Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Η ρήτρα πρόωρης αποχώρησης θα εξακολουθεί να ισχύει μετέπεια. Δε γίνεται οι ειδικοί όροι να εφαρμοστούν επιλεκτικά... δηλαδή να παίρνω κανονικά την έκπτωση 25%, αλλά και να έχω το δικαίωμα να φύγω αζημίως.

δε νομίζω απο τη στιγμή που γίνεται κυμαινόμενο

φυσικά θεωρητικά το λέω , πρακτικά είναι σίγουρο οτι θα την χρεώσουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, korakios είπε

 

θα ξεκινούσα με αμφισβήτηση της ρήτρας πρώτα

Τι νόημα έχει να γίνει αυτό? Με την μαθηματική εξίσωση υπολογισμού της ρήτρας βγάζω ακριβώς το ποσό το οποίο πλήρωσα 

36 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν όμως στους ειδικούς όρους υπάρχει έκπτωση στη τιμή κιλοβατώρας, τότε ισχύει η ρήτρα αποχώρησης.

Εχω 45% έκπτωση στην τιμή κιλοβατώρας οπότε καταλαβαίνω τι λες. Έχω στείλει μέιλ και περιμένω να δω τι θα μου πούνε. Γιατί αν μπορώ να φύγω χωρίς επιβάρυνση θα φύγω με την πρώτη ευκαιρία για ΔΕΗ και Γ1 και βλέπουμε τον επόμενο μήνα για home online 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lk24 είπε

Τι νόημα έχει να γίνει αυτό? Με την μαθηματική εξίσωση υπολογισμού της ρήτρας βγάζω ακριβώς το ποσό το οποίο πλήρωσα 

για να πιέσεις μπας και το προτείνουν οι ίδιοι απο τη στιγμή που δε σε νιάζουν οι ρήτρες αναπροσαρμογή που χρεώθηκες

τεσπά , κατάλαβες περίπου τι παίζει , κινείσαι όπως νομίζεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, korakios είπε

μέσα σε spoiler δε θα πιάσει χώρο

σε παλιότερο ναι , νομίζω το λέει ρήτρα κόστους προμήθειας στο πεδίο Γ

 

Τους εστειλα 3 εντυπα συμπληρωμενα για 3 διαφορετικους λογαριασμους στους οποιους ειχαν βαλει την ρητρα αναπροσαρμογης. Σε παλιοτερους λογαριασμους μου, στους εναντι, δεν ειχαν αυτη την ρητρα ενω στους εκκαθαριστικου την ειχαν.

Βεβαια απο τον Δεκεμβριο του 21, ειχαν βαλει και την ρητρα ΚΑΙ στους εναντι λογαριασμους μου.


.

 

Αυτο τους εστειλα εγω

Spoiler

Καλησπερα σας,

Σας αποστέλλω 3 εντυπα αμφισβητησης λογαριασμου. Μετα απο δικη μου αναλυση ειδα πως εχω χρεωθει σε 3 (τρεις) εναντι λογαριασμους μου, μια ρητρα αναπροσαρμογης στην οποια δεν εχω ενημερωθει σχετικα πριν την χρεωθω και δεν αναφερθηκε ποτε απο καποιον αντιπροσωπο σας πριν αιτηθώ να ερθω στην εταιρεια σας. Αιτούμαι επιστροφη ολου του ποσου αυτης της κρυφης χρεωσης, να φυγω απο την εταιρεια σας χωρις να χρεωθω ποινη προωρης αποχωρησης μιας και το προγραμμα αυτο εχει αλλη τελικη χρεωση απο αυτη που μου παρουσιασαν. Αν και εφοσον θεωρειτε πως εχω ενημερωθει τηλεφωνικα για αυτην την χρεωση θα ηθελα να μου στείλετε τυχόν ηχογραφησεις που αναφερονται σε αυτην.. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Αυτο μου απαντησαν

-sos- 

Η εικονα που εχω βαλει, ειναι στην απαντηση τους,  κατω απο την παραγραφο που λεει:

"Βάσει του Όρου 6.3"

Spoiler

Επί της από 13.04.2022 επιστολής της οποίας μας κοινοποιήσατε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και αφορά την από 28.03.2019 Σύμβαση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας, η οποία καταρτίστηκε μεταξύ ημών και στην οποία συνομολογήθηκαν και συμφωνήθηκαν οι όροι και οι προϋποθέσεις ηλεκτροδότησης της υπ΄ αριθμόν 21728839-06 οικιακής σας παροχής, επαγόμαστε τα κατωτέρω.

