Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας! Είμαι συνδρομητής της volterra και μου ήρθε πριν λίγες μέρες η γνωστή επιστολή με mail. Εστηλα σε volterra και ΡΑΕ οπως οι περισσότεροι εδώ μέσα. Προχθες που τηλεφώνησα στο κατάστημα που εκανα το συμβόλαιο, ενας υπαλληλος με ενημερωσε πως οι λογαριασμοι που εκδίδονται μεχρι και σημερα (προχθες) δεν εχουν το νεο τιμολογιο μετηρητρα αλλα βγαινουν για αγνωστο λογο ακομα με το παλιό. Σημερα ελαβα τον λογαριασμο με ημερομηνία εκδοσης τη σημερινη και ναι λοιπον, τιμολογηθηκα με τις τιμες που ειχα και πριν. Οχι ρητρα, οχι νεο τιμολογιο, ελπιζωνα ισχύσει για ολους! Καλο Πασχα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημερα, υπαρχει περιορισμος επιδοτησης ρητρας σε επαγγελματικη παροχη Γ22, οπως πχ στα οικιακα το οτι επιδοτειται μονο στην δηλωμενη πρωτη κατοικια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, washcloud είπε

...Λοιπόν :

1)....σε καταλαβαίνω μεν (όταν δουλεύεις όλη μέρα για να τα βγάλεις πέρα) - αλλά ΕΙΝΑΙ και "κάπως" να αναφέρεις "350€ έναντι για  40m² ενώ καίω ελάχιστα", και υπάρχει προηγούμενο ανεξόφλητο ποσό (επίσης, πχ ένα PC μπορεί να κάνει mining και σε στούντιο 10m² και να καταναλώνει και 24 κιλοβατώρες τη μέρα άμα λάχει. Άρα "τα τετραγωνικά" δεν παίζουν ρόλο, όσο κι αν καταλαβαίνω τί θες να πεις). 

2) Ο λογαριασμός σου πάντως "είναι σωστός" (...αν και δεν ανέφερες περίοδο κατανάλωσης και οι πικς που ανέβασες είναι κουτσουρεμένες και δεν την βλέπουμε,,,,αλλά μάλλον συμπεριλαμβάνουν Φλεβάρη/Μάρτη).

3) Όπως ήδη είπα, ένα πρόβλημα είναι ότι άφησες τον προηγούμενο να λήξει, με συνέπεια να χάσεις την έκπτωση,,,συνέπειας, που όταν τον πληρώνεις εγκαίρως, σου κατεβάζει την "αρχική τιμή (ημερήσιας) κιλοβατώρας" από τα 0,11 στα 0,06 (και ανάλογα και στην νυχτερινή).

