Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Να ρωτήσω να μου αποσαφηνίσετε αν γνωρίζετε το παρακάτω.

Η επιδότηση από το Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης πιστώνεται με κάθε μηνιαίο λογαριασμό είτε έναντι είτε εκκαθαριστικό  ή μόνο σε εκκαθαριστικούς;

Ρωτάω καθώς έχω σύμβαση στη Watt & Volt με πρόγραμμα χωρίς δέσμευση και λαμβάνω τους 4 τελευταίους λογαριασμούς που σίγουρα έχει εφαρμοστεί το μέτρο της επιδότησης ως ακολούθως

20/1  Λογαριασμό ΧΩΡΙΣ την επιδότηση / Έναντι

21/2 Λογαριασμό ΧΩΡΙΣ την επιδότηση / Έναντι

21/3 Λογαριασμό ΜΕ την επιδότηση (44,32 euro) / Εκκαθαριστικός με εκκαθάριση απο ΔΕΔΔΗΕ

18/4 Λογαριασμό ΧΩΡΙΣ  την επιδότηση / Εκκαθαριστικός με μέτρηση από εμένα

 

Έχει κάποιος συνφορουμίτης ανάλογο περιστατικό στην αντιληψή του;

Από ότι γνωρίζω από τον κοινωνικό μου κύκλο και την πληροφόρηση που μπορώ να έχω από τα media, η επιδότηση μπαίνει σε κάθε λογαριασμό είτε Έναντι είτε Εκκαθαριστικό. 

Για αυτό σας ρωτάω να μου πείτε αν γνωρίζετε αν η επιδότηση από το Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης πιστώνεται με κάθε μηνιαίο λογαριασμό είτε έναντι είτε εκκαθαριστικό ή μόνο σε εκκαθαριστικούς;

Αν ισχύει οτι  πιστώνεται με κάθε μηνιαίο λογαριασμό αφενός δε θα έπρεπε να μου πιστωθεί αναδρομικά για τους λογαριασμούς που δεν την έλαβα αλλά και στον τελευταίο που πάλι δεν εμφανίσθηκε; Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω  ή ο εν λόγω πάροχος έχει προβεί σε παραστράτημα αφού μου δεν μου πιστώνει την επιδότηση που δικαιούμαι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για  την όποια βοήθεια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έστειλα volterra επιστολή αν γίνεται να μην ισχύσουν οι νεες τιμές και να μείνω στο σταθερό τιμολόγιο. Μου απάντησαν αρνητικα. Πάντως ο τελευταίος λογαριασμός με ημερομηνία 13.4.2022 ηρθε με τις παλιες τιμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, valantis123 είπε

Εγω σκεφτόμουν να μην τούς στείλω τίποτα, απλα να κάνω συμβόλαιο στην ΔΕΗ μέσω e contact? ή στο κατάστημα, για τον HomeEnter μάλλον απο οτι δείχνει το Excel.

πρώτα κοιτάς αυτό

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

7 λεπτά πριν, tomtsiliras είπε

Έστειλα volterra επιστολή αν γίνεται να μην ισχύσουν οι νεες τιμές και να μείνω στο σταθερό τιμολόγιο. Μου απάντησαν αρνητικα. Πάντως ο τελευταίος λογαριασμός με ημερομηνία 13.4.2022 ηρθε με τις παλιες τιμες. 

τις 60 μέρες να διασφαλίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους/ες

Από τον Δεκέμρβη έχουμε μπει σε πρόγραμμα της W & V, συγκεκριμένα στο Zero (για δύο κατοικίες). Για την θέρμανση των οικιών χρησιμοποιούνται air codition αποκλειστικά συνεπώς συμπεριλαμβάνεται και θέρμαση στην τιμή. Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικώς με τους λογαριασμούς. Σας φαίνονται οκ? Φουσκωμένοι υπέρ του δέοντος?

