Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, korakios είπε

αν λες αυτό , έχει δέσμευση 24μηνη ,άρα το ξεχνάς

30 € για αποδέσμευση δεν είναι και πολλά. Απλά με ανυσηχει το μετά το 6μηνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, doom26 είπε

30 € για αποδέσμευση δεν είναι και πολλά.

μετά απο 18 μήνες 😁

Spoiler

image.png.2e38de7a6f27d92f54bca66806583a15.png

 

4 λεπτά πριν, doom26 είπε

Απλά με ανησυχεί το μετά το 6μηνο 

γιατί , το ενδιάμεσο δε σε ανησυχεί ? 😂

πάντως όπως το έγραψες δεν κατάλαβα αν περιμένεις σταθερή τιμή (με ρήτρα είναι , απλά στο 6μηνο δεν αλλάζουν οι συντελεστές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

μετά απο 18 μήνες 😁

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.2e38de7a6f27d92f54bca66806583a15.png

 

γιατί , το ενδιάμεσο δε σε ανησυχεί ? 😂

πάντως όπως το έγραψες δεν κατάλαβα αν περιμένεις σταθερή τιμή (με ρήτρα είναι , απλά στο 6μηνο δεν αλλάζουν οι συντελεστές)

Δεν αλλάζουν οι συντελεστές? Δλδ μετά το εξάμηνο λειτουργεί όπως της ΔΕΗ το γ1? Επειδή βλέπω ότι το έχεις ψάξει είδα και το excell που βοηθάει πολύ το online με 0,22900 είναι μονόδρομος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, doom26 είπε

Δεν αλλάζουν οι συντελεστές?

οι συντελεστές υπολογισμού ρήτρας παραμένουν ίδιοι για το πρώτο 6μηνο

3 λεπτά πριν, doom26 είπε

Δλδ μετά το εξάμηνο λειτουργεί όπως της ΔΕΗ το γ1?

απο την πρώτη μέρα (φυσικά άλλους συντελεστές υπολογισμού έχει το κάθε πρόγραμμα)

3 λεπτά πριν, doom26 είπε

είδα και το excell που βοηθάει πολύ το online με 0,22900 είναι μονόδρομος? 

το 4ο φύλλο το είδες καταρχάς ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

το 4ο φύλλο το είδες καταρχάς ?

Άρα αν καταλαβαίνω ορθά εφόσον είμαι κάτω από 600kwh τον μήνα συμφέρει το κυμαινόμενο με οποία επιδότηση και να κάνουμε το σταυρό μας να πέφτει η τιμή χονδρικής για να μειώνεται η ρήτρα σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

την πίστωση ΤΕΜ για 1η κατοικία?

ΤΕΜ εχω....  βεβαια δεν ειναι κανενα τεραστιο ποσο... σε 200 ευρω λογαριασμο πχ ειναι 20 ευρω η πιστωση αλλα ενταξει... απο το τιποτα!...

 

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Και λοιπόν ?

Ύστερα, θα αρχίσουν πάλι τις προσφορές οι εναλλακτικοι και θα ξαναφύγει.

και αν εχεις κλεισει προγραμμα με 24μηνη συμβαση? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, doom26 είπε

Άρα αν καταλαβαίνω ορθά εφόσον είμαι κάτω από 600kwh τον μήνα συμφέρει το κυμαινόμενο με οποία επιδότηση και να κάνουμε το σταυρό μας να πέφτει η τιμή χονδρικής για να μειώνεται η ρήτρα σωστά? 

ναι , γιαυτόν το μήνα , άγνωστο τον επόμενο (ανάλογα τις επιδοτήσεις και τη χοντρική) , αλλά προϋπόθεση είναι χωρίς δέσμευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

ΤΕΜ εχω....  βεβαια δεν ειναι κανενα τεραστιο ποσο... σε 200 ευρω λογαριασμο πχ ειναι 20 ευρω η πιστωση αλλα ενταξει... απο το τιποτα!...

 

και αν εχεις κλεισει προγραμμα με 24μηνη συμβαση? :P

Το διακόπτεις, πληρώνοντας την ποινή, αν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι , γιαυτόν το μήνα , άγνωστο τον επόμενο (ανάλογα τις επιδοτήσεις και τη χοντρική) , αλλά προϋπόθεση είναι χωρίς δέσμευση

