Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/4/2022 στις 12:15 ΠΜ, Fan3 είπε

Καλησπέρα σε όλους και καλή Μεγάλη Εβδομάδα. Πριν λίγα λεπτά έπαθα το σοκ του λογαριασμού της προτεργια. Ανεβάζω συνημμένα το λογαριασμό να μου πείτε τις απόψεις σας, και ταυτόχρονα ξεκινάω διάβασμα. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Στιγμιότυπο οθόνης (50).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (51).png

Καλησπέρα και Καλή Μεγάλη Εβδομάδα!

Ομοιοπαθής και εγώ με τον λογαριασμό που έλαβα εχθές από την Protergia. Λίγο πολύ ίδια εικόνα με αντίστοιχες χρεώσεις προσαύξησης σύμφωνα με άρθρο 8.8  (0,23934€/kWh) που φτάνει σε ποσό πληρωμής που ξεφεύγει και εξοργίζει.   Σημειωτέον Τιμολόγιο ΚΟΤ Β’.

Παρακολουθώ το forum και την προσπάθεια όλων για αλληλοβοήθεια σε τρέχοντα θέματα αλλά έκανα εγγραφή για μια ερώτηση συνέπεια του λογαριασμού.

- Οι εξαγγελίες της Κυβέρνησης για επιδοτήσεις του λογαριασμών στην κατανάλωση ρεύματος – και ειδικά για πελάτες ΚΟΤ – είναι για τους τύπους;;;

Σύμφωνα με τον εκκαθαριστικό λογαριασμό αναφοράς από 26/12 – 27/3/2022 το ποσό Πίστωσης Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης είναι 20 ευρώ για κατανάλωση 3106 kWh.

Που πάει αυτή η επιδότηση του Κράτους που ανακοινώνεται ;

Δίνεται ή όχι στους καταναλωτές; Και αν ναι πως αποδεικνύεται;

Μπορώ ν’ ανεβάσω λογαριασμό για σχόλια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, atom7 είπε

Πριν λίγες μέρες λάβαμε απάντηση από τον πάροχο, η οποία μοιάζει όντως για "κονσέρβα":

μέσω ΡΑΕ αυτό ?

5 ώρες πριν, atom7 είπε

αφού είναι υποστηριζόμενη από ιατρικό μηχάνημα

πήγαινε προς ΔΕΗ (αν δεχτούν) μιας και έχει 50% έκπτωση στη μηχανική υποστήριξη (μετά τις εκπτωτικές ΚΟΤ)

5 ώρες πριν, atom7 είπε

Τώρα ποιο είναι το επόμενο βήμα; Θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή/καθοδήγησή σας. Ευχαριστώ!

συνεχίζεις μέσω ΡΑΕ αναφέροντας το ιστορικό και την αδιαφορία της εταιρίας να απαντήσει στα ερωτήματα ένα-προς-ένα ή αν ήταν μέσω ΡΑΕ (την ίδια κονσέρβα απαντάνε) ζητάς να παρέμβει

2 ώρες πριν, skiace είπε

τεινω λοιπον υπερ του κυμαινομενου χωρις χρονικη δεσμευση με ρητρα, επιλεγοντας την volterra αφου αυτη φαινεται συμφωνα με τους υπολογισμους να εχει την καλυτερη τιμη σε ετησια βαση. Εαν και οταν ομαλοποιηθουν τα πραγματα και εκλογικευθουν τα σταθερα, το ξαναβλεπω.

παρακαλω εκφραστε τις οποιες σκεψεις σας ετσι ωστε να με βοηθησετε να οριστικοποιησω την επιλογη μου.

πρέπει (εκτός φυσικά του να μαντέψεις τη χοντρική και επιδοτήσεις) , να δεις πόσο βγαίνει σαν τελική στο κάθε πρόγραμμα με την ίδια ΤΕΑ

55 λεπτά πριν, DarK_HumOuR είπε

χιλια ευχαριστω παιδια, και ιδιαιτερα Κορακιε.

εσεις φταιτε γι αυτο. μου ανοιξατε τα ματια τον Οκτωβρη και σωθηκα

νυχτερινό να βάλεις αν δεν έχεις ήδη

edit έχεις ήδη :)

6 λεπτά πριν, Valerios7 είπε

Δίνεται ή όχι στους καταναλωτές; Και αν ναι πως αποδεικνύεται;

γράφει πίστωση ΤΕΜ ο λογαριασμός , το ιστορικό των ποσών στο 4ο φύλλο του excel

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

μέσω ΡΑΕ αυτό ?