Ο τελευταίος εκκαθαριστικός που μου ήρθε ήταν:

  • ΟΙΚΙΑ 1

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ: 2200kWH ( 15-12-21 / 13-4-22 )

Κόστος ενέργειας: 510€

Ρυθμιζόμενες 150€

Τέλη και φόροι: 60€

Χρέωση WV: 25€

ΣΥΝΟΛΟ 4ΜΗΝΟΥ: 745€

 

  • ΟΙΚΙΑ 2

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ: 2700kWH ( 15-12-21 / 13-4-22 )

Κόστος ενέργειας: 800€

Ρυθμιζόμενες 210€

Τέλη και φόροι: 75€

Χρέωση WV: 30€

ΣΥΝΟΛΟ 4ΜΗΝΟΥ: 1115€

 

Θα ήθελα την γνώμη σας, τις εμπειρίες σας και τι να κάνω γενικότερα? 

Όπως καταλαβαίνετε τα ποσά είναι μεγάλα και οι ανθρωποι που διαμένουν στις οικιες ειναι μεγαλης ηλικιας...

 

Σας εχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kirileman είπε

Η Watt and Volt εφιστά την προσοχή του καταναλωτικού κοινού απέναντι σε παραπλανητικές πρακτικές marketing και φαινομενικά ελκυστικά προγράμματα με κρυφές χρεώσεις και συνδρομές

...ειλικρινά, το ΘΡΑΣΟΣ τους,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,^$#!$@!

2 ώρες πριν, valantis123 είπε

Και εγω τους έστειλα για τις 60 ημέρες στην Solar περιμένω απάντηση.

Εγω σκεφτόμουν να μην τούς στείλω τίποτα, απλα να κάνω συμβόλαιο στην ΔΕΗ μέσω e contact? ή στο κατάστημα, για τον HomeEnter μάλλον απο οτι δείχνει το Excel.

Και θα το δουν αυτοί ότι άλλαξα πάροχο γιατί να τους στείλουμε και ενημέρωση δηλαδή?

Την πάγια εντολή δε ξέρω πότε είναι καλό να σταματήσω...

 

3 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Έχει προνοήσει η watt και έχει γεμίσει τα social με διαφημίσεις. Και από κατω τσακώνονται ποιος θα πρωτοπαρει το zero...

 

13 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Αυτή ειναι αξιόπιστη σελίδα; https://allazorevma.gr/

....ειλικρινά κι αντικειμενικά, η μόνη αξιόπιστη σχετική σελίδα που έχω προσωπικά συναντήσει από τον Νοέμβρη που ασχολούμαι, είναι αυτή : https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit#gid=1939256855

Η διαφορά είναι ότι ΔΕΝ σου κάνει "προτάσεις" (ούτε καν "συγκρίσεις" - βασίζεται στο ότι θα τις κάνεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ βλέποντας απλά τις τιμές του καθένα στο μάξιμουμ εύρος τους, με όλα μέσα : πάγια, "ειδικές συνδρομές", εκπτώσεις, διάρκεια σύμβασης κτλκτλ).

Η δική μου εμπειρία (διότι αρχικά και εγώ σε σελίδες όπως αυτή που ρωτάς βασιζόμουν), με οδήγησε στο να πάψω ν' ασχολούμαι έκτοτε. Κι ας ίσως (...?) "προκόψανε" από τότε.

1 ώρα πριν, fr33z3r63 είπε

Η επιδότηση από το Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης πιστώνεται με κάθε μηνιαίο λογαριασμό είτε έναντι είτε εκκαθαριστικό  ή μόνο σε εκκαθαριστικούς;

Ρωτάω καθώς έχω σύμβαση στη Watt & Volt

...στοπ. Είπες την μαγική λέξη (ή μάλλον το μαγικό όνομα). Και μιας και ρωτάς για πρακτικές, από τότε που ξεκίνησε "όλο αυτό", η συγκεκριμένη ειδικά εταιρία είχε μια διακριτή τάση (αποδεδειγμένα από λογαριασμούς που ποστάρονταν εδώ μέσα) είτε να μην βάζει καθόλου επιδότηση (μιλάμε πάντα για εκκαθαριστικούς), αν και αυτό ήταν πολύ πιο σπάνιο, είτε το πιο συχνό : να αποδίδει την επιδότηση με ΠΑΛΙΟΤΕΡΕΣ τιμές της, για το,,,σύνολο της περιόδου κατανάλωσης (όταν πχ ο μ.ο. επιδότησης 4μήνου ήταν τέλος Δεκέμβρη στο 0,10, αυτού βάζανε ένα 0,03 - τιμή Σεπτέμβρη - ΜΟΝΟ). Υπήρξαν και περιπτώσεις λογαριασμών ποσταρισμένων που στην πορεία είχαν αναδρομική απόδοση πιστώσεων που αρχικά "παραλήφθηκαν",,,,αλλά,,,,,πού να ξέρουμε εάν σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις που είχαν αποδώσει λάθος τις πιστώσεις, προέβησαν σε διόρθωση έστω εκ των υστέρων...;

