Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, marchatz είπε

είχα επικοινωνήσει με την Ελπέντισον να τους ρωτήσω γιατί το συμβόλαιο μου άλλαξε (διότι μου ήρθε ξαφνικό αφού δεν είχα διαβάσει τα ψιλά γράμματα) και εκείνη την ώρα τους ρώτησα αν μπορώ να φύγω χωρίς χρέωση και μου απάντησαν θετικά τότε)

απο το τηλέφωνο είναι σαν να μην επικοινώνησες ποτέ....

ζήτα (γραπτώς) την τηλεφωνική ηχογράφηση στην αμφισβήτηση που θα κάνεις

5 λεπτά πριν, marchatz είπε

Επειδή σε διάφορα μέρη εδώ στο φόρουμ είδα ότι δεν επιτρέπεται η ρήτρα πρόωρης αποχώρησης όταν σε πάνε σε κυμαινόμενο συμβόλαιο ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο λιγκ σε σχετική νομοθεσία για τη ρήτρα πρόωρης αποχώρησης  που να μπορώ να αναφερθώ ώστε να στηρίξω το επιχείρημα αυτό σε επικοινωνία με την Ελπεντισον όπου θα τους ζητήσω να μου αφαιρέσουν τη ρήτρα αποχώρησης 

ΦΕΚ Β 1364

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Dafdaf είπε

Γίνεται να σπάσεις συμβόλαιο?

...ειδικά αν είσαι πάροχος, ουουου, τότε κι αν γίνεται...:ρ (Αν είσαι καταναλωτής, επίσης γίνεται - μόνο που πληρώνεις ποινή πρόωρης αποχώρησης... : /  )

Ποιά είναι η πιο συμφέρουσα εταιρεία με βάση τα όσα βλέπετε.

ΔΕΗ γενικά, απλώς τελευταία οι τιμές έχουν σχεδόν εξομοιωθεί (της ΔΕΗ με τον αμέσως επόμενο φθηνότερο). Αλλά δεν είναι τόσο θέμα εταιρίας - είναι θέμα περισσότερο πρόγράμματος, σε συνδυασμό με το ύψος της κατανάλωσης και άλλες παραμέτρους. ΠΑΡ' ΟΛ' ΑΥΤΑ, η ΔΕΗ είναι (πλέον) η πιο "ασφαλής" επιλογή, συγκριτικά με τους εναλλακτικούς, που από το καλοκαίρι που στράβωσε το πράμμα έχουν όλοι οι εναλαλκτικοί γίνει ρδέλο (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και η ΔΕΗ δεν έχει - όπως ανέκαθεν είχε - τα δικά της θέματα).

Προσωπικά ακούω από φίλους και γνωστούς για 100ε λογαριασμούς και 150ε (Αλλα με άλλη καταναλωση που ποτε δεν την λενε :P) γι αυτο και μπηκα στην διαδικασια να ρωτησω.

...απ' το ένα να μπαίνουν κι απ' το άλλο να βγαίνουν αυτά, αν δεν βλέπεις ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ και να μπορείς και να τους "διαβάσεις" κι όλας. Και δεν είναι ΜΟΝΟ η κατανάλωση που παίζει ρόλο. Σου λέει ο άλλος πχ για λογαριασμούς έναντι χωρίς καν να έχει πάρει ΑΚΟΜΗ απ' τον Οκτώβρη ξερωγώ, εκκαθαριστικό. Και χίλια-δυο άλλα (πχ να είναι ακόμα σε παλιότερο, και δη σταθερό πρόγραμμα, και να μην του έχει έρθει - ακόμα - αύξηση/μετατροπή σε κυμαινόμενο, που ΘΑ του έρθει κλπκλπ).

22 λεπτά πριν, marchatz είπε

να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο λιγκ

Spoiler

...ΕΝΑ είναι το λιγκ!