Ναι μέσω ΡΑΕ είναι η απάντηση και έχω δύο επιλογές, αποδοχή και απόρριψη απάντησης. Εγώ φυσικά θα πατήσω απόρριψη αλλά δεν ήξερα τι πρέπει να γράψω σαν σχόλιο. Θα ζητήσω όπως λες να παρέμβει η ΡΑΕ. Γράφω απλά ότι θέλω να παρέμβει; Το αιτιολογώ κάπως; (π.χ. ότι δεν εξακολουθεί ο πάροχος να μην απαντά στα ερωτήματα που έχω θέσει ένα προς ένα;).

Ευχαριστώ και πάλι και Καλό και Άγιο Πάσχα να έχουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση και το κατατοπιστικό excel .

Όταν δικαιούσαι για 300 kWh x 3 μήνες (Ιαν - Φεβ - Μάρτιο) = 900 kWh x 0,17 € / kw περίπου 153 ευρώ (χρήστης ΚΟΤ) και η Protergia σαν ΤΕΜ αφαιρεί μόνο 20 ευρώ ποιος τους ελέγχει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, atom7 είπε

Ναι μέσω ΡΑΕ είναι η απάντηση και έχω δύο επιλογές, αποδοχή και απόρριψη απάντησης. Εγώ φυσικά θα πατήσω απόρριψη αλλά δεν ήξερα τι πρέπει να γράψω σαν σχόλιο. Θα ζητήσω όπως λες να παρέμβει η ΡΑΕ. Γράφω απλά ότι θέλω να παρέμβει; Το αιτιολογώ κάπως; (π.χ. ότι δεν εξακολουθεί ο πάροχος να μην απαντά στα ερωτήματα που έχω θέσει ένα προς ένα;).

Ευχαριστώ και πάλι και Καλό και Άγιο Πάσχα να έχουμε!

απόρριψη και αναφέρεις (ξανά) οτι δεν έχουν απαντηθεί τα ερωτήματα και απο τη στιγμή που δεν αιτιολόγησε ο πάροχος το λόγο που δεν ενημερώθηκες προσυμβατικά για τη ρήτρα (μιας και ποτέ δε θα έμπαινες σε τέτοιο πρόγραμμα που δεν κατανοείς τη χρέωση) ζητάς

"παρακαλώ να επέμβει η ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα "

Spoiler

μπορείς να ψάξεις και για ΕΚΠΟΙΖΩ/ΙΝΚΑ αν είναι μεγάλο το ποσό και καθυστερεί η ΡΑΕ

επίσης πάρε τηλ να ρωτήσεις (στη ΡΑΕ) αν κατά τη διάρκεια αμφισβήτησης παγώνει οποιαδήποτε εντολή διακοπής , αν και για μηχανική υποστήριξη νομίζω δεν κόβεται .

4 λεπτά πριν, Valerios7 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση και το κατατοπιστικό excel .

Όταν δικαιούσαι για 300 kWh x 3 μήνες (Ιαν - Φεβ - Μάρτιο) = 900 kWh x 0,17 € / kw περίπου 153 ευρώ (χρήστης ΚΟΤ) και η Protergia σαν ΤΕΜ αφαιρεί μόνο 20 ευρώ ποιος τους ελέγχει; 

Ιαν είναι άλλη η επιδότηση , επίσης πάει αναλογικά , σπας την περίοδο κατανάλωσης και βάζεις 10kw/ημέρα με ποσό ανάλογα τον μήνα

Δες αν είχες πίστωση σε έναντι και δεν αφαιρέθηκαν

Κάνεις αμφισβήτηση του λογαριασμού (προσωπικά θα έκανα για τη ρήτρα και μετά για την πίστωση)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Valerios7 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση και το κατατοπιστικό excel .