Δεν είναι η μόνη, αλλά παρακολουθώντας το θέμα εγω την κατάλαβα ως την πιο χαρακτηριστική (να λειτουργεί ως ανεφερα). Δεν έχω ιδέα εάν έκτοτε άλλαξε την πρακτική της,,,,,αλλά πολύ αμφιβάλλω.

Εσύ λοιπόν είτε περιμένεις να δεις τί θα παιχτεί στους επόμενους λογαριασμούς (ίσως να δεις σε έναντι, "αναδρομική απόδοση" της επιδότησης που σου όφειλαν, είτε τους στέλνεις μέιλ και ρώτας τί γίνεται.

Τέλος, προϋπόθεση να υπάρχει επιδότηση, είναι να έχει μπει ΚΑΙ η αναπροσαρμογή, έτσι; Το λέω επειδή περί χρεώσεων αναπροσαρμογής δεν είπες κάτι (εννοώ να ΕΧΕΙΣ μεν χρέωση αναπροσαρμογής, αλλά όχι επιδότηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να ειναι επιβεβαιωμένο, διέρευσε οτι το σχέδιο της κυβερνησης ειναι να κάνει οριζόντια επιδότητηση απο τον Μαιο με σκοπό η τιμή του ρεύματος να πέσει στα επίπεδα του α΄ εξαμηνου του 2021, δηλαδη 0,165 ευρώ/ΚWh

https://www.protothema.gr/economy/article/1234149/to-shedio-gia-tin-akriveia-reuma-se-times-pro-krisis-apo-ton-maio/

Το θεωρω απίθανο λόγω κόστους (3-4 δις, αλλά μπορεί και να το κανει γιατι παει για εκλογες), αλλά αν το κανουν, ελπιζω να περιλαμβανει και εμας που κλείσαμε σταθερά πρόσφατα. 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fragma είπε

Για δείτε εδω. Χωρίς να ειναι επιβεβαιωμένο, διέρευσε οτι το σχέδιο της κυβερνησης ειναι να κάνει οριζόντια επιδότητηση απο τον Μαιο με σκοπό η τιμή του ρεύματος να πέσει στα επίπεδα του α εξαμηνου του 21, δηλαδη 0,165 ευρώ/ΚWh

https://www.protothema.gr/economy/article/1234149/to-shedio-gia-tin-akriveia-reuma-se-times-pro-krisis-apo-ton-maio/

Το θεωρω απίθανο λόγω κόστους (3-4 δις, αλλά μπορεί και να το κανει γιατι παει για εκλογες), αλλά αν το κανουν, ελπιζω να γίνει κάτι και για εμας που κλείσαμε σταθερά πρόσφατα. 

Περιμένουν την Ευρώπη να αποφασίσει για το πλαφόν στο αέριο (ήδη έχουν απορρίψει τη πρόταση)... και μετά θα πούνε ότι ο εσωτερικός προϋπολογισμός τελικά δεν επαρκεί ή θα βάλουν τους Ευρωπαϊκούς να μας απαγορεύσουν τη δαπάνη των 4 δις. Σε κάθε περίπτωση δε περιμένω να πέσουν τα κυμαινόμενα κάτω από 0.20 τελική τιμή ειδικά το καλοκαίρι που όλος ο κόσμος καίει φουλ κλιματιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dafdaf είπε

Θα ήθελα την γνώμη σας, τις εμπειρίες σας και τι να κάνω γενικότερα? 