 

Όπως ορίζεται στο α. 6.2 των γενικών όρων της ως άνω Σύμβασης ρητά συμφωνήσαμε ότι: «Οι χρεώσεις που επιβάλλονται από τον Προμηθευτή για την προμήθεια Ηλεκτρικής Ενέργειας στις Εγκαταστάσεις του Πελάτη υπολογίζονται βάσει των όρων της παρούσας και της κείμενης νομοθεσίας. Ειδικότερα, ο λογαριασμός περιλαμβάνει, πλέον των όσων υποχρεωτικά προβλέπονται από την ισχύουσα νομοθεσία, και εκτός και αν άλλως προβλέπεται σε αυτή: α) τις χρεώσεις Ηλεκτρικού Ρεύματος για την ποσότητα ηλεκτρικής ενέργειας που προμήθευσε ο Προμηθευτής στον Πελάτη, βάσει του τιμολογίου στο οποίο έχει ενταχθεί ο Πελάτης β) τις Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις που αφορούν υπηρεσίες σχετικές με την προμήθεια ηλεκτρικής ενέργειας που παρέχονται από τρίτους, καθώς και σε ανταποδοτικά τέλη, σύμφωνα με τα εκάστοτε οριζόμενα στη νομοθεσία, ενδεικτικά χρεώσεις για τη χρήση του Ελληνικού Συστήματος Μεταφοράς και του Ελληνικού Δικτύου Διανομής, χρεώσεις υπηρεσιών κοινής ωφέλειας, το ειδικό τέλος μείωσης εκπομπών αερίων ρύπων, γ) τις Συμπληρωματικές Χρεώσεις που αντιστοιχούν στις χρεώσεις που βαρύνουν τον Πελάτη, ενδεικτικά χρεώσεις για υπηρεσίες ΔΕΔΔΗΕ, πιστώσεις εγγυημένων υπηρεσιών ΔΕΔΔΗΕ, ρήτρα κόστους προμήθειας σύμφωνα με τον όρο 6.3., χρέωση εκπομπών CO2 σε εμπορικά τιμολόγια σύμφωνα με τον όρο 6.4. δ) τα Τέλη και τους Φόρους, ενδεικτικά τον ειδικό φόρο κατανάλωσης (ΕΦΚ), τον εκάστοτε αναλογούντα φόρο προστιθέμενης αξίας (Φ.Π.Α.), το Ειδικό Τέλος 5‰, δημοτικά τέλη, δημοτικούς φόρους, και το τέλος ακίνητης περιουσίας, τη χρέωση ΕΡΤ και χρέωση τόκων υπερημερίας όταν αυτοί εφαρμόζονται δ) τα οφειλόμενα ποσά για οποιεσδήποτε άλλες υπηρεσίες που τυχόν συμφωνούνται με τους Ειδικούς Όρους της Σύμβασης».

 

Επίσης, στο α. 6.3. των γενικών όρων των ανωτέρω συμβάσεων ρητά συμφωνήσαμε τον τρόπο υπολογισμού της Ρήτρας Κόστους Προμήθειας ως εξής: «Οι Χρεώσεις Προμήθειας ενδέχεται να αναπροσαρμοστούν βάσει της Ρήτρας Κόστους Προμήθειας (ΟΤΣ, ΛΠ, ΜΜΚΘΣΣ, απώλειες). Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα (Ι) της μέσης ΟΤΣ, (ΙΙ) των μέσων μοναδιαίων χρεώσεων για τους ΛΠ, και (ΙΙΙ) της μέσης χρέωσης ΜΜΚΘΣΣ κατά την Περίοδο Κατανάλωσης, με τα (Ι) έως και (ΙΙΙ) προσαυξημένα κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου (εφεξής το «Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα») κυμαίνεται εντός των ορίων 45 και 60 €/ΜWh, δεν θα πραγματοποιείται αύξηση ή μείωση των Χρεώσεων Προμήθειας. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι κάτω του ορίου των 45 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα μειώνονται κατά τη διαφορά των 45 €/ΜWh με το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι άνω του ορίου των 60 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα αυξάνονται κατά τη διαφορά του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος με το όριο των 60€/MWh. Αυτές οι αυξομειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας θα εμφανίζονται ως διακριτές χρεώσεις ή πιστώσεις στους λογαριασμούς κατανάλωσης που θα αποστέλλει ο Προμηθευτής στον Πελάτη, όταν τα πραγματικά δεδομένα καθίστανται διαθέσιμα από τον αρμόδιο διαχειριστή.»

