Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά σας ευχαριστώ για τις υποδείξεις σας στο θέμα μου με την volterra… πραγματικά εύχομαι όλοι μας να βγάλουμε μια άκρη από όλο αυτό το κυνήγι ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όποιος θέλει , "παίζει" με το "υπο κατασκευή" φύλλο μιας και έχει αρκετά προγράμματα (που δε συμφέρουν😁)

όποιος ενδιαφέρεται για ΚΟΤ , πρέπει να ρωτήσει τον πάροχο για το πρόγραμμα αν

1 Μπαίνει συνέπεια στις κιλοβατώρες υπέρβασης ορίου ΚΟΤ

2 Μπαίνει συνέπεια αν χαθεί όλη η εκπτωση ΚΟΤ λόγω υπέρβασης ορίου ΚΟΤ

3 Μπαίνει συνέπεια μέσα στις εκπτωτικές κιλοβατώρες ΚΟΤ

Προσοχή ,γενικές ερωτήσεις που αφορούν το κοινωνικό τιμολόγιο , στο άλλο θέμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598241-κοινωνικό-τιμολόγιο-ηλεκτρικού-ρεύματος/

εδώ αφορά στο excel , η τιμολόγηση όπως την έχω μηδενίζει οποιαδήποτε έκπτωση συνέπειας όταν εφαρμόζεται ΚΟΤ

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

αν

1 Μπαίνει συνέπεια στις κιλοβατώρες υπέρβασης ορίου ΚΟΤ

2 Μπαίνει συνέπεια αν χαθεί όλη η εκπτωση ΚΟΤ λόγω υπέρβασης ορίου ΚΟΤ

3 Μπαίνει συνέπεια μέσα στις εκπτωτικές κιλοβατώρες ΚΟΤ

Spoiler

...ουουου, σώωωωωωωωωθηκεςςςςςς....😜

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,
έψαξα λίγο το ΗΡΩΝ ΕΝ.Α.
Λοιπόν, το πρόγραμμα δεν σου επιστρέφει Kwh και είναι συνδεδεμένο με την ΤΕΑ.
Όταν έγινε με ΤΕΑ 65 KWh είχε 8.5% απόδοση κατά μέσο όρο. Τωρα με την τετραπλάσια ΤΕΑ 250 KWh έχει 35% απόδοση. Άρα σε τρία χρόνια βγάζεις και παραπάνω.
Αν πάει η ΤΕΑ στο ήμισυ με απόδοση 15 % θες 60 μήνες.

Έχουν πρόγραμμα με σταθερό τιμολόγιο 0.26 ανα KWh.

Επεξ/σία από Αστροβασίλης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Αστροβασίλης είπε

Γεια σας,
έψαξα λίγο το ΗΡΩΝ ΕΝ.Α.
Λοιπόν, το πρόγραμμα δεν σου επιστρέφει Kwh και είναι συνδεδεμένο με την ΤΕΑ.
Όταν έγινε με ΤΕΑ 65 KWh είχε 8.5% απόδοση κατά μέσο όρο. Τωρα με την τετραπλάσια ΤΕΑ 250 KWh έχει 35% απόδοση. Άρα σε τρία χρόνια βγάζεις και παραπάνω.
Αν πάει η ΤΕΑ στο ήμισυ με απόδοση 15 % θες 60 μήνες.

Έχουν πρόγραμμα με σταθερό τιμολόγιο 0.26 ανα KWh.

άνοιξε νέο θέμα αν είναι με παραδείγματα κεφαλαίου , απόδοσης και συνολικής έκπτωσης ,όπως και  διάρκεια δέσμευσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Αστροβασίλης είπε

Γεια σας,
έψαξα λίγο το ΗΡΩΝ ΕΝ.Α.
Λοιπόν, το πρόγραμμα δεν σου επιστρέφει Kwh και είναι συνδεδεμένο με την ΤΕΑ.
Όταν έγινε με ΤΕΑ 65 KWh είχε 8.5% απόδοση κατά μέσο όρο. Τωρα με την τετραπλάσια ΤΕΑ 250 KWh έχει 35% απόδοση. Άρα σε τρία χρόνια βγάζεις και παραπάνω.
Αν πάει η ΤΕΑ στο ήμισυ με απόδοση 15 % θες 60 μήνες.

Έχουν πρόγραμμα με σταθερό τιμολόγιο 0.26 ανα KWh.

...ναι μόνο που δεν τα υπολογίζεις όλα : το "σταθερό με 0,26", έχει και απάλευτο πάγιο : 35€/ΜΗΝΑ, για πάνω από 2.001kWh/4μήνο. Πράγμα που σημαίνει ότι (για να σε "συμφέρει", πρέπει ούτως ή άλλως να έχεις τέτοιες καταναλώσεις, αλλιώς μένεις κυμαινόμενο με επιδοτήσεις, και δεν βάζεις κεφάλαιο πουθενά) θα πληρώνεις πολύ παραπάνω το ρεύμα που καις. Ενδεικτικά, συγκρινόμενο με το σταθερό της ΔΕΗ, θα πρέπει να βάλεις "ποσό συμμετοχής",,,,,,,2 χιλιάρικα, για να έρχεται ΙΣΑ ΒΑΡΚΑ-ΙΣΑ ΝΕΡΑ με της ΔΕΗ (το κόστος ρέυματος). Και φυσικά, μόνο από εκεί και πάνω (με "ποσό συμμετοχής") θα έχεις "γρήγορα όφελος". Κοντολογίς : πρέπει να βάλεις ΤΡΙΑ χιλιάρικα, για να έχεις απόδοση (δηλαδή κέρδος) 300€/έτος, σε σχέση πάντα με το να πας σταθερό ΔΕΗ. Αυτά τουλάχιστον με το εργαλείο υπολογισμού που έχουν οι ίδιοι στην σχετική σελίδα (κι εννοώ τον Ήρωνα).

Και ρωτάω, ποιος έχει να διαθέσει 3.000, για να έχει ετήσιο κέρδος ένα 10% επί αυτών (άσχετα που δεν το λες κι αμελητέο ακριβώς) για να πει ότι σε ΔΕΚΑ χρόνια θα έχει πλήρη αποδέσμευση του αρχικού κεφαλαίου του, δλδ "ολοκάθαρο κέρδος"; Όποιος έχει και του στέκονται (και δεν,,,φοβάται να τους τα δώσει, διότι ΔΕΝ μιλάμε καν για τράπεζα), με γεια του με χαρά του (και δεν ξέρω αν δεσμεύεσαι να παραμείνεις κάποιο συγκεκριμένο διάστημα, πέρα από το κλασσικό 24μηνο του προγράμματος ρεύματος που θα καις), ας το κάνει. Μόνο που αν τα έδινε (μαζί με άλλα τόσα), θα του ΜΕΝΑΝΕ κι όλας τα φωτοβολταϊκά (...μαζί βεβαίως και με τα όποια έξοδα συντήρησης κτλ, αλλά.....) και θα μπορούσε να τα μεταφέρει, να τα πουλήσει κτλ.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Σύσταση σημαίνει προτροπή ή συμβουλή και όχι εντολη. Που σημαίνει με απλά λόγια  ότι η Volton και η κάθε Volton την εφαρμόζει αν θέλει. Έχουμε δει και στο παρελθόν ανάλογες συστάσεις για διάφορα θέματα που οι πάροχοι τις έγραψαν εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

 

10 ώρες πριν, k_w_t είπε

 

Αρα θα κινηθει νομικα μετα....

StK_ActivityDiagram3.jpg.91226ee2dc52dc421854008365e220d7.jpg

Αν ο πάροχος δε δεχτεί τη σύσταση, το επόμενο βήμα είναι η Συνάντηση Συμβιβασμού για Φιλική Διευθέτηση, που σημαίνει ότι ο πάροχος θα πρέπει να στείλει συνεργαζόμενο δικηγόρο (εμείς μπορούμε να εκπροσωπήσουμε τον ευατό μας). Συνεπώς αν η οφειλή της ρήτρας αναπροσαρμογής είναι μικρότερη απ'την αμοιβή του δικηγόρου, είναι πιθανό ο πάροχος να κάνει αποδεκτή τη σύσταση.

Αν η οφειλή απ'τη ρήτρα προσαρμογής είναι πολλαπλάσια της αμοιβής του, τότε δε θα γίνει συμβιβασμός γιατί ο πάροχος γνωρίζει ότι κατά πάσα πιθανότητα ο πελάτης δε μπορεί να πληρώσει δικηγόρο για να το κυνηγήσει δικαστικώς.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για την ενημέρωση, τις συμβουλές και γενικότερα όλη την μεγάλη προσπάθεια που καταβάλλετε μέσα στο φόρουμ ώστε να κατατοπιστούμε στην καινούρια πραγματικότητα  και να συγκρίνουμε τις επιλογές που έχουμε εφεξής.

 

Παρακάτω επισυνάπτω τον εκκαθαριστικό που έλαβα από την Protergia σε πρόγραμμα Οικιακό 45 πριν μερικές μέρες που είχα ζητήσει τις συμβουλές σας ( μετά που συνήλθα).

Ο εν λόγω εκκαθαριστικός έχει τελική αξία 1350 ευρώ και υπογραμμίζω το σημείο που μας έχει κάψει όλους.

Έχω προχωρήσει με το πρώτο βήμα με το έντυπο αμφισβήτησης εδώ και 5-6 ημέρες αλλά δεν έχω καμία ειδοποίηση.

Υπάρχει σε προσφορά αυτό το διάστημα κάτι καλύτερο σε πρόγραμμα ώστε να αποφύγω αυτό το ρεζιλίκι?

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Γιώργος

 

 

Protergia.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, leroy είπε

Έχω προχωρήσει με το πρώτο βήμα με το έντυπο αμφισβήτησης εδώ και 5-6 ημέρες αλλά δεν έχω καμία ειδοποίηση.

στις 10 εργάσιμες ΡΑΕ και αναφέρεις την αδιαφορία της εταιρίας (αν δεν εχει απαντήσει)

7 λεπτά πριν, leroy είπε

Ο εν λόγω εκκαθαριστικός έχει τελική αξία 1350 ευρώ και υπογραμμίζω το σημείο που μας έχει κάψει όλους.

νορμάλ είναι (σαν νούμερο), το Μάρτιο μόνο είναι +~0,28 περίπου

9 λεπτά πριν, leroy είπε

Υπάρχει σε προσφορά αυτό το διάστημα κάτι καλύτερο σε πρόγραμμα ώστε να αποφύγω αυτό το ρεζιλίκι?

άργησες μια εβδομάδα απο τις τελευταίες ανατιμήσεις (κάτι μήνες γενικότερα), καλύτερα να μην αναφέρουμε πόσα παραπάνω πλήρωσες αν έκλεινες σε φθηνό σταθερό 😁

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

μάλλον για σταθερό είσαι ,ακόμα και τώρα με τις φαρμακερές τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Τι είναι αυτό το 0,28 για τον Μάρτιο ?

Σχετικά με το νυχτερινό να αναφέρω ότι είμαι ενοικιαστής. Μπορώ να το αιτηθώ?

 

Ωστόσο να αναφέρω ότι γενικότερα το ρολόι του δικού μου διαμερίσματος γυρίζει εμφανώς γρηγορότερα από τα άλλα 2 του κτιρίου ακόμα και όταν εμείς είμαστε εκτός σπιτιού και οι υπόλοιποι ένοικοι εντός!!!

Το ψυγείο είναι ένας ψυγειοκαταψύκτης LG Α+++ που δεν νομίζω ότι δικαιολογεί τέτοια διαφορά περιστροφής στο ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leroy είπε

Ωστόσο να αναφέρω ότι γενικότερα το ρολόι του δικού μου διαμερίσματος γυρίζει εμφανώς γρηγορότερα από τα άλλα 2 του κτιρίου ακόμα και όταν εμείς είμαστε εκτός σπιτιού και οι υπόλοιποι ένοικοι εντός!!!

Το ψυγείο είναι ένας ψυγειοκαταψύκτης LG Α+++ που δεν νομίζω ότι δικαιολογεί τέτοια διαφορά περιστροφής στο ρολόι.

δεν είναι του θέματος

2 λεπτά πριν, leroy είπε

Τι είναι αυτό το 0,28 για τον Μάρτιο ?

η προσαύξηση (το 0,24248 που έχεις κυκλωμένο) , είχε φτάσει 0,28 το Μάρτιο

3 λεπτά πριν, leroy είπε

Σχετικά με το νυχτερινό να αναφέρω ότι είμαι ενοικιαστής. Μπορώ να το αιτηθώ?

στο άλλο θέμα , νυχτερινό τιμολόγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια να είμαι και ευχαριστημένος.

Υπάρχει κάποιος που δικαιώθηκε από αυτή τη διαδικασία της αμφισβήτησης - ΡΑΕ- καταγγελία και να πλήρωσε λιγότερα ή να πιστώθηκε κάποιο ποσό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, leroy είπε

Υπάρχει κάποιος που δικαιώθηκε από αυτή τη διαδικασία της αμφισβήτησης - ΡΑΕ- καταγγελία και να πλήρωσε λιγότερα ή να πιστώθηκε κάποιο ποσό?

κανένας μέσω ΡΑΕ (για τη ρήτρα αναπροσαρμογής)  , κάποιοι περάσαν και το 6μηνο αναμονής, υποθέτω πλέον οτι η ΡΑΕ θα βγάλει οριζόντια απόφαση και όχι μεμονωμένες περιπτώσεις

ίσως να ξεκινούσες με ΣτΚ , ο οποίος όμως θα κάνει πρόταση συμβιβασμού 50%, βέβαια αν δεν το δεχτεί η εταιρία θα βγάλει πόρισμα το οποίο το χρησιμοποιείς δικαστικώς (μιας και είναι μεγάλο ποσό)

Μπορείς να ψαχτείς με ΙΝΚΑ/ΕΚΠΟΙΖΩ (σε άλλο θέμα , όχι εδώ)

5 λεπτά πριν, leroy είπε

Με λίγα λόγια να είμαι και ευχαριστημένος.

 τόσο είναι σαν μέσος όρος στο τετράμηνο (περίπου) , ούτε καλά ούτε άσχημα

αν η περίοδος κατανάλωσης δεν είχε καθόλου Μάρτιο να την αναφέρεις (απο - έως)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...