Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, argilleas είπε

παρέμπεμπε σε ένα λινκ στο sites τους που γράφαν τις γνωστές παπάτζες τους.

Χρειαζόμαστε το περιεχόμενο απ'το link με τις παπάτζες. Αν πρόκειται για αλλαγή σταθερής τιμής, έχουν το δικαίωμα να το πράξουν άμεσα (τους δίνει το δικαίωμα ο Κώδικας Προμήθειας κατ'εξαίρεση).

Αν σε πάνε σε πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής, θα πρέπει να περάσουν 60 μέρες απ'την ειδοποίηση για να αποκτήσουν ισχύ οι όροι (ενώ έχεις 30 μέρες για αζημίως αποχώρηση, αν και κανονικά δε χρεώνεται ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενα).

Το ποσό που λέει προωθητική ενέργεια είσαι σίγουρος ότι είναι χρέωση και όχι πίστωση; Λέω μήπως είναι η έκπτωση συνέπειας του εκκαθαριστικού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ τώρα έχω Nova Energy (χωρίς δέσμευση, έχω κλείσει 2ετια εδώ και καιρό), με νυκτερινό,  ΚΟΤ, κύρια κατοικία και κατανάλωση 1500kwh το καλοκαίρι και 1300 το χειμώνα. Δεν έχω καταλάβει μέχρι στιγμής αυξήσεις. Τελευταία περίοδος 4μηνου εκκαθαριστικού αρχές Σεπτέμβρη με αρχές Ιανουαρίου (150€ συνολικός λογαριασμός 4μήνου, 1377kwh). Αρχές Μαΐου εκκαθαρίζει το τρέχον 4μηνο.

Χθες με πήραν από W&V για το Zero. Μου είπαν ότι τιμολογούν στην τιμή αγοράς της χονδρικής (αυτή τη στιγμή στα 0,20), μηδέν πάγιο + ότι θα παίρνω το ΚΟΤ αλλά και την επιδότηση (γιατί δεν θα είναι σταθερό τιμολόγιο αλλά τιμή χονδρικής κάθε μήνα) και μοναδική έξτρα επιβάρυνση 2€ το μήνα (σαν πάγιο δηλαδή). 24μηνη δέσμευση (χαχαχαχα). Θα τους απαντήσω τη Δευτέρα αλλά με κατανάλωση γύρω στις 350kwh το μήνα δε βλέπω το λόγο να μπαίνω σε αλλαγές από τη στιγμή που δεν έχω διαφορά στους λογαριασμούς μου.

Επίσης δοκιμάσαμε να δούμε τη διαφορά με τον εκκαθαριστικό μου και τη χρέωση τους και ήταν όντως μόνο 2 λεπτά/kwh, όπως και στον έναντι που ήρθε προχθές και που είχε ρήτρα στην υποτιθέμενη κατανάλωση και η διαφορά ήταν στα 5 λεπτά/kwh (0,22€ έναντι 0,27€ ο δικός μου). Μάλιστα της έκανε εντύπωση που ήταν μόνο τόση η διαφορά. 

Κάτι που εμένα μου έκανε εντύπωση ήταν ότι η Nova πρώτη φορά τώρα στον έναντι, μου άλλαξε τη χρέωση από 0,08€ ημέρας και 0,063€ νύχτας, σε 0,0354 και οι δύο. Ίσως για να μειωθεί ο λογαριασμός;;;

Πολλά ερωτήματα το σεντόνι μου ε;;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή Ανάσταση να έχουμε!!!

Επεξ/σία από Giorgis4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο τη στιγμή που δεν έκλεισες σε φθηνό σταθερό μέχρι αρχές Δεκέμβρη κοιτάς το 4ο φύλλο του excel

16 λεπτά πριν, Giorgis4 είπε

Κάτι που εμένα μου έκανε εντύπωση ήταν ότι η Nova πρώτη φορά τώρα στον έναντι, μου άλλαξε τη χρέωση από 0,08€ ημέρας και 0,063€ νύχτας, σε 0,0354 και οι δύο. Ίσως για να μειωθεί ο λογαριασμός;;;

άγνωστο , μπορεί να είναι μετά την έκπτωση ΚΟΤ , δε βγαίνει άκρη έτσι ,

πάντως για οποιαδήποτε αλλαγή κιλοβατώρας όφειλαν να σε ενημερώσουν , αν όντως έχεις απορία ανεβάζεις 2 τελευταίους λογαριασμούς μέσα σε spoiler χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία

γενικά αν παραμείνεις με ρήτρες απαραίτητα χωρίς δέσμευση

ΥΓ το Zero , το Μάρτιο είχε 0,346 0,36 περίπου (με στοιχεία απο ΑΔΜΗΕ) τελική (χωρίς ΚΟΤ)

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, adi32 είπε

άνοιξε νέο θέμα

τυχών απαντήσεις σε αναφορά

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2022 στις 9:29 ΜΜ, korakios είπε