4) Το άλλο πρόβλημα είναι ότι στον λογαριασμό φαίνεται η χρέωση αναπροσαρμογής (προφανώς κάτι θα έχει πάρει το αυτί σου γι' αυτήν - είναι το κατοστάρικο+βάλε στις "Συμπληρωματικές Χρεώσεις"), η οποία είναι "η σωστή" (...μεγάλη κουβέντα - ας μην την ανοίξουμε και ας πούμε απλώς ότι "είναι η σωστή"), αλλά δεν φαίνεται η κρατική επιδότηση που "κανονικά" πάει χέρι-με-χέρι με αυτήν (...η "πίστωση ΤΕΜ" που σου είπε ο korakios). Πράγμα που είτε σημαίνει πως,,,"ξέχασαν να την βάλουν" (όχι τόσο σύνηθες, αλλά όχι κι απίθανο), είτε απλά δεν δικαιούσαι επιδότησης, καθ' όσον από Γενάρη, τα "κυμαινόμενα" προγράμματα (aka "ρητροπρογράμματα"), δεν δικαιούνται επιδότηση, ΕΑΝ το σπίτι δεν έχει δηλωθεί στην φορολογική (του '21) ως πρώτη κατοικία (είτε είναι δικό σου, είτε είσαι ενοικιαστής). Πράγμα που σημαίνει ότι ένα σημαντικό μέρος του τελικού ποσού (όταν έχεις λίγη κατανάλωση όπως εσύ), ΔΕΝ μειώνεται όπως θα μπορούσε (για Φλεβάρη-Μάρτη, το "212€" του ΤΡΕΧΟΝΤΟΣ λογαριασμού, θα ήταν ~135, αν υπήρχε επιδοτηση). Ερώτημα : το έχεις δηλώσει ως κύρια κατοικία; Ή μήπως νοίκιασες ΜΕΤΑ που κατέθεσες φορολογική το '21; Ή μήπως είναι κανενός γονιού, στο όνομά του, και στην δική του φορολογική το δηλώνει ως ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ (κι εσένα ως φιλοξενούμενο); Ή μήπως,,,,νοικιάζεις "μαύρα" (και όλα είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη και φυσικά ως δευτερεύουσα κατοικία του κλπκλπ)...; Περιπτώσεις,,,,,περιπτώσεις.........Το θέμα είναι (θα το δούμε αν ποστάρεις τον προηγούμενο λογαριασμό) ότι εάν για κάποιον από τους παραπάνω (ή άλλον τεσπα) λόγους, ΔΕΝ παίρνεις επιδότηση, και εάν δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις έστω από εδώ και πέρα (να το δηλώσεις είτε εσύ είτε όποιος του ανήκει, ως κύρια κατοικία ώστε να επιδοτείται), τότε το κυμαινόμενης διατίμησης πρόγραμμα ρεύματος που βρίσκεσαι, ισοδυναμεί με χαρακίρι (...κι ας καταναλώνεις "λίγο"). Ξεκαθάρισέ μας ποια είναι η περίπτωσή σου, για να σου πούμε αν/τί μπορείς να κάνεις με το συγκεκριμένο ζήτημα (=επιδότηση). Αλλιώς, η μόνη εναλλακτική είναι να πας σε σταθερής τιμολόγησης πρόγραμμα (της ΔΕΗ, αν τυχόν δεν έχεις αφήσει εσύ κάποιος χρέος σε αυτήν παλιότερα, ή αν δεν έχει αφήσει κάποιος άλλος "στην παροχή" - ΔΕΗ διότι είναι η πιο φθηνή, και όχι μόνο) καθώς τα σταθερά ναι μεν δεν επιδοτούνται (συνεπώς δεν παίζει κανέναν ρόλο η "κύρια κατοικία"), αλλά είναι φθηνότερα από τα προγράμματα με ρήτρα αναπροσαρμογής όταν τα τελευταία είναι σε παροχή μη (δηλωμένης) κύριας κατοικίας.........

 

Από πότε είσαι στο Up-α-πα; ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ αν τυχόν έχεις χρονική δέσμευση παραμονής; (Και αν ναι, ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ πόση είναι για το υπόλοιπο του συμβολαίου; )

Ανέβασε αν θες και τον προηγούμενο λογαριασμό, αν ήταν εκκαθαριστικός. ΟΛΟΚΛΗΡΟ όμως - απλά σβήσε τα προσωπικά στοιχεία (ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, αριθμό παροχής). Για να σου πούμε τί είναι καλύτερο να κάνεις με το ρεύμα σου.

1) όχι τίποτα ανοιχτό όσο λείπω

2-3) τα χρωστούμενα είναι ο προηγούμενος έναντι. Γενικά έρχονται για ένα 6μηνο έναντι και στο εξάμηνο και ένας καταλικτικος που πάλι είναι φουσκιμενος. Αν βοηθήσει με το που γυρίσω σπίτι από δουλειά να τον ανεβασω!

4) το σπίτι είναι στο όνομα μου και δικό μου, αλλά είχε κάνει ο πατερας μου την έναρξη με Ήρωνα και δεν το έχω πειράξει. Αν κάνω μεταφορά αλλάζει το πράγμα αυτόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Εχω φυγει απο τον ΗΡΩΝ εδώ και καιρό.

Δεν μου ειψχαν αποδόσει την εκπτωση του 45% οταν ξοφλησα τον τελευταιο εκκαθαριστικό.

Με την λογική και καλά,οτι δεν ειμαι πια πελάτης κλπ.

Εχει συμβει και σε αλλους

ΑΣκολουθωντας τις οδηγιες του korakiou kaθως και αλλων παιδιων εκανα αιτημα στην ΡΑΕ.

Τελειωσε ο πρωτος κύκλος.

Επανηλθα με ερωτημα συμφωνα με τις συμβουλές των παιδιών εδω . "Σε συνέχεια του αιτήματος Νο ΧΧΧΧΧ η εταιρία αρνείται να επιστρέψει την έκπτωση συνέπειας , παρακαλώ τη ΡΑΕ να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες'

 

ΣΗΜΕΡΑ ΗΡΘΕ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΗΡΩΝ. Στην ιδια λογική πάλι

Καλησπέρα σας,

σε συνέχεια του αιτήματος ….. …….. σας ενημερώνουμε πως δυνάμει του όρου Ε1 της Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας δεν προβλέπεται η απόδοση του 45% της κατανάλωσης ως έκπτωση συνέπειας.

