.6% του μείγματος.

Στο 50% του μείγματος (εισαγωγές και αέριο) δε μπορεί να μπορεί να πλαφόν. Που καταλήγουμε λοιπόν... ότι θα γίνει μια τρύπα στο νερό.

Αν δε καταλαβαίνω κάτι σωστά, διορθώστε με.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Μέχρι 0.20 κι εγώ πάω σταθερό... αλλά αν είναι να δώσω 0.30+, άντε γεια.

Αναλογα πως θα παει τωρα το καλοκαιρι και ειδικα μετα τον χειμωνα θα κινηθουμε.

Εννοειται οτι κι εγω πανω πανω απο 0,30 δεν μπορω να παω.Και ν'αναγκαστω να παω αν ξεφυγει η κατασταση δεν θα πληρωνω τιποτα απλως.Και να εχω παλι δεν θα πληρωνω.Το καλοκαιρι ξερω οτι και με 0,22 δεν βγαινω.Με τιποτα δεν βγαινω τα εχω ολα υπολογισμενα.

Αν μπει πλαφον και μεινει στο 0,15 παλι δυσκολα θα ειναι αλλα δεν μπορω να μην λεω κι ευχαριστω αν σωθω απο τα χειροτερα.

Δεν ξερω η κατασταση ειναι υπερβολικα δυσκολη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/4/2022 στις 1:03 ΠΜ, korakios είπε

η διαφημιζόμενη τιμή συν προσαύξηση :

(1,18*ΤΕΑ+13-50)/1000

ΤΕΑ κοιτάς

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

επειδή κολλά , επέλεξε πρώτα "last year" και μετά βάλε ημερομηνίες (1/4 εως σήμερα)

και παίρνεις το "Average Price" σαν ΤΕΑ στον τύπο υπολογισμού

μετά αφαιρείς την επιδότηση Απριλίου (4ο φύλλο του excel , καρφιτσωμένη ανάρτηση)

ο Μάρτιος βέβαια ήταν φαρμακείο λόγω μεγαλύτερης ΤΕΑ και αισθητά μικρότερης επιδότησης

Αν μείνεις σε κυμαινόμενο απαραίτητα χωρίς δέσμευση

διαφημιζομενη τιμη: 0,05514 ας πουμε στο mvp
average price = ΤΕΑ?????? : 251,91
προσαυξηση: (1,18*ΤΕΑ+13-50)/1000 = 0,2602538
τελικη: 0,315
εκπτωση:
Απρ : 0,27€/kw<150kw/μήνα και 0,21€/kw 150kw έως 300kw , 0,29€/kw για ΚΟΤ
0,315-0,27 = 0,045 ??

1) σωστα;;;;;;;;;;;; ισχυει σε δεη και παροχους;;;;
2) γιατι λεμε +13-50 και δε λεμε απευθειας -37 εκτος αν εκανες καμια παρενθεση λαθος στο τυπο ??
 

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akaloith είπε

0,315-0,27 = 0,045 ??

1) σωστα;;;;;;;;;;;;

για τα πρώτα 150kw (και αν παίρνεις επιδότηση) ναι , και πάντα γιαυτόν το μήνα , αν κάνεις για Μάρτιο θα απογοητευτείς...

13 λεπτά πριν, akaloith είπε

2) γιατι λεμε +13-50 και δε λεμε απευθειας -37 εκτος αν εκανες καμια παρενθεση λαθος στο τυπο ??

γιατί ο μαθηματικός τύπος στην προτέργια είναι 1,18*ΤΕΑ+13 και αν το αποτέλεσμα είναι άνω του 50 😂 τότε εφαρμόζεται ρήτρα , αν είναι ανάμεσα σε 40 με 50 δεν εφαρμόζεται και αν είναι κάτω απο 40 🤣 παίρνεις πίστωση

με τα σημερινά δεδομένα όντως -37 έπρεπε να λέμε κατευθείαν , αλλά επειδή πολλές φορές αλλάζουν τον τύπο (τους συντελεστές ή τα όρια) προτιμώ σπαστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, korakios είπε

για τα πρώτα 150kw (και αν παίρνεις επιδότηση) ναι , και πάντα γιαυτόν το μήνα , αν κάνεις για Μάρτιο θα απογοητευτείς...

γιατί ο μαθηματικός τύπος στην προτέργια είναι 1,18*ΤΕΑ+13 και αν το αποτέλεσμα είναι άνω του 50 😂 τότε εφαρμόζεται ρήτρα , αν είναι ανάμεσα σε 40 με 50 δεν εφαρμόζεται και αν είναι κάτω απο 40 🤣 παίρνεις πίστωση

με τα σημερινά δεδομένα όντως -37 έπρεπε να λέμε κατευθείαν , αλλά επειδή πολλές φορές αλλάζουν τον τύπο (τους συντελεστές ή τα όρια) προτιμώ σπαστά

αντε ας κανω και για μαρτιο με 106kwh
παγιο 4 ευρα ... πρεπει να μπει και αυτο.... δηλαδη η καθε kwh απο τις 106 επιβαρυνεται με 0,0377
kwh 0,055 + 0,0377 = 0,092 ειναι το σωστο  συνυπολογιζοντας και το παγιο
avg = ΤΕΑ = 272,68
προσαυξηση: 0,2847
τελικη: 0,092 + 0,2847 = 0,3767 !
επιδοτηση μαρτιου: 0,15
οποτε 0,37-0,15 = 0,22 βγαινει η kwh τελικα ????
αν ναι παλι ειναι καλυτερα απο τα fixed ολων εκτος της δεη, σωστα;;;;
επιδοτουνται ολοι οι παροχοι;;;;;

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...