Ως προς τη μεταβολή των όρων των μεταξύ μας συμβάσεων και την υποχρέωση σχετικής ενημέρωσής σας, ρητά συμφωνήσαμε στο α. 15.1 των ως άνω γενικών όρων ότι: «α. 15.1. Για την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθειας, ο Προμηθευτής υποχρεούται σε ατομική ενημέρωση των Πελατών του, η οποία δύναται να υλοποιείται με εναλλακτικούς τρόπους. Ενδεικτικά αναφέρονται: Τηλεφωνικά, με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, μέσω σύντομης ειδοποίησης η οποία περιλαμβάνεται στο Λογαριασμό Κατανάλωσης ή αποστέλλεται ηλεκτρονικά, παραπέμποντας στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή για πλήρη ενημέρωση επί του περιεχομένου της τροποποίησης, εφόσον έχει συναινέσει σε τούτο ο Πελάτης. Η ενημέρωση, ως ορίζει το άρθρο 30 παρ. 4 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε Πελάτες λαμβάνει χώρα τουλάχιστον εξήντα (60) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων και, εφόσον είναι δυνατό και επαρκές, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή σε χωριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν. Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση.

 

Βάσει των ανωτέρω, για τη τροποποίηση του Γενικού Όρου 6.3 της μεταξύ μας σύμβασης και των ορίων όπως αυτά ήταν αναρτημένα στην ιστοσελίδα μας (https://www.watt-volt.gr/terms-conditions-amendments-10-02-2020/) έχετε ενημερωθεί εγγράφως ένα μήνα πριν την εφαρμογή τους, στους λογαριασμούς  με ημερομηνία έκδοσης 26.02.2020 και 27.03.2020.

 

Ακολούθως ο λογαριασμός με ημερομηνία έκδοσης 09.12.2021 περιείχε σε ειδικό πεδίο την κατωτέρω ενημέρωση: «Σας ενημερώνουμε για την τροποποίηση των υπολογιστικών παραμέτρων των Χρεώσεων Προμήθειας του Άρθρου 6.3. της μεταξύ μας Σύμβασης, κατ’ εφαρμογή του Γενικού Όρου 15.1. αυτής. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να ενημερωθείτε αναλυτικά στην ιστοσελίδα μας https://www.watt-volt.gr/enimerosi-gia-tropopoihsh-orou-6-3/ ή καλέστε μας στο 18383. Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη.»

 

Συνεπώς ο όρος 6.3 ορίζεται ως εξής: «Οι Χρεώσεις Προμήθειας ενδέχεται να αναπροσαρμοστούν βάσει της Ρήτρας Κόστους Προμήθειας (ΤΕΑ, ΛΠ, ΜΜΚΘΣΣ, ΜΑΕ, ΕΛΑΠΕ, Απώλειες). Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα (Ι) της μέσης ΤΕΑ, (ΙΙ) των μέσων μοναδιαίων χρεώσεων για τους ΛΠ, (ΙΙΙ) της μέσης χρέωσης ΜΜΚΘΣΣ, (IV) της μέσης χρέωσης Μηχανισμού Αποζημίωσης Ευελιξίας και (V) της Μέσης Χρέωσης ΕΛΑΠΕ κατά την Περίοδο Κατανάλωσης, με τα (Ι) έως και (IV), σταθμισμένα με το προφίλ καταναλώσεων πελατών ΧΤ του Δικτύου Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας και προσαυξημένα κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή Απωλειών Δικτύου (εφεξής το «Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα»), κυμαίνεται εντός των ορίων 35 και 45€/ΜWh, δε θα πραγματοποιείται αύξηση ή μείωση των Χρεώσεων Προμήθειας. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι μικρότερο του ορίου των 35€/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα μειώνονται κατά τη διαφορά των 35€/ΜWh με το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι μεγαλύτερο του ορίου των 45€/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα αυξάνονται κατά τη διαφορά του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος με το όριο των 45€/MWh. Αυτές οι αυξομειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας θα εμφανίζονται ως διακριτές χρεώσεις ή πιστώσεις στους λογαριασμούς κατανάλωσης που θα αποστέλλει ο Προμηθευτής στον Πελάτη.