1. Έκπτωση σαράντα πέντε επί τοις εκατό (45%) επί των Ανταγωνιστικών Χρεώσεων του Λογαριασµού (εξαιρουµένης της Χρέωσης Παγίου) ως επιβράβευση, στην περίπτωση της εµπρόθεσµης εξόφλησης του εκάστοτε εκδοθέντος Λογαριασµού. Πλέον συγκεκριµένα, όταν ο Πελάτης του  Εµπορικού Προγράµµατος του Προµηθευτή «UP», εξοφλεί το σύνολο του Λογαριασµού του (είτε Έναντι, είτε Εκκαθαριστικού), µέχρι και την καθορισµένη ηµεροµηνία λήξεως αυτού και δεν έχει άλλες ληξιπρόθεσµες οφειλές προς τον Προµηθευτή, τότε ο Προµηθευτής θα παρέχει έκπτωση σαράντα πέντε επί τοις εκατό (45%) επί των Ανταγωνιστικών Χρεώσεων του εµπροθέσµως εξοφληµένου Λογαριασµού (εξαιρουµένης της Χρέωσης Παγίου) (είτε Έναντι, είτε Εκκαθαριστικού), η οποία θα πιστώνεται στον αµέσως επόµενο Λογαριασµό του Πελάτη.

Συνεπώς , δεδομένου πως διευκρινίζεται πως προκειμένου να αποδοθεί η έκπτωση συνέπειας προυπόθεση αποτελεί η έκδοση επόμενου λογαριασμού και κατόπιν της έκδοσης Τελικού Εκκαθαριστικού αυτό δεν προβλέπεται προκύπτει η μη απόδοση έκπτωση συνέπειας από τον Τελικό Εκκαθαριστικό.

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία, παραμένουμε στη διάθεση σας.

 

 

Εχει τα γνωστα 2 κουμπιά. ΑΠΟΔΟΧΗ και ΑΠΟΡΡΙΨΗ και νεο σχόλιο

Τι θα μπορουσα να γράψω στο νέο σχόλιο. Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, bigbigger είπε

Ειχά 24 ωρο νυχτέρινο με ρητρά. Οπώς βλεπετέ ξαφνικά βλεπώ μια διπλασία ρητρα αναπροσαρμογής

η ρήτρα μπαίνει στα κιλοβατ που έκαψες . Επίσης ξαφινκό δεν είναι

12 ώρες πριν, bigbigger είπε

Αξίζει τον κοπό για αμβισβήτηση σε ραε ή την ιδιά την ελπέντισον;

δικά σου λεφτά και δικαιώματα, όπως νομίζεις

12 ώρες πριν, bigbigger είπε

Εβαλά για αυτή την 4μηνη κατανάλωση στο εξελ αλλα δεν φάνηκε κάποιο προγραμμα να ξεχωρίζει.

άργησες , απλά πας στο λιγότερο πανάκριβο

7 ώρες πριν, akaloith είπε

τι βαζω οταν ληξει;;;;;;;;; protergia ειναι αυτο

ξεκινάς με το 4ο φύλλο του excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

η ρήτρα μπαίνει στα κιλοβατ που έκαψες . Επίσης ξαφινκό δεν είναι

δικά σου λεφτά και δικαιώματα, όπως νομίζεις

άργησες , απλά πας στο λιγότερο πανάκριβο

ξεκινάς με το 4ο φύλλο του excel

Καλο μεσημέρι.

Μηπως μπορεις να μου δωσεις μια γνωμη για το ερωτημα μου ,στην τρεχουσα σελιδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paul2 είπε

Προχθες που τηλεφώνησα

κακώς , στελνεις email όπως έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες

2 ώρες πριν, skiace είπε

καλημερα, υπαρχει περιορισμος επιδοτησης ρητρας σε επαγγελματικη παροχη Γ22, οπως πχ στα οικιακα το οτι επιδοτειται μονο στην δηλωμενη πρωτη κατοικια ;

όχι και είναι χωρίς όριο

1 ώρα πριν, obiwankenobiroz είπε

Καλησπέρα σας,

Παιδιά για επαγγελματικό ποιο πάροχο/πρόγραμμα προτείνεται με κατανάλωση περίπου 800kw το μήνα?

