Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/4/2022 στις 5:27 ΜΜ, korakios είπε

αν εκκρεμεί υπόθεση δικαστικώς δε νομίζω να χρειάζεται , ότι σου πούνε ,

επειδή σίγουρα θα πλακώσουν ερωτήσεις πάνω σε αυτό ανοίξτε νέο θέμα

 

Στις 13/4/2022 στις 5:27 ΜΜ, korakios είπε

αν εκκρεμεί υπόθεση δικαστικώς δε νομίζω να χρειάζεται , ότι σου πούνε ,

επειδή σίγουρα θα πλακώσουν ερωτήσεις πάνω σε αυτό ανοίξτε νέο θέμα

Άρα βάση excel ο καθένας βλέπει τις ανάγκες του και αναλόγος πράττει . Δεν υπάρχει κάποιος πάροχος που είναι καλύτερος γενικά. Ούτε αν πρέπει σταθερό ή κυμαινόμενο το συμβόλαιο ή με ή χωρίς ρήτρα. όλα είναι σχετικά και αλλάζουν κάθε μήνα από ότι κατάλαβα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Ναι fixed ειναι! Αν και δεν ξερω ποσο το επηρεαζει...

...απολύτως το επηρρεάζει, μιας και οι πιστώσεις (0,02 για τα σταθερά) που έχεις είναι για το 2021 : από 1/1/22 καταγήθηκε η επιδότηση στα σταθερά (και τότε παίρνανε πιστώσεις όλοι, ανεξαρτήτως προγράμματος και αναεξαρτήτως κατοικίας). Το θέμα είναι λοιπόν είναι από εδώ και πέρα, εάν θα πας σε κυμαινόμενο (="ρητροπρόγραμμα"), εάν είναι η δηλωμένη στην φορολογική, ως 1η κατοικία, το σπίτι που μένεις, ώστε να παίρνεις την επιδότηση (που ο μέσος όρος της για Απρίλη είναι 0,24 για τις πρώτες 300kWh του μήνα). Εάν ΔΕΝ είναι δηλωμένη ως πρώτη κατοικία και δεν υπάρχει περίπτωση στην φορολογική του '22 που θα κάνεις - αν δεν έχεις ήδη κάνει - να την δηλώσεις ως τέτοια, τότε ΔΕΝ πας σε κυμαινόμενο, αλλά σε κάποιο από τα σταθερά ΔΕΗ, απαραίτητα....(ανεξαρτήτως ύψους καταναλώσεων).

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, εγώ μετά από το βίντεο στο YouTube του Hardware Busters, έστειλα 3 έντυπα αμφισβήτησης λογαριασμού στην W&V γράφοντας επίσης αιτουμαι όλα αυτά που προτείνει ο @korakios και μου απάντησαν μετά από 1 μέρα με κάτι κατεβατά που δεν βγάζω άκρη το τι λένε..

Φαντάζομαι πως έχουν καλύψει τον κωλο τους ήδη για να μου απαντήσουν τόσο γρήγορα και με κείμενο που μόνο με πτυχιακή πυρηνικού φυσικού μπορώ να το παρομοιάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ri3per είπε

Φαντάζομαι πως έχουν καλύψει τον κωλο τους ήδη για να μου απαντήσουν τόσο γρήγορα και με κείμενο που μόνο με πτυχιακή πυρηνικού φυσικού μπορώ να το παρομοιάσω.

όχι είναι κονσέρβα αυτά που απαντάνε , συνεχίζεις ΡΑΕ

και εκεί θα πάρεις ίδια κονσέρβα και μετά θα ζητήσεις παρέμβαση της ΡΑΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι είναι κονσέρβα αυτά που απαντάνε , συνεχίζεις ΡΑΕ

και εκεί θα πάρεις ίδια κονσέρβα και μετά θα ζητήσεις παρέμβαση της ΡΑΕ

Πως θα το κάνω αυτό όμως; Δεν πρέπει να έχω κάποιου είδους αποδείξεις ή κάτι για να μπορώ να πιαστώ και να τους τρέξει η ΡΑΕ;

Δραττομαι της ευκαιρίας να σε ευχαριστήσω για την βοήθεια που δίνεις αυτές τις εποχές που προσπαθούμε να σωθούμε από το τέρας της ακρίβειας και του ηλεκτρισμού..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ri3per είπε

Πως θα το κάνω αυτό όμως; Δεν πρέπει να έχω κάποιου είδους αποδείξεις ή κάτι για να μπορώ να πιαστώ και να τους τρέξει η ΡΑΕ;

βάλε μέσα σε spoiler το τι έγραψες και τι απάντησαν (χωρίς να φαίνονται ονόματα , ούτε δικό σου ούτε εκπροσώπου εταιρίας)

και πες αν είχες εξαρχής πρόγραμμα με ρήτρα ή σταθερό και σου το άλλαξαν (στη 2η περίπτωση όλες τις ημερομηνίες υπογραφής, ειδοποίησης&μορφή της και τροποποίησης )

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον περασμένο Αύγουστο είχα στον εκκαθαριστικό μου λογαριασμό το εξής 