 

Σε περίπτωση που για μέρος ή για το σύνολο της περιόδου κατανάλωσης του λογαριασμού τα οριστικά απολογιστικά δεδομένα κόστους δεν είναι ακόμη διαθέσιμα, ο υπολογισμός της Ρήτρας Κόστους Προμήθειας θα βασίζεται σε εκτιμήσεις του Προμηθευτή. Οι εκτιμήσεις αυτές θα προκύπτουν λαμβάνοντας υπόψη, για την περίοδο κατανάλωσης του λογαριασμού, τα διαθέσιμα γνωστοποιημένα οριστικά απολογιστικά και μη οριστικά απολογιστικά δεδομένα κόστους έως την ημέρα κατανάλωσης για την οποία αυτά υπάρχουν, για όλα τα στοιχεία (I) έως και (IV). Ειδικότερα, δε, στην περίπτωση που η περίοδος κατανάλωσης ενός λογαριασμού αφορά σε διάστημα για το οποίο δεν έχουν γνωστοποιηθεί ούτε οριστικά απολογιστικά ούτε μη οριστικά απολογιστικά δεδομένα κόστους, λαμβάνεται υπόψη για την εκτίμηση του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος το πιο πρόσφατο διάστημα με διαθέσιμα δεδομένα κόστους, ίσης διάρκειας με τη διάρκεια της περιόδου κατανάλωσης του εν λόγω λογαριασμού.

 

Όταν τα οριστικά απολογιστικά δεδομένα κόστους θα καθίστανται διαθέσιμα από τον αρμόδιο διαχειριστή, οι χρεώσεις της Ρήτρας Κόστους Προμήθειας που επιβλήθησαν με εκτιμώμενα κόστη, θα εκκαθαρίζονται στον αμέσως επόμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό».

 

Βάσει του Όρου 6.3 της σύμβασης η χρέωση της ρήτρας κόστους προμήθειας για την υπ’ αριθμόν -x-x-x-x-x-x-x-x- παροχή και ημερομηνία έκδοσης από 09/12/2021 προέκυψε ίση με:

 

Από όλα τα ανωτέρω λοιπόν προκύπτει ότι συμφωνήσαμε ρητά, την ενδεχόμενη μεταβολή των χρεώσεων προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας των παροχών σας λόγω της Ρήτρας Κόστους Προμήθειας. Συνεπώς, η χρέωση της εν λόγω Ρήτρας εκ μέρους της εταιρείας μας δεν αποτελεί κάποια κρυφή χρέωση αλλά είναι μία ρητά συνομολογημένη και νόμιμη χρέωση, η οποία αποτυπώθηκε διακριτά σε όλους τους λογαριασμούς της σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Νόμο και τη μεταξύ μας σύμβαση.

 

Θα χρειαστεί να σας επισημάνουμε ότι τον τύπο Υπολογισμού του «Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος» (εφεξής ΜΠΑ) του Άρθρου 6.3 των Γενικών Όρων Σύμβασης θα εντοπίσετε στον σύνδεσμο https://www.watt-volt.gr/exupiretisi-pelaton/ilektriko-revma/sixnes-erotiseis/logariasmoi-xreoseis/ όπου ακολουθεί και αριθμητικό παράδειγμα υπολογισμού της Ρήτρας Κόστους Προμήθειας.