δες το excel , έχει σταθερά αλλά και με ρήτρα (έχω το Γ21 της ΔΕΗ )

αν θες να δεις άλλο με ρήτρα βάζεις στο "Πρόγραμμά σας" τους συντελεστές υπολογισμού και την αρχική τιμή

Φυσικά μαντεύεις την ετήσια ρήτρα και επιδότηση

1 ώρα πριν, xraxra είπε

Εχει τα γνωστα 2 κουμπιά. ΑΠΟΔΟΧΗ και ΑΠΟΡΡΙΨΗ και νεο σχόλιο

Τι θα μπορουσα να γράψω στο νέο σχόλιο. Τι λέτε?

Οτι μπορούν να εκδώσουν αν θέλουν έκτακτο μετά τον τελικό αλλά εφόσον αρνούνται παρερμηνεύοντας τους όρους ζητάς ξανά απο ΡΑΕ να επέμβει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το excel. Το κατέβασα αλλά στα οικιακά με ρήτρα οι πραγματικές τιμές, και τα σύνολα δεν εμφανίζουν νούμερα - τιμές . Τι κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stelios120 είπε

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το excel. Το κατέβασα αλλά στα οικιακά με ρήτρα οι πραγματικές τιμές, και τα σύνολα δεν εμφανίζουν νούμερα - τιμές . Τι κάνω λάθος;

δεν μάντεψες την ΤΕΑ του επόμενου χρόνου ,είναι το κλασσικό λάθος που διαπίστωσα αργότερα ,σχεδόν όλοι δεν καταλαβαίνουν οτι οι τελικές τιμές εξαρτώνται απο τα νούμερα που θα βάλετε....

μπες στο φύλλο υπο κατασκευή και παίξε με ΤΕΑ και επιδοτήσεις (προς το παρών κακώς τα έχω προσυμπληρωμένα με ΤΕΑ/ΛΠ/Απ  Μαρτίου και επιδοτήσεις Απριλίου )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xraxra είπε

 

 

 

Εχει τα γνωστα 2 κουμπιά. ΑΠΟΔΟΧΗ και ΑΠΟΡΡΙΨΗ και νεο σχόλιο

Τι θα μπορουσα να γράψω στο νέο σχόλιο. Τι λέτε?

Απόρριψη πατάς και γράφεις:

"Επιμένω και ζητώ την έκδοση ΕΚΤΑΚΤΟΥ λογαριασμού που να περιλαμβάνει την έκπτωση συνέπειας. Σύμφωνα με τον ΚΠΗΕ, Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 36δ, οι όροι ακύρωσης ή άρσης της έκπτωσης πρέπει να διευκρινίζoται στους όρους με απόλυτη σαφήνεια. Στους όρους του συμβολαίου που υπέγραψα δεν αναγράφεται πουθενά με απόλυτη σαφήνεια η άρση της έκπτωσης του τελικού εκκαθαριστικού λογαριασμού. Επίσης το ίδιο άρθρο του ΚΠΗΕ κάνει αναφορά στην πιστή τήρηση της βασικής αρχής της μη-διακριτικής μεταχείρησης μεταξύ πελατών, εν προκειμένω είναι παράνομο για το ίδιο εμπορικό πρόγραμμα κατά την ίδια περίοδο κατανάλωσης να πιστώνετε τη συνέπεια μόνο στους ενεργούς πελάτες σας και όχι σε όσους αποχώρησαν".

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paul2 είπε

Καλημέρα σας! Είμαι συνδρομητής της volterra και μου ήρθε πριν λίγες μέρες η γνωστή επιστολή με mail. Εστηλα σε volterra και ΡΑΕ οπως οι περισσότεροι εδώ μέσα. Προχθες που τηλεφώνησα στο κατάστημα που εκανα το συμβόλαιο, ενας υπαλληλος με ενημερωσε πως οι λογαριασμοι που εκδίδονται μεχρι και σημερα (προχθες) δεν εχουν το νεο τιμολογιο μετηρητρα αλλα βγαινουν για αγνωστο λογο ακομα με το παλιό. Σημερα ελαβα τον λογαριασμο με ημερομηνία εκδοσης τη σημερινη και ναι λοιπον, τιμολογηθηκα με τις τιμες που ειχα και πριν. Οχι ρητρα, οχι νεο τιμολογιο, ελπιζωνα ισχύσει για ολους! Καλο Πασχα! 

Έχουν στείλει ειδοποίηση μέσω email πως η εφαρμογή του νέου τιμοκατάλογου θα ισχύσει αργότερα, Μάιο ή αρχές Ιουνίου.

Πάρε τηλέφωνο να σου πουν πότε ακριβώς.

Καλό Πάσχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logo15 είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργεί το excelακι;

δες την καρφιτσωμένη ανάρτηση και την ίδια σελίδα και μετά ρωτάς συγκεκριμένα πράγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...