Σας ενημερώνουμε για την τροποποίηση των υπολογιστικών παραμέτρων των Χρεώσεων Προμήθειας του Άρθρου 8.8. της μεταξύ μας Σύμβασης, κατ’ εφαρμογή του Γενικού Όρου 11.2 αυτής, λόγω μεταβολής των συνθηκών λειτουργίας της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας, με έναρξη την περίοδο τιμολόγησης του παρόντος λογαριασμού. Μπορείτε να ενημερωθείτε αναλυτικά στην ιστοσελίδα μας www.protergia.gr/sites/default/files/arthro8.8.pdf ή καλέστε μας στο 18311 και ζητήστε μας κάθε πληροφορία. Σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δικαιούστε να διακόψετε τη σύμβαση, χωρίς οικονομική επιβάρυνση. Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη! 

 

Μπορώ ακόμα και σήμερα να αποχωρήσω χωρίς να πληρώσω penalty εαν γνωρίζετε? Γιατί να επικοινωνήσω μαζί τους ούτε σε κανα χρόνο δεν θα απαντήσουν το τηλέφωνο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lk24 είπε

Μπορώ ακόμα και σήμερα να αποχωρήσω χωρίς να πληρώσω penalty εαν γνωρίζετε?

όχι , αλλά για οποιαδήποτε αλλαγή επιβάλλεται ατομική επιστολή και φυσικά σε κυμαινόμενα δεν προβλέπεται ρήτρα αποχώρησης σύμφωνα με την οδηγία της ΡΑΕ και αναγνωρίζει και ο ΣτΚ

θα ξεκινούσα με αμφισβήτηση της ρήτρας πρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

όχι , αλλά για οποιαδήποτε αλλαγή επιβάλλεται ατομική επιστολή και φυσικά σε κυμαινόμενα δεν προβλέπεται ρήτρα αποχώρησης σύμφωνα με την οδηγία της ΡΑΕ και αναγνωρίζει και ο ΣτΚ

θα ξεκινούσα με αμφισβήτηση της ρήτρας πρώτα

Δε προβλέπεται ρήτρα αποχώρησης αν η τιμή χρέωσης είναι στην αρχική τιμή. Αν όμως στους ειδικούς όρους υπάρχει έκπτωση στη τιμή κιλοβατώρας, τότε ισχύει η ρήτρα αποχώρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Δε προβλέπεται ρήτρα αποχώρησης αν η τιμή χρέωσης είναι στην αρχική τιμή. Αν όμως στους ειδικούς όρους υπάρχει έκπτωση στη τιμή κιλοβατώρας, τότε ισχύει η ρήτρα αποχώρησης.

με έκαψες 😁 , δεν κατάλαβα τίποτες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, korakios είπε

βάλε μέσα σε spoiler το τι έγραψες και τι απάντησαν (χωρίς να φαίνονται ονόματα , ούτε δικό σου ούτε εκπροσώπου εταιρίας)

και πες αν είχες εξαρχής πρόγραμμα με ρήτρα ή σταθερό και σου το άλλαξαν (στη 2η περίπτωση όλες τις ημερομηνίες υπογραφής, ειδοποίησης&μορφή της και τροποποίησης )

Ολο αυτο να το αναρτησω εδω;

Για το αν υπηρχε ρητρα αναπροσαρμογης ( ετσι το λεει η W&V) φανταζομαι θα φαινεται σε καποιο παλιοτερο λογαριασμο μου. Σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ri3per είπε

Ολο αυτο να το αναρτησω εδω;

μέσα σε spoiler δε θα πιάσει χώρο

1 λεπτό πριν, ri3per είπε

Για το αν υπηρχε ρητρα αναπροσαρμογης ( ετσι το λεει η W&V) φανταζομαι θα φαινεται σε καποιο παλιοτερο λογαριασμο μου. Σωστα;

σε παλιότερο ναι , νομίζω το λέει ρήτρα κόστους προμήθειας στο πεδίο Γ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@washcloud οχι οχι, μιλαμε παντα για πρώτη κατοικία! Τα εξοχικά το εξοχικό το εχω στην Δεη λόγω χαμηλής κατανάλωσης τον χρόνο!

Ολο το παιχνίδι σε εμενα παιζει μονο για την πρωτη κατοικία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, korakios είπε

με έκαψες 😁 , δεν κατάλαβα τίποτες 😂

Παράδειγμα ΗΡΩΝ Only Business (σταθερό πρόγραμμα), αρχική τιμή 0.086.

Μετά στους ειδικούς όρους υπάρχει 25% έκπτωση, δέσμευση για 1 χρόνο και ρήτρα πρόωρης αποδέσμευσης.

Γίνεται τροποίηση όρων και θα εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής μετά από 60 μέρες, δηλαδή το πρόγραμμα γίνεται κυμαινόμενο.

Η ρήτρα πρόωρης αποχώρησης θα εξακολουθεί να ισχύει μετέπειτα. Δε γίνεται οι ειδικοί όροι να εφαρμοστούν επιλεκτικά... δηλαδή να παίρνω κανονικά την έκπτωση 25%, αλλά και να έχω το δικαίωμα να φύγω αζημίως.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...