Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, korakios είπε

το λινκ το διάβασες ? Απο εκεί ξεκινάμε (είναι με τα μπλε γράμματα)

επίσης ποιο πρόγραμμα της NRG έχει 6 μήνες δέσμευση μιας και δεν το έχω δει

δώσε λινκ

στο πιο προσφατο αρχειο, στο 2ο tab βγαζει "value" σε αρκετα cells.

Διορθωνεται καπως?

Image 212.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

59 λεπτά πριν, washcloud είπε

άρα τη μια "σου φταίει ο δήμος

To κράτος και η ΔΕΗ μου φταίει δεν χρειάζεται τώρα να ψάχνεις γωνία στο δεκάρικο. Δηλαδή εσύ διαφωνείς με το ότι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις (και οι όποιες άλλες εκτός απο την χρέωση κιλοβατωρών που κατανάλωσες) που υπολογίζεται με βάση μια αριθμητική ποσότητα * τις κιλοβατώρες που κατανάλωσες θα πρέπει να έχουν ένα ανώτατο πλαφόν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, razkal είπε

στο πιο προσφατο αρχειο, στο 2ο tab βγαζει "value" σε αρκετα cells.

Διορθωνεται καπως?

ναι διαβάζεις τα κόκκινα τονισμένα γράμματα , μετά παρακάτω συμπληρώνεις στο ερωτηματικό το σημείο που λέει <--Συμπληρώστε

με την τιμή που θεωρείς εσύ . Τα μπλε γράμματα και στο excel είναι υπερσύνδεσμοι που μπορείς να δεις τιμές που καμιά σχέση δεν έχουν με το μέλλον φυσικά

τα υπόλοιπα (κακώς) τα έχω προσυμπληρωμένα (της χοντρικής ΛΠ, αποκλίσεις) όπως και επιδοτήσεις

καταλαβαίνεις απο μήνα αλλάζουν , άρα μόνο για σύγκριση μεταξύ τους είναι το φύλλο , όχι για τα σταθερά

Αλλά δεν απάντησες για το πρόγραμμα με 6 μήνες διάρκεια

 

3 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δηλαδή εσύ διαφωνείς

συμφωνεί ή διαφωνεί είναι κάτι που δε θα μάθουμε στο παρών νήμα

ανοίξετε καινούριο , ή πείτε τα με pm :)

@washcloud

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

To κράτος και η ΔΕΗ μου φταίει δεν χρειάζεται τώρα να ψάχνεις γωνία στο δεκάρικο. Δηλαδή εσύ διαφωνείς με το ότι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις (και οι όποιες άλλες εκτός απο την χρέωση κιλοβατωρών που κατανάλωσες) που υπολογίζεται με βάση μια αριθμητική ποσότητα * τις κιλοβατώρες που κατανάλωσες θα πρέπει να έχουν ένα ανώτατο πλαφόν; 

...δυστυχώς δεν αφορά το παρόν thread το να το συνεχίσουμε με προσωπικές απόψεις (για την ιστρία όχι απλώς συμφωνώ - οι δικές μου είναι έτι,,,ριζοσπαστικότερες από απλώς το "πλαφόν" που λες) - εγώ απλά τόνισα "μην τα κάνεις αχταρμά όλα". Και δεν είναι θέμα "γωνιών", αλλά πρέπει να ξέρουμε ακριβώς τί μας φταίει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tomtsiliras είπε

Korakios ο συντελεστης στο Excel τι ειναι και πως καθοριζουμε την τιμη του; 

είναι αυτό που γράφω , αν καις χειμώνα ή καλοκαίρι αρκετό ρεύμα τότε που η χοντρική είναι ψηλά δεν ισχύει ο μέσος όρος

Δηλαδή αν μεγάλο ποσοστό απο το ετήσιο ρεύμα το καις όταν οι ρήτρες είναι στα ύψη άστο 10%

Πχ (ακραίο παράδειγμα) τον έναν μηνα 1000kw με 0,25 τελική και τον άλλον 1500kw με 0,30 χοντρική