(510+25)/2200=0,243€/kw  , πολύ λίγα για Zero

(800+30)/2700=0,307€/kw , τόσο είναι

μεγάλη εντύπωση και επιβεβαιώνει το όσο θέλουν κοστολογούν μιας και είναι ίδια χρονική περίοδος

τους έκαψες δυστυχώς με το Zero , έχεις και 24 μήνες δέσμευση και έχασες παλιές καλές τιμές

τώρα απο δω και μετά ,  συχνά πυκνά κοιτάς το 4ο φύλλο του excel ή και παρακολουθείς τις εξελίξεις

Αν τηλεφωνικά είχες σχόλια του πωλητή "είναι μικρό το κόστος της χοντρικής" , ή δε σου το ανέφεραν καν και πλασάρανε το 0,02 κάνε αμφισβήτηση και ζήτα τηλεφωνική ηχογράφηση και μετά ΣτΚ για παραπλάνηση (μετά ΡΑΕ)

 

 

32 λεπτά πριν, Dafdaf είπε

Καλησπέρα

επίσης δεν έχεις πίστωση ΤΕΜ ?

Spoiler

  

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Περιμένουν την Ευρώπη να αποφασίσει για το πλαφόν στο αέριο (ήδη έχουν απορρίψει τη πρόταση)... και μετά θα πούνε ότι ο εσωτερικός προϋπολογισμός τελικά δεν επαρκεί ή θα βάλουν τους Ευρωπαϊκούς να μας απαγορεύσουν τη δαπάνη των 4 δις. Σε κάθε περίπτωση δε περιμένω να πέσουν τα κυμαινόμενα κάτω από 0.20 τελική τιμή ειδικά το καλοκαίρι που όλος ο κόσμος καίει φουλ κλιματιστικά.

ότι και να κάνουν είναι ξεκάθαρο οτι πρόκειται για χρέος , δηλαδή ούτε εξυγίανση της αγοράς θα γίνει , ούτε νέο μοντέλο σκέφτονται να κάνουν . Είτε τα πληρώνουμε τώρα με δανεικά (πίστωση ΤΕΜ) είτε γίνει οριζόντιο πλαφόν , το ίδιο είναι . Φυσικά είμαι της ακραίας άποψης να κοπούν όλες οι επιδοτήσεις (πλην ΚΟΤ) , για 1€ που παίρνουμε πληρώνουμε 5€ αργότερα. Αν γίνει και το πλαφόν θα πάει 1 προς 10

Και φυσικά δεν ξεχνάμε οτι άλλα ανακοινώθηκαν για επιχειρήσεις και τελικά ούτε τα μισά δεν κάνανε με το πρόσφατο ΦΕΚ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Dafdaf είπε

 

 

  • ΟΙΚΙΑ 1

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ: 2200kWH ( 15-12-21 / 13-4-22 )

Κόστος ενέργειας: 510€

Ρυθμιζόμενες 150€

Τέλη και φόροι: 60€

Χρέωση WV: 25€

ΣΥΝΟΛΟ 4ΜΗΝΟΥ: 745€

 

  • ΟΙΚΙΑ 2

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ: 2700kWH ( 15-12-21 / 13-4-22 )

Κόστος ενέργειας: 800€

Ρυθμιζόμενες 210€

Τέλη και φόροι: 75€

Χρέωση WV: 30€

ΣΥΝΟΛΟ 4ΜΗΝΟΥ: 1115€

 

 

 

Εμένα μου κάνει εντύπωση ότι στην οικία 1  χρεώνει 510/2200 =0,23 ευρώ/kwh δηλαδή τη χονδρική τιμή υποτίθεται, ενώ για την ΙΔΙΑ ακριβώς περίοδο στην οικία 2 χρεώνουν 800/2700=0,296 ευρώ/kwh!

Ζήτα εξηγήσεις πως γίνεται αυτό. Προφανώς γιαυτό βγήκε και προϊόν της χρονιάς!

 

Επεξ/σία από giorgosvet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Ζήτα εξηγήσεις πως γίνεται αυτό. Προφανώς γιαυτό βγήκε και προϊόν της χρονιάς!

το πιο πιθανό να του αυξήσουν την πρώτη παροχή 😂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να σπάσεις συμβόλαιο?