 

Η WATT+VOLT έχει αποδείξει έμπρακτα και με αμεσότητα ότι ανταποκρίνεται στις πρόσφατες αλλαγές στον τομέα του κόστους της ενέργειας. Έτσι δημιουργήσαμε  το Energywatch, ένα παρατηρητήριο τιμών ηλεκτρικής ενέργειας και ενεργειακών δεδομένων το οποίο εξασφαλίζει την αξιόπιστη πληροφόρηση των καταναλωτών για το κόστος της ηλεκτρικής ενέργειας και των λοιπών καυσίμων.

 

Επιλέγοντας τον παρακάτω σύνδεσμο https://energywatch.gr/ μπορείτε να ενημερώνεστε για την εξέλιξη του κόστους ηλεκτρικής ενέργειας της ελληνικής αγοράς και την ανάλυσή του ανά περίοδο, τις ευρωπαϊκές τιμές, τις τιμές των καυσίμων καθώς και στατιστικά στοιχεία της αγοράς, και των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.

 

Τέλος, για λόγους πληρότητας θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι προκειμένου να λάβετε τις ηχογραφημένες συνομιλίες που θίγετε στην από 13.04.2022 ηλεκτρονική επιστολή σας, θα χρειαστεί να μας προωθήσετε το συνημμένο έντυπο συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο από τον κάτοχο της παροχής.

 

Παραμένουμε στην διάθεση σας.

Ελπιζω να βγαλεις ακρη

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/4/2022 στις 9:20 ΜΜ, ri3per είπε

Ελπιζω να βγαλεις ακρη

χαλαρά είναι ίδια κονσέρβα , απαντάς ζητώντας

1. την τηλεφωνική ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος μιας και αν είχες ενημερωθεί πριν ,δε θα υπέγραφες σε τέτοιο πρόγραμμα με δυσνόητους όρους που οι χρεώσεις είναι πολλαπλάσιες απο αυτές που σου παρουσίασαν

2. την ημερομηνία αποστολής της επιστολής , μιας και δεν παρέλαβες ποτέ κάποια 60 μέρες πριν την εφαρμογή αλλαγών  και φυσικά δεν ήταν δυνατόν να προσέξεις μια υποσημείωση

Λογικά δε θα σου απαντήσουν σε 10 εργάσιμες 😁

Περιμένεις και αν απαντήσουν πόσταρε εδώ . Αλλιώς περιγράφεις το ιστορικό και στέλνεις μέσω ΡΑΕ

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

όχι , αλλά για οποιαδήποτε αλλαγή επιβάλλεται ατομική επιστολή και φυσικά σε κυμαινόμενα δεν προβλέπεται ρήτρα αποχώρησης σύμφωνα με την οδηγία της ΡΑΕ και αναγνωρίζει και ο ΣτΚ

θα ξεκινούσα με αμφισβήτηση της ρήτρας πρώτα

Αφού του είχαν γράψει ρητώς και κατηγορηματικώς

1 ώρα πριν, lk24 είπε

Σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δικαιούστε να διακόψετε τη σύμβαση, χωρίς οικονομική επιβάρυνση. Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη! 

Έχει deadline αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, korakios είπε

χαλαρά είναι ίδια κονσέρβα , απαντάς ζητώντας

1. την τηλεφωνική ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος μιας και αν είχες ενημερωθεί πριν ,δε θα υπέγραφες σε τέτοιο πρόγραμμα με δυσνόητους όρους που οι χρεώσεις είναι πολλαπλάσιες απο αυτές που σου παρουσίασαν

2. την ημερομηνία αποστολής της επιστολής , μιας και δεν παρέλαβες ποτέ κάποια 60 μέρες πριν την εφαρμογή αλλαγών  και φυσικά δεν ήταν δυνατόν να προσέξεις μια υποσημείωση

Λογικά δε θα σου απαντήσουν σε 10 εργάσιμες 😁

Περιμένεις και αν απαντήσουν πόσταρε εδώ . Αλλιώς περιγράφεις το ιστορικό και στέλνεις μέσω ΡΑΕ

χαλαρά είναι ίδια κονσέρβα , απαντάς ζητώντας

1. την τηλεφωνική ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος μιας και αν είχες ενημερωθεί πριν ,δε θα υπέγραφες σε τέτοιο πρόγραμμα με δυσνόητους όρους που οι χρεώσεις είναι πολλαπλάσιες απο αυτές που σου παρουσίασαν