δεν είναι 2500*(0,24+0,30)/2=675€

αλλά 1000*0,25+1500*0,30=700€

Εξαρτάται απο το πόση διαφορά έχει η κατανάλωσή σου στους καύσωνες και στα κρύα πχ αν χρησιμοποιείς τότε κλιματιστικά

Αλλά επειδή έτσι κι αλλιώς μαντεύουμε τη χοντρική για το επόμενο 12μηνο , μάλλον θα το βγάλω , δε βρίσκω και πολύ νόημα να υπάρχει, κάντο μηδέν 😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι αυτό που γράφω , αν καις χειμώνα ή καλοκαίρι αρκετό ρεύμα τότε που η χοντρική είναι ψηλά δεν ισχύει ο μέσος όρος

Δηλαδή αν μεγάλο ποσοστό απο το ετήσιο ρεύμα το καις όταν οι ρήτρες είναι στα ύψη άστο 10%

Πχ (ακραίο παράδειγμα) τον έναν μηνα 1000kw με 0,25 τελική και τον άλλον 1500kw με 0,30 χοντρική

δεν είναι 2500*(0,24+0,30)/2=675€

αλλά 1000*0,25+1500*0,30=700€

Εξαρτάται απο το πόση διαφορά έχει η κατανάλωσή σου στους καύσωνες και στα κρύα πχ αν χρησιμοποιείς τότε κλιματιστικά

Αλλά επειδή έτσι κι αλλιώς μαντεύουμε τη χοντρική για το επόμενο 12μηνο , μάλλον θα το βγάλω , δε βρίσκω και πολύ νόημα να υπάρχει, κάντο μηδέν 😁

Επειδη  εχω σταθερη καταναλωση ανα μηνα ολο το ετος (σχεδόν) το μηδενιζω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tomtsiliras είπε

Επειδη  εχω σταθερη καταναλωση ανα μηνα ολο το ετος (σχεδόν) το μηδενιζω.

καλά κάνεις , απλά όπως κατάλαβες είναι τζόκερ να πιάσεις επιδοτήσεις και χοντρική για τους επόμενους 12 μήνες

οι επιδοτήσεις είναι τέρμα χαμηλά C67,D67 ,επειδή το ξαναφτιάχνω το φύλλο απο την αρχή (στο υπο κατασκευή) θα παραμείνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου στον εναμιση μηνα προλαβα κ εμεινα στην Protergia και μου ηρθε μονο ενας τελικος εκκαθαριστικος...πως να κινηθω σχετικα με τα ρητρα αναπρ. που εχει? Τελος αποδεσμευσης δεν βλεπω παντως...

SmartSelect_20220417-224319_Drive.jpg

SmartSelect_20220417-224749_Drive.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, korakios είπε

τέρμα ψηλά ,καρφιτσωμένη ανάρτηση

Ωραια το ειδα, απλα επειδη αναφερεις να κανω αιτηση στον νεο παροχο μονο οταν θα εχω παρει αρνητικη απαντηση μετα απο 10+ μερες, εγω εφυγα απο αυτους πριν εκδοθει ο παρον λογαριασμος μου, ειχα προλαβει να μπω στις 27/ 3 στην ΔΕΗ enter.

Ακολουθω παραυτα ότι αναφερεις παρολο που εχω ηδη φυγει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CENTAURUS είπε

Ακολουθω παραυτα ότι αναφερεις παρολο που εχω ηδη φυγει?

...παραταύτα ακολουθείς, ό,τι (με κόμμα όταν εννοείς "οτιδήποτε" - κανόνας για να μην συγχέεται με το "αναφορικό ότι") αναφέρει  διότι "πάραυτα" θα πει "άμεσα".

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, washcloud είπε

...παραταύτα ακολουθείς, ό,τι (με κόμμα όταν εννοείς "οτιδήποτε" - κανόνας για να μην συγχέεται με το "αναφορικό ότι") αναφέρει  διότι "πάραυτα" θα πει "άμεσα".

Άσε τον άνθρωπο να εκφραστεί ελεύθερα, γκράμαρ νάζι :D. Μπορεί να εννοεί ακολουθώ χωρίς καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...