Ποιά είναι η πιο συμφέρουσα εταιρεία με βάση τα όσα βλέπετε.

Προσωπικά ακούω από φίλους και γνωστούς για 100ε λογαριασμούς και 150ε (Αλλα με άλλη καταναλωση που ποτε δεν την λενε :P) γι αυτο και μπηκα στην διαδικασια να ρωτησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Dafdaf είπε

και τι να κάνω γενικότερα? 

...να ανεβάσεις αυτούσιους (και ΟΛΟΛΚΗΡΟΥΣ) τους λογαριασμούς γιατί έχουν κι άλλες χρήσιμες πληροφορίες - έχοντας σβήσει προσωπικά στοιχεία που προφανώς δεν μας ενδιαφέρουν, να διαβάσεις αυτό https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=59173933

 

όπως και αυτό https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=59091631και να παλαίψεις με αυτό https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit#gid=1939256855

Κατά τ' άλλα ο χειμώνας βγαίνει, πιθανώς λόγω μειωμένης κατανάλωσης από εδώ και πέρα μέχρι τα κρύα του φθινοπώρου του '22, δεν θα είναι τόσο ψηλή (εκτός κι αν καίνε φουλ κλιματιστικά το 2μηνο των καυσώνων), οπότε λάβε υπ' όψη τί θα κάνεις και πότε, αναφορικά με μετάβαση σε ΔΕΗ (ΕΑΝ κάποιος δεν έχει παλαιά χρέη εκεί) και σε ποια προγράμματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dafdaf είπε

Γίνεται να σπάσεις συμβόλαιο?

Ποιά είναι η πιο συμφέρουσα εταιρεία με βάση τα όσα βλέπετε.

Προσωπικά ακούω από φίλους και γνωστούς για 100ε λογαριασμούς και 150ε (Αλλα με άλλη καταναλωση που ποτε δεν την λενε :P) γι αυτο και μπηκα στην διαδικασια να ρωτησω.

απαντάς σε αυτό πρώτα

28 λεπτά πριν, korakios είπε

επίσης δεν έχεις πίστωση ΤΕΜ ?

 

είναι δηλαδή δηλωμένες σαν 1η κατοικία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Μετά από αλλαγή του προμηθευτή από Ελπεντισον σε ΔΕΗ επειδή η πρώτη μου άλλαξε το συμβόλαιο από σταθερή τιμή σε κυμαινόμενο με ρήτρα, μου ήρθε τελικός λογαριασμός όπου η Ελπέντισον με χρεώνει με ρήτρα πρόωρης αποχώρησης 50 ευρώ (δυστυχώς δεν είχα δει την προειδοποίηση στα ψιλά γράμματα του λογαριασμού οπότε η αλλαγή προμηθευτή έγινε αφού μου άλλαξαν το συμβόλαιο). Να σημειώσω ότι πριν υπογράψω στη ΔΕΗ είχα επικοινωνήσει με την Ελπέντισον να τους ρωτήσω γιατί το συμβόλαιο μου άλλαξε (διότι μου ήρθε ξαφνικό αφού δεν είχα διαβάσει τα ψιλά γράμματα) και εκείνη την ώρα τους ρώτησα αν μπορώ να φύγω χωρίς χρέωση και μου απάντησαν θετικά τότε)

Επειδή σε διάφορα μέρη εδώ στο φόρουμ είδα ότι δεν επιτρέπεται η ρήτρα πρόωρης αποχώρησης όταν σε πάνε σε κυμαινόμενο συμβόλαιο ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο λιγκ σε σχετική νομοθεσία για τη ρήτρα πρόωρης αποχώρησης  που να μπορώ να αναφερθώ ώστε να στηρίξω το επιχείρημα αυτό σε επικοινωνία με την Ελπεντισον όπου θα τους ζητήσω να μου αφαιρέσουν τη ρήτρα αποχώρησης 

 

Ευχαριστώ για τη πολύ μεγάλη προσπάθεια που κάνετε στο φόρουμ να μας κατατοπίζετε την ώρα που οι πάροχοι πάνε να μας εξαπατήσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...