χαλαρά είναι ίδια κονσέρβα , απαντάς ζητώντας

1. την τηλεφωνική ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος μιας και αν είχες ενημερωθεί πριν ,δε θα υπέγραφες σε τέτοιο πρόγραμμα με δυσνόητους όρους που οι χρεώσεις είναι πολλαπλάσιες απο αυτές που σου παρουσίασαν

2. την ημερομηνία αποστολής της επιστολής , μιας και δεν παρέλαβες ποτέ κάποια 60 μέρες πριν την εφαρμογή αλλαγών  και φυσικά δεν ήταν δυνατόν να προσέξεις μια υποσημείωση

Λογικά δε θα σου απαντήσουν σε 10 εργάσιμες 😁

Περιμένεις και αν απαντήσουν πόσταρε εδώ . Αλλιώς περιγράφεις το ιστορικό και στέλνεις μέσω ΡΑΕ (σε 10 εργάσιμες)

Καλησπερα και παλι, μολις του απαντησα με συμπληρωμενο το εντυπο για προσβαση σε τηλεφωνικες συνδιαλεξεις μας. Αιτηθηκα και αυτα που μου προτεινεις και τωρα περιμενω για τυχον απαντηση. 
Για αιτηση για αλλαγη παροχου ποτε μπορω να την κανω για να ειμαι καλυμενος; μετα αφου κανω και την καταγγελια στην ΡΑΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ri3per είπε

Για αιτηση για αλλαγη παροχου ποτε μπορω να την κανω για να ειμαι καλυμενος;

να είσαι καλυμμένος απο τι ?

τις 10 εργάσιμες τις αναφέρω επειδή έτσι γράφει ο κώδικας προμήθειας

(οτι υποχρεούται ο πάροχος να απαντήσει σε αυτό το διάστημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Giorgis4 είπε

Εγώ τώρα έχω Nova Energy (χωρίς δέσμευση, έχω κλείσει 2ετια εδώ και καιρό), με νυκτερινό,  ΚΟΤ, κύρια κατοικία και κατανάλωση 1500kwh το καλοκαίρι και 1300 το χειμώνα. Δεν έχω καταλάβει μέχρι στιγμής αυξήσεις.

 

Eίχες Νοva KOT χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής και μετά άλλαξε σε NOVA KOT με ρήτρα αναπροσαρμογής. Ο λόγος που δεν είδες αυξήσεις είναι οι επιδοτήσεις της κυβέρνησης που είναι υψηλές στο ΚΟΤ (και το γεγονός ότι δεν έχεις μεγάλη κατανάλωση... διαφορετικά θα είχες φαλιρίσει.

To λόγο που σε τιμολόγησαν με 0,0354 δεν τον γνωρίζω, ίσως άλλαξαν πάλι τις τιμές στα μουλωχτά... αλλά να ξέρεις όπου χαμηλή τιμή = μεγαλύτερη ρήτρα αναπροσαρμογής. Πάνω κάτω τα ίδια με πριν θα πληρώνεις δηλαδή...

Για το Zero, oυδέν σχόλια... τα'χουμε πει ένα σωρό φορές. Ουσιαστικά είσαι σε δίλημμα μεταξύ εκ των χειρότερων εμπορικών προγραμμάτων... σου ξαναλέω και πάλι ότι σε σώζει η επιδότηση. Έχασες την ευκαιρία να πας ΔΕΗ Οnline το Σεπτέμβρη να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, τώρα είναι αργά... όλα τα προγράμματα είναι μαύρα χάλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Giorgis4 είπε

Χθες με πήραν από W&V για το Zero. Μου είπαν ότι τιμολογούν στην τιμή αγοράς της χονδρικής (αυτή τη στιγμή στα 0,20), μηδέν πάγιο + ότι θα παίρνω το ΚΟΤ αλλά και την επιδότηση (γιατί δεν θα είναι σταθερό τιμολόγιο αλλά τιμή χονδρικής κάθε μήνα) και μοναδική έξτρα επιβάρυνση 2€ το μήνα (σαν πάγιο δηλαδή). 24μηνη δέσμευση (χαχαχαχα). Θα τους απαντήσω τη Δευτέρα αλλά με κατανάλωση γύρω στις 350kwh το μήνα δε βλέπω το λόγο να μπαίνω σε αλλαγές από τη στιγμή που δεν έχω διαφορά στους λογαριασμούς μου.

Και ακόμα το σκέφτεσαι; Zero και ησυχάζεις για μια ζωή. It's a life changing experience.

Spoiler

Σοβαρά, μην πας. Αν σε ξαναπάρουν, βάλε κάποιον να πει ότι πέθανες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sheik είπε

Έξω πάμε καλά 😅

δεν είναι του παρόντος θέμα

άνοιξε νέο θέμα αν είναι

Spoiler

δυστυχώς εύκολα η κουβέντα εκτροχιάζεται και υπάρχει κίνδυνος να κλειδώσει , γιαυτό και γίνομαι σπαστικός...