Όταν δικαιούσαι για 300 kWh x 3 μήνες (Ιαν - Φεβ - Μάρτιο) = 900 kWh x 0,17 € / kw περίπου 153 ευρώ (χρήστης ΚΟΤ) και η Protergia σαν ΤΕΜ αφαιρεί μόνο 20 ευρώ ποιος τους ελέγχει; 

Το σπίτι είναι δηλωμένο ως πρώτη (κύρια) κατοικία στην εφορία;

Αν δεν είναι την πάτησες δυστυχώς, καθώς για το 2022 επιδοτούνται με ΤΕΜ μόνο οι κύριες κατοικίες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, redbullboy είπε

Μου ήρθε διαφημιστικό από Εθνική Τράπεζα ότι δίνουν 5% κέρδος σε πόντους με κάθε πληρωμή λογαριασμού ενέργειας με πάγια εντολή σε πιστωτική κάρτα. Ίσως βοηθήσει κάποιους με αστρονομικούς λογαριασμούς...

Διαβάζω πολύ καιρό, δεν εχω ξαναποστάρει, και μάλλον το πρώτο ποστ μου είναι off-topic!

 

Τι ακριβώς λέει, μπορείς να βγάλεις μια φώτο; Αν για παράδειγμα η έκπτωση δίνεται σε πόντους go4more, τότε θα πρέπει να ψωνίζεις τακτικά με τη κάρτα για να εξαργυρώσεις τους πόντους, γιατί οι πόντοι έχουν ισχύ 1 έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τι ακριβώς λέει, μπορείς να βγάλεις μια φώτο; Αν για παράδειγμα η έκπτωση δίνεται σε πόντους go4more, τότε θα πρέπει να ψωνίζεις τακτικά με τη κάρτα για να εξαργυρώσεις τους πόντους, γιατί οι πόντοι έχουν ισχύ 1 έτος.

Αναφορά σε κείμενο

Στην Εθνική Τράπεζα θέλουμε να είμαστε δίπλα σας όποτε μας χρειάζεστε. Γι’ αυτό, από  15/04 έως 31/08, με κάθε πληρωμή  λογαριασμού ρεύματος ή φυσικού αερίου, χρησιμοποιώντας την πιστωτική σας κάρτα, κερδίζετε το 5% της αξίας της σε go4more πόντους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aguero88 είπε

Καταρχάς πρέπει να δεις τι περιόδο κατανάλωσης έχει ο τελευταίος σου λογαριασμός. Ενδεχομένος να ειναι εως αρχές Μάρτη και η επιδότηση Μαρτίου ειναι 0,065 αν αλλάξεις τώρα στον επόμενο πάροχο. Η επιδότηση Απριλίου είναι 0,130 αν δεν κάνω λάθος. Κοίτα αν το ρεύμα πάει 0,50 και δίνουν επιδότηση 0,13 χαμένος θα είσαι. Που να ξέρουμε; Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω και δεν ξέρω τι τιμές να δίνω στους πελάτες. 

Οι προηγούμενοι λογαριασμοί ήταν σε σταθερή χρέωση όποτε δεν περιλαμβάνουν επιδοτήσεις.

αρα τι λες, σταθερό η κυμαινόμενο, δεν κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Στην Εθνική Τράπεζα θέλουμε να είμαστε δίπλα σας όποτε μας χρειάζεστε. Γι’ αυτό, από  15/04 έως 31/08, με κάθε πληρωμή  λογαριασμού ρεύματος ή φυσικού αερίου, χρησιμοποιώντας την πιστωτική σας κάρτα, κερδίζετε το 5% της αξίας της σε go4more πόντους.

Συνολικό ποσό επιβράβευσης €75/πελάτη (30.000 πόντοι) που ισοδυναμεί σε λογαριασμούς ρεύματος / αερίου αξίας 1500 ευρώ. Η προσφορά ισχύει από 15/04 έως και 31/08. Όντως είναι καλή περίπτωση για κάποιον που έχει πιστωτική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει προπληρωμή μεσω πιστωτικής για να μη διακοψει την πάγια τραπεζικη εντολή;..έστειλα στη ΔΕΗ και η απάντηση τους είναι ότι απαραίτητη προϋπόθεση για το  online είναι η εξόφληση μέσω πάγιας εντολής. 

Στο θέμα της ΔΕΗ please.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, alani123321 είπε

image.png.4c71bad2d97fa62ccde73317234e6cd6.png

Καλησπερα. Να ρωτησω, μου ηρθε αυτος ο λογαριασμος. Προτεινετε να παω δεη my home enter ή να περιμενω μηπως στρωσει και επιστρεψουν τπτ?

Εσυ τι νομιζεις;; Τι να στρωσει;; Σε τι;;

 

Ριξε καμια ματια στις πισω 5-7 σελιδες..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...