2. την ημερομηνία αποστολής της επιστολής , μιας και δεν παρέλαβες ποτέ κάποια 60 μέρες πριν την εφαρμογή αλλαγών  και φυσικά δεν ήταν δυνατόν να προσέξεις μια υποσημείωση

Λογικά δε θα σου απαντήσουν σε 10 εργάσιμες 😁

Περιμένεις και αν απαντήσουν πόσταρε εδώ . Αλλιώς περιγράφεις το ιστορικό και στέλνεις μέσω ΡΑΕ (σε 10 εργάσιμες)

Θεωρείς ότι η μη αποστολή ατομικής επιστολής μετά την τελευταία ανακοίνωση της ΡΑΕ μπορεί να αποτελέσει πάτημα για να ζητήσει κάποιος την πλήρη επιστροφή της ρήτρας αναπροσαρμογής?(τουλάχιστον μέχρι τον πρώτο εκκαθαριστικό λογαριασμό)

Μακάρι, αλλά μετά μιλάμε για τεράστια ποσά που θα κληθούν να επιστρέψουν οι παροχοι...και ανάμεσα τους με τη μερίδα του λέοντος βρίσκεται η ΔΕΗ.

Επεξ/σία από messinia3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

χαλαρά είναι ίδια κονσέρβα , απαντάς ζητώντας

1. την τηλεφωνική ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος μιας και αν είχες ενημερωθεί πριν ,δε θα υπέγραφες σε τέτοιο πρόγραμμα με δυσνόητους όρους που οι χρεώσεις είναι πολλαπλάσιες απο αυτές που σου παρουσίασαν

2. την ημερομηνία αποστολής της επιστολής , μιας και δεν παρέλαβες ποτέ κάποια 60 μέρες πριν την εφαρμογή αλλαγών  και φυσικά δεν ήταν δυνατόν να προσέξεις μια υποσημείωση

Λογικά δε θα σου απαντήσουν σε 10 εργάσιμες 😁

Περιμένεις και αν απαντήσουν πόσταρε εδώ . Αλλιώς περιγράφεις το ιστορικό και στέλνεις μέσω ΡΑΕ (σε 10 εργάσιμες)

Μου έχουν στείλει ένα έντυπο σε pdf που υποτίθεται πως πρέπει να συμπληρώσω για να αιτηθώ τις ηχογραφήσει μου. Αυτό το κάνω συμπληρώνω κανονικά σωστά; και το στέλνω μαζί με ότι μου έχεις προτείνει παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Έχει deadline αυτό;

30 μέρες , (απο Άυγουστο...)

30 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Θεωρείς ότι η μη αποστολή ατομικής επιστολής μετά την τελευταία ανακοίνωση της ΡΑΕ μπορεί να αποτελέσει πάτημα για να ζητήσει κάποιος την πλήρη επιστροφή της ρήτρας αναπροσαρμογής?(τουλάχιστον μέχρι τον πρώτο εκκαθαριστικό λογαριασμό)

Μακάρι, αλλά μετά μιλάμε για τεράστια ποσά που θα κληθούν να επιστρέψουν οι παροχοι...και ανάμεσα τους με τη μερίδα του λέοντος βρίσκεται η ΔΕΗ.

άγνωστο , νομίζω πάντως οτι η ΡΑΕ δεν πρόκειται να απαντήσει σε κανέναν  μεμονωμένα , δηλαδή αν κάνει δουλειά απλά ο πάροχος θα στείλει μέσω ΡΑΕ οτι θα ικανοποιήσει τα αιτήματα .