το συγκεκριμένο ανάβει φωτιές για τέτοιες συζητήσεις

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλούσαμε κανένα 20λεπτο. Τόσα ψέματα; Με διαβεβαίωνε ότι η τιμή της kwh θα ακολουθεί την χονδρική που αγοράζουν όλοι και επιπλέον μόνο +2€ το μήνα. Ούτε ρήτρα θα έμπαινε, αλλά +ΚΟΤ, +επιδότηση...και καθόμασταν και κάναμε πράξεις μαζί...πωωωωωωω...

Πάντως και στο excel είδα ότι σα χρέωση 0,20€ την έχει την kwh στο zero...

Επεξ/σία από Giorgis4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Giorgis4 είπε

Μιλούσαμε κανένα 20λεπτο. Τόσα ψέματα; Με διαβεβαίωνε

😂

21 λεπτά πριν, Giorgis4 είπε

Ούτε ρήτρα θα έμπαινε,

🤣

ρήτρα δε μπαίνει , αλλά όλο το κοστος χοντρικής, όπως αναφέρει και το συμβόλαιο

21 λεπτά πριν, Giorgis4 είπε

Πάντως και στο excel είδα ότι σα χρέωση 0,20€ την έχει την kwh στο zero...

0,02 θες να πεις και είναι η αρχική παραπλανητική ,

αν βάλεις τιμές ΑΔΜΗΕ θα δεις πόση είναι η τελική .....

21 λεπτά πριν, Giorgis4 είπε

Πάντως

δηλαδή βάλε για Μάρτιο (πηγή)

ΛΠ 18,888

Αποκλίσεις 4,067

ΤΕΑ 274,869

και (απο κάτω) μηδέν 0 , το συντελεστή

και δες τελικές τιμές (προ επιδοτήσεων) για Μάρτιο που θα είχες

σε αυτή την τιμή αφαιρείς 0,17 (επιδότηση ΚΟΤ Μαρτίου)  για τις 300 πρώτες κιλοβατώρες που έκαψες το μηνα

και μετά αφαιρείς και το ΚΟΤ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

και μετά αφαιρείς και το ΚΟΤ

 

Spoiler

....και στο τέλος και την περόνη 💥😇

 

1 ώρα πριν, Giorgis4 είπε

Ούτε ρήτρα θα έμπαινε

...μα αφού (δικαίως!) ως Προϊόν Της Χρονιάς (😂), το Zήροου κατάφερε το,,,ακατάφερτο : κατήργησε την "ρήτρα αναπροσαρμογής"!

(...εχ,,,,για την ακρίβεια κατήργησε δύο λέξεις : "ρήτρα" & "αναπροσαρμογή", διότι πολύ τζιζ, καθώς ο κόΖμος συνέδεσε, ειδικά την λέξη "ρήτρα", με τις έννοιες "τσιβί", "κερατιάτικα", "πολλά λεφτά να πληρώσω από το πουθενά", κτλ-κτλ...Σου λέει, αφού ολονών το σκατό έχει πάει στην κάλτσα με την "ρήτρα", γιατί ρε φίλε να μην πρωτοτυπήσουμε και να την καταργήσουμε;! Τέρμα η "ρήτρα" λοιπόν! Δεν έχει "ρήτρα"! Αφού ο κόσμος την φοβάται, ας πούμε τα πράγματα με τ' όνομά τους λοιπόν, κι εφ' εξής ό,που "ρήτρα αναπροσαρμογής", εμείς θα λέμε "κόστος χονδρεμπορικής"! Γαμάτο; ....όταν λοιπόν σταυροκοπιούνται οι βατβολτατζήδες ότι το "Zer0" ΔΕΝ έχει ρήτρα αναπροσαρμογής,,,,,,,,,,,,,,,,,την αλήθεια λένε! 

....γουέλκαμ του ε μπρέιβ νιου αντβερτάιζινγκ γουώρλντ μάι φρέντ...🙃)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γίνει με αυτές τις τιμές του ρεύματος; ήρθε εκκαθαριστικό πάλι πριν απο μερικές μέρες και ήταν ακόμη πιο φουσκωμένο απο το ήδη φουσκωμένο εκκαθαριστικό που έλαβα πριν 4 μήνες... 

Και επίσης κάτι που δεν καταλαβαίνω γιατί οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις δεν έχουν πλαφόν; δηλαδή επειδή έχω μηχανήματα που καταναλώνουν παραπάνω ρεύμα πάει να πει ότι ειμαι παραπάνω πλούσιος;;;;

 

Γιατί να πληρώνω 500-700 σε δήμους και τα λοιπα ενω άλλοι συνδημότες μου επειδή έχουν μικρότερη κατανάλωση ρεύματος να πληρώνουν πολύ λιγότερα; τι κάνει σε εμένα παραπάνω ο δήμος για να πληρώνω 5 με 7 φορές παραπάνω χαράτσι σε αυτόν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...