Απλά σκέφτομαι ότι η protergia έχει κουνιάδο μ πληρώνει 40€ το μήνα είναι περίπου στο 6μηνο.η κυρία που μίλησα είπε πως στο οικιακό η τιμή kwh θα είναι 0.05 το 24 μηνο και μετά το 6μηνο η ρήτρα την οποία υποχρεώνει το κράτος όπως πληρώνουμε και στην ΔΕΗ. Άρα τα υπολογίζω 6χ40=240€ και μετά ότι θα μου ερχόταν και η ΔΕΗ. Με την διαφορά η δέσμευση. Ποιος μπορεί να ξέρει όμως με αυτά που επικρατούν αν θα πάμε καλύτερα και μακάρι αν πάμε θα πέσει η τιμή χονδρικής άρα και η ρήτρα είτε ΔΕΗ είτε protergia. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι λογική η σκέψη μ απλά όπως όλοι το ψάχνουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, doom26 είπε

κυρία που μίλησα είπε

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά ,γωνίες ,γραφεία και καναπέδες

1 λεπτό πριν, doom26 είπε

μετά το 6μηνο η ρήτρα την οποία υποχρεώνει το κράτος όπως πληρώνουμε και στην ΔΕΗ.

την έχει καταργήσει προ πολλού την εξάμηνη περίοδο χάριτος ρήτρας , αν το πάρεις γραπτώς ξεκίνα 6μήνες mining 😛

το οτι συγκρίνεις ένα 3ο πρόσωπο με ένα τυχαίο νούμερο δεν μπαίνω στον κόπο να το αναλύσω

τεσπά , τις πληροφορίες τις πήρες ότι θες κάνεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πελάτης της Voltera μέχρι πρότινος και μετα την επιστολή ότι από 1/4 πάω σε ρήτρα αναπροσαρμογής αποφασίζω να πάω τις 2 μου παροχές ΔΕΗ. Κάνω αίτηση για το Home Online στις 1/4 και σήμερα μετά από πολύ κυνήγι μου έρχονται κωδικοί για το e-bill όπου βλέπω πρέπει να ενεργοποιήσω εγώ το Home Online με τον καινούριο τιμοκατάλογο όμως και όχι αυτόν  που εγώ έκανα την αρχική αίτηση. Μιλάω τηλεφωνικά και αφού με κάνουν μπαλάκι από το ebill και τις συμβάσεις, μου λένε διαβάστε στη σελίδα του προγράμματος στα χρήσιμα έγγραφα όπου αναφέρει αναλυτικός τιμοκατάλογος (για πελάτες που ενεργοποίησαν το προϊόν έως τις 10.04.2022) αφού προηγουμένως 2 τηλεφωνητές μου είπαν ότι προφανώς και πρέπει να έχω το τιμολόγιο το αρχικό. Τι μπορώ να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jasonas21 είπε

ΤΕΜ εχω....  βεβαια δεν ειναι κανενα τεραστιο ποσο... σε 200 ευρω λογαριασμο πχ ειναι 20 ευρω η πιστωση αλλα ενταξει... απο το τιποτα!...

..."ΤΕΜ έχεις",,,αλλά 20€ ΤΕΜ ακούγονται πολύ λίγα. Ποια η περιοδος κατανάλωσης; (ΕΧΕΙΣ ανεβάσει εδώ λογαριασμό; ) ΜΗΠΩΣ το 20άρι αφορά 2 μέρες του Δεκέμβρη, κι έκτοτε ΔΕΝ παίρνεις ΤΕΜ...;

 

1 ώρα πριν, doom26 είπε

η κυρία που μίλησα είπε

η ρήτρα την οποία υποχρεώνει το κράτος 

λολ

 

33 λεπτά πριν, eranakis είπε

Σε όχι κύρια κατοικία με κατανάλωση γύρω στα 450 kwh το μήνα είναι προτιμότερο να πάω στο dei online η να μείνω στο Γ1;

...σε όχι κύρια κατοικία με κατανάλωση γύρω στη 1kWh/μήνα (...ναι, 1 κιλοβατώρα γράφω, δεν είναι λάθος), είναι ΕΠΙΒΑΛΛΟΜΕΝΟ να πας στο "ΔΕΗ Οnline", χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, washcloud είπε

..."ΤΕΜ έχεις",,,αλλά 20€ ΤΕΜ ακούγονται πολύ λίγα. Ποια η περιοδος κατανάλωσης; (ΕΧΕΙΣ ανεβάσει εδώ λογαριασμό; ) ΜΗΠΩΣ το 20άρι αφορά 2 μέρες του Δεκέμβρη, κι έκτοτε ΔΕΝ παίρνεις ΤΕΜ...;

απο τον τελευταιο εκκαθαριστικο

Χωρίς τίτλο212.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

απο τον τελευταιο εκκαθαριστικο

Χωρίς τίτλο212.png

Μηπως ειναι fixed το προγραμμα; Αν ναι γιαυτο ειναι τοση λιγη η επιδοτηση, κι εμενα ετσι ηταν. Νομιζω κιολας πως πλεον καταργηθηκε εντελως στα fixed προγραμματα.

Επεξ/σία από sheik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...