 

5 λεπτά πριν, ri3per είπε

Μου έχουν στείλει ένα έντυπο σε pdf που υποτίθεται πως πρέπει να συμπληρώσω για να αιτηθώ τις ηχογραφήσει μου. Αυτό το κάνω συμπληρώνω κανονικά σωστά; και το στέλνω μαζί με ότι μου έχεις προτείνει παραπάνω

ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκαν και τα προγράμματα της Solar στο site , είναι επίσημες οι (ακριβές) τιμές

Μπήκε και το (ακριβό) σταθερό οικιακό Volton Unique Flat

Μεγάλη προσοχή στα επαγγελματικά

σύμφωνα με το ΦΕΚ B 1670 - 07.04.2022 (ο σύνδεσμος είναι http ,όχι https ,μπορεί να μη σας το βγάζει ,το επισυνάπτω εδώ)

ενώ είχαν πει οτι θα μπούνε στα επαγγελματικά αναδρομικά +0,065 απο 1/1/22 (0,13 σύνολο)

καθώς και έξτρα 0,10 (0,23 σύνολο)για <35 kVA και για όλα τα αρτοποιεία δεν ισχύει κάτι τέτοιο

παραμόνο οτι απο Απρίλιο πάει στα 0,13 , @ekrepali , @HERTHAN

Αν κάποιος βρήκε ΦΕΚ πιο πρόσφατο ας βοηθήσει

φεκ.pdf

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεότερα απο Solar. Τους εστειλα επιστολη διαμαρτυριας για τις 60 ημερες που οφειλαν βαση ΡΑΕ και μεταξυ μας συμβασης να ενημερωσουν και μου εστειλαν σημερα ξανα το ιδιο mail που μου εστειλαν την Δευτερα με τις αλλαγες τιμων, αλλα γραφει οτι θα ισχυσουν 60 ημερες μετα αυτη τη φορα. Not bad. Οποτε μενω ως εχω μεχρι μεσα Μαιου και τοτε θα κοιταξω τι θα κανω και που θα παω 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς τον @korakiosκαι όποιον άλλον γνωρίζει.  Έχω φύγει από Zenith τέλος Νοεμβρίου, έχοντας πληρώσει την αξία του ρεύματός μου στον τελικό λογαριασμό εκτός από την ρήτρα αποχώρησης που είναι 45€. Στον τελευταίο λογαριασμό πριν φύγω έγραφε στο λογαριασμό περί τροποποίησης της σύμβασης και τη χρήση του άρθρου 14 για αποχώρηση αζημίως κτλπ.

Παρόλα αυτά σε αλλεπάλληλες επικοινωνίες με τη Ζενιθ δεν αφαιρούν τη ρήτρα γιατί λένε ότι άλλαξαν τις τιμές και δεν έκαναν τροποποίηση της σύμβασης.

Δεν θυμάμαι αν έφυγα εντός 30 ημερών από την πρώτη ενημέρωση ή εντός 60 ημερών. Τι ενέργειες πρέπει να κάνω σε κάθε μία από τις δύο περιπτώσεις? 

Στον τελευταίο λογαριασμό που ήρθε προχθές πάλι για το 45αρι με ενημερώνουν στην επιστολή ότι ένα ποσό 1,92€ που αφορούσε το Δήμο, πήγε ως χρέος στο Δήμο πλέον, τώρα πως προέκυψε αυτό δεν ξέρω γιατί είχα πληρώσει το λογαριασμό εκτός της ρήτρας.

Δεν είναι τα χρήματα το θέμα, αν και 45€ δεν είναι λίγα πλέον, είναι πιο πολύ για το γαμώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, golden33 είπε

Παρόλα αυτά σε αλλεπάλληλες επικοινωνίες με τη Ζενιθ δεν αφαιρούν τη ρήτρα γιατί λένε ότι άλλαξαν τις τιμές και δεν έκαναν τροποποίηση της σύμβασης.

αν το έχεις γραπτώς το επισυνάπτεις και προχωράς μέσω ΡΑΕ

4 λεπτά πριν, golden33 είπε

Δεν θυμάμαι αν έφυγα εντός 30 ημερών από την πρώτη ενημέρωση ή εντός 60 ημερών. Τι ενέργειες πρέπει να κάνω σε κάθε μία από τις δύο περιπτώσεις? 

δεν πειράζει , πρόσφατα η ΡΑΕ ανακοίνωσε οτι για τροποποιήσεις υποχρεούνται σε επιστολή ως ειδοποίηση , αναφέρεις απλά δεν είδες την υποσημείωση έγκαιρα

φυσικά , αν τον πλήρωσες τον τελικό εμπρόθεσμα ζητάς έκδοση έκτακτου με την πίστωση της έκπτωσης συνέπειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...