Spoiler

σόρι, δεν άντεξα στον πειρασμό :P

Spoiler

λιΝκ βρε, λιΝκ 😉

 

 

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, leoy είπε

Ρε παιδια, εγω δεν εχω δει τιποτα ακομα στους λογαριασμους Protergia μεχρι και τωρα.
Να αγχωθω? Protergia Οικιακό Ν

πλέον σχεδόν τα ίδια είναι τα ρητροπρογράμματα με ελάχιστες εξαιρέσεις , βέβαια το συγκεκριμένο έχει μεγαλύτερο πάγιο σε τριφασικό και νυχτερινό

η κατανάλωση Μαρτίου βέβαια θα έρθει στα ύψη μιας και δεν κάλυψαν οι επιδοτήσεις

αν δεν παίρνεις επιδοτήσεις ναι να αγχωθείς , αν και πριν υπογράψεις έπρεπε και να το έψαχνες , σίγουρα ακριβά θα σου βγει απλά το κατα πόσο είναι το θέμα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

πλέον σχεδόν τα ίδια είναι τα ρητροπρογράμματα με ελάχιστες εξαιρέσεις , βέβαια το συγκεκριμένο έχει μεγαλύτερο πάγιο σε τριφασικό και νυχτερινό

η κατανάλωση Μαρτίου βέβαια θα έρθει στα ύψη μιας και δεν κάλυψαν οι επιδοτήσεις

αν παίρνεις επιδοτήσεις ναι να αγχωθείς , αν και πριν υπογράψεις έπρεπε και να το έψαχνες , σίγουρα ακριβά θα σου βγει απλά το κατα πόσο είναι το θέμα

Εχω το προγραμμα 3 χρονια + , εχω καταναλωσεις μικρές (περιπου 400KWh  το μηνα).
Εχω παρει επιδοτησεις τους τελευταιους μηνες και οι λογαριασμοι ηταν γενικα αστειοι. 
Εκκαθαριστικος μεχρι 20/01 - 8/03, δεν εχει επιδοτηση

Screenshot 2022-04-18 at 5.01.47 PM.png

Επεξ/σία από leoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, leoy είπε

Εχω παρει επιδοτησεις τους τελευταιους μηνες και οι λογαριασμοι ηταν γενικα αστειοι. 

αν είναι παλιό και δεν έχεις ρήτρα αναπροσαρμογής ,κομπλέ είσαι

8 λεπτά πριν, leoy είπε

Εκκαθαριστικος μεχρι 20/01 - 8/03, δεν εχει επιδοτηση

απο 1/1/22 τα σταθερά δεν έχουν επιδότηση

ανέβασε όλο το λογαριασμό σε spoiler (χωρίς να φαινονται προσωπικά στοιχεία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

απο 1/1/22 τα σταθερά δεν έχουν επιδότηση

Εκτος απο τα ΚΟΤ.

Σ'εμενα εβαλαν τουλαχιστον.

edit: Μια μικρη δηλαδη οχι αυτες που δινουν στα κυμαινονενα.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

αν είναι παλιό και δεν έχεις ρήτρα αναπροσαρμογής ,κομπλέ είσαι

απο 1/1/22 τα σταθερά δεν έχουν επιδότηση

ανέβασε όλο το λογαριασμό σε spoiler (χωρίς να φαινονται προσωπικά στοιχεία)

Εχω παρει επιδοτηση προηγουμενους μηνες (1 ή 2 φορές), παλιο ειναι ναι, αλλα δεν θυμαμαι τι υπεγραψα το 2019 ( τοτε το εκανα πρωτη φορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εκτος απο τα ΚΟΤ.

Σ'εμενα εβαλαν τουλαχιστον.

σίγουρα δεν είχες περίοδο απο 2021 ? Ρωτάω επειδή το ΦΕΚ δεν κάνει διαχωρισμό

1 λεπτό πριν, leoy είπε

Εχω παρει επιδοτηση προηγουμενους μηνες (1 ή 2 φορές), παλιο ειναι ναι, αλλα δεν θυμαμαι τι υπεγραψα το 2019 ( τοτε το εκανα πρωτη φορα)

 

6 λεπτά πριν, korakios είπε

ανέβασε όλο το λογαριασμό σε spoiler (χωρίς να φαινονται προσωπικά στοιχεία)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, washcloud είπε

...ειλικρινά, το ΘΡΑΣΟΣ τους,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,^$#!$@!

Έχουμε καταλάβει όλοι ότι το παραπάνω... δελτίο τύπου είναι Κουλούρι φάση, έτσι; Ή τρολάρετε το τρολ;

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, leoy είπε

Εχω το προγραμμα 3 χρονια + , εχω καταναλωσεις μικρές (περιπου 400KWh  το μηνα).
Εχω παρει επιδοτησεις τους τελευταιους μηνες και οι λογαριασμοι ηταν γενικα αστειοι. 
Εκκαθαριστικος μεχρι 20/01 - 8/03, δεν εχει επιδοτηση

Σταθερό είναι; Σίγουρα;  (400kWh/μήνα εν τω μεταξύ δεν την λες ακριβώς "μικρή" κατανάλωση - μάλλον μέση)

Τί κακό αυτό αν μην ανεβάζετε ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ τους λογαριασμούς; Γιατί να "πρέπει" να μυρίζουμε δάχτυλα; (Κι από την στιγμή που δεν το κάνουμε ως επάγγελμα, λογικό να μην μπαίνει καν κάποιος στον κόπο ν' απαντήσει όταν βλέπει "μισούς" λογαριασμούς...) (πχ το "εκκαθαριστικός ΜΕΧΡΙ 20/01 - 8/03", με μπερδεύει και ως διατύπωση και ως περίοδος κατανάλωσης ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ και με ξενερώνει για ν' ασχοληθώ, όταν δεν το βλέπω στον καθαυτό λογαριασμό...)

Για 'μένα, ανέβασε τους τελευταίους 2-3 λογαριασμούς (σβήσε πρ. στοιχεία) και τα λέμε από 'κει και πέρα.

2 λεπτά πριν, kirileman είπε

Έχουμε καταλάβει όλοι ότι το παραπάνω... δελτίο τύπου είναι Κουλούρι φάση, έτσι; Ή τρολάρετε το τρολ;

Λολ, όχι, I admit I got trolled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, leoy είπε
Spoiler

Screenshot 2022-04-18 at 5.23.42 PM.png

 

 

Spoiler

Screenshot 2022-04-18 at 5.24.05 PM.png

 

οκ, η Protergia βάζει την αναπροσαρμογή συνήθως στο πεδίο της χρέωσης ενέργειας με την ονομασία

Προσαύξηση 8.8 όρων

αν δεν το είχες σε προηγούμενους λογαριασμούς τότε σωστά δεν παίρνεις επιδότηση απο 1/1/22 μιας και είναι σταθερό . Πλέον δεν είναι (για όσους το διαβάζουν) εδώ και πάρα πολλούς μήνες ,μπορεί και χρόνο , απλά σε σένα έτυχε και σε ξέχασαν με τροποποίηση , κομπλέ είσαι (εκτός ξαναλέω αν είχες παλιότερα ρήτρα όπου και είναι άλλο σενάριο)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εκτος απο τα ΚΟΤ.

Γενικά την κόψανε την επιδότηση στα σταθερά ρε συ.

...πχ πρόσφατα βγήκε εκκαθαριστικός,,,10μήνου για τους γονείς (6/21 - 4/22) που έχουν ΚΟΤ και έχουν επιδοτήσει μόνο ό,τι αφορά το '21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

σίγουρα δεν είχες περίοδο απο 2021 ? Ρωτάω επειδή το ΦΕΚ δεν κάνει διαχωρισμό

Ναι μαλλον κανω λαθος και να πιανει μερικες ημερες.

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

Γενικά την κόψανε την επιδότηση στα σταθερά ρε συ.

 

Ναι θα επιανε μερικες ημερες λογικα.

Νομιζα ηταν ολο μεσα στο 22".

Θα το επιβεβαιωσω μετα που θα